عقل یا مذهب؟

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
براي بقيه به اصطلاح مستنداتتون هم بزاريد برا فردا يا روز ديگه ميام شما رو كه نميدونم اما برا ديگران شفاف سازي ميكنم
البته دوستان ديگر هم هستن كه اين كارو بهتر از من انجام بدن

mehrshad53

اخراجی موقت
براي بقيه به اصطلاح مستنداتتون هم بزاريد برا فردا يا روز ديگه ميام شما رو كه نميدونم اما برا ديگران شفاف سازي ميكنم

ما مشکل شفافیت اصلا نداریم!

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
یکی از صفحات قران موجود در موزه لندن را برایت میگذارم لطفا شماره آیات انرا مشخص نمایید میدانم نمیتوانی انرا بخوانی فقط پیدا کردن شماره آیات کافیست

پیوست ها

• oman.jpg
    oman.jpg
    15.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
حالا شما بگو از آیه ها میگذرم که شکی درش نیست که شماره ها و ترتیبش نابجاست در مورد سوره ها بگو تعداد سوره ها 112 تاست یا 113 تا و یا 114 تا ؟چرا در این مورد هم اختلاف نظر وجود دارد؟

آخرین ویرایش:

100af

مدیر تالار مهندسی صنایع
مدیر تالار
کاربر ممتاز
چرا هنگامیکه مذهب با عقل در تعارضه،سعی در توجیه مذهب میکنیم.
به طور مثال در نهج البلاغه داریم که زنان ناقص العقل و ناقص الایمانند،آیا مثلا خانم مرکل و یا شیرین عبادی و صد ها تن مشابه،ناقص العقل و ایمانند و یک مرد مفنگی و بدکار و قاتل و غیره ،کامل العقل؟
یا موارد دیگری در قران . آیا حتما باید همه چیز به نفع مذهب توجیه بشه؟
مگه نه اینکه گالیله اعتراف دروغین کرد که زمین صافه،چون توی کتاب مقدس نوشته بود؟
در ان روز ها هم اگر کسی میگفت کتاب مقدس تحریف شده، کشیشها او را میسوزاندند.
آیا ماهم در همان دوران به سر نمیبریم؟

دین با عقل در تضاد نیست. دلیل نیست اولا شما یه روایت پیدا کردید که اصلا منبع نداره راه بیفتید و بگید دیگه تمام این دین غیر معقوله.مسلما اول باید ببینید اصلا اون روایت درسته یا جعلیه؟بعد قضاوت کنید.
اتفاقا یادمه یه روز یه سخنرانی یه جا همین حرف را زد .عین همین روایت را که شما اینطور تعبیرش میکنی (زن ها ناقص العقل هستند ) را خواند و تذکر داد که ازش چقدر علیه تون استفاده میشه. من عین روایت را نمیگم (چون عربیه یادم نیست .این سخنرانی مربوط به دوران دبیرستان)همین طور معنی واقعی شو تا خودتون بگردید و پیدا کنید.زیاد سخت نیست . از کسی که به زبان عربی مسلطه هم بپرسید میگه.
پس خواهشا اطلاعات بی منبع را گسترش ندید.اگر پیدا نکردید خودم سعی میکنم اون استاد را پیدا کنم و اصلش را براتون میگم اخه واسه بار دومیه که میبینم تو تاپیک ها بحثش هست.
.

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما در دین بویژه دین اسلام مجبور به تقلید هستید و تقلید نقطه مقابل غقل است چگونه امکان پذیر است با عقل تقلید کرد؟اگر چنین کنید یا تقلید را کنار میگذارید و یا بقول خودتان باید ملا شوید تا با عقل شوید بنابراین تا زمانی که خود ملا و مجتهد نشده اید نباید از عقلتان کمک بگیرید که با پای چپ به دستشویی رفتن ثواب دارد و یا با پای راست؟!!!چون علما و اساتید این حرفه تخصصی باید مشخص نمایند که با کدامین پا راه رفتن بهتر است!!!!!!
دین با عقل در تضاد نیست. دلیل نیست اولا شما یه روایت پیدا کردید که اصلا منبع نداره راه بیفتید و بگید دیگه تمام این دین غیر معقوله.مسلما اول باید ببینید اصلا اون روایت درسته یا جعلیه؟بعد قضاوت کنید.
اتفاقا یادمه یه روز یه سخنرانی یه جا همین حرف را زد .عین همین روایت را که شما اینطور تعبیرش میکنی (زن ها ناقص العقل هستند ) را خواند و تذکر داد که ازش چقدر علیه تون استفاده میشه. من عین روایت را نمیگم (چون عربیه یادم نیست .این سخنرانی مربوط به دوران دبیرستان)همین طور معنی واقعی شو تا خودتون بگردید و پیدا کنید.زیاد سخت نیست . از کسی که به زبان عربی مسلطه هم بپرسید میگه.
پس خواهشا اطلاعات بی منبع را گسترش ندید.اگر پیدا نکردید خودم سعی میکنم اون استاد را پیدا کنم و اصلش را براتون میگم اخه واسه بار دومیه که میبینم تو تاپیک ها بحثش هست.
.

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
ستارگان چی شد برادر؟
به قول بعضی عزیز دل برادر شما واقعا یه حالتی دارید.بهتر نیست اول برید خودتون ببینید این ایه چیه تو کدوم سوره هست به زبون عربی چیه نظر علمای اسلام چیه و بعد از این مطالعه بیایید اونو به چالش بکشید؟؟؟
توجه کردید هر دفعه یه ایه اوردی و دوستان شبهه شما رو جواب دادن و شما بدون اینکه نظری بدید سریع رفتید دنبال یه ایه دیگه و ....
این نوع رفتار شما درست نیست.یا دنبال حقیقت هستید یا نه.من تو این چند وقته این سوال رو خیلی از خودم پرسیدم.واقعا شخص شما دنبال چی هستید؟؟؟
1.اون ایه که گفتید ایه دوم سوره انفطار هست، تو ایه کلمه انتثرت از بابا انتثار یعنی پخش شدن اومده یعنی اینکه وقتی ستارگان پخش میشوند
2.این ایه از پیش بینی قیامت هست .چیزی که هنوز پیش نیومده تا ببینیم واقعا ستارگان چطور پخش میشوند و یا فرو میریزند.اما پیش بینی های قران بارها به حقیقت پیوسته.سوره روم رو برید مطالعه کنید(که معلومه اصلا اهل مطالعه نیستید)
3.کجای این ایه گفته که به زمین فرود می اید؟؟؟شما کلمه زمین رو از کجا اوردید؟؟؟
4.شما چطور استنباط کردید این بحث ستارگان دقیقا معادله دودوتا دوازده تاست؟؟؟پیاز داغ زیاد کردن میدونید چیه؟؟؟
طبق رفتار شما منتظرم که برید سریع یه ایه دیگه رو بیارید

mehrshad53

اخراجی موقت
به قول بعضی عزیز دل برادر شما واقعا یه حالتی دارید.بهتر نیست اول برید خودتون ببینید این ایه چیه تو کدوم سوره هست به زبون عربی چیه نظر علمای اسلام چیه و بعد از این مطالعه بیایید اونو به چالش بکشید؟؟؟
توجه کردید هر دفعه یه ایه اوردی و دوستان شبهه شما رو جواب دادن و شما بدون اینکه نظری بدید سریع رفتید دنبال یه ایه دیگه و ....
این نوع رفتار شما درست نیست.یا دنبال حقیقت هستید یا نه.من تو این چند وقته این سوال رو خیلی از خودم پرسیدم.واقعا شخص شما دنبال چی هستید؟؟؟
1.اون ایه که گفتید ایه دوم سوره انفطار هست، تو ایه کلمه انتثرت از بابا انتثار یعنی پخش شدن اومده یعنی اینکه وقتی ستارگان پخش میشوند
2.این ایه از پیش بینی قیامت هست .چیزی که هنوز پیش نیومده تا ببینیم واقعا ستارگان چطور پخش میشوند و یا فرو میریزند.اما پیش بینی های قران بارها به حقیقت پیوسته.سوره روم رو برید مطالعه کنید(که معلومه اصلا اهل مطالعه نیستید)
3.کجای این ایه گفته که به زمین فرود می اید؟؟؟شما کلمه زمین رو از کجا اوردید؟؟؟
4.شما چطور استنباط کردید این بحث ستارگان دقیقا معادله دودوتا دوازده تاست؟؟؟پیاز داغ زیاد کردن میدونید چیه؟؟؟
طبق رفتار شما منتظرم که برید سریع یه ایه دیگه رو بیارید

شما که "انتظار" را خیلی دوست داری!

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
نه در زمان ابوبکر و عثمان که قرآن هائی جمع آوری و مصحف شدند، تقدم و تأخر زمانی جمع بزرگی از سوره ها معلوم بودند، نه در زمان حاضر معلوم اند.
و وقتی تقدم و تأخر سوره ها (فصل ها) معلوم و مشخص نیست و آیه ها نيز بر اساس موضوع، زمان يا هر قانونمندی ديگر در آيه ها جا نگرفته اند، به طور طبیعی امکان کشف آغاز و پایان متونی که در موضوعی معین نگارش یافته اند نیز ممکن نیست

قران بر پیامبر نازل شد و وقتی حقانیت پیامبر برای انسان ثابت شد(بحثش شده)پس اینکه به وسیله همین پیامبر(به دستور وحی) نظم ایات و ترتیب انها مشخص گردیده چیز عجیبی نیست.مگر اینکه شما با شخص خود پیامبر مشکل دارید و ایشان رو کذاب یا دروغگو بدونید که اونم به دلایل زیادی میشه حرف شما رو رد کرد.
چون بخواهیم این حرف شما رو قبول کنیم پس این سوال میاد از کجا خود ایات رو خود پیامبر دستکاری نکرده؟؟؟
یه حداقلهایی هست که هم به صورت عقلی و هم به صورت دل و فطرتی باید اونا قبول کرد.مثل وجود خدا ،شخص خود پیامبر،وجود حضرت مسیح،از طرف خدا بودن قران و ...
اینها حداقلها هستند که در بحثهای بعد اینها رو مرجع قرار میدیم.و بعد درباره دیگر موضوعات بحث میکنیم.
اگر شما هر یک از اون حداقلها رو قبول ندارید بگید تا براتون دلایل منطقی رو هم بیارم.
جمعی از متشرعین که اصولاً کاری به عقلانی و منطقی بودن امور ندارند، مدعی اند که جای هر آیه را خود رسول تعیین می کرده و این نیز سبب الهی داشته است. اما چنین ادعائی، به خصوص در مورد سوره های بزرگ که ساختاری چنین غیر منطقی دارند، عقلاً و منطقاً قابل پذیرش نیست. در زمان ایشان "مصحفی به نام قرآن یا هر نام دیگر» وجود خارجی نداشت و آیات قرآن بر روی مصالح عموماً نامناسب و حتی فاسدشدنی در جائی روی هم تلمبار شده بوده و قسمتی نیز در ذهن فراموشکار تعداد اندکی حافظ قرآن قرار داشت"از این نظر نیز، نه جائی و نه امکانی برای تقسیم آیات جدید در بین آیات پیشین و انتخاب سورۀ مربوطه وجود داشت

ساختار غیر منطقی؟؟؟عقلا و منطقا؟؟؟(کدام منطق رو میگید؟)ذهن فراموشکار؟؟؟(شما اونجا بودی؟)
اینطور مستندات میخواستید بیارید؟؟؟
به این ترتیب در مورد بی نظمی بین مصحفات و نزول شک نکن

بی نظمی از نظر کی؟؟؟
بهتره نظر علما رو هم بری بخونی بعد بیایید در این باره دیگران رو به چالش بکشید
شما اصلا معنی تحریف در قران رو بهتره بری بخونی بعد بیایید و بحث کنید
http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=تحریف+در+قرآن&SSOReturnPage=Check&Rand=0
ما مشکل شفافیت اصلا نداریم!
شما احتمالا درست میگی.شفافیت ها مشخصه.مهم چشم ماها هست

