اموزش مربوط به:2D AUTOCAD

elenaaaaa

عضو جدید
سئوال

سئوال

:que: اگه از دست سئوالام کلافه شدید بگید که دیگه سئوال نپرسم :)

وقتی یه مدل و چند تا layout رو می خوام با publish پلات بگیرم model رو پلات می گیره اما واسه layout ها error میده
مثلاً من page setup رو روی pdf تنظیم کردم و 1 مدل با 2 تا layout رو واسش فرستادم اما واسه layoutها error می داد. پایین سمت راست تویtray نگاه کردم ولی چیزی دستگیرم نشد.

با فعال بودن ducs وقتی آخرین نقطه رو کلیک می کنیم میشه نقطه 0,0 ترسیم بعدی ؟!!!!!!!!!
ucs رو از کجا می شه ducs کرد یا برعکس
من قسمت زیر رو متوجه نشدم می شه خواهش کنم بیشتر توضیح بدید:(
"توی ترسیمات دو بعدی هم خیلی کار برد داره من خیلی استفاده میکنم .
مثلا توی یک برش اگه نقطه 0.0 رو روی 0.0 مقطع تعیین کنید id point هر نقطه روی مقطع در مختصات Y برای شما Z حساب میشه و میشه خیلی راحت ارتفاعات و کد های مربوط رو کنترل کرد "
پیغام خطا شو واستون میزارم، مرسی
:gol:

پیوست ها

• 111111111111111.jpg
    111111111111111.jpg
    58.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0

ناصر نقدی

متخصص نرم افزار معماری REVIT
کاربر ممتاز
جواب

جواب

توضیحاتتون مثل همیشه عالی بود ولی من چند تا سئوال تو این مورد واسم پیش امد
وقتی att رو در بلوک استفاده نمی کنم، نمی تونم توی تغییر مقادیر space بزنم و دو تا کلمه رو وارد کنم، این خاصیتشه یا من جایی رو اشتباه می رفتم

زمان insert یه بلوک که att داره ، دوبار جمله ای رو که در prompt نوشتم می زنه و نوشته دوم رو نمایش می ده، جریانه این چیه؟ نکته خاصی داره یا ...

مرسی و موفق باشید

خاصیت attribute در بلاک هست .
اگه قراره که در بلاک نباشه میشه تکست معمولی . خب با تکست بنویسی خیلی بهتره .
وقتی در بلاک نباشه tag حساب میشه و شما در tag مجاز به استفاده ار فاصله نیستید .
سومی رو هم نمیدونم چرا . تا حالا با این موضوع بر خورد نکردم که چرا تکرار میکنه اگه وقت کردم روش کار کنم بهت میگم .

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
پاسخ

پاسخ

:que: اگه از دست سئوالام کلافه شدید بگید که دیگه سئوال نپرسم :)

وقتی یه مدل و چند تا layout رو می خوام با publish پلات بگیرم model رو پلات می گیره اما واسه layout ها error میده
مثلاً من page setup رو روی pdf تنظیم کردم و 1 مدل با 2 تا layout رو واسش فرستادم اما واسه layoutها error می داد. پایین سمت راست تویtray نگاه کردم ولی چیزی دستگیرم نشد.

با فعال بودن ducs وقتی آخرین نقطه رو کلیک می کنیم میشه نقطه 0,0 ترسیم بعدی ؟!!!!!!!!!
ucs رو از کجا می شه ducs کرد یا برعکس
من قسمت زیر رو متوجه نشدم می شه خواهش کنم بیشتر توضیح بدید:(
"توی ترسیمات دو بعدی هم خیلی کار برد داره من خیلی استفاده میکنم .
مثلا توی یک برش اگه نقطه 0.0 رو روی 0.0 مقطع تعیین کنید id point هر نقطه روی مقطع در مختصات Y برای شما Z حساب میشه و میشه خیلی راحت ارتفاعات و کد های مربوط رو کنترل کرد "
پیغام خطا شو واستون میزارم، مرسی
:gol:

خط به خط جواب میدم
خواهش میکنم کلافه هم نمیشم . این جمله رو مثل همون prompt توی att تکرار میکنی ها .

