اموزش مربوط به:2D AUTOCAD

ناصر نقدی

متخصص نرم افزار معماری REVIT
کاربر ممتاز
جواب

جواب

یه سوال دیگه
حالا این limitکردن پس به چه دردی میخوره؟
و همینطور unit

واضح تر بگو . در مورد layout ؟

اگر منظور شما دستور های limits و units هست :
اولی limits یک دستور بسیار قدیمی هست که برای محدود کردن فضای ترسیم استفاده میشود و با مشخص کردن محدوده مورد نظر شما و on کردن آن شما اجازه ندارید خارج از آن محدوده ترسیم کنید ( فضای ترسیم در اتوکد نا محدود است )
اما اگر منظور شما همان شبح مورد نظر هست این limit نیست بلکه محدوده آخرین چاپ از نقشه شما هست و اون چیزی هم که اول در صفحه layout مشاهده میکنید حالت پیش فرض است که بعد از اولین چاپ تبدیل به محدوده ای میشود که شما تعیین کرده اید .
اگر هم توجه کنید یک خط چین هست که حتی انتخاب هم نمیشه چون چیزی نیست و میتونید این گزینه رو خاموش کنید ( option - display ) گزینه های مربوط رو داره .
units هم دستوریه که شما انواع واحد های ترسیم رو میتونید در اون تعیین کنید از جمله متریک یا امپریال و یا چیز های دیگه که من هیچوقت با اونا کار نکردم .

سیستم متریک در اتوکد نمیشه گفت ضعف داره ولی از اونجایی که هر واحد رو میلیمتر میدونه این سانتیمتر و متر به نحوه وارد کردن اندازه ترسیم و تناسبی داره که شما فرض میکنید
همون 1.2 رو در نظر بگیرید از نظر اتوکد 1.2 میلیمتر هست نه یک متر و بیست سانتیمتر
برای همین هست که از اتوکد 2004 ( فکر کنم ) به بعد یک متغیر جدید گذاشتن به نام insunits که پیش فرض اون 0 یعنی بدون واحد مشخص . و با دادن اعداد به این متغیر میتونید به اتوکد بفهمونید منظورتون از 1.2 چی هست من چند تا از مقدار هاشو مینویسم
1 = اینچ
2= فیت
3= مایل
4= میلیمتر
5= سانتیمتر
6= متر
بیشتر هست اما خب همین ها معمولی ترین انهاست .
در منوی option در قسمت user perferences - insertion scale شما میتونید این مقادیر رو تبدیل کنید یعنی هر وقت من که با متر کار میکنم از نقشه شما که با سانتیمتر کار میکنید ( به شرط تغییر ندادن مقیاس مدل ترسیمی شما ) چیزی رو وارد کردم خودش تبدیل میکنه به واحد مورد نظر من .

اما این به شرطی هست که شما مقدار insunit خودتون رو تنظیم کرده باشید و من هم همینطور . اون وقت این گزینه درست کار میکنه .
حتما پیش اومده که یه چیزی رو وارد نقشه میکنی ولی مقیاسش عجیب به نظر میرسه این برای همینه . از اونجایی که معمولا کسی این چیزا رو نمیدونه و رعایت هم نمیکنه تنظیم این متغیر هیچ دردی رو از شما دوا نمیکنه پس طبق ضرب المثل خواهی نشوی رسوا insutits رو بگذار همون 0 بمونه ( قافیه و وزن نداره ولی جواب میده ) .

نمیدونم جواب رو درست گفتم یا نه یعنی سوال رو درست متوجه شدم یا اینکه اطلاعات پرت و پلا دادم . اما در هر صورت با این اقای insunit هم اشنا شدید .

آخرین ویرایش:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
واضح تر بگو . در مورد layout ؟

اگر منظور شما دستور های limits و units هست :
اولی limits یک دستور بسیار قدیمی هست که برای محدود کردن فضای ترسیم استفاده میشود و با مشخص کردن محدوده مورد نظر شما و on کردن آن شما اجازه ندارید خارج از آن محدوده ترسیم کنید ( فضای ترسیم در اتوکد نا محدود است )
اما اگر منظور شما همان شبح مورد نظر هست این limit نیست بلکه محدوده آخرین چاپ از نقشه شما هست و اون چیزی هم که اول در صفحه layout مشاهده میکنید حالت پیش فرض است که بعد از اولین چاپ تبدیل به محدوده ای میشود که شما تعیین کرده اید .
اگر هم توجه کنید یک خط چین هست که حتی انتخاب هم نمیشه چون چیزی نیست و میتونید این گزینه رو خاموش کنید ( option - display ) گزینه های مربوط رو داره .
units هم دستوریه که شما انواع واحد های ترسیم رو میتونید در اون تعیین کنید از جمله متریک یا امپریال و یا چیز های دیگه که من هیچوقت با اونا کار نکردم .

سیستم متریک در اتوکد نمیشه گفت ضعف داره ولی از اونجایی که هر واحد رو میلیمتر میدونه این سانتیمتر و متر به نحوه وارد کردن اندازه ترسیم و تناسبی داره که شما فرض میکنید
همون 1.2 رو در نظر بگیرید از نظر اتوکد 1.2 میلیمتر هست نه یک متر و بیست سانتیمتر
برای همین هست که از اتوکد 2004 ( فکر کنم ) به بعد یک متغیر جدید گذاشتن به نام insunits که پیش فرض اون 0 یعنی بدون واحد مشخص . و با دادن اعداد به این متغیر میتونید به اتوکد بفهمونید منظورتون از 1.2 چی هست من چند تا از مقدار هاشو مینویسم
1 = اینچ
2= فیت
3= مایل
4= میلیمتر
5= سانتیمتر
6= متر
بیشتر هست اما خب همین ها معمولی ترین انهاست .
در منوی option در قسمت user perferences - insertion scale شما میتونید این مقادیر رو تبدیل کنید یعنی هر وقت من که با متر کار میکنم از نقشه شما که با سانتیمتر کار میکنید ( به شرط تغییر ندادن مقیاس مدل ترسیمی شما ) چیزی رو وارد کردم خودش تبدیل میکنه به واحد مورد نظر من .

اما این به شرطی هست که شما مقدار insunit خودتون رو تنظیم کرده باشید و من هم همینطور . اون وقت این گزینه درست کار میکنه .
حتما پیش اومده که یه چیزی رو وارد نقشه میکنی ولی مقیاسش عجیب به نظر میرسه این برای همینه . از اونجایی که معمولا کسی این چیزا رو نمیدونه و رعایت هم نمیکنه تنظیم این متغیر هیچ دردی رو از شما دوا نمیکنه پس طبق ضرب المثل خواهی نشوی رسوا insutits رو بگذار همون 0 بمونه ( قافیه و وزن نداره ولی جواب میده ) .

نمیدونم جواب رو درست گفتم یا نه یعنی سوال رو درست متوجه شدم یا اینکه اطلاعات پرت و پلا دادم . اما در هر صورت با این اقای insunit هم اشنا شدید .

منظورم همون دستور limit و unit بود
میگم یعنی با این کاری که تو layout انجام میدیم رسما این Limit و unit دیگه کاربردی نداره
از بابت insunit هم ممنون;)

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
Xref

Xref

خب خبری نیست یعنی ظاهرا این قضیه annotate & layout به خوبی و خوشی تموم شده و سوالی نیست . و طبق قرار باید این Xref رو هم بگم که انجام میدم
این اقای ( حالا خانوما اعتراض میکنن که چرا من همش میگم به این چیزا اقا پس بیاین اینو تغییر جنسیت بدیم و بگیم خانوم )

این خانوم xref یه دستور ترسیمی نیست ( به نظر من ) و بیشتر یک تکنیک برای کار هست و درنتیجه برای استفاده از اون باید ببینین که اصلا لازم هست که مدل خودتون رو توی یک نقشه دیگه Xref کنید یا نه .
Xternal Refrence که توی خونه Xref صداش میکنن امکان جالبی هست که شما یک مدل رو توی یک فایل دیگه وارد کنید و هر تغییری که توی فایل اصلی بدید این تغییر توی تمام فایلهایی از این مدل توش استفاده شده رخ میده . اینقدر که این جمله من پیچیده بود نیست و خیلی راحت هست . من سعی میکنم تا تکنیکهای اونو بیشتر بگم وگرنه ساختن یک فایل Xref خیلی راحت و مثل وارد کردن یک بلاک میمونه .

یک فایل درست میکنیم ( درست کن دیگه ! ) به نام مثلا origin که فایل اصلی ما هست و توش یک مربع به هر اندازه ای که خواستید توی یک لایه به جز 0 ( صفر ) ترسیم کنید و اون رو save کنید . ( لازم نیست که اون رو ببندید ) .
حالا یک فایل دیگه به نام host درست کنید و دستور Xref یا xr رو تایپ کنید .
یک منوی سفید میاد که اسم نقشه جاری فقط توش هست راست کلیک کنید .
حالا منوی attachment میاد که میتونید انواع فایل هارو توش انتخاب کنید که شما attach DWG رو اتنخاب میکنید .
فایل origin رو پیدا کنید و روش کلیک کنید . یک منوی دیگه میاد که مثل insert block میمونه که جا و موقعیت و مقیاس رو میپرسه . هر جایی که مایل بودین اون رو با کلیک کردن بگزارید و ok .

اوووووووووووووووو تبریک بابا . اولین Xref زندگی رو ایجاد کردین خب مبارکه .
توجه کنید که :
این رو نمیتونید explode کنید .
نمیتونید تغییر بدید .
میتونید ازش کپی کنید و توی نقشه چند جا ازش استفاده کنید .
توی لایه ای که میاد اگه فریز کنید خب فریز میشه .
لایه های خودش رو هم میاره که با لایه های شما فرق میکنه .
بلاک های خودش رو هم میاره که نمیتونید ازشون استفاده کنید .
برای اینکه همه چیز یکی باشه ( unic ) جلوی اسم لایه های خودش اسم فایل مربوطه رو هم میزاره در نتیجه هر فایل Xref لایه های خودشو با خودش میاره .

خب هر دوتا فایل رو باز کنید ( origin & host ) و برید توی فایل origin یک دایره توی اون مربع بکشید . فایل رو save کنید . بیایید توی فایل host اون پایین سمت چپ یه پیغام هست که میگه فایل origin تغییر کرده و از شما میخاد که اونو reload کنید . اگه این منو رو ندیدید دستور xref رو تایپ کنید روی اون فایل راست کلیک کنید و گزینه reload رو انتخاب کنید .
نتیجه اینه که حالا وسط مربع یک دایره هم هست .
در نتیجه شما هر تغییری که توی فایل origin بدید توی فایل host هم رخ میده .
در واقع این یک کانال ارتباطی بین دو فایل هست که تمام تغییرات فایل اصلی توی تموم زیر مجموعه های اون اعمال میشه .

چند تا نکته مهم :
1- محتویات فایل اصلی نباید جا به جا بشه چون توی فایل های میزبان هم اونا جا به جا میشن
2- خود فایل اصلی نباید تغییر نام پیدا کنه چون از توی نقشه میزبان حذف میشه و فقط مسیر و نام اون نوشته میشه که یعنی من اون رو پیدا نمیکنم ( اتو کد میگه ها من که نمیگم ) .
3- فایل اصلی نباید از دایرکتوری مربوطه هم جابه جا بشه که دوباره همون اتفاق بند 2 میوفته .
اگه بند 2 و 3 اتفاق افتاد برید توی منوی xref و با انتخاب فایل در قسمت پایین صفحه روی گزینه find at کلیک کنید و مسیر یا نام تغییر یافته رو بهش نشون بدید قضیه به خوبی و خوشی تموم میشه .
حجم فایل میزبان فقط شامل ترسیمات خودش هست و اطلاعات xref مربوطه و حجم فایل اصلی در اون لحاظ نمیشه . یعنی اگر فایل اصلی 10 مگابایت باشه فایل میزبان شاید 200 کیلو بایت هم نشه ( اعداد من دراوردی هست ) منظورم اینه که حجم اون با این یکی نیست .
xref ها رو از توی نقشه erase نکنید چون از بین نمیرن و اون کانال ارتباطی همچنان هست در نتیجه فایل شما موقع باز شدن کند عمل میکنه . اگر خواستین از شر یک xref توی نقشه راحت بشید داخل منوی xref رفته فایل مورد نظر رو اتنخاب و راست کلیک و گزینه detach رو اتنخاب کنید تا تمام رد پای اون از بین بره .