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
میدانم که بر اساس اصل تقلید مجاز نیستی تا از عقل برای دفاع از دین استفاده نمایید چون افراد دیگری باید بجای شما فکر کنند و شما فقط باید حرف های آنها را تکرار نمایید البته اسم این رفتار را اتحاد گذاشته اند تا در برابر منتقدین دین ،بحث کذاب بودن پیامبر و دیگر مباحث را به میان آورید . ببینید وقتی شما نمیتوانید برگی از قران را که برایتان گذاشته ام حتی بخوانید و نمیتوانید نام سوره را در ان بیابید و از طرفی جابجا شدن آیات و سوره ها و حتی تعداد سوره ها همه و همه در تردید بین علمای شما قرار دارند چگونه میتوانید بگویید که تحریف ان غیر ممکن است؟ چه دلیلی برای غیر ممکن بودن تحریف در تورات و انجیل و قران دارید ؟ میدانم که به شما یاد داده اند که فقط قران تحریف نشده که البته به مسیحیان هم یاد داده اند که فقط انجیل تحریف نشده و یهودیان هم که تحریف انجیل را غیر ممکن میدانند بنابراین هر کس مدعی است که دینش دین خداست و دین دیگران دین شیطان و یا دینی دست خورده است . !!!اینها یعنی دکانداری دین برای کشتار مخالفین
[/font]
قران بر پیامبر نازل شد و وقتی حقانیت پیامبر برای انسان ثابت شد(بحثش شده)پس اینکه به وسیله همین پیامبر(به دستور وحی) نظم ایات و ترتیب انها مشخص گردیده چیز عجیبی نیست.مگر اینکه شما با شخص خود پیامبر مشکل دارید و ایشان رو کذاب یا دروغگو بدونید که اونم به دلایل زیادی میشه حرف شما رو رد کرد.
چون بخواهیم این حرف شما رو قبول کنیم پس این سوال میاد از کجا خود ایات رو خود پیامبر دستکاری نکرده؟؟؟
یه حداقلهایی هست که هم به صورت عقلی و هم به صورت دل و فطرتی باید اونا قبول کرد.مثل وجود خدا ،شخص خود پیامبر،وجود حضرت مسیح،از طرف خدا بودن قران و ...
اینها حداقلها هستند که در بحثهای بعد اینها رو مرجع قرار میدیم.و بعد درباره دیگر موضوعات بحث میکنیم.
اگر شما هر یک از اون حداقلها رو قبول ندارید بگید تا براتون دلایل منطقی رو هم بیارم.

ساختار غیر منطقی؟؟؟عقلا و منطقا؟؟؟(کدام منطق رو میگید؟)ذهن فراموشکار؟؟؟(شما اونجا بودی؟)
اینطور مستندات میخواستید بیارید؟؟؟

بی نظمی از نظر کی؟؟؟
بهتره نظر علما رو هم بری بخونی بعد بیایید در این باره دیگران رو به چالش بکشید
شما اصلا معنی تحریف در قران رو بهتره بری بخونی بعد بیایید و بحث کنید
http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=%d8%aa%d8%ad%d8%b1%db%8c%d9%81+%d8%af%d8%b1+%d9%82%d8%b1%d8%a2%d9%86&SSOReturnPage=Check&Rand=0

شما احتمالا درست میگی.شفافیت ها مشخصه.مهم چشم ماها هست

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
پسر خوب تحریف نه شاخ دارد و نه دم وقتی هنوز در تعداد سوره ها اختلاف نظر وجود دارد ،وقتی ترتیب سوره ها در مصحف با ترتیب نزول متفاوت است ،وقتی جایگاه آیات در مصحفات با جایگاه آیات در نزول یکسان نیست! وقتی تعداد آیات سوره ها در مصحفات مثل هم نیست !اونوقت بر چه اساسی میتوان ادعا کرد که قران مثل دیگر کتب که بنام خدا در بین بشریت نام گذاری شده دستکاری نشده اند؟
در مورد وجود و یا عدم وجود خدا هم بحثهای زیادی در این سایت داشته ام آنها را بخوانید دلیلی نمیبینم تا آنها را تکرار کنم

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
بارها و بارها نوشته ام کار دل یا قلب پمپ خون است دل نمیتواند بیاندیشد ،اندیشیدن کار سلولهای مغز است ولی متاسفانه مجبورم در بحث با مسلمین که با دلشان می اندیشند این موضوع را تکرار کنم شاید علت تقلید در انها این باشد که آنها با قلب میاندیشند !!!یعنی مغز در استراحت بوده و دل تقلید کار!
اگر میخواهید خدا را از طریق دل و فطرت و از اینجور روشهای احساسی اثبات کنی با من به نتیجه نخواهید رسید .
اصل بقای ماده و انرژی سخن اول را میگوید
اصل بقای ممنتوم اصل بقا را تثبیت میکند
و " نیستی یا هست و یا نیست "
اگر نیستی هست پس خود نوعی هستی است
و اگر نیستی نیست پس هر چه هست هستی است " یعنی اصل بقای ماده و انرژی.
به روش منطقی.
بهتر است شما با دلتان بیاندیشید تا روانتان آسوده باشد
خر نگهدارتان

araghi

عضو جدید
کاربر ممتاز
این مستندات چیز کمی نیست ،فرض کن کتابی بدست شما داده اند تا انرا بخوانید و در نهایت منظور و مقصود انرا برای دیگران بیان کنید ولی شخصی بیاید شماره صفحات انرا پاک کرده و انهارا جابجا کند و جایگاه هر پاراگراف را نیز تغییر دهد اونوقت شما از این کتاب چی میفهمید ؟ چگونه میخواهید انرا برای دیگران تعریف کنید؟ لابد خواهید گفت که مفسران قران وجودشان به همین علت است !!!!!!و قطعا انچه که انها تفسیر خواهند کرد شبیه همان تعریف شما از کتاب مجعولی است که همه صفحات و تیتر هایش جا به جا شده !!!!!!!
مستنداتتون ايناست؟؟؟واقعا كه.چيزايي كه اتفاقا نقطه قوت قران هست رو بر ضد قران اورديد؟؟؟
واقعا دليل كاملا تاكيد ميكنم كاملا منطقي داريد كه يه قران رو براي سندتون مياريد.
خب اون قران الان كجاست؟؟؟كجا چاپ ميشه؟؟؟چند جلد ازش هست؟؟؟
تو طول تاريخ خيلي اومدن نسخه هاي متفاوتي از قران رو بين مردم پخش كنن اما تعهد خود خدا تو اين امر مانع شده و نهايتا در عرض چند سال از بين رفته و همون قران اصلي كه الان در دست همه هست رو ميبيني

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
میدانم که بر اساس اصل تقلید مجاز نیستی تا از عقل برای دفاع از دین استفاده نمایید چون افراد دیگری باید بجای شما فکر کنند و شما فقط باید حرف های آنها را تکرار نمایید البته اسم این رفتار را اتحاد گذاشته اند تا در برابر منتقدین دین ،بحث کذاب بودن پیامبر و دیگر مباحث را به میان آورید . ببینید وقتی شما نمیتوانید برگی از قران را که برایتان گذاشته ام حتی بخوانید و نمیتوانید نام سوره را در ان بیابید و از طرفی جابجا شدن آیات و سوره ها و حتی تعداد سوره ها همه و همه در تردید بین علمای شما قرار دارند چگونه میتوانید بگویید که تحریف ان غیر ممکن است؟ چه دلیلی برای غیر ممکن بودن تحریف در تورات و انجیل و قران دارید ؟ میدانم که به شما یاد داده اند که فقط قران تحریف نشده که البته به مسیحیان هم یاد داده اند که فقط انجیل تحریف نشده و یهودیان هم که تحریف انجیل را غیر ممکن میدانند بنابراین هر کس مدعی است که دینش دین خداست و دین دیگران دین شیطان و یا دینی دست خورده است . !!!اینها یعنی دکانداری دین برای کشتار مخالفین
شما هنوز بین اصولو فروع دین و تمایز قرار دادن این دو مشکل دارید.من یه سوال ازتون دارم.شما مشکل ارتروز پا دارید.چرا از نسخه دکتر استفاده میکنید؟؟؟خودتون عقل دارید برید مطالعه کنید و ساختار غضروفو سلولهای اونو میزان حل شدن مواد شیمیایی رو با هم برای درست کردن دارو و نحوه استفاده اونو و همه و همه رو خودتون برید بگردید پیدا کنید.چرا از دکتر و حرفهای اون تقلید میکنید.تقلید کار میمون هاست.درباره سرما خوردگی هم همینطور.خودتون برید تو طبیعت کشف کنید که چی خوبه چی بده.چرا نتیجه تحقیقات دیگران رو تقلید میکنید؟؟؟

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
پسر خوب تحریف نه شاخ دارد و نه دم وقتی هنوز در تعداد سوره ها اختلاف نظر وجود دارد ،وقتی ترتیب سوره ها در مصحف با ترتیب نزول متفاوت است ،وقتی جایگاه آیات در مصحفات با جایگاه آیات در نزول یکسان نیست! وقتی تعداد آیات سوره ها در مصحفات مثل هم نیست !اونوقت بر چه اساسی میتوان ادعا کرد که قران مثل دیگر کتب که بنام خدا در بین بشریت نام گذاری شده دستکاری نشده اند؟
در مورد وجود و یا عدم وجود خدا هم بحثهای زیادی در این سایت داشته ام آنها را بخوانید دلیلی نمیبینم تا آنها را تکرار کنم
شما اصلا زحمت نداید به خودتون برید جواب علما رو تو این ضمینه بخونید.
و هنوز هم مشکل تو معنی تحریف دارید
اول برید تو کتابهای فرهنگ لغت معنی تحریف رو بخونید بعدا بنده در خدمت شما هستم.

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
بارها و بارها نوشته ام کار دل یا قلب پمپ خون است دل نمیتواند بیاندیشد ،اندیشیدن کار سلولهای مغز است ولی متاسفانه مجبورم در بحث با مسلمین که با دلشان می اندیشند این موضوع را تکرار کنم شاید علت تقلید در انها این باشد که آنها با قلب میاندیشند !!!یعنی مغز در استراحت بوده و دل تقلید کار!
اگر میخواهید خدا را از طریق دل و فطرت و از اینجور روشهای احساسی اثبات کنی با من به نتیجه نخواهید رسید .
اصل بقای ماده و انرژی سخن اول را میگوید
اصل بقای ممنتوم اصل بقا را تثبیت میکند
و " نیستی یا هست و یا نیست "
اگر نیستی هست پس خود نوعی هستی است
و اگر نیستی نیست پس هر چه هست هستی است " یعنی اصل بقای ماده و انرژی.
به روش منطقی.
بهتر است شما با دلتان بیاندیشید تا روانتان آسوده باشد
خر نگهدارتان
خواهشمندم جمله های منو کامل بخونید.خوبه خودتون با ابی رنگ جمله بنده رو اوردید.شما رو دعوت میکنم به خواندن کلمه ((هم به صورت عقلی)) در همون جمله!!!

reza4321

عضو جدید
کاربر ممتاز
این مستندات چیز کمی نیست ،فرض کن کتابی بدست شما داده اند تا انرا بخوانید و در نهایت منظور و مقصود انرا برای دیگران بیان کنید ولی شخصی بیاید شماره صفحات انرا پاک کرده و انهارا جابجا کند و جایگاه هر پاراگراف را نیز تغییر دهد اونوقت شما از این کتاب چی میفهمید ؟ چگونه میخواهید انرا برای دیگران تعریف کنید؟ لابد خواهید گفت که مفسران قران وجودشان به همین علت است !!!!!!و قطعا انچه که انها تفسیر خواهند کرد شبیه همان تعریف شما از کتاب مجعولی است که همه صفحات و تیتر هایش جا به جا شده !!!!!!!
بله خوب گفتید مفسرین قران که تمام تاریخ اسلام رو کنکاش کردند میتونن نظر بدن نه من و شما که معلوم نیست دنبال چی هستیم!!!
کلمه قرمز شده رو بخونید؟؟؟چه خوب بر حرفهای خودتون سوار شده و تاختید و اخرش هم محکوم کرده و رای داده که کتاب جعلیه؟؟؟منطق صحبتهاتون کاملا معلومه.کلمه ((همه ))شما و دوستانتون هم خیلی تکراری شده.

بالا