وجود شیطان در جهان آفرینش، یک نقص یا مزیت ؟

*Essi*

اخراجی موقت
شیطان امری است که مورد تأیید ادیان الهی، به‌ویژه دین اسلام است و قرآن نیز در سوره‌های متعددی به وجود شیطان اشاره نموده است و شیطان را دشمن آشکار انسان، و کار او را وسوسه و اغواگری بیان نموده است.

از طرف دیگر، براساس مبانی دینی و فلسفی، به‌ویژه حکمت متعالیه، عالم هستی، دارای نظام احسن است.

ازاینرو، با توجه به وجود نقایص و شرور فراوان در جهان هستی از جمله شیطان، همیشه این پرسش در ذهن فلاسفه و دیگر دانشمندان، مطرح بوده که :

آیا نظام جهان موجود، بهترین نظام است یا نه؟

ملاصدرا برپایۀ نظام فلسفی حکمت متعالیۀ خویش، جهان هستی را برآمده از نظام ربانی می‌داند، که در این‌صورت دارایبهترین شکل ممکن می‌باشد.

آنگاه در مقام پاسخ به پرسش مذکور، وجود شیطان، را از حیث وجودی خیر دانسته و منافع متعددی را که جز خداوند متعال کسی بر آن احاطه ندارد، بیان میکند و :

در نهایت به تبیین ضرورت وجود شیطان در نظام احسن پرداخته است.

.
.
.
.
حال شما فکر میکنید وجود شیطان برای دنیا یک ضرورت هست و طبق نظام احسن دنیا بدون شیطان نقص داشت؟

پس با این وجود شیطان هم جز خواست خدای مورد باور ادیان بوده و اختیار در سرپیچی کردن شیطان عجیب به نظر میاد.

نظر شما چیست؟

پینوشت :

(مبنای این بحث رو بر فلسفه میگذاریم چون در تالار فلسفه ایجاد شده است و استناد به صحبت های فلسفی هست تا دینی)

مشابه دینی این تاپیک در تالار اسلام ایجاد شده است.

Karamazov

عضو جدید
حال شما فکر میکنید وجود شیطان برای دنیا یک ضرورت هست و طبق نظام احسن دنیا بدون شیطان نقص داشت؟

پس با این وجود شیطان هم جز خواست خدای مورد باور ادیان بوده و اختیار در سرپیچی کردن شیطان عجیب به نظر میاد.

نظر شما چیست؟

من شخصا موجودی به نام شیطان رو قبول ندارم.
ولی طبق همین تئوری حکمت متعالیه ملاصدرا، جهان حاضر بهترین جهان ممکنه هست چون خالق همیشه بهترین را انجام میدهد.
پس وجود ارکانی مثل شیطان و پلیدی و .... در جهان لازم بوده.

اگر خالق رو همچون دریایی فرض کنیم، خیر و شیر موج های آن دریا و نمادی از خود دریا هستند.
اینجوری مواخذه شیطان به هیچ وجه معنایی نداشته، چون خالق برای بهترین جهانش شیطان رو لازم داشته. :surprised:

*Essi*

اخراجی موقت
ولی طبق همین تئوری حکمت متعالیه ملاصدرا، جهان حاضر بهترین جهان ممکنه هست چون خالق همیشه بهترین را انجام میدهد.
پس وجود ارکانی مثل شیطان و پلیدی و .... در جهان لازم بوده.

اگر خالق رو همچون دریایی فرض کنیم، خیر و شیر موج های آن دریا و نمادی از خود دریا هستند.
اینجوری مواخذه شیطان به هیچ وجه معنایی نداشته، چون خالق برای بهترین جهانش شیطان رو لازم داشته. :surprised:

اتفاقا من همین قسمت قرمز رنگ رو در بحث جبر و اختیار هم در سئوال یکی از بچه ها گفتم.

که اگر طبق حکمت متعالیه ملاصدرا، جهان بدون شیطان با جهان امروزی فرق داشت و الله مسلمانان هم طبق باور خودشون همیشه بهترین رو انجام میده، پس وجود افرادی چون ابن ملجم و شمر و... هم طبق فرمان اوست.

چون مدام گفته میشه اگر حادثه کربلا رخ نمیداد اگر علی بن ابیطالب در محراب شمشیر نمیخورد، پایه های دین مستحکم نمیشد.

پس ظلم یک شرط لازم برای نمایان کردن نیکی هست.

برای پیاده سازی ظلم هم نیاز به انسان و موجوداتی ظالم هست و اینها گویی بازیچه دست خلقت هستند.

متاسفانه دوستان هم به جای شرکت دراین بحث ها و کمی اندیشه، یا دنبال اسپم بازی هستند یا دعا میخونن وصلوات میفرستند.
براستی که انسان موجود ضعیف و ترسویی هست....

نیچه

عضو جدید
چه جالب، فکر نمیکردم ملاصدرا هم تا حدودی مثل نیچه فکر کنه.

در فراسوی نیچه بخشی داریم که نیچه میگوید:

شيطان بيشترين بينش را راجع به خدا دارد؛ زیرا او از خدا دور مي گردد. در حقيقت شيطان قديمي‌ترين دوستدار دانش است .

بعضی از عرفا هم گفته بودند شیطان اولین عاشق هست چون به خاطر عشق بیش از حدش به خدا نتوانست به انسان سجده کند !!!

همه اینها نشون میده که شیطان یک مزیت و عامل کلیدی در جهان هست و من اونرو مثبت ارزیابی میکنم و بدون شک گماشته خدای ادیان ابراهیمی. ;)

*Essi*

اخراجی موقت
بعضی از عرفا هم گفته بودند شیطان اولین عاشق هست چون به خاطر عشق بیش از حدش به خدا نتوانست به انسان سجده کند !!!

