همایش ها و کنفرانس های معماری

Mehran Aalto

عضو جدید
کاربر ممتاز
آرامگاه کمال‌الملک بنایی است که در شهر نیشابورhttp://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%DB%8C%D8%B4%D8%A7%D8%A8%D9%88%D8%B1 ساخته شده است.
این بنا کنار آرامگاه عطار نیشابوری و در باغی در محله کهن شادباخ در شهر نیشابور ساخته‌شده‌است. این باغ در فاصله نزدیک به یک کیلومتر در سمت غرب آرامگاه خیام قرار گرفته‌است.
طراح این بنای یادبود استادهوشنگ سیحون است.
وی استاد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و سه دوره رئیس این دانشکده بود. استاد «هوشنگ سیحون» نقاش و معمار پرسابقه ایرانی، به مرد بناهای ماندگار معروف است. آن هم به دلیل طراحی و نظارت بر ساخت آرامگاه بزرگانی چون خیام ، کمال الملک ، بو علی سیناhttp://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A8%D9%88%D8%B9%D9%84%DB%8C_%D8%B3%DB%8C%D9%86%D8%A7 ،نادر شاهhttp://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D8%B4%D8%A7%D9%87_%D8%A7%D9%81%D8%B4%D8%A7%D8%B1 ، کلنل محمد تقی خان پسیانhttp://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D9%84%D9%86%D9%84_%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF%D8%AA%D9%82%DB%8C_%D8%AE%D8%A7%D9%86_%D9%BE%D8%B3%DB%8C%D8%A7%D9%86 و ده‌ها مقبره و آرامگاه دیگر ، ضمناً وی طراح بنای موزه توسhttp://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D9%85%D9%88%D8%B2%D9%87_%D8%AA%D9%88%D8%B3&action=edit&redlink=1 در سال 1347و همچنین ساختمان بانک سپهhttp://fa.wikipedia.org/w/index.php?title=%D8%A8%D8%A7%D9%86%DA%A9_%D8%B3%D9%BE%D9%87&action=edit&redlink=1 در میدان توپخانهhttp://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D9%86_%D8%AA%D9%88%D9%BE%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87 تهران نیز می‌باشد.

نمای بنا

این بنا در نقشه از دو مدول مربعی شکل تشکیل شده است که مستطیلی با تناسب ۱ بر ۲ را می‌سازند. اضلاع مربع در نما با یک قوس نیم دایره خود نمایی می‌کنند؛ حجم بنا از قوس‌هایی متقاطع که بر روی اقطار مربع زده شده اند پدید آمده که این فوسهای متقاطع، «تاق‌های چهاربخش» را که در معماری سنتی ایران بسیار دیده شده اند را تداعی می‌کنند و احتمالاً منبع الهام طراح نیز بوده است. طراح با بهره‌گیری خلاقانه از قوس و با پیچشی که در ایده کلی آن ایجاد کرده، به نتیجه‌ای ظاهراً متفاوت با هندسه‌ای پیچیده دست یافته است. این طرح نوآورانه با به‌کارگیری سازه پوسته‌ای بتنی اجرا شده است.
در بنای یادبود کمال الملک دو نوع قوس به شرح زیر دیده می‌شود. شش قوس نیم دایره نما که نسبت دهانه به ارتفاع آنها 1 به 2/1 است، چهار قوس متقاطع که بر روی اقطار دیده می‌شوند. همچنین در پایین قوس‌های اصلی نما از روبرو دو قوس کوتاه‌تر نیز وجود دارند که در واقع تلاقی قوس‌های متقاطع هستند. شاید بتوان گفت حجم کلی بنا از پوسته‌ای سه بعدی در فضا حاصل آمده است که در یک حرکت نرم دو نوع قوس یاد شده را به هم پیوند می‌دهند. این قوسها و پوشش آنها در بالا، اشکال هندسی مخروطی شکلی را بوجود آورده‌اند که ابتکاری هندسی بوده، اوج خلاقیت معماری را در بهره‌گیری از عناصر معماری سنتی ایران در ترکیبی جدید و موزون نشان می‌دهد . در این بنا نیز همانند آرامگاه خیامhttp://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A2%D8%B1%D8%A7%D9%85%DA%AF%D8%A7%D9%87_%D8%AE%DB%8C%D8%A7%D9%85 هندسه نقشی شایان توجه دارد و پیوند عمیق این بنا را با نظام معماری ایرانی برقرار کرده است.
تزیینات استفاده شده برای آرامگاه کمال الملک کاشی معرقhttp://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%82 است که نقوش آنها بسیار هنرمندانه بر روی سطوح منحنی نما بکار گرفته شده‌اند و به سمت خط تقارن قوس‌ها این نقوش کوچک و کوچک‌تر می‌شوند. به گفته طراح، کاشی معرق، معماری کاشان یعنی محل زادگاه کمال الملک را یادآور می‌شود. نمای بنا و تزیینات و همچنین رنگ کاشی ها، هماهنگی فراوانی با آرامگاه عطار ،که در کنار آن است، دارد؛ به گونه‌ای که شاید بازدید کننده در نگاه نخست گمان کند
که این بناها بخشی از هم هستند.

moya_memar

عضو جدید
سلام

سلام

ایده ی خیلی خیلی خوبی رو مطرح کردی این دقیقا چیزیه که اکثرا به آن بیتوجه هستند(در بخش آموزشی) و اون هم تحلیل ریز فضاهاست. تحلیل یک فضا مثل آشپزخانه در طول یک ترم به عنوان موضوع طرح به مراتبی مفیدتر از طراحی یک فرهنگ سرا و ... است.
این کاری که پیش نهاد کردید عالیه کاری که تا بهال به خوبی نشده به اون پرداخته بشه برای ما معمارای جون ایرونی.

سلام.
درسته در فضاي آموزشي به اين موضوع توجه نشده اما دليلش نخواستن خيلي از ماهاست.
اما من يه پيشنهاد ديگه هم دارم :واسه هر پروژه ما بايد يه سري مطالعات پايه انجام بديم(مثل هدف،نوع كاربري،جدول فيزيكي ،دياگرام ارتباطي واز اين جور چيزا..)
به نظرتون بهتر نيست مثلا واسه همين خونه دوبلكس اول يه سري اطلاعات كلي در مورد فضاها ؛دياگرام،افراد استفاده كننده و..در بياريم بعد شروع به تمركز روي يه قسمت كنيم چون بايد اول اطلاعات كلي داشته باشيم وبا توجه به نيازها حتي پله رو طراحي كنيم.
اينطور اين موضوع مي شه يه آرشيو واسه كسي كه بعدا در مورد يه موضوع واسه پروژه اش نياز به اطلاعات داشته باشه و حتي واسه خودمون.
در هر صورت منم هستم تو اين كار........

87441212

عضو جدید
به نام او

به نام او

:que:[هیچی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

tinaz

عضو جدید
سلام
من تازه فارغ التحصیل شدم ولی برای فوق دارم میخونم
راستش منم دوست دارم بدونم بقیه منابع مطالعشون چیه؟
به نظر من جزوات در طول دانشجویی و برای تست کتابهای راهیان ارشد مفید باشه

raha

مدیر بازنشسته
سوال 64

اندام های کلیسا ( ریزفضاهای معماری) رو نام ببرید با یه توضیح مختصر !
منبع : کتاب معماری ایرانی .غلامحسین معماریان

چون ممکنه فردا و پس فردا نتونم به باشگاه سر بزنم. جواب سوال رو امروز میدم...

اندام های کلیسا: ( کلیساهای ایران )

گنبد: نیاز به توضیح نداره اما طبق نوشته ی دکتر معماریان نشانه یا نماد عیسی مسیح هست.

در آیگاه: در های چوبی با نقش صلیب... کلیسا به طور معمول دارای 2 تا 3 در میباشد. یکی در جبهه ی غربی و 2 تای دیگه شمال و جنوب...

ناقوس خانه: ساختمانی معمولا 3 طبقه...

خوران = محراب :در شرقی ترین بخش کلیسا...

آواندادون= میراث خانه :در دو سوی محراب هست و محل آماده شدن روحانیون برای برگزاری آئین باداراک ( عشای ربانی ) اتاق اشیاء هم به ان میگویند...

حوضچه ی غسل تعمید: در بخش شمالی کلیسا قرار دارد و از سنگ مرمر هست... و نماد رود اردن میباشد...

ورنادون = بالا خانه : همهی کلیسا ها ان را ندارندو جایگاه کر کلیسا و نوازنده ها میباشد... و نماد جایگاه فرشتگان هست...

جهت مطالعات بیشتر به کتاب معماری ایرانی ( دکتر غلامحسین معماریان ) رجوع شود.

سوال 65 رو مطرح کنید لطفا...

twisted clown 000

عضو جدید
خوب دوستان از کی میخواهید شروع کنیم و آیا اسانامه ای و برنامه کاری رو مشخص داریم؟
تابستان در حال اتمام هست و چه خوب میشه حداقل اولین کار رو از نیمه ی شهریور امسال شروع کنیم؟

mahroo

عضو جدید
محاسباتی که گفتم يک سرفصل بود.کاری که همه انجام داديم يا اگر نه ميديم.مثلاً برای ارتفاع
3.20 چند تا پله بگذاريم چند سانتيمتر باشه و...
درمورد ديتيل هم چند نمونه يا حتی يکی را بررسی ميکنيم
----------------------------------------------------------------------
اول يک نفر يک موضوع انتخاب ميکنه،مثلاً موضوع من اين ميتونه باشه:برای يک خانه دوبلکس
يک دستگاه پله طراحی کنين.مواردی که بايد درباره اون موضوع بدونيم را ليست بندی ميکنيم.(مواردی که من گفتم)
از اينجا به بعد اول درباره اون موضوعات اطلاعات کسب ميکنيم آخرش طراحی ميکنيم اينطوری ميشه:
1.انتخاب موضوع
2.دسته بندی موارد مرتبط
3.مطالعات+آموزش
برای قسمت مطالعات 2 تا کار ميتونيم انجام بديم:
به طور گروهی کار کنيم.هر کس يک قسمت.نتايج تحقيقات اينجا آموزش داده ميشه.هر کس متناسب با موضوع
تمرينی هم در نظر ميگيره.نه تمرين اصلی.آخر تمرين نهايی برای جمع بندی
دومين راه اينه که درباره اون موضوع منبعی معرفی کنيم،در مطالعات گروهی،خلاصه نويسی بکنيم
بگذاريم اينجا.
ميتونيد موضوع نهايی را به طور دقيق اول نگيد.من گفتم پله،بعد که تموم شد ميگم خب پروژه اصلی.
به نظر من لازم نيست انبوهی از اطلاعات داشته باشيم،اگر بشه کاربردی باشه بهتره.
مطالب آموزشی هر دفعه يک قسمتش ارائه بشه.
اين نظر منه البته.

اينكه ميگيد بيشتر كاربردي باشه خيلي خوبه. با نظرتون موافقم.اطلاعات زياد به تنهايي نميتونه باعث يادگيري بشه.ممنون براي پيشنهادتون.منم همكاري ميكنم.به نظرم اولين موضوع رو خودتون بگيد تا شروع كنيم.اوليشم پله نباشه.ديتيلهاش سخته!

Naghshin

عضو جدید
سلام به همگی دوستان
من نگار هستم،تازه فارغ التحصیل شدم.میخوام برا ارشد بخونم.اما هنوز شروع نکردم، به نظرتون خیلی دیره؟:(

FROM_HELL

کاربر بیش فعال
سوال 65
این عکس متعلق به چه بناییه؟ تویه کدوم شهرقرار داره؟ معمارش کیه؟
با یه توضیح مختصر در مورد بنا و معمار.............
:victory:

این هم نمایی از بنا در شب.................

ببخشید مثل اینکه عکسها پریده مجددا آپشون کردم بازم معذرت میخام...........::redface::sweatdrop:

این هم نمایی از بنا درشب........

arashitect

عضو جدید
باید 5سال سابقه کار داشته باشین.وضع کارش خوبه به شرطی که توی دادگستری اشنا داشته باشی تا بهت پرونده رجوع کنن.ضمنا کار پر دردسر و پر مسئولیتیه.این جوابه دوستمون sm_mahsa بود.

sahar a

عضو جدید
کاربر ممتاز
باید 5سال سابقه کار داشته باشین.وضع کارش خوبه به شرطی که توی دادگستری اشنا داشته باشی تا بهت پرونده رجوع کنن.ضمنا کار پر دردسر و پر مسئولیتیه.این جوابه دوستمون sm_mahsa بود.

شما ارشدين؟
مي شه توضيح بدين امتحانش چه جوریه؟
سخته؟
:w25:

Afall

عضو جدید
سلام.تا اونجایی که من اطلاع دارم فکر کنم 10 سال سابقه کار بعد از اخذ آخرین مدرکه.کارش هم خیلی بد نیست به شرطی که ارتباطات قوی داشته باشی.مخصوصا با شهرداری و بانک و غیره ...یه جورایی رابطه بازیه.سر امتحانش هم اگه سریع بعد چند سال سابقه کارت که نیازه ، بری امتحان بدی بهت سخت میگیرن ولی اگر قبلش یه جایی کار کرده باشی و خودی نشون داده باشی و با بزرگان پریده باشی و .....راحت تر بهت مجوز کار میدن.

baran_kh37

عضو جدید
salam be ham.man kardanimo tamom kardam mikham karshenasi emtehan bedam kesi mitone ye seri manabe behem moarefi kone. be nazare shoma chio bekhonam

MY WORLD

عضو جدید
کاربر ممتاز
salam be ham.man kardanimo tamom kardam mikham karshenasi emtehan bedam kesi mitone ye seri manabe behem moarefi kone. be nazare shoma chio bekhonam

سلام دوست عزیز
خوش اومدی به جمع ما:smile:.اول اینکه اینجا فقط باید فارسی تایپ کنی.;)
بعدشم برو به تاپیک کارشناسی ناپیوسته معماری.اونجا بچه ها لطف کردن و کامل راجع به این کنکور هولناک:weirdsmiley: توضیح دادن.
موفق باشی.

raha

مدیر بازنشسته
دوست عزیز یک هفته ست که از زمان طرح سوال گذشته. لطفا پاسخ سوال رو خودتون بدین... ممنون

yekbinam

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوب دوستان از کی میخواهید شروع کنیم و آیا اسانامه ای و برنامه کاری رو مشخص داریم؟
تابستان در حال اتمام هست و چه خوب میشه حداقل اولین کار رو از نیمه ی شهریور امسال شروع کنیم؟

درباره اساسنامه و برنامه کاری منظورتون را نميفهمم.ميشه بيشتر توضيح بدين؟
اينكه ميگيد بيشتر كاربردي باشه خيلي خوبه. با نظرتون موافقم.اطلاعات زياد به تنهايي نميتونه باعث يادگيري بشه.ممنون براي پيشنهادتون.منم همكاري ميكنم.به نظرم اولين موضوع رو خودتون بگيد تا شروع كنيم.اوليشم پله نباشه.ديتيلهاش سخته!

ايکاش موضوع هم پيشنهاد ميدادين.
خب من يک چند روزی نبودم،به نظر من هم اگر زودتر شروع کنيم بهتره.از همين هفته چطوره؟اگر موضوع ديگه اي پيشنهاد دارين بگين وگرنه روی همون پله کار کنيم.هر کس راجع به يه قسمت تحقيق کنه و به بقيه
آموزش بده.تا 10 روز ديگه.بعدش هم پروژه عملی.اگر نظر يا پيشنهادی دارين که بگين وگرنه شروع کنيم
نظرسنجی هم که تموم شد.نظر مخالف نداشتيم.:surprised:

yekbinam

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.
درسته در فضاي آموزشي به اين موضوع توجه نشده اما دليلش نخواستن خيلي از ماهاست.
اما من يه پيشنهاد ديگه هم دارم :واسه هر پروژه ما بايد يه سري مطالعات پايه انجام بديم(مثل هدف،نوع كاربري،جدول فيزيكي ،دياگرام ارتباطي واز اين جور چيزا..)
به نظرتون بهتر نيست مثلا واسه همين خونه دوبلكس اول يه سري اطلاعات كلي در مورد فضاها ؛دياگرام،افراد استفاده كننده و..در بياريم بعد شروع به تمركز روي يه قسمت كنيم چون بايد اول اطلاعات كلي داشته باشيم وبا توجه به نيازها حتي پله رو طراحي كنيم.
اينطور اين موضوع مي شه يه آرشيو واسه كسي كه بعدا در مورد يه موضوع واسه پروژه اش نياز به اطلاعات داشته باشه و حتي واسه خودمون.
در هر صورت منم هستم تو اين كار........

اين هم خوبه.من گفتم از موضوعات کوچک شروع کنيم.بعد موضوعات پيچيده.اگر بقيه موافقن روی خانه دوبلکس کار ميکنيم.

یاکاموز

عضو جدید
راستش دوستای عزیز من با یه تعدادی از هم کلاسیام می خواییم توی دانشگاهمون یه انجمن معماری راه بندازیم ویک سری فعالیت گسترده رو توی دانشگاه شروع کنیم که هدف اصلی ما ایجاد انگیزه برای بچه های معماری در جهت ادامه تحصیل نه به صورتی که خیلیا دارن می خونن بلکه واقعا هستش جوری که تصمیم بگیرن و پیش برن وبفهمن که اصلا معماری یعنی چی؟
البته ما تصمیم داریم که یک سایت و ماهنامه هم برای انجمن در کنار سایر فعالیتهامون داشته باشیم.از شما دوستانی که همچین انجمنی توی دانشگاهتون دارین تقاضای کمک و هم فکری دارم.امیدوارم که تجربیاتتون رو در اختیارم قرار بدین.
و کارهایی که انجام میدین رو برای من هم کمی تشریح کنین تا بلکه بتونم از تجربیات و فکر های نو شما عزیزان استفاده کنم....ما همه باید به هم کمک کنیم تا تفکر و توانایی دانشجوهامون در سطح بالاتری قرار بگیره.امیدوارم این تاپیک بدون پست نمونه...هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستم....

mahroo

عضو جدید
اين هم خوبه.من گفتم از موضوعات کوچک شروع کنيم.بعد موضوعات پيچيده.اگر بقيه موافقن روی خانه دوبلکس کار ميکنيم.

اره.خونه دوبلكس خوبه.طرح مسكوني ما دوبلكس بودالبته فاز0 و كم فاز1.ولي خوب تا حدي مي تونم كمك كنم.:smile:

nimaart

کاربر بیش فعال
ما که تو دانشگاهمون انجمن معماری نداشتیم :surprised:،یعنی داشتیم ولی تشریفاتی بوده و هیچ کاری نمیکردن .از دو ترم پیش(که ورودی های ما اومدن:w11:)یه سری تحولات اساسی رخ داد که انجمن یزره فعال شد ، که با وجود اینکه اعضای انجمن تجربه کافی رو نداشتند ، تو این مدت کم یه چند تا نمایشگاه وهمایش برگزار کردیم
، یه وبلاگ انتقادی و یه وبلاگ علمی هم زدیم.
این شروع کار انجمن معماری ما بود.

artemiss

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من و یاکاموز همکلاسی هستیم
خوب اگه میشه بگین واسه نشریه رو چه موضوعاتی کار میکردین؟
البته ما ترم آخریم
من همیشه دلم میخواست جایی که درس میخونم چه دانشگاه و چه مدرسه و هنرستان تو یه همچین فضایی فعالیت کنم اما هیچوقت همکاری لازم نبوده
ولی ایندفه جدی تو این یه ترم میخوایم کار کنیم
فعلا یه گروه 7-8 نفره ایم و دلمون به این خوشه که نفر با تجربه و مصمم تو گروهمون داریم، ینی همون یه نفر ما رو به این گروه دعوت کردن
من دو سه شب پیش میخواستم این تاپیکو بزنم که نتم مشکل داشت و نتونستم
که حالا یاکاموز این کارو کرد
راستی اسم نشریه های دانشگاه شما چی بوده؟؟
اسم نشریه ما "رخبام"ـه
البته قبلا فعالیت داشته ولی چند ترم خاک خورد ولی دوباره قراره که استارتشو بزنیم