دستور پابلیش برای پلات از موضوعاتی که میشه page setup تعریف کرد براشون میشه . توی فضای مدل باید چک پرینت کنی اونم با محدوده ای که با window مشخص میکنید .
کار ایی اون توی layout هست . تمام layout ها باید page setup داشته باشن . راحت تر اینه که اولین layout رو که توش page setup رو تعریف کردین با راست کلیک گزینه move or copy رو انتخاب کنید تا دومی مثل اولی باشه . بازم بهتره که در قسمت what to plot گزینه extend رو بزنید تا تمام صفحه رو شامل بشه . بدیهی هست که در layout کادر گذاشتید و خارج از کادر چیزی ترسیم نکردید . اونوقت publish کار میکنه .
در ضمن بهتره که Unreconciled layers هم نداشته باشید که قبلا شرح دادم این چی هست .

بله اگر داینامیک فعال باشه این اتفاق میفته ( در دوبعدی ) اگه این کار رو نکنه که داینامیک نمیشه .
یه مربع با مختصات در هر دو حالت بکش ببین چقدر با هم فرق میکنن . مختصات منظورم وارد کردن x, y هست .
اولین بار که این شد من شاید نیم ساعت داشتم فکر میکردم چرا این کامپیوتر مختصات نمیفهمه تا اینکه با زیر و رو کردن help این متغیر موزی UCSDETECT رو پیدا کردم در حالت 0 خاموش و در حالت 1 روشن .
اون پایین هم توی status bar ایکون داره میتونید خاموش و روشن کنید .

مورد اخر هم جوابش خیلی ساده هست .
در صفحه مختصات x , y که دارید y ها خطوط عمودی هستن و شما برش رو هم که دو بعدی ترسیم میکنید اگه در محور y حرکت کنید در واقع توی برش دارید از ارتفاع بالا میرید درسته ؟
پس خطوط طبقات رو اگه مختصات بگیرید از هم و با معادله خط میتونید فاصله اونا از هم رو بفهمید . وقتی کد هست دیگه هندسه زیاد نمیخاد بدونید کافیه که نقطه 0 رو در پروژه از نظر ارتفاع در ucs تعریف کنید بعد تمام y ها ارتفاع خطوط پروژه رو نشون میده .
برای تعیین ucs تایپ کنید ucs بعد کلی گزینه هست که با روشهای مختلف میتونید این کار رو بکنید .
من خودم گزینه object رو ترجیح میدم کافیه ته یک خط رو نشونش بدید تا بشه نقطه مبنا .

حالا بلدید
از راهنمایی در مورد عکس هم ممنون .
اون پست اولی ( قرمزه ) رو یادمه که هنوز تمامش نکردم . به ترتیب میرم جلو

yasmin12

عضو جدید
[

سلام و کلی تشکر از آموزشهای خوبتون:gol:
من چند وقت بود با معماری خداحافظی کرده بودم (به خاطر ارشد و ...) الان بعد از 3 سال شروع کردم یه سری به cad و max وsketchup بزنم. به لطف دوستان sketchup تا حدی یاد گرفتم.
چند روزه دارم تمرین cad می کردم تا صفحات 40 خوب بود ولی ... آموزشهای velkon عزیز یه چیز دیگست!!! واقعا اگه خوب یاد بگیریم محشره. ولی یکم گیج شدم (البته وقتی به sheet set رسیدم) دیگه حسابی کم آوردم!!!!
استاد ولکن عزیز اجازه می دید از view گرفتن سوالایی بپرسم یا ترتیب آموزشاتون به هم می خوره !!!
1- توی فایل test که گذاشتین من متوجه نشدم توی key plan چه جوری بعضی لایه ها رو غیر فعال کردین؟؟؟؟
2- چه جوری میشه خطوط دور view رو پاک کرد (موقع پلات نباشن)؟؟
بازم ازتون خیلی خیلی تشکر می کنم:gol:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
[

سلام و کلی تشکر از آموزشهای خوبتون:gol:
من چند وقت بود با معماری خداحافظی کرده بودم (به خاطر ارشد و ...) الان بعد از 3 سال شروع کردم یه سری به cad و max وsketchup بزنم. به لطف دوستان sketchup تا حدی یاد گرفتم.
چند روزه دارم تمرین cad می کردم تا صفحات 40 خوب بود ولی ... آموزشهای velkon عزیز یه چیز دیگست!!! واقعا اگه خوب یاد بگیریم محشره. ولی یکم گیج شدم (البته وقتی به sheet set رسیدم) دیگه حسابی کم آوردم!!!!
استاد ولکن عزیز اجازه می دید از view گرفتن سوالایی بپرسم یا ترتیب آموزشاتون به هم می خوره !!!
1- توی فایل test که گذاشتین من متوجه نشدم توی key plan چه جوری بعضی لایه ها رو غیر فعال کردین؟؟؟؟
2- چه جوری میشه خطوط دور view رو پاک کرد (موقع پلات نباشن)؟؟
بازم ازتون خیلی خیلی تشکر می کنم:gol:

سلام
خواهش میکنم و ممنون از لطف شما .
راستش ترتیب اونا تموم شده و جواب میدم فعلا تا موضوع خاص و مهمی به نظرم بیاد ولی عمده مطالب و مهم ترین اونا رو گفتم .
سوال شما هم چون یه دونه ای هست بی نوبت جواب میدم ( این النا یک چیزایی پرسیده که حالا حالا ها نوبتت نمیشه )
1 - وقتی توی فضای layout هستید اگه روی جدول لایه ها بزنید میبینید که با حالت مدل فرق میکنه و یه چیز هایی رو رضافه داره این ها کار همون ایکون های اضافه هست .
در سمت راست جدول یک سری رنگ دیگه هم هست که مربوط به رنگ لایه در فضای layout هست هر کدوم رو تغیر بدی توی همون view عوض میشه . با این ترتیب یک خط میتونه توی هر view یک رنگ داشته باشه و حتی یک linetype . من همه رو انتخاب کردم و رنک همه رو خاکستری کردم تا اونجا که یادمه .
در فضای layout اگه داخل view باشید اگه منوی layer II رو روشن کرده باشید میتونید یک لایه رو با استفاده از ایکون فریز - فریز کنید که فقط توی همون view فریز میشه و در view های دیگه روشن هست یا توی جدول لایه ها یمت راست هر لایه یک علامت فریز دیگه هست اگه بزنید همون لایه توی همون view فریز میشه .
فقط باید توی view باشید . دو کلیک کنید میره توی view .

2 - میتونید view ها رو توی یک لایه به نام مثلا view بزنید و این لایه رو off کنید یا علامت پرینتر رو توی جدول لایه ها کلیک کنید تا یک خط قرمز روش بزنه یعنی این لایه چاپ نشه .

آخرین ویرایش:

yasmin12

عضو جدید
سلام
خواهش میکنم و ممنون از لطف شما .
راستش ترتیب اونا تموم شده و جواب میدم فعلا تا موضوع خاص و مهمی به نظرم بیاد ولی عمده مطالب و مهم ترین اونا رو گفتم .
سوال شما هم چون یه دونه ای هست بی نوبت جواب میدم ( این النا یک چیزایی پرسیده که حالا حالا ها نوبتت نمیشه )
1 - وقتی توی فضای layout هستید اگه روی جدول لایه ها بزنید میبینید که با حالت مدل فرق میکنه و یه چیز هایی رو رضافه داره این ها کار همون ایکون های اضافه هست .
در سمت راست جدول یک سری رنگ دیگه هم هست که مربوط به رنگ لایه در فضای layout هست هر کدوم رو تغیر بدی توی همون view عوض میشه . با این ترتیب یک خط میتونه توی هر view یک رنگ داشته باشه و حتی یک linetype . من همه رو انتخاب کردم و رنک همه رو خاکستری کردم تا اونجا که یادمه .
در فضای layout اگه داخل view باشید اگه منوی layer II رو روشن کرده باشید میتونید یک لایه رو با استفاده از ایکون فریز - فریز کنید که فقط توی همون view فریز میشه و در view های دیگه روشن هست یا توی جدول لایه ها یمت راست هر لایه یک علامت فریز دیگه هست اگه بزنید همون لایه توی همون view فریز میشه .
فقط باید توی view باشید . دو کلیک کنید میره توی view .

2 - میتونید view ها رو توی یک لایه به نام مثلا view بزنید و این لایه رو off کنید یا علامت پرینتر رو توی جدول لایه ها کلیک کنید تا یک خط قرمز روش بزنه یعنی این لایه چاپ نشه .