تا اینجای کار فعلا بسه . چند تا نکته مهم هم هست که دیگه حوصله ندارم در پست بعدی میگم و در یک پست جداگانه هم چگونگی کار برد و چند مثال از این رو میگم تا ببینید اگه از این درست استفاده کنید چقدر در زمان و کار اضافه میتونید صرفه جویی کنید و همینکه اشتباهات ناشی از اصلاحات نقشه رو به حد اقل برسونید .
اگه سوال بود تا اینجا بگید . جواب میدم .

آخرین ویرایش:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
:redface:
خب خبری نیست یعنی ظاهرا این قضیه annotate & layout به خوبی و خوشی تموم شده و سوالی نیست . و طبق قرار باید این Xref رو هم بگم که انجام میدم
این اقای ( حالا خانوما اعتراض میکنن که چرا من همش میگم به این چیزا اقا پس بیاین اینو تغییر جنسیت بدیم و بگیم خانوم )

این خانوم xref یه دستور ترسیمی نیست ( به نظر من ) و بیشتر یک تکنیک برای کار هست و درنتیجه برای استفاده از اون باید ببینین که اصلا لازم هست که مدل خودتون رو توی یک نقشه دیگه Xref کنید یا نه .
Xternal Refrence که توی خونه Xref صداش میکنن امکان جالبی هست که شما یک مدل رو توی یک فایل دیگه وارد کنید و هر تغییری که توی فایل اصلی بدید این تغییر توی تمام فایلهایی از این مدل توش استفاده شده رخ میده . اینقدر که این جمله من پیچیده بود نیست و خیلی راحت هست . من سعی میکنم تا تکنیکهای اونو بیشتر بگم وگرنه ساختن یک فایل Xref خیلی راحت و مثل وارد کردن یک بلاک میمونه .

یک فایل درست میکنیم ( درست کن دیگه ! ) به نام مثلا origin که فایل اصلی ما هست و توش یک مربع به هر اندازه ای که خواستید توی یک لایه به جز 0 ( صفر ) ترسیم کنید و اون رو save کنید . ( لازم نیست که اون رو ببندید ) .
حالا یک فایل دیگه به نام host درست کنید و دستور Xref یا xr رو تایپ کنید .
یک منوی سفید میاد که اسم نقشه جاری فقط توش هست راست کلیک کنید .
حالا منوی attachment میاد که میتونید انواع فایل هارو توش انتخاب کنید که شما attach DWG رو اتنخاب میکنید .
فایل origin رو پیدا کنید و روش کلیک کنید . یک منوی دیگه میاد که مثل insert block میمونه که جا و موقعیت و مقیاس رو میپرسه . هر جایی که مایل بودین اون رو با کلیک کردن بگزارید و ok .

اوووووووووووووووو تبریک بابا . اولین Xref زندگی رو ایجاد کردین خب مبارکه .
توجه کنید که :
این رو نمیتونید explode کنید .
نمیتونید تغییر بدید .
میتونید ازش کپی کنید و توی نقشه چند جا ازش استفاده کنید .
توی لایه ای که میاد اگه فریز کنید خب فریز میشه .
لایه های خودش رو هم میاره که با لایه های شما فرق میکنه .
بلاک های خودش رو هم میاره که نمیتونید ازشون استفاده کنید .
برای اینکه همه چیز یکی باشه ( unic ) جلوی اسم لایه های خودش اسم فایل مربوطه رو هم میزاره در نتیجه هر فایل Xref لایه های خودشو با خودش میاره .

خب هر دوتا فایل رو باز کنید ( origin & host ) و برید توی فایل origin یک دایره توی اون مربع بکشید . فایل رو save کنید . بیایید توی فایل host اون پایین سمت چپ یه پیغام هست که میگه فایل origin تغییر کرده و از شما میخاد که اونو reload کنید . اگه این منو رو ندیدید دستور xref رو تایپ کنید روی اون فایل راست کلیک کنید و گزینه reload رو انتخاب کنید .
نتیجه اینه که حالا وسط مربع یک دایره هم هست .
در نتیجه شما هر تغییری که توی فایل origin بدید توی فایل host هم رخ میده .
در واقع این یک کانال ارتباطی بین دو فایل هست که تمام تغییرات فایل اصلی توی تموم زیر مجموعه های اون اعمال میشه .

چند تا نکته مهم :
1- محتویات فایل اصلی نباید جا به جا بشه چون توی فایل های میزبان هم اونا جا به جا میشن
2- خود فایل اصلی نباید تغییر نام پیدا کنه چون از توی نقشه میزبان حذف میشه و فقط مسیر و نام اون نوشته میشه که یعنی من اون رو پیدا نمیکنم ( اتو کد میگه ها من که نمیگم ) .
3- فایل اصلی نباید از دایرکتوری مربوطه هم جابه جا بشه که دوباره همون اتفاق بند 2 میوفته .
اگه بند 2 و 3 اتفاق افتاد برید توی منوی xref و با انتخاب فایل در قسمت پایین صفحه روی گزینه find at کلیک کنید و مسیر یا نام تغییر یافته رو بهش نشون بدید قضیه به خوبی و خوشی تموم میشه .
حجم فایل میزبان فقط شامل ترسیمات خودش هست و اطلاعات xref مربوطه و حجم فایل اصلی در اون لحاظ نمیشه . یعنی اگر فایل اصلی 10 مگابایت باشه فایل میزبان شاید 200 کیلو بایت هم نشه ( اعداد من دراوردی هست ) منظورم اینه که حجم اون با این یکی نیست .
xref ها رو از توی نقشه erase نکنید چون از بین نمیرن و اون کانال ارتباطی همچنان هست در نتیجه فایل شما موقع باز شدن کند عمل میکنه . اگر خواستین از شر یک xref توی نقشه راحت بشید داخل منوی xref رفته فایل مورد نظر رو اتنخاب و راست کلیک و گزینه detach رو اتنخاب کنید تا تمام رد پای اون از بین بره .

تا اینجای کار فعلا بسه . چند تا نکته مهم هم هست که دیگه حوصله ندارم در پست بعدی میگم و در یک پست جداگانه هم چگونگی کار برد و چند مثال از این رو میگم تا ببینید اگه از این درست استفاده کنید چقدر در زمان و کار اضافه میتونید صرفه جویی کنید و همینکه اشتباهات ناشی از اصلاحات نقشه رو به حد اقل برسونید .
اگه سوال بود تا اینجا بگید . جواب میدم .
سلام
والا من چند وقته میخوام بگم شروع کنید روم نمیشد :redface:
گفتم حالاس که کتکو بخورم:D
الان save کردم فردا بعد امتحان بخونم،فردا تحلیل سازه دارم
بلا به دور:D
ممنون(سوال که حتما میپرسم)

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
موضوع بی ربط به اتو کد

موضوع بی ربط به اتو کد

:redface:
سلام
والا من چند وقته میخوام بگم شروع کنید روم نمیشد :redface:
گفتم حالاس که کتکو بخورم:D
الان save کردم فردا بعد امتحان بخونم،فردا تحلیل سازه دارم
بلا به دور:D
ممنون(سوال که حتما میپرسم)

این مطلب ربطی به اتوکد دو بعدی نداره و فقط بین من و اقای رسول سیویل هست . البته خوندنش برای شما ممنوع هم نیست که بابا .

راستش این فقط شده یه دیالوگ دو نفره بین من و شما .
من شخص شما رو تحسین میکنم به خاطر روحیه یاد گیری و تواضعی که در مورد یادگرفتن چیزهای جدید از خودتون نشون دادین و با پیگیری و تلاش مستمر تونستین یکی از مبانی بسیار مهم رو در اتوکد رو یاد بگیرید .
چیز هایی که من گفتم رو توی کتابهای مرجع هم به این شکل توضیح ندادن ( کتابهای فارسی در زمینه اتو کد رو دیدم همشونو و به نظر من بیشترشون فقط شب چهارشنبه سوری به درد میخورن .
من برای همین برنامه revit بیشتر از 5000 صفحه از سایت اتودسک گرفته تا سایت های تخصصی دیگه گرفتم و خط به خط خوندم تا فهممیدم چیکار مینکنه ولی واقعا به قول فردوسی پور چیکار میکنه این رویت

یه داستان واقعی : پارسال یه نفر اومد شرکت برای مصاحبه بهش گفتم کد بلدی ؟
خنده ای کرد و گفت من کتاب نوشتم در این زمینه .
چند تا سوال کردم بنده خدا چیزی نمیدونست ( سوال ها با اونایی که از بچه های دیگه در این زمینه میکنم خیلی فرق داشت ) گفتم چیزی نمیدونی . گفت شما زیادی میدونی
کتابهای پشت سرم رو که تمام مراجع مهم اتوکد و منوال های تمام نسخه ها بود رو نشونش دادم گفتم من یه user هستم اینارو خوندم تو که کتاب مینویسی برای جوونها باید دو برابر من اطلاعات داشته باشی .

از روی اسامی به رنگ ابی زیر نوشته ها میفهمم چند نفر این رو خونده تقریبا فقط شما میخونی و فکر کردم که اینجا سایت کم رفت و امدیه رفتم به قسمت پستهای جدید دیدم چه عنوانهایی چقدر متقاضی داره
- نفر پشتی رو چقدر دوست داری
- یه چیزی به نفر بعدی بگو
- به دختری در اصفهان تجاوز شد
- خاطرات یک زن خانه دار
...................
خیلی جالب بود توی یک سایت تخصصی و مهندسی و لی مطالب فنی در حد دانلود یک کتاب .
اگه مثلا مینوشتیم خوشگل ترین دختر عضو کیه من شرط میبندم یک بحث جدی و نفس گیری میشد که فکرشم نمیتونی بکنی .

ادمها توی بحث و در میون گذاشتن تجربیاتشون میتونن چیزی یاد بگیرن و چیزی یاد بدن و این همون چیزی بود که اقای رسول سیویل شما هم مثل من اونو دارید .

خب دیگه همه چیز اینجوری شده .

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
ادامه Xref

ادامه Xref

در ادامه نکات عرض کنیم که :
اگر از یک xref خوشتون اومد و خواستید که در نقشه شما بمونه به منوی xref رفته راست کلیک و گزینه bind رو انتخای کنید که دو حالت براتون میاره :
1 - insert که xref رو به صورت بلاک در نقشه میاره و شما میتونید اون رو explode کنید .
در این حالت مسیر فایل از جلوی اسم لایه ها حذف میشه و همینطور از جلوی اسم بلاک ها

حالت دوم هم مثل همینه فقط مسیر و نام فایل از روی لایه ها و بلاک ها حذف نمیشه . اگر مخصوصا بلاک هم نام دارید با ساختار متفاوت گزینه دوم رو انتخاب کنید چون هرچی باشه تبدیل به بلاک موجود میشه .

اگر فایل xref رو به کسی میدید باید لینکای مربوط رو هم بهش بدید چون اگر این کار رو نکنید در واقع لینک رو ندادید .
اگر چند تا xref توی یک فایل داشته باشید باید همه اونهارو بهش بدید تا فایل درست کار کنه وگرنه به جای نقشه چند تا نوشته که حاوی اسم و ادرس فایل لینک شده هست رو بهش دادین.

وقتی میخواهید فایل xref به کسی بدید به منوی file روفته و روی گزینه Etransmit کلیک کنید و در منوی اون تنظیماتی داره که معلومه و روی گزینه xref رو تیک کنید .
اصلا Etransmit یک فایل zip یا exe با شما میده که حاوی تمام اطلاعات مربوط به نقشه هست از فونت گرفته تا لیست قلم و همه چیز رو براتون به صورت یک پکیج در میاره که با خیال راحت به هر کسی بدید در جایی که باز کنه میتونه کار کنه . خب بدیهی هست که اگه اون طرف فایل هارو جا با جا کنه مسیر های جدید رو از بین برده و فایل کار نمیکنه .
بچه هایی که با xref کار میکنن این مسیر و نام رو میدونن که مهمه و عوض نمیکنن .
دوباره میگم فایل ترنسمیت در هر درایو و فولدری میتونه باز بشه واز اون به بعد فقط همونجا کار میکنه .