ميخوام از شما بپرسم بنظر شما اول عاشق کيست ؟

چه کسی اولين عاشق دنياست بعضی ها ميگن
آدم بعضی ها ميگن حوا اما بعضی ديگر ميگن ملک طاوس يا همان شيطان چون او آنقدر عاشق خدا بود که حتی نميتوانست فکر کند که کسی ديگری هم هست که ميشود به او نيز سجده کرد.......

او ميگفت سجده فقط برازنده محبوب من است اين نيز يک تفکر است وخيلی ها با اين تفکر سر های خود را بر چوبه دار دادند.

شما چه نظری داريد ؟

JavadMessi

مدیر بازنشسته
فرضهايي كه شما در پست اول پنداشته ايد رو با مثالي تقرير ميكنم
سيستم امنيتي ماشين براي تصادفات احسن است چون كمربند دارد اگر نداشت احسن نبود.خب جايگزين آن كيسه هوا ميشد.
البته فرض كنيد در مثال بالا كمر بند و كيسه هوا هر دو ملزومات اين سيستم احسن هستند و هر دو در رديف يكديگر همچنين منظور فقط جايگزيني بود
دنيا بدون شرور عيب داشت نه بدون شيطان البته شرور هم از ملزومات ماده به حساب مياد و به ذات اون برميگرده و علتي غير از ذات نداره
وظيفه شيطان هم اغواگريست و به قول معروف قلمرو او در تشريع است نه تكوين و عامل اصلي براي ضلالت هواي نفس و غرائض حيواني هستند
پس با اين اوصاف اگر شيطان نبود بازهم هواي نفس كار خودش رو ميكرد.اگر شيطان را عامل اصلي ضلالت بدونيم فقدان او يعني نقص همچنين اگر اغواگري شيطان لازمه اين نظام احسن باشه بدون وجود او هم خداوند اسبابش رو مقدر ميفرمود ولي خب شيطان با اختيار خودش اسباب اين امر شد

JavadMessi

مدیر بازنشسته
ميخوام از شما بپرسم بنظر شما اول عاشق کيست ؟

چه کسی اولين عاشق دنياست بعضی ها ميگن
آدم بعضی ها ميگن حوا اما بعضی ديگر ميگن ملک طاوس يا همان شيطان چون او آنقدر عاشق خدا بود که حتی نميتوانست فکر کند که کسی ديگری هم هست که ميشود به او نيز سجده کرد.......

او ميگفت سجده فقط برازنده محبوب من است اين نيز يک تفکر است وخيلی ها با اين تفکر سر های خود را بر چوبه دار دادند.

شما چه نظری داريد ؟
اولا ما جايي نخوانده ايم شيطان چنين چيزي گفته باشه!! شيطان تكبر ورزيد و خودش رو برتر دونست
ثانيا عاشق ذوب در محبوب خود ميشود و تسليم امر او پس عاشق بودن شيطان هم حرفيست بچه گانه

*Essi*

اخراجی موقت
اولا ما جايي نخوانده ايم شيطان چنين چيزي گفته باشه!! شيطان تكبر ورزيد و خودش رو برتر دونست
ثانيا عاشق ذوب در محبوب خود ميشود و تسليم امر او پس عاشق بودن شيطان هم حرفيست بچه گانه

تسلیم امر شدن معنای عشق نمیدهد، معنای تفکر ارباب و رعیت میدهد.

در تسلیم شدن و چاره ای هم نداشتن، بویی از محبت و عشق دیده نمیشه، اختیار هم بی معنیه.

اختیار یک حرف تشریفاتی برای فریب خودت هست.

اختیار واقعی یعنی ارزش برای هر تصمیم یک فرد مختار.

اینکه به من بگن برای انشایت هر موضوعی را خواستی انتخاب کن و بنویس، بنده درباره مُرده شور انشا بنویسم منو بندازن بیرون، حکایت خدای شما و بحث اختیار است !!!

R.JaM

عضو جدید
بسم الله الرحمن الرحیم

آقای اسی!

شما تصمیمت چی هست برای این قضیه؟

شمایی که وکیل مدافع شیطان هستید به من بگوئید آیا شیطان خدا را وجود کامل میدانست یا نه؟

اگر کسی خدا را وجود کامل بداند عقلا از او تبعیت میکند

بندگی و تبعیت خواری و ذلت نیست

خواری و ذلت کوچک شدن پیش افراد فرو مایه است

hekmatmaku

عضو جدید
سلام ؛ به نظر می آید موضوع شیطان ؛ کمی مشابه جریان خودمات در جریان " قالو بلی " باشد چون همه ما روزی روزگاری ؛ با مشاهده و درک اولوهیت و عرش کبریایی ؛ شخصاً به خداوندی خدا اذعان کرده ایم ولی وقتی جای مسئولیت و امتحان پیش میاید پای ما می لنگد ... شیطان بنابه روایت های موجود اول قبول همه چیز را کرده بود و عمل هم می کرد ... ولی وقتی زمان امتحان رسید پایش لغزید .... مگر من و شما با کمال علم به اشتباه امری به آن اقدام نمی کنیم .... شیطان هم موجودی مثل ما .... در مرحله سخت آزمایش ؛ پایش لغزید .... اصلاً وجود شیطان خود دلیل بارز اختیار داری شیطان و جن و انس است او می توانست قبول کند و نکند و اما نکرد