:gol:ممنونم:smile: درست شد
حالا که شما به سوالای یه دونه ای جواب میدین میشه سه سوال یه دونه ای بپرسم:cry:
1- حالا که برای هر view تو جدول لایه ها تنظیمات جدگانه ای هست پس موقعی که می خواهیم برای پلات ضخامت خطوط را تنظیم کنیم باید برای هر view جداگانه ضخامت خطوط بدیم. با توجه به تفاوت ضخامت مثلا شیشه تو پلان 1:100 و دیتیل 1:10
2- من برای تمرین تو فایل تست شما یه layout دیگه کنار layout شما باز کردم حالا موقی که تو viewهای شما از viewport scale مثلا 1:100 را انتخاب می کنم مقیاس پلان اصلی 1:100 میشه ولی تو layout من نه!! مقیاس واحدم هر متریک هست. آخرش داخل view اونقدر با ماوس زوم کردم که مقیاس پلان 1:100 شد ولی مقیاس view عدد 10 رو نشون میده. به نظرتون اشتباهم کجاست؟؟؟
3- مقیاسهای xref به نقشه دیگه ای مربوط هستن؟؟؟
با تشکر:gol:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز

1- حالا که برای هر view تو جدول لایه ها تنظیمات جدگانه ای هست پس موقعی که می خواهیم برای پلات ضخامت خطوط را تنظیم کنیم باید برای هر view جداگانه ضخامت خطوط بدیم. با توجه به تفاوت ضخامت مثلا شیشه تو پلان 1:100 و دیتیل 1:10
2- من برای تمرین تو فایل تست شما یه layout دیگه کنار layout شما باز کردم حالا موقی که تو viewهای شما از viewport scale مثلا 1:100 را انتخاب می کنم مقیاس پلان اصلی 1:100 میشه ولی تو layout من نه!! مقیاس واحدم هر متریک هست. آخرش داخل view اونقدر با ماوس زوم کردم که مقیاس پلان 1:100 شد ولی مقیاس view عدد 10 رو نشون میده. به نظرتون اشتباهم کجاست؟؟؟

برو ته صف بابا جون
حالا همچین صفی هم نیست ها

اگه اجازه بدید از همون هایی که هنوز جواب ندادم رو تکمیل کنم تا یادم نره .
سوال ها یی که بچه ها قبلا پرسیدن رو هم ببین با جوابهاش شاید بعضی چیزا برات روشن بشه . این اقای رسول کلی مطلب پرسیده و تا اونجایی که تونستم بهش جواب دادم و دیگه ببین چیزی نمیپرسه و همه چیز ارومه و منم خوشحال هستم ( ایییییییی نمیدونم چرا فکر میکنم این یه شعر از این دمبل دیمبل هاست !!! ) .
راستی این اقای رسول سیویل تبدیل به شبح شده اسمشو این زیر میبینم ولی چیزی دیگه نمیگه و نمیبینمش .
توی رویت هم دارم یه چیزایی مینویسم که اینجا رو یه کم عقب میندازه و از این بابت پوزش میخواهم . ولی چشم . از شنبه قول میدم هم اون پست قرمزه ( سابق ) النای عزیز رو کامل جواب بدم هم مال شما رو .

قبلا دوستان دیگه ای هم بودن که جواب میدادن . اگه کمک کنن باعث افتخاره برای من .
همیشه کار گروهی رو ترجیح میدم .

elenaaaaa

عضو جدید
question

question

مرسی از توضیحاتتون، همه قسمتها ok و لی ...
برای دیدن ducs اول اونو از قسمت Status غیر فعالی کردم بعد زدم rec و بعد (774و 1145) رو به عنوان مختصات وارد کردم و بعد برای corner بعدی مختصات (780و 1150) وارد کردم .
برای بار دوم allow / disallow dynamic ucs فعال و همین مختصات رو وارد کردم اما ... :warn:
نشد!!!!
یعنی هر دو رو یکجا ترسیم کرد
چندین بار تکرار کردم اما بازم تو هردو روش دقیقا یه جا ترسیم کرد
من اشتباه کردم؟!!
سیستم اشتباه کرده؟!!!
اصلاً اشتباهی در کار نیست؟!!!
:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
پاسخ با خانم elenaaaaa

پاسخ با خانم elenaaaaa

مرسی از توضیحاتتون، همه قسمتها ok و لی ...
برای دیدن ducs اول اونو از قسمت Status غیر فعالی کردم بعد زدم rec و بعد (774و 1145) رو به عنوان مختصات وارد کردم و بعد برای corner بعدی مختصات (780و 1150) وارد کردم .
برای بار دوم allow / disallow dynamic ucs فعال و همین مختصات رو وارد کردم اما ... :warn:
نشد!!!!
یعنی هر دو رو یکجا ترسیم کرد
چندین بار تکرار کردم اما بازم تو هردو روش دقیقا یه جا ترسیم کرد
من اشتباه کردم؟!!
سیستم اشتباه کرده؟!!!
اصلاً اشتباهی در کار نیست؟!!!
:gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol::gol:

مرسی از پی گیری و دقت شما
شما سه گزینه مطرح کردید در صورتی که گزینه چهارم درسته
من اشتباه کردم .
دو تا pline با هر دو حالت کشیدم دیدم که بعله حق با شماست و هر دو اونا درست روی هم بودن .