اگه در فایل مادر شما تغییری در لایه ها ایجاد کنید در فایل میزبان به صورت unreconciled leyerl به شما نشون میده به این دلیل که این لایه ها در نقشه مادر تنظیم شان تغییر کرده و یا جدید اضافه شده و شما باید اونها رو در صورتی که بخواهید تغیری بدین و پس از اون انتخاب و راست کلیک و reconcil کنید .
اگر unreconciled leyerl داشته باشین موقع چاپ میگه . پایین صفحه هم میگه توی جدول لایه ها هم میگه . چون مهمه .
میتونید کنترل لایه ها رو در نقشه میزبان با متغیر visretain که دو حالت 0-1 داره یعنی خاموش و روشن به دست بگیرید که با هر تغیر در رنگ و خاموش روشن شدن در نقشه مادر این اتفاق در نقشه میزبان رخ نده .
نمیدونم توی کد های 2006 به بعد این visretain با وجود unreconciled leyerl بدرد میخوره یا نه چون من توی فایل acad .lsp متغیر های مورد نظرم رو فعال کردم از جمله همین . شاید هم در اتوکد های جدید بدرد نخوره ولی شما به ترتیب زیر امتحان کنید :
در نقشه مادر چند لایه درست کنید
در میزبان reload کنید
در مادر رنگ لایه ها رو عوض کنید و همینطور خاموش و فریز .
ببینید در نقشه میزبان این تغییرات مستقیما در لایه های قبلی اعمال شده یا به صورت unreconciled leyerl از شما تایید میخاد . اگر عوض شده :
مقدار visretain رو در نقشه میزبان تغییر بدید ( یادم رفته 0 بود یا 1 حالا دو حالته دیگه امتحان کنید ) . بعد از تغییر مقدار visretain دیگه لایه های xref قفل میشه و هر تغییر ( نه جدید ) در لایه ها اعمال نمیشه و در صورتی که بخواهید تغییرات لایه ها در نقشه مادر در نقشه های میزبان هم اعمال بشه دوباره متغیر رو تغییر مقدار بدید و reload کنید

(خب معلومه که باید نقشه مادر رو save کنید بعد reload کنید دیگه )

چند تا مثال از کار برد اونم بگم و قال قضیه رو بکنم

من کادر نقشه هارو xref میکنم . فرض کنید نقشه برای comment ارسال شده و 60 تا هم هست . کارفرما نظرات رو داده حالا برای approve میفرستین . خب به جای اینکه 60 تا فایل رو باز کنید و تیک comment رو بردارید و قسمت approve رو تیک کنید فایل مادر کادر رو باز کنید و این کار رو همونجا انجام بدید ( یک فایل ) و مطمئن باشید که توی 60 تا نقشه درست شده و نیازی به باز و کنترل اون ندارید .
من key plan رو xref میکنم . شده یه تغییری توی اون رخ بده و باید توی تمام نقشه هایی که این هست برید و این رو تغییر بدین ؟ دیگه این کار رو نمیکنید .

به عنوان یک قاعده کلی وقتی از چیزی دو تا دارید که مثل هم میمونه باید یکی از اون یکی xref بشه .
البته ما پلانها رو همه به هم xref میکنیم . ببینید وقتی مثلا یک سرویس تغییر میکنه با تغییر اون توی نقشه مادر شما در پلان بزرکنمایی و پلان سقف کاذب و هر جای دیگه ای که این باشه درست میشه .

از xref مهم تر ایجاد یک نظم و سیستم در کارشماست .
اینجا اگه کسی محتویات فایل رو جابجا کنه
اسمشو تغیر بده
لایه بیخودی درست کنه
فایل در فولدر مربوطه نباشه . من رو عصبانی میکنه و مجازاتش میکنم
چون تمام ساختار فولدر هارو تعریف کردم و حتی نام فایل هارو هم و جای فایل ها همه از پیش تعریف و اماده هست و همه باید توی یک چهاچوب بسیار مشخص کار کنن .
از هر پروژه ای توی این شرکت شما هر فایلی رو بخواهید قبل از اینکه کامپیوتر رو روشن کنید میدونید که اسمش چی هست و کجاس . دیدید بعضی جاها یارو نیم ساعت از این فولدر به اون فولدر میره تا فایلشو پیدا کنه . خب اگر این یارو بره کی میدونه که اون نقشه کجاس ؟
اینجا اگر منم برم همه میدونن که چی کجاس . این یعنی سیستم . البته ایده ال نیست قطعا و بهتر هم میتونه باشه .
البته اتوکد برنامه ای هست که فایل باید توش زیاد تولید کرد برای هر پروژه وگرنه revit خیلی از این لحاظ مدیریت فایلها بهتره چون شما یک فایل مرکزی دارید و بقیه هر کسی توی فولدر خودش کار میکنه و تمام کار های اونا جمع میشه توی فایل اصلی و شما هر وقت فایل اصلی رو باز کنید در واقعه همه چیز رو دارید . میدونم که این ربطی به اتوکد نداره همینجوری بعضی وقتها از revit میگم شاید علاقمند شدید و رفتید یاد گرفتیید
اقای رسول سیویل جدا توصیه میکنم revit structure رو بگیر و بخون . زندگیت کلی فرق میکنه .
راس میگم .
خب همه چیزو گفتم در باره xref سوال هاتو زود بپرس چون دیگه فکر کنم یواش یواش دیگه اینجا نیام .
فعلا خدا حافظ

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
توضیح اضافه

توضیح اضافه

سوالی نبوده . خب یعنی تمام شد .

دوستان خوشحالم از اینکه مدتی در کنار شما عزیزان بودم و امیدوارم نوشته های من مورد استفاده شما بوده باشد .
از اقای مدیر این بخش هم درخواست دارم که این پست و پست یکی قبل از این با عنوان ""موضوع بی ربط به اتوکد ""رو پاک کنند چون توالی نوشته ها رو بهم میزنه هم اینکه در این تاپیک جایی نداره .
منظورم از نوشتن اون این بود که زیاد به یادگیری توجهی ندارند اکثرا . و جای دیگری برای مطرح کردن اون نمیدونستم .
در مورد اسم ولکن هم من اون روز هرچی میزدم میگفت وجود داره اخرش گفتم ولکن بابا بعد قبول کرد و منم شدم ولکن .

همگی موفق باشید .

moradi.m

عضو جدید
آموزش كرك AutoCAD 2010

آموزش كرك AutoCAD 2010

سلام به همه هنر دوستان به خصوص مهندسين معماري

من شيوه كرك كردن AotoCAD 2010 بلد نيستم كي ميتونه كمكم كنه.:redface:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
در ادامه نکات عرض کنیم که :
اگر از یک xref خوشتون اومد و خواستید که در نقشه شما بمونه به منوی xref رفته راست کلیک و گزینه bind رو انتخای کنید که دو حالت براتون میاره :
1 - insert که xref رو به صورت بلاک در نقشه میاره و شما میتونید اون رو explode کنید .
در این حالت مسیر فایل از جلوی اسم لایه ها حذف میشه و همینطور از جلوی اسم بلاک ها

حالت دوم هم مثل همینه فقط مسیر و نام فایل از روی لایه ها و بلاک ها حذف نمیشه . اگر مخصوصا بلاک هم نام دارید با ساختار متفاوت گزینه دوم رو انتخاب کنید چون هرچی باشه تبدیل به بلاک موجود میشه .

اگر فایل xref رو به کسی میدید باید لینکای مربوط رو هم بهش بدید چون اگر این کار رو نکنید در واقع لینک رو ندادید .
اگر چند تا xref توی یک فایل داشته باشید باید همه اونهارو بهش بدید تا فایل درست کار کنه وگرنه به جای نقشه چند تا نوشته که حاوی اسم و ادرس فایل لینک شده هست رو بهش دادین.

وقتی میخواهید فایل xref به کسی بدید به منوی file روفته و روی گزینه Etransmit کلیک کنید و در منوی اون تنظیماتی داره که معلومه و روی گزینه xref رو تیک کنید .
اصلا Etransmit یک فایل zip یا exe با شما میده که حاوی تمام اطلاعات مربوط به نقشه هست از فونت گرفته تا لیست قلم و همه چیز رو براتون به صورت یک پکیج در میاره که با خیال راحت به هر کسی بدید در جایی که باز کنه میتونه کار کنه . خب بدیهی هست که اگه اون طرف فایل هارو جا با جا کنه مسیر های جدید رو از بین برده و فایل کار نمیکنه .
بچه هایی که با xref کار میکنن این مسیر و نام رو میدونن که مهمه و عوض نمیکنن .
دوباره میگم فایل ترنسمیت در هر درایو و فولدری میتونه باز بشه واز اون به بعد فقط همونجا کار میکنه .

اگه در فایل مادر شما تغییری در لایه ها ایجاد کنید در فایل میزبان به صورت unreconciled leyerl به شما نشون میده به این دلیل که این لایه ها در نقشه مادر تنظیم شان تغییر کرده و یا جدید اضافه شده و شما باید اونها رو در صورتی که بخواهید تغیری بدین و پس از اون انتخاب و راست کلیک و reconcil کنید .
اگر unreconciled leyerl داشته باشین موقع چاپ میگه . پایین صفحه هم میگه توی جدول لایه ها هم میگه . چون مهمه .
میتونید کنترل لایه ها رو در نقشه میزبان با متغیر visretain که دو حالت 0-1 داره یعنی خاموش و روشن به دست بگیرید که با هر تغیر در رنگ و خاموش روشن شدن در نقشه مادر این اتفاق در نقشه میزبان رخ نده .
نمیدونم توی کد های 2006 به بعد این visretain با وجود unreconciled leyerl بدرد میخوره یا نه چون من توی فایل acad .lsp متغیر های مورد نظرم رو فعال کردم از جمله همین . شاید هم در اتوکد های جدید بدرد نخوره ولی شما به ترتیب زیر امتحان کنید :
در نقشه مادر چند لایه درست کنید
در میزبان reload کنید
در مادر رنگ لایه ها رو عوض کنید و همینطور خاموش و فریز .
ببینید در نقشه میزبان این تغییرات مستقیما در لایه های قبلی اعمال شده یا به صورت unreconciled leyerl از شما تایید میخاد . اگر عوض شده :
مقدار visretain رو در نقشه میزبان تغییر بدید ( یادم رفته 0 بود یا 1 حالا دو حالته دیگه امتحان کنید ) . بعد از تغییر مقدار visretain دیگه لایه های xref قفل میشه و هر تغییر ( نه جدید ) در لایه ها اعمال نمیشه و در صورتی که بخواهید تغییرات لایه ها در نقشه مادر در نقشه های میزبان هم اعمال بشه دوباره متغیر رو تغییر مقدار بدید و reload کنید

(خب معلومه که باید نقشه مادر رو save کنید بعد reload کنید دیگه )

چند تا مثال از کار برد اونم بگم و قال قضیه رو بکنم

من کادر نقشه هارو xref میکنم . فرض کنید نقشه برای comment ارسال شده و 60 تا هم هست . کارفرما نظرات رو داده حالا برای approve میفرستین . خب به جای اینکه 60 تا فایل رو باز کنید و تیک comment رو بردارید و قسمت approve رو تیک کنید فایل مادر کادر رو باز کنید و این کار رو همونجا انجام بدید ( یک فایل ) و مطمئن باشید که توی 60 تا نقشه درست شده و نیازی به باز و کنترل اون ندارید .
من key plan رو xref میکنم . شده یه تغییری توی اون رخ بده و باید توی تمام نقشه هایی که این هست برید و این رو تغییر بدین ؟ دیگه این کار رو نمیکنید .

به عنوان یک قاعده کلی وقتی از چیزی دو تا دارید که مثل هم میمونه باید یکی از اون یکی xref بشه .
البته ما پلانها رو همه به هم xref میکنیم . ببینید وقتی مثلا یک سرویس تغییر میکنه با تغییر اون توی نقشه مادر شما در پلان بزرکنمایی و پلان سقف کاذب و هر جای دیگه ای که این باشه درست میشه .

