نظارت معماری یک ساختمان

رجایی اشکان

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون میشم اگه کسی میدونه ترتیب وزمان ارسال گزارشات شهرداری رو بگه؟ا
sg
سلام
زمان گزارشات که مشخصه باید گزارش هر مرحله در زمان شروع اون مرحله رد بشه به جز گزارش اتمام عملیات ساختمانی که در انتها رد میشه
ترتیب گزارشات شهرداری و اون گزارشاتی که حتما باید رد کنیم و برای شهرداری اهمیت داره و عدم گزارش باعث اعمال تبصره 7 میشه عبارتند ا:شروع عملیات ساختمانی-گودبرداری-گزارشات سقف به سقف طبقات و اعلام نظر در خصوص رعایت یا عدم رعایا آئین نامه 2800واستحکام بنا

در مورد سئوال 7 دوست بعدی هم باید گفت مهندس ناظر چه معمار و چه عمران به محض شروع عملیات ساختمانی باید گزارش آن را به شهرداری اعلام کنند

akropolis

عضو جدید

سلام. دوستان یه سوال داشتم آیا همزمان میشه از پروانه نظارت معماری و اجرای معماری استفاده کرد یعنی میشه همزمان ناظر یه ساختمانی بود و یه ساختمان دیگه رو مجری باشیم چون من هم پروانه نظارت دارم هم اجرای معماری .......................اگه طراحی رو قبول بشم میتونم از هر سه استفاده کنم ..ممنون

nasim0

عضو جدید
http://8pic.ir/viewer.php?file=7d5vodyf1i48ysltrf0a.jpg

http://8pic.ir/viewer.php?file=j0kjnf1g5o3vpjp9kb72.jpg

http://8pic.ir/viewer.php?file=hes80xdlub2ll3x82rya.jpg

سلام
اینها گزارشات نظارت شهرداری در گیلانه،ممنون میشم بگید که زمان دقیق ارسال هر گزارش کی هست؟بخصوص گزارش پیشرفت کار و اینکه من ناظر معماری م به من گفتن گزارش شروع و پیشرفت با ناظرسازه ست،یعنی هم من هم ناظر سازه باید ارسالش کنیم یا نه

آخرین ویرایش:

nasim0

عضو جدید
یهسری گزارشات الکترونیکی هم تو کاتابل نظام یلان هست که از اون بخش گزاشاتو غیرحضوری به نظام میفرستیم
دوستا ن دقیقا نظارت مماری از چه مرحله یی شروع میشه؟

http://s6.picofile.com/file/8183489092/201.doc.html

این فرمی که گذاشمو مجری تو مراحل مختلف مهروامضای هرناظررو میگیره یعنی طبق این فرم اولین مهر من پایان اسکلته پس یعنی من تا قبل اون نظارت معماری برا من شروع نمیشه؟وسر نزنم بطور مثالل تو مرحله فنداسیون؟

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش ها: agin

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یهسری گزارشات الکترونیکی هم تو کاتابل نظام یلان هست که از اون بخش گزاشاتو غیرحضوری به نظام میفرستیم
دوستا ن دقیقا نظارت مماری از چه مرحله یی شروع میشه؟

http://s6.picofile.com/file/8183489092/201.doc.html

این فرمی که گذاشمو مجری تو مراحل مختلف مهروامضای هرناظررو میگیره یعنی طبق این فرم اولین مهر من پایان اسکلته پس یعنی من تا قبل اون نظارت معماری برا من شروع نمیشه؟وسر نزنم بطور مثالل تو مرحله فنداسیون؟

سلام دوست عزیز.

گزارش شروع عملیات ساختمانی با ناظر سازه ست.البته طبق فرمی که شما گذاشتین.
مثلا توی اصفهان، این فرم رو ناظرهای دیگه هم باید مهر بکنن. هر شهری فرق میکنه. باید ضوابط شهر خودتون رو ببینید به چه صورته.
درسته که توی شهر شما به نظر میرسه ناظر معمار وقتی سفت کاری تموم شد تازه کارش شروع میشه!!!! درصورتیکه اینجا ،مرحله شروع کار و فنداسیون و هر سقف، معمار هم باید مهر کنه اما مثلا اگر ساختمان اضافه ساخت داشت تازه اون موقع شما متوجه میشین !!!!که هیچ کاریش نمیشه کرد.
نمیدونم توی شهر شما چه جوریه ، نمیخوام اطلاعات اشتباه بهتون بدم چون شهرها و فرمهاشون متفاوته
پیشنهاد میکنم برید نظام مهندسی شهرتون، و از کارشناس اونجا بخواید کمکتون بکنه و راهنماییتون بکنه این بهترین کاره.

موفق باشین

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
http://8pic.ir/viewer.php?file=7d5vodyf1i48ysltrf0a.jpg

http://8pic.ir/viewer.php?file=j0kjnf1g5o3vpjp9kb72.jpg

http://8pic.ir/viewer.php?file=hes80xdlub2ll3x82rya.jpg

سلام
اینها گزارشات نظارت شهرداری در گیلانه،ممنون میشم بگید که زمان دقیق ارسال هر گزارش کی هست؟بخصوص گزارش پیشرفت کار و اینکه من ناظر معماری م به من گفتن گزارش شروع و پیشرفت با ناظرسازه ست،یعنی هم من هم ناظر سازه باید ارسالش کنیم یا نه

گزارش شروع بکار رو سازه یا معمار. برای ی پروژه تو لاهیجان چون سازه نزده بود ، من مهر کردم و بردم شهرداری و ثبت شد تو دبیرخانه و ی کپی هم برا خودم گرفتم.
دوستم توی رشت هر مرحله رو جدا خودش نامه تایپ میکنه و با پست میفرسته شهرداری (هماهنگ کننده هم هست) اما بعضی شهرداری ها نامه ی غیر این فرمت ها رو قبول ندارن و حضوری هم قبول می کنن بری. مثلا دوستم هر مرحله رو مینویسه که مثلا پی تمام شد ، ستون شروع شد و.....
من خودم هم هنوز گزارش پیشرفت رو نمی دونم باید از نظام بپرسم

e.basabr

عضو جدید
سلام . پله اساسا جزء زیر بنا محاسبه میشود ولی جزء تراکم نه . پس متراژ پله + 60 درصد رو در نظر بگیر . ظمنا متراژ پله تا 25 متر مجاز است و بیشتر از ان به معنای افزایش تراگم است.