الان فکر میکنم که اون روز شاید یه متغیر دیگه رو پیدا کردم خودم هم
کنجکاو شدم که پس اون چی بوده . راستش این قضیه مال پارسال بوده منم این چیزا توی ذهنم نمیمونه . ولی موضوع جالبی هست . بیشتر نگران پیاده کردن نقاط مختصات هستم چون یه همچون متغیری هم بود که نقطه مبنا رو از اخرین نقطه قرار میداد . پیداش که کردم خبرت میکنم .

پیداش کردم . این dynamic input هست که من با dynamic ucs اشتباه کردم ایکون هاشون هم درست بغل هم هست . راستش اینقدر با نرم افزار های مختلف ور میرم که بعضی وقتها از این اشتباه ها میکنم .

درخواست پوزش از این اشتباه و سپاس از دقت شما .

آخرین ویرایش:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
پاسخ به خانم yasmin12

پاسخ به خانم yasmin12

خط به خط میگم

1 - برای همین هست اصلا . ولی اگر شما خط سفید رو مثلا 0.4 برای ضخامت انتخاب میکنید این رنگ در تمام view ها همین ارزش رو داره . باید در view های مختلف رنگ لایه رو به همون طریق تغییر بدید . مثلا دیوار توی view با مقیاس 1:100 به رنگ سفید ولی توی view با مقیاس 1:200 به رنگ قرمز که ضخامت کمتری داره تغییر کنه .

2 - یه چیز کلی بگم :
اگه شما از یک view لیست بگیرید میبینید که نوشته مثلا :
Scale relative to Paper space: 0.01xp
خب عدد انتهایی این 0.01xp مقیاس رو یه شما نشون میده
اگه 1 ( واحد ترسیمی ) تقسیم به واحد مورد نظر ( 1:100 ) کنید ( یک تقسیم به 100 ) جواب 0.01 میشه و مثلا 1:250 میشه 1 تقسیم به 250 که میشه 0.004 .
کافیه توی view مربوطه برید و بزنید zoom و اینتر کنید بعد بزنید 0.004xp تا نقشه به مقیاس 1:250 بشه .
خب اگه زیر نویس نقشه برای نمایش مقیاس فیلد باشه بعد از تغییر مقیاس تغییری نمیکنه باید از view بیرون بیاید و نقشه رو regen کنید تا تغییر مقیاس رو محاسبه و درج کنه .

3 - این رو درست متوجه منظور شما نمیشم . کمی توضیح بیشتر بدید لطفا .

arash1700

عضو
سلام دوستان یه چند تا سوال داشتم /.

من می خوام نقشه بکشم و قسمت ستون ها رو چطوری بکشم ؟ یعنی اون مربع ها رو !! که همه جا ابعاد برابر باشه !؟! فقط این مونده

+

ستون رو که می کشم وقتی می خوام فاصله ها رو بزارم اون خطه از آکس ستون نمی گیره که از آکس تا آکس رو فاصلش رو برام بنویسه چیکار کنم ؟

و این که می خوام نقشه مبلمان رو هم بکشم مبل صندلی اینا کجا هستن ؟ خودم حلش کردم

و یه چیز دیگه اون کد ارتفاع که هستش وسط نقشه ها می نویسن ها ! یه دایره هستش یکیش از بالا و یکیش از پایین به صورت ضربدری رنگ آمیزی شده اونو چطوری میشه انجام داد یعنی رنگ آمیزی کرد .... ::: اینو هم خودم حلش کردم /.

اتوکد من 2007 هستش /.

ممنون میشم به اینا جواب بدین چون تا اینا ندونم چطوری انجام باید بدم کاری رو نمی تونم پیش ببرم /. ;):smile:

آخرین ویرایش:

elenaaaaa

عضو جدید
مرسیییییییی

مرسیییییییی

تشکر از این همه معلومات شما (آقای velkon)
نمی دونم چرا هر دفعه یه علامت سئوال جدید بالا سرم سبز می شه !!!!!

