عدل خدا

شیخ اجل

عضو جدید
اون کسی که این سوالو پرسیده خیلی حقیرانه به خدا نگاه کرده، ثروت مادی یا فقر مادی ما آدما ربطی به عدل خدا نداره، مگه اینه بخوایم خدا رو در حد مادی پایین بیاریم......
مهم نتیجه عمله که اون دنیا به کی چی میدن، اگه این دنیا که فقط یه خوابه کوجیکه کسی چیزی کم داشت، او دنیا که بی انتهاست جبران میشه....
مگه اینکه طرف کافر باشه که اون بحث دیگه ایه......

elisa.ff

عضو جدید
کاربر ممتاز
اون کسی که این سوالو پرسیده خیلی حقیرانه به خدا نگاه کرده، ثروت مادی یا فقر مادی ما آدما ربطی به عدل خدا نداره، مگه اینه بخوایم خدا رو در حد مادی پایین بیاریم......
مهم نتیجه عمله که اون دنیا به کی چی میدن، اگه این دنیا که فقط یه خوابه کوجیکه کسی چیزی کم داشت، او دنیا که بی انتهاست جبران میشه....
مگه اینکه طرف کافر باشه که اون بحث دیگه ایه......

سوال رو من پرسيدم ولي چطور خداوند با اون عظمتش در مورد زندگي در اين دنيا در قران به يه قانون ارئه داده در واقع بيشتر ايه هاي قران در مورد زندگي اچتماعي هستش پس منم ميتونم همچين سوالي بپرسم چون از نظر خدا اين دنيا خيلي اهميت داره اين دنياست كه اون دنيارو ميسازه .

شیخ اجل

عضو جدید
ببینید من قبول دارم که زندگی این دنیا مهمه، اصلا انسان آفریده شد