اموزش مربوط به:2D AUTOCAD

هیراد

کاربر فعال
با سلام توی منوی option تب open and save قسمت file safty precautions یه گزینه داریم به نام Full-time CRC validation از دوستان کسی میدونه چیه و به چه دردی میخوره CRC چی هست؟

savior144

عضو جدید
توی پست قبلی گفتی با سانتیمتر کار میکنی .
الان میگی پلان 10 * 15 میزنم و تیر ستون رو 40*40 و توی یه کادر 42*29.7
همین جمله چند تا اشتباه داره
1 - یا لونه گنجیشک میکشی یا اعداد رو به من اشتباه میگی 10 * 15 به نظر متر میاد
2 - اگه 10 * 15 متر هست ستون 40 * 40 با سانتیمتره ÷س چه جوری اینا رو مقیاس میکنی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
و توی کادر به سانتیمتر میگزاری و وووووووووووووووووو
باید درست بنویسی تا متوجه بشم . حالا من جمله رو درست میکنم
- من یه پلان دارم که 1000 سانتیمتر ( 10 متر ) در 1500 سانتیمتر ( 15 متر )
- ستون ها هم 40 * *0 4 سانتیمتر و در کادری که گفتی میگذاری . هیچ اشکالی نداره
فقط اون scale factor اندازه گذاری رو نمیفهمم .
ببین شما وقتی با یک واحد مشخص ( سانتیمتر مثلا ) میکشی و اندازه گذاری تون هم سانتیمتر هست نیازی به این متغیر نداری رفیق .
این وقتی به درد میخوره که مثل من با متر بکشی ولی با سانتیمتر اندازه بخواهی بزنی . یا توکه سازه کار میکنی اگه بخواهی یه اتصال فولادی رو به صورت میلیمتر اندازه بزنی لازم نیست با میلیمتر بکشی .
میتونی با همون واحد مشخص خودت که نباید تغییرش بدی ( سانتینمتر ) بکشی ولی با استفاده از این متغیر اندازه گذاری رو با میلیمتر انجام بدی .
مراحل کار :
1- ترسیم مدل
2 - نعیین مقیاس مدل با اندازه گزاری و نوشته annotate شده
3 - گذاشتن توی view ذر layout
یه قاعده کلی هم بگم :
annotate در 95 درصد موارد به نوشته یا هرچیزی که نوشته داره مربوط میشه
- اندازه گزاری
- انواع نوشته داخل مدل
- بلاک هایی که داخل اونا نوشته هست از قبیل تراز های ارتفاع در پلان و برش - دایره و نوشته محور ها ( آکس ) - بلاک تیپ بندی در و پنجره و از این قبیل
اصلا مدل ترسیم شده ای که نوشته و اندازه نداره annotate هم نداره

حالا میرسیم به اون template
اول اینکه یک فایل template نباید همه بلاک هاتون رو توش بگذارید ( خب حجم فال بالا میره بیخودی )
فقط بلاکهای annotate که در بالا تقریبا همه اونا رو گفتم رو توی این فایل بگذار
بلاک رو همون اول باید روشن کنی که annotate هست یا نه و اگر اشتباه کردی باید از اول بلاک رو تعریف کنی ( من پارامتری برای تغییر این موضوع ندیدم راستش )
و با توجه به صحبت های بالا اصلا باید این فایل رو دوباره درست کنی با عنایت به اینکه ستم هم هست .

راستی با اون field کار کردی ؟ باهاش ور برو . باحاله . بعضی هاش شاهکاره

سلام جناب نقدی خسته نباشید.
آموزشاتونو در مورد layout و annotate کردن خوندم. عالی بود مرسی.
فقط یه سوال دارم:
آیا منظور از annotate کردن نوشته یا اندازه گذاری اینه که مثلا وقتی ما اول کار تو text style اندازه نوشته رو 0.002 تعیین میکنیم و annotate میکنیم اونو، تو هر مقیاسی اگه پرینت بگیریم، نوشتمون رو کاغذ با ارتفاع 2 میلیمتر چاپ بشه؟
حالا فرض کنیم ما تموم پلانامونو با مقیاس 1:1 کشیدیم. حالا میخوایم اندازه گذاری کنیم. پلان هایی رو که میخوایم با 1:100 چاپ بشه، مقیاس رو به 1:100 تغییر میدیم و با استایل اندازه گذاری annotate شده، اندازه میذاریم، و اون پلان هایی که میخوایم با 1:200 چاپ بشه، مقیاس رو به 1:200 تغییر میدیم و بعد اندازه میزنیم. بعد همشونو به layout میبریم و با viewport ها تعیین مقیاس میکنیم.
این روش درستیه؟
ممنونم از زحماتتون