با dynamic input کار کرده بودم اما فکر می کردم فقط باکس پویایی به ما می ده که می تونیم مختصات فعلی و یا دستورات تایپی و .... رو ببینیم یا اینکه واسه وارد کردن مختصات راحت باشیم (چقدر من پرتم :eek:)

اگه وقت کردید می شه توضیح بدین خوده ducs کارش چیه ؟؟؟؟؟
help رو خوندم کاربردشو تو سه بعدی تا حدودی دیدمو کارم کردم اما تو 2 بعدی ... (((؟؟؟؟)))

یک دنیا ممنون از توضیحاتتون :gol::gol::gol::gol:

آخرین ویرایش:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز

من می خوام نقشه بکشم و قسمت ستون ها رو چطوری بکشم ؟ یعنی اون مربع ها رو !! که همه جا ابعاد برابر باشه !؟!
و این که می خوام نقشه مبلمان رو هم بکشم مبل صندلی اینا کجا هستن ؟

و یه چیز دیگه اون کد ارتفاع که هستش وسط نقشه ها می نویسن ها ! یه دایره هستش یکیش از بالا و یکیش از پایین به صورت ضربدری رنگ آمیزی شده اونو چطوری میشه انجام داد یعنی رنگ آمیزی کرد ....

اتوکد من 2007 هستش /.

ممنون میشم به اینا جواب بدین چون تا اینا ندونم چطوری انجام باید بدم کاری رو نمی تونم پیش ببرم /. ;):smile:

میشه خواهش کنم یک نفر این دوستمون رو راهنمایی کنه .
فکر کنم چیزایی که ایشون میخاد رو بیشتر دوستان میدونن .
کی گفته فقط من میتونم جواب بدم ؟
بگذارین منم استفاده کنم .

MALAKI

عضو جدید
دوست عزیز با استفاده از دستور rectangleرکتنگل مربع های ستون رو بکش(ستون بتنی ) یعنی برو رو دستور و ابعاد ستونو بده
بعد اگه بخوای دور ستونت ضخامت مصالح و نشون بدی 4 سانت offset آفست کن و بعد داخل این آفستو hatch هچ بزن و رنگی کن البته می تونی ستونت فقط یه رکتنگل ساده باشه و ضخامت مصاح و نشون ندی بستگی به کارت داره بعد با استفاده از دستور osnap اُاسنپ خط های آکس ستونو بزار وبعد که کارت تموم شد کل کارو با استفاده از دستور make blok میک بلاک بلوک کن تا دیگه ثابت باشه بعد می تونی همین ستون نمونه اتو که ساختی رو آکسات کپی پیس کنی
خط اندازه رو ببر وسط ستون(محل تقاع آکس های ستون )بعد بهت اندازه بین آکس هارو میده امیدوارم این مطلب کمکت کنه
اگه بخوای ستون فلزی بکشی باید یه رکتنگل بکشی و( بعد ضخامت نمیزاری) و تو ستون دو تا پروفیل II میزاری و خطای آکس ستونم میزاری

آخرین ویرایش:

arash1700

عضو
دوست عزیز با استفاده از دستور rectangleرکتنگل مربع های ستون رو بکش(ستون بتنی ) یعنی برو رو دستور و ابعاد ستونو بده
بعد اگه بخوای دور ستونت ضخامت مصالح و نشون بدی 4 سانت offset آفست کن و بعد داخل این آفستو hatch هچ بزن و رنگی کن البته می تونی ستونت فقط یه رکتنگل ساده باشه و ضخامت مصاح و نشون ندی بستگی به کارت داره بعد با استفاده از دستور osnap اُاسنپ خط های آکس ستونو بزار وبعد که کارت تموم شد کل کارو با استفاده از دستور make blok میک بلاک بلوک کن تا دیگه ثابت باشه بعد می تونی همین ستون نمونه اتو که ساختی رو آکسات کپی پیس کنی
خط اندازه رو ببر وسط ستون(محل تقاع آکس های ستون )بعد بهت اندازه بین آکس هارو میده امیدوارم این مطلب کمکت کنه
اگه بخوای ستون فلزی بکشی باید یه رکتنگل بکشی و( بعد ضخامت نمیزاری) و تو ستون دو تا پروفیل II میزاری و خطای آکس ستونم میزاری

