اموزش مربوط به:2D AUTOCAD

ناصر نقدی

متخصص نرم افزار معماری REVIT
کاربر ممتاز
كار با layout

كار با layout

خب حالا كار با layout رو سعي ميكنم براتون توضيح بدم
اما اين بد تر از اون annotate هست . يعني زياد تره چون بايد اصولا بفهميم كه اين اصلا چي هست و چي كار ميكنه با يد توضيحات زياد تري رو بدم .
دوستاني كه فقط نحوه كار اونو ميخوان به پست بعدي برن چون اين بيشتر يه داستانه .
بزارين اول تاريخچه اين layout رو بگم تا ببينين از كي اومده و بيشتر كاربراي ايراني باهاش كار نميكنن .
از اتوكد 10 به بعد اين layout وارد شده . البته اونموقع اسمش paper space بود
بنا بر اين شد كه ترسيمات در فضاي مدل انجام شه و مسايل مربوط به document در يك جاي ديگه .
هم اينكه يك مشكل بزرگ رو باهاش حل كنن . اونم اين بود كه دو تا مدل با مقياس مختلف در يك نقشه .
خيلي كار زيبايي بود به نظر من اين paper space و اتوكد 10 صرف نظر از پيشرفت زيادي كه با كد 9 داشت اين يكي شاهكار بود .
ولي محدوديت هايي هم داشت مثلا شما فقط يك paper space داشتي و اين يعني هر فايل يك نقشه .
12 تا هم بيشتر نميشد توش view بزنين و حتما هم بايد ائنا چهار گوش بودن . خيلي چيزاي ديگه . از كد تحت windows كه 14 باشه اين layout اومد كه تمام مسايل قبلي رو حل كرد و هر كدي كه بعد از اون اومد پيشرفته ترش كرد .
خب داستان تموم شد بريم سر اصل مطلب يعني در واقع داستان شروع شد :
هر وقت كد بالا مياد به صورت پيش فرض 2 تا layout براتون ميگذاره و توي هر كدومشون هم بر و بچس اتودسك يه view به صورت اشانتيون توش گذاشتن (‌دستشون درد نكنه )
شما با راست كليك روي دكمه layout و منويي كه مياد ميتونيد اون مديريت كنيد كه بعدا براتون ميگم .
الان شما ميتونيد يه پروژه كوچك رو تماما توي يك فايل ترسيم كنيد و بعد داخل هر layout يه كادر بگذارين و مدل مربوط توش بگذارين . اختلاف مقياس هم مهم نيست .
منتها از قبل بايد كادر هاي استاندارد رو تعريف كنيد كه شامل همين كادر هاي A0 - A1 - A2 - A3 - A4 هست فقط بايد اون هارو با واحد خودتون بكشيد
كساني كه هر واحد رو 1 متر فرض ميكنن A1 ميشه 0.841*0.594
كساني كه هر واحد رو 1 سانتيمتر فرض ميكنن A1 ميشه 84.1 * 59.4
كساني كه هر واحد رو 1 ميليمتر فرض ميكنن A1 ميشه 841*594
پيشنهاد ميكنم :
1 - كادر خودتون رو توي لايه صفر با رنگ لايه ترسيم كنيد
2 - با PLINE ضخامت دار يا خطوطي كه ضخيم هستن براي اختلاف خضامت خطوط استفاده كنيد نه از رنگ هاي خودتون .
3 - نوشته هاي ثابت رو با TEXT و نوشته هاي تغيير پذير مثل نام ها و يا كار فرما يا پرژه و غيره رو با ATTRIBUTE بنويسيد (‌ اقا اين ATTRIBUTE رو بلديد ديگه نه ؟ )
4 - حتما بايد كادر رو در فضاي مدل ترسيم كنيد نه توي layout (‌چيزايي كه توي layout هست رو نميتونيد به صورت فايل در نقشه INSERT كنيد )
5 - از فيلد هاي مناسب براي راحتي خودتون و همينطور دادن و درج اطلاعات مفيد هم استفاده كنيد خيلي مناسب هست .
خب اون دوستمون يه سوال داره . بله ؟ بفرمايين ؟
: بابا اين يارو FIELD ديگه چي بود هر دفعه يه چيزي رو بامبول ميكني ؟
خب سوال خوبي كردين !!!!!!!!!
فيلد ها از كد 2006 به بعد اومدن و در كل ميتونم بگم كه نوشته هاي هوشمندي هستن كه به صورت اتوماتيك بعضي چيزا رو ميفهمن و انجام ميدن بدون اينكه شما بخواهيد اونا رو انجام بدين مثلا اونايي كه توي تايتل يا كنار كادر خودتون بتونيد بگذاريد رو براتون چند تاشو ميگم :
مقياس پلات و سايز كاغذ
تاريخ ترسيم
نام شخصي كه اخرين بار نقشه رو ذخيره كرده
مسير و نام فايل
تاريخ تاسيس نقشه
فايل يست قلم مربوطه
و خيلي چيزاي ديگه كه البته تعداد اونا خيلي زياده و هر كدوم يه كارايي خاصي دارن . ميتونيد توي بلاك هاي خودتون استفاده كنيد از اينا تا بلاك هاتون قسمتي از كار رو خودشون به صورت هوشمند انجام بدن .
همين فيلد ها هستند كه در شيت ست به صورت اتوماتيم زير نويس نقشه مقياس رو ميكنن و ريفرنس رو به صورت جالبي انجام ميدن
براي اينكه يه فيلد درست كنيد با دستور DTEXT يه نوشته (‌ هرچي )‌ بنويسيد و بعد روش دبل كليك كنيد (‌ابي ميشه )‌همون موقع روش راست كليك كنيد و گزينه INSERT FIELD رو انتخاب كنيد تا منوي فيلد ها رو ببينيد
هر نوشته لاتيني رو ميتونيد بهش خاصيت فيلد بديد
يه نوشته ميتونه قسمتيش فيلد باشه و قسمتيش تكست
بنا به نيازتون فيلد مربوطه رو توي كادر هاي خودتون در جاهايي كه صلاح ميدونيد بگذارين و كادر هاي خودتون رو در يه جايي ذخيره كنيد
هر كادر يك فايل
: خب اينا چه ربطي به layout داشت بابا وقت ما رو تلف كردي
خب دوستمون عصباني شد . البته حق هم داره ولي تا يه كادر و تايتل استاندارد نداشته باشي از layout هم خبري نيست .

rasool.civil

مدیر بازنشسته
منتها از قبل بايد كادر هاي استاندارد رو تعريف كنيد كه شامل همين كادر هاي A0 - A1 - A2 - A3 - A4 هست فقط بايد اون هارو با واحد خودتون بكشيد
.
ممنون
آقا مگه قرار نشد1:1 رسم کنیم یعنی مثلا یه پلان 10*15 رو بخوایم رسم کنیم میزنیم 10 و 15 درسته؟
حالا کادر استاندارد A4 رو باید 21*29.7 تعریف کنیم دیگه
این کاره من با حرف شما که بر عکس میشه:surprised:

: خب اينا چه ربطي به layout داشت بابا وقت ما رو تلف كردي
خب دوستمون عصباني شد . البته حق هم داره ولي تا يه كادر و تايتل استاندارد نداشته باشي از layout هم خبري نيست .
من یه پله عقب افتادم :D
دیشب یه templat با تمام بلاک ها و استایلهایی که به نظرم رسید نیازه درست کردم
میذارمش اینجا
بی زحمت دانلودش کن ببین به بیراهه نرفته باشم
جایی هم که تو بلاک نوشته داشت مثل دایره آکس از ATTDEF استفاده کردم
خلاصه که این layout رو بفهمم کلی سرعت رسمم میره بالا
دیگه از کپی خسته شده بودما:D
یه سوال:
فرض اینکه یه کادر A3 تعریف کردیم
توی layout مثلااز پلان فونداسیون view گرفتیم
یعنی mview زدیم بعد 3 زدیم که 3 تا نما تو کادر A3 داشته باشیم
حالا تو یکی از اون 3 تا میتونیم یه mview دیگه بزنیم؟؟؟(چه سوال داغونی شد:redface:)

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
جواب

جواب

خب ديدين ميگم زودتر بپرسين بهتره
فايل شما رو ديدم چند تا اشكال داره اما در كل از اينكه شروع كردي خوبه
اول راجع به واحد 1=1 بايد توضيح بدم چون از اول هم هي گفتم كه اين مهمه
ببينين 1=1 يعني چي اصلا
يعني 1 واحد ترسيم من براير با يك واحد متر يا سانتيمتر يا ميليمتر هست
چون استانداردي براي ترسيم واحد استاندارد نداريم بايد فرض خودمون رو بر اين بگذاريم كه 1 واحد از نظر شما چه مقدار ارزش داره يعني همون پلان 15*10 شما از كجا بايد اتوكد بفهمه كه منظور شما 10متر هست يا 10 سانتيمتر يا 10 ميليمتر ؟
شما هستيد كه اين رو متر فرض كردي ولي اتوكد اينو 10 واحد فرض ميكنه بر اساس سيستم متريك .
اما در سيستم امپريال كه اينچ و فوت هست اي وجود نداره چون بايد اندازه رو به همون شكل اينچ و فوت وارد كني .
الان اگه من يك خط بكشم 120 واحد طولش باشه
120 متر هست ؟
120 سانتيمتر ؟
120 ميليمتر ؟
اينها تناسب هست در كل . اگه شما مبناي كارتون بر اساس هر واحد متر هست نبايد كادر خودتون رو با ميليمتر بكشيد 29.7*21 اندازه كادر به سانتيمتر هست نه متر در صورتي كه پلان شما 15*10 ظاهرا به متر هست . اشكال در همينه فقط .
اگه هر واحد شما يك متر ارزش داره پس بايد همه چيز رو با متر بكشيد
يعني 0.297 * 0.21
اگه روشن نيست بازم توضيح بدم ولي فكر كنم متوجه شديد
البته اين موضوع مهمي هم بود كه شما مطرح كرديد كه از اول خودم بايد بيشتر توضيح ميدادم ولي خب هيچوقت دير نيست .
فايل شما رو هم ديدم .
ببين شما تمام چيز هارو annoate كرديد كه لازم نيست .
يه توضيح بدم :
عناصر ساختماني جزو annoate نيست . مثلا در يا پنجره يا كمد . اينها ابعاد داره . يك در يك متري توي همه مقياس ها 1 متر هست يا كمد يه اندازه داره ولي نوشته نه .
من نقشه رو به دو تا موضوع تقسيم ميكنم :
1 - عناعر ساختماني كه شامل پلان - در - پنجره - ستون - تير - پي - كمد - روشويي - سنگ توالت و از اين قبيل
2 - عناصري كه نماد حالا اسمشونو بگزاريم كه شامل نوشته ها - اندازه گذاري - كد هاي تراز - شماره اكس ها و از اين قبيل
اولي بايد به همون مقياس خودتون ترسيم بشه و دومي بايد annoate بشه . نه همه بلوكها

چطوري ميتونم يك نقشه نمونه و يك template نمونه براتون بگزارم تا بتونيد با ديدن اون كمي بيشتر با اين قضيه اشنا بشيد ؟ (‌مثل همون كاري كه شما كرديد )
در مورد mview هم كه گفتين رو فكر كنم اشتباه داريد ميكنيد . شايد هم درست متوجه نشدم كه منظورتون چيه . بيشتر توضيح بده

آخرین ویرایش:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
خب ديدين ميگم زودتر بپرسين بهتره
فايل شما رو ديدم چند تا اشكال داره اما در كل از اينكه شروع كردي خوبه
اول راجع به واحد 1=1 بايد توضيح بدم چون از اول هم هي گفتم كه اين مهمه
ببينين 1=1 يعني چي اصلا
يعني 1 واحد ترسيم من براير با يك واحد متر يا سانتيمتر يا ميليمتر هست
چون استانداردي براي ترسيم واحد استاندارد نداريم بايد فرض خودمون رو بر اين بگذاريم كه 1 واحد از نظر شما چه مقدار ارزش داره يعني همون پلان 15*10 شما از كجا بايد اتوكد بفهمه كه منظور شما 10متر هست يا 10 سانتيمتر يا 10 ميليمتر ؟
شما هستيد كه اين رو متر فرض كردي ولي اتوكد اينو 10 واحد فرض ميكنه بر اساس سيستم متريك .
اما در سيستم امپريال كه اينچ و فوت هست اي وجود نداره چون بايد اندازه رو به همون شكل اينچ و فوت وارد كني .
الان اگه من يك خط بكشم 120 واحد طولش باشه
120 متر هست ؟
120 سانتيمتر ؟
120 ميليمتر ؟
اينها تناسب هست در كل . اگه شما مبناي كارتون بر اساس هر واحد متر هست نبايد كادر خودتون رو با ميليمتر بكشيد 29.7*21 اندازه كادر به سانتيمتر هست نه متر در صورتي كه پلان شما 15*10 ظاهرا به متر هست . اشكال در همينه فقط .
اگه هر واحد شما يك متر ارزش داره پس بايد همه چيز رو با متر بكشيد
يعني 0.297 * 0.21
اگه روشن نيست بازم توضيح بدم ولي فكر كنم متوجه شديد
البته اين موضوع مهمي هم بود كه شما مطرح كرديد كه از اول خودم بايد بيشتر توضيح ميدادم ولي خب هيچوقت دير نيست .
فايل شما رو هم ديدم .
ببين شما تمام چيز هارو annoate كرديد كه لازم نيست .
يه توضيح بدم :
عناصر ساختماني جزو annoate نيست . مثلا در يا پنجره يا كمد . اينها ابعاد داره . يك در يك متري توي همه مقياس ها 1 متر هست يا كمد يه اندازه داره ولي نوشته نه .
من نقشه رو به دو تا موضوع تقسيم ميكنم :
1 - عناعر ساختماني كه شامل پلان - در - پنجره - ستون - تير - پي - كمد - روشويي - سنگ توالت و از اين قبيل
2 - عناصري كه نماد حالا اسمشونو بگزاريم كه شامل نوشته ها - اندازه گذاري - كد هاي تراز - شماره اكس ها و از اين قبيل
اولي بايد به همون مقياس خودتون ترسيم بشه و دومي بايد annoate بشه . نه همه بلوكها

چطوري ميتونم يك نقشه نمونه و يك template نمونه براتون بگزارم تا بتونيد با ديدن اون كمي بيشتر با اين قضيه اشنا بشيد ؟ (‌مثل همون كاري كه شما كرديد )
در مورد mview هم كه گفتين رو فكر كنم اشتباه داريد ميكنيد . شايد هم درست متوجه نشدم كه منظورتون چيه . بيشتر توضيح بده
خوب پس من دارم سانتی متری کار میکنم ،درسته؟؟اشکالی که نداره؟
اگه همه بلاکها annonate باشه اشکالی داره؟

واسه لینک گذاشتن باید فایلتونو آپلود کنید(بر عکس دانلود)
اینجا کامل توضیح دادن :http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php?t=49648

در مورد mview:
امشب خودم امتحان میکنم بعد درست و اشتباه بودنشو میپرسم ازت:D

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
جواب

جواب

خب فارسی ما هم درست شد

اقا من چند وقتی هست که عاشق رویت شدم
اهای فکر نکن جمله عاشقانه دارم میگم بابا عاشق برنامه revit شدم (دیدین من با این فارسی اینگلیسی مشکل دارم )
عجب برنامه ای هست . وقتی مقایسه میکنی اتوکد 2010 با همه اهن و تلپ مثل یه ابله به نظر میاد پیشش .
فکر کنم شما ها هم این اتوکد ابله رو ول کنید و با این نرم افزار کار کنید ( البته فقط پیشنهاد بود )

خب اقای رسول سیویل شما دو تا سوال کردین که :
""خوب پس من دارم سانتی متری کار میکنم ،درسته؟؟اشکالی که نداره؟
اگه همه بلاکها annonate باشه اشکالی داره؟ ""
اولی از نظر شرعی و فنی اشکالی نداره ( ولی من از سانتیمتر خوشم نمیاد ) اینا همه نسبت هست . اگه از یک تناسب توی همه چی استفاده کنی مشکلی نیست .
دومی از نظر شرعی رو نمیدونم ولی از نظر فنی اشکال داره . چرا ؟
ببین annotate یه ضریبه که توی چیز های لازم باید اعمال بشه و من 4 تا متغیر هم تا حالا دیدم که با اون کار میکنه .
جیزی annotate میشه که مقیاس نداشته باشه . شما میز و صندلی رو هم annotate کردید
خب یه میز 1.2 * 0.80 توی مقیاس های مختلف که فرقی نمیکنه
اما سایز نوشته ها خب 1/100 با 1/50 دوبرابر هم دیگه هستن

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
layout قسمت دوم

layout قسمت دوم

خب اگه موافق هستین این layout رو کامل کنم بعد جواب سوالها رو به صورت مفصل تر توضیح میدم

الان شما یه کادر استاندارد ( با واحد ترسیمی خودتون ) باید داشته باشین که اگه همیشه از یه تایتل و کادر استفاده میکنین میتونین توی layout در template خودتون بگزارین که هر وقت نقشه باز میکنین کادر هم داشته باشه .
من layout رو در منوی کلاسیک توضیح میدم که کسایی که اتوکد ورژن پایین هم داشته باشن بتونن باهاش کار کنن . منوی 2009 و 2010 یه کن رقاصیش بیشتر شده وگرنه عملکردش یکی هست .
با کلیک راست روی layout میتونین به layout هاتون اضافه کنیین یا کم کنین یا اسم اونا رو عوض کنید . پیشنهاد من اینه که شماره نقشه یا موضوع نقشه به عنوان اسم layout انتخاب بشه .
توی هر layout یک کادر فقط بگزارین و بیرون از کادر چیزی نباشه .
وقتی که کادر رو گزاشتین با دستور mview یک view ترسیم کنید
یک پنجره که باز کردین تمام نقشه توی فضای مدل رو توش میبینید .
حالا محل موضوع ( پلان - نما - بزرگنمایی ... ) رو توش با زوم پیدا کنید بعد با منوی annotate اونو مقیاس کنید . اگه نقشه شما بازم جا داشت میتونید یک mview دیگه بزنیین و یک view جدید درست کنید با موضوع متفاوت و البته با مقیاس متفاوت .
تا 64 تا view میتونید در یک layout بگذارید .
توجه کنید که مقدار زوم در هر view تعیین کننده مقیاس شما هست و اگه داخل یک view باشید و زوم کنید مقیاس رو دارید عوض میکنید ( این کار رو بکنید تا ببینید ) قدیما که این یارو annotate نبود با دستور zoom و مقدار ضریب + xp این کار رو میکردیم که حالا راحت تر شده برای اینکه این موضوع پیش نیاد بعد از اینکه view رو درست کردین و میاس هم کردین با دستور mview میتونید view مربوطه رو lock کنید تا با تغییر زوم داخل view مقیاس تغییر نکنه .
خب حالا شما میتونید وقتی داخل یک view هستید ( دو کلیک روی view بزنید میرید داخلش ) با استفاده از منوی layer II بعضی لایه ها رو فریز کنید در صورتی که توی view های دیگه همون لایه ها روشن باشه .
مثلا میخواهید یک key plan داشته باشید که توش بعضی لایه ها نباشه .
خب یک کپی از view بگیرید . برید توش ( دو کلیک روی view ) بعد با منوی layer II لایه های مورد نظر رو فریز کنید
حتی میتونید برید توی جدول لایه ها و رنگ های داخل یک view رو عوض کنید . یعنی یک موضوعی توی هر vi ew میتونه یک رنگ داشته باشه که برای پلات در مقیاس های مختلف با یک لیست قلم واحد کار رو زیبا تر کنه .
اگه سه بعدی کار کردید میتونید چند تا پرسپکتیو از زاویه های مختلف از یک مدل با view های مختلف توی یک نقشه بگذارید .
همچنین اگه تعداد view هاتون زیاد باشه میتونید به جای اینکه دونه دونه اونا رو باز کنید برای چاپ از دستور publish استفاده کنید و همه رو با یک page setup یکجا پرینت کنید
با توجه با اینکه publish عملیات plot رو در background انجام میده میتونید کار خودتون رو ادامه بدید در حالی که پرینتر شما هم داره کار خودشو انجام میده و در وقت خودتون صرفه جویی کنید .

اوووووووووووووووه تموم شد

خیلی چیزا رو مختصر گفتم . هر جاشو بد گفتم که متوجه نشدید بنویسید تا بگم
یه چیز دیگه هم اینه که من تا ابد توی این سایت که نمیام بابا . اگه چیزی هست رو زودتر بگید تا هستم جواب بدم .
درسته که اسمم ولکن هست اما شما ول نکن ;)

rasool.civil

مدیر بازنشسته
خب فارسی ما هم درست شد

اقا من چند وقتی هست که عاشق رویت شدم
اهای فکر نکن جمله عاشقانه دارم میگم بابا عاشق برنامه revit شدم (دیدین من با این فارسی اینگلیسی مشکل دارم )
عجب برنامه ای هست . وقتی مقایسه میکنی اتوکد 2010 با همه اهن و تلپ مثل یه ابله به نظر میاد پیشش .
فکر کنم شما ها هم این اتوکد ابله رو ول کنید و با این نرم افزار کار کنید ( البته فقط پیشنهاد بود )

خب اقای رسول سیویل شما دو تا سوال کردین که :
""خوب پس من دارم سانتی متری کار میکنم ،درسته؟؟اشکالی که نداره؟
اگه همه بلاکها annonate باشه اشکالی داره؟ ""
اولی از نظر شرعی و فنی اشکالی نداره ( ولی من از سانتیمتر خوشم نمیاد ) اینا همه نسبت هست . اگه از یک تناسب توی همه چی استفاده کنی مشکلی نیست .
دومی از نظر شرعی رو نمیدونم ولی از نظر فنی اشکال داره . چرا ؟
ببین annotate یه ضریبه که توی چیز های لازم باید اعمال بشه و من 4 تا متغیر هم تا حالا دیدم که با اون کار میکنه .
جیزی annotate میشه که مقیاس نداشته باشه . شما میز و صندلی رو هم annotate کردید
خب یه میز 1.2 * 0.80 توی مقیاس های مختلف که فرقی نمیکنه
اما سایز نوشته ها خب 1/100 با 1/50 دوبرابر هم دیگه هستن
آقا کلا به تمام دانسته های قبلیم شک کردم:D
من واسه پلان کشیدن با مقیاس 1:100 مثلا همون 10 و 15 رو میزنم
بعد واسه دتایل ها مثلا مقطع تیر و ستون یه مقطع 40*40 سانتی متری 4*4 میزنم با یهdim style که scale factor اون 10 باشه
همرو هم میچینم تو یه کادر 29.7*42 و پیرینت fit میزنمو تموم:surprised:

حالا اون templat رو چطوری ویرایش کنم
یعنی چه طوری بلوک ها رو از حالت annonate خارج کنم؟(نگو نمیشه که خیلی ستمه)

راستی جواب اون سوال Mview رو هم تو پست دومتون دادید;)ممنون
حالا بازم سوال دارم ،نریاااااااا:D

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
جواب به اقای رسول

جواب به اقای رسول

آقا کلا به تمام دانسته های قبلیم شک کردم:D
من واسه پلان کشیدن با مقیاس 1:100 مثلا همون 10 و 15 رو میزنم
بعد واسه دتایل ها مثلا مقطع تیر و ستون یه مقطع 40*40 سانتی متری 4*4 میزنم با یهdim style که scale factor اون 10 باشه
همرو هم میچینم تو یه کادر 29.7*42 و پیرینت fit میزنمو تموم:surprised:

حالا اون templat رو چطوری ویرایش کنم
یعنی چه طوری بلوک ها رو از حالت annonate خارج کنم؟(نگو نمیشه که خیلی ستمه)

راستی جواب اون سوال Mview رو هم تو پست دومتون دادید;)ممنون
حالا بازم سوال دارم ،نریاااااااا:D

توی پست قبلی گفتی با سانتیمتر کار میکنی .
الان میگی پلان 10 * 15 میزنم و تیر ستون رو 40*40 و توی یه کادر 42*29.7
همین جمله چند تا اشتباه داره
1 - یا لونه گنجیشک میکشی یا اعداد رو به من اشتباه میگی 10 * 15 به نظر متر میاد
2 - اگه 10 * 15 متر هست ستون 40 * 40 با سانتیمتره ÷س چه جوری اینا رو مقیاس میکنی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
و توی کادر به سانتیمتر میگزاری و وووووووووووووووووو
باید درست بنویسی تا متوجه بشم . حالا من جمله رو درست میکنم
- من یه پلان دارم که 1000 سانتیمتر ( 10 متر ) در 1500 سانتیمتر ( 15 متر )
- ستون ها هم 40 * *0 4 سانتیمتر و در کادری که گفتی میگذاری . هیچ اشکالی نداره
فقط اون scale factor اندازه گذاری رو نمیفهمم .
ببین شما وقتی با یک واحد مشخص ( سانتیمتر مثلا ) میکشی و اندازه گذاری تون هم سانتیمتر هست نیازی به این متغیر نداری رفیق .
این وقتی به درد میخوره که مثل من با متر بکشی ولی با سانتیمتر اندازه بخواهی بزنی . یا توکه سازه کار میکنی اگه بخواهی یه اتصال فولادی رو به صورت میلیمتر اندازه بزنی لازم نیست با میلیمتر بکشی .
میتونی با همون واحد مشخص خودت که نباید تغییرش بدی ( سانتینمتر ) بکشی ولی با استفاده از این متغیر اندازه گذاری رو با میلیمتر انجام بدی .
مراحل کار :
1- ترسیم مدل
2 - نعیین مقیاس مدل با اندازه گزاری و نوشته annotate شده
3 - گذاشتن توی view ذر layout
یه قاعده کلی هم بگم :
annotate در 95 درصد موارد به نوشته یا هرچیزی که نوشته داره مربوط میشه
- اندازه گزاری
- انواع نوشته داخل مدل
- بلاک هایی که داخل اونا نوشته هست از قبیل تراز های ارتفاع در پلان و برش - دایره و نوشته محور ها ( آکس ) - بلاک تیپ بندی در و پنجره و از این قبیل
اصلا مدل ترسیم شده ای که نوشته و اندازه نداره annotate هم نداره

حالا میرسیم به اون template
اول اینکه یک فایل template نباید همه بلاک هاتون رو توش بگذارید ( خب حجم فال بالا میره بیخودی )
فقط بلاکهای annotate که در بالا تقریبا همه اونا رو گفتم رو توی این فایل بگذار
بلاک رو همون اول باید روشن کنی که annotate هست یا نه و اگر اشتباه کردی باید از اول بلاک رو تعریف کنی ( من پارامتری برای تغییر این موضوع ندیدم راستش )
و با توجه به صحبت های بالا اصلا باید این فایل رو دوباره درست کنی با عنایت به اینکه ستم هم هست .

راستی با اون field کار کردی ؟ باهاش ور برو . باحاله . بعضی هاش شاهکاره

rasool.civil

مدیر بازنشسته
توی پست قبلی گفتی با سانتیمتر کار میکنی .
الان میگی پلان 10 * 15 میزنم و تیر ستون رو 40*40 و توی یه کادر 42*29.7
همین جمله چند تا اشتباه داره
1 - یا لونه گنجیشک میکشی یا اعداد رو به من اشتباه میگی 10 * 15 به نظر متر میاد
2 - اگه 10 * 15 متر هست ستون 40 * 40 با سانتیمتره ÷س چه جوری اینا رو مقیاس میکنی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
و توی کادر به سانتیمتر میگزاری و وووووووووووووووووو
باید درست بنویسی تا متوجه بشم . حالا من جمله رو درست میکنم
- من یه پلان دارم که 1000 سانتیمتر ( 10 متر ) در 1500 سانتیمتر ( 15 متر )
- ستون ها هم 40 * *0 4 سانتیمتر و در کادری که گفتی میگذاری . هیچ اشکالی نداره
فقط اون scale factor اندازه گذاری رو نمیفهمم .
ببین شما وقتی با یک واحد مشخص ( سانتیمتر مثلا ) میکشی و اندازه گذاری تون هم سانتیمتر هست نیازی به این متغیر نداری رفیق .
این وقتی به درد میخوره که مثل من با متر بکشی ولی با سانتیمتر اندازه بخواهی بزنی . یا توکه سازه کار میکنی اگه بخواهی یه اتصال فولادی رو به صورت میلیمتر اندازه بزنی لازم نیست با میلیمتر بکشی .
میتونی با همون واحد مشخص خودت که نباید تغییرش بدی ( سانتینمتر ) بکشی ولی با استفاده از این متغیر اندازه گذاری رو با میلیمتر انجام بدی .
مراحل کار :
1- ترسیم مدل
2 - نعیین مقیاس مدل با اندازه گزاری و نوشته annotate شده
3 - گذاشتن توی view ذر layout
یه قاعده کلی هم بگم :
annotate در 95 درصد موارد به نوشته یا هرچیزی که نوشته داره مربوط میشه
- اندازه گزاری
- انواع نوشته داخل مدل
- بلاک هایی که داخل اونا نوشته هست از قبیل تراز های ارتفاع در پلان و برش - دایره و نوشته محور ها ( آکس ) - بلاک تیپ بندی در و پنجره و از این قبیل
اصلا مدل ترسیم شده ای که نوشته و اندازه نداره annotate هم نداره

حالا میرسیم به اون template
اول اینکه یک فایل template نباید همه بلاک هاتون رو توش بگذارید ( خب حجم فال بالا میره بیخودی )
فقط بلاکهای annotate که در بالا تقریبا همه اونا رو گفتم رو توی این فایل بگذار
بلاک رو همون اول باید روشن کنی که annotate هست یا نه و اگر اشتباه کردی باید از اول بلاک رو تعریف کنی ( من پارامتری برای تغییر این موضوع ندیدم راستش )
و با توجه به صحبت های بالا اصلا باید این فایل رو دوباره درست کنی با عنایت به اینکه ستم هم هست .

راستی با اون field کار کردی ؟ باهاش ور برو . باحاله . بعضی هاش شاهکاره
آقا اشتباه شد
یعنی نه من اشتباه میگم نه شما :D
ستون 40*40 که میگم اصطلاحی گفتم وگرنه واسه رسمش 4*4 میزنم و بعد با همون style اندازه گذاری که scale factor اون 10 اندازه گذاریش میکنم

اصلان کلا من هر نقشه ای بخوام بکشم (که هم معماری باشه هم سازه)
2 تا style واسه اندازه گذاری تعریف میکنم
یکی واسه پلان و .. که 1:100 هستند با scale factor =1
یکی واسه دتایل ها که 1:10 هستند با scale factor=10
واسه رسم همون پلان 10*15 اعداد 10و15 وارد میکنم
واسه رسم دتایل مثلا همون ستون 40*40 سانتی متری اعداد 4*4 وارد میکنمو با style دومی اندازه گذاری میکنم
field رو هم هنوز نزدم ،اتفاقا چن وقت پیش تو help دیدمشا ،حالا باید بزنم و دقیقشو بپرسم
آقا من یه template دیگه با کادر استانداردو رفع اشکالای قبلی و قبول تمامی ستم ها درست میکنم بر میگردم :D

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
جواب

جواب

آقا اشتباه شد
یعنی نه من اشتباه میگم نه شما :D
ستون 40*40 که میگم اصطلاحی گفتم وگرنه واسه رسمش 4*4 میزنم و بعد با همون style اندازه گذاری که scale factor اون 10 اندازه گذاریش میکنم

اصلان کلا من هر نقشه ای بخوام بکشم (که هم معماری باشه هم سازه)
2 تا style واسه اندازه گذاری تعریف میکنم
یکی واسه پلان و .. که 1:100 هستند با scale factor =1
یکی واسه دتایل ها که 1:10 هستند با scale factor=10
واسه رسم همون پلان 10*15 اعداد 10و15 وارد میکنم
واسه رسم دتایل مثلا همون ستون 40*40 سانتی متری اعداد 4*4 وارد میکنمو با style دومی اندازه گذاری میکنم
field رو هم هنوز نزدم ،اتفاقا چن وقت پیش تو help دیدمشا ،حالا باید بزنم و دقیقشو بپرسم
آقا من یه template دیگه با کادر استانداردو رفع اشکالای قبلی و قبول تمامی ستم ها درست میکنم بر میگردم :D

یه اشکال میبینم
شما برای پلان متر کار میکنی ( 10*15 )
برای ستون 4*4
ببین شما عادت کردی به این سیستم اشتباه و داری خودت نقشه رو مقیاس میکنی
من از اول هم گفتم که یک واحد ترسیمی
- متر
- سانتیمتر
- میلیمتر
یکی از این هارو انتخاب کنید و تمام ترسیمات خودتون رو با همین انجام بدید و اجازه بدید تا annotate نقشه شما رو در فضای layout مقیاس کنه
نباید در ترسیم مدل از دو سیستم ( متر + سانتیمتر ) استفاده کنید
برای اینکه روشن بشه اجازه بده من برات یه نقشه نمونه که با مقیاس های مختلف هست رو درست کنم و همون جوری که یادم دادی برات بفرستم شاید کمک کنه
http://www2.xthost.info/?l=ad&do=index&sess=rg8ri5s0oji7i1akah2b8ovh76

آخرین ویرایش:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
توضیح

توضیح

نمیدونم فایل رو تونستم به صورت درست آپلود کنم یا نه ( بابا مسخره نکن اولین بارمه ):cry:
اگه شده خطوط زیر رو بخون اگه نه که ولش کن
یه نقشه نمونه با مقیاس 100 و 200 و 10 گزاشتم که اگه توجه کنی در مدل تمام اونا با یک مقیاس ترسیم شده ( متر )
هم annotate داره و هم layout
key plan رو هم با امکانات ayout درست کردم که در واقع یک کپی از پلان اصلی هست که لایه های اون طبق توضیحات قبلی فریز شده
توی نقشه در مدل از field زیاد استفاده شده که به دلیل قطع لینکا شون بعضی کار نمیکنه که مهم نیست ( نقشه ها همه xref هست )
اما توی تایتل برات چند تا گزاشتم که سالمه و با دایره برات مشخص کردم
ببین روشنتر میکنه برات یا نه
اگه نشد بگو تا بازم بگم . ببین هر طوری هست من باید این layout & annotate رو باید بهت یاد بدم ;)

mkm-arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی بابت مطالب مفیدتون
خیلی دوست دارم باهاتون همراهی کنم
اما فرصتم فعلا اجازه نمیده
مرسی
ادامه بدید

mkm-arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی بابت مطالب مفیدتون
مرسی
ادامه بدید

rasool.civil

مدیر بازنشسته
نمیدونم فایل رو تونستم به صورت درست آپلود کنم یا نه ( بابا مسخره نکن اولین بارمه ):cry:
اگه شده خطوط زیر رو بخون اگه نه که ولش کن
یه نقشه نمونه با مقیاس 100 و 200 و 10 گزاشتم که اگه توجه کنی در مدل تمام اونا با یک مقیاس ترسیم شده ( متر )
هم annotate داره و هم layout
key plan رو هم با امکانات ayout درست کردم که در واقع یک کپی از پلان اصلی هست که لایه های اون طبق توضیحات قبلی فریز شده
توی نقشه در مدل از field زیاد استفاده شده که به دلیل قطع لینکا شون بعضی کار نمیکنه که مهم نیست ( نقشه ها همه xref هست )
اما توی تایتل برات چند تا گزاشتم که سالمه و با دایره برات مشخص کردم
ببین روشنتر میکنه برات یا نه
اگه نشد بگو تا بازم بگم . ببین هر طوری هست من باید این layout & annotate رو باید بهت یاد بدم ;)
مرسی داری 1000 تا
ولی من این فایلو نتونستم دانلود کنم یعنی فکر کنم اشتباه کردی تو آپلودش
ولی خیلی خیلی نیازه که من همچین فایلی ببینم
پس خواهشا این صفحه رو مطالعه کن
http://ncst.dmon.com/forum/11-2-1
وب سایت خودمه،این آپلودری که انتخاب کردی خیلی جالب نیست
از تو این صفحه که گذاشتم براتون ،اگه وقت میکنی دومین آپلودر رو انتخاب کن (www.4shared.com ) بقیشو نوشته که باید چه کارایی بکنی
یه نمونه حتما برام بذار مرسی;):gol:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
دوباره آپلود

دوباره آپلود

آپلودری که انتخاب کردی خیلی جالب نیست

چی چی رو جالب نیست . خودت آدرس اونجارو دادی بابا :surprised:

حالا بیا با این امتحان کن

http://rapidshare.com/files/330655612/test.dwg.html

ببین دو تا خط نوشته بود که اولی همون خط بالایی هست یک خط هم پایین تر هست که اونم میزارم اگه نشد دوتا شونو بچسبون به هم ببین چی میشه

MD5: DD9501B31115D2DEF58815C4CBEEFA48

این آپلود هم عجب داستانیه ها
اینم یک جای دیگه
http://www.4shared.com/file/188852338/8a9e41bf/test.html

ببین تموم سرور های دنیا پر شد از این فایله .

دانلود کن ببینم و بگو شده یا نه

آخرین ویرایش:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
مرسی بابت مطالب مفیدتون
مرسی
ادامه بدید

خواهش میکنم ( با من بودی دیگه ؟ بیخودی از خود متشکر نشم :smile:) شما که خودتون استادین .
اگه دوستان دیگه ای هم بودن که کمک میکردن توی توضیح خب قطعا بهتر بود . چون توضیح چند نفر با شکل گوناگون از یک موضوع به فهم اون بیشتر کمک میکنه .

rasool.civil

مدیر بازنشسته
eyval

eyval

آپلودری که انتخاب کردی خیلی جالب نیست

چی چی رو جالب نیست . خودت آدرس اونجارو دادی بابا :surprised:

حالا بیا با این امتحان کن

http://rapidshare.com/files/330655612/test.dwg.html

ببین دو تا خط نوشته بود که اولی همون خط بالایی هست یک خط هم پایین تر هست که اونم میزارم اگه نشد دوتا شونو بچسبون به هم ببین چی میشه

MD5: DD9501B31115D2DEF58815C4CBEEFA48

این آپلود هم عجب داستانیه ها
اینم یک جای دیگه
http://www.4shared.com/file/188852338/8a9e41bf/test.html

ببین تموم سرور های دنیا پر شد از این فایله .

دانلود کن ببینم و بگو شده یا نه
حالا شد
یعنی همون دومی که گفتم درست شد
الان کافی نتم ،میرم خونه میبینم،خیلی ممنون
لطف کردی
خواهش میکنم ( با من بودی دیگه ؟ بیخودی از خود متشکر نشم :smile:) شما که خودتون استادین .
اگه دوستان دیگه ای هم بودن که کمک میکردن توی توضیح خب قطعا بهتر بود . چون توضیح چند نفر با شکل گوناگون از یک موضوع به فهم اون بیشتر کمک میکنه .
مخصوصا اگه قرار باشه واسه من توضیح بدید:D

NTUA

عضو جدید
میشه بگید سقف شیروونی رو از چه کتاب خونه ای باید پیدا کرد؟

rasool.civil

مدیر بازنشسته
میشه بگید سقف شیروونی رو از چه کتاب خونه ای باید پیدا کرد؟
جان؟؟؟:surprised:
آقا سلام
صبح بخیر،این layout خوابو از من گرفته ها:D
نقشه ای که گذاشتیدو کامل زیرو رو کردم و کلا قضیه رو گرفتم البته تا اونجایی که annonate میکنیم
ولی تو view گرفتن خیلی مشکل دارم و توی کادر تعریف کردن(کادر استاندارد)
من وقتی کادر تعریف میکنم تو layout چطوری کادرمو fit صفحه کنم مثلا اگه A3 بخوام بتعریفم؟؟
بعد تو مدل که 5 تا پلان دارم با یه عالمه دتایل چه طوری از هر کدوم view بگیرم؟
شما یه کادر A1 تعریف کرده بودید نه؟؟
بعد تو کادر تون 3 تا view گرفتید،درسته؟ولی من نتونستم
چه کنم؟؟

rasool.civil

مدیر بازنشسته
راستی
نقشه ها xref هست ،یعنی چی؟؟
و اون مقیاس هایی که کنارشون xref بود با مقیاس های معمولی چه فرقی داره؟
انگاری خیلی فرق داشت،من وقتی میزدم خیلی فرق میکرد 1:100xref با 1:100 معمولی

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
جواب

جواب

راستی
نقشه ها xref هست ،یعنی چی؟؟
و اون مقیاس هایی که کنارشون xref بود با مقیاس های معمولی چه فرقی داره؟
انگاری خیلی فرق داشت،من وقتی میزدم خیلی فرق میکرد 1:100xref با 1:100 معمولی

وجدانی طرف این یکی نرو فعلا .
فقط مختصر بگم که وقتی دو یا چند تا نقشه رو به هم لینک میکنی که هر جزیی از اونا رو تغییر بدی این اتفاق در تمام نقشه های دیگه هم در صورت xref بودن رخ میده .
البته من تمام xref هارو توی این نقشه bind کردم( از بین بردم ) این توضیح رو دادم که اگه بعضی چیزا ناقص به نظر شاید برسه رو بیخیال شید و به اصل موضوع نگاه کنید نه اینکه یه بامبول دیگه درست کنم .

mview رو هم که توی پست در مورد layout کامل کقتم که .
حتی زوم شما مقیاس داره و lock کردن و .....
بازم مختصر میگم :
1 - داخل layout با دستور mview یک view زده .
2 - با دو کلیک داخل اون که تمام فضای مدل رو نشون میده بشید و موضوع خودتون ( پلان - دیتیل- هرچی ) رو پیدا کنید و با zoom window روش زووم کنید .
3 - با منوی annotate مقیاس کنید .
4 - دو کلیک در فضای بیرون view بزنید تا بیاید بیرون .
5 - این کار رو هر چند دفعه که نقشه شما جا داره تکرار کنید .

با راست کلیک روی دکمه layout و دو راه برای درست کردن layout جدید دارید
1 - new layout
2 - move or copy
که من دومی رو ترجیح میدم چون تموم مشخصات اولی رو داره .

با دستور page setup ( گفتم اینارو نه ؟ ) مشخصات و دستورات و تنظیمات پلات رو تنظیم کنید
چیزی نام به فیت نداریم ولی متوجه منظورت شدم . همین page setup مورد شما رو حل میکنه.

"" اینم بگم که این روش الان با توجه به sheet set قدیمی حساب میشه ولی تا اتوکد 2006 همین راه درست نقشه ساختن بود . این دستور جدید و تا حد زیاد پیچیده این کار هارو خودش میکنه و تنظیمات برای یک نقشه نیست بلکه برای کل پروژه هست . ولی برای پروژه های زیر 30 نقشه به نظرم همین راه خوبیه . البته من 2 تا نقشه رو هم sheet set میکنم ""
پاراگراف بالا فقط و فقط و فقط یه توضیح بود که راه جدید و کاملتری هم هست ولی همین layout رو هم بتونید باهاش کار کنید خیلی کارتون راحت تر میشه

اگه سوال بود در مورد موضوعات اصلی مطرح شده بگید جواب میدم
xref بعدا شاید
sheet set هم فکر نکنم . چون نیازمند تغییر ساختاری در نحوه ترسیم شماست .

آخرین ویرایش:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
وجدانی طرف این یکی نرو فعلا .
فقط مختصر بگم که وقتی دو یا چند تا نقشه رو به هم لینک میکنی که هر جزیی از اونا رو تغییر بدی این اتفاق در تمام نقشه های دیگه هم در صورت xref بودن رخ میده .
البته من تمام xref هارو توی این نقشه bind کردم( از بین بردم ) این توضیح رو دادم که اگه بعضی چیزا ناقص به نظر شاید برسه رو بیخیال شید و به اصل موضوع نگاه کنید نه اینکه یه بامبول دیگه درست کنم .

mview رو هم که توی پست در مورد layout کامل کقتم که .
حتی زوم شما مقیاس داره و lock کردن و .....
بازم مختصر میگم :
1 - داخل layout با دستور mview یک view زده .
2 - با دو کلیک داخل اون که تمام فضای مدل رو نشون میده بشید و موضوع خودتون ( پلان - دیتیل- هرچی ) رو پیدا کنید و با zoom window روش زووم کنید .
3 - با منوی annotate مقیاس کنید .
4 - دو کلیک در فضای بیرون view بزنید تا بیاید بیرون .
5 - این کار رو هر چند دفعه که نقشه شما جا داره تکرار کنید .

با راست کلیک روی دکمه layout و دو راه برای درست کردن layout جدید دارید
1 - new layout
2 - move or copy
که من دومی رو ترجیح میدم چون تموم مشخصات اولی رو داره .

با دستور page setup ( گفتم اینارو نه ؟ ) مشخصات و دستورات و تنظیمات پلات رو تنظیم کنید
چیزی نام به فیت نداریم ولی متوجه منظورت شدم . همین page setup مورد شما رو حل میکنه.

"" اینم بگم که این روش الان با توجه به sheet set قدیمی حساب میشه ولی تا اتوکد 2006 همین راه درست نقشه ساختن بود . این دستور جدید و تا حد زیاد پیچیده این کار هارو خودش میکنه و تنظیمات برای یک نقشه نیست بلکه برای کل پروژه هست . ولی برای پروژه های زیر 30 نقشه به نظرم همین راه خوبیه . البته من 2 تا نقشه رو هم sheet set میکنم ""
پاراگراف بالا فقط و فقط و فقط یه توضیح بود که راه جدید و کاملتری هم هست ولی همین layout رو هم بتونید باهاش کار کنید خیلی کارتون راحت تر میشه

اگه سوال بود در مورد موضوعات اصلی مطرح شده بگید جواب میدم
xref بعدا شاید
sheet set هم فکر نکنم . چون نیازمند تغییر ساختاری در نحوه ترسیم شماست .

خوب اینو دیگه کامل شیر فهم (... فهم)شدم:D
سوال که دیگه ندارم فقط:redface:
:whistle:xref
:sweatdrop:sheet set
:w27:xref خیلی باحال بود همون توضیح مختصرش:D

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
توضیحات اضافه

توضیحات اضافه

خوب اینو دیگه کامل شیر فهم (... فهم)شدم:D
سوال که دیگه ندارم فقط:redface:
:whistle:xref
:sweatdrop:sheet set
:w27:xref خیلی باحال بود همون توضیح مختصرش:D

خب بلاخره تموم شد :smile:
از اینکه تونستم اینجوری با نوشتن و سروکله زدن یه چیز به این مهمی رو به شما یاد بدم خیلی خوشحالم .
البته شما هم با سوال های خوبتون !!! کمک زیادی کردین ( واقعا سوالهای خوبی بودن ) .

این چیزی که مطرح شد annotate و layout از مبانی بیسیک ترسیم در اتوکد هست و از کد 10 به بعد این مبنا وجود داره و هر دفعه سعی کردن که راحت تر و با امکانات بیشتر باشه .

همین کار annotatet قبل از اینکه بیاد با لایه ها انجام میدادیم و برای مقیاس های مختلف از لایه های مختلف برای نمایش نماد ها استفاده میکردیم . همین الان هم یه فایل که دارای annotate با مقیاس های گوناگون هست رو اگه با 2007 save as کنید وقتی جدول لایه ها رو باز کنید متوجه میشید .

منظورم اینه که اصولش همینه فقط ممکنه شکل انجام فرق کنه .

من اطمینان دارم بزودی تمام کسانی که در رشته ساختمان کار میکنن ( معماری - سازه و مکانیک - برق . . . ) از اتوکد دیگه استفاده نکنن و با REVIT کار کنن . اونجا هم همین اصول دقیقا رعایت میشه . شما باید view بزنیین و توی نقشه بزارین . و view رو مقیاس کنید .
همین کاری که توی اتوکد هم یاد گرفتیم منتها خب شمای کار فرق میکنه کمی اما اصولش همینه که گفتم .

xref رو هم میگم حالا . چیز مشکلی اصلا نیست . یه تکنیک هست بیشتر و درست مثل نمک میمونه کمش خوبه ولی دیدم بعضی ها رو که اینقدر شورش میکنن که خودشونم مسیر فایلها شونو گم میکنن .
مدتی صبر میکنم ببینم سوالی چیزی نیست . اگه نبود ( میدونم نیست ) این یکی رو شروع میکنیم

خدا نگهدار

rasool.civil

مدیر بازنشسته
پيشنهاد ميكنم :
1 - كادر خودتون رو توي لايه صفر با رنگ لايه ترسيم كنيد
2 - با PLINE ضخامت دار يا خطوطي كه ضخيم هستن براي اختلاف خضامت خطوط استفاده كنيد نه از رنگ هاي خودتون .
3 - نوشته هاي ثابت رو با TEXT و نوشته هاي تغيير پذير مثل نام ها و يا كار فرما يا پرژه و غيره رو با ATTRIBUTE بنويسيد (‌ اقا اين ATTRIBUTE رو بلديد ديگه نه ؟ )
4 - حتما بايد كادر رو در فضاي مدل ترسيم كنيد نه توي layout (‌چيزايي كه توي layout هست رو نميتونيد به صورت فايل در نقشه INSERT كنيد )

سلام
ببخشیدا بازم سوال
نتونستم کادرو تو layout بذارم
یعنی گیج میزنم،شما گفتید توی مدل کادرو بکشید ولی کادر خودتون توی layout هست
خوب منم میخوام متری کار کنم ،با یه کادر A3 که ابعادش میشه 42/0*297/0
چه کنم؟
توی هر layout یک کادر فقط بگزارین و بیرون از کادر چیزی نباشه .
وقتی که کادر رو گزاشتین با دستور mview یک view ترسیم کنید
چه طوری کادرمو بذارم توی layout؟
من کادرمو متری میکشمتوی تنظیمات page setup هم رفتم ولی اونو وقتی رو A3 تنظیم میکنم کادرم خیلی کوچیک میشه نسبت به layout واسه اینکه اون میلیمتریه:confused:
همون قضیه fit کردن کادر تو lay out که گفتمو شما متوجه شدی من چی میخوام بگم بازم نشد:cry:
راهنمایی کنید لطفا:gol:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
جواب

جواب

سلام
ببخشیدا بازم سوال
نتونستم کادرو تو layout بذارم
یعنی گیج میزنم،شما گفتید توی مدل کادرو بکشید ولی کادر خودتون توی layout هست
خوب منم میخوام متری کار کنم ،با یه کادر A3 که ابعادش میشه 42/0*297/0
چه کنم؟

چه طوری کادرمو بذارم توی layout؟
من کادرمو متری میکشمتوی تنظیمات page setup هم رفتم ولی اونو وقتی رو A3 تنظیم میکنم کادرم خیلی کوچیک میشه نسبت به layout واسه اینکه اون میلیمتریه:confused:
همون قضیه fit کردن کادر تو lay out که گفتمو شما متوجه شدی من چی میخوام بگم بازم نشد:cry:
راهنمایی کنید لطفا:gol:

درسته . کادر در layout گذاشتم . ولی اصل اون رو در مدل کشیدم ( هر کادر یک فایل ) و اون رو در فضای layout پروژه مثل هر بلاک دیگه ای insert کردم .
ببینید شما یک فایل درست کنید به نام A1 ( مثلا ) و یک کادر به همین اندازه با واحد خودتون ( متر - سانتیمتر - میلیمتر ) در فضای مدل بکشید و فایل رو ببندید .
برای هر کادری یه همچین چیزی درست کنید .
وقتی دارید پروژه خودتون رو نقشه میکنید داخل فضای layout این کادر هارو insert کنید .
به همین راحتی . حتی copy & paste هم میتونید بکنید .
شما یک layout درست کن با کادر مربوطه بعد با دستور page setup محدوده پلات رو تعریف کن
اون مورد فیت و کوچکتر و بزرگتر هم حل میشه .
این چیزی که شما به عنوان محدوده layout میبینید در واقع محدوده آخرین چاپ از نقشه هست که فقط روشن شده تا شما محدوده چاپ قبلی رو ببینید . در واقع یه شبح هست . چیز جدی نیست شما این کار رو بکن تا این شبح به اندازه کادر تعریف شده شما بشه .
اگر هم از اشباح میترسین برید توی option و گزینه display paper shadow رو تیک نکنید ( تیکش رو بردارید ) .
حالا که option رو گفتم یک چیز خیلی خیلی خیلی مهم هم یادم اومد که در یک پست جداگانه میگم تا در لا بلای این جواب گم نشه .
شما یک page set up درست کنید به طریق بالا . و حتما محدوده پلات رو تعریف کن . با window یه دونه دور کادرت بزن بعد که ok کردی توی منوی بعدی set current کن ببین که این اندازه درست به اندازه نقشه یا بهتر بگم کادر شما میشه . اصلا یدونه پرینت از کادرت بگیری متوجه میشی چی میگم
اگه نشد بگو تا دوباره یه جور دیگه بگم .

آخرین ویرایش:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
نکته بسیار مهم

نکته بسیار مهم

یک چیزی رو که خیلی هم مهمه رو یادم رفته بود که الان میگم

ببینین وقتی با layout کار میکنید از اونجایی که کد هر نقشه رو توی حافظه میبره وقتی شما دارید نقشه های خودتون رو کنترل میکنید و از این layout به یک layout دیگه میرید هر دفعه این نقشه ها توی رم کامپیوتر شما انباشته میشه ( برای اینکه سریعتر دسترسی داشته باشه ) ولی یک چیزی اتفاق میفته که دستگاه شما پس از مدت کمی بشدت حافظه رو از دست میده و بسیار کند کار میکنه .

راه حل اون اینه که دستور option رو تایپ کنید
داخل منوی system بشید
در قسمت layout Regen Option سه گزینه هست

اولی : هر وقت که داخل layout میشوید اطلاعات قبلی از حافظه خارج و layout جدید جایگزین میشه .
دومی : اطلاعات اخرین layout که باز کردین رو توی حافظه نگداری میکنه .
سومی : تمام اطلاعات layout قبلی رو در حافظه نگهداری میکنه

اگر پروژه خیلی کوچک و تعداد layout خیلی کم باشه سومی ( حالت پیش فرض هم همینه )
پروژه کوچک layout کم باشه دومی
اگر پروژه معمولی و layout هم مثلا 10 تا به بالا باشه حتما گزینه اول که Regen when switching layout رو انتخاب کنید .

این تنظیم فقط مربوط به این نقشه نیست و این متغیر وارد سیستم اتوکد شده و در تمام نقشه ها و فایل ها عمل میکنه .
در نتیجه من پیشنهاد میکنم که گزینه اول رو انتخاب کنید و خیال خودتون رو راحت کنید .

rasool.civil

مدیر بازنشسته
یک چیزی رو که خیلی هم مهمه رو یادم رفته بود که الان میگم

ببینین وقتی با layout کار میکنید از اونجایی که کد هر نقشه رو توی حافظه میبره وقتی شما دارید نقشه های خودتون رو کنترل میکنید و از این layout به یک layout دیگه میرید هر دفعه این نقشه ها توی رم کامپیوتر شما انباشته میشه ( برای اینکه سریعتر دسترسی داشته باشه ) ولی یک چیزی اتفاق میفته که دستگاه شما پس از مدت کمی بشدت حافظه رو از دست میده و بسیار کند کار میکنه .

راه حل اون اینه که دستور option رو تایپ کنید
داخل منوی system بشید
در قسمت layout Regen Option سه گزینه هست

اولی : هر وقت که داخل layout میشوید اطلاعات قبلی از حافظه خارج و layout جدید جایگزین میشه .
دومی : اطلاعات اخرین layout که باز کردین رو توی حافظه نگداری میکنه .
سومی : تمام اطلاعات layout قبلی رو در حافظه نگهداری میکنه

اگر پروژه خیلی کوچک و تعداد layout خیلی کم باشه سومی ( حالت پیش فرض هم همینه )
پروژه کوچک layout کم باشه دومی
اگر پروژه معمولی و layout هم مثلا 10 تا به بالا باشه حتما گزینه اول که Regen when switching layout رو انتخاب کنید .

این تنظیم فقط مربوط به این نقشه نیست و این متغیر وارد سیستم اتوکد شده و در تمام نقشه ها و فایل ها عمل میکنه .
در نتیجه من پیشنهاد میکنم که گزینه اول رو انتخاب کنید و خیال خودتون رو راحت کنید .
ممنون
اتفاقا دیشب که کار میکردم 7،8 تا layout درست کرده بودمو هی چرخ میزدم توشو گیج میزدم یهو سیستم ارورای عجیب میدادو صفحه بسته میشد:surprised:حتما از همین بوده
نکته بسیار توپی بود;)