از xref مهم تر ایجاد یک نظم و سیستم در کارشماست .
اینجا اگه کسی محتویات فایل رو جابجا کنه
اسمشو تغیر بده
لایه بیخودی درست کنه
فایل در فولدر مربوطه نباشه . من رو عصبانی میکنه و مجازاتش میکنم
چون تمام ساختار فولدر هارو تعریف کردم و حتی نام فایل هارو هم و جای فایل ها همه از پیش تعریف و اماده هست و همه باید توی یک چهاچوب بسیار مشخص کار کنن .
از هر پروژه ای توی این شرکت شما هر فایلی رو بخواهید قبل از اینکه کامپیوتر رو روشن کنید میدونید که اسمش چی هست و کجاس . دیدید بعضی جاها یارو نیم ساعت از این فولدر به اون فولدر میره تا فایلشو پیدا کنه . خب اگر این یارو بره کی میدونه که اون نقشه کجاس ؟
اینجا اگر منم برم همه میدونن که چی کجاس . این یعنی سیستم . البته ایده ال نیست قطعا و بهتر هم میتونه باشه .
البته اتوکد برنامه ای هست که فایل باید توش زیاد تولید کرد برای هر پروژه وگرنه revit خیلی از این لحاظ مدیریت فایلها بهتره چون شما یک فایل مرکزی دارید و بقیه هر کسی توی فولدر خودش کار میکنه و تمام کار های اونا جمع میشه توی فایل اصلی و شما هر وقت فایل اصلی رو باز کنید در واقعه همه چیز رو دارید . میدونم که این ربطی به اتوکد نداره همینجوری بعضی وقتها از revit میگم شاید علاقمند شدید و رفتید یاد گرفتیید
اقای رسول سیویل جدا توصیه میکنم revit structure رو بگیر و بخون . زندگیت کلی فرق میکنه .
راس میگم .
خب همه چیزو گفتم در باره xref سوال هاتو زود بپرس چون دیگه فکر کنم یواش یواش دیگه اینجا نیام .
فعلا خدا حافظ
ای بابا
من تازه اومدم سوال بپرسم:cry:
در مورد اون پست بی ربط باید بگم خوب واقعیتی که هست دیگه
منم 3تا کتاب اتوکدی خوندم ولی همچین چیزایی رو یا نگفتن یا فقط اشاره کردن
خیلی ممنون که وقت گذاشتی و توضیح دادی:gol:
xref هم درست کردم
خیلی جالب ناک بود
چندتا سوال:
توی منوی فایل etransmit پیدا نمیکنم
در مورد xref کردن کادر، اگه نقشه ها شماره داشته باشن شماره ای که تو یه قسمت کادر وارد میکنیم که همش یکی میشه:que:
واسه revit هم منبع معرفی کنید اگه هست(اینجوری که شما گفتید وسوسه شدم یاد بگیرم)
;)

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
پاسخ

پاسخ

ای بابا
من تازه اومدم سوال بپرسم:cry:
در مورد اون پست بی ربط باید بگم خوب واقعیتی که هست دیگه
منم 3تا کتاب اتوکدی خوندم ولی همچین چیزایی رو یا نگفتن یا فقط اشاره کردن
خیلی ممنون که وقت گذاشتی و توضیح دادی:gol:
xref هم درست کردم
خیلی جالب ناک بود
چندتا سوال:
توی منوی فایل etransmit پیدا نمیکنم
در مورد xref کردن کادر، اگه نقشه ها شماره داشته باشن شماره ای که تو یه قسمت کادر وارد میکنیم که همش یکی میشه:que:
واسه revit هم منبع معرفی کنید اگه هست(اینجوری که شما گفتید وسوسه شدم یاد بگیرم)
;)

اییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی
خدافظی کرده بودم که . فوضولیم شد اومدم ببینم چه خبره دیدم یه چی پرسیدی خب مجبورم جواب بدم .
اول اون دوستمون که کد رو میخاد رجیستر کنه رو یکی راهنمایی کنه من حوصله اینو ندارم
( مثل بازی ها میمونه دیگه از kegen استفاده کن و کد رو بزار توش درست میشه )

توی منوی فایل زیر save as eTransmit... رو بزن . معلومه که . الان کد رو باز کردم دارم میبینمش .

دوم - باید کادر رو xref کنی توی فایل template .
فقط کادر بدون نوشته های قابل تغییر . نوشته های قابل تغییر رو باید حالا با attribute یا همینطوری هم میتونی بزاری ولی خود کادر با عناصر ثابت رو xref کن . تا تغییر در عناصر ثابت رو بتونی یک جا انجام بدی وگرنه شماره نقشه و عنوان چیزای متغیر هستن .
( اگه از sheet set استفاده کنی اتفاقا این دو تا باید field باشه
از sheet number و sheet title استفاده میکنی اونوقت و نیازی به ادیت نداره )
در مورد revit structure هم منبع خاصی به جز سایت خود اتودسک سراغ ندارم من معمارم و کتابهای revit architect و mastering in revit و همینطور راهنمای رویت مال اتودسک از 2008الی 2010 رو خوندم و یه عالم هم توی اینتر نت چرخ زدم و کلی مطلب از توی وب لاگ های خارجی دیدم و خوندم و چاپ گرفتم . توی یک عالم از اونا هم عضو شدم که وقتی کارم باهاشون تموم شد از توی favorit اینترنتم پاکشون کردم ولی در کل خدا با گوگل برکت عنایت کند که هر چی توش میزنی بلاخره یه چیزی توش در میاد . منبع فارسی که ندیدم در موردش .

یه دوستم میگفت بیا یک کتاب در مورد اتوکد و رویت بنویس . اولی رو که فکر نکنم ولی در مورد رویت شاید این کار رو بکنم نمیدونم راستش دارم بهش فکر میکنم چون تا حالا از این کارا نکردم . ولی revit architecture نه استراکچر . البته مبانی هر دو یکی هست .

از xref چیز دیگه ای میخواهی بپرس .

پیام شما رو هم خوندم . مرسی و خواهش میکنیم . ساختمون و جزییات رو زیاد سر در میارم ولی این سایت ها و اپلود و .... رو نه برای همین نمیدونستم چطوری جواب بدم . میدونم اینجا جاش نیست ولی خب دیگه چاره ندارم .
سعی میکنم هر از گاهی یه سری بزنم . فعلا در گیر یک پروژه خیلی بزرگ هستیم و سرم شلوغه ولی فکر کنم موقع نهارم بتونم یه سرکی اینجا بزنم .

آخرین ویرایش:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
اییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی
خدافظی کرده بودم که . فوضولیم شد اومدم ببینم چه خبره دیدم یه چی پرسیدی خب مجبورم جواب بدم .
اول اون دوستمون که کد رو میخاد رجیستر کنه رو یکی راهنمایی کنه من حوصله اینو ندارم
( مثل بازی ها میمونه دیگه از kegen استفاده کن و کد رو بزار توش درست میشه )

توی منوی فایل زیر save as eTransmit... رو بزن . معلومه که . الان کد رو باز کردم دارم میبینمش .

دوم - باید کادر رو xref کنی توی فایل template .
فقط کادر بدون نوشته های قابل تغییر . نوشته های قابل تغییر رو باید حالا با attribute یا همینطوری هم میتونی بزاری ولی خود کادر با عناصر ثابت رو xref کن . تا تغییر در عناصر ثابت رو بتونی یک جا انجام بدی وگرنه شماره نقشه و عنوان چیزای متغیر هستن .
( اگه از sheet set استفاده کنی اتفاقا این دو تا باید field باشه
از sheet number و sheet title استفاده میکنی اونوقت و نیازی به ادیت نداره )
در مورد revit structure هم منبع خاصی به جز سایت خود اتودسک سراغ ندارم من معمارم و کتابهای revit architect و mastering in revit و همینطور راهنمای رویت مال اتودسک از 2008الی 2010 رو خوندم و یه عالم هم توی اینتر نت چرخ زدم و کلی مطلب از توی وب لاگ های خارجی دیدم و خوندم و چاپ گرفتم . توی یک عالم از اونا هم عضو شدم که وقتی کارم باهاشون تموم شد از توی favorit اینترنتم پاکشون کردم ولی در کل خدا با گوگل برکت عنایت کند که هر چی توش میزنی بلاخره یه چیزی توش در میاد . منبع فارسی که ندیدم در موردش .

یه دوستم میگفت بیا یک کتاب در مورد اتوکد و رویت بنویس . اولی رو که فکر نکنم ولی در مورد رویت شاید این کار رو بکنم نمیدونم راستش دارم بهش فکر میکنم چون تا حالا از این کارا نکردم . ولی revit architecture نه استراکچر . البته مبانی هر دو یکی هست .

از xref چیز دیگه ای میخواهی بپرس .

پیام شما رو هم خوندم . مرسی و خواهش میکنیم . ساختمون و جزییات رو زیاد سر در میارم ولی این سایت ها و اپلود و .... رو نه برای همین نمیدونستم چطوری جواب بدم . میدونم اینجا جاش نیست ولی خب دیگه چاره ندارم .
سعی میکنم هر از گاهی یه سری بزنم . فعلا در گیر یک پروژه خیلی بزرگ هستیم و سرم شلوغه ولی فکر کنم موقع نهارم بتونم یه سرکی اینجا بزنم .
مرسییییییییییییی
آقا sheet set که یادم ندادی:D
اون دوستتون راس میگه بنوسید دیگه.اگه ننویسی من اول یه دوره زبان تخصصی باید برم:confused:
این revit structure واسه شازه استفاده میشه revit architecture واسه معماری؟؟

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
پاسخ

پاسخ

مرسییییییییییییی
آقا sheet set که یادم ندادی:D
اون دوستتون راس میگه بنوسید دیگه.اگه ننویسی من اول یه دوره زبان تخصصی باید برم:confused:
این revit structure واسه شازه استفاده میشه revit architecture واسه معماری؟؟

بله از اسمشون هم معلومه که کدوم برای چی هست .
زبان هم برو یاد بگیر . نه برای این بلکه برای همه چیز .
و اما sheet set :
ببین برای استفاده از sheet set باید به چند تا چیز تسلط داشته باشین :
fields
annotate
layout
چون sheet set مخلوط پیچیده ای از این سه هست + view که این چیز خاصی نیست
من حد اقل باید 50 صفحه چیز بنویسم تا بتونم اینو توضیح بدم .
قبول دارم که شما مشتاق هستین ولی ببین خدایی این مطالب لای این صفحات گم میشه .
الان کی میدونه بین صفحات 38 تا 43 چه قدر مطلب خوب و مفید وجود داره ؟ بعد از 10 روز دیگه لا بلای پست های دیگه گم میشه و دیگه هیچکس نمیدونه که چی مطرح شده حتی اگر کسی دنبال یه چیزی مثل اونا بگرده .
دو ماه دیگه اگر کسی به این تاپیک مراجعه کنه از کجا باید بدونه ؟
راستش یک کمی شاید به نظر بی معرفتی بیاد ولی اگر حد اقل 5 نفر هم اینا رو میخوندن شاید سعی میکردم توضیح بدم ولی باور کن این یارو sheet set چیز پیچیده ای هست و فقط تو هستی که اینا رو میخونه .
هم ساختن فرمت اون و هم کار کردن با اون یک کم پیچیده و سخته . چون شما باید اول یک فایل DST درست کنی که با یک template که callout های خودتون رو با field های خاص در block های مورد نظر تعریف کرده باشین که کلی مسیر و مشخصات باید وارد کنی تا تازه ساختار sheet set رو درست کنی بعد تازه باید کار کردن با اون و ریفرنس زدن و ..............
باور کن خیلی زیاده .
از زیرش نمیخام در برم ولی در کل میگم که زحمت زیاد برای بازده خیلی کمی هست .
قبول داری ؟
در مورد revit هم مختصر بگم که شما با ترسیم پلان حجم - تمام نماها - از هر جایی برش رو دارید به هر تعداد که بخواهید.
تیپ در و پنجره و تعداد میده . کلا از نظر schedule خیلی کامله و فکر کنم برای کار های سازه از جهت لیستوفر بتونه خیلی کمک کنه ( نمیدونم ولی فکر کنم ) چون توی معماری از جهت شمارش و تیپ بندی شاهکاره .
موضوعاتی که سه بعدی ترسیم شده رو میتونه عدد و رقم کنه و سطوح و مقادیر رو مشخص کنه ( شامل ترسیمات دو بعدی دیتایل ها نمیشه )
سطح زیر بنا . سقف کاذب ................... هر چی که یه معمار برای طراحی و اجرایی کردن نقشه ها بخاد رو به بهترین حالت داره . فقط از پله هاش خوشم نمیاد . باید با یک کار تقریبا سختی پله اجرایی رو بهش حالی کنیم ولی برای فاز 1 پله قابل قبولی داره .
از نظر اصلاحات هم خیلی کار رو راحت میکنه . هر تغییر در پلان در مقاطع و نماها و هر جای دیگه که اثر بگذاره درست میشه . خلاصه ایده ال هست .

اقا بگذار بریم دیگه . هی سوال میکنی منم باید جواب بدم . http://www.www.iran-eng.ir/images/icons/wink.gif

rasool.civil

مدیر بازنشسته
بله از اسمشون هم معلومه که کدوم برای چی هست .
زبان هم برو یاد بگیر . نه برای این بلکه برای همه چیز .
و اما sheet set :
ببین برای استفاده از sheet set باید به چند تا چیز تسلط داشته باشین :
fields
annotate
layout
چون sheet set مخلوط پیچیده ای از این سه هست + view که این چیز خاصی نیست
من حد اقل باید 50 صفحه چیز بنویسم تا بتونم اینو توضیح بدم .
قبول دارم که شما مشتاق هستین ولی ببین خدایی این مطالب لای این صفحات گم میشه .
الان کی میدونه بین صفحات 38 تا 43 چه قدر مطلب خوب و مفید وجود داره ؟ بعد از 10 روز دیگه لا بلای پست های دیگه گم میشه و دیگه هیچکس نمیدونه که چی مطرح شده حتی اگر کسی دنبال یه چیزی مثل اونا بگرده .
دو ماه دیگه اگر کسی به این تاپیک مراجعه کنه از کجا باید بدونه ؟
راستش یک کمی شاید به نظر بی معرفتی بیاد ولی اگر حد اقل 5 نفر هم اینا رو میخوندن شاید سعی میکردم توضیح بدم ولی باور کن این یارو sheet set چیز پیچیده ای هست و فقط تو هستی که اینا رو میخونه .
هم ساختن فرمت اون و هم کار کردن با اون یک کم پیچیده و سخته . چون شما باید اول یک فایل DST درست کنی که با یک template که callout های خودتون رو با field های خاص در block های مورد نظر تعریف کرده باشین که کلی مسیر و مشخصات باید وارد کنی تا تازه ساختار sheet set رو درست کنی بعد تازه باید کار کردن با اون و ریفرنس زدن و ..............
باور کن خیلی زیاده .
از زیرش نمیخام در برم ولی در کل میگم که زحمت زیاد برای بازده خیلی کمی هست .
قبول داری ؟
در مورد revit هم مختصر بگم که شما با ترسیم پلان حجم - تمام نماها - از هر جایی برش رو دارید به هر تعداد که بخواهید.
تیپ در و پنجره و تعداد میده . کلا از نظر schedule خیلی کامله و فکر کنم برای کار های سازه از جهت لیستوفر بتونه خیلی کمک کنه ( نمیدونم ولی فکر کنم ) چون توی معماری از جهت شمارش و تیپ بندی شاهکاره .
موضوعاتی که سه بعدی ترسیم شده رو میتونه عدد و رقم کنه و سطوح و مقادیر رو مشخص کنه ( شامل ترسیمات دو بعدی دیتایل ها نمیشه )
سطح زیر بنا . سقف کاذب ................... هر چی که یه معمار برای طراحی و اجرایی کردن نقشه ها بخاد رو به بهترین حالت داره . فقط از پله هاش خوشم نمیاد . باید با یک کار تقریبا سختی پله اجرایی رو بهش حالی کنیم ولی برای فاز 1 پله قابل قبولی داره .
از نظر اصلاحات هم خیلی کار رو راحت میکنه . هر تغییر در پلان در مقاطع و نماها و هر جای دیگه که اثر بگذاره درست میشه . خلاصه ایده ال هست .

اقا بگذار بریم دیگه . هی سوال میکنی منم باید جواب بدم . http://www.www.iran-eng.ir/images/icons/wink.gif
خوب واسه اینکه بحث sheet set طولانیه و باید مجزا باشه میتونیم یه تاپیک دیگه بزنیم ولی خوب شما که وقت نمیکنی روزی 10 min توضیحات بدید:whistle:
باشه من دیگه سوال نمیپرسم ولی شما گاهی وقتا یه سری بزن به ما
حالا قبلش یه سوال دیگه بپرسم:D
اگه قرار باشه یه جا دیگه از یه نقشه xref پرینت بگیریم باید همون etransmit رو ببریم دنبالمون؟
(این etransmit رو دیدم بلاخره ،باید عینک بزنم کم کم:cool:)

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
پاسخ

پاسخ

خوب واسه اینکه بحث sheet set طولانیه و باید مجزا باشه میتونیم یه تاپیک دیگه بزنیم ولی خوب شما که وقت نمیکنی روزی 10 min توضیحات بدید:whistle:
باشه من دیگه سوال نمیپرسم ولی شما گاهی وقتا یه سری بزن به ما
حالا قبلش یه سوال دیگه بپرسم:D
اگه قرار باشه یه جا دیگه از یه نقشه xref پرینت بگیریم باید همون etransmit رو ببریم دنبالمون؟
(این etransmit رو دیدم بلاخره ،باید عینک بزنم کم کم:cool:)

راستش نمیدونم اصلا اینجوری میشه مطلب رو منتقل کرد یا نه . sheet set رو میگم .
بعد کسی دنبال این نیست راستش . همین layout - annotate رو چند نفر دنبال کردن ؟
به جز تو هیچ کس سوالی نداشت .
اون سوال خیلی جالبی بود که سقف شیبدار رو از چه کتابخونه ای بخرم .
توی بخش اموزش دو بعدی . بعد خب جوابش هم معلومه . از کتابخونه ای که سقف شیبدار داره باید بخرید .

از حاشیه خارج شیم و به سوال شما جواب بدم :
عرض کنم که اگر جایی نیاز دارید که xref کار کنه باید ترنسمیت کنید اگر نه نیازی ندارید مثلا برای چاپ این کار کنید .
برای چاپ یا حتی کار فرما اونا رو bind کن ( توضیح دادم ) تا جزو نقشه بشه
البته save as کن که فایل خودت خراب نشه
xref بیشتر برای قسمتهایی که تغییر میکنه باید انجام بشه . مثلا فرض کن که ساختمونها رو اگر ممکنه پلانهاش تغییر کنه توی سایت xref کنی
یا مثلا نقشه های پلان های مختلف معماری که ماهیت اونا یکی هست رو به هم xref کن
کلا از هر چیزی که دو تا مثل هم داری یکی رو xref کنی تا فقط یک بار نغییر بدی .

بیشتر این به درد خودت میخوره نه کسای دیگه . فایل save as کن برای دیگران و bind کن و بهشون بده etransmit هم نمیخاد .
اما اگه میخواهی xref جای دیگه کار کنه بله باید etransmit کنی .

rasool.civil

مدیر بازنشسته
تشكر

تشكر

آقا واقعا دستت درد نكنه
تازه با layout راه افتادم يه جورايي
دارم حالشو ميبرم:D
فقط يه چيزي در باره اون مبحث قبل xref
من هرچي نقشه ميخواسم بكشم رو توي مدل بدون كادر و اينا كشيدم(هم معماري هم سازه)
بعد تو layout ازشون scale ‌گرفتم و كادر استانداردم گذاشتم.
حالا اين كارم درسته كه همشونو تو يه فايل كد كشيدم؟
فضاي مدل الان خيلي قاطيه اكثرا هم به مدل نيگا ميكنن
يه سوال ديگه:D
كلا چي كارا بكنم كه نقشه ها حرفه اي تر و با كلاس تر به نظر بياد؟؟
============================================
در مورد revit ‌هم يه سرچي زدم و يه pdf ‌دانلود كردم
عجب چيزيه:eek: دستو پا شيكسته يه چيزايي فهميدم ازش
يه قسمتش نوشته بود تو رسم به هر پنجره tag ميدي بعد ميتوني يه فهرست از اين tag ها از نرم افزار بگيري ،اونم به صورت جدول . تازه فيلدهايي كه نياز داري و تو جدول پيش فرض نيست رو ميتونيم اضاف كنيم:surprised:(درست فهميدم نه؟؟)
خلاصه خوراكه كاره شسته رفته و تميزه;)

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
پاسخ

پاسخ

آقا واقعا دستت درد نكنه
تازه با layout راه افتادم يه جورايي
دارم حالشو ميبرم:D
فقط يه چيزي در باره اون مبحث قبل xref
من هرچي نقشه ميخواسم بكشم رو توي مدل بدون كادر و اينا كشيدم(هم معماري هم سازه)
بعد تو layout ازشون scale ‌گرفتم و كادر استانداردم گذاشتم.
حالا اين كارم درسته كه همشونو تو يه فايل كد كشيدم؟
فضاي مدل الان خيلي قاطيه اكثرا هم به مدل نيگا ميكنن
يه سوال ديگه:D
كلا چي كارا بكنم كه نقشه ها حرفه اي تر و با كلاس تر به نظر بياد؟؟
============================================
در مورد revit ‌هم يه سرچي زدم و يه pdf ‌دانلود كردم
عجب چيزيه:eek: دستو پا شيكسته يه چيزايي فهميدم ازش
يه قسمتش نوشته بود تو رسم به هر پنجره tag ميدي بعد ميتوني يه فهرست از اين tag ها از نرم افزار بگيري ،اونم به صورت جدول . تازه فيلدهايي كه نياز داري و تو جدول پيش فرض نيست رو ميتونيم اضاف كنيم:surprised:(درست فهميدم نه؟؟)
خلاصه خوراكه كاره شسته رفته و تميزه;)

سلام

خواهش میکنم . خودت زحمت کشیدی تا یاد گرفتی حالا هم یک کم تجربه توش نیاز داری تا همه چیز درست شه .
اون کار که همه چیز توی مدل هست و کادر تو layout هم درسته .
ببین باید نقشه توی مدل هم منظم باشه اما نه الزاما . میتونی عناصر مرتبط رو کنار هم بگذاری تا هم خودت و هم دیگران دسترسی بهتری داشته مثلا جزییات کنار هم و در و پنجره ها ها کنار هم با یه فاصله مشخص . خلاصه دسته بندی اونا توی مدل بد هم نیست .
اینکه همه چیز توی یک فایل باشه هم به تصمیم خودت بستگی داره اگر پروژه ک.چک باشه اره چه اشکالی داره ؟ اما اگر بزرگ باشه خب فایل سنگین میشه و کار با اون سخت .
ما برای هر موضوعی یک فولدر داشتیم . پلانها - نماها - برش ها - بزرگنمایی - جزییات - تیپ بندی ها - سقف کاذب و .....
این باعث میشه هم کار دسته بندی میشه و پیدا کردن موضوعات ساده تر و هم اینکه فایل ها سبک تر و هم اینکه چند نفر میتونن روی یک پروژه کار کنن .

اینکه نقشه حرفه ای تر باشه باید اطلاعات خوبی توش باشه که ارجاعات کامل و موضوعات مرتبط به هم توی یک نقشه باشه .
پر کردن سرسام اور یک نقشه خیلی بده . هم اینکه چند تا دیتیل رو توی نقشه پخش کنی تا پر به نظر بیاد . کنار هم بگذار و اجازه بده بقیه نقشه خالی باشه . اگر در اینده چیزی اضافه شد توش میگذاری اگر نه خالی بهتره از پخش کردن . و از این جور چیزا . باید سعی کنی تا اطلاعات کامل و کافی باشه نه خیلی زیاد که اصلاحات خیلی زمان بر باشه نه کم که با ساخت مشکل داشته باشن . خوانا بودن و پلانهای راهنما خیلی کمک میکنه . پشت سر هم بودن اطلاعات مرتبط . راستش بیشتر تجربه هست و دیدن نقشه های خوب و بد . از هر دو میشه چیز های مفید در اورد .
پیچیده کار کردن خیلی بده . همه اطلاعاتشون در حد شما نیست بخصوص بچه هایی که توی کارگاه هستن به طور حتم به اندازه بچه های دفتر از نرم افزار سر درد نمیارن . باید هم تکنیهایی که کار رو براتون سریع تر میکنه انجام بدین و هم جوری نباشه که فقط خودتون سر در بیارین .
متاسفانه خیلی ها وقتی بلدن یک چیزی رو میخان خود نمایی کنن و جوری کار میکنن که برای بقیه سخت بشه . این اخلاق خیلی غیر حرفه ای هست . فراموش نکنید که شما نقشه رو برای کار گاه اماده میکنید تا سایر همکاران بتونن باز کنن و با اون کار کنن نه اینکه نتونن .

من با شرکتهای خارجی هم کار کردم ( نه اینکه در دفتر اونا . با هم روی یک پروژه کار کردیم ) اونا هم دقیقا همین رو رعایت میکردن ( مثلا کره ای ها خیلی بد بودن و خیلی روستایی کار میکردن ولی آلمانیها خوب بودن ) .

در کل برای حرفه ای کار کردن باید در درجه اول اخلاق حرفه داشته باشین .

در مورد revit هم درست متوجه شدید .
با دستور tag all میتونید تمام تیپ در و پنجره و کمد و .... رو در یک لحظه روی پلان و نما درج کنید .
و با جدول های متعدد و امکانات اون میتونید تعداد - ابعاد - و سایر مشخصات رو درج کنید .
میتونید موقع تعریف دیوار مشخصات اونو بدید و توی پلان - برش - جزییات خودش اونو درج کنه و خلاصه خیلی باحاله .
حالا شاید در اینده یک تاپیک برای این زدم و اینو شروع کردیم .
اتوکد دیگه برای کار های ساختمانی مطلوب نیست . توی دبی - امریکا - استرالیا - و کانادا رو که خبر دارم جایگزین شده . ما هم باید این کار رو بکنیم ولی اصولی . نه مثل اتوکد . البته با شناختی که از این نرم افزار دارم مثل کد نمیشه . خیلی استاندارد تره ولی خب از ایرانی جماعت همه چیز بر میاد .

doomann

Moderator
عضو کادر مدیریت
مدیر تالار
کاربر ممتاز
سوالی نبوده . خب یعنی تمام شد .

دوستان خوشحالم از اینکه مدتی در کنار شما عزیزان بودم و امیدوارم نوشته های من مورد استفاده شما بوده باشد .
از اقای مدیر این بخش هم درخواست دارم که این پست و پست یکی قبل از این با عنوان ""موضوع بی ربط به اتوکد ""رو پاک کنند چون توالی نوشته ها رو بهم میزنه هم اینکه در این تاپیک جایی نداره .
منظورم از نوشتن اون این بود که زیاد به یادگیری توجهی ندارند اکثرا . و جای دیگری برای مطرح کردن اون نمیدونستم .
در مورد اسم ولکن هم من اون روز هرچی میزدم میگفت وجود داره اخرش گفتم ولکن بابا بعد قبول کرد و منم شدم ولکن .

همگی موفق باشید .

سلام دوست خوبم
خوشحالم از حضور افراد با معلومات و اطلاعات بالا مثل شما در این تالار .
حضور شما اینقدر برای ما با ارزش و مهم هست که به این سادگی ها از شما دست بر نداریم . شخصا از مطالب بسیار مفید شما استفاده می کنم و مطمئنا سایر عزیزان هم به تناوب سر زدن به این تاپیک از اطلاعات ذی قیمت شما بهره خواهند برد .

با نهایت سپاس از اینهمه زحمت شما ، تقاضا می کنم ( مثل همه اموزشهای یکطرفه در این تالار ) شما معیار کارتون رو بر سوال کردن و یا نکردن دوستان نگذارید . چون مجموعه ایی که در اینجا فعالیت می کنن ؛ اکثرا دانشجویانی هستن که درگیر تحویل پروژه و آزمونهای پایان ترم و درگیری های دانشگاهی هستن و شاید کمتر بتونن به همه جای این تالار سر بزنن . بنابر این این دلیل نمیشه اگر روزی هم قصد پیدا کردن این طور مطالبی رو دارن ، از دیدن مطالب مفید و خوب شما محروم بمونن .

بخاطر همین ، در همین تاپیک از شما در خواست می کنم ضمن ادامه تاپیک ، مسئولیت این تاپیک رو هم شخصا به عهده بگیرید و در صورت نیاز به ادیت و یا هر گونه کاری که در جهت تسهیل دسترسی دوستان و خودتون به پستهای نیاز دارید با من یا روژان عزیز در تماس باشید .

بازم از زحمات بسیار گرانقدر شما در این تاپیک قدر دانی می کنم . :gol:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
چی بگم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

چی بگم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام دوست خوبم
خوشحالم از حضور افراد با معلومات و اطلاعات بالا مثل شما در این تالار .
حضور شما اینقدر برای ما با ارزش و مهم هست که به این سادگی ها از شما دست بر نداریم . شخصا از مطالب بسیار مفید شما استفاده می کنم و مطمئنا سایر عزیزان هم به تناوب سر زدن به این تاپیک از اطلاعات ذی قیمت شما بهره خواهند برد .

با نهایت سپاس از اینهمه زحمت شما ، تقاضا می کنم ( مثل همه اموزشهای یکطرفه در این تالار ) شما معیار کارتون رو بر سوال کردن و یا نکردن دوستان نگذارید . چون مجموعه ایی که در اینجا فعالیت می کنن ؛ اکثرا دانشجویانی هستن که درگیر تحویل پروژه و آزمونهای پایان ترم و درگیری های دانشگاهی هستن و شاید کمتر بتونن به همه جای این تالار سر بزنن . بنابر این این دلیل نمیشه اگر روزی هم قصد پیدا کردن این طور مطالبی رو دارن ، از دیدن مطالب مفید و خوب شما محروم بمونن .

بخاطر همین ، در همین تاپیک از شما در خواست می کنم ضمن ادامه تاپیک ، مسئولیت این تاپیک رو هم شخصا به عهده بگیرید و در صورت نیاز به ادیت و یا هر گونه کاری که در جهت تسهیل دسترسی دوستان و خودتون به پستهای نیاز دارید با من یا روژان عزیز در تماس باشید .

بازم از زحمات بسیار گرانقدر شما در این تاپیک قدر دانی می کنم . :gol:

راستش نمیدونم چی بگم . شما زیاد لطف دارید .
ملاک من برای توضیح این مسایل سوال کردن دوستان نیست بلکه به عنوان کسی که در هر چیزی احساس مسئولیت میکنم باید بدونم تونستم مطلب رو منتقل کنم یا نه .
از اینکه در تاپیک ارواح هم کار کنم راستش خوشم نمیاد . باید بدونم که کسایی دارن دنبال میکنن و هم اینکه چیزی میپرسن میفهمم که تلاش بیهوده نکردم و هم اینکه مباحث جدیدی مطرح میشه . از اسامی ابی رنگ زیر نوشته هام میفهمم که چند نفر دارن اینو میخونن خب منم ادامه میدم . فقط همین . راستش از اینکه کار بیهوده انجام بدم خوشم نمیاد و وقتی کسی نخونه خب کار بیهوده هست از نظر من .
از تعریف شما هم ممنون هستم خدا کنه که مورد استفاده دوستان باشه .

سعی میکنم که مواردی که به نظرم میاد که جالب و مهم باشه رو توضیح بدم . بعد زحمت رو کم میکنم .

خب اگه کسی چیزی نپرسه که مسایل جدیدی مطرح نمیشه . منم که علم غیب ندارم که بدونم چی رو توضیح بدم .

mkm-arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب اگه کسی چیزی نپرسه که مسایل جدیدی مطرح نمیشه . منم که علم غیب ندارم که بدونم چی رو توضیح بدم .
سلام
ممنون از آموزش های مفیدتون
شما با لیسپ نویسی هم آشنا هستید؟
با ماکرو چی ؟کارکردید؟

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
پاسخ

پاسخ

سلام
ممنون از آموزش های مفیدتون
شما با لیسپ نویسی هم آشنا هستید؟
با ماکرو چی ؟کارکردید؟

با لیسپ بله با اتوکد 10 و 12 کار کردم ولی خیلی از توابع اونو فراموش کردم قضیه مال خیلی سال پیشه بعضی وقتها که برنامه های قدیمی خودم رو نگاه میکنم هم ازشون سر در نمیارم :biggrin:

برای همونه که بیشتر متغیر های کد رو میشناسم
تا کد 12 چرا . تمومشون رو میشناختم ولی از اتوکد 14 به بعد راستش نه . خود برنامه خیلی پیشرفت کرده و راستش دیگه نیاز زیادی به برنامه و ماکرو برای کار معماری نداره .
الان اگه چیزی بخواهی جوابم منفی هست در این مورد .
خود لیسپ هم دیگه قدیمی شده . از وقتی با c++ میتونی بنویسی دیگه کسی با لیسپ چیزی نمینویسه .
برای کارهای سیویل بیشتر استفاده میشد . حجم عملیات خاکی و کات و فیل رو میشد محاسبه کرد . ولی با برنامه های جدید تحت اتوکد مثل ایگل پوینت ( اینم قدیمی شده دیگه ) و برنامه های جدیدتر مثل لند دیگه کار برد نداره .
خود اتودسک برنامه هاشو تخصصی تر کرده و انواع نرم افزار برای هر کاری درست کرده که خیلی راحت تر و کامل تر هر کاری رو توی رشته های عمرانی انجام میدن .
همین revit architecture برای معماری واقعا کامل هست . اتوکد بیشتر عمومی هست و در زمینه معماری خیلی تخصصی نیست ولی واقعا هنوز هم جزو نرم افزار های قوی ترسیم برای تولید نقشه هست و نمیشه گفت که از دور خارج شده .

اگه موافق باشید بریم سراغ غول بزرگ جناب sheet set .

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
Sheet set بخش 1

Sheet set بخش 1

خب بزارین شروع کنیم ببینیم چی میشه .
اول بزارین کامل بگم که جناب sheet set جکار میکنه :

همون طور که از اسمش پیداست برای شیت بندی و درواقع مدیریت نقشه ها بسیار کار امد و قوی هست . تنها اشکال اون پیچیدگی زیاد اون به نظر من هست ولی این باعث نمیشه که ادم ازش دل بکنه .

شما توی sheet set میتونید :

- نقشه هاتون رو به صورت منظم تولید کنید .

- شماره نقشه هارو به ترتیب وارد کنید ولی هر زمان که بخواهید میتونید شماره رو عوض کنید و این تغییر به صورت خودکار در نقشه های دیگه عوض میشه .

- ریفرنس و ارجاعات رو با اون بزنید و هر زمان که شماره ریفرنس عوض شد باز به صورت خودکار در تمام نقشه های مربوط عوض میشه .

- میتونید به راحتی جای نقشه هارو توی لیست عوض کنید ( توالی نقشه ها ) .

- میتونید به راحتی وسط البوم نقشه ها یک نقشه اضافه کنید و شماره بقیه رو سریع عوض کنید بدون اینکه نقشه هار باز کنید و ریفرنس ها هم خود به خود شماره جدید رو میگیرن .

- لیست نقشه ها رو بهتون با شماره و تایتل میده و نیازی به تهیه اون به صورت دستی ندارید .

برای پلات کردن با یک دستور تمام نقشه ها چاپ میشه و نیازی به باز کردن اونا ندارید و این این عملیات در bakground انجام میشه میتونید همزمان با پلات یا پرینت به کار خودتون ادامه بدید .
و چیز های دیگه که مهمترین اینا همین چیزهایی بود که گفتم .

مواد مورد نیاز برای تهیه یک sheet set ( بازم اشپزی شد )

تسلط به موارد زیر
layout
fields
annotate
view
که از اونجایی که اینها دارای اهمیت زیاد بوده همه رو به صورت مفصل توضیح دادم .

نمیدونم بااینکه صبح زود هست 7:45 چرا این سایت اپلود باز نمیشه تا تصویر بزارم
راستش فکر میکنم بدون تصویر خیلی سخت تر باشه توضیحش .

بهرحال تایپ کنید sheet set یا روی علامت رول نقشه توی منوی بالایی کلیک کنید .
یک منوی خالی میاد با عبارت learn about sheet set که ما هم داریم همین کار میکنیم فقط به زبان پارسی .
بالای اون یک منوی کرکره ای هست بازش کنید و عبارت new رو کلیک کنید .
دو تا گزینه دارید . از یک نقشه موجود استفاده کنید برای تعیین ساختار یا از یک نقشه نمونه خود اتوکد . چون قبلا کاری در این زمینه نکردین پس گزینه اول که استفاده از نقشه نمونه هست رو انتخاب کنید . ( این برای تعیین workgroup ها هست و subcategory و میشه بعدا تغییر داد و جذف و اضافه کرد .
next کنید و از منوی بعدی architectural metric sheet set رو انتخاب کنید ( چیز های دیگه هم هست ولی ما فرض میکنیم که معماری و با سیستم متریک داریم کار میکنیم )
در منوی بعدی در قسمت بالا نام برای sheet set خودتون بگزارید .
اگر توضیحی میخواهید ( مثل یادگاری میمونه این ) توی قسمت وسط بنویسید .
فضای سومی محل ذخیره فایل dst هست که در واقع همون فایل مدیریت sheet set هست .اینو بهش نشون بدید .

یه نکته بسیار مهم :
همین الان توی فولدر پروژه خودتون یک فولدر به نام sheet set باز کنید
توی اون 2 فولدر با نامهای base و drawing ایجاد کنید ( بعدا میگم برای چی )
مسیر فایل dst رو توی فولدر base بگزارین .
روی دکمه sheet set properties کلیک کنید .
خب اینجا محلی هست که باید چند تا مسیر بدید .
ولی هنوز یک چیز مهم نداریم و اونم یک template با بلاک های از قبل تعریف شده و درست و حسابی برای این هست .
اما الان در قسمت sheet creation روی sheet storage location برید و فولدر drawing که درست کردین رو بهش نشون بدید .
فعلا ok کنید . تا بعدا بیایم و دوباره اینو ادیت کنیم . ( اگه تمپلیت داشتیم ادامه میدادیم ولی فعلا نمیشه )
next کنید .
یه منو میاد که شاهکاری رو که زدین رو بهتون نشون میده .
finish رو بزنید .
حالا منوی شیت ست شما کار میکنه و توی اون دسیپلین های از پیش تعریف شده رو نمایش میده .
هر کدوم رو که نمیخواهید رو میتونید با راست کلیک remove کنید

الان فقط یک فایل ناقص از یک sheet set نصفه نیمه داریم .
خسته شدم . این سایت اپلود هم که باز نمیشه عکس بزارم باید همشو بنویسم .
خب من برای اینکه راحت تر باشین یک فایل تمپلیت که بلاک های خوبی تعریف کردم رو میگزارم که بر اساس متر کشیده شده
این رو بردارین تا روی این کار کنید . فایل خوبی هست و تمام نکات رو داره ساختنش سخت نیست فایل منو که باز کردین میتونید فیلد هارو توش ببینید که چیکار کردم . اما در هر صورت شما هم باید به همین برسید . این هلو تو گلو هست نوش جان . فقط این سایته هنوزم باز نشده . ( خیر سرش adsl هم هست با 512 تا یارو )
ممکنه برای 22 بهمن فتیله اینتر نت رو پایین کشیدن ؟
حالا هر وقت شد لینکش رو میگزارم براتون
( اقا ما هم اپلود و لینک و .... از این بامبولها رو یاد گرفتیما )

تا ایناش که سخت نبود . شنبه ادامه میدم

آخرین ویرایش:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
mer30000000000000

mer30000000000000

خب بزارین شروع کنیم ببینیم چی میشه .
اول بزارین کامل بگم که جناب sheet set جکار میکنه :

همون طور که از اسمش پیداست برای شیت بندی و درواقع مدیریت نقشه ها بسیار کار امد و قوی هست . تنها اشکال اون پیچیدگی زیاد اون به نظر من هست ولی این باعث نمیشه که ادم ازش دل بکنه .

شما توی sheet set میتونید :

- نقشه هاتون رو به صورت منظم تولید کنید .

- شماره نقشه هارو به ترتیب وارد کنید ولی هر زمان که بخواهید میتونید شماره رو عوض کنید و این تغییر به صورت خودکار در نقشه های دیگه عوض میشه .

- ریفرنس و ارجاعات رو با اون بزنید و هر زمان که شماره ریفرنس عوض شد باز به صورت خودکار در تمام نقشه های مربوط عوض میشه .

- میتونید به راحتی جای نقشه هارو توی لیست عوض کنید ( توالی نقشه ها ) .

- میتونید به راحتی وسط البوم نقشه ها یک نقشه اضافه کنید و شماره بقیه رو سریع عوض کنید بدون اینکه نقشه هار باز کنید و ریفرنس ها هم خود به خود شماره جدید رو میگیرن .

- لیست نقشه ها رو بهتون با شماره و تایتل میده و نیازی به تهیه اون به صورت دستی ندارید .

برای پلات کردن با یک دستور تمام نقشه ها چاپ میشه و نیازی به باز کردن اونا ندارید و این این عملیات در bakground انجام میشه میتونید همزمان با پلات یا پرینت به کار خودتون ادامه بدید .
و چیز های دیگه که مهمترین اینا همین چیزهایی بود که گفتم .

مواد مورد نیاز برای تهیه یک sheet set ( بازم اشپزی شد )

تسلط به موارد زیر
layout
fields
annotate
view
که از اونجایی که اینها دارای اهمیت زیاد بوده همه رو به صورت مفصل توضیح دادم .

نمیدونم بااینکه صبح زود هست 7:45 چرا این سایت اپلود باز نمیشه تا تصویر بزارم
راستش فکر میکنم بدون تصویر خیلی سخت تر باشه توضیحش .

بهرحال تایپ کنید sheet set یا روی علامت رول نقشه توی منوی بالایی کلیک کنید .
یک منوی خالی میاد با عبارت learn about sheet set که ما هم داریم همین کار میکنیم فقط به زبان پارسی .
بالای اون یک منوی کرکره ای هست بازش کنید و عبارت new رو کلیک کنید .
دو تا گزینه دارید . از یک نقشه موجود استفاده کنید برای تعیین ساختار یا از یک نقشه نمونه خود اتوکد . چون قبلا کاری در این زمینه نکردین پس گزینه اول که استفاده از نقشه نمونه هست رو انتخاب کنید . ( این برای تعیین workgroup ها هست و subcategory و میشه بعدا تغییر داد و جذف و اضافه کرد .
next کنید و از منوی بعدی architectural metric sheet set رو انتخاب کنید ( چیز های دیگه هم هست ولی ما فرض میکنیم که معماری و با سیستم متریک داریم کار میکنیم )
در منوی بعدی در قسمت بالا نام برای sheet set خودتون بگزارید .
اگر توضیحی میخواهید ( مثل یادگاری میمونه این ) توی قسمت وسط بنویسید .
فضای سومی محل ذخیره فایل dst هست که در واقع همون فایل مدیریت sheet set هست .اینو بهش نشون بدید .

یه نکته بسیار مهم :
همین الان توی فولدر پروژه خودتون یک فولدر به نام sheet set باز کنید
توی اون 2 فولدر با نامهای base و drawing ایجاد کنید ( بعدا میگم برای چی )
مسیر فایل dst رو توی فولدر base بگزارین .
روی دکمه sheet set properties کلیک کنید .
خب اینجا محلی هست که باید چند تا مسیر بدید .
ولی هنوز یک چیز مهم نداریم و اونم یک template با بلاک های از قبل تعریف شده و درست و حسابی برای این هست .
اما الان در قسمت sheet creation روی sheet storage location برید و فولدر drawing که درست کردین رو بهش نشون بدید .
فعلا ok کنید . تا بعدا بیایم و دوباره اینو ادیت کنیم . ( اگه تمپلیت داشتیم ادامه میدادیم ولی فعلا نمیشه )
next کنید .
یه منو میاد که شاهکاری رو که زدین رو بهتون نشون میده .
finish رو بزنید .
حالا منوی شیت ست شما کار میکنه و توی اون دسیپلین های از پیش تعریف شده رو نمایش میده .
هر کدوم رو که نمیخواهید رو میتونید با راست کلیک remove کنید

الان فقط یک فایل ناقص از یک sheet set نصفه نیمه داریم .
خسته شدم . این سایت اپلود هم که باز نمیشه عکس بزارم باید همشو بنویسم .
خب من برای اینکه راحت تر باشین یک فایل تمپلیت که بلاک های خوبی تعریف کردم رو میگزارم که بر اساس متر کشیده شده
این رو بردارین تا روی این کار کنید . فایل خوبی هست و تمام نکات رو داره ساختنش سخت نیست فایل منو که باز کردین میتونید فیلد هارو توش ببینید که چیکار کردم . اما در هر صورت شما هم باید به همین برسید . این هلو تو گلو هست نوش جان . فقط این سایته هنوزم باز نشده . ( خیر سرش adsl هم هست با 512 تا یارو )
ممکنه برای 22 بهمن فتیله اینتر نت رو پایین کشیدن ؟
حالا هر وقت شد لینکش رو میگزارم براتون
( اقا ما هم اپلود و لینک و .... از این بامبولها رو یاد گرفتیما )

تا ایناش که سخت نبود . شنبه ادامه میدم

ایول ایول :D
آقا من کلی به مشکل بر خوردم،اولین کاری که با layout انجام دادم هی ارور میدادو کد بسته میشد
اون optioan>sistem که گفتید تیک اولیو فعال کنید فعال کردم
ولی وقتی تو یه فایل 2 تا layout میساختم ارور میدادو میبست فایلو(کلی حالمو گرفت)
یعنی اول تو یه فایل 4 تا Layout ساختم ولی تو بعدیا نمیشد
قضیه چیه؟؟
یه مشکل دیگه
گفتید text با سایز 0.002 بسازید واسه متری کار کردن ولی خیلی ریز میشه
plot scale هم باید 1به0.001 باشه دیگه نه؟

عجب توهمیه این sheet set من که templat داشتم دنبالشو واسه من میگفتید:D

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
پاسخ

پاسخ

ایول ایول :D

آقا من کلی به مشکل بر خوردم،اولین کاری که با layout انجام دادم هی ارور میدادو کد بسته میشد
اون optioan>sistem که گفتید تیک اولیو فعال کنید فعال کردم
ولی وقتی تو یه فایل 2 تا layout میساختم ارور میدادو میبست فایلو(کلی حالمو گرفت)
یعنی اول تو یه فایل 4 تا Layout ساختم ولی تو بعدیا نمیشد
قضیه چیه؟؟
یه مشکل دیگه
گفتید text با سایز 0.002 بسازید واسه متری کار کردن ولی خیلی ریز میشه
plot scale هم باید 1به0.001 باشه دیگه نه؟

عجب توهمیه این sheet set من که templat داشتم دنبالشو واسه من میگفتید:D

اقا من یه چند روزی رو یکم گرفتارم کمتر میام . فکر کنم اواخر هفته بتونم ادامه بدم .

شما هم فکر کنم یا رم دستگاهتون کمه ( یک گیگ حد اقل کار حرفه ای هست )
یا اتوکد جایی برای ایجاد temp file روی درایو C شما نداره

درایو C خودتون رو توش فضای بیشتری ایجاد کن .
غیر از این باشه نمیدونم . معمولا فضای کم اتوکد رو خیلی اذیت میکنه ( در واقع شما رو )
با این سیستم کار کردن فضای بیشتری روی هارد و رم شما نیاز داره .
002 هم یعنی 2 میلیمتر که سایز مناسبی برای نوشته ها هست ( قدیما که دستی نقشه میکشیدن با شابلون 2 و 3 بیشتر نمینوشتن)
در مقیاس های بزرگتر و کوچکتر ضریب annotate اونارو به اندازه 2 میلیمتر تبدیل میکنه .
شاید هم صحیح درست نشده .

