همایش ها و کنفرانس های معماری

optimistic

عضو جدید
معمارش كه حسين امانت بوده.يك نماد شهري كه تلفيقي از طاق هاي معماري قبل و بعد از اسلام بوده و در واقع تلفيقي از معماري سه دوران ساساني ، هخامنشي و اسلامي هستش.درسته؟

آخرین ویرایش:

raha

مدیر بازنشسته
سلام جناب آقای مدیر
من قصد دارم با اجازتون یه تاپیک اینجا فعال کنم و برای همکاران معمار یه سری تصویر از ویلاهای زیبا و شیک به همراه نقشه های پلان و نما و . . . بذارم
منتها با هماهنگی شما، اگر اشکالی نداره
لطفا راهنمایی کنید، ممنون

سلام دوست خوبم. شما میتونید مطالب و تصاویرتون رو با رعایت قوانین تالار ها ارسال کنید. موفق باشید.

yekbinam

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
اينجا قصد داريم با کمک هم چيز هايی را که ياد گرفتيم تجربه کنيم.ياد بگيريم و ياد بدهيم.اسم تاپيک بهانه اي برای يادگيريه.اينجا ما کار آموز داريم،مهندس داريم متخصص کامپيوترو...
برای کسانی که دوست دارن کار کنن ولی به هر دليلی شرايطش را ندارن.
از کار های ساده اي چون نقشه کشی،طراحی پلان.نما،...فاز 2،درست کردن حجم کارمون تا کارهای پيچيده تر.
مثلاً برای تمرين فاز 2 نکات مربوط به اون را ياد بگيريم بعد همين کار را هم بکنيم.اين تاپيک ميتونه به طور موازی با تاپيک مطالعات گروهی هم دنبال بشه.هر دفعه يک نفر کارفرما بشه و يک موضوع بده
کار کردن با هر وسيله اي روی هرچيزی به هر صورتی آزاده.دستی،روی پوستی،کامپيوتری و...
خوب دوستان نظرتون در اين باره چيه؟اين نظرسنجی يک هفته تا 10 روز فعال هست.
پيشنهاد،انتقاد،...هرمورد ديگه اي دوست دارين ذکر کنين.
ممنون

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
من الان دو ساله که اینجا عضو شدم از این کارا زیاد شده بهترین نمونش هم یه کاری بود که مسابقه بود و قرار بود معمارا طراحی کنن و عمرانیا اجراش کنن یه مسابقه مشترک بود اولش تعداد زیادی گفتن ما هستیم اما به محض اینکه شروع شد در نطفه خفه شد معلوم نشد چی شد .
اینجا هم معمولا اولش یه 30 نفر میان میگن من هستم بعدش که شروع شد میبینی خودتی و خودت .
فقط خواهش میکنم کسایی که میان میگن من هستم واقعا باشن .
من خودم نمیدونم وقت کنم که کمک کنم اما خیلی خیلی دوست دارم که این کار به نتیجه برسه و سعی میکنم تا جاییکه بتونم کمک کنم .

ممنون از شما دوست عزیز نمیخواستم از همین اول نا امیدت کنم ولی اینا مسائلی است که ممکنه باهاش مواجه بشی .
امیدوارم موفق باشیم .

MY WORLD

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
خیییییییلی فکر خوبیه.فقط حیف که یه کم دیر شروع شده.
من که به شدت استقبال می کنم.
امیدوارم دانشگاه هم که باز شد بتونیم فعالانه کار کنیم.

yekbinam

عضو جدید
کاربر ممتاز
فوق العادس ...
هستم تا اخرش ...