hane65

عضو جدید
با سلام وخسته نباشید به همه
دوستان قبلا هم درباره این موضوع سوال کردم نیاز به راهنماییتون دارن لطف کنید مثل همیشه راهنماییم کنید موضوع از این قراره که
من ناظر هماهنگ کننده ومعماری یک ساختمانی هستم متاسفانه مالک هیچگونه حاضر به همکاری با من نمی باشد و حتی اطلاع رسانی هم نمیکنه و زمانهاییکه من به ساختمان سر می زنم مانع از ورودمن به ساختمان میشود ،حتی هیچگونه موارد ایمنی رو رعایت نمیکنه وتذکر بنده رو مسخره میکنه وشروع به دادو بیداد کردن میکنه وفحش وبد وبیراه میده وحتی تهدید میکنه من چطور میتونم از طریق قانونی برخود بکنم و به علت عدم رعایت موارد ایمنی درخواست توقف عملیات ساختمانی رو بدم . با چه متن نامه ای وبه کجا ؟ میخوام قبل از اینکه مالک کاری علیه من بکنه این کارو انجام بدممنونم میشم سریعتر راهنماییم کنید .باتشکر

LIGHTARCH

عضو جدید
سلام
یه سوال داشتم ، تو مبحث 2 ، تو قسمت مراحل گزارشات ناظر، نوشته :

ج – گزارش پایان عملیات نازك کاري ساختمان

چ – گزارش پایان عملیات روکار تاسیسات مکانیکی و تاسیسات برقی ساختمان

ح – گزارش پایان عملیات اجراي ساختمان

واسه ساختمونایی که تاسیسات ندارن، یعنی نیازی به نقشه تاسیسات ندارن، گزارش پایان نازک کاری و گزارش پایان عملیات اجرایی ساختمون یکی میشه ؟؟؟
یا باید جدا باشه ؟؟؟

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام
یه سوال داشتم ، تو مبحث 2 ، تو قسمت مراحل گزارشات ناظر، نوشته :

ج – گزارش پایان عملیات نازك کاري ساختمان

چ – گزارش پایان عملیات روکار تاسیسات مکانیکی و تاسیسات برقی ساختمان

ح – گزارش پایان عملیات اجراي ساختمان

واسه ساختمونایی که تاسیسات ندارن، یعنی نیازی به نقشه تاسیسات ندارن، گزارش پایان نازک کاری و گزارش پایان عملیات اجرایی ساختمون یکی میشه ؟؟؟
یا باید جدا باشه ؟؟؟

با سلام:
وقتی در صدور پروانه بعلت کوچک بودن یا نداشتن تاسیسات خاص گرمایش وسرمایش برای شما ناطر تاسیسات تعین نکردند وفرم ناطر تاسیسات نیاز نبود در مراحل گزارشها نه نطام ونه شهرداری مطالبه نکردند.
یعنی همان پایانکار ساختمان نهایی تلقی می گردد. مثلا ساختمان کوچکی که یا طبقه ای کوچک(در حد یک flat(دانشجویی) 40 متر مربعی که با یک بخاری گازی ویک کولر ودو سه عدد کلید پریز تجهیز می شود نیاز به ناظر تاسییات ندارد. :gol:

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
با سلام وخسته نباشید به همه
دوستان قبلا هم درباره این موضوع سوال کردم نیاز به راهنماییتون دارن لطف کنید مثل همیشه راهنماییم کنید موضوع از این قراره که
من ناظر هماهنگ کننده ومعماری یک ساختمانی هستم متاسفانه مالک هیچگونه حاضر به همکاری با من نمی باشد و حتی اطلاع رسانی هم نمیکنه و زمانهاییکه من به ساختمان سر می زنم مانع از ورودمن به ساختمان میشود ،حتی هیچگونه موارد ایمنی رو رعایت نمیکنه وتذکر بنده رو مسخره میکنه وشروع به دادو بیداد کردن میکنه وفحش وبد وبیراه میده وحتی تهدید میکنه من چطور میتونم از طریق قانونی برخود بکنم و به علت عدم رعایت موارد ایمنی درخواست توقف عملیات ساختمانی رو بدم . با چه متن نامه ای وبه کجا ؟ میخوام قبل از اینکه مالک کاری علیه من بکنه این کارو انجام بدممنونم میشم سریعتر راهنماییم کنید .باتشکر

با سلام:
متن نامه واقدامی که باید بفرمایید -کامل به صفحه اتان ارسال کردم. در صورت هر گونه سئوال در خدمتم. علت اینکه این جا پاسخ ندادم چون ندیده بودم و پیام شما را زودتر دریافت کردم وهمانجا جواب دادم.
در صورتی که دوستان مشکلی مشابه ای مورد دارند بفرمایند تا کامل توضیح داده شود.

mahmoudz

کاربر فعال
با سلام:
متن نامه واقدامی که باید بفرمایید -کامل به صفحه اتان ارسال کردم. در صورت هر گونه سئوال در خدمتم. علت اینکه این جا پاسخ ندادم چون ندیده بودم و پیام شما را زودتر دریافت کردم وهمانجا جواب دادم.
در صورتی که دوستان مشکلی مشابه ای مورد دارند بفرمایند تا کامل توضیح داده شود.

سلام.
آقا میشه لطف کنید در انجمن هم توضیح بدید، که در چنین شرایطی مهندس ناظر باید چکار کند...
خیلی ممنون.

