تبادل نظر در مورد صدور پروانه ی طراحی و نظارت معماری

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مهندسان پروانه دار بی پروانه !

دوستانی که آزمون طراحی امسال(91) و قبول شدند آیا پروانه شون صادر شد؟

ما که یه ماهی میشه که مدارکمون و تحویل دادیم اما پروانه ها رو به راه و شهرسازی نمی فرستند و در نظام مهندسی بایگانی شده !

می خواستم بدونم که آیا شما هم همین مشکل و دارید یا پروانه تون صادر شده و ازش استفاده میکنید؟

من خیلی لازمش دارم ولی فعلا پروانه هامون و بایگانی کردند! بعد از اینهمه زحمت که طراحی قبول شدیم و الان موقع استفاده از اونه نظام بایگانی کرده!

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
راستی دوستان مثل اینکه چند وقته که نظارت معماری و فقط به معمارها میدند!

نمی دونم آیا این مصوبات کلی هستند یا استانی.اگر شما هم اطلاعی دارید بگید.

farnaz*

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه سوال دیگه:
دوستانی که پروانه ی نظارت معماری دارند آیا برگه های نظارتشون و همون ابتدا تحویل دادند؟
به ما که ندادند.

mostafa1427

عضو جدید
سلام مهندسان پروانه دار بی پروانه !

دوستانی که آزمون طراحی امسال(91) و قبول شدند آیا پروانه شون صادر شد؟

ما که یه ماهی میشه که مدارکمون و تحویل دادیم اما پروانه ها رو به راه و شهرسازی نمی فرستند و در نظام مهندسی بایگانی شده !

می خواستم بدونم که آیا شما هم همین مشکل و دارید یا پروانه تون صادر شده و ازش استفاده میکنید؟

من خیلی لازمش دارم ولی فعلا پروانه هامون و بایگانی کردند! بعد از اینهمه زحمت که طراحی قبول شدیم و الان موقع استفاده از اونه نظام بایگانی کرده!

سلام من یک ماهی میشه پروانم رو گرفتم
چون دی ماه پروانه رو گرفتم 3600 متر سهمیه بیشتر ندادن الانم همشو مهر زدم ولی هنوز برگ سبزها از نظام نیومدن برای تسویه حساب با مالکین

