اموزش مربوط به:2D AUTOCAD

maral55

مدیر بازنشسته
بچه ها فکر کردم از امروز تو این تاپیک آموزش اتوکد بزاریم نظر شما چیه؟

برای شروع فکر کردم هر دفعه یه فرمان از اتوکد رو بگیم البته واسه اینکه میدونم اکثرتون یه چیز هایی ازش بلیدن از اول شروع نمی کنم انتخابی یه فرمان رو شروع میکنم شما هم نظرتون رو بگین واسه بهتر شدن این تاپیک.

خوب شروع کنیم
فرمان Copy ; تکثیر اشیاء
فرمان Copy برای تهیه نسخه های مجدد(کپی) از اشیای موجود در نقشه باا فاصله معینی از آنها قابل استفاده می باشد .برای تعیین فاصله نسخه کپی با نسخه اصلی,الزاما باید برداری موسوم به بردار جه به جایی را تعریف نمایید. به همین جهت پیغام های فرمان Copy کاملا شبیه Move هست که البته در یکی از زیر دستورها یه چیزی به اسم Multiple هست (برای تولید کپی های متععد به وسیله فرمان Copy ) اضافه بر فرمان Move وجود داره.
خوب حالا واسه اجرای فرمان Copy روش های مختلف داریم :
1.تایپ Copy
2.کلید سریع Co یا Cp
3. از طریق منو :Modify >Copy
4.نوار ابزار :شکل آیکون Copy

خوب این باشه تا بفیشو بگم

شما هم شروع کنین بچه ها کد رو اگه بلیدن آموزش بزارین یا مکس یا فتوشاپ
فعلا

Roham

عضو جدید
كليدهاي ميانبر اتوكد

كليدهاي ميانبر اتوكد

سلام:
به نظر من كار مارال بسيار خوب بوده كه اين تاپيك رو راه انداخته،‌ ممكنه كه تو اين تاپيك نشه از اول اتوكد رو ياد گرفت اما با اين پيش فرض كه معمارا اين نرم افزار رو بلدن.... ميشه ترفندها، كليدهاي ميانبر و خلاصه فوتهاي كوزه گري رو ارائه كرد و از همديگه چيز ياد گرفت.
مثل اين:
همونطوركه ميدونيد،‌ اتوكدكارهاي حرفه اي بيشتر با صفحه كليد كار ميكنن تا با آيكونهاي روي صفحه. هر دستوري هم يه مخففي داره. مثلا [FONT=&quot]co[/FONT] براي دستور تكثير يا همون [FONT=&quot]copy[/FONT] و .... .
حالا اگه مي خواين كه اين دستورهاي مخفف رو به ميل خودتون تغيير بدين ( مثلا اگه اجراي [FONT=&quot]co [/FONT] براتون سخته و ميخواين بجاش با اجراي دستور [FONT=&quot]ccc[/FONT] (سه بار حرف سي) كه خودتون ساختيدش،‌ همون كار [FONT=&quot]co[/FONT] يعني تكثير انجام بشه)
سربرگ [FONT=&quot]Tools[/FONT] در بالاي صفحه رو باز كنين و گزينه يكي مونده به آخر يعني [FONT=&quot]Customize[/FONT] رو باز كرده و در اون گزينه آخر يعني [FONT=&quot]Edit Program Parameters (acad.pgp)[/FONT] رو انتخاب كنين. يه فايل [FONT=&quot]notpad [/FONT] باز ميشه به نام [FONT=&quot]acad.pgp[/FONT]. كه داخل اون حروف مخفف دستورها نمايش داده شدند. توي اين فايل مي تونيد هر دستوري رو كه مي خواين عوض كنيد. (مثلا همون [FONT=&quot]co[/FONT] مثال خودمون رو اينجا اگه عوض كنيد و بجاش [FONT=&quot]ccc[/FONT] (سه بار حرف سي) رو بزاريد،‌ دستور كپي با حروف جديد اجرا ميشه،) فقط يادتون باشه موقع بستن فايل تغييرات رو [FONT=&quot]save[/FONT] كنيد و فايل پي جي پي رو ببنديد.
نكته مهم: حواستون باشه كه حروف مخفف اجراي دستورات توي فايل پي جي پي نبايد تكراري باشه. يعني مثلا براي دستور كپي نمي تونيد حرف [FONT=&quot]c[/FONT] رو جايگزين كنيد چون اين مخفف براي دستور [FONT=&quot]circle[/FONT] يا همون دايره است.
در انتها براي اجراي تغييرات جديد،‌ يكبار برنامه اتوكد رو ببنديد و دوباره باز كنيد.

