استفاده از پروانه نظارت و تجربيات مهندسان

khatoon 1

عضو جدید
با سلام.
من تازه عضو اين باشگاه شدم و اونا جاي خوبي براي تبادل نظر و استفاده از تجربيات شخصي دونستم.
من امسال تازه در آزمون نظارت شركت كردم و به نظرم قبول بشم.ولي از حالا موندم چه جوري بايد از پروانه نظارتم استفاده كنم.:cry:دوستان اگه لطف كنن و تجربيات و يا شنيده هاشون را بگن ممنون ميشم.
اصلا بايد براي نظارت ي ساختمون چيكار كرد؟:confused:

الكيان

عضو جدید
من یک جایی خوندم که ما تا 8000 متر رو می تونیم امضا کنیم ولی مثل اینکه باز هم شرایط دیگری داره
خیلی تاپیک خوبیه اگه بچه ها بیان و تجربیاتشونو بذارن تا ما هم یک کم با کارای اجرایی و نظارت آشنا بشیم خیلی خوبه

MARY TANHA

عضو جدید
خاتون 1 عضويت شما را در باشگاه تبريك ميگم.بحث خوبيه ولي ... ... اميدوارم صاحبان تجربه بيان و نظر بدن .و اين تايپيك ي مدت ديگه بسته نشه.
موفق باشيد.

khatoon 1

عضو جدید
دست همه دوستان حتي اونايي كه نيومدن و از تجربيات و شنيده هاشون نگفتن درد نكنه
ي سوال دارم:اين نشريه 55 مفيده و بدرد كار نظارت ميخوره اونا مطالعه كنم؟
چه كتابايي را سراغ دارين كه روش هاي اجرا را توضيح بده؟
اصلا نظارت معماري چيه؟چه كاري بايد انجام بديم؟

Asemouni

عضو جدید
دست همه دوستان حتي اونايي كه نيومدن و از تجربيات و شنيده هاشون نگفتن درد نكنه
ي سوال دارم:اين نشريه 55 مفيده و بدرد كار نظارت ميخوره اونا مطالعه كنم؟
چه كتابايي را سراغ دارين كه روش هاي اجرا را توضيح بده؟
اصلا نظارت معماري چيه؟چه كاري بايد انجام بديم؟

تا جايي كه من شنيدم زدن مهر نظارت، مسئوليت زيادي داره، بچه هاي معماري ترجيح مي دن بيشتر مهر طراحي بزنن تا نظارت...
اما با اين حال خيليا هم از مهر نظارتشون استفاده مي كنن...

khatoon 1

عضو جدید
دوستم اصلا نظارت معماري چيه كه معمارا به طراحي بيشتر راغبن؟
مشكلاتش براي خانمها هم ميدوني بگو؟

بابالنگ دراز

کاربر بیش فعال
دوستم اصلا نظارت معماري چيه كه معمارا به طراحي بيشتر راغبن؟
مشكلاتش براي خانمها هم ميدوني بگو؟
نظارت معماری با عمران فرقی فک نمیکنم داشته باشه تنها فرقش تو امتحانشه...شما که پروانه میگیری به عنوان مهندس پایه 3 شناخته میشی و سالی 10برگ میتونی رد کنی قبلا پول نظارت خوب نبود اما الان 3هفته ای میشه که تهران شده متری 3تومن...مهندس ناظر مسئولیت حسن اجرای ساخت رو داره و کارش از رو اسمش معلومه نظارت که پایه 3 حداکثر 4طبقه روی پیلوت میتونه کار بگیره فک کنم حداکثر زیر بنا 2000متر دقیقا یادم نی ...فعلا همینا یادمه تا بعد;)

MARY TANHA

عضو جدید
شرح خدمات نظارت معماري تهیه شد

شرح خدمات نظارت معماري تهیه شد

من اين مطلب را از سايت نظام مهندسي يكي از استانها پيدا كردم.ولي يادم نيست كدوم استان!

شرح خدمات نظارت معماري
تعريف: نظارت معماري عبارت از اقدامات لازم در جهت انطباق عمليات معماري با نقشه هاي طراحي و اجرائي معماري تائيد شده از طرف نظام مهندسي و پروانه صادره از سوي شهرداري مي باشد.
خدمات نظارت معماري: در سه مرحله زير انجام خواهد گرديد:
مرحله اول:شروع عمليات اجرائي معماري
مرحله دوم: حين عمليات اجرائي معماري
مرحله سوم: بعد از عمليات اجرائي معماري
گزارش مراحل نظارت:كليه مراحل نظارت معماري طي جدولي توسط مهندس معمار به مراجع ذيربط گزارش خواهد گرديد.
شرح مراحل خدمات نظارت عمليات اجرائي معماري:
مرحله اول: :شروع عمليات اجرائي معماري كه شامل بررسي ها و هماهنگي ها ي مقدماتي بشرح زير خواهد بود:
1- جلسه هماهنگي مشترك توسط ناظر هماهنگ كننده با حضور كارفرما و ساير مهندسين ناظرو طراح در تخصص هاي مربوطه و مجري ذيصلاح جهت شروع بكار و تبادل نظر با آنها
مربوطه و ساير مدارك رسمي ناظر بر احداث از ناظر هماهنگ كننده CD 2- اخذ نقشه هاي معماري اجرائي و
3-انجام بازديد محلي جهت كسب اطلاعات از وضعيت و موقعيت محوطه اجراي طرح با هماهنگي ناظر هماهنگ كننده
4- بررسي كامل نقشه هاي اجرائي بمنظور رفع ابهام و انطباق نقشه هاي اجرائي معماري با ساير نقشه هاي اجرائي با حضور ناظر هماهنگ كننده و ساير مهندسين ناظر و مجري ذيصلاح و كارفرما
5- تنظيم برنامه نظارتي با عوامل دست اندركار عمليات اجرائي
6- اخذ تائيد تطابق مشخصات زمين با نقشه موجود در طرحهاي اجرائي از مهندي نقشه بردار
7- تنظيم گزارش شروع عمليات اجرائي معماري به مراجع ذيربط
مرحله دوم: حين عمليات معماري كه شامل شرح خدمات حين اجراء عمليات معماري بشرح زير خواهد بود:
1- پي سازي:
- كنترل ابعاد و كد هاي روي پي ها و شناژها و محل هاي آنان
- كنترل محل چاله آسانسور
2- اسكلت:
- كنترل كدها و اندازه ها ي عناصر اصلي سازه از نظر ارتفاعي
- كنترل ابعاد چاله و چاه آسانسور
- كنترل كنترل ابعاد ستونها و ارتفاع تير ها
- كنترل محل بادبند ها و ديوارهاي برشي
- كنترل سازه نماها
- كنترل محل داكتها
- كنترل اندازه و كدهاي راه پله
3- سفتكاري:
- كنترل بلوكاژ ابعاد و اندازه ديوارها و كرسي چيني ها و جدا كننده ها و كد هاي سقف ها
- كنترل عايق كاري رطوبتي ديوارها و پشت بام
- كنترل ابعاد و اندازه داكتهاي تاسيساتي و محل لو له هاي دودكش ها
پنجره ها وابعاد و اندازه بازشوهاOKB - كنترل
- كنترل مهار نعل درگاهها و ديوارها و چارچوب هاي بازشوها
- كنترل ابعاد واندازه هاي فضاهاي معماري
- كنترل جزئيات اجرائي عايق بندي حرارتي
- كنترل شيب بندي رمپ ها
- كنترل شيب بندي پشت بام
- كنترل محل شوت زباله
- كنترل ارتفاع دست اندازبام
- كنترل مواد و مصالح و فرآورده هاي ساختماني سفتكاري
- كنترل محل اجراي پله فرار
4- نازككاري:
- كنترل اجراي جدول نازككاري
- كنترل عايق كاري رطوبتي سرويس هاي بهداشتي و آشپزخانه و بالكن
- كنترل اجراي جزئيات نماسازي با رعايت 2800
- كنترل مشخصات راه پله ها
- كنترل اجراي سقف كاذب
- كنترل مواد و مصالح و فرآورده هاي ساختماني نازككاري
5- تنظيم گزارش مربوط باين مرحله
مرحله سوم: بعد ازعمليات معماري كه شامل خدمات پايان عمليات معماري بشرح زير خواهد بود:
1- برسي رفع نواقصات عمليات معماري اعلام شده
(asbuilt2- تهيه نقشه معماري اجراء شده ساختمان(نقشه
3- تنظيم گزارش پايان عمليات معماري

تبصره:
1- در صورت انجام خدمات نظارت معماري توسط ساير مهندسين ، تعهد و نظارت معماري و گزارش مراحل عمليات معماري با رعايت شرح وظايف مندرج الزامي است . 2- در صورت وجود مغايرت ،تناقض ، نواقصات وعدم تطابق نقشه هاي اجرائي با همديگر،موارد توسط ناظر هماهنگ كننده به تهيه كننده هاي طرح هاي اجرائي جهت تكميل و رفع موارد ابلاغ خواهد شدو مهندسين طراح ملزم به رفع موارد ذكر شده مي باشند. 3- در صورت ابلاغ شرح وظايف جديد از طرف مراجع رسمي ، شرح وظايف جديد جايگزين شرح وظايف موجود خواهد بود. 4- مهندس ناظر معماري موظف است گزارش مراحل ذكر شده را تنظيم و به مراجع ذيربط ارائه نمايند.5- در صورت عدم رعايت مشخصات فني معماري و نقشه هاي اجرائي ناظر معماري موظف است طي گزارش طي كتبي موارد عدم رعايت را به اطلاع ناظر هماهنگ كننده و مراجع ذيربط برساند.6- حداقل جهار جلسه جهت هماهنگي با عوامل دست اندر كار عمليات ساختماني با تنظيم صورتجلسه الزامي است 7- كليه مراحل بازديد با هماهنگي ناظر هماهنگ كننده و مراجع ذيربط خواهد بود.8- حداقل چهار بازديد از عمليات معماري الزامي است و گزارش كليه مراحل بازديد ها جهت نظارت بصورت كتبي طي فرم اعلامي خواهد.9- در صورت عدم همكاري مهندس ناظر معماري از طرف ناظر هماهنگ كننده به مراجع ذيربط گزارش خواهد شد.10- هر گونه تغييرات در نقشه هاي اجرائي معماري منوط به تائيد مهندس تهيه كننده نقشه و يا مهندس ديگري با همان تخصص همراه با تائيد مهندس ناظر خواهد بود.11- ناظر هماهنگ كننده مكلف به اعلام شروع عمليات اجرائي به ناظر معماري مي باشد.12- شرح وظايف تدوين شده خارج از مصوبات مراجع ذيربط نمي باشد فلذا رعايت كليه آئين نامه ها و دستورالعمل ها ابلاغي از سوي مراجع ذي صلاح و ذيربط الزامي است.

taki taki

عضو جدید
مهندس پایه 3 دارای 8000 متر مربع سهمیه ست که این سهمیه رو میتونه یا نظارت و یا طراحی کنه، و یا مقداری از سهمیه را نظارت و مقداری طراحی تا 8 پرونده در سال. البته اگر عضو دفاتر فنی باشه، با اعمال یک ضریب بسته به شرایط سهمیه افزایش پیدا می کنه.
نظارت مسئولیت بیشتری برای مهندس ناظر داره اما خوب تمامی شرایط مصوبه رعایت نمیشه چون قیمت ها به دلیل ازدیاد عرضه پروانه نسبت به تقضای آن شکسته شده و تا نصف و یا یک سوم قیمت مصوب کاهش یافته، الان مهندسین گاها اصلا به ساختمان سر نمی زنند و یا اگر هم به ساختمان مراجعه کنند تنها به مورادی که در ادامه عرض می کنم دقت میشه: ابعاد کلی ساختمان ، بالکن ها، نبشی کشی جان پناه، درز انقطاع، عدم تیغه کشی پارکینگ، مطابق بودن نقشه ها با بنای اجرا شده، شاید هم موارد دیگه ای که من اطلاع دقیق ندارم و درصورت مشاهده تخلف، در فرم های آماده ای که در اختیار دارند گزارش رو به سازمان ارائه می دن. بهرحال هرچه بیشتر بتونید به ساختمان سر بزنید بهتره.

khatoon 1

عضو جدید
مهندس پایه 3 دارای 8000 متر مربع سهمیه ست که این سهمیه رو میتونه یا نظارت و یا طراحی کنه، و یا مقداری از سهمیه را نظارت و مقداری طراحی تا 8 پرونده در سال. البته اگر عضو دفاتر فنی باشه، با اعمال یک ضریب بسته به شرایط سهمیه افزایش پیدا می کنه.
نظارت مسئولیت بیشتری برای مهندس ناظر داره اما خوب تمامی شرایط مصوبه رعایت نمیشه چون قیمت ها به دلیل ازدیاد عرضه پروانه نسبت به تقضای آن شکسته شده و تا نصف و یا یک سوم قیمت مصوب کاهش یافته، الان مهندسین گاها اصلا به ساختمان سر نمی زنند و یا اگر هم به ساختمان مراجعه کنند تنها به مورادی که در ادامه عرض می کنم دقت میشه: ابعاد کلی ساختمان ، بالکن ها، نبشی کشی جان پناه، درز انقطاع، عدم تیغه کشی پارکینگ، مطابق بودن نقشه ها با بنای اجرا شده، شاید هم موارد دیگه ای که من اطلاع دقیق ندارم و درصورت مشاهده تخلف، در فرم های آماده ای که در اختیار دارند گزارش رو به سازمان ارائه می دن. بهرحال هرچه بیشتر بتونید به ساختمان سر بزنید بهتره.
تشكر از مطلب خوبتون
اگه امكانش هست ي نمونه از فرم ها را بذاريد
شما خودتون تجربه نظارت معماري داريد يا اين بر اساس ديده ها و شنيده هاتون بود؟
ي ساختمان هم ناظر معماري داره هم عمران يا نه؟
چون من شنيدم اگه مهندس ناظر عمران با تجربه باشه بدون ترس ميشه نظارت معماري را بر داشت؟

taki taki

عضو جدید
تشكر از مطلب خوبتون
اگه امكانش هست ي نمونه از فرم ها را بذاريد
شما خودتون تجربه نظارت معماري داريد يا اين بر اساس ديده ها و شنيده هاتون بود؟
ي ساختمان هم ناظر معماري داره هم عمران يا نه؟
چون من شنيدم اگه مهندس ناظر عمران با تجربه باشه بدون ترس ميشه نظارت معماري را بر داشت؟

تا کنون تجربه استفاده از سهیمه نظارت نداشتم چون کل سهیمه رو با طراحی پر کردم اما گاها با دوستان و همکاران صحبت میشه.
ساختمان هم به مهر و امضای ناظر عمران نیاز داره و هم معماری. نظارت معماری مسئولیت کمتری داره و ربطی به نظارت عمران نداره. تنها جاهایی که امکان بروز مشکل وجود داره یکی ارتفاع و نبشی کشی جان پناهه که امکان ریزش دیوار و سقوط افراد وجود داره یکی دیگه هم دودکش های ساختمان که باید دقت کرد با خطوط شکسته عبور نکرده باشه و داخل دیوار کار شده باشه و از عناصر سازه ای عبور نکرده باشه.

taki taki

عضو جدید

در پست بالا که نقل قولش رو گذاشتم به اشباه گفتم 8 پرونده در سال که 12 پرونده صحیح می باشد، البته اگر کار دائمی نداشته باشید تعهد نامه مربوطه را هم به سازمان نظام مهندسی بدید تا 15 پرونده در سال سهمیه تون افزایش پیدا می کنه (30% افزایش)

arezooo82

عضو جدید
دوستان،من سرپرست کارگاه پرژه ای هستم که مجری همین پروژه به من پیشنهاد داد تا پروانم رو در اختیار دفترش بذارم تا با پروانه من کار کنن و ماهیانه 1 میلیون به من بابت پروانم دستمزد بدن.و گفتن من در اصل کاری ندارم و فقط پروانم رو در اختیار ایشون باید بذارم.من هیچ تجربه ای ندارم.لطفا اگه کسی راجع به این موضوع چیزی میدونه ،منو راهنمایی کنه..این کار خوبه یا بده ؟:que:

لوتوس

عضو جدید
دوستان،من سرپرست کارگاه پرژه ای هستم که مجری همین پروژه به من پیشنهاد داد تا پروانم رو در اختیار دفترش بذارم تا با پروانه من کار کنن و ماهیانه 1 میلیون به من بابت پروانم دستمزد بدن.و گفتن من در اصل کاری ندارم و فقط پروانم رو در اختیار ایشون باید بذارم.من هیچ تجربه ای ندارم.لطفا اگه کسی راجع به این موضوع چیزی میدونه ،منو راهنمایی کنه..این کار خوبه یا بده

خوب گفته اگه خودتم هستی مشکلی نداره اگه پروانه طراحی و نظارت هم میخواد از من هست.الان قیمت سالی 4.5 هست.(طراحی و نظارت)

arezooo82

عضو جدید
اینجا تو قزوین متری 2200 تومنه طراحی و نظارت..سالی هم 5400 متر سهمیه داریم.الته من فقط نظارت دارم فعلا.نظارت مسئولیتش سنگینه.فقط میترسم خدا نکرده اتفاقی بیفته پای من گیر باشه.چون من هیچ دخالتی نباید داشته باشم..فقط مهرم رو میذارم در اختیارشون.

MARY TANHA

عضو جدید
اینجا تو قزوین متری 2200 تومنه طراحی و نظارت..سالی هم 5400 متر سهمیه داریم.الته من فقط نظارت دارم فعلا.نظارت مسئولیتش سنگینه.فقط میترسم خدا نکرده اتفاقی بیفته پای من گیر باشه.چون من هیچ دخالتی نباید داشته باشم..فقط مهرم رو میذارم در اختیارشون.
من شنيدم كه موقع قرارداد ذكر ميكنن كه مبلغ توافقي در ازاي پروانه نظارت داده ميشه و شما در سود و زيان شركت و خساراتش سهيم نيستيد.....به اين موضوع دقت كنيد
اين ماهيانه يك كه گفتين در مجموع گفتن؟يعني هم حقوق و هم پروانه؟؟ من شنيدم سالانه 4.5 تا 5 براي پروانه نظارت ميدن

arezooo82

عضو جدید
نه حقوق سرپرست کارگاهیم جداست.فقط بابت پروانه نظارت ماهی یه تومن.اگه تو سود و زیان سهیم نباشم خوبه پس..

farshidparvizi

عضو جدید
سلام
به نظر من خوب نيست
خدا مي دونه با پروانه ي شما كدوم ساختمونها رو مهر و امضاء ميكنن؟
هيچ موقع بار حقوقي ناشي از در اختيار گذاشتن پروانه ات رو به ديگرون فراموش نكن.

ameen joon

عضو جدید
سلام. می شه هر کی در مورد مالیات و این جور چیزا تجربه ای داره بگه
من امسال پروانه نظارت گرفتم. عضو دفتر یکی از آشناهامونم. اونم گفته ناظر معماری کار خاصی نداره. مسولیت زیادی هم نداره. یک سری نامه تخلف از متراژ و اینا هست که به طور کلی خودش می نویسه و من امضا می کنم و کارفرما هم می ره جریمه شو می ده و همه دور هم خوشحالیم! همین. الان هم گفته متری 5000 تومان است واسه نظارت.

MARY TANHA

عضو جدید
من امسال پروانه نظارت گرفتم. عضو دفتر یکی از آشناهامونم. اونم گفته ناظر معماری کار خاصی نداره. مسولیت زیادی هم نداره. یک سری نامه تخلف از متراژ و اینا هست که به طور کلی خودش می نویسه و من امضا می کنم و کارفرما هم می ره جریمه شو می ده و همه دور هم خوشحالیم! همین. الان هم گفته متری 5000 تومان است واسه نظارت.
تعرفه داره.واسه هر شهر متفاوته.به سايت نظام مهندسي استانتون ي سر بزن ...يا برو نظام و ليست را تهيه ن براي آگاهي از قيمت ها و سهميه ات در سال

بابالنگ دراز

کاربر بیش فعال

میشه دقیق تر توضیح بدین؟یعنی ناظر معماری با ناظر عمران فرق میکنه کارش؟مثلا مثل عمرانیا گزارش مرحله ای نمیخواد بدیم؟

maktoobian

عضو جدید
سلام من يه ساله نظارتمو تهران گرفتم تلان ساكن اصفهانم.ميخواستم تا كاراي انتقالش كه 6ماه طول ميكشه انجام شه يه جا كاركنم كه ترسمم بريزه.به نظرتون به كجا مراجعه كنم كه بيشترتوعمق كارباشه؟دفترفني مهندسي؟مشاور؟يا ...
شما بگيد.هيشگي قبول نميكنه منوباخودش يه مدت ببره كارگاه ببينم روند كارو.شما كسي رو ميشناسيد از اصفهان؟

vertex

اخراجی موقت
عزیزان مهندس هیچوقت حق طراحی و نظارت تون رو نفروشید چون علاوه بر اینکه مسئولیت بالایی داره روز به روز ارزش کار مهندسی رو پایین میاره . هیچوقت تعرفه ها توی جیب خودتون نمیره . دلال بازی زیاد میشه . قوانین ساخت و ساز رعایت نمیشه و در نهایت مسئولیت چند ساختمان ناقص رو بدون اینکه حق نظارت اون رو تماماً دریافت کرده باشید به نامتون ثبت میشه . درسته که قوانین نظام مهندسی اشکال داره . درسته که نظام ارجاء کار غلطه و نباید سهمیه هامون رو از دفاتر گدایی کنیم یا بفروشیم . درسته که ساختمان های زیادی در شهر هستند که بدون رعایت مقررات ملی اجرا می شوند و به هر طریقی پایان کار می گیرند. درسته که ما مهندسین نه بخاطر شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت بلکه بخاطر نیاز مالی تن به فروش مهر و یا امضا نقشه ها با حداقل دستمزد می دهیم و در نهایت درسته که اگر فلان نقشه رو شما امضا نکنید یکی دیگه امضا میکنه. ولی دوستان اینهمه هیچکدوم دلیل نمیشه . من همه این مسائل رو میدونم . و حالا یک سوال : آیا با فروش مهر و یا راضی شدن به پولی که دفاتر به مهندسین بابت مهر کردن نقشه ها می دن ( که تقریباً یکسوم تعرفه است ) مشکل مالی مهندسین بر طرف میشه و یا اینکه اگر امسال شما سهمیه خودتون رو پر کنید فکر میکنید سال آینده باز هم بتونید پر کنید؟ چرا و تا کی باید برای پر کردن سهمیه ها دلهره داشته باشیم . عزیزان من به شما قول میدم وضع روز به روز از این بدتر میشه روزی میرسه که تعرفه 3000 تومنی رو 1000 تومن هم ازتون نمیخرند . ته سال با یه عالمه متراژ خالی بی ارزش شما میمونید و خودتون و پشیمون از اینکه چرا مهندسین. در حالی که مردم فکر میکنند شما دارین پول پارو میکنین در حالی که پول رو یکی دیگه گرفته شما باید مالیاتشو بدین . شما فقط میتونین به دستانی که در ظرف شماست و غذای سهم شما رو بر میداره زل بزنید . بعد با خودتون فکر کنید همینی که هست اگه مابقیش رو نخورم میمیرم . آیا حق ما اینه؟ عزیزان یک راه بیشتر نیست مثل هر صنف دیگه ای باید با هم متحد باشیم . یعنی چه که معمار بیاد نظارت عمران رو انجام بده عمران هم بیاد نظارت معمار رو انجام بده؟ مگر برق میتونه نظارت مکانیک رو انجام بده ؟ یا اینکه تعداد مهندسین یه رشته کمه که بخوان صلاحیت ها رو به اونیکی بدن . یعنی چه که کار رو دفاتر به مهندسین ارجاء کنند؟ چرا مهندس ناظر باید با مسئول دفتر و کارفرما طرف بشه ؟ ( این فساد آور نیست به نظر شما) اگر ناظر کارشو درست انجام بده به کار کارفرما گیر بده آقای مسئول دفتر ناراحت میشه چون کارفرما براش مهمه اونوقت دیگه کار بهتون نمیده و خودتون بهتر میدونید نظارت رو میده به یه مهندس وظیفه شناس که حتی یک بار هم سر نزنه به ساختمون. دیدید سیستم وقتی غلط باشه آدمی که کارشو درست انجام بده آدمی که تخصص داره گوشه نشینه . یعنی نظام مهندسی پولی رو که از مالک ( کارفرما ) میگیره نمیتونه مستقیم به حساب مهندس بریزه ؟ من میگم میتونه اینکار رو بکنه ولی آقایون نمیخواهند اینجوری بشه ( البته توی تهران مثل اینکه داره اینجوری میشه ). میدونید چرا نمیخوان بخاطر اینکه اینجوری عدالت رعایت میشه و دفاتر دیگه دستشون از توی کاسه مهندسین بریده میشه . خودم توی مجمع عمومی نظام مهندسی بودم حدود 1000 نفر یکصدا فریاد زدند و تصویب کردند که باید این اتفاق بیفته ولی نشد. آقایون ریاست جلسه رو به عهده داشتند و کاری کردند که نشه . مهندس عزیز سهمیه من و تو در آمدی باور نکردنی برای عده ای شده که فکر میکنند نظام مهندسی ارث باباشونه و بقه مهندسین نوکر بی جیره و مواجبشون اونها از اتحاد ما میترسند. به نظر من نظام مهندسی دیگه کارکرد خودشو از دست داده. لابی قدرت و گروههای سرمایه داری درش رخنه کردند و اجازه رعایت عدالت رو نمیدند . هدف من از این دلنوشته فقط روشن کردن بعضی از مسائل بود خیلی از عزیزان تازه وارد کار شدند و به دیگران نگاه می کنند که اونها چه میکنند . عزیزان ما قشر فرهیخته جامعه هستیم. نباید اوضاع کسب و کار برای ما به این نحو باشه . به نظر من این اوضاع نابسامان از یک طرف به ما هم برمیگرده که چطور سازمانی که همه چیزش دست خودمون باید باشه در دست عده ای جابه جا میشه و شما هیچ نقشی در اون ندارید . برای شغلتون برای سالهای گذشته از زندگینتون . برای هزینه های تحصیلتون و برای جوونیتون ارزش قائل بشین . سازمان نظام مهندسی مال شماست . بودجه و تراز مالیش رو شما در مجمع عمومی متشکل از اعضای نظام مهندی تصویب میکنید . حتی حقوق هیئت رئیسه و کارکنان نظام مهندسی دست شماست ولی فکر نکنم دوستان برای شرکت در مجمع عمومی زیاد مشتاق باشند . درسته؟ خوب تا وقتی که این باشه ... همین میشه . خداوند احوال قومی را تغییر نمیدهد تا اینکه خود در خودشان این تغییر را بدهند . پس طرز فکرتون رو تغییر بدین فروش مهر رو فراموش کنید با هم متحد باشید و یکصدا اون چیزی رو که به نفع همه مهندسان هست فریاد بزنید . در مجامع عمومی که هر سال در دو نوبت عادی برگزار میشه شرکت کنید و حقتون رو طلب کنید کم کم صداها شنیده میشوند .
برای متحد شدن باید با هم ارتباط داشته باشیم ایمیل من اینه : gereh_vertex@yahoo.com
خوشحال میشم تجربیات خود مون رو با هم قسمت کنیم . سر فرصت یک تاپیک جدید میزنم چون فکر میکنم این مباحث از مسائل این تاپیک تا اندازه ای جداست . به امید بهروزی برای همه مهندسین

maktoobian

عضو جدید
سلام من يه ساله نظارتمو تهران گرفتم الان ساكن اصفهانم.ميخواستم تا كاراي انتقالش كه 6ماه طول ميكشه انجام شه يه جا كاركنم كه ترسمم بريزه.به نظرتون به كجا مراجعه كنم كه بيشترتوعمق كارباشه؟دفترفني مهندسي؟مشاور؟يا ...
شما بگيد.هيشگي قبول نميكنه منوباخودش يه مدت ببره كارگاه ببينم روند كارو.شما كسي رو ميشناسيد از اصفهان؟cado revitهم در حد كار رابندازي بلدم

yalda65

عضو جدید
دوستان كسي اينجا سامانه ارجاع كار ناظرين (مربوط به نظام تهران) ثبت نام كرده؟ ميخواستم بدونم از زماني كه كد رهگيري ميگيريم و به دفاتر الكترونيك شهر ميريم كار به اتمام ميرسه؟ يا اونهم نياز به تاييد سازمان داره؟ من بعد از 2 ماه معطلي تازه ديروز پروانه به دستم رسيد و متاسفانه هنوز شماره امضام تاييد نشده! :(

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام:gol:
دوستان تاپیک خیلی خوبی ایجاد کردید.
اونهایی که تجربه دارند میشه در مورد نحوه ی کنترل کردن آیتم های گزارش مرحله(موارد زیر ) توضیح بدید:

شرح خدمات نظارت معماري
تعريف: نظارت معماري عبارت از اقدامات لازم در جهت انطباق عمليات معماري با نقشه هاي طراحي و اجرائي معماري تائيد شده از طرف نظام مهندسي و پروانه صادره از سوي شهرداري مي باشد.
خدمات نظارت معماري: در سه مرحله زير انجام خواهد گرديد:
مرحله اول:شروع عمليات اجرائي معماري
مرحله دوم: حين عمليات اجرائي معماري
مرحله سوم: بعد از عمليات اجرائي معماري
گزارش مراحل نظارت:كليه مراحل نظارت معماري طي جدولي توسط مهندس معمار به مراجع ذيربط گزارش خواهد گرديد.
شرح مراحل خدمات نظارت عمليات اجرائي معماري:
مرحله اول: :شروع عمليات اجرائي معماري كه شامل بررسي ها و هماهنگي ها ي مقدماتي بشرح زير خواهد بود:
1- جلسه هماهنگي مشترك توسط ناظر هماهنگ كننده با حضور كارفرما و ساير مهندسين ناظرو طراح در تخصص هاي مربوطه و مجري ذيصلاح جهت شروع بكار و تبادل نظر با آنها
مربوطه و ساير مدارك رسمي ناظر بر احداث از ناظر هماهنگ كننده CD 2- اخذ نقشه هاي معماري اجرائي و
3-انجام بازديد محلي جهت كسب اطلاعات از وضعيت و موقعيت محوطه اجراي طرح با هماهنگي ناظر هماهنگ كننده
4- بررسي كامل نقشه هاي اجرائي بمنظور رفع ابهام و انطباق نقشه هاي اجرائي معماري با ساير نقشه هاي اجرائي با حضور ناظر هماهنگ كننده و ساير مهندسين ناظر و مجري ذيصلاح و كارفرما
5- تنظيم برنامه نظارتي با عوامل دست اندركار عمليات اجرائي
6- اخذ تائيد تطابق مشخصات زمين با نقشه موجود در طرحهاي اجرائي از مهندي نقشه بردار
7- تنظيم گزارش شروع عمليات اجرائي معماري به مراجع ذيربط
مرحله دوم: حين عمليات معماري كه شامل شرح خدمات حين اجراء عمليات معماري بشرح زير خواهد بود:
1- پي سازي:
- كنترل ابعاد و كد هاي روي پي ها و شناژها و محل هاي آنان
- كنترل محل چاله آسانسور
2- اسكلت:
- كنترل كدها و اندازه ها ي عناصر اصلي سازه از نظر ارتفاعي
- كنترل ابعاد چاله و چاه آسانسور
- كنترل كنترل ابعاد ستونها و ارتفاع تير ها
- كنترل محل بادبند ها و ديوارهاي برشي
- كنترل سازه نماها
- كنترل محل داكتها
- كنترل اندازه و كدهاي راه پله
3- سفتكاري:
- كنترل بلوكاژ ابعاد و اندازه ديوارها و كرسي چيني ها و جدا كننده ها و كد هاي سقف ها
- كنترل عايق كاري رطوبتي ديوارها و پشت بام
- كنترل ابعاد و اندازه داكتهاي تاسيساتي و محل لو له هاي دودكش ها
پنجره ها وابعاد و اندازه بازشوهاOKB - كنترل
- كنترل مهار نعل درگاهها و ديوارها و چارچوب هاي بازشوها
- كنترل ابعاد واندازه هاي فضاهاي معماري
- كنترل جزئيات اجرائي عايق بندي حرارتي
- كنترل شيب بندي رمپ ها
- كنترل شيب بندي پشت بام
- كنترل محل شوت زباله
- كنترل ارتفاع دست اندازبام
- كنترل مواد و مصالح و فرآورده هاي ساختماني سفتكاري
- كنترل محل اجراي پله فرار
4- نازككاري:
- كنترل اجراي جدول نازككاري
- كنترل عايق كاري رطوبتي سرويس هاي بهداشتي و آشپزخانه و بالكن
- كنترل اجراي جزئيات نماسازي با رعايت 2800
- كنترل مشخصات راه پله ها
- كنترل اجراي سقف كاذب
- كنترل مواد و مصالح و فرآورده هاي ساختماني نازككاري
5- تنظيم گزارش مربوط باين مرحله
مرحله سوم: بعد ازعمليات معماري كه شامل خدمات پايان عمليات معماري بشرح زير خواهد بود:
1- برسي رفع نواقصات عمليات معماري اعلام شده
(asbuilt2- تهيه نقشه معماري اجراء شده ساختمان(نقشه
3- تنظيم گزارش پايان عمليات معماري