LIGHTARCH

عضو جدید
با سلام:
وقتی در صدور پروانه بعلت کوچک بودن یا نداشتن تاسیسات خاص گرمایش وسرمایش برای شما ناطر تاسیسات تعین نکردند وفرم ناطر تاسیسات نیاز نبود در مراحل گزارشها نه نطام ونه شهرداری مطالبه نکردند.
یعنی همان پایانکار ساختمان نهایی تلقی می گردد. مثلا ساختمان کوچکی که یا طبقه ای کوچک(در حد یک flat(دانشجویی) 40 متر مربعی که با یک بخاری گازی ویک کولر ودو سه عدد کلید پریز تجهیز می شود نیاز به ناظر تاسییات ندارد. :gol:

ممنونم از جواب و راهنماییتون :gol:

یه سوال دیگه ، با توجه به همین قسمت مبحث 2 ، همه گزارشها باید پایان عملیات رو گزارش کنیم و تایید یا عدم تایید مراحل ساختمون رو .
ولی یکی از همکاران معماری قدیمی گفتن هر وقت شروع کرد باید گزارش کنیم، مثلا شروع به دیوار چینی کرد ، یا شروع به نازک کاری .

میخواستم بدونم کدوم درسته؟؟؟

هرجا عیبی دیدیم گزارش کنیم یا در پایان ؟؟؟

مثلا الان ساختمونی که من ناظرشم، نازک کاری رو شروع کرده ولی تموم نکرده، گزارش بدم یا وایستم تموم شه ؟؟؟؟

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام.
آقا میشه لطف کنید در انجمن هم توضیح بدید، که در چنین شرایطی مهندس ناظر باید چکار کند...
خیلی ممنون.

با سلام به همکاران محترم وجناب مهندس محمود عزیز:
دوستان -متاسفانه برخی موارد کارفرمایان ومالکانی با اطلاعات بسیار کم وناچیزوارد ساخت وساز شده و اسباب زحمت ومشکلات بعدی خود و مهندسین ناظر را فراهم می کنند. اگر با این قبیل افراد برخورد کردید برای مصون ماندن از عواقب سوئ حقوقی وارائه ادله به مراجع ذیصلاحی که ممکنست این قبیل مالکان دراثر بی اعتنایی به قوانین پای شما را بدانجا بکشند -به مواردی که در 40 سال نطارت واجرا شاهد بوده ام وباختصار اشاره می کنم توجه فرمایید. ضرر نمی کنید.
1- تمام فرمها وگزارشات وصورتجلسات(بخصوص ناظران مهندسین مشاور و سازه های خاص ومهم با ضرایب اهمیت بالا) -
به پروانه که شهرداری ونظامات مهندسی مهندسین ناظر را مکلف به پر کردن ومکتوب نمودن انها کرده اند را با دقت-ودر تاریخ های شروع هر فصل کار ساختمان(منطور فصول وایتم های فهرست بهایی بنا:پیکن-فونداسیون-سفت کاری و....) -پر وتکمیل ومهر وامضائ شما وبقیه ناطرین وحتما کارفرما یا مالک برسد وبه امور نطارت شهرداری ونطام بدهید.
2-در صورت عدم تمکین مالک از دستورات فنی شما بطور عمد ویا ممانعت از ورود بکارگاه واختلال در نطارت شما در اولین مرحله: بطور مکتوب(شفاهی ازنطر حقوقی پذیرفته نیست در اینده) مراتب را به صورت زیر گزارش کنید:
مالک محترم ساختمان به شماره پروانه....وادرس....
با سلام : نطر باینکه عوامل اجرایی شما در انجام کار براساس نقشه ودستورات این جانب اهمال وسهل انگاری می نمایند-بدین وسیله به شما ابلاغ می گردد نسبت به انجام کار بر اساس نقشه ها ومشخصات فنی وضوابط پروانه شهرداری و مقررات نطام مهندسی اقدام فرموده ودر انجام امور نظارت عهده این جانب همکاری لازم مبذول نمایید. بدیهی است مشاهده ادامه کار برهمین روال فعلی -مراتب حد
اکثر تا 3 روز دیگر از تاریخ این نامه به شهرداری منطقه گزارش خواهد شد. مهندس ناظر ساختمان:....مهر وامضا وتاریخ
رونوشت :
1-دایره محترم نظارت شهرداری منطقه....جهت استحضار
2-امور نظارت سازمان نطام مهندسی استان..جهت استحضار
از این سه رونوشت برای ادارات فوق وخودتان تهیه وحضوری(بهتراست) ببرید بدهیددبیرخانه این ادارات :مهراندیکس وشماره زده وارد کامپیوتر بایگانی خود کنند ویک اسکن به شما بدهند(شماره خورده وممهور) و رونوشت خود را ببرید خانه ودر جدولی که با اکسل برای بایگانی نطارتهای خود درست کرده اید در رایانه خود وارد کنید. اصل نامه را هم به مالک بدهید.قبول بکند یا نکند هیچ مشکلی برای شما نیست.چون ادارات ذیربط رونوشت ها را داده اید.بطریقی که فوقا گفتم. بعد سه روز اگر توافق شد که بهتر-واگر مالک به خود رایی وخلاف خود ادامه داد .نامه دوم به شرح زیر:

امور محترم نطارت شهرداری منطقه:....
با سلام :احتراما:
به پیوست نامه اخطار مورخه(همان نامه ای که به شهرداری رونوشت داده ایدومهر دبیرخانه انها را دارد را ضمیمه کنید) تقدیم می گردد -متاسفانه چون مالک ساختمان پروانه شماره....حاضر به همکاری ورعایت نقشه ومشخصات فنی ومفاد پروانه نیست -لذا از این تاریخ این جانب از نطارت کار ایشان استعفا داده وهیچگونه مسئولیتی در قبال ادامه کار وی و سوانح واتفاقاتی که ممکنست پیش اید ندارم .مراتب جهت استحضار ودستور اقدام سریع بعرض میرسد. مهندس ناطر ساختمان....(مهر وامضا وتاریخ)

رونوشت:
سازمان نظام مهندسی ...امور محترم حقوقی بانضمام نامه اخطار مورخه...جهت استحضار واقدام مقتضی.