maral55

مدیر بازنشسته
فرمان Clean Screen ; خلوت کردن صفحه نمایش

فرمان Clean Screen که برای اولین بار در اتوکد 2004 به این نرم افزار اضافه شده است ، برای ناپدید کردن موقتی اجزای اضافی صفحه نمایش و مشاهده محتوای نقشه با بزرگ ترین شکل ممکن به کار می رود.در واقع فرمان Clean Screen همه اجزای صفحه نمایش بجز ناحیه ترسیم، نوار منو و پنجره فرمان رو ناپدید می نماید .
برای اعمال فرمان Clean Screen ، کافی است گزینه ای به همین نام رو از منوی View انتخاب کرده و یا ترکیب کلید های Ctrl+0 رو فشار بدین

• Like
واکنش ها: R00z

azam

عضو جدید
REGEN دستور
دوباره سازی
برای رسم مجدد نقشه بر اساس فایل اطلاعات ترسیم و متغییرات سیستم است.
این دستور اشکال دستورFILL را رفع می کند و تغییرات اعمال شده را که مشاهده نمی کنیم به ما نشان می دهد.

به عنوان مثال اگر دایره ای رسم کرده باشیم وآن را به صورت چند ضلعی مشاهده کنیم بااین دستور آن را اصلاح می کنیم.با این دستور تمام نقشه دوباره سازی می شود.این دستور در منوی VIEW قرار دارد.

آخرین ویرایش:

azam

عضو جدید
دستور Xline

دستور Xline

Xline :
Xlineخطی است که از هر دو جهت بی نهایت است.( مانند خط افق در معماری )
مراحل کار برای رسم این خط :
تعیین دو نقطه : یک نقطه به عنوان base و نقطه ی دیگری که Xline از آن می گذرد.
با گزینه های زیر می توانیم Xline های افقی / عمودی یا زاویه دار رسم کنیم.
[Hor/Ver/Angle]
با کمک گزینه ی Offset از Xline می توانیم خطی نامحدود به موازات یک خط دلخواه رسم کنیم.:gol:
[Hor/Ver/Angle/Offset]

azam

عضو جدید
کاربرد layer یا لایه ها در اتوکد

کاربرد layer یا لایه ها در اتوکد

سلام .من خیلی جدیدم.
یه سوال داشتم: آیا در اتوکد امکان این وجود داره که فایل از ادیت شدن محافظت بشه؟

ممنون

سلام هلیا جان.منم مثل خودت جدیدم ولی خیلی جدید نیستم.;)
نمیدونم سوالتو درست متوجه شدم یا نه ولی امید وارم بتونم کمکت کنم.
قبل از رسم نقشه می تونی برای قسمت هایی از نقشه که می خوای از ادیت شدن محافظت بشه لایه ای جداگانه به وجود بیاری و بعد اون لایه را قفل یعنی (lock ) کنی.
برای به وجود آوردن لایه با اجرای دستورlayer دیالوگ باکس layer properties manager باز می شه که در این قسمت می تونی روی لایه یا لایه هایی که برای قسمت هایی از نقشه یا کل نقشه (که به دلخواه خودت به وجود آوردی ) بری و اون لایه را با زدن lock قفل کنی.
امیدوارم جوابم واست مفید باشه البته اگه منظورت همین بوده باشه.:smile:

maral55

مدیر بازنشسته
سلام هلیا جان.منم مثل خودت جدیدم ولی خیلی جدید نیستم.;)

نمیدونم سوالتو درست متوجه شدم یا نه ولی امید وارم بتونم کمکت کنم.