ناصر نقدی

متخصص نرم افزار معماری REVIT
کاربر ممتاز
سلام جناب نقدی خسته نباشید.
آموزشاتونو در مورد layout و annotate کردن خوندم. عالی بود مرسی.
فقط یه سوال دارم:
آیا منظور از annotate کردن نوشته یا اندازه گذاری اینه که مثلا وقتی ما اول کار تو text style اندازه نوشته رو 0.002 تعیین میکنیم و annotate میکنیم اونو، تو هر مقیاسی اگه پرینت بگیریم، نوشتمون رو کاغذ با ارتفاع 2 میلیمتر چاپ بشه؟
حالا فرض کنیم ما تموم پلانامونو با مقیاس 1:1 کشیدیم. حالا میخوایم اندازه گذاری کنیم. پلان هایی رو که میخوایم با 1:100 چاپ بشه، مقیاس رو به 1:100 تغییر میدیم و با استایل اندازه گذاری annotate شده، اندازه میذاریم، و اون پلان هایی که میخوایم با 1:200 چاپ بشه، مقیاس رو به 1:200 تغییر میدیم و بعد اندازه میزنیم. بعد همشونو به layout میبریم و با viewport ها تعیین مقیاس میکنیم.
این روش درستیه؟
ممنونم از زحماتتون
سلام . لطف دارید شما ممنون .
1 - بله نوشته توی تمام مقیاس ها 2 میلیمتر هست به شرطی که در layout با view مقیاس بشه .
2 - بله شما کلا موضوع رو درست متوجه شدید . راهش همینه .
3 - خواهش میکنیم .
اهان یه چیزی یادم افتاد . موقع تغییر مقیاس به اون دوتا کلید برق و لامپ که توضیح دادم توجه کن حتما برق خاموش باشه وگرنه تمام موضوعات annotative شما دارای دو مقیاس میشه عزیز

savior144

عضو جدید
سلام . لطف دارید شما ممنون .
1 - بله نوشته توی تمام مقیاس ها 2 میلیمتر هست به شرطی که در layout با view مقیاس بشه .
2 - بله شما کلا موضوع رو درست متوجه شدید . راهش همینه .
3 - خواهش میکنیم .
اهان یه چیزی یادم افتاد . موقع تغییر مقیاس به اون دوتا کلید برق و لامپ که توضیح دادم توجه کن حتما برق خاموش باشه وگرنه تمام موضوعات annotative شما دارای دو مقیاس میشه عزیز
ممنون از توضیحات خوبتون.
فقط یه تقاضا دارم ازتون. یه فایل template برای استفاده کردن در sheet set آپلود کرده بودید که دیگه لینکش کار نمیکنه بعلت قدیمی بودن.
اگر بزرگواری کنید و یه همچین فایلی رو دوباره قرار بدید ممنون میشم.
مرسی :smile:

*marigold

عضو جدید
؟

؟

سلام به همه

چه خوب که این همه کار بلد هست اینجا

من میخوام یه سری خط رو که تو فضان (یعنی تو صفحه xy نیستن یا به عبارتی دیگه مقدار z براشون صفر نیست) رو بیارم رو صفحه xy

آیا دستوری هست که همشونو با هم بیارم؟؟؟؟؟؟؟؟( به جای اینکه مقدار Z رو برا تک تکشونون تو properties صفر کنم)

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
سلام به همه

چه خوب که این همه کار بلد هست اینجا

من میخوام یه سری خط رو که تو فضان (یعنی تو صفحه xy نیستن یا به عبارتی دیگه مقدار z براشون صفر نیست) رو بیارم رو صفحه xy