من از دستور استفاده نمی کنم اگه میشه از گزینه ها بگین اینطوری من چیزی نفهمیدم /. !!!
ستون هم که می گم منظورمم محل ستون ها هستش نه ابعاد اینا ! یه مربع نرمال که شماها چطوری می کشین اون منظورمه ...
بزارین با شکل سوالم رو بگم /...
و یه چیز دیگه که تو شکل با شماره 2 مشخص کردم فاصله دیوار ها رو چند سانتی متر در نظر می گیرن ؟ یا اینکه دیوار نیست قاب شکل مثلا هستش ؟!! :razz:

http://www14.speedyshare.com/files/21878352/download/Untitled.jpg

rozhann

مدیر بازنشسته

من می خوام نقشه بکشم و قسمت ستون ها رو چطوری بکشم ؟ یعنی اون مربع ها رو !! که همه جا ابعاد برابر باشه !؟! فقط این مونده
از نوار ابزار draw ابزار پنجم دستور rectangle میتونی فقط سه حرف اول رو تایپ کنی تا دستور اجرا شود.
با این دستور یه مربع 0.2 در 0.2 که میشه ستونی با ابعاد 20 سانت در 20 سانت میکشی. که به این صورت تایپ میکنی @0.2 و 0.2
این میشه مربعی که جای ستونها میذاری.

+
ستون رو که می کشم وقتی می خوام فاصله ها رو بزارم اون خطه از آکس ستون نمی گیره که از آکس تا آکس رو فاصلش رو برام بنویسه چیکار کنم ؟

تایپ کن osnap یه صفحه برات باز میشه ، تیک midpoint که شکل مثلثه رو بزن تا وسط خطوطت رو بهت بده.

و این که می خوام نقشه مبلمان رو هم بکشم مبل صندلی اینا کجا هستن ؟ خودم حلش کردم

برای مبلمان هم باید فایلهای اماده مبلمان که به صورت بلوک شدن رو داشته باشی اینجا چند نمونه هست مبلمان اتوکد

و یه چیز دیگه اون کد ارتفاع که هستش وسط نقشه ها می نویسن ها ! یه دایره هستش یکیش از بالا و یکیش از پایین به صورت ضربدری رنگ آمیزی شده اونو چطوری میشه انجام داد یعنی رنگ آمیزی کرد .... ::: اینو هم خودم حلش کردم /.

اتوکد من 2007 هستش /.

ضخامت دیوارهای خارجی رو با ofset 0.2 بکش که میشه همون ضخامت ستونهایی که قبلا کشیدی و داخلی ها رو با ضخامت 0.1/
بازم سوال یا ابهامی بود در خدمتیم.

yasmin12

عضو جدید
خط به خط میگم

1 - برای همین هست اصلا . ولی اگر شما خط سفید رو مثلا 0.4 برای ضخامت انتخاب میکنید این رنگ در تمام view ها همین ارزش رو داره . باید در view های مختلف رنگ لایه رو به همون طریق تغییر بدید . مثلا دیوار توی view با مقیاس 1:100 به رنگ سفید ولی توی view با مقیاس 1:200 به رنگ قرمز که ضخامت کمتری داره تغییر کنه .

2 - یه چیز کلی بگم :
اگه شما از یک view لیست بگیرید میبینید که نوشته مثلا :
Scale relative to Paper space: 0.01xp
خب عدد انتهایی این 0.01xp مقیاس رو یه شما نشون میده
اگه 1 ( واحد ترسیمی ) تقسیم به واحد مورد نظر ( 1:100 ) کنید ( یک تقسیم به 100 ) جواب 0.01 میشه و مثلا 1:250 میشه 1 تقسیم به 250 که میشه 0.004 .
کافیه توی view مربوطه برید و بزنید zoom و اینتر کنید بعد بزنید 0.004xp تا نقشه به مقیاس 1:250 بشه .
خب اگه زیر نویس نقشه برای نمایش مقیاس فیلد باشه بعد از تغییر مقیاس تغییری نمیکنه باید از view بیرون بیاید و نقشه رو regen کنید تا تغییر مقیاس رو محاسبه و درج کنه .

3 - این رو درست متوجه منظور شما نمیشم . کمی توضیح بیشتر بدید لطفا .