قبل از رسم نقشه می تونی برای قسمت هایی از نقشه که می خوای از ادیت شدن محافظت بشه لایه ای جداگانه به وجود بیاری و بعد اون لایه را قفل یعنی (lock ) کنی.
برای به وجود آوردن لایه با اجرای دستورlayer دیالوگ باکس layer properties manager باز می شه که در این قسمت می تونی روی لایه یا لایه هایی که برای قسمت هایی از نقشه یا کل نقشه (که به دلخواه خودت به وجود آوردی ) بری و اون لایه را با زدن lock قفل کنی.

امیدوارم جوابم واست مفید باشه البته اگه منظورت همین بوده باشه.:smile:

ممنون از جوابت عزیزم
ولی فکر کنم منظورش این بود که کلا نشه تغییراتی توش به وجود آورد چون این روش که شما میگی رو خوب اگه فایل دست کس دیگه هم بیفته اون هم می تونه بره همون جا وقفل لایه رو باز کنه و ادیتش کنه
فکر کنم منظورش این بود که یه قابلیتی read only شدن یا این جور چیزا اگه درست فهمیده باشم

maral55

مدیر بازنشسته
سلام .من خیلی جدیدم.
یه سوال داشتم: آیا در اتوکد امکان این وجود داره که فایل از ادیت شدن محافظت بشه؟

ممنون

عزیزم شما برای اینکار باید تمام اشایء موجود در اون فایل رو انتخاب کنید و بعد اون رو تبدیل به بلوک بکنید ولی به صورتی که قابل اکسپلود شدن نباشه قابلیت اکسپلود شدن رو می تونید در موقع ساختن بلوک ازش بگیرید به این صورت دیگه کسی نمی تونه فایل رو ادیت کنه.

maral55

مدیر بازنشسته
autocad2008

autocad2008

اتوکد 2008 هم مدتی هست که اومده و انگار قابلیت های جدید و خوبی هم بهش اضافه شده

Meticulously refined with the designer in mind, AutoCAD® software propels day-to-da
drafting forward with features that increase speed and accuracy while saving time.

Features
Learn about the new and enhanced tools that make AutoCAD a designer’s dream.

Upgrade
Whether you’re migrating from AutoCAD 2005, 2006, or 2007, you’ll find everything you need here.

Frequently Asked Questions
Answers to commonly asked questions about AutoCAD.

AutoCAD 2008 Tips and Tricks
Experience more speed, ease and accuracy than ever before with these insider Tips & Tricks from AutoCAD® guru Lynn Allen. This informational screencast will show you how to propel day-to-day drafting forward with intelligent tools and features, and get on the fast track to productivity and success!

See AutoCAD 2008 in Action
Learn about new features and enhancements in AutoCAD​

maral55

مدیر بازنشسته
وقتی با دستور text از فونتهای فارسی استفاده می کنم. حروف فارسی رو به صورت جدای از هم تایپ می کنه.

شما ویندوزت فارسی هست؟
اگر ویندوز فارسی داری مسلما نباید این اشکال رو داشته باشی من با کد 2007 یا 2008 هر کدوم که امتحان کردم فارسی رو درست مینویسه
یعنی فقط زبان ویندوز رو به فارسی تغییر میدم بعد یه فونت فارسی رو انتخاب می کنم و تایپ می کنم

allameyememar

عضو جدید
انتخاب واحد ترسیم

انتخاب واحد ترسیم

سلام
شما میتونید برای انتخاب واحد ترسیمتون ( مثلا cm , mm و ... ) از منوی Format قسمت
Units رو انتخاب کنید بعد از پنجرهای که باز شد تنظیمات دلخواه رو انجام بدید
برای پرینت کردن هم بعد از اینکه Crtl + P رو گرفتید از پنجره جدید باز شده در بخش Paper size سایز کاغذ ( مثلا A4 ) رو انتخب کنید و بعد هم پرینت بگیرید