آیا دستوری هست که همشونو با هم بیارم؟؟؟؟؟؟؟؟( به جای اینکه مقدار Z رو برا تک تکشونون تو properties صفر کنم)

به این پست مراجعه کنین 842#

Elnaz11

عضو جدید
نقشه ای که تمام اضلاع ان کج هستند و تنها اندازه ضلع ها را در دست داریم و اندازه قطر ها معلوم نیست را چگونه در اتوکد رسم می کنیم

eli.memar

عضو جدید
سلام دوستان اتوکدم چند روزی هست هر دستوری که مخففش رو می زنم کار نمی کنه نمی دونم چرا اینجوری شده کمک کنید لطفا

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
دوستان کسی جزوه آموزش نقشه کشی فاز 2 داره؟
دوست عزیز معمولا با جزوه نمیشه فاز 2 رو به خوبی آموزش داد...
البته درخواستتون رو تو تاپیکهای مرتبط بذارید شاید به نتیجه برسید..ممنون;)

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
مشکلات Hatch

مشکلات Hatch

یکی از مشکلات عمده که موقع هاشور زدن (Hatch) پیش میاد ، بسته نبودن محدوده ای که میخوایم هاشور بزنیم هست. و برای این کار باید محدوده ها رو با دستورات ویرایشی ببندیم و این کار خیلی زمانبر و آزار دهنده هست.برای اینکه این اتفاق را حل کرده در پنجره ی تنظیمات Hatch در قسمت مشخص شده در تصویر مقدار تلورانس را افزایش داده و عددی بیشتر از 0 میگذاریم .. با این کار خود اتوکد دو خطی که بینشان شکاف وجود دارد را به طور فرضی به هم متصل کرده و Hatch می کند.;)

در نسخه های جدید که صفحه تنظیمات در Ribbon قرار داد در قسمت Option و گزینه Gap Tolerance را عددی بالاتر از صفر قرار دهید.. (بستگی به اندازه شکاف ها)

در نسخه ها قدیمی تر (همچنین جدید) در پنجره تنظیمات هم بدین صورت قسمت مشخص شده را (Gap Tolerance) عددی بالاتر از صفر قرار دهید.

negiii

عضو جدید
سلام خسته نباشید میخوام فایل رویت رو وارد اتوکد کنم باید چیکار کنم؟
اتوکدم 2013 هست

MR-FL

عضو جدید
سلام خسته نباشید میخوام فایل رویت رو وارد اتوکد کنم باید چیکار کنم؟
اتوکدم 2013 هست[/QUOTE

از گزینه export استفاده کنید...
export>cad format>dwg
بعد یه پنجره باز میشه،میتونید کلی یا تکی فایل رو اکسپورت کنید...بهتره تکی باشه چون فایلت سنگین باشه احتمال هنگ هست
داخل همین پنجره ،بخش select export setup روی modify export که یه مربع با سه تا نقطه س کلیک کن
تو پنجره بعدی یه سری تنظیمات هست که مهمترینش units -مقیاسه کاره...که معمولا روی متر قرار میگیره،البته بستگی به مقیاس فایل رویت داره،که براساس سانت متر یا میلیمترو...
بعد ok روی next کلیک کنید و محل سیو رو مشخص و ok

nazanin1991

دستیار مدیر تالار اسلام و قرآن
کاربر ممتاز
ببخشید متوجه نشدم از اتوکد باید export کنم یا رویت؟

باید از فایل رویتتون اکسپورت اتوکد با فرمت dwg بگیرین فقط اگه ورژن رویتتون بالاتر از اتوکده باید ورژنو بیارین پایین تا باز بشه فایل کدتون.

zb_arch

عضو جدید
سلام دوستان یه مشکلی برای کدم ایجاد شده و فورا به کمک احتیاج دارم کسی میتونه راهنمایی کنه؟
میخواستم چندتا پترن هچ رو به برنامه اضافه کنم و وقتی تو قسمت option/support file serch pth آدرس پترن رو اضافه کردم دیگه هچم کار نمیکنه و ارور میده که فایل پیدا نشد و کلن همه ی هچام غیر قابل دسترسی شده...این ارور هاش هست:
acad.at cant find file
unable to oppen file:acad.pat,Error=1
no standard patterns available
اگه درست نشه مجبورم کد رو دوباره نصب کنم لطفا اگه کسی می دونه رهنماییم کنه

eMJey

متخصص AutoCAD
کاربر ممتاز
دستور eTransmit

دستور eTransmit

دستور eTransmit :

این دستور برای پیوست تمامی فونت ها و تصاویر و ... بکار برده شده در نقشه به فایل اصلی استفاده می شه.. تا در صورت استفاده از نقشه در محیط های کاربری دیگر دچار مشکل نشه.

مسیر دستور :
Application Menu : Publish > eTransmit
Menubar : ّFile > eTransmit
دستور میانبر :
etransmit
طریقه ی کار با دستور :
بعد از اجرای دستور از شما میخواد که فایل رو ذخیره کنید.. این کار رو که انجام دادید صفحه ای به نام Create Transmittal باز میشه ، برای ایجاد تنظیمات از قسمت سمت راست دکمه ی Transmittal Setups رو زده تا پنجره اش باز شود و دوبار دکمه Modify رو از پنجره جدید فشرده تا پنجره ی Modify Transmittal setups باز شود.. تنظیمات زیادی تو این پنجره وجود داره که به اختصار توضیح میدم..

قسمت Transmittal type and location :
1- در این قسمت سه حالت وجود داره که نوع پکیج فایل ارسالیتون رو مشخص میکنید که به حالت Zip باشه یا با فرمت exe باشه یا به صورت یه folder ساده باشه.. (که معمولا zip مناسبتره..)

قسمت File format:
2- در این قسمت فرمت نقشه رو مشخص می کنیم که بر اساس کدوم نسخه از اتوکد باشه .. (چند نسخه پایینتر بذاریم مناسبتره)

قسمت Transmital file folder :
3- در این قسمت مسیر ذخیره شدن فلدر ترنسمیتالمون رو مشخص میکنیم..

قسمت Transmittal file name :
4 - اینجا نحو ه ی نامگذاری فایل ترنسمیتالمون رو مشخص میکنیم..اگه بخوایم تغییراتی تو نام فایل بدیم (حالت Prompt for a file name مناسبتره چون نام خود فایل رو انتخاب میکنه )

قسمت Path options:
5- تو این قسمت هم مشخص میکنیم که فایلها به چه صورت پکیج بشه.. در هر مسیری که در سیستم ما وجود دارن همونطور کپی شده و ترنسمیت شوند یا تمامی فایلها در یک فلدر جمع آوری شود و یا سازماندهی شود.. که گزینه use organized folder structure مناسبترین حالت می باشد چون فایلها کاملا مرتب دسته بندی شده و ذخیره می شوند.

قسمت Actions :
6- تو این قسمت هم تنظیماتی وجود داره از جمله برای ارسال ایمیل به همراه فایل و تنظیم پلاتر رو حالت none و پسوورد گذاشتن و رفرنس دادن به فایلهای ضمیمه و اجرای دستور Purge برای پاک کردن لایه ها و بلوکها و .. های اضافی.. (گزینه آخر رو فقط تیک بزنید مناسبتره)

قسمت Include options :
7- در این قسمت هم فایلهایی که به همراه نقشه قراره ارسال کنید مشخص میکنید که شامل چه چیزهایی باشه که اگه فایل دو بعدی باشه میتونه گزینه اول کافی باشه ولی برای اطمینان میتونید همه گزینه ها رو تیک بزنید..

حالا Ok رو بزنید بعد Close و دوباره Ok و فایل رو ذخیره کنید.