برای هر کاری باید template مربوطه رو بسازین . این طور نیست که شما یک template بشور بپوش درست کنی و همه جا از همون استفاده کنی .
توی فولدر template اتو کد یه سر بزن ببین چند تا درست کرده ؟
هر template شامل یک سری پیش فرض برای کار خاصی باید باشه که نسبت به اون کار میتونه تفاوت کنه .

اواخر هفته میام ادامه میدم . شما هم ببین اون مشکل حل میشه با راهنمایی که کردم یا نه
جواب بده

فعلا خدافظ

rasool.civil

مدیر بازنشسته
اقا من یه چند روزی رو یکم گرفتارم کمتر میام . فکر کنم اواخر هفته بتونم ادامه بدم .

شما هم فکر کنم یا رم دستگاهتون کمه ( یک گیگ حد اقل کار حرفه ای هست )
یا اتوکد جایی برای ایجاد temp file روی درایو C شما نداره

درایو C خودتون رو توش فضای بیشتری ایجاد کن .
غیر از این باشه نمیدونم . معمولا فضای کم اتوکد رو خیلی اذیت میکنه ( در واقع شما رو )
با این سیستم کار کردن فضای بیشتری روی هارد و رم شما نیاز داره .
002 هم یعنی 2 میلیمتر که سایز مناسبی برای نوشته ها هست ( قدیما که دستی نقشه میکشیدن با شابلون 2 و 3 بیشتر نمینوشتن)
در مقیاس های بزرگتر و کوچکتر ضریب annotate اونارو به اندازه 2 میلیمتر تبدیل میکنه .
شاید هم صحیح درست نشده .

برای هر کاری باید template مربوطه رو بسازین . این طور نیست که شما یک template بشور بپوش درست کنی و همه جا از همون استفاده کنی .
توی فولدر template اتو کد یه سر بزن ببین چند تا درست کرده ؟
هر template شامل یک سری پیش فرض برای کار خاصی باید باشه که نسبت به اون کار میتونه تفاوت کنه .

اواخر هفته میام ادامه میدم . شما هم ببین اون مشکل حل میشه با راهنمایی که کردم یا نه
جواب بده

فعلا خدافظ
سلام
ممنون
رم سيستمم 2 گيگه ،كلا سيستم خوبي دارم
ولي درايو c پره احتمال زياد از همين باشه
من منتظرم آخر هفته بشه:D
در مورد سايز نوشته ها،توي layout با مدل فرق نميكنه؟
آخه همون نقشه اي كه خودتون برام گذاشتيد،توي layout نوشته ها درشته توي مدل ريز،آره فكر كنم گرفتم چي شد(الان مخم جرقه زد:D)

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
مشکل دارم

مشکل دارم

با این سایت 4shared نمیشه فایل تمپلیت رو براتون پلود کنم
یعنی اصلا باز نمیشه
این رو هم اگه نزارم نمیتونم ادامه بدم . یعنی ساختن این توضیحش برام خیلی سخته و تا نتونم براتون بزارم نمیتونم ادامه بدم
هر وقت تونستم دنباله این رو میگم .
حالا هی سعی میکنم ولی فکر میکنم بعد از تعطیلات 22 بهمن درست شه
اگر کسی به جز rapid share - 4 shared جای دیگه رو میشناسه بگید تا سعی کنم

rasool.civil

مدیر بازنشسته
با این سایت 4shared نمیشه فایل تمپلیت رو براتون پلود کنم
یعنی اصلا باز نمیشه
این رو هم اگه نزارم نمیتونم ادامه بدم . یعنی ساختن این توضیحش برام خیلی سخته و تا نتونم براتون بزارم نمیتونم ادامه بدم
هر وقت تونستم دنباله این رو میگم .
حالا هی سعی میکنم ولی فکر میکنم بعد از تعطیلات 22 بهمن درست شه
اگر کسی به جز rapid share - 4 shared جای دیگه رو میشناسه بگید تا سعی کنم
راستش سایت زیاده ولی خوباشون همیناس
ولی حالا که دیگه قراره این فایل نامحدود اینجا بمونه بهتره از www.persiangig.com
استفاده کنید
فقط اینو باید براتون دعوت نامه بفرستم که نیاز به ایمیلتون هست
ایمیل بدبد تا دعوت نامه ثبت نام بفرستم،اینجوری یه فضا در اختیارتونه واسه آپلود کردن هر فایلی;)

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
sheet set بخش 2

sheet set بخش 2

بلاخره شد .
خب این فایل تمپلیت رو توی همون فولدر base که درست کردین بگزارین .
2 تا فایل الان باید توی این فولدر داشته باشین . یکی همون dst یکی هم این tmplate .
روی فایل dst کلیک کنید .
یه نقشه باز میشه که کنارش هم منوی sheet set رو میاره .

روی اسم dst خودتون توی منوی sheet set راست کلیک کنید ( بالاترین گزینه روی جنرال اگه پاکش نکرده باشید ) و روی properties کلیک کنید همون منویی میاد که باید مسیر هارو توش بدیم . من نخاستم که زیاد پیچ در پیج باشه برای همین همه چیز رو توی همین فایل تمپلیت گذاشتم . در نتیجه همه راه ها به رم ختم نمیشه بلکه به همین تمپلیت ختم میشه .
خط به خط توضیح میدم
خط اول : اسم فایل dst شماست که میتونه نام پروژه باشه
دوم : مسیر همین فایل
سوم : همون یادگاری شماست ( البته میتونه توضیحات مناسب هم خدای نکرده باشه )
چهارم : مسیر نقشه های مدل شماست که میتونید خالی بگزارید چون از جای دیگه هم میتونید بدید .
پنجم : این یکی ولی مهمه و باید براش روشن کنید . در واقع زیر نویس مدل رو توی نقشه میپرسه . روی میسر اون کلیک کنیئ و رئی علامت ... بزنید یه منو میاد که بازم همین ... رو بزنید و فایلی رو که دانلود کردین رو نشونش بدید .
گزینه choose blick in the drawing file رو انتخاب کنید و روی drawing block title رو کلیک کنید و ok کنید.
ششم : این یکی callout هارو میخاد که مانند پنجمی عمل کنید و با این تفاوت که تمام گزینه هارو انتخاب کنید به جز همونی که توی پنجمی زدید .
هفتم : این رو هم مثل قبلی انجام بدید . من یه set up براش گزاشتم که pdf درست میکنه اگه پرینتر خودتون رو براش بگزارید بهتره البته .

به قسمت project control کاری نداریم
در قسمت sheet creation
خط اول محل انبار کردن نقشه های تولیدی sheet set هست . اون فولدر drawing رو که بهتون گفتم رو نشونش بدید .
خط پایین رو هم باز همون تمپلیت خودتون رو نشمونش بدید .
تموم
روی منوی بعدی هم بزنید ( گزینه اول ) که این رو در subsheet set ها هم نشون بده

حالا این یارو اماده هست . که میشه باهاش کار کرد
الان امتحانش کنید
روی گزینه معماری مثلا راست کلیک کنید و گزینه new sheet رو بزنید
روی number شماره نقشه بدید
و روی تایتل عنوان یه نقشه رو بدید
باید یک نقشه خالی با تایتل الکی که من براتون گزاشتم بیاد
که توی تایتل اون شماره و عنوان رو داره
این نقشه در فولدر drawing ذخیره میشه
میتونید با راست کلیک اون رو remove کنید ول توی فولدر پاک نمیشه و باید برید توی اون فولدر و اونجا هم پاکش کنید
خب حالا یک sheet set خام ولی سالم رو دارید .
نگهش دارید تا کار کردن با اون رو توضیح بدم بعدا

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
sheet set بخش 3

sheet set بخش 3

خب حالا که این فایل تمپلیت رو دارین میتونید ازش توی تمام پروژه هاتون استفاده کنید
یک فرمت جنرال براش درست کردم که قابل تعمیم به هر پروژه ای هست فقط :
باید توی فضای laypoy برای هر پروژه کادر و تایتل مخصوص خودش رو تعریف کنید ولی اون دوتا فیلد رو که یکی تایتل و دیگری شماره نقشه هست رو در جای مربوطه بگزارید .
یه نقشه هم توی پست های قبلی گزاشته بودم که به جز این دوتا فیلدهای عمومی و خوبی داشت . میتونید اونارو هم مثل همون نقشه کنار تایتل بگزارید تا اطلاعات خوبی رو در مورد نقشه بده .
فقط یادتون باشه که اگه روی فیلد دو کلیک کنید و اون رو ادیت کنید دیگه خاصیت فیلد رو نداره و باید از طریقی که اطلاعات رو میخونه درست کنید .
بعد یک page setup برای فضای layout حتما درست کنید . من یکی با فرمت PDF درست کردم که میتونید پرینتر یا پلاتر خودتون رو تعریف کنید
توی page setup هم حتما روی extend تنظیم بشه تا نیازی به تعریف پنجره برای چاپ نباشه . در نتیجه در بیرون از کادر هیچ چیزی نگذارید .

حالا در مورد این منوی sheet set توضیح بدم که چطوری کار میکنه .
شما سه صفحه کنار منو میبینید که :
اولی : sheet list . شما نقشه هاتون رو توی این منو درست میکنید
دومی : sheet view که ارجاعات و محتوای نقشه ها رو میتونید اینجا ببینید و وارد کنید .
سومی : model view که نقشه های مرجع خودتون رو با اضافه کردن به این لیست میتونید توی نقشه های کادر دار بگزارید .

دیگه نیازی به کادر گزاشتن توی نقشه های مرجع ندارید و باید این کار رو در نقشه های کادر دار بگزارید که با شیت درست کردن خودش این کار رو انجام میده .
منظورم از نقشه مرجع نقشه های مدل ( پلان - برش - نما - جزییات .......... ) هست
یه نقشه مرجع رو باز کنید و در فضای مدل اون تایپ کنید view و یک پنجره دور مثلا پلان بزنید و یک اسم معنی دار براش انتخاب کنید . مثلا groun floor lan یا هر چی
این همون زیر نویس این مدل در نقشه کادر دار خواهد بود . البته میشه اونو توی منوی وسط sheet set هم بعدا عوض کرد ولی خب اگه اسم درست باشه یک بار انجام میشه .
برای هر چیزی که قراره توی نقشه گزاشته بشه یک view با نام بزنید .
یعنی اگه توی یک فایل جزییات که 30 تا دیتیل دارید باید 30 تا view بزنید .
یک محدودیتی هست که اونم اینه که توی مدل نمیتونید دو تا view هم نام داشته باشید

ولی میتونید توی منوی وسط بعدا عوض کنید . این بیشتر برای دیتیل ها استفاده میشه وگرنه پلان و برش و نما و از این قبیل که نام مشخص میتونه داشته باشه .
این کار رو توی یک پروژه خودتون بکنید و اون فایل رو توی صفحه model view نشونش بدید .
اگه روی اون فایل که یک علامت + داره بزنید میتونید view های خوتون رو ببینید .
توی صفحه اول یک نقشه ایجاد کنید . شماره و تایتل رو بدید و اونو باز کنید
از توی صفحه سوم روی فایل مربوطه کلیک کنید تا منو باز شه
view مربوطه رو روش راست کلیک کنید و place on sheet کنید
اگه view رو موقع درست کردن با annotate جاری صحیح درست کرده باشید با مقیاس درست میاره اگه نه که موقع گزاشتن اون توی کادر راست کلیک کنید و مقیاس مورد نظر رو انتخاب کنید و اون رو جا نمایی کنید
چند تا نقشه درست کنید که شامل جند تا model view با مقیاس های مختلف باشه

خب باید برم دیگه میخاستم تمومش کنم ولی یک جلسه دارم که نمیتونم ادامه بدم .
دفعه بعد روش های ارجاع گزاشتن و تغییر نام و از این چیزارو میگم که تموم شه