AMIR-ES

عضو جدید
احتمالا شما برای تایپ فارسی از فونتهای با پسوند Shx استفاده می کنید که برای متصل شدن حروف نیاز به بارگذاری و اجرای فرمان Kateb دارد.

maral55

مدیر بازنشسته
سلام
اولا خیلی ممنون بابت توضیحات
ثانیا یه سوال
چه جوری میشه تو اتوکد به پلانی که میکشیم ارتفاع بدیم
از ext که میرم فقط به شکل های تعریف شده مثل مربع یا مستطیل یا مثلث و ... عمل می کنه ولی وقتی یه شکل منحنی می کشم نمیشه
اینم بگم که شکل رو block می کنم یعنی شکلم پیوسته است ولی خوب بازم نمیشه.
کسی میتونه کمکم کنه؟
خیلی ضروریه...همه درسم لنگ این مونده :(
جون بچتون کمک کنین. :cry::gol:

من درست متوجه نشدم
شما اگر پلان رو با polyline کشیده باشی که مستقیم میشه با ext بهش ارتفاع داد اگر هم با line هست که می تونی با دستور boundry انتخاب کنی محروده هارو و بعد با ext بهش ارتفاع بدی

head of flower

عضو جدید
مارال جان خیلی خیلی ممنونم از توضیحاتت
واقعا لطف کردی
عملی بود ...مرسی:heart:
حالا یه سوال دیگه :smile:
اگه مثلا دو تا مستطیل چسبیده بهم داشته باشیم و بخوایم boundry کنیم که حجم بهش بدیم(با ارتفاع های مختلف)
اگه شکل اول رو بگیریم و بهش ارتفاع بدیم
اون خطی که تو شکل اولی هم بوده و تو شکل د.می هم لازمش داریم رو دیگه نمیشه boundry ایش کرد.
یعنی اون خط دیگه جزو مستطیل قبلیه boundry شده.:surprised:
حالا چیکار کنیم؟
(ما یه عده دانشجوی کنجکتویم که کارای آخر ترممون مونده
الانم همگی با هم تو سایت دانشگاه نشستیم و درس می کشیم!!!
کمک لازم است :(:cry::heart:

head of flower

عضو جدید
جواب سوال ذوستان

جواب سوال ذوستان

برای حجم رنگ کردن خوب ما اینو یاد گرفتیم که به قسمت solid بریم و بعد اونجا دیگه همه چی واضح و مبرهنه :D

برای اون خطی که هم که تو bloundry باهاش مشکل داشتیم راهش اینه که اصلا ربطی نداشت ما توهم زده بودیم...
فقط لازمه که pick point را درون bloundry زده و درون هر شکل جداگونه کلیک کنیم اونوقت اون خطی که مشترکه بین دوتاشون هر دفعه به طور جدا ارتفاع می گیره!!!:surprised:

بازم سوالی داشتید در خدمتیم!
:gol::gol:

maral55

مدیر بازنشسته
سلام،
يه سوال ساده داشتم.
اين متريال‌ها كجاست؟ مثلا مي‌خواستم يك كمد چوبي بسازم ولي چوب رو پيدا نكردم.

سلام مشکی جان
تو منوی tools و بعد pallets که بری
اونجا Materials رو بزن پالت متریال باز میشه یه قسمت داره Wooden که متریال چوب هم داره
البته من شنیدم که برای دادن متریال معمولا میرن تو مکس چون قابلیت های بیشتری داره و قویتره

maral55

مدیر بازنشسته
سلام به همه دوستان عزیز
من یه مشکلی دارم واقعا نمی دونم چه کارش بکنم دیگه هر کاری کردم درست نشد
اونم این مسئله فارسی هست تو کد
من چند تا فایل کد دارم که البته از کس دیگه گرفتم که همه نوشته های فارسی توشون مثه خط میخی میشه
یه سری فونت فارسی رو به همون طریقی که گفته شده بود تو پوشه های Font اتوکد و support ریختم حتی recover کردم فایلو درست نشد
می خواستم ببینیم چه راهس هست که اینا درست بشه؟
راهی هست که بفهمیم با چه فونتی نوشته شدن ؟

AMIR-ES

عضو جدید
اگه کسی این سوال رو جواب میده
لطفا این سوال رو هم جواب بده که چرا تو کد فارسی که می نویسیم وقتی پرینت میگیریم چپ و راست میشه؟
به فونتش ربط داره؟ من فونت کاتر که ماله کد فارسی هست هم ریختم ولی بازم درست نشده.

مارال جون سوالت رو از دوستام می پرسم اگه کسی بلد بود میام اینجا بهت میگم.:gol:
سلام به همه عزیزان:
فارسی نویس های مختلف با نسخه ها و ویندوزهای مختلف و یا حتی با چاپگر های مختلف ممکنه ایجاد مشکل کنه.

تجربه نشون داده که بهترین روش فارسی نویسی توی اتوکد استفاده از فرمان KATEB و فونتهای مربوط به اون (با پسوند SHX) می باشد، که نیاز به کپی کردن آنها در شاخه FONTS اتوکد داریم.
زیرا این فونتها با حجم کم و استفاده فراوان و بدون نیاز به ویندوز یا اتوکد ورژن خاص نداردو در هر جا پیدا می شود.

دو حالت خرابی برای این فونتها وجود دارد:
1- فونتها شناخته شده ولی بصورت منقطع و کلمات ناقص نوشته شده ، در این حالت نقشه را نباید SAVE کرد بلکه بدون هیچ تغییری فایل را بسته و با فرمان RECOVER آنرا مجددا باز می کنیم ، در اکثر موارد مشکل رفع می شود.

2- حالتی که برای مارال جان پیش آمده که در اینحالت فونت مورد نظر برای اتوکد ناشناس است و بقول ایشان تبدیل به خط میخی می شود،مثلا در فایل نقشه از فونت فارسی به نام NASKH1.SHX استفاده شده است در حالیکه در اتوکد مارال فایل NASKHD.SHX وجود دارد ولی بانام NASKH1.SHX فایلی وجود ندارد.
پس یا باید فونتی با نام NASKH1.SHX در شاخه اتوکد کپی کند و یا فونت مربوط به STYLE فارسی نویسی را تغییر دهد.

خب ابتدا باید فرمان STYLE را اجرا کنیم ، حال بروی نام STYLE فارسی خط مورد نظر کلیک کرده و یک فونت فارسی با پسوند SHX را در قسمت پایین برای آن انتخاب می کنیم ( در مثال بالا NASKH1.SHX را با NASKHD.SHX عوض می کنیم .) ، فرمان STYLE را APPLY و سپس CLOSE می کنیم ، می بینیم که تمام خطوط میخی تبدیل به خط NASKHD.SHX شده است.

:warn:اگر با انجام این عمل فونتها درست شد ولی نقشه نیاز به RECOVER داشت ( کلمات ناقص نوشته شده بود) ، تغییرات را ذخیره نکنی ، حتما بگو تا راه حل آن خیلی ساده است.
:gol::gol::gol:

AMIR-ES

عضو جدید
فکر کنم با فرمان extrud یا elevation به شکل ارتفاع می دهی ، بهمین خاطر مشکل داری.
برای دوران یک شکل حول یک محور تقارن می تونی از فرمان revsruf استفاده کنی، این فرمان یک موضوع را حول یک محور تقارن دوران می دهد.

برای اینکار ابتدا نصف مقطع شکل را ترسیم کن ( ترجیحا با فرمان pline تا بصورت یکپارچه باشد).
یک خط را بعنوان محور تقارن نیمه شکل ترسیم کن.
فرمان revsurf را اجرا کن.
بروی یک قسمت از نصفه شکل کلیک کن.
بروی محور تقارن کلیک کن
زاویه دوران را مشخص کن (360 ).
حال در فضای سه بعدی نتیجه کار را می بینی.

با دو متغییر surftab1 و surftab2 می تونی دقت شبکه بندی مشها را معلوم کنی.

( اگه درست متوجه توضیحاتم نمی شی ، فرمان revsurf را اجرا کرده و با زدن f1 از help اتوکد توضیح با شکل این فرمان رو ببین)

nino

مدیر بازنشسته
من اين فايل رو پيدا كردم ، سعي مي كنم بازم پيدا كنم ;)

پیوست ها

• Office.rar
    102.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • Electrical Wiring.rar
    86.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

nino

مدیر بازنشسته
آیا امکان دارد نقشه ها را با پرینتر چاپ کرد یا که باید حتما از پلاتر استفاده کرد
لطفا توضیح دهید ممنون می شوم:que:

سلام دوست تازه وارد ، خوش آمدي
به راحتي مي توني نقشه ها رو با قطع A4 و اگر پرينتر A3 داري پرينت بگيري . اگر هم خواستي حتي مي توني با مقياس پرينت بگيري ;)

• Like
واکنش ها: azam

nino

مدیر بازنشسته
سلام نینوی عزیز...

واقعا ممنون از لطفت :w27:

ولی نمی دونم چرا وقتی این فایل ها رو save می کنم اصلا باز نمی شه...:(

نمی دونم مشکل از کجاست؟! :crying2:

اعظم جان من خودم save كردم ولي باز شد ، اين فايل كد 2006 هست . بعد از save ، گزينه extract here رو انتخاب كن . اميد وارم باز بشه اگه باز نشد بگو برات mail كنم ;)

nino

مدیر بازنشسته
لطفا يك سر به اين تاپيك تو تالار عمران بزنيد اگه مي تونيد جواب اين دوستمون رو بديد من كه نتونستم راه حلي پيدا كنم اميد وارم راه حلي باشه تغییر رنگ در اتوکد

maral55

مدیر بازنشسته
اگر به قسمت فایل برید و بعد plot یه صفحه باز میشه که ازتون اندازه صفحه اسم پرینتر یا پلاتر رو می خواد و تنظیمات دیگه ای داره می تونید با Window یه قسمت از کار رو انتخاب کنید و ازش پرینت بگیرین

سوال خاص دیگه دارین؟
ببخشید که دیر شد جواب

in my mind

عضو جدید
برای اندازه گیری چند خط نامنظم در امتداد هم فقط کافی که اونها رو تبدیل به پولی لاین کنی ،بعد با هم جوین کنی ، سپس از دسترو لیست استفاده کنی .
pe
join
list

nino

مدیر بازنشسته
و اما مثال : فرض كنيد ما يك نقشه 2000 سانتي متر در 1500 سانتي متري داريم ما اين نقشه را بر حسب سانتي متر با اندازه واقعي مي كشيم حالا مي خواهيم اين نقشه را در يك كاغذ A3 به چاپ برسونيم حالا وارد فضاي layout مي شويم حالا دقيقا ما بايد چيكار كنيم كه نقشه مون به عنوان مثال در يك كاغذ A3 چاپ بشه ؟
اگه اندازه را بر حسب متر وارد مي كرديم يعني 200 متر در 150 متر چه پارامترهايي بايد تغيير مي كرد؟
اندازه اي كه اتوكد براي كاغذ هنگام چاپ در نظر مي گيره بر حسب ميلي متر هست يا سانتي متر و يا ساير ؟
ببخشيد كه سرتون را به درد آوردم ولي واقعا اين مسئله من را كلافه كرده در اين مورد اگر راهنمايي ام كنيد بسيار ممنون خواهم شد.
اجرتون با خدا

سلام aair
دوست عزيز من كاملا متوجه سئوال شما شدم . البته من پيشنهاد دارم كه اصلا از layout استفاده نكنيد . توضيح مي دم كه در همون صفحه اتوكد چطوري به راحتي نقشه رو با مقياس پرينت بگيريد .

اگر نقشه رو با مقياس 1به 1 كشيدي و حالا مي خواي اين نقشه رو با هر مقياسي روي ورق A3 داشته باشي مي توني دو كار انجام بدي . مي توني يك ورق A3 با اندازه ي واقعي رسم كني بعد يك كپي از كارت رو با دستور scale به مقياسي كه ميخواي در بياري مثلا 1/100 كني بعد كپي رو بذاري تو صفحه اي كه رسم كردي و در نهايت موقع پلات يا پرينت در قسمت تنظيمات با window بستن كارت با مقياس درست چاپ ميشه . يا برعكس ورقت رو به همون مقياس بزرگ كني .
من فكر ميكنم شما دستور print رو خوب بلد نباشيد . اگر به تمام option هاش وارد باشي مشكلت حل ميشه ;)
سعي ميكنم برات بعدا با مثال كامل توضيح بدم .

aair

عضو جدید
سلام aair
دوست عزيز من كاملا متوجه سئوال شما شدم . البته من پيشنهاد دارم كه اصلا از layout استفاده نكنيد . توضيح مي دم كه در همون صفحه اتوكد چطوري به راحتي نقشه رو با مقياس پرينت بگيريد .

اگر نقشه رو با مقياس 1به 1 كشيدي و حالا مي خواي اين نقشه رو با هر مقياسي روي ورق A3 داشته باشي مي توني دو كار انجام بدي . مي توني يك ورق A3 با اندازه ي واقعي رسم كني بعد يك كپي از كارت رو با دستور scale به مقياسي كه ميخواي در بياري مثلا 1/100 كني بعد كپي رو بذاري تو صفحه اي كه رسم كردي و در نهايت موقع پلات يا پرينت در قسمت تنظيمات با window بستن كارت با مقياس درست چاپ ميشه . يا برعكس ورقت رو به همون مقياس بزرگ كني .
من فكر ميكنم شما دستور print رو خوب بلد نباشيد . اگر به تمام option هاش وارد باشي مشكلت حل ميشه ;)
سعي ميكنم برات بعدا با مثال كامل توضيح بدم .
خیلی ممنون دوست من تا اونجایی که من شنیدم شرکت اتودسک lauyout را برای چاپ نقشه طراحی کرده و بسیاری از طراحان حرفه ای از این گزینه استفاده می کنند
منتظر متن کامل پاسخ شما دوست عزیز هستم . ( اندازه کاغذ _ منظورم هنگام چاپ سند هست- بر حسب میلی متر در نظر می گیره یا سانتی متر و یا غیره)
یا علی

nino

مدیر بازنشسته
خیلی ممنون دوست من تا اونجایی که من شنیدم شرکت اتودسک lauyout را برای چاپ نقشه طراحی کرده و بسیاری از طراحان حرفه ای از این گزینه استفاده می کنند
منتظر متن کامل پاسخ شما دوست عزیز هستم . ( اندازه کاغذ _ منظورم هنگام چاپ سند هست- بر حسب میلی متر در نظر می گیره یا سانتی متر و یا غیره)
یا علی

من يك فايل نمونه برات گذاشتم . ببين من مثلا يك پلان ساده 10 متر در 20 متر رسم كردم بعد اومدم يك ورق A4 با همون ابعاد واقعي رسم كردم يعني 21 ميلي متر در 29.7 ميلي متر بعد ميخواستم يك پلات با مقياس 1. 100 داشته باشم بعد اومدم يك كپي از پلان رو با دستور scale .01 كردم و بعد گذاشتم توي ورق A4 . حالا اگه بخوام پلات بگيرم تو پنجره پلات تو قسمت plot area كركره رو كه باز كني گزينه window رو انتخاب مي كنم و محيط ورق رو ويندو مي بندم . در قسمت زيرش مي توني گزينه center the plot رو انتخاب كني و ميتوني چون مقياست درسته در بخش plot scale گزينه fit to paper رو انتخاب كني ولي مي توني حتي در بخش زيرش خودت مقياس بدي و بذازي رو mm و بگي 100 رو 1 و اندازه ها رو تو نمونه اش ببيني .
اين فايل رو بگير ببين منظورم رو متوجه بشي .
اميدوارم به دردت بخوره .

پیوست ها

• mesal.rar
    10.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0