;););)

daricheh

عضو جدید
دوستان سلام
اخیرا اتوکد 2016 را نصب کردم. خود اتو کد مشکلی نداره ولی متن هایی را که با کاتب نوشته شده اند را وارونه پرینت می کند. خواستم ببینم بقیه هم همین مشکل را دارند یا مشکل از نسخه دانلودی من است؟

Architect Abbas

عضو جدید
سلام
دوستان عزيز من مشكلي دارم در شماره گذاري در اتوكد
مشكل اينجاست كه من ميخواهم قطعات تفكيكي كه در نقشه دارم را شماره گذاري كنم اما من اومدم از منوي express/text/automatic text شماره ها را درست كردم بعد يكي يكي روي بلوكها گذاشتم
اما چه دستوري هست كه بتوان با كليك كردن در بلوكها به ترتيب شماره گذاري كرد:؟
از دوستاني اگه كسي ميتونه كمكم كنه ممنون ميشم

z312

عضو جدید
سلام دوستان من تو مقیاس کار با کد مشکل دارم اول توی تنظیماتش که میرم مشخص میکنم که میخام با سانتیمتر کار کنم در آخر که کارم تموم میشه و میخام تبدیل به پی دی اف کنم 1:1 scale در نظر می گیرم اما وقتی پیش نمایش رو میبینم متوجه میشم که میلیمتر بوده اندازه هام ینعی یه خطی که 10 سانت در نظر گرفتمو یک سانت رو پیش نمایش میاره به خاطر همین مجبورم scale 10:1 درنظر بگیرم انوقت اندازه هام درست میشه . بنظر شما مشکل کار منه یا مثلا از برنامه هست که اینطوری میشه؟

nazanin1991

دستیار مدیر تالار اسلام و قرآن
کاربر ممتاز
سلام دوستان من تو مقیاس کار با کد مشکل دارم اول توی تنظیماتش که میرم مشخص میکنم که میخام با سانتیمتر کار کنم در آخر که کارم تموم میشه و میخام تبدیل به پی دی اف کنم 1:1 scale در نظر می گیرم اما وقتی پیش نمایش رو میبینم متوجه میشم که میلیمتر بوده اندازه هام ینعی یه خطی که 10 سانت در نظر گرفتمو یک سانت رو پیش نمایش میاره به خاطر همین مجبورم scale 10:1 درنظر بگیرم انوقت اندازه هام درست میشه . بنظر شما مشکل کار منه یا مثلا از برنامه هست که اینطوری میشه؟

وقتی میخواین پلات بگیرین در قسمت plot scale قشمت scale عدد باید به میلیمتر باشه وقتی شما مقیاستون به متره باید در اون قسمت عدد 1000 که معادله یک متره رو قرار بدین ، وقتی هم به سانتی متره باید عدد 10 رو که معادله یک سانتی متره قرار بدین....
پس مشکلی نیست ..

z312

عضو جدید
وقتی میخواین پلات بگیرین در قسمت plot scale قشمت scale عدد باید به میلیمتر باشه وقتی شما مقیاستون به متره باید در اون قسمت عدد 1000 که معادله یک متره رو قرار بدین ، وقتی هم به سانتی متره باید عدد 10 رو که معادله یک سانتی متره قرار بدین....
پس مشکلی نیست ..[/Q

ممنون:smile:

rozhaan

عضو
سلام دوستان خوبم
من یه عکس نقشه ایی رو وارد auto cad کردم خطهای روی نقشه رو کشیدم حالا می خوام عکس رو پاک کنم و فقط خطوطی که کشیدم بمونه چی کار باید بکنم؟... چون هر دو با هم پاک میشه
لطفا اگه کسی میدونه کمک کنه

rahmati8829

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان خوبم
من یه عکس نقشه ایی رو وارد auto cad کردم خطهای روی نقشه رو کشیدم حالا می خوام عکس رو پاک کنم و فقط خطوطی که کشیدم بمونه چی کار باید بکنم؟... چون هر دو با هم پاک میشه
لطفا اگه کسی میدونه کمک کنه

فقط روی اون کادر دور عکس کلیک بکنید delete کنید درست میشه.

moh3en66

عضو جدید
سلام دوستان
من جدیدا روی سیستم یکی از دوستان اتوکد 2016 نصب کردم
نرم افزار به خودی خود مشکلی نداره اما وقتی دستور اجرا میکنی و موس رو تکون میدی کلی خط اضافه ظاهر میشه و نمی زاره کارت رو درست انجام بدی مشکل از کجا میتونه باشه و راه حل چی؟