vertex

اخراجی موقت
[h=2][/h]
عزیزان مهندس هیچوقت حق طراحی و نظارت تون رو نفروشید چون علاوه بر اینکه مسئولیت بالایی داره روز به روز ارزش کار مهندسی رو پایین میاره . هیچوقت تعرفه ها توی جیب خودتون نمیره . دلال بازی زیاد میشه . قوانین ساخت و ساز رعایت نمیشه و در نهایت مسئولیت چند ساختمان ناقص رو بدون اینکه حق نظارت اون رو تماماً دریافت کرده باشید به نامتون ثبت میشه . درسته که قوانین نظام مهندسی اشکال داره . درسته که نظام ارجاء کار غلطه و نباید سهمیه هامون رو از دفاتر گدایی کنیم یا بفروشیم . درسته که ساختمان های زیادی در شهر هستند که بدون رعایت مقررات ملی اجرا می شوند و به هر طریقی پایان کار می گیرند. درسته که ما مهندسین نه بخاطر شانه خالی کردن از زیر بار مسئولیت بلکه بخاطر نیاز مالی تن به فروش مهر و یا امضا نقشه ها با حداقل دستمزد می دهیم و در نهایت درسته که اگر فلان نقشه رو شما امضا نکنید یکی دیگه امضا میکنه. ولی دوستان اینهمه هیچکدوم دلیل نمیشه . من همه این مسائل رو میدونم . و حالا یک سوال : آیا با فروش مهر و یا راضی شدن به پولی که دفاتر به مهندسین بابت مهر کردن نقشه ها می دن ( که تقریباً یکسوم تعرفه است ) مشکل مالی مهندسین بر طرف میشه و یا اینکه اگر امسال شما سهمیه خودتون رو پر کنید فکر میکنید سال آینده باز هم بتونید پر کنید؟ چرا و تا کی باید برای پر کردن سهمیه ها دلهره داشته باشیم . عزیزان من به شما قول میدم وضع روز به روز از این بدتر میشه روزی میرسه که تعرفه 3000 تومنی رو 1000 تومن هم ازتون نمیخرند . ته سال با یه عالمه متراژ خالی بی ارزش شما میمونید و خودتون و پشیمون از اینکه چرا مهندسین. در حالی که مردم فکر میکنند شما دارین پول پارو میکنین در حالی که پول رو یکی دیگه گرفته شما باید مالیاتشو بدین . شما فقط میتونین به دستانی که در ظرف شماست و غذای سهم شما رو بر میداره زل بزنید . بعد با خودتون فکر کنید همینی که هست اگه مابقیش رو نخورم میمیرم . آیا حق ما اینه؟ عزیزان یک راه بیشتر نیست مثل هر صنف دیگه ای باید با هم متحد باشیم . یعنی چه که معمار بیاد نظارت عمران رو انجام بده عمران هم بیاد نظارت معمار رو انجام بده؟ مگر برق میتونه نظارت مکانیک رو انجام بده ؟ یا اینکه تعداد مهندسین یه رشته کمه که بخوان صلاحیت ها رو به اونیکی بدن . یعنی چه که کار رو دفاتر به مهندسین ارجاء کنند؟ چرا مهندس ناظر باید با مسئول دفتر و کارفرما طرف بشه ؟ ( این فساد آور نیست به نظر شما) اگر ناظر کارشو درست انجام بده به کار کارفرما گیر بده آقای مسئول دفتر ناراحت میشه چون کارفرما براش مهمه اونوقت دیگه کار بهتون نمیده و خودتون بهتر میدونید نظارت رو میده به یه مهندس وظیفه شناس که حتی یک بار هم سر نزنه به ساختمون. دیدید سیستم وقتی غلط باشه آدمی که کارشو درست انجام بده آدمی که تخصص داره گوشه نشینه . یعنی نظام مهندسی پولی رو که از مالک ( کارفرما ) میگیره نمیتونه مستقیم به حساب مهندس بریزه ؟ من میگم میتونه اینکار رو بکنه ولی آقایون نمیخواهند اینجوری بشه ( البته توی تهران مثل اینکه داره اینجوری میشه ). میدونید چرا نمیخوان بخاطر اینکه اینجوری عدالت رعایت میشه و دفاتر دیگه دستشون از توی کاسه مهندسین بریده میشه . خودم توی مجمع عمومی نظام مهندسی بودم حدود 1000 نفر یکصدا فریاد زدند و تصویب کردند که باید این اتفاق بیفته ولی نشد. آقایون ریاست جلسه رو به عهده داشتند و کاری کردند که نشه . مهندس عزیز سهمیه من و تو در آمدی باور نکردنی برای عده ای شده که فکر میکنند نظام مهندسی ارث باباشونه و بقه مهندسین نوکر بی جیره و مواجبشون اونها از اتحاد ما میترسند. به نظر من نظام مهندسی دیگه کارکرد خودشو از دست داده. لابی قدرت و گروههای سرمایه داری درش رخنه کردند و اجازه رعایت عدالت رو نمیدند . هدف من از این دلنوشته فقط روشن کردن بعضی از مسائل بود خیلی از عزیزان تازه وارد کار شدند و به دیگران نگاه می کنند که اونها چه میکنند . عزیزان ما قشر فرهیخته جامعه هستیم. نباید اوضاع کسب و کار برای ما به این نحو باشه . به نظر من این اوضاع نابسامان از یک طرف به ما هم برمیگرده که چطور سازمانی که همه چیزش دست خودمون باید باشه در دست عده ای جابه جا میشه و شما هیچ نقشی در اون ندارید . برای شغلتون برای سالهای گذشته از زندگینتون . برای هزینه های تحصیلتون و برای جوونیتون ارزش قائل بشین . سازمان نظام مهندسی مال شماست . بودجه و تراز مالیش رو شما در مجمع عمومی متشکل از اعضای نظام مهندی تصویب میکنید . حتی حقوق هیئت رئیسه و کارکنان نظام مهندسی دست شماست ولی فکر نکنم دوستان برای شرکت در مجمع عمومی زیاد مشتاق باشند . درسته؟ خوب تا وقتی که این باشه ... همین میشه . خداوند احوال قومی را تغییر نمیدهد تا اینکه خود در خودشان این تغییر را بدهند . پس طرز فکرتون رو تغییر بدین فروش مهر رو فراموش کنید با هم متحد باشید و یکصدا اون چیزی رو که به نفع همه مهندسان هست فریاد بزنید . در مجامع عمومی که هر سال در دو نوبت عادی برگزار میشه شرکت کنید و حقتون رو طلب کنید کم کم صداها شنیده میشوند .
برای متحد شدن باید با هم ارتباط داشته باشیم ایمیل من اینه : gereh_vertex@yahoo.com
خوشحال میشم تجربیات خود مون رو با هم قسمت کنیم . سر فرصت یک تاپیک جدید میزنم چون فکر میکنم این مباحث از مسائل این تاپیک تا اندازه ای جداست . به امید بهروزی برای همه مهندسین​

