اموزش مربوط به:2D AUTOCAD

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
معمولا درها مبلمان اماده دارن که به صورت بلوک شده توی پلان گذاشته میشن.
ولی اگه به طور ساده بخواین بکشین،مثلا دری با بازشو یک متر،از نقطه بازشو در ،یک لاین میکشین به طول 1 در جهت عمودی و یکی در جهت افقی
بعد یک دایره به شعاع یک از همون نقطه.با دستور trim سه ربع دایره که نیاز ندارین رو پاک میکنین و همینطور خط افقی رو delet میکنین.

دوست عزیز تمام مواردی رو که گفتین رو باید اماده شده کپی کنین توی پلان.
نیازی به کشیدن نیست.

امادشو از کجا تهیه کنم؟

rozhann

مدیر بازنشسته
آخرین ویرایش:

rasool.civil

مدیر بازنشسته

rozhann

مدیر بازنشسته
منم یه سری مبلمان دارم
حجم همش زیاده
تیکه تیکه میذارم راحت دانلود شه
اولی مبلو صندلی
http://rasoolcivil.persiangig.com/cad/mobl.dwg

دومی سرویس و حموم و آشپزخونه

http://rasoolcivil.persiangig.com/cad/servis.dwg
سومی در و پنجره
http://rasoolcivil.persiangig.com/cad/dor.dwg
من نمیتونم فایل رو بگیرم،چرا اینجوری میشه؟؟؟؟

gole yakh_archi

عضو جدید
سلام
من یه مشکل دارم فایل های کد نقشه هوایی یا ... رو که تو کد 2009 باز میکنم فونتش رو نشون نمی ده باید چی کار کنم؟

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام
من یه مشکل دارم فایل های کد نقشه هوایی یا ... رو که تو کد 2009 باز میکنم فونتش رو نشون نمی ده باید چی کار کنم؟
سلام
حتما فونتهاشو نداری
یه سری فونت اتوکد دانلود کن و کپی کن تو پوشه ی font جایی که اتوکد رو نصب کردید
احتمالا یه همچین آدرسی
C:\Program Files\AutoCAD 2010\Fonts

mahian90

عضو جدید
کاربر ممتاز
منم یه سری مبلمان دارم
حجم همش زیاده
تیکه تیکه میذارم راحت دانلود شه
اولی مبلو صندلی
http://rasoolcivil.persiangig.com/cad/mobl.dwg

دومی سرویس و حموم و آشپزخونه

http://rasoolcivil.persiangig.com/cad/servis.dwg
سومی در و پنجره
http://rasoolcivil.persiangig.com/cad/dor.dwg

خب ولی وقتی میخواهم کپی کنم تو صفحه طراحیم یا خیلی خیلی کوچکند که باید 10 یا 12 برابرشون کنم یا خیلی خیلی بزرگند که باید 10 یا 12 برابر کوچکشون کنم. این مسئله در کیفیت اون شکل تاثیر نمیزاره؟

Javid64

عضو جدید
خب ولی وقتی میخواهم کپی کنم تو صفحه طراحیم یا خیلی خیلی کوچکند که باید 10 یا 12 برابرشون کنم یا خیلی خیلی بزرگند که باید 10 یا 12 برابر کوچکشون کنم. این مسئله در کیفیت اون شکل تاثیر نمیزاره؟
کلش رو انتخاب کنید و به میزان دلخواه scale کنید.

rasool.civil

مدیر بازنشسته
scale عوض کردن تو کیفیت تاثیر نمیذاره

ناصر نقدی

متخصص نرم افزار معماری REVIT
کاربر ممتاز
سلام
هستید هنوز ؟؟؟؟؟؟؟؟/

یادم نیست که چه چیزایی رو گفتم و چه چیزایی رو نگفتم . اگه چیزی هست رو لطفا تکرار کنید تا اگه بلد بودم جواب بدم . ( تنبلی نمیگذاره برم قبلی هارو بخونم :redface: )

از دوستانی که کمک کردن نهایت سپاس رو دارم . درستش هم همینه بابا . بهم کمک کنیم .