saghi23

عضو جدید
سلام دوستان قبول شدگان آزمون شهریور پروانه دریافت کردید؟هنوز خبری نشده

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان قبول شدگان آزمون شهریور پروانه دریافت کردید؟هنوز خبری نشده
سلام
مگه شما پروانه تون و نگرفتید؟شهریور پارسال قبول شدید؟چطور میشه تا حالا پروانه نگرفتید! مشکل چیه؟

vertex

اخراجی موقت
ای داد بیداد

ای داد بیداد

سلام
مگه شما پروانه تون و نگرفتید؟شهریور پارسال قبول شدید؟چطور میشه تا حالا پروانه نگرفتید! مشکل چیه؟

مهندس خبر ندارید چه اوضائیه .....
معلوم نیست کی پروانه رو میدن بهمون تازه حالا فرض کنیم پروانه اومد دستمون توی این آشفته بازار مگه میشه حق و حقوقتو بگیری .
راستش با تمام علاقه ای که به رشته خودم و زمینه کاریش دارم احتمالا مهندسی رو ببوسم بزارم کنار این واسه ما نون و آب نمیشه تا مافیای قدرت و سرمایه توی نظام مهندسی حرف اول و آخر رو میزنند جایی برای مهندسان وظیفه شناس نیست . تا ابلاغیه های تهران هم به استان ها برسه عمرمون تموم میشه و ارجای کار و اینجور چیزای خوشکل مشکل به عمر ما قطع نمیده در نتیجه برای اینکه این ما ( مهندسان ) از گشنگی نمیریم به همه ی دوستان پیشنهاد می کنم زیاد به مهندسیتون تکیه نکنین و سعی کنین یه جوری با فکرتون نون در بیارین . مهندسا اکثرا آدمای باهوشی هستند . کافیه نصف وقت و سرمایه ای رو که واسه تحصیل صرف کردیم رو صرف یه فعالیت خلاقانه و کار آفرینانه بکنیم مطمئنم خیلی زود پیشرفت میکنیم . ساختمون ها رو هم بزارین همون بساز بفروشها بسازند و حالشو ببرند و سورش رو هم با کارمندان شهرداری و نظام مهندسی بگیرند. ما ها اهل قالتاق بازی نیستیم ما چنتا مهندس جوونیم که میخوایم درست کار کنیم اگه نیمشه درست کار کرد اگه بدون رشوه و رابطه نمیشه پس همون بهتر که خودمونو قاطی نکنیم . یکی از مدارک برای دریافت پروانه اشتغال امضای 2 تا مهندس با 10 سال سابقه در همون رشته و عضو نظام است . برای تکمیل این فرم رفتم سراغ یکی از استادای قدیمی دانشگاهمون . مرد محترم و فهیمی بود خیلی هم با تجربه . میدونید بهم چی گفت ؟؟؟؟ گفت که اصلا عضو نظام مهندسی نیست و قبولش نداره . من خیلی تعجب کرده بودم . ولی حالا اصلا واسم عجیب نیست . بعضی از مهندسا فکر میکنند که اگر سهمیه رو پر نکنند یکی دیگه میزنه و سرشون کلاه میره غافل از اینکه بابا آش چی؟؟ کشک چی ؟؟ مهندس پولی که بهت میدن پول کرایه ماشینت برای رفتن سر پروژه هم نیست . حالا توی بعضی از استانها مثل گیلان هم که تعرفه ها رو نصف یا یکسوم به مهندسا میدن . ببخشید پر حرفی کردم ولی ما یاد گرفته بودیم درس بخونیم یاد نگرفته بودیم قالتاق باشیم . یاد نگرفتیم دنبال استاد واسه قبولی بدوییم . یا بریم توی کلاس خصوصیش تا نمره پایان ترممون رو بالای 10 بده . ما بچه های مثبتی بودیم زحمت کشیدیم و مهندس شدیم . ولی یه عده که دیپلمشون رو به زور گرفتن یه عده که 10 بار یه واحد رو گرفتند و باز افتادند . یه عده که با هزار جور کلک پروژه آماده و اینترنتی تحویل دادند الان وضعشون توپه چرا؟؟؟ چون به بی قاعدگی عادت دارند . چون توی زندگی بی قاعدگی رو تمرین کردند . عزیزان دلم خیلی پره . میبخشید . فقط میخواستم بگم ما معمارها ذهن بازی داریم سعی کنیم اینقدر در قید این نظام بی نظم مهندسی نباشیم . به امید سربلندی همه مهندسان و قرار گرفتن اونها در جایگاه حقیقیشان . از غلط های احتمالی املائی هم اگر بود پیشاپیش غذر خواهی میکنم . یا علی

بالا