مانند بالا اگر شخصا ببرید دبیرخانه ها ومهر واندیکس وشماره کنند بهتر است.با ایمیل هم می توانید ولی دیگر شماره ومهر را خبر ندارید.ومعلوم نیست نامه در این بوروکراسی اداری کجا هست!.
باین ترتیب اگر اتفاقی بیافتد(ریزش -وسوانح کارگاهی)شما مدارک کتبی دارید برای دفاع. چون متاسفانه در کشور ما تا اتفاق نیافتد پیگیری جدی در کار نیست-وبه مجرد اتفاق همین دستگاهها اول می ایند سر وقت شما ومدارک کتبی می خواهند. پس این موارد حقوقی را بسیار جدی بگیرید.
اگر باز نیاز بود بفرمایید تا توضیحات بیشتر تقدیم گردد.موفق باشید.

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
ممنونم از جواب و راهنماییتون :gol:

یه سوال دیگه ، با توجه به همین قسمت مبحث 2 ، همه گزارشها باید پایان عملیات رو گزارش کنیم و تایید یا عدم تایید مراحل ساختمون رو .
ولی یکی از همکاران معماری قدیمی گفتن هر وقت شروع کرد باید گزارش کنیم، مثلا شروع به دیوار چینی کرد ، یا شروع به نازک کاری .

میخواستم بدونم کدوم درسته؟؟؟

هرجا عیبی دیدیم گزارش کنیم یا در پایان ؟؟؟

مثلا الان ساختمونی که من ناظرشم، نازک کاری رو شروع کرده ولی تموم نکرده، گزارش بدم یا وایستم تموم شه ؟؟؟؟

همکار عزیز:
در همین پست اخیر(مهندس محمود)هم اشاره شد: شروع کار مهم است-اگر خلاف یا فرضا عیوباتی انجام شود بعد که بازدید کردند وایراد گرفتند باید همه را تخریب کنید- ولذا احتیاط اینست:شروع کار را کتبی اطلاع دهید وبعد اتمام پاین کار را مجدد کتبی(دونامه با ان طریق شماره ومهر -مستند وحقوقی) اگر بعد ایراد گیرند می توانید اعتراض کنید :من که کتبا براساس این نامه خبر دادم؟-چرا بازدید وجلوگیری نکردید؟!.
این ریزه کاریهای اداری-حقوقی را این ادارات نه به شما می گویند نه دقت می کنند. (شهرداری ونطام)-ولی خدای نکرده در صورت اتفاق وجریمه -بسرعت همه کاسه وکوزه ها سر ناطر بدبخت برای شندرغاز دستمزد شکسته می شود. وبدا بحال ناظری که شفاهی کار کرده!وهیچ مدرک محکمه پسندی ندارد!.یک نفر بایست معمولا این وسط قربانی شود-شما همکاران با رعایت این مسائل حقوقی -مواظب باشید : شما راقربانی سهل انگاریهای خود نکنند.حواستان را خوب جمع کنید. وپشت سر قانون خود انها حرکت کنیدوهمه چیز با مدارک ونامه های مستند وکتبی اداری- تا اسیب نبینید. موفق باشید.

mahmoudz

کاربر فعال
با سلام به همکاران محترم وجناب مهندس محمود عزیز:
دوستان -متاسفانه برخی موارد کارفرمایان ومالکانی با اطلاعات بسیار کم وناچیزوارد ساخت وساز شده و اسباب زحمت ومشکلات بعدی خود و مهندسین ناظر را فراهم می کنند. اگر با این قبیل افراد برخورد کردید برای مصون ماندن از عواقب سوئ حقوقی وارائه ادله به مراجع ذیصلاحی که ممکنست این قبیل مالکان دراثر بی اعتنایی به قوانین پای شما را بدانجا بکشند -به مواردی که در 40 سال نطارت واجرا شاهد بوده ام وباختصار اشاره می کنم توجه فرمایید. ضرر نمی کنید.
1- تمام فرمها وگزارشات وصورتجلسات(بخصوص ناظران مهندسین مشاور و سازه های خاص ومهم با ضرایب اهمیت بالا) -
به پروانه که شهرداری ونظامات مهندسی مهندسین ناظر را مکلف به پر کردن ومکتوب نمودن انها کرده اند را با دقت-ودر تاریخ های شروع هر فصل کار ساختمان(منطور فصول وایتم های فهرست بهایی بنا:پیکن-فونداسیون-سفت کاری و....) -پر وتکمیل ومهر وامضائ شما وبقیه ناطرین وحتما کارفرما یا مالک برسد وبه امور نطارت شهرداری ونطام بدهید.
2-در صورت عدم تمکین مالک از دستورات فنی شما بطور عمد ویا ممانعت از ورود بکارگاه واختلال در نطارت شما در اولین مرحله: بطور مکتوب(شفاهی ازنطر حقوقی پذیرفته نیست در اینده) مراتب را به صورت زیر گزارش کنید:
مالک محترم ساختمان به شماره پروانه....وادرس....
با سلام : نطر باینکه عوامل اجرایی شما در انجام کار براساس نقشه ودستورات این جانب اهمال وسهل انگاری می نمایند-بدین وسیله به شما ابلاغ می گردد نسبت به انجام کار بر اساس نقشه ها ومشخصات فنی وضوابط پروانه شهرداری و مقررات نطام مهندسی اقدام فرموده ودر انجام امور نظارت عهده این جانب همکاری لازم مبذول نمایید. بدیهی است مشاهده ادامه کار برهمین روال فعلی -مراتب حد
اکثر تا 3 روز دیگر از تاریخ این نامه به شهرداری منطقه گزارش خواهد شد. مهندس ناظر ساختمان:....مهر وامضا وتاریخ
رونوشت :
1-دایره محترم نظارت شهرداری منطقه....جهت استحضار
2-امور نظارت سازمان نطام مهندسی استان..جهت استحضار
از این سه رونوشت برای ادارات فوق وخودتان تهیه وحضوری(بهتراست) ببرید بدهیددبیرخانه این ادارات :مهراندیکس وشماره زده وارد کامپیوتر بایگانی خود کنند ویک اسکن به شما بدهند(شماره خورده وممهور) و رونوشت خود را ببرید خانه ودر جدولی که با اکسل برای بایگانی نطارتهای خود درست کرده اید در رایانه خود وارد کنید. اصل نامه را هم به مالک بدهید.قبول بکند یا نکند هیچ مشکلی برای شما نیست.چون ادارات ذیربط رونوشت ها را داده اید.بطریقی که فوقا گفتم. بعد سه روز اگر توافق شد که بهتر-واگر مالک به خود رایی وخلاف خود ادامه داد .نامه دوم به شرح زیر:

امور محترم نطارت شهرداری منطقه:....
با سلام :احتراما:
به پیوست نامه اخطار مورخه(همان نامه ای که به شهرداری رونوشت داده ایدومهر دبیرخانه انها را دارد را ضمیمه کنید) تقدیم می گردد -متاسفانه چون مالک ساختمان پروانه شماره....حاضر به همکاری ورعایت نقشه ومشخصات فنی ومفاد پروانه نیست -لذا از این تاریخ این جانب از نطارت کار ایشان استعفا داده وهیچگونه مسئولیتی در قبال ادامه کار وی و سوانح واتفاقاتی که ممکنست پیش اید ندارم .مراتب جهت استحضار ودستور اقدام سریع بعرض میرسد. مهندس ناطر ساختمان....(مهر وامضا وتاریخ)

رونوشت:
سازمان نظام مهندسی ...امور محترم حقوقی بانضمام نامه اخطار مورخه...جهت استحضار واقدام مقتضی.

مانند بالا اگر شخصا ببرید دبیرخانه ها ومهر واندیکس وشماره کنند بهتر است.با ایمیل هم می توانید ولی دیگر شماره ومهر را خبر ندارید.ومعلوم نیست نامه در این بوروکراسی اداری کجا هست!.
باین ترتیب اگر اتفاقی بیافتد(ریزش -وسوانح کارگاهی)شما مدارک کتبی دارید برای دفاع. چون متاسفانه در کشور ما تا اتفاق نیافتد پیگیری جدی در کار نیست-وبه مجرد اتفاق همین دستگاهها اول می ایند سر وقت شما ومدارک کتبی می خواهند. پس این موارد حقوقی را بسیار جدی بگیرید.
اگر باز نیاز بود بفرمایید تا توضیحات بیشتر تقدیم گردد.موفق باشید.

سلام.
ممنون از پاسخگوییتون.
آقا نامه هایی که به
سازمان نطام مهندسی استان و نظارت شهرداری منطقه نوشته می شود...
معمولا بعد آن 3 روزی که به مالک وقت داده شده به دبیرخانه این ادارات تحویل داده میشود؟
با تشکر.

nasim0

عضو جدید
گزارش شروع بکار رو سازه یا معمار. برای ی پروژه تو لاهیجان چون سازه نزده بود ، من مهر کردم و بردم شهرداری و ثبت شد تو دبیرخانه و ی کپی هم برا خودم گرفتم.
دوستم توی رشت هر مرحله رو جدا خودش نامه تایپ میکنه و با پست میفرسته شهرداری (هماهنگ کننده هم هست) اما بعضی شهرداری ها نامه ی غیر این فرمت ها رو قبول ندارن و حضوری هم قبول می کنن بری. مثلا دوستم هر مرحله رو مینویسه که مثلا پی تمام شد ، ستون شروع شد و.....
من خودم هم هنوز گزارش پیشرفت رو نمی دونم باید از نظام بپرسم

سلام،ممنون از راهنماییتون
فقط سوالی که برام پیش اومده یعنی هر مرحله از کارو باید بصورت دست نویس بنویسم وببرم شهرداری ثت کنم؟پس فرم پیشرفت عملیات که خود شهرداری منتشرکرد ه کی باید تحو یل داده بشه،نمیشه بجای دست نویسی ،تو هر مرحله همین فرم رو پرکرد وثبت کرد؟مثلا یک بار برای زیرزمین،یکبار همکف،یکبار اول و......

nasim0

عضو جدید
ممنون میشم اگه راجع به نکات ایمنی درکارگاه که به چه مواردی باید توجه کنیم توضیح بدید طبق تجربه هاتون؟

مثلا تو شهر ما که کلا هیچ کارگری سرساختمون کلاه یا طناب مهارو ..... نداره وکار روی داربست هم اصولی نیست آیا باید کافرمارو بزور ملزم به تهیه کلاه وتجهیزات ووسایل کرد؟
وباید دستورکتبی داد وگزارش کرد؟دیگه چه نکات ایمنی به نظرتون مهمه وعواقبش پای ناظره؟

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
سلام.
ممنون از پاسخگوییتون.
آقا نامه هایی که به
سازمان نطام مهندسی استان و نظارت شهرداری منطقه نوشته می شود...
معمولا بعد آن 3 روزی که به مالک وقت داده شده به دبیرخانه این ادارات تحویل داده میشود؟
با تشکر.

سلام مهندس جان:
خیر-قبل 3 روز -همزمان به:مالک وهمان روز به ادارات مذکور -تا سه روز برای همه اینها :اتمام حجت باشد-بعد ان که فایده ای ندارد-ضرب الاجل خود را باطل کرده اید!.
پس دقت کنید وقتی مهلتی می دهید سر موعد وابلاغ یک روز قبل از تاریخ شروع باشد.

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام،ممنون از راهنماییتون
فقط سوالی که برام پیش اومده یعنی هر مرحله از کارو باید بصورت دست نویس بنویسم وببرم شهرداری ثت کنم؟پس فرم پیشرفت عملیات که خود شهرداری منتشرکرد ه کی باید تحو یل داده بشه،نمیشه بجای دست نویسی ،تو هر مرحله همین فرم رو پرکرد وثبت کرد؟مثلا یک بار برای زیرزمین،یکبار همکف،یکبار اول و......

طبق معمول نظام مهندسی جواب تلفن رو نمی ده !!!
چون گیلانی بودید با اسم شهر براتون گفتم.
تو رشت نامه می زنن هر مرحله رو
ولی ، به عنوان مثال شهرداری لاهیجان نامه رو قبول نداره و فقط و فقط همون فرم ها رو
با قیش رو هم باید از هر شهری بپرسید

واقعا جالب هست که نظام خودش رو مسئول راهنمایی به اعضا ش نمی دونه. یکبار هم که جواب تلفن م رو دادن اطلاعات غلط دادن که مهندس سازه با هم دعوا کرد
برا ی کاری دفتر طراح ش نماینده کارفرما و مجری و همه یکجاست !!!! بعد به ایشون میگم آقا لطف کنید تابلوی مشخصات کار رو نصب کنید ، پروانه و برگه های بیمه رو هم میخوام ببینم
میگه نگران نباشید هر وقت مشکل ایجاد شد با ی تلفن حل میکنم !!!
یعنی برای این کارها من اینقدر سوال پرسیدم و زنگ زدم نظام که خودم خسته شدم ، مجری سرکار نیست من جمعه ها میرم چون تو مسیرم هست که کارگرا مشغولن برا خودشو ن
دیگه هم از سوال پرسیدن خسته شدم که هیچ نتیجه ای نداره ی نظام واحد ه نیست هر جا یک چیزی میگن ، من منتظر نشستم که آخرش برم زندان:wallbash:

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
طبق معمول نظام مهندسی جواب تلفن رو نمی ده !!!
چون گیلانی بودید با اسم شهر براتون گفتم.
تو رشت نامه می زنن هر مرحله رو
ولی ، به عنوان مثال شهرداری لاهیجان نامه رو قبول نداره و فقط و فقط همون فرم ها رو
با قیش رو هم باید از هر شهری بپرسید

واقعا جالب هست که نظام خودش رو مسئول راهنمایی به اعضا ش نمی دونه. یکبار هم که جواب تلفن م رو دادن اطلاعات غلط دادن که مهندس سازه با هم دعوا کرد
برا ی کاری دفتر طراح ش نماینده کارفرما و مجری و همه یکجاست !!!! بعد به ایشون میگم آقا لطف کنید تابلوی مشخصات کار رو نصب کنید ، پروانه و برگه های بیمه رو هم میخوام ببینم
میگه نگران نباشید هر وقت مشکل ایجاد شد با ی تلفن حل میکنم !!!
یعنی برای این کارها من اینقدر سوال پرسیدم و زنگ زدم نظام که خودم خسته شدم ، مجری سرکار نیست من جمعه ها میرم چون تو مسیرم هست که کارگرا مشغولن برا خودشو ن
دیگه هم از سوال پرسیدن خسته شدم که هیچ نتیجه ای نداره ی نظام واحد ه نیست هر جا یک چیزی میگن ، من منتظر نشستم که آخرش برم زندان:wallbash:

همکار عزیز وخوبم:
سلام: حرفهایت کاملا درست است .هر جا برای خودشان یک طور عمل می کنند. وتا وقتی اتفاقی نیافتد (خلاف اضافه ساخت را نمی گویم -چون با جریمه مالی حل می کنند) -خدای نا خواسته سوانح جانی : ریزش خاکبرداری گود وماندن کارگران زیر اوار ومنجر به زخمی وفوت- فرو ریخنن منزل همسایه ها در اثر گودبرداری بدون توجه مالک بدستورات ایمنی شما وخبر کردن شما (شبانه اغلب این خلافها صورت می گیرد) و...
این موقع است که تمام ادارات:شهرداری-نظام مهندسی-دادگستری و...با سرعت زیاد سر وقت شما خواهند امد. هرچه بگویید من تذکر داده ام فایده ای ندارد-مدرک وسند کتبی ورسمی می خواهند 0حتی نامه دستی به مالک هم سندیت ندارد. تمام این راهکارها -نه برای کاغذ بازی(بقول ما قدیمی ها:قرطاس بازی!) ونامه هایی که گفتم برای نجات شما عزیزان از خدای ناکرده حوادث ناشی از سودجویی وبی توجهی مالکان به امورفنی برای صرفه جوییهای بی مورد وغلط رایج در بازار کار است.
1-اگر در استانی نامه هایی را که گفتم از شما قبول نکردند-بروید ادره پست بصورت سفارشی برایشان بفرستید: نامه های سفارشی(نه عادی) - را گیرنده که دبیر خانه این ادارات است مجبور است رسید به اداره پست بدهد-از طرفی اداره پست هم به شما رسید وشماره وقبض می دهد-این می شود مدرک مستند برای خدا نکرده محکمه. البته با فاکس اداره پست هم همین حالت را دارد.یعنی یک شاهد دولتی دارید.
2- دوستی که در مورد ایمنی گفته بود-به نکته مهمی اشاره کرد-یک نامه اول کار به مالک برای کلاه ایمنی کارگران ورعایت شرایط ایمنی:با ذکر"برابر دستورات اداره کار " به مالک بدهید ودو رونوشت انها به شهرداری ونطام -حضوری ویا پست سفارشی وگرفتن قبض ارسال شود-این مورد خیلی مهم است-خدای ناخواسته ممکنست به دیه های سنگین بکشد(انشاالله برای هیچ ناظری پیش نیاید) . بهر حال -عزیزان کاملا حواستان جمع باشد-وتا می توانید کارها ودستوراتتان با مدارک کتبی واطلاع شهرداری ونطام باشد. ضمنا این نامه ها سوای فرمهای عادی نظارت است که معمولا پر می کنید-این نامه ها محکم کاری اضافه بر فرمهای عادی انهاست. ​موفق وپیروز باشید.

LIGHTARCH

عضو جدید
بازم ممنونم آقای ترکاشون که راهنمایی میکنید :gol:

اینجا تو نما سازی اصلا سنگ رو اسکوپ نمی کنند . برای اجرای دیوار و پنجره خارجی نبشی نمیکشن .
وقتی هم میگی و تذکر میدی اصلا نمیدونند اسکوپ چیه، یا میگن نبشی واسه چی ؟؟؟
یا موارد ایمنی رو میگی یه جوری نیگات میکنن که به خودت و حرفت شک میکنی :|

من خودم نقشه کش هم هستم ، یعنی اکثر کارهایی رو که نظارت میکنم خودم ترسیم میکنم؛ واسه همین میخوام از این به بعد دتایل اجرایی این کار ها رو در انتهای نقشه هامون بیارم .
و همینطور موارد ایمنی و حفاظتی رو هم بنویسم تا حداقل یه بار مالک چشمش به این موارد خورده باشه ....
فقط ممنون میشم اگه دتایل اجرایی درست و خوبی میشناسید سایتشو معرفی کنید یا بزارید اینجا همه استفاده کنند.
میخوام دیتایلی که میذارم مورد تایید باشه و مشکلی نداشته باشه.

بازم ممنون :gol:

mahmoudz

کاربر فعال

همکار عزیز وخوبم:
سلام: حرفهایت کاملا درست است .هر جا برای خودشان یک طور عمل می کنند. وتا وقتی اتفاقی نیافتد (خلاف اضافه ساخت را نمی گویم -چون با جریمه مالی حل می کنند) -خدای نا خواسته سوانح جانی : ریزش خاکبرداری گود وماندن کارگران زیر اوار ومنجر به زخمی وفوت- فرو ریخنن منزل همسایه ها در اثر گودبرداری بدون توجه مالک بدستورات ایمنی شما وخبر کردن شما (شبانه اغلب این خلافها صورت می گیرد) و...
این موقع است که تمام ادارات:شهرداری-نظام مهندسی-دادگستری و...با سرعت زیاد سر وقت شما خواهند امد. هرچه بگویید من تذکر داده ام فایده ای ندارد-مدرک وسند کتبی ورسمی می خواهند 0حتی نامه دستی به مالک هم سندیت ندارد. تمام این راهکارها -نه برای کاغذ بازی(بقول ما قدیمی ها:قرطاس بازی!) ونامه هایی که گفتم برای نجات شما عزیزان از خدای ناکرده حوادث ناشی از سودجویی وبی توجهی مالکان به امورفنی برای صرفه جوییهای بی مورد وغلط رایج در بازار کار است.
1-اگر در استانی نامه هایی را که گفتم از شما قبول نکردند-بروید ادره پست بصورت سفارشی برایشان بفرستید: نامه های سفارشی(نه عادی) - را گیرنده که دبیر خانه این ادارات است مجبور است رسید به اداره پست بدهد-از طرفی اداره پست هم به شما رسید وشماره وقبض می دهد-این می شود مدرک مستند برای خدا نکرده محکمه. البته با فاکس اداره پست هم همین حالت را دارد.یعنی یک شاهد دولتی دارید.
2- دوستی که در مورد ایمنی گفته بود-به نکته مهمی اشاره کرد-یک نامه اول کار به مالک برای کلاه ایمنی کارگران ورعایت شرایط ایمنی:با ذکر"برابر دستورات اداره کار " به مالک بدهید ودو رونوشت انها به شهرداری ونطام -حضوری ویا پست سفارشی وگرفتن قبض ارسال شود-این مورد خیلی مهم است-خدای ناخواسته ممکنست به دیه های سنگین بکشد(انشاالله برای هیچ ناظری پیش نیاید) . بهر حال -عزیزان کاملا حواستان جمع باشد-وتا می توانید کارها ودستوراتتان با مدارک کتبی واطلاع شهرداری ونطام باشد. ضمنا این نامه ها سوای فرمهای عادی نظارت است که معمولا پر می کنید-این نامه ها محکم کاری اضافه بر فرمهای عادی انهاست. ​موفق وپیروز باشید.

سلام آقای ترکاشون
آقا نامه هایی که فرمودید باید به ادارات نظام و شهرداری داده بشه..باید این نامه ها را به بخش دبیرخانه این ادارات تحویل داد...
دبیرخانه نامه ها رو فقط ثبت می کنه؟
میشه لطف کنید بیشتر توضیح بدید که وقتی نامه ها رو بردیم ادارات و دبیرخانه دادیم، بعدش باید چه چیزهایی رو از دبیرخانه حتما بگیریم و غیره...
آیا این نامه ها را باید از خود دبیرخانه ادارات بگیریم و پر کنیم و یا باید از جای دیگر بگیریم و یا خودمون بنویسیم و مهر و امضا و تاریخ بنویسیم...
خیلی ممنون...

nasim0

عضو جدید

سلام،ممنون از آقای مهندس ترکاشون وسایر دوستان

ممنون از پاسخگوییتون

دوستان دقیقا همین امروز متوچه شدم پروانه کاری که به من ارجاع شده صادر شده

همونطور که قبلا گفته بودم دفتر طراحی یه سری نقشه های دیگه واسه مالک ومجری تهیه کرده که نسبت به نقشه مندرج در پروانه اضافه ساخت داره که من اونرو بعد از وقوع تخلف ومرحله فنداسیون گزارش خواهم کرد.

در حال حاضر من که ناظر معماری وهماهنگ کننده هستم باید یک جلسه دوره همی باحضور مالک ومجری وبقیه ناظران بزارم وطبق پرس وجو وجستجو تو همین سایت واطلاعات جسته گریخته نظام باید مهر شروع عملیات رو از ناظر سازه بگیرم وطبق فرمایش مهندس ترکاشون یه نامه کتبی تذکرات ایمنی به مجری وکارفرما بدم ورونوشت نامه هارو به شهرداری ونظام ببرم،تا اینجا اگه اشکالی هست ممنون میشم بگید،واینکه از مالک نقشه های جدید وخلاف پروانه رو بخوام یا خیر؟؟؟

نمیدونم به مالک بگم که به محض دیدن ارماتوربندی بیش از حد مجاز گزارش رد میکنم؟

دوم اینکه

((مهندسان ناظر موظف به حضور در جلسه تحویل زمین با حضور صاحبکارو سازنده ومهر وامضای صورتجلسه آن می باشند.))

فقط نمیدونم دقیقا صورتجلسه تحویل زمین رو من باید تهیه کنم وامضا بگیرم واونروهم به شهرداری ببرم یا با مجریه؟

سوم اینکه

((مهندسان ناظر هر پروژه باید قبل از آغاز عملیات اجرایی از محل پروژه بازدید واز ویژگیهای ملک ومجاورت های آن ،همجواری ه،تاسیسات ملک وتاسیسات شهری مجاورواز جمیع عوامل موثر در اجرای پروژه اطلاع حاصل کرده ومراتب را صورتجلسه نمایند))

منظور از این صورتجلسات چیه؟نگارششون به چه صورته ؟وایا باید به شهرداری ونظام داده بشه؟یا پیش چه کسی بمونه؟من ناظر هماهنگ کننده یا مجری یا صاحبکار؟

آخرین ویرایش:

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز
بازم ممنونم آقای ترکاشون که راهنمایی میکنید :gol:

اینجا تو نما سازی اصلا سنگ رو اسکوپ نمی کنند . برای اجرای دیوار و پنجره خارجی نبشی نمیکشن .
وقتی هم میگی و تذکر میدی اصلا نمیدونند اسکوپ چیه، یا میگن نبشی واسه چی ؟؟؟
یا موارد ایمنی رو میگی یه جوری نیگات میکنن که به خودت و حرفت شک میکنی :|

من خودم نقشه کش هم هستم ، یعنی اکثر کارهایی رو که نظارت میکنم خودم ترسیم میکنم؛ واسه همین میخوام از این به بعد دتایل اجرایی این کار ها رو در انتهای نقشه هامون بیارم .
و همینطور موارد ایمنی و حفاظتی رو هم بنویسم تا حداقل یه بار مالک چشمش به این موارد خورده باشه ....
فقط ممنون میشم اگه دتایل اجرایی درست و خوبی میشناسید سایتشو معرفی کنید یا بزارید اینجا همه استفاده کنند.
میخوام دیتایلی که میذارم مورد تایید باشه و مشکلی نداشته باشه.

بازم ممنون :gol:

دوست عزیز با سلام:
اسکوپ یا قلاب فلزی محکم کردن پاشنه سنگ کاری را به انها در کارگاه نشان دهید. ابزار ومیخ فروشها دارند. حق با شما است.خیلی ها رعایت نمی کنند.
شما کارتان درست وخوب است ومعلوم است مهندس دقیق و خوبی هستید که جزییات راهم خود تهیه می کنید. کار درست هم همین است. در مورد سایت هم چشم اگر یافتم خبر میدهم. ولی روش کار خوب خود را ادامه دهید(انتهای نقشه ها وموارد ایمنی در ان قید شوند تا در پرونده های شهرداری ونطام باشد که اینها را همان اول تذکر داده اید.). موفق باشید.

سیامک ترکاشون

متخصص مباحث اجرایی عمران
کاربر ممتاز

سلام،ممنون از آقای مهندس ترکاشون وسایر دوستان

ممنون از پاسخگوییتون

دوستان دقیقا همین امروز متوچه شدم پروانه کاری که به من ارجاع شده صادر شده

همونطور که قبلا گفته بودم دفتر طراحی یه سری نقشه های دیگه واسه مالک ومجری تهیه کرده که نسبت به نقشه مندرج در پروانه اضافه ساخت داره که من اونرو بعد از وقوع تخلف ومرحله فنداسیون گزارش خواهم کرد.

در حال حاضر من که ناظر معماری وهماهنگ کننده هستم باید یک جلسه دوره همی باحضور مالک ومجری وبقیه ناظران بزارم وطبق پرس وجو وجستجو تو همین سایت واطلاعات جسته گریخته نظام باید مهر شروع عملیات رو از ناظر سازه بگیرم وطبق فرمایش مهندس ترکاشون یه نامه کتبی تذکرات ایمنی به مجری وکارفرما بدم ورونوشت نامه هارو به شهرداری ونظام ببرم،تا اینجا اگه اشکالی هست ممنون میشم بگید،واینکه از مالک نقشه های جدید وخلاف پروانه رو بخوام یا خیر؟؟؟

نمیدونم به مالک بگم که به محض دیدن ارماتوربندی بیش از حد مجاز گزارش رد میکنم؟

دوم اینکه

((مهندسان ناظر موظف به حضور در جلسه تحویل زمین با حضور صاحبکارو سازنده ومهر وامضای صورتجلسه آن می باشند.))

فقط نمیدونم دقیقا صورتجلسه تحویل زمین رو من باید تهیه کنم وامضا بگیرم واونروهم به شهرداری ببرم یا با مجریه؟

سوم اینکه

((مهندسان ناظر هر پروژه باید قبل از آغاز عملیات اجرایی از محل پروژه بازدید واز ویژگیهای ملک ومجاورت های آن ،همجواری ه،تاسیسات ملک وتاسیسات شهری مجاورواز جمیع عوامل موثر در اجرای پروژه اطلاع حاصل کرده ومراتب را صورتجلسه نمایند))

منظور از این صورتجلسات چیه؟نگارششون به چه صورته ؟وایا باید به شهرداری ونظام داده بشه؟یا پیش چه کسی بمونه؟من ناظر هماهنگ کننده یا مجری یا صاحبکار؟

با سلام :همکار محترم :
1-جلسه اشاره شده را برگزار و صورتجلسه امضا شده ومهرهمه انها باشد و یک نسخه از نقشه های جدید را با فتوکپی پروانه(خلاف) جدید مالک موظف است به شما بدهد. ندهد چطور می خواهید نظارت کنید؟.
2- فرم صورتجلسه خوبی تهیه کرده اید -همین را همه امضا کنند ومهر -چون مال نظام هم هست-رسمی است.وضمنا مسئولیت راهم بعهده مجری دقیق اشاره کرده است.
3- ارماتور و...کلا یکدستور کلی بدهید :به مالک مانند همان نامه ها که گفتم.وقید کنید برابر نقشه ها کار را انجام دهد وگرنه گزارش می کنید.
4- شما تمام صورتجلسات ودستور کارها ونامه هایتان را برابر انچه قبلا گفتم به شهرداری ونطام مرتب رونوشت دهید:با پست-یا ایمیل -یا حضوری -به بقیه کاری نداشته باشید-شاید انها ندادند ؟.
شما دستور کارها واخطارهای خودت وفرمهای خودت را با شهرداری ونظام مرتب ارسال کن-در ضمن از نظام وامور مهندسین ناظر شهرداری در مراجعات خیلی از این موارد را حضوری بپرسی جواب وراهنمایی می دهند.
نامه ها را هم شما باید تایپ کنی وبه دبیرخانه دهی -همانها که قبلا متن انها را دادم.دبیرخانه ها تحویل می گیرند وشماره می زنند-فرم ندارند. موفق باشید.

بالا