نگار.ع

عضو جدید

سلام:
به نظر من كار مارال بسيار خوب بوده كه اين تاپيك رو راه انداخته،‌ ممكنه كه تو اين تاپيك نشه از اول اتوكد رو ياد گرفت اما با اين پيش فرض كه معمارا اين نرم افزار رو بلدن.... ميشه ترفندها، كليدهاي ميانبر و خلاصه فوتهاي كوزه گري رو ارائه كرد و از همديگه چيز ياد گرفت.
مثل اين:
همونطوركه ميدونيد،‌ اتوكدكارهاي حرفه اي بيشتر با صفحه كليد كار ميكنن تا با آيكونهاي روي صفحه. هر دستوري هم يه مخففي داره. مثلا [FONT=&quot]co[/FONT] براي دستور تكثير يا همون [FONT=&quot]copy[/FONT] و .... .
حالا اگه مي خواين كه اين دستورهاي مخفف رو به ميل خودتون تغيير بدين ( مثلا اگه اجراي [FONT=&quot]co [/FONT] براتون سخته و ميخواين بجاش با اجراي دستور [FONT=&quot]ccc[/FONT] (سه بار حرف سي) كه خودتون ساختيدش،‌ همون كار [FONT=&quot]co[/FONT] يعني تكثير انجام بشه)
سربرگ [FONT=&quot]Tools[/FONT] در بالاي صفحه رو باز كنين و گزينه يكي مونده به آخر يعني [FONT=&quot]Customize[/FONT] رو باز كرده و در اون گزينه آخر يعني [FONT=&quot]Edit Program Parameters (acad.pgp)[/FONT] رو انتخاب كنين. يه فايل [FONT=&quot]notpad [/FONT] باز ميشه به نام [FONT=&quot]acad.pgp[/FONT]. كه داخل اون حروف مخفف دستورها نمايش داده شدند. توي اين فايل مي تونيد هر دستوري رو كه مي خواين عوض كنيد. (مثلا همون [FONT=&quot]co[/FONT] مثال خودمون رو اينجا اگه عوض كنيد و بجاش [FONT=&quot]ccc[/FONT] (سه بار حرف سي) رو بزاريد،‌ دستور كپي با حروف جديد اجرا ميشه،) فقط يادتون باشه موقع بستن فايل تغييرات رو [FONT=&quot]save[/FONT] كنيد و فايل پي جي پي رو ببنديد.
نكته مهم: حواستون باشه كه حروف مخفف اجراي دستورات توي فايل پي جي پي نبايد تكراري باشه. يعني مثلا براي دستور كپي نمي تونيد حرف [FONT=&quot]c[/FONT] رو جايگزين كنيد چون اين مخفف براي دستور [FONT=&quot]circle[/FONT] يا همون دايره است.
در انتها براي اجراي تغييرات جديد،‌ يكبار برنامه اتوكد رو ببنديد و دوباره باز كنيد.
کارت عالیه.

hadi2643

کاربر بیش فعال
سلام برای اینکه شما بتونید از ادیت کردن فایل تون توسط دیگران جلوگیری کنید می تونید یک عکس از فایلتون رو بهشون بدید بلدید عکس بگیرید؟

سمانه آسمونی

عضو جدید
کاربر ممتاز
من به دوتا مشگل برخوردم:
یکی تو save az گرفتن از کارامه .. که دیگه اون صفحه که مسیر رو مشخص میکردیم برام باز نمیشه ... تو قسمت کامنت یه مسیر پیش فرض میاد و مسیر دیگه ایی هم قبول نمیکنه!!
یه سوال هم داشتم : میشه یه خط رو نسبته به خط دیگه rotateکرد>؟>>

mkm-arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
من به دوتا مشگل برخوردم:
یکی تو save az گرفتن از کارامه .. که دیگه اون صفحه که مسیر رو مشخص میکردیم برام باز نمیشه ... تو قسمت کامنت یه مسیر پیش فرض میاد و مسیر دیگه ایی هم قبول نمیکنه!!
یه سوال هم داشتم : میشه یه خط رو نسبته به خط دیگه rotateکرد>؟>>
1-filediaتايپ كن و 1 رو وارد كنيد
2-ro بزنيد و r بزنيد

MY WORLD

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
من به یه مشکل بزرگ تو کد بر خوردم که بدبختی نمی دونم چطوری توضیح بدم!
نمی دونم کجاشو دستکاری کردم که هر خطی که میکشم فرق نداره تو چه لایه ایی اشه به رنگ قرمز کشیده میشه.
بعد باید برم اون خطو انتخاب کنم و ا ز تو propertise رنگشو با انتخاب by layer تغییر بدم.
خواهشا اگه فهمیدین مشکل چیه کمکم کنید.چون به شدت کمبود وقت دارم و این مشکلاتو دیگه نمیتونم تحمل کنم.

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
سلام دوستان
من به یه مشکل بزرگ تو کد بر خوردم که بدبختی نمی دونم چطوری توضیح بدم!
نمی دونم کجاشو دستکاری کردم که هر خطی که میکشم فرق نداره تو چه لایه ایی اشه به رنگ قرمز کشیده میشه.
بعد باید برم اون خطو انتخاب کنم و ا ز تو propertise رنگشو با انتخاب by layer تغییر بدم.
خواهشا اگه فهمیدین مشکل چیه کمکم کنید.چون به شدت کمبود وقت دارم و این مشکلاتو دیگه نمیتونم تحمل کنم.

تایپ کن color بعد اینتر بزن بعد تایپ کن byl
یعنی رنگ رو bylayer بکش
اون بالا هم یه منو هست که میتونی رنگ رو انتخای کنی شما bylayer رو انتخاب کن

MY WORLD

عضو جدید
کاربر ممتاز
بازم سلام
در باره ترسیم خطوط رمپ توی اتو کد کمک میخواستم.
من یه رمپ این شکلی تو کارم دارم.

حالا می خوام خطوط وسطش رو رسم کنم.نمیدونم تو این چرخش چطوری میشه؟
میشه کمکم کنید دوستان؟؟

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
اگه میشه یکی جوابه این دوستمونو بده

اتوکد برای یه همچین چیزایی دستور خاص نداره قربان . من این رو دیده بودم و جواب هم ندادم برای این بود که چیزی در این مورد نمیدونم و مطمئنم که دوستان دیگه هم نمیدونن وگر نه جواب میداد یه نفر .
من شخصا این جور موارد جاهای صاف رو هاشور میزنم و جاهای قوس رو خط . سخت نگیرید کار رو بابا .

shaltook

عضو جدید
یه سوال بپرسم.؟
این رمپ در تمام طولش فکر نکنم شیب داشته باشه.داره؟فکر کنم باید همون جور که اقا ناصر گفتن جاهای صاف رو خط شیب داد و خط قوس رو فقط خط.

rasool.civil

مدیر بازنشسته
کمک فوری نقشه 1.100 رو میخوام 1.10یا1.5 کنم چیجوری sc بدم فوراکمککککککککککککککککککککککککککککککککککککککککک
خوب کل نقشتون انتخاب کن sc بزن یه نقطه انتخاب کن بعد 10 و اینتر میشه 1:10
واسه 1:5 هم بزن 20
ولی به قول آقا ناصر از اول اصولی کار کنید توی layout و با annotat کار کنید راحت scale بگیرید;)

MY WORLD

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال بپرسم.؟
این رمپ در تمام طولش فکر نکنم شیب داشته باشه.داره؟فکر کنم باید همون جور که اقا ناصر گفتن جاهای صاف رو خط شیب داد و خط قوس رو فقط خط.

سلام . چرا این رمپ تو تمام طولش شیب داره.
البته دیگه خیلی دیر شده . کشیدم رفت...
از راهنمایی همه ممنون.به قول آقا ناصر زیادی سخت گرفته بودم.
به هر حال بالاخره اینطوری کشیدم.دیگه نمی دونم درسته یا غلط.

بازم از کمک همه بچه ها ممنونم.لطف کردید.

ارشیتکت86

عضو جدید
خوب کل نقشتون انتخاب کن sc بزن یه نقطه انتخاب کن بعد 10 و اینتر میشه 1:10
واسه 1:5 هم بزن 20
ولی به قول آقا ناصر از اول اصولی کار کنید توی layout و با annotat کار کنید راحت scale بگیرید;)

اصولش چیه layout و با annotat ؟!!!نمیدونم بعد واسه1:25 یا1:30 چی؟

Faeze Ardeshiry

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
من الان چنتا از صفحه ها رو خوندم همونایی که belkon زحمتشو کشیدن
تازه فهمیدم استاد درس کاربرد کامپیوتر چه نامردی در حقمون کرده
من هیچی بلد نیستتتتتتتتتتتتتم!!!!!!!!!!!!!!!!!