من الان دو ساله که اینجا عضو شدم از این کارا زیاد شده بهترین نمونش هم یه کاری بود که مسابقه بود و قرار بود معمارا طراحی کنن و عمرانیا اجراش کنن یه مسابقه مشترک بود اولش تعداد زیادی گفتن ما هستیم اما به محض اینکه شروع شد در نطفه خفه شد معلوم نشد چی شد .
اینجا هم معمولا اولش یه 30 نفر میان میگن من هستم بعدش که شروع شد میبینی خودتی و خودت .
فقط خواهش میکنم کسایی که میان میگن من هستم واقعا باشن .
من خودم نمیدونم وقت کنم که کمک کنم اما خیلی خیلی دوست دارم که این کار به نتیجه برسه و سعی میکنم تا جاییکه بتونم کمک کنم .

ممنون از شما دوست عزیز نمیخواستم از همین اول نا امیدت کنم ولی اینا مسائلی است که ممکنه باهاش مواجه بشی .
امیدوارم موفق باشیم .

سلام
خیییییییلی فکر خوبیه.فقط حیف که یه کم دیر شروع شده.
من که به شدت استقبال می کنم.
امیدوارم دانشگاه هم که باز شد بتونیم فعالانه کار کنیم.

ممنون دوستان.
نا اميد چرا.حق با شماست.نمونه هاش را به اندازه کافی در تالارهای مختلف ديدم.اميدوارم از تجارب شما هم بتونيم استفاده کنيم.مرسی از نظراتتون.اين کار يک کار گروهيه​

twisted clown 000

عضو جدید
کار اجرایی برای شروع یکم سنگینه نیست؟

سلام ببین به نظر من و با توجه به تجارب قبلی در فروم و اینترنت نمیشه کار کرد مگر یه مدیریت قوی و برنامه ریزی دقیق که تا به حال نشده چون خیلی سخته. (یعنی سرمایه نباشه نمیشه):surprised:
به نظر من بهترین کار راه انداختن مسابقات داخلی هست این کار رو در فروم های بسیار معروفی انجام دادن و خیلی خوب جواب داده .

FROM_HELL

کاربر بیش فعال
معمارش كه حسين امانت بوده.يك نماد شهري كه تلفيقي از طاق هاي معماري قبل و بعد از اسلام بوده و در واقع تلفيقي از معماري سه دوران ساساني ، هخامنشي و اسلامي هستش.درسته؟

معمارش که درسته . می تونی در مورد معماری برج بیشتر توضیح بدی؟

yekbinam

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام از نظر من هم خیلی با حاله ولی نمی دونم من که یک مهندس صنایع هستم می تونم کمکی انجام بدم یا نه:que:

راستش دقيقاً نميدونم.ممنون دوست عزيز

سلام ببین به نظر من و با توجه به تجارب قبلی در فروم و اینترنت نمیشه کار کرد مگر یه مدیریت قوی و برنامه ریزی دقیق که تا به حال نشده چون خیلی سخته. (یعنی سرمایه نباشه نمیشه):surprised:
به نظر من بهترین کار راه انداختن مسابقات داخلی هست این کار رو در فروم های بسیار معروفی انجام دادن و خیلی خوب جواب داده .

ممنون دوست عزيز
پيشنهاد خوبيه.من هدفم اين بود که همينجا ياد بگيريم،همينجا هم خودمون را بسنجيم.ديگه بستگی به اين نداره که از قبل چقدر ميدونيم.
يه مورد ديگه تجربه به من ثابت کرده فعال بودن يه موضوع در اينترنت به فعاليت خوانندگان هم بستگی داره يه خونه هر چقدر هم لوکس باشه تا ازش استفاده نشه ارزشی نداره.بدون اون خاک و گل،...مادست.
مرسی که نظر دادين​

yekbinam

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا حق با شماست.اتفاقاً من منظورم اين بود که با موضوعات ساده شروع کنيم بعد پيچيدش کنيم.
برای اولين موضوع من داشتم به پله فکر ميکردم.شايد در نگاه اول موضوع ساده اي باشه ولی
خيليها با اون مشکل دارن.سرفصلهای مورد نظرم اين بود:
تعاريف کلی درباره پله،انواع آن،اجزای آن،...
ترسيم پله(پلان+مقطع)+محاسبات مربوطه
فاز 2 پله(نکات+ترسيم)
اجرای پله(ديتيل+عکس)
شايد اشتباهات رايج
کشيدن پله با نرم افزار
هر کدوم نکاتش گفته بشه تمريناتی براش انجام بشه،بعد مبحث بعدی
ميشد هر قسمت را يکی توضيح بده آخرش pdf را بذاريم.نکات ريز که تموم شد طراحی موضوعات ديگرالبته موضوع خيلی چيز های ديگه ميتونه باشه شايد طراحی يک اتاق،...
درباره مسابقه دقيقاً چطوری باشه؟

آخرین ویرایش:

پاناگولیس67

عضو جدید
چرا حق با شماست.اتفاقاً من منظورم اين بود که با موضوعات ساده شروع کنيم بعد پيچيدش کنيم.
برای اولين موضوع من داشتم به پله فکر ميکردم.شايد در نگاه اول موضوع ساده اي باشه ولی
فاز 2 پله(نکات+ترسيم)
اجرای پله(ديتيل+عکس)
شايد اشتباهات رايج
کشيدن پله با نرم افزار
ميشد هر قسمت را يکی توضيح بده آخرش pdf را بذاريم.نکات ريز که تموم شد طراحی موضوعات ديگرالبته موضوع خيلی چيز های ديگه ميتونه باشه شايد طراحی يک اتاق،...

من دقیقا با کار به صورت مفاهیم پایه موافقم...خیلی هم سخت نیست ضمن اینکه قابل اجراست...

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سلام به همه عزیزان
ممنون و سپاسگزارم از همه عزیزان ، کدخدای محل و همکارای عزیزم که با نگرانی و تعصب معمارانه برای بهتر شدن فضای علمی تالار بحث می کنن .

مواردی رو نیاز می بینم که مطرح کنم که انشا الله پاسخی به همه صحبتها باشه . همه ما به نوعی یا تحصیل کرده معماری هستیم و یا در حین تحصیل . قبول داریم که ارزش طراحی معماری تنها به قدر و منزلت استاد و دانشگاهش نیست . معماری هیچ ربطی به استاد و دانشگاه نداره . که اگر اینطور بود معماران بزرگ دنیای که بدون تحصیلات آکادمیک در حال حاضر وجود خارجی نداشتن.
ببین سعید جان ما توی این دنیای مجازی در حد و اندازه های خودش می تونیم کار های بزرگ انجام بدیم . دنیای ایده آل ساختن خیلی ساده است ولی انجام دادن و به وجود اوردنش خیلی مشکله .
این وضعیتی که داری صحبتش رو می کنی نه تنها در مورد معماری ، بلکه در مورد تمام رشته های دانشگاهی وجود داره . ولی این دلیل نمی شه که ما این موضوع رو به ورطه انحطاط کشوندن رشتمون نسبت بدیم . همیشه عده ایی سودجوی غیر معمار برای استفاده از سود کلانی که از بابت این کارها به دستشون می رسه میان و دست به همچین کارایی می زنن و این هیچ موضوع جدیدی نیست .
طرح این مساله از طرف شما ، نوعی بی توجهیتون رو به مطالب موجود در تالار نشون میده . تمام مواردی رو که در طراحی معمارانه می بایست انجام بده ، در غالب اسکیس به دوستان گفته می شه ، در غالبهای دیگه مطرح میشه و هیچ دلیلی نداره که درس و مشق طراحی همونطوری که در دانشگاه مطرح میشه اینجا هم وجود داشته باشه . قبول دارید که در صورت وجود هر طرحی در تالار معماری باید یک نفر به عنوان استاد راهنما کارها رو درست و منطقی کرکسیون کنه و این امکان نداره و به همین خاطر از ابتدای فعالیتم در این تالار از همه دوستان خواهش کردم به هیچ وجه راجع به کار معماری هم نظری ندن و دخالتی نکنن چون همونطور که می دونید کسی باید رو کار نفر دیگه نظری بده که از اون شخص در موضوع مورد بحث عالم تر باشه . من هم برای اینکه یک جو غیر صمیمی در تالار بوجود نیاد که مثلا من نوعی خودم رو از بقیه بالاتر و بهتر ندونم این روال رو کاملا از بین بردم و تنها موردی که در اینجا بحث میشه در مورد پرزانته طرحها هست . گوشه و کنار مواردی که به عنوان اصول در کلیات طراحی می باست مد نظر قرار بگیره .
تاپیکه های این تالار برای رفع نیاز گروهی تشکیل شده که در حد خودش فکر می کنم به اندازه ایی موفق بوده که خیلی ها رو راضی نگه داره . بیشتر از این به همت خود بچه ها و کاربرا بستگی داره که با چه برخوردی در تالار حضور داشته باشن .
طراحی معماری نیازمند مکان ، آنالیز ، برنامه فیزیکی ، یکپارچگی ، و استانداردهایی هست که هر معماری به خودی خود باید اوو یاد بگیره و اینها چیزی نیستن که بشه در دنیای مجازی دنبالشون کرد و هیچ کسی نیست که اینقدر وقت داشته باشه که بخواد تمام طرحهای احتمالی رو کرکسیون کنه و برای اونها در این فضا وقت بذاره .

موفق باشید .

پاناگولیس67

عضو جدید
تمام صحبت های شما درست. پیشنهادتون چیه؟! چطور میشه طراحی رو وارد این دنیای مجازی کرد؟! به نظر شما چطور میتونیم این کار رو انجام بدیم؟!

سر کلاس های طراحی معماری هم خودتون دیدین. استاد جلسه ی اول میاد یه توزیع برنامه میکنه...بعد هم خداحافظ شما!
دانشجو های معماری در واقع بیشتر اونچه از طراحی میدونند رو تجربی. با ازمون و خطا و با مطالعه خودشون به دست میارن... و بعضی وقت ها هم تو بعضی ها یه غریضه ی درونیه... چیزی نیست که بشه آموزشش داد... یه سری اصول و اطلاعات اولیه هست و نحوه ی ارائه ی طرح... که میشه همین مطالبی که در سایت گذاشته میشه...
اسکیس رو هم که کلی راجبش تو تاپیک ارشد بحث کردیم...
من تو تالار مهندسی هوا فضا یه تاپیک دیدم درباره طراحی هواپیما... که به صورت گروهی بچه های تالارشون میخواستن که یه هواپیما رو طراحی کنند. نمیدونم البته تا چه حد پیش رفتن یا اصلا کسی همکاری کرده یا نه... اینو گفتم که بگم. میشه همچین ایده هایی داد اما متاسفانه کم هستند کسانی که مرد عمل باشن... و همراهی کنند... ما بیشتر عادت کردیم حرف بزنیم...
مثلا همین تاپیک نشریه مجازی تالار معماری یا تاپیک جدید مطالعات گروهی... یا...یا... متاسفانه کسی همکاری نمیکنه تو این زمینه ها...! ولی من خودم شخصا استقبال میکنم از برنامه های گروهی و علمی ... حالا در قالب طراحی یا تحقیق و.... چه از طریق باشگاه چه خارج از اون...! ;)
خیلی شرمنده اگه بی عنوان و بی مقرمه میام وسط...
من فکر میکنم ما بارها بیش از حد صبر میکنیم...لازم نیست شق القمر کنیم...یادگیری از همین جا شروع کنیم...
با شروع هر تاپیک ما منتظریم خیل عظیم جمعیت بیاد و ازش استقبال کنه...درحالیکه با همون 2 یا 3 نفر هم اگه شروع بشه در طولانی مدت کار خودش و میکنه...:gol:

archi_arch

مدیر بازنشسته
فاز 2 پله(نکات+ترسيم)
اجرای پله(ديتيل+عکس)
شايد اشتباهات رايج
کشيدن پله با نرم افزار
مرسی خیلی ایده ی خوبیه
ولی خب فکر کنم یه کم مشکل داره! اخه مثلا به شخصه محاسبات پله رو نمیدونم! اینکه دیتیل طراحی کنم براش و ... :w05:
بعد اینکه این کارا قراره هر کی یه قسمتشو انجام بده یه هر کی خودش جدا؟

twisted clown 000

عضو جدید
فاز 2 پله(نکات+ترسيم)
اجرای پله(ديتيل+عکس)
شايد اشتباهات رايج
کشيدن پله با نرم افزار
ایده ی خیلی خیلی خوبی رو مطرح کردی این دقیقا چیزیه که اکثرا به آن بیتوجه هستند(در بخش آموزشی) و اون هم تحلیل ریز فضاهاست. تحلیل یک فضا مثل آشپزخانه در طول یک ترم به عنوان موضوع طرح به مراتبی مفیدتر از طراحی یک فرهنگ سرا و ... است.
این کاری که پیش نهاد کردید عالیه کاری که تا بهال به خوبی نشده به اون پرداخته بشه برای ما معمارای جون ایرونی.

yekbinam

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی خیلی ایده ی خوبیه
ولی خب فکر کنم یه کم مشکل داره! اخه مثلا به شخصه محاسبات پله رو نمیدونم! اینکه دیتیل طراحی کنم براش و ... :w05:
بعد اینکه این کارا قراره هر کی یه قسمتشو انجام بده یه هر کی خودش جدا؟

موافقم ولی چه جوری یکم توضیح میدی:victory::w19::question:
محاسباتی که گفتم يک سرفصل بود.کاری که همه انجام داديم يا اگر نه ميديم.مثلاً برای ارتفاع
3.20 چند تا پله بگذاريم چند سانتيمتر باشه و...
درمورد ديتيل هم چند نمونه يا حتی يکی را بررسی ميکنيم
----------------------------------------------------------------------
اول يک نفر يک موضوع انتخاب ميکنه،مثلاً موضوع من اين ميتونه باشه:برای يک خانه دوبلکس
يک دستگاه پله طراحی کنين.مواردی که بايد درباره اون موضوع بدونيم را ليست بندی ميکنيم.(مواردی که من گفتم)
از اينجا به بعد اول درباره اون موضوعات اطلاعات کسب ميکنيم آخرش طراحی ميکنيم اينطوری ميشه:
1.انتخاب موضوع
2.دسته بندی موارد مرتبط
3.مطالعات+آموزش
برای قسمت مطالعات 2 تا کار ميتونيم انجام بديم:
به طور گروهی کار کنيم.هر کس يک قسمت.نتايج تحقيقات اينجا آموزش داده ميشه.هر کس متناسب با موضوع
تمرينی هم در نظر ميگيره.نه تمرين اصلی.آخر تمرين نهايی برای جمع بندی
دومين راه اينه که درباره اون موضوع منبعی معرفی کنيم،در مطالعات گروهی،خلاصه نويسی بکنيم
بگذاريم اينجا.
ميتونيد موضوع نهايی را به طور دقيق اول نگيد.من گفتم پله،بعد که تموم شد ميگم خب پروژه اصلی.
به نظر من لازم نيست انبوهی از اطلاعات داشته باشيم،اگر بشه کاربردی باشه بهتره.
مطالب آموزشی هر دفعه يک قسمتش ارائه بشه.
اين نظر منه البته.

optimistic

عضو جدید
برج ميدان آزادي تهران ‌بهترين نماد " نوگرايي " معماري معاصر ايران است.معماري برج آزادي تهران تقليدي نيست و ايرانيت،كالبد اين برج و اسلاميت،تزئين برج آزادي است.
معماری قبل از اسلام آن ملهم از طاق كسری و معماری بعد از اسلام آن از قوس پنج و هفت یا همان قوس جناقی الهام گرفته شده.
این فضا با توجه به بهره‌گیری از تمامی ادیانی كه در ایران وجود دارد به شكل تودرتو طراحی شده تا نمادی برای ایران باشد.آب نمایی هم برای تلطیف فضا در بام این برج تعبیه شده است كه به فرهنگ میتراییسم و هخامنشی برمي گردد.در اين بنا از سنگ استفاده شده كه سنگ در معماری ایران عنصری است كه بیننده را به یاد معماری هخامنشی می‌اندازد، اما با این وجود این سازه به لحاظ اجرایی تكنولوژی پیشرفته‌ای دارد.

FROM_HELL

کاربر بیش فعال
درسته . :w27::w27::w27:
این هم جواب کامل سوال 62
برج آزادی به سال 1345 شمسی برمی‌گردد. در این سال طرح یك نماد معرف ایران، بین معماران ایرانی به مسابقه گذاشته شد و در نهایت طرح "مهندس حسین امانت"، 26 ساله و فارغ‌التحصیل دانشگاه تهران برنده و برای ساخت انتخاب شد
عملیات بنای برج آزادی در یازدهم آبان 1348 شمسی آغاز شد و پس از 28 ماه كار، در 24 دی 1350 با نام برج شهیاد به بهره‌برداری رسید
معماری برج آزادی تلفیقی از معماری دوران هخامنشی، ساسانی و اسلامی است. این بنای سه طبقه، چهار آسانسور و دو راه‌پله و 286 پلكان دارد. در محوطه زیرین آزادی چندین سالن نمایش، نگارخانه، كتابخانه و موزه قرار دارد. طول این بنا 63 متر، ارتفاع آن از سطح زمین 45 و ارتفاع از كف موزه 5 متر است
در نگاه نخست قوس بیضی طاق كسری ساسانی را می‌بینیم كه به وسیله یك مقرنس تبدیل به قوس جناقی شده و نوعی انتضام را در این برج به وجود آورده است
در هنگام طلوع خورشید از مشرق قوس پنج و هفت و در موقع غروب خورشید از مغرب قوس ایران قبل از اسلام (قوس كاخ كسری) را می‌بینیم.» این فضا با توجه به بهره‌گیری از تمامی ادیانی كه در ایران وجود دارد به شكل تودرتو طراحی شده تا نمادی برای ایران باشد
آب نمایی نیز برای تلطیف فضا در بام این برج تعبیه شده است كه به فرهنگ میتراییسم و هخامنشی باز می‌گردد
سنگ در معماری ایران عنصری بسیار مهم و بنیادین است كه كاربرد زیادی دارد و بیننده را به یاد معماری هخامنشی می‌اندازد، اما با این وجود این سازه به لحاظ اجرایی تكنولوژی پیشرفته‌ای دارد؛ در آن دوره شركت آو اروپ (AVE – ARUP) كه یكی از برجسته‌ترین و بزرگ‌ترین شركت‌های طراحی سازه‌های خاص در دنیاست، متولی اجرای این طرح با استفاده از سنگ‌های بزرگ گرانیت لاشه‌ای همدان به عنوان قالب بتون شد كه این سنگ‌ها به شكل قالبی در كار، باقی ماند و باعث استحكام بنا شد

سوال 63 لطفا

tinoos

عضو جدید
سلام به همه
من میخوام سال بعد کنکور کاردانی به کارشناسی بدم چه منابعی رو باید مطالعه کنم
ممنون میشم کسی بهم بگه

FROM_HELL

کاربر بیش فعال
حالا که هیچ کس سوال نمی گه دوباره خودم می پرسم.
سوال 63:
معمار آرامگاه کمال الملک کی بود(با توضیح مختصر در مورد معمار)؟ در مورد معماری آرامگاه توضیح بدید.
اگه تونسیتد 1 عکس قشنگ هم ازش آپ کنید.