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
کاملا درست گفتید. اتفاقی که درحال وقوع ست ، همینه

agin

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان
اتفاق جالبی که افتاده و شاید من نمیدونستم، اینه که به بچه هایی که نظارت دارند فقط ، طراحی تشویقی دادند .نمیدونم این مساله فقط در شهر ما افتاده یا بقیه جاها هم هست.
به این مفهوم که تا سالهای قبل عمرانیها هم حق طراحی گروه الف رو داشتند اما حالا از عمرانیها گرفتند و به بچه های ناظر معماری دادند
اگر کسی اطلاعات جامع تری داره لطفا خبر رسانی کنین
ممنونم

RAHA60

کاربر فعال
سلام دوستان
اتفاق جالبی که افتاده و شاید من نمیدونستم، اینه که به بچه هایی که نظارت دارند فقط ، طراحی تشویقی دادند .نمیدونم این مساله فقط در شهر ما افتاده یا بقیه جاها هم هست.
به این مفهوم که تا سالهای قبل عمرانیها هم حق طراحی گروه الف رو داشتند اما حالا از عمرانیها گرفتند و به بچه های ناظر معماری دادند
اگر کسی اطلاعات جامع
تری داره لطفا خبر رسانی کنین
ممنونم

مطمئنی؟خیلی بعیده....

maktoobian

عضو جدید
سلام دوستان
ممنونم

سلام منم اصفهانم.ميتونين منو راهنمايي كنين در مورد محيط كار اصفهان؟من تازه از تهران اومدم اينجا هيچ آشنايي برا كار ندارم

vertex

اخراجی موقت
سلام دوستان
ممنونم
شما کدوم شهرید؟

amin_a

عضو جدید
سلام یه سوال داشتم من اجرا فقط قبول شدم . پروانه باهاش میدن؟

Seti.Star

عضو جدید
کاربر ممتاز

منم همین سوالو داشتم که فعلا که فقط اجرا قبول شدم کارکردی هم داره؟
ازمون بعدی کی برگزار میشه ؟

http://www.www.www.iran-eng.ir/show...ازمون-اذر-92?p=7336374&viewfull=1#post7336374

سلام این پستها رو بخونید شاید یچیزی دستگیرتون شد.....

arcsanva

عضو جدید
دفترچه راهنما و دستورتالعمل ثبت نام:
تذكر مهم: اخذ صلاحيت اجرا براي رشت ههاي عمران و معماري در صورت دارا بودن پروانه
اشتغال بكار در صلاحيت هاي طراحي و يا نظارت اين رشت هها و يا قبولي در آزمون جاري يكي از
اين بخش ها مقدور خواهد بود. در صورت قبولي در بخش اجرا در آزمون آذرماه سالجاري و دارا
نبودن شرايط فوق الذكر قبولي مذكور حداكثر به مدت 4 سال از تاريخ آزمون تا زمان احراز
صلاحيت هاي مذكور معتبر خواهد بود.

Architect Abbas

عضو جدید
دوستان لطفا بند 5 و 6 دفترچه راهنماي ثبت نام آزمون رو مطالعه كنيد كه
1-آيا آزمون اجرا هم شامل جدول شماره 6 ميشه يا نه؟
2- آيا حدنصاب 37.5 درصد تو بند6-5 شامل كسايي كه آزمون اجرا رو قبول شدن ميشه يا نه؟

اينم دفترچهمشاهده پیوست sabtenameAzmon.pdf

sam architect

عضو جدید
فعلا بهت پروانه نمیدن این قبولی اجرای شما به صورت دخیره تا 4 سال میمونه هر وقت که تو این 4 سال نظارت قبول بشی اجرا هم بهت میدن.

faza@bana

عضو جدید
دوستان لطفا بند 5 و 6 دفترچه راهنماي ثبت نام آزمون رو مطالعه كنيد كه
1-آيا آزمون اجرا هم شامل جدول شماره 6 ميشه يا نه؟
2- آيا حدنصاب 37.5 درصد تو بند6-5 شامل كسايي كه آزمون اجرا رو قبول شدن ميشه يا نه؟

اينم دفترچهمشاهده پیوست 202411
سلام من آذر 92 نظارت قبول شدم الانم برا اجرا ثبت نام کردم .آیا قبولی در نظارت تاثیری بر رتبه من تو آزمون اجرا داره ؟یا باید همون 50درصد سوالات رو بزنم تا قبول شم !ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

sahar-architect

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
شرح فرآیند صدور دستور نقشه تا اخذ پروانه ساختمان
همراه با قوانین تهیه نقشه معمارری جهت صدور فیش عوارض
با انجام پروژه مسکونی آزمون نظام مهندسی سال ۹۲

هزینه دوره : 100 هزار تومان
در قالب ۴ جلسه ۳ ساعته
همراه با ارایه بانک اطلاعاتی به دانشجویان دوره
لینک دانلود برنامه آموزشی

1903013_1398010273809879_7090268679535139806_n.jpg

گروه معماری نوین روش

پیوست ها

• 1903013_1398010273809879_7090268679535139806_n.jpg
    1903013_1398010273809879_7090268679535139806_n.jpg
    32.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

4040161777

عضو جدید
سلام به مدرک کارشناسی طراحی یا نظارت میدن؟

آخرین ویرایش:

bagher66

عضو جدید

سلام نمیدن تازمانی که نظارت یا طراحی قبول بشی اگه 4 سال از مدت قبولی اجرات بگذره یکی از اون دوتا قبول نشی اجرا هم باید دوباره امتحان بدی.

bagher66

عضو جدید
سلام من آذر 92 نظارت قبول شدم الانم برا اجرا ثبت نام کردم .آیا قبولی در نظارت تاثیری بر رتبه من تو آزمون اجرا داره ؟یا باید همون 50درصد سوالات رو بزنم تا قبول شم !ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

سلام آره تاثیر داره اجرا 37.5 بگیری قبول میشی.مراجعه به راهنمای آزمون نظام مهندسی خرداد93

holooooooo

کاربر فعال تالار مهندسی معماری ,
کاربر ممتاز
سلام نمیدن تازمانی که نظارت یا طراحی قبول بشی اگه 4 سال از مدت قبولی اجرات بگذره یکی از اون دوتا قبول نشی اجرا هم باید دوباره امتحان بدی.

راجب اجرا مگه پرسیده بود؟! :)

معمار111

عضو جدید
سلام آره تاثیر داره اجرا 37.5 بگیری قبول میشی.مراجعه به راهنمای آزمون نظام مهندسی خرداد93

دوست خوبم مادامیکه مطمئن نیستید جواب سوال دوستان رو ندید...چند بار تو این تاپیک و تاپیک های مشابه گفتیم نمره 37.5 برای کسایی بود که 89 امتحان دادن و آزمونشون 3 مرحله ای بود... نمره قبولی فقط 50 درصد به بالاست.

sam architect

عضو جدید
سلام به همه مهندسان عزیز.
من امروز مدارک لازم برای صدور پروانه نظارت و مجری بردم تحویل نظام مهندسی استان خودم(همدان) دادم میخواستم بدونم چقد طول میکشه برام پروانه صادر بشه و آیا برای صدور میفرستن وزارت مسکن و شهرسازی یا اینکه همون تو استان خودشون صادر میکنن؟

ahmad.m.z

عضو جدید
سلام
مدرک من موقته نظام میگه اصل مدرکو باید بیاری در حالی دانشگاه میگه اماده نیست معلوم نیست کی اماده میشه
سوالی که از دوستان دارم بقیه نظام استان های دیگه روال همینه باید مدرک دائم بدیم برای کسی از دوستان این مشکل پیش اومده یا راه دیگه ای داره .

sam architect

عضو جدید
سلام
مدرک من موقته نظام میگه اصل مدرکو باید بیاری در حالی دانشگاه میگه اماده نیست معلوم نیست کی اماده میشه
سوالی که از دوستان دارم بقیه نظام استان های دیگه روال همینه باید مدرک دائم بدیم برای کسی از دوستان این مشکل پیش اومده یا راه دیگه ای داره .
سلام مهندس جان برا منم موقت بود رفتم برا صدور چیزی نگفتن و همونو قبول کردن (نظام مهندسی استان همدان.

art-s

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام

گیلان هنوز شروع نشده

amindarbasi

کاربر فعال
سلام
من که رفتم تاییدیه مدرکم و ازم خواستم و اونم تو خود نظام مهندسی تو بایگانی گرفتم بردم و قبول کردند البته ازمون برای دادن اصل مدرک تا یکسال تعهد گرفتند .