واقعا ممنون از توضیحات خوبتون:gol::gol:
در مورد scale در قسمت page setup وقتی plot scale رو عوض می کنم یعنی تعریف میکنم 1000 میلیمتر 1 واحد هست درست میشه، فکر کنم اشتباهم همینه .چون تو فایل شما هم همینطور مقیاس پلات تعریف شده بود.
توی مقیاسای viewport بعضی وقتها مقیاهای xref وجود داره، می تونید بگید که چه جور میشه درست کرد و به چه دردی می خورن.
من این جوری annotation رو متوجه شدم :در مورد annotation هدف ما اینه که به عنوان مثال اگه مقیاس پلان رو عوض می کنیم نوشته ها یا بلاک ها تغییر مقیاس ندن؟؟؟؟؟ یعنی اینکه ارتفاع text در هر دو view با مقیاسهای مختلف، یکی باشه؟؟؟؟؟ درست متوجه شدم یا :cry:
شاید سوالم خیلی ساده باشه ولی گیج شدم!!!! :eek:
می توینم در یک view بیش از یک annotation scale داشته باشیم، مثلا نوشته ها در پلان 1:10 همون 1:10 باشن ولی مقیاس بلاکها 1:20 باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

چرا در key plan که مقیاسش 1:200 هست بلاکها و نوشته ها با وجود annotation بودن باز مقباس annotation اونا 1:100 هست و چه جوری میشه همه اونا رو 1:200کرد؟؟؟
اگه سوالام خیلی ساده و بیخود بودن واقعا شرمنده هنوز کاملannotation رو درک نکردم. :cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:

arash1700

عضو
تایپ کن osnap یه صفحه برات باز میشه ، تیک midpoint که شکل مثلثه رو بزن تا وسط خطوطت رو بهت بده.

فقط اینو نتونستم /. آخه من اون کادر نوشتن دستور رو بسنم از کجا برگردونم ...:biggrin:
مرسی بابت جواب ها ... زحمت دادم براتون ;):):cool:

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
پلان مبلمان

پلان مبلمان

سلام من تو پلان مبلمان مشکل دارد. چطور ميتونم خودرو ، تخت خواب ، توالت و اشکالي شبيه به اي رو بکشم؟

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
دوستان یک گرفتاری برای من پیش اومده که مدتی رو نمیتونم بیام . یعنی راستش فرصت و فکر راحت ندارم .
در نتیجه اگر جواب بعضی دوستان رو ندادم حمل بر بی توجهی بنده نگذارید .
هر وقت دوباره فرصت کردم چشم .

ارداتمند شما velkon

آخرین ویرایش:

elenaaaaa

عضو جدید
امیدوارم گرفتاریتون هرچی هست، حل بشه.

سئوال قرمزای من منتظر شما می مونن تا برگردین:(

:gol::gol::gol::gol::gol:

yasmin12

عضو جدید
دوستان یک گرفتاری برای من پیش اومده که مدتی رو نمیتونم بیام . یعنی راستش فرصت و فکر راحت ندارم .
در نتیجه اگر جواب بعضی دوستان رو ندادم حمل بر بی توجهی بنده نگذارید .
هر وقت دوباره فرصت کردم چشم .

ارداتمند شما velkon

:(وای نه:( کاش زودتر به این تاپیک سر می زدم.
به هر حال، امیدوارم گرفتاریتون هر چه زودتر حل بشه.
منم مثل النای عزیز منتظر جوابای همیشه خوبتون هستم.
اگر جه اسمتون ولکن هست ولی با وجود معلومات بالای شما هیچوقت ولکن نیستیم.
تا وقتی برگردید help اتوکد رو باید بشینم ترجمه کنم :mad:
زودتر برگردید:gol:

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
کشیده درها

کشیده درها

سلام چطور میشه در پلان درها رو کشید؟ ممنون میشم کمک کنید.

rozhann

مدیر بازنشسته
سلام چطور میشه در پلان درها رو کشید؟ ممنون میشم کمک کنید.
معمولا درها مبلمان اماده دارن که به صورت بلوک شده توی پلان گذاشته میشن.
ولی اگه به طور ساده بخواین بکشین،مثلا دری با بازشو یک متر،از نقطه بازشو در ،یک لاین میکشین به طول 1 در جهت عمودی و یکی در جهت افقی
بعد یک دایره به شعاع یک از همون نقطه.با دستور trim سه ربع دایره که نیاز ندارین رو پاک میکنین و همینطور خط افقی رو delet میکنین.

سلام من تو پلان مبلمان مشکل دارد. چطور ميتونم خودرو ، تخت خواب ، توالت و اشکالي شبيه به اي رو بکشم؟
دوست عزیز تمام مواردی رو که گفتین رو باید اماده شده کپی کنین توی پلان.
نیازی به کشیدن نیست.

آخرین ویرایش: