اموزش مربوط به:2D AUTOCAD

rasool.civil

مدیر بازنشسته
بازم سوال...

بازم سوال...

خب حالا که این فایل تمپلیت رو دارین میتونید ازش توی تمام پروژه هاتون استفاده کنید
یک فرمت جنرال براش درست کردم که قابل تعمیم به هر پروژه ای هست فقط :
باید توی فضای laypoy برای هر پروژه کادر و تایتل مخصوص خودش رو تعریف کنید ولی اون دوتا فیلد رو که یکی تایتل و دیگری شماره نقشه هست رو در جای مربوطه بگزارید .
یه نقشه هم توی پست های قبلی گزاشته بودم که به جز این دوتا فیلدهای عمومی و خوبی داشت . میتونید اونارو هم مثل همون نقشه کنار تایتل بگزارید تا اطلاعات خوبی رو در مورد نقشه بده .
فقط یادتون باشه که اگه روی فیلد دو کلیک کنید و اون رو ادیت کنید دیگه خاصیت فیلد رو نداره و باید از طریقی که اطلاعات رو میخونه درست کنید .
بعد یک page setup برای فضای layout حتما درست کنید . من یکی با فرمت PDF درست کردم که میتونید پرینتر یا پلاتر خودتون رو تعریف کنید
توی page setup هم حتما روی extend تنظیم بشه تا نیازی به تعریف پنجره برای چاپ نباشه . در نتیجه در بیرون از کادر هیچ چیزی نگذارید .

حالا در مورد این منوی sheet set توضیح بدم که چطوری کار میکنه .
شما سه صفحه کنار منو میبینید که :
اولی : sheet list . شما نقشه هاتون رو توی این منو درست میکنید
دومی : sheet view که ارجاعات و محتوای نقشه ها رو میتونید اینجا ببینید و وارد کنید .
سومی : model view که نقشه های مرجع خودتون رو با اضافه کردن به این لیست میتونید توی نقشه های کادر دار بگزارید .

دیگه نیازی به کادر گزاشتن توی نقشه های مرجع ندارید و باید این کار رو در نقشه های کادر دار بگزارید که با شیت درست کردن خودش این کار رو انجام میده .
منظورم از نقشه مرجع نقشه های مدل ( پلان - برش - نما - جزییات .......... ) هست
یه نقشه مرجع رو باز کنید و در فضای مدل اون تایپ کنید view و یک پنجره دور مثلا پلان بزنید و یک اسم معنی دار براش انتخاب کنید . مثلا groun floor lan یا هر چی
این همون زیر نویس این مدل در نقشه کادر دار خواهد بود . البته میشه اونو توی منوی وسط sheet set هم بعدا عوض کرد ولی خب اگه اسم درست باشه یک بار انجام میشه .
برای هر چیزی که قراره توی نقشه گزاشته بشه یک view با نام بزنید .
یعنی اگه توی یک فایل جزییات که 30 تا دیتیل دارید باید 30 تا view بزنید .
یک محدودیتی هست که اونم اینه که توی مدل نمیتونید دو تا view هم نام داشته باشید

ولی میتونید توی منوی وسط بعدا عوض کنید . این بیشتر برای دیتیل ها استفاده میشه وگرنه پلان و برش و نما و از این قبیل که نام مشخص میتونه داشته باشه .
این کار رو توی یک پروژه خودتون بکنید و اون فایل رو توی صفحه model view نشونش بدید .
اگه روی اون فایل که یک علامت + داره بزنید میتونید view های خوتون رو ببینید .
توی صفحه اول یک نقشه ایجاد کنید . شماره و تایتل رو بدید و اونو باز کنید
از توی صفحه سوم روی فایل مربوطه کلیک کنید تا منو باز شه
view مربوطه رو روش راست کلیک کنید و place on sheet کنید
اگه view رو موقع درست کردن با annotate جاری صحیح درست کرده باشید با مقیاس درست میاره اگه نه که موقع گزاشتن اون توی کادر راست کلیک کنید و مقیاس مورد نظر رو انتخاب کنید و اون رو جا نمایی کنید
چند تا نقشه درست کنید که شامل جند تا model view با مقیاس های مختلف باشه

خب باید برم دیگه میخاستم تمومش کنم ولی یک جلسه دارم که نمیتونم ادامه بدم .
دفعه بعد روش های ارجاع گزاشتن و تغییر نام و از این چیزارو میگم که تموم شه
سلام
ممنون از لطفت
آقا من با این view مشکل داشتم
اونجایی که باید یه کادر بزنم دور مثلا پلانو براش اسم بذارم
من یه منو تو قسمت boundry بود اونو زدم و کادرو کشیدم ولی وقتی ok میزنم کادرم عوض میشه و یه جا دیگرو نشون میده
یه چیز دیگه
اونجا که خط به خط واسمون گفتی
خط ششم، همون بلاکی میشه که گوشه view میوفته و اسمو مقیاسو توش نوشته؟
سوال بعدی:D
واسه هر پروژه یه base و draw جدا بسازم دیگه؟
بعدی
من بیشتر با A3 کار میکنم و پیرینت میگیرم تنظیمات template رو روی A3 تنظیم کنم یا توی پروژه؟؟؟
بعدی
تنظیمات page setup که انجام داده بودید سایز کاغذ بزرگتر از A1 بود و کلا من با window درسش میکنم چه جوری با extend درستش کنم،یه کم بیشت توضیح میدی؟

بعدی
این یه خواشه سوال نیست:redface:
میشه یه پروژه کامل برام بذاری ببینم چه جوری آلبوم کردی کلا همه چیزارو ببینم؟
آخه نقشه قبلی که گذاشتی خیلی چیزا ازش یاد گرفتم مثلا یه بلاک بود که با attdef نوشته هاشو نوشته بودید اگه اینو ندیده بودم تا صد سال دیگه هم به ذهنم نمیرسید همچین چیزی درست کنم:D
بعدی
این جمله خبریه سوالی نیست:D
اینجا کسی revit نداشت اینترنتی خریدم

ناصر نقدی

متخصص نرم افزار معماری REVIT
کاربر ممتاز
پاسخ

پاسخ

سلام
ممنون از لطفت
آقا من با این view مشکل داشتم
اونجایی که باید یه کادر بزنم دور مثلا پلانو براش اسم بذارم
من یه منو تو قسمت boundry بود اونو زدم و کادرو کشیدم ولی وقتی ok میزنم کادرم عوض میشه و یه جا دیگرو نشون میده
یه چیز دیگه
اونجا که خط به خط واسمون گفتی
خط ششم، همون بلاکی میشه که گوشه view میوفته و اسمو مقیاسو توش نوشته؟
سوال بعدی:D
واسه هر پروژه یه base و draw جدا بسازم دیگه؟
بعدی
من بیشتر با A3 کار میکنم و پیرینت میگیرم تنظیمات template رو روی A3 تنظیم کنم یا توی پروژه؟؟؟
بعدی
تنظیمات page setup که انجام داده بودید سایز کاغذ بزرگتر از A1 بود و کلا من با window درسش میکنم چه جوری با extend درستش کنم،یه کم بیشت توضیح میدی؟

بعدی
این یه خواشه سوال نیست:redface:
میشه یه پروژه کامل برام بذاری ببینم چه جوری آلبوم کردی کلا همه چیزارو ببینم؟
آخه نقشه قبلی که گذاشتی خیلی چیزا ازش یاد گرفتم مثلا یه بلاک بود که با attdef نوشته هاشو نوشته بودید اگه اینو ندیده بودم تا صد سال دیگه هم به ذهنم نمیرسید همچین چیزی درست کنم:D
بعدی
این جمله خبریه سوالی نیست:D
اینجا کسی revit نداشت اینترنتی خریدم

سلام

چرا ؟ view که چیز مشکلی نیست . توی همون boundry یه دکمه هست که میتونید یک پنجره تعریف کنید .

خط ششم هم طبق همون توضیح که دادمه ( همون چیزی که شما هم گفتید درسته همونه )

برای هر پروژه هم این دوتا فولدر رو درست کنید . کار خوبیه و منظم میکنه . نقشه ها ی کادر دار یک جا جمع میشه و اطلاعات یک جا .

گفتم template بشور بپوش نداریم . این فایل رو باید برای هر پروژه کپی کنید توی فولدر base خودش و کادر و سایر تنظیمات پلات و page setup رو براش تعریف کنید .

اون کاغذی رو هم که توی اون تعریف کردم Iso Oversize A1 هست بزرگتر نیست بلکه بدون حاشیه هست ( و البته از اون لحاظ بزرگتر حساب میشه )

توی همون صفحه پلات شما در قسمت plot area زیر نوشته what to plot یک منوی کرکره ای دارید که میتونید توش گزینه های فضای چاپ رو تعیین کنید از جمله extend .

تمام تنظیمات چاپ رو توی template برای هر پروژه تعریف کنید .

پروژه کامل رو نمیتونم . یعنی هم از نظر اینکه این اطلاعات عمومی نیست هم اینکه خیلی سنگین هست . 100 مگابایت حجم متوسط یک پروژه هست .
اخرین پروژه من فقط نقشه های معماریش بیشتر از 450 نقشه بود . واقعا نمیشه این حجم رو بزارم .
من سرپرست اتلیه فنی شرکت هستم و کار تهیه نقشه های اجرایی بعهده من هست با یک تیم نقشه کش های بسیار ماهر که مدتهاست با اونا کار میکنم و درواقع شاگرد هایی هستن که حد اقل 5 سال با من کار کردن . در نتیجه کار های فاز 2 خیلی سنگین و پر حجم هست و نمیتونم بزارم . و هم اینکه اینا عمومی نیست . اون چند تا فایل رو هم کلی زیر رو کردم تا تمام یادگاری ها و توضیحات رو پاک کنم .

revit هم مبارکه ;) ضرر نداره .

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
sheet set بخش 4

sheet set بخش 4

خب الان باید نحوه کار کردن با منوی sheet set رو توضیح بدم .
شما سه صفحه که به صورت عمودی کنار منوی اصلی دارید
اولی sheet list هست که با راست کلیک میتونید نقشه ای رو ایجاد کنید
اگه روی یک نقشه راست کلیک کنید میتونید نام و شماره نقشه رو عوض کنید .
فقط حواستون باشه که فایل باز نباشه یا هیچ کدوم از همکاران هم باز نکرده باشن اگه کس دیگه ای هم باز کرده باشه با یک علامت قفل نشون میده .
بعد که راست کلیک کردین و نام رو یا شماره رو عوض کردین تمام گزینه های پایین رو هم تیک کنید که یعنی تمام مشخصات فایل و نام layout رو هم عوض کنه .
منوی وسطی sheet view هست که نقشه هایی که درست کردین و view داره رو با نام هر نقشه و view هایی که توش هست رو نشون میده .
برای درج ارجاعات باید فایل های مرجع رو باز کنید . و روی view توی این منو رفته روش راست کلیک کنید و گزینه place collout block رو بزنید و collout مربوطه که حالا علامت برش یا ارجاع یا نما باشه رو انتخاب کنید و در نقشه مرجه درج کنید .
روی همون view راست کلیک کنید و rename renumber رو بزنید و شماره view رو بهش بدید . توی نقشه مرجع شماره جزییات و شماره نقشه درج میشه و هر بار که شماره رو با همین روش تغییر بدید این در تمام نقشه های مربوطه خود به خود درست میشه .
سومی هم که محل نقشه های مرجع هست که معلومه .

خب دیگه تموم شد . فقط باید کار کنید و توش تجربه پیدا کنید .
چند نکته :
نقشه های کادر دار رو هیچوقت نیازی ندارید که محتویاتشون رو اصلاح کنید چون از نقشه مرجع xref شده در نتیجه تغییرات رو باید در نقشه های اصلی بدید .
اگر خواستید آلبوم نقشه به کارفرما یا چاپ بدید باید حتما etransmit باشه که در منوی اول میتونید تمام یا بخشی از اونا رو انتخاب کنید و راست کلیک و etransmit رو انتخاب کنید .

یک نقشه ایجاد کنید و کادر اون رو از محتویات خالی کنید ( فقط محدوده دورش بمونه برای کادر ) روی نام sheet set راست کلیک کنید و لیست نقشه هم میتونید بگیرید که به صورت یک جدول براتون میاره که میتونید تنظیمات اون رو به دلخواه انجام بدید .

چیز های مهم و جدی اتوکد رو براتون گفتم واقعا همینا رو اگه انجام بدید به صورت درست توی کارتون خیلی از نظر وقت و هزینه صرفه جویی میتونید بکنید .

دیگه واقعا خدا حافظ امیدوارم که در همه مراحل زندگی موفق باشید .
سوالاتی اگر باشه در این زمینه رو جواب میدم ولی خودتون هم یک کمی سعی کنید و تمرین و تلاش .
گاهی سرکی میزنم و اگه سوال واقعی باشه جواب میدم .

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام

چرا ؟ view که چیز مشکلی نیست . توی همون boundry یه دکمه هست که میتونید یک پنجره تعریف کنید .

خط ششم هم طبق همون توضیح که دادمه ( همون چیزی که شما هم گفتید درسته همونه )

برای هر پروژه هم این دوتا فولدر رو درست کنید . کار خوبیه و منظم میکنه . نقشه ها ی کادر دار یک جا جمع میشه و اطلاعات یک جا .

گفتم template بشور بپوش نداریم . این فایل رو باید برای هر پروژه کپی کنید توی فولدر base خودش و کادر و سایر تنظیمات پلات و page setup رو براش تعریف کنید .

اون کاغذی رو هم که توی اون تعریف کردم Iso Oversize A1 هست بزرگتر نیست بلکه بدون حاشیه هست ( و البته از اون لحاظ بزرگتر حساب میشه )

توی همون صفحه پلات شما در قسمت plot area زیر نوشته what to plot یک منوی کرکره ای دارید که میتونید توش گزینه های فضای چاپ رو تعیین کنید از جمله extend .

تمام تنظیمات چاپ رو توی template برای هر پروژه تعریف کنید .

پروژه کامل رو نمیتونم . یعنی هم از نظر اینکه این اطلاعات عمومی نیست هم اینکه خیلی سنگین هست . 100 مگابایت حجم متوسط یک پروژه هست .
اخرین پروژه من فقط نقشه های معماریش بیشتر از 450 نقشه بود . واقعا نمیشه این حجم رو بزارم .
من سرپرست اتلیه فنی شرکت هستم و کار تهیه نقشه های اجرایی بعهده من هست با یک تیم نقشه کش های بسیار ماهر که مدتهاست با اونا کار میکنم و درواقع شاگرد هایی هستن که حد اقل 5 سال با من کار کردن . در نتیجه کار های فاز 2 خیلی سنگین و پر حجم هست و نمیتونم بزارم . و هم اینکه اینا عمومی نیست . اون چند تا فایل رو هم کلی زیر رو کردم تا تمام یادگاری ها و توضیحات رو پاک کنم .

revit هم مبارکه ;) ضرر نداره .

سلام
مرسی:gol:
من همون دکمه کناره boundry رو زدم ،حالا یه کم بیشتر باید کار کنم مسلط شم
در مورد یه بلاک دیگه که بود میشه یه توضیحی بدید،اونی 4 طرفش نوشتید A,B,C,D
و اینکه view number ها به چه درد میخوره و کجاها میذاریمش (البته اینا لینک بودن نه؟؟)

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
پاسخ

پاسخ

سلام
مرسی:gol:
من همون دکمه کناره boundry رو زدم ،حالا یه کم بیشتر باید کار کنم مسلط شم
در مورد یه بلاک دیگه که بود میشه یه توضیحی بدید،اونی 4 طرفش نوشتید A,B,C,D
و اینکه view number ها به چه درد میخوره و کجاها میذاریمش (البته اینا لینک بودن نه؟؟)

سلام
اون یک نمای عمومی چار طرفه هست که راستش منم کاربردی براش ندیدم :smile:

بیشتر از نماد نمای یک طرفه استفاده میکنیم ولی حالا اینم چون جزو استاندارد های ترسیمی اجانب ( مشاورین خارجی ) هست رو گزاشتم .

view number یک فیلد هست و فیلد ها اطلاعات رو از جای مخصوصی میخونن و نباید اونا رو خودتون وارد کنید . همین ایشون رو شما در منوی وسطی sheet set روی view مربوطه راست کلیک میکنید و rename renumber رو انتخاب میکنید و شماره رو وارد میکنید و فیلد مربوطه این اطلاعات رو از اونجا میخونه و به صورت شماره جزییات در نقشه درج میکنه
درج ارجاعات رو در پست قسمت 4 توضیح دادم .

فیلدها باید در بلاک باشن یا در کادر یا هرجای دیگه ولی درج اطلاعات اونا باید در محل خاصی که اونو میخونن وارد بشه بعضی هاشونم که نیازی به وارد کردن هیچ چیزی نداره و اونا رو خود اتوکد از متغیر هایی که برای همین در نظر گرفته و معمولا read only هستن میخونه مثل سایز کاغذ یا مسیر فایل یا نام کسی که اخرین ذخیره رو انجام داده و ...........

امیدوارم روشن شده باشه .

توی اون فایل تمپلیت تمام بلاک های مورد استفاده جهت ارجاع و زیر نویس تعریف شده از همون استفاده کنید نیازی به تعریف اونا ندارید ولی میتونید ببینید از چه چیزی استفاده شده .

موفق باشید

vada_co

عضو جدید
شروع فاز 2

شروع فاز 2

براي شروع كار فاز 2 برش معماري ابتدا پس از بررسي نقشه هاي سازه مراحل زير را آغاز ميكنيم:
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, Serif]1- انتقال دادن آکس های پلان روی برش ( فقط قسمتی که خط برش از آن رد شده است).[/FONT]
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, Serif]2- انتقال دادن فونداسیون و شناژ روی مقطع (قبل از انتقال آن ها باید کدهای ارتفاعی روی فونداسیون را از نقشه های سازه به دست آورد).[/FONT]
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, Serif]3- انتقال دادن تیرهای سازه به روی مقطع برای اینکار هم باید خط برش را از روی پلان معماری به روی پلان تیرریزی سازه انتقال داد تا تیرهای اصلی و فرعی برش خورده مشخص شوند.[/FONT]
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, Serif]4- بعد از اتمام مراحل بالا اول از همه شروع می کنیم از کف طبقه همکف یا زیرزمین کف سازی را طبق جدول نازک کاری انجام می دهیم تا به آخرین طبقه برسیم.[/FONT]
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, Serif]5- بعد از اتمام کف سازی نوبت به نازک کاری دیوارهایی که خط برش از آن ها گذشته است می رسد که باز هم با توجه به جدول ،آنها را انجام می دهیم.[/FONT]
[FONT=Georgia, Times New Roman, Times, Serif]6- در این مرحله نوبت به دستگاه پله و جاگذاری سقف کاذب می رسد. برای جاگذاری سقف کاذب اول از هر چیز احتیاج به دتایل آن نوع خاص از سقف کاذب داریم که در ایران استفاده می شود مثل سقف کاذب با رابیتس، سقف کاذب کلاف، سقف کاذب دامپا، سقف کاذب P.V.C و ... که در پایان مطلب نمونه ای از این نوع سقف را برایتان می گذاریم. بعد از دتایل و نحوه اجرای آن نوع به خصوص از سقف کاذب درون مقطع جاسازی می کنیم....ادامه دارد[/FONT]

هدیه.

مدیر تالار مهندسی شهرسازی
مدیر تالار
اساتید خواهشا کمک کنید!!

اساتید خواهشا کمک کنید!!

ببخشید میون کلام اساتید وارد شدم. من یک مشکل دارم ! نمیدونم چیکار کردم که از دیروز توی اتوکد فقط یک سابجکت سلکت میشه! وقتی روی سوژه دوم کلیک میکنم اولی از سلکت خارج میشه! تورو خدا جوابمو بدین. اگر از استاد بپرسم تا آخر ترم دستم میندازه.:(

کدخدا

مدیر بازنشسته
ببخشید میون کلام اساتید وارد شدم. من یک مشکل دارم ! نمیدونم چیکار کردم که از دیروز توی اتوکد فقط یک سابجکت سلکت میشه! وقتی روی سوژه دوم کلیک میکنم اولی از سلکت خارج میشه! تورو خدا جوابمو بدین. اگر از استاد بپرسم تا آخر ترم دستم میندازه.:(
این مسیر رو دنبال کن حل می شه.
op بزن تا وارد پنجره option بشی.بعد وارد tab -> selection شو و اون تیکی که نوشته use shift to add to selection رو بردار تا درست شه

هدیه.

مدیر تالار مهندسی شهرسازی
مدیر تالار
مرسی از لطفت. وافعا گیج شده بودم. بازم ممنون.:gol:

s.ali moasheri

عضو جدید
با سلام و تبریک سال 1389 به همه دوستان :gol::gol::gol::gol::gol:
کسی نمونه کاربردی از استفاده از نرم افزار NeuroSolutions 5 را نداره ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
سال نو مبارک

سال نو مبارک

سلام

سال نو دوستان مبارک باشه و امیدوارم سال جدید رو با موفقیت شروع و به پایان برسانید .

راستش داشتم یه نرم افزار جدید یاد میگرفتم civil 3d .

دارم پا تو کفش سیویل میکنم . برای طراحی محوطه و سایت پلان به نظر جالب میاد .

البته خیلی فنی هست و از این لحاظ خیلی برام جذاب اومده . شیب و کد و تراز و خاک برداری و ترانشه و پروفیل و ...... همه چیز تقریبا حل شده .
اومدم اینو بگم که توی این برنامه هم باید sheet set کار کنید . ظاهرا از این به بعد این سیستم جزو جدا نشدنی از اتوکد های جدید شده .
در نتیجه اگر دوستان مطلبی در این مورد براشون روشن نشده رو بگید چون به نظرم مهمه که همه با این روش کار کنید .

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام

سال نو دوستان مبارک باشه و امیدوارم سال جدید رو با موفقیت شروع و به پایان برسانید .

راستش داشتم یه نرم افزار جدید یاد میگرفتم civil 3d .

دارم پا تو کفش سیویل میکنم . برای طراحی محوطه و سایت پلان به نظر جالب میاد .

البته خیلی فنی هست و از این لحاظ خیلی برام جذاب اومده . شیب و کد و تراز و خاک برداری و ترانشه و پروفیل و ...... همه چیز تقریبا حل شده .
اومدم اینو بگم که توی این برنامه هم باید sheet set کار کنید . ظاهرا از این به بعد این سیستم جزو جدا نشدنی از اتوکد های جدید شده .
در نتیجه اگر دوستان مطلبی در این مورد براشون روشن نشده رو بگید چون به نظرم مهمه که همه با این روش کار کنید .
سلام
سال نو شمام مبارک
خیلی خوشحالم که برگشتید;)
منو گذاشتید تو خماریه رویت (revit) و رفتید:D
civil 3d هم حتما کار کنید که خیلی عالیه،من بهه اندازه یه سر سوزن و در حد توپوگرافی کشیدن بلدم ازش
اتوکد لند هم مثل همینه ولی سیویل خیلی خیلی کامله و همه کارای لند رو بهترو کاملتر انجام میده
باز من فکم گرم شد:D
آقا یه راهنمایی میخوام
از 2 تا شرکت رویت گرفتمو نصب کردم
هر بار آخره نصب یه ارور میده وقتی بازش میکنم رویتو پیغام میده templat ندارم
حتی هلپشم باز نمیشه،قضیه چیه به نظرتون؟ (سال نو سوال نو)

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
پاسخ

پاسخ

سلام
سال نو شمام مبارک
خیلی خوشحالم که برگشتید;)
منو گذاشتید تو خماریه رویت (revit) و رفتید:D
civil 3d هم حتما کار کنید که خیلی عالیه،من بهه اندازه یه سر سوزن و در حد توپوگرافی کشیدن بلدم ازش
اتوکد لند هم مثل همینه ولی سیویل خیلی خیلی کامله و همه کارای لند رو بهترو کاملتر انجام میده
باز من فکم گرم شد:D
آقا یه راهنمایی میخوام
از 2 تا شرکت رویت گرفتمو نصب کردم
هر بار آخره نصب یه ارور میده وقتی بازش میکنم رویتو پیغام میده templat ندارم
حتی هلپشم باز نمیشه،قضیه چیه به نظرتون؟ (سال نو سوال نو)

سلام
خب گفتم که هر از گاهی سرکی میزنم . این یارو برنامه رو که گرفتم ( civil 3d ) دیدم که برای جا دادن پروفیل ها و جداول حتما باید از seet set , annotate , view . layout استفاده کنید . با اینکه این برنامه اتوکد هست و فایل dwg رو باز میکنه ولی نرم افزار باهوشی هست . چیزی که از اتوکد بعید هست . شاید . شاید ورژن های جدید اتوکد هم از این چیز ها توشون بگزارن و اونوقت مجبور باشید از این سیستم استفاده کنید . فکر کردم که نکنه این اواخر مبحث اخر رو سمبل کردم و براتون درست شرح ندادم پس گفتم بیام یه چی بگم ببینم اوضاع خوبه یا نه .
شاید از شما هم برای یه چیزایی توی این برنامه کمک خواستم . بیشتر توضیح بعضی از مفاهیم . خوبه که شما برنامه لند رو میشناسین . البته من این برنامه رو برای طراحی سایت پلان میخام و اینکه اونو اجرایی کنم و البته از نظر معماری وگرنه کار های مربوط به سیویل رو که متخصصین خودش باید انجام بدن .
اینم برای این هست که رویت با اینکه برنامه قوی برای طراحی ساختمان هست ولی برای محوطه سازی و سایت پلان امکانات خیلی محدودی داره و در واقع شیب و خیابون رو نمیفهمه و چون با level کار میکنید نمیتونید شیب رو تعریف کنید . یعنی میشه ها ولی خیلی زیاد محدودیت دارید و راحت نیست .

خب حالا در مورد این error شما :
نمیدونم که درست منظورتون چی هست . شما بعد از نصب برنامه وقتی اجرا میکنی باید یک صفحه خاکستری پر رنگ بیاد و دو قسمت هست که در قسمت بالا پروژه و در پایین فمیلی رو میتونید درست کنید .
اصلا اساس رویت به تمپلیت هست و شما باید در فولدر تمپلیت تعداد زیادی تمپلیت از پیش اماده برای انجام کار های مختلف داشته باشید .
رویت استاکچر رو نمیدونم چه تمپلیت هایی رو داره ولی معماری رو میدونم .
برای ترسیم پروژه باید یک تمپلیت خاص درست کنید که شامل تنظیمات شخصی خودتون از قبیل واحد ترسیمی ( دیگه مثل میلیمتر و ساتیمتر کد نیست خدارو شکر ) که متر یا میلیمتر یا سانتیمتر یا اینچ و فوت و ... متریال های از پیش تعریف شده خودتون و یک سری سیستم فمیلی از قبیل دیوار و سقف و کف و که درست کردین رو توش میگزارید .
برای تعریف فمیلی ها هم حتما باید بدونید که موضوع خودتون چی هست و از تمپلیت مربوطه استفاده کنید . مثلا برای ایجاد یک ستون حتما ار تمپلیت ستون و برای تیر حتما از تمپلیت تیر Structural Framing - Beams and Braces.rft استفاده کنید حالا اگر تیر شما به صورت خرپا باشه باید از تمپلیت Structural Framing - Complex and Trusses.rft استفاده کنید .
در نتیجه شما باید تعداد زیادی تمپلیت که خود اتودسک براتون توی بسته نرم افزار گذاشته رو داشته باشین و بدون اینا در واقع نمیتونید کار کنید .
حالا چیزی که به ذهنم میرسه اینه که شما در مسیر application data - autodesk - rac 2010- imperial template برید ببینید ایا تمپلیت ها رو اصلا دارید یا نه .
اگر دارید توی همون صفحه خاکستری رویت که اول میاد اون بالا سمت چپ یه ایکون بنفش هست روش که بزنید پایین منویی که میاد یه دکمه option هست روش بزن و در بخش file location ببین مسیر برای تمپلیت توش درست هست یا نه . همون خط اول مسیر برای تمپلیت هست . خط سوم هم برای تمپلیت فمیلی . این دوتا باید ادرس همون فولدری که توش تمپلیت ها هستن رو داشته باشه . البته همیشه این درست هست مگر اینه خودتون تغییر بدید . در هر صورت شما در خط اول defult.rte رو بهش نشون بده
غیر از باشه رو نمیدونم . حالا سعی کن و بگو .

آخرین ویرایش:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام
خب گفتم که هر از گاهی سرکی میزنم . این یارو برنامه رو که گرفتم ( civil 3d ) دیدم که برای جا دادن پروفیل ها و جداول حتما باید از seet set , annotate , view . layout استفاده کنید . با اینکه این برنامه اتوکد هست و فایل dwg رو باز میکنه ولی نرم افزار باهوشی هست . چیزی که از اتوکد بعید هست . شاید . شاید ورژن های جدید اتوکد هم از این چیز ها توشون بگزارن و اونوقت مجبور باشید از این سیستم استفاده کنید . فکر کردم که نکنه این اواخر مبحث اخر رو سمبل کردم و براتون درست شرح ندادم پس گفتم بیام یه چی بگم ببینم اوضاع خوبه یا نه .
شاید از شما هم برای یه چیزایی توی این برنامه کمک خواستم . بیشتر توضیح بعضی از مفاهیم . خوبه که شما برنامه لند رو میشناسین . البته من این برنامه رو برای طراحی سایت پلان میخام و اینکه اونو اجرایی کنم و البته از نظر معماری وگرنه کار های مربوط به سیویل رو که متخصصین خودش باید انجام بدن .
اینم برای این هست که رویت با اینکه برنامه قوی برای طراحی ساختمان هست ولی برای محوطه سازی و سایت پلان امکانات خیلی محدودی داره و در واقع شیب و خیابون رو نمیفهمه و چون با level کار میکنید نمیتونید شیب رو تعریف کنید . یعنی میشه ها ولی خیلی زیاد محدودیت دارید و راحت نیست .

خب حالا در مورد این error شما :
نمیدونم که درست منظورتون چی هست . شما بعد از نصب برنامه وقتی اجرا میکنی باید یک صفحه خاکستری پر رنگ بیاد و دو قسمت هست که در قسمت بالا پروژه و در پایین فمیلی رو میتونید درست کنید .
اصلا اساس رویت به تمپلیت هست و شما باید در فولدر تمپلیت تعداد زیادی تمپلیت از پیش اماده برای انجام کار های مختلف داشته باشید .
رویت استاکچر رو نمیدونم چه تمپلیت هایی رو داره ولی معماری رو میدونم .
برای ترسیم پروژه باید یک تمپلیت خاص درست کنید که شامل تنظیمات شخصی خودتون از قبیل واحد ترسیمی ( دیگه مثل میلیمتر و ساتیمتر کد نیست خدارو شکر ) که متر یا میلیمتر یا سانتیمتر یا اینچ و فوت و ... متریال های از پیش تعریف شده خودتون و یک سری سیستم فمیلی از قبیل دیوار و سقف و کف و که درست کردین رو توش میگزارید .
برای تعریف فمیلی ها هم حتما باید بدونید که موضوع خودتون چی هست و از تمپلیت مربوطه استفاده کنید . مثلا برای ایجاد یک ستون حتما ار تمپلیت ستون و برای تیر حتما از تمپلیت تیر Structural Framing - Beams and Braces.rft استفاده کنید حالا اگر تیر شما به صورت خرپا باشه باید از تمپلیت Structural Framing - Complex and Trusses.rft استفاده کنید .
در نتیجه شما باید تعداد زیادی تمپلیت که خود اتودسک براتون توی بسته نرم افزار گذاشته رو داشته باشین و بدون اینا در واقع نمیتونید کار کنید .
حالا چیزی که به ذهنم میرسه اینه که شما در مسیر application data - autodesk - rac 2010- imperial template برید ببینید ایا تمپلیت ها رو اصلا دارید یا نه .
اگر دارید توی همون صفحه خاکستری رویت که اول میاد اون بالا سمت چپ یه ایکون بنفش هست روش که بزنید پایین منویی که میاد یه دکمه option هست روش بزن و در بخش file location ببین مسیر برای تمپلیت توش درست هست یا نه . همون خط اول مسیر برای تمپلیت هست . خط سوم هم برای تمپلیت فمیلی . این دوتا باید ادرس همون فولدری که توش تمپلیت ها هستن رو داشته باشه . البته همیشه این درست هست مگر اینه خودتون تغییر بدید . در هر صورت شما در خط اول defult.rte رو بهش نشون بده
غیر از باشه رو نمیدونم . حالا سعی کن و بگو .
سلام
دقیقا همون rac2010 رو ندارم
یعنی وقتی نصب میکنم همون صفحه خاکستری میاد بالا ولی پیام میده که templat ها رو پیدا نمیکنم،باید بهم آدرس بدی
تو قسمت Option هم رفتم و آدرسش با آدرس نصب یکی هست ولی مسئله اینه که نصب نمیشه
به نظرم مشکل تو قفل شکستنش بوجود اومده،این رویتی که شما دارید از کجا تهیه شده؟
میشه بگید از کجا میتونم بگیرم؟
ر مورد civil 3d هم شما خودتون استادید ولی هرچی بدونم در خدمتتون هستم:gol:

elenaaaaa

عضو جدید
من یه سئول توی اتوکد دارم البته فکر می کنم خیلی ابتدایی هست ولی اگه جواب بدید ممنون می شم
چه طور می تونم یه سری line type تو properties مربوط به خط اضافه کنم منظورم خط چین و یا فرمت های دیگه واسه یه خط هست
یه سئول دیگه ، وقتی واسه hatch زدن user defined رو انتخاب می کنیم می شه یه hatch جدید به جز خطوط عمودی یا افقی ایجاد کنیم
یا اصلا چه جور یک pattern جدید واسه hatch زدن بسازیم ؟
بازم از توضیحات عالی ای که در مورد annotate و ... داده بودید ممنون

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
پاسخ به اقای رسول

پاسخ به اقای رسول

سلام
دقیقا همون rac2010 رو ندارم
یعنی وقتی نصب میکنم همون صفحه خاکستری میاد بالا ولی پیام میده که templat ها رو پیدا نمیکنم،باید بهم آدرس بدی
تو قسمت Option هم رفتم و آدرسش با آدرس نصب یکی هست ولی مسئله اینه که نصب نمیشه
به نظرم مشکل تو قفل شکستنش بوجود اومده،این رویتی که شما دارید از کجا تهیه شده؟
میشه بگید از کجا میتونم بگیرم؟
ر مورد civil 3d هم شما خودتون استادید ولی هرچی بدونم در خدمتتون هستم:gol:

خب راستش انگار تو بد گیری افتادی .
این فولدر rac اساسی ترین فولدر هست که بابا . تمام library و template ها این تو هستن و اینو که نداری در واقع نمیتونی کار کنی . حتما سرچ کردی و ندیدی اینو دیگه .
راستی این تو یه فولدر هاید هست و موقع سرچ باید بگی که فولدر های هاید رو هم بگرده واقعا بعیده که نداشته باشی ها .
در هر صورت من از مسئول نرم افزار شرکت سوال کردم گفت نرم افزار ها رو از فروشگاه پاکچین تو پایتخت میخره ولی شما که تو اصفهان هستی . اونجا هم فروشگاه معتبر هست بابا . اصفهان که کم از تهران نیست
در هر صورت اگه تمپلیت ها و سایر کامپوننت ها رو نداری یه سر به این سایت اتودسک بزن همه چیز برای دانلود داره
http://www.autodesk.com/revitarchitecture-documentation

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
پاسخ به خانم النا

پاسخ به خانم النا

من یه سئول توی اتوکد دارم البته فکر می کنم خیلی ابتدایی هست ولی اگه جواب بدید ممنون می شم
چه طور می تونم یه سری line type تو properties مربوط به خط اضافه کنم منظورم خط چین و یا فرمت های دیگه واسه یه خط هست
یه سئول دیگه ، وقتی واسه hatch زدن user defined رو انتخاب می کنیم می شه یه hatch جدید به جز خطوط عمودی یا افقی ایجاد کنیم
یا اصلا چه جور یک pattern جدید واسه hatch زدن بسازیم ؟
بازم از توضیحات عالی ای که در مورد annotate و ... داده بودید ممنون

خواهش میکنم . از اینکه اینقدر عالی بوده راستش خودم هم ذوق زده شدم . از شوخی که بگذریم خوشحالم که مورد استفاده بوده .

سوال هم ابتدا و انتها که نداره . منم خیلی جیزا رو بلد نیستم و راحت هم میگم نمیدونم .
واما میتونید برای یک خط یک ماهیت تعریف کنید که یا مثلا خط چین باشه یا خط ممتد و قاعدتا نمیشه دو ماهیت برای یک خط داشته باشید ولی توی یک لایه میتونید چند خط با چند ماهیت داشته باشید ولی شخصا پیشنهاد میکنم همه چیز با لایه باشه . میتونید یک خط که مثلا خط چین هست line type scale متفاوت داشته باشه که اونم پیشنهاد نمیکنم همه چیز رو بگذار به مشخصات لایه باشه تا بتونی کنترل کنی غیر از این راستش سخته کنترلش
( سوال رو درست متوجه شدم دیگه حتما یا دارم پرت و پلا میگم ؟؟؟) این چیزی بود که از سوال شما برداشت کردم اگه منظورتون چیز دیگه هست بفرمایید .
هر مورد هاشور هم با user define فقط میتونید تک خط یا دو خط با فواصل مشخص و زاویه مشخص ترسیم کنید و بیشتر برای طرح کف سازی مورد استفاده داره .
ولی میتونید فایل acad.pat رو ادیت کنید ( با هر تکست ادیتوری مثل notpad ویندووز هم میتونید .
به این ترتیب :
1- زاویه
2- مختصات نقطه شروع X
3- مختصات نقطه شروع Y
4- تغییرات x دلتای x
5- دلتای y
البته این یک پترن بسیار ساده هست و برای تولید یک پترن مثل هاشور گراول اگه همین فایل رو باز کنی میبینی چه الگوی سرسام اوری داره
در هر صورت این فایل رو که باز کنی نام هر هاشور و الگور ترسیمی اونم داره میتونی خودت توش اضافه کنی البته نسخه اصلی رو نگهدار و save as کن بعد هر بلایی که خواستی سرش بیار توضیحات خوبی هم توی help اتوکد در قسمت hatch patrn داره که بخونی خوبه

حالا این چه کاریه که خودت هاشور درست کنی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ خودش که همه چی داره بابا

آخرین ویرایش:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
تاپیک جدید

تاپیک جدید

خب راستش دوستان اینجا داره تبدیل میشه به اموزش رویت
من یه تاپیک جدید برای این زدم که مسایل و مشکلات خودمون رو اونجا مطرح کنیم تا این جا به صورت خالص مال اتو کد بشه .
اگه موافقید موضوعات رویت رو اونجا مطرح کنیم

rasool.civil

مدیر بازنشسته
عالیه

عالیه

خب راستش دوستان اینجا داره تبدیل میشه به اموزش رویت
من یه تاپیک جدید برای این زدم که مسایل و مشکلات خودمون رو اونجا مطرح کنیم تا این جا به صورت خالص مال اتو کد بشه .
اگه موافقید موضوعات رویت رو اونجا مطرح کنیم
خیلی خوبه ،مرسی:)
فقط لینکش کو؟تاپیک زدید یا قراره بزنید،اگه زدید لینکشو بذارید که دیگه مزاحم اتوکد نشیم
منم اونجا ادامه سوالارو بدم:D

elenaaaaa

عضو جدید
سئوال

سئوال

سلام
مرسی جوابمو در هر دو مورد گرفتم :gol:
در مورد hatch بعد از دیدن user defined کنجکاو شدم ببینم می شه بقیه رو هم به سلیقه خودمون تغییر بدیم یا نه واسه همین بود که پرسیدم. در واقع کار خاصی نمی خواستم انجام بدم
آقای velkon من یه عالمه سئوال دارم. آخه جدیدا پست های شما رو خوندم و حتی از مباحثی که بحثشو بستیدهم واسم سئوال بوجود امده. می پرسم اما شما اگه وقت ندارید جواب ندید (ولی اگه جواب بدین خیلی لطف می کنید:smile:)
1- من قسمتی رو که در مورد فرق بین atribute و text رو گفته بودید متوجه نشدم. نوشته بودین در یه پست دیگه بیشتر در موردش می گید ولی من ندیدم، ممنون می شم اگه کمی بیشتر در مورد attribute ، کاربرد(علاوه بر موردی که گفته بودید) و نحوه استفاده از اون رو بگید.
2- چه طور می شه در publish پرینتر رو به سیستم معرفی کرد. (تعیین اینکه به کدوم یکی از پرینترها، پرینت بفرسته)
3- Dudc (dynamic ucs) چیه و چطور ازش استفاده می کنیم. چه کاربردی داره؟
4- وقتی در قسمت view port scale(سمت راست پایین) scale مربوط به view رو تنظیم می کنیم (مثلا 1:4) اگه بر روی layout راست کلیک و page setup رو بزنیم بازم می شه یه scale معرفی کنیم تو قسمت plot هم تنظیمات scale داریم در scale list edit بازم تنظیم scale .... قاطی کردم اصلا درکش نمی کنم. اگه حالا اینارو متفاوت تنظیم کنیم چی می شه؟ یه جا 1:1یه جای دیگه 1:100 ... این موضوع واقعا گیچم کرده مثلا اگه ترسیم 100cm باشه پلات رو روی 1:2 scale بذاریم و view 1:1 اندازه ها تو چاپ چی می شن... (اشکم داره در میاد:cry:)
5- تو مبحث فیلدها title چی کارمی کنه؟ می شه با فیلد اندازه کاغذ (size)رو هم در نظر گرفت ولی به میلی متر می زنه تنظیماتی داره که به cm یا متر بزنه (کنجکاوی:redface:)
6- بازم تو قسمت فیلد اگه بخوایم scale بزنه کدوم scale رو در نظر می گیره من تو view ، scale رو 1:2 زدم ولی یه عدد دیگه 1:8.7041 رو می نویسه (می دونم تا اینجا از سئوالات چرت و پرت من واقعا کلافه اید:)) اگه scale رو عوض کنم بازم تغییر نمی کنه
7- در مبحث layout چطور می تونم یه لایه رو تغییر رنگ بدم و یا freeze کنم طوری که در بقیه view ها اعمال نشه آخه گفته بودید که می شه اما من نتونستم.
8- با annotate می تونیم یه scale قابله تغییر به نوشته ها بدیم که مثلا در scale 1/50 و 1/100 بتونیم نوشته هایی با اندازه مناسب داشته باشیم و با توجه به بزرگی یا کوچکی و مقیاس نقشه نوشته ها رو در اندازه مناسب نمایش بدیم. اینی که گفتم درسته یا به بیراهه رفتم :smile:

خب من سئوالامو پرسیدم البته این چندتاش بود. اگه جواب بدید خیلی خوشحال می شم :gol:
بازم تشکر تشکر تشکر

با اجازه النا خانوم مهمون تالارمون ویرایش کردم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

elenaaaaa

عضو جدید
revit

revit

یه چیز یادم رفت
با تعاریفی که از revit کردین خیلی علاقه مند شدم یاد بگیرم اما...
می ترسم به خاطر اینکه کد 3 بعدی رو خوب بلد نیستم نتونم درست کار کنم
آخه رشته من کامپیوتر، واسه یه سری از کارای gis ی کد کار کردم
از کجا می تونم revit رو دانلود کنم یا اصلا لینکی واسه دانلودش هست
مرسی :gol::gol::gol:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
سلام

در مورد hatch بعد از دیدن user defined کنجکاو شدم ببینم می شه بقیه رو هم به سلیقه خودمون تغییر بدیم یا نه واسه همین بود که پرسیدم. در واقع کار خاصی نمی خواستم انجام بدم
آقای velkon من یه عالمه سئوال دارم. آخه جدیدا پست های شما رو خوندم و حتی از مباحثی که بحثشو بستیدهم واسم سئوال بوجود امده. می پرسم اما شما اگه وقت ندارید جواب ندید (ولی اگه جواب بدین خیلی لطف می کنید:smile:)
1- من قسمتی رو که در مورد فرق بین atribute و text رو گفته بودید متوجه نشدم. نوشته بودین در یه پست دیگه بیشتر در موردش می گید ولی من ندیدم، ممنون می شم اگه کمی بیشتر در مورد attribute ، کاربرد(علاوه بر موردی که گفته بودید) و نحوه استفاده از اون رو بگید.
2- چه طور می شه در publish پرینتر رو به سیستم معرفی کرد. (تعیین اینکه به کدوم یکی از پرینترها، پرینت بفرسته)
4- وقتی در قسمت view port scale(سمت راست پایین) scale مربوط به view رو تنظیم می کنیم (مثلا 1:4) اگه بر روی layout راست کلیک و page setup رو بزنیم بازم می شه یه scale معرفی کنیم تو قسمت plot هم تنظیمات scale داریم در scale list edit بازم تنظیم scale .... قاطی کردم اصلا درکش نمی کنم. اگه حالا اینارو متفاوت تنظیم کنیم چی می شه؟ یه جا 1:1یه جای دیگه 1:100 ... این موضوع واقعا گیچم کرده مثلا اگه ترسیم 100cm باشه پلات رو روی 1:2 scale بذاریم و view 1:1 اندازه ها تو چاپ چی می شن... (اشکم داره در میاد:cry:)
5- تو مبحث فیلدها title چی کارمی کنه؟ می شه با فیلد اندازه کاغذ (size)رو هم در نظر گرفت ولی به میلی متر می زنه تنظیماتی داره که به cm یا متر بزنه (کنجکاوی:redface:)
6- بازم تو قسمت فیلد اگه بخوایم scale بزنه کدوم scale رو در نظر می گیره من تو view ، scale رو 1:2 زدم ولی یه عدد دیگه 1:8.7041 رو می نویسه (می دونم تا اینجا از سئوالات چرت و پرت من واقعا کلافه اید:)) اگه scale رو عوض کنم بازم تغییر نمی کنه
7- در مبحث layout چطور می تونم یه لایه رو تغییر رنگ بدم و یا freeze کنم طوری که در بقیه view ها اعمال نشه آخه گفته بودید که می شه اما من نتونستم.
8- با annotate می تونیم یه scale قابله تغییر به نوشته ها بدیم که مثلا در scale 1/50 و 1/100 بتونیم نوشته هایی با اندازه مناسب داشته باشیم و با توجه به بزرگی یا کوچکی و مقیاس نقشه نوشته ها رو در اندازه مناسب نمایش بدیم. اینی که گفتم درسته یا به بیراهه رفتم :smile:

خب من سئوالامو پرسیدم البته این چندتاش بود. اگه جواب بدید خیلی خوشحال می شم :gol:
بازم تشکر تشکر تشکر

خب اول چرا با مشکی نمینویسی . این رنگ چشم ادم رو میزنه
دوم هم چشم همه چیزایی که گفتید رو مفصل توضیح میدم . به ترتیب توی پست های جدا تا اگه دیگران هم خواستن بتونن استفاده کنن .

بعضی دوستان سوال هایی رو به پیام شخصی میفرستن . مسئله ای نیست ولی اگه اینجا مطرح کنن جواب رو بقیه هم میبینن و منم دوبار کار نمیکنم .

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
یه چیز یادم رفت
با تعاریفی که از revit کردین خیلی علاقه مند شدم یاد بگیرم اما...
می ترسم به خاطر اینکه کد 3 بعدی رو خوب بلد نیستم نتونم درست کار کنم
آخه رشته من کامپیوتر، واسه یه سری از کارای gis ی کد کار کردم
از کجا می تونم revit رو دانلود کنم یا اصلا لینکی واسه دانلودش هست
مرسی :gol::gol::gol:

راستش هیچ ربطی به سه بعدی نداره این برنامه مخصوصا سه بعدی اتوکد .
البته اگه با مفاهیم سه بعدی اشنا باشید بهتره ولی الزام نداره .
خوبی این نرم افزار اینه که شما دو بعدی ترسیم میکنید یعنی پلان رو میکشید ولی با تعاریف ارتفاع طبقات و دیوار ها خود به خود سه بعدی ترسیم میشه .
من خودم چون در اصل طراح جزییات هستم بیشتر از برش ها و wall section استفاده میکنم ولی سه بعدی و رندر بسیار قابل قبولی داره .
در کل برنامه اسونی هست و یاد گیری اون سخت نیست .

آخرین ویرایش:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام

بازم تشکر تشکر تشکر
اره منم چشام آب مروارید آورد:D
زدیم !!!!!!!!
چه جورم زدیم !!!!!!!!!!!
یعنی اول زدیم بعد دیدیدم هست . لینکشو بزار و تاپیک و اپلود و اینارو که میشنفم تن و بدنم میلرزه . نمیدونم لینکش رو چه جوری بزارم
بعدشم تا تکلیفش روشن نشه ادامش نمیدم فعلا یه پست اولیه گزاشتم توش . تا مشخص شد ادامه میدم .
توی آموزش نرم افزار های معماری تاپیک REVIT architecture به نام منه velkon
میتونید پیداش کنید دیگه
راستی منم یاد گرفتم تشکر کنم
اووووووووووووو ادم بی ادبی نبودم قبلا هم خیلی تشکر میکردم . منظورم از یه پست هست
پیداش میکنم
فقط حاجی لینک گذاشتن که کاری نداره از اون بالا آدرسو کپی کن موقع نوشتن پست اونو past کن همین
از رویت راحت تره:d اوووه قرار شد از رویت اینجا نگیما

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
Attribute

Attribute

خب اول بریم سراغ جناب Attribute

این در اصل یک نوشته متغیره . یعنی یک نوشته که قابل تغییره . خب شاید به نظر بیاد که همه نوشته ها قابل تغییرن . ولی این یه چیز دیگه هست .
باید توی بلاک هاتون از این استفاده کنید اگرنه اذیت کن میشه . موقع insert کردن یک بلاک Attribute دار مقادیر متغیر رو از شما سوال میکنه .

موارد استفاده :
چند تا شو میگم متوجه میشید و میتونید بنا به نیاز در هر موردی خودتون درست کنید
1 - دایره و شماره محور ها ( اکس ها )
2 - در بلاک تیپ بندی در و پنجره
3 - توی تایتل
4- کد های تراز در پلان و برش
5 - خودتون بگید
خب میتونید یک دایره بکشید و یک نوشته معمولی هم توش بگذارید ولی این طوری به ازای هر اکس دو تا ابجکت دارید و به ازای هر در و پنجره هم همینطور . در نتیجه حجم فایل شما زیاد میشه البته این در نقشه های فاز 2 که نوشته و مشخصات زیاده خیلی کمک میکنه وگرنه فاز یک نباشه هم مهم نیست .
میتونید کپی کنید و روش 2 کلیک بزنید و مقدار این یکی رو تغییر بدید و در کل انعطاف بیشتر و قابل کنترل تر هست .

چه جوری بسازیم :
باتایپ دستور attdef یه منو میاد که باید مشخصات Attribute رو وارد کنید .
چند تا بخش داره یکی mode هست که یک سری خواص رو میتونید بهش بدید از قبیل پنهان بودن - ثابت بودن - هر دفعه از شما تایید مقدار رو هم بپرسه و چند تا دیگه .
tag - مقدار اولیه ای که شما به اون میدید
prompt - وقتی بلاک رو insert میکنید یک نوشته توی command line میزاره که مثلا میتونه این باشه insert your number یا هر چی که خواستید ( فحش ننویسید لطفا )
default - که مقدار پیش فرض موقع وارد کردن بلاک هست
میتونه annotate هم باشه اگه تیک کنید گزینه مربوط رو
بقیش هم مشخصات و جای نوشته هست که معلومه
بعد که اینو توی فایل گذاشتید مقدار tag رو نشون میده
یه چیزی دورش بکشید یا نه بعد اونو بلاک کنید و insert کنید
مقدار اولیه میشه همون default و با 2 کلیلک میتونید نوشته رو عوض کنید
چند تا با mode های مختلف درست کنید تا ببینید چه خصوصیت هایی رو میتونید بهش بدید
میتونید در یک فایل جداگانه به صورت یک نقشه باشه تا در تمام نقشه های خودتون بتونید اونو insert کنید .

حالا بلدید
بگذارید منم یه تمرین کنم ببینم میتونم یه تصویر بزارم

دهه ببین اینو نیم ساعت طول دادم تا یه ضربدر گذاشتم
من توی صفحه اتوکد پرینت اسکرین زدم
بعد توی paint کپی کردم
save as با پس وند gif کردم ( تا سبک باشه . فایل bmp خیلی سنگین بود 3 مگ بود اما این بیچاره 80 کیلو بایت )
توی 4shsared اپلود کردم ( بلدما )
بعد اون بالا زدم روی تصویر و ادرس لینک دانلود رو توش گذاشتم
نتیجه همین ضربدر زیبا هست
کسی بلده بگه . اگه بتونم تصویر بگذارم کلی از تایپ راحت میشم

آخرین ویرایش:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
publish & dynamic UCS

publish & dynamic UCS

سلام

بازم تشکر تشکر تشکر

خب بریم سراغ مورد دوم و سوم

برای publish کردن باید که page setup تعریف کنید و اونجا هم میتونید پرینتر خودتون رو از لیست انتخاب کرده و تمام .
میتونه هر چیزی باشه حتی pdf - jpg - یا همین پلاتر

dynamic ucs بیشتر توی موضوعات سه بعدی خوبه ( شاید هم فقط ) . وقتی شما در حالت دید ایزومتریک که باشید ( نه دوربین ) با حرکت موس روی لبه ها وجه اونو میفهمه و دیگه نیاز به تعریف ucs در اون وجه رو ندارید .
اما در دو بعدی فرق میکنه این اصلا . ucs اصلا محور مختصات هست و نقطه بنچ مارک سایت که معمولا 0و0 نقشه اونجاست . میتونید مختصات محلی با تعریف و مشخص کردن یک نقطه جدید و save اون یک ucs جدید داشته باشید و مختصات رو از اونجا بدید . اما اگر ucs روی حالت داینامیک باشه هر نقطه مبنای نقطه جدید تعریف میشه و در واقع نمیشه برای یک سایت شما نقاط X. Y رو تعریف کنید چون دوربین رو نقشه بردار باید بعد از هر نقطه به نقطه اخری ببره که فکر کنم پاشه بیاد دفتر و کتک کاری بشه .
پس اگه دارید مختصات سایت رو برای پیاده کردن میدید حتما توجه کنید که ucs روی حالت داینامیک نباشه .

توی ترسیمات دو بعدی هم خیلی کار برد داره من خیلی استفاده میکنم .
مثلا توی یک برش اگه نقطه 0.0 رو روی 0.0 مقطع تعیین کنید id point هر نقطه روی مقطع در مختصات Y برای شما Z حساب میشه و میشه خیلی راحت ارتفاعات و کد های مربوط رو کنترل کرد . من یه لیسپ هم نوشته بودم ( خیلی قدیما ) که روی خطوی در مقطع کلیک میکنی و خودش کد ارتفاعی رو درج میکنه و اینجا ازش خیلی استفاده میشد و میشه .
موارد استفاده دیگه هم خیلی داره کلا جزو دستوراتی بسیار عالی ولی ناشناخته هست .

elenaaaaa

عضو جدید
دوباره سئوال از attribute

دوباره سئوال از attribute

توضیحاتتون مثل همیشه عالی بود ولی من چند تا سئوال تو این مورد واسم پیش امد
وقتی att رو در بلوک استفاده نمی کنم، نمی تونم توی تغییر مقادیر space بزنم و دو تا کلمه رو وارد کنم، این خاصیتشه یا من جایی رو اشتباه می رفتم

زمان insert یه بلوک که att داره ، دوبار جمله ای رو که در prompt نوشتم می زنه و نوشته دوم رو نمایش می ده، جریانه این چیه؟ نکته خاصی داره یا ...

مرسی و موفق باشید

elenaaaaa

عضو جدید
واسه گذاشتن pic یا ... وقتی دارید پست می نویسید پایین یه قسمت دارید به اسم "مدیریت ضمیمه" از اونجا فایل هایی که می خواین رو upload کنید

البته فکر می کنم اینطوری باشه
الان یه امتحان می کنم ببینم می شه

پیوست ها

• 1111111.jpg
    1111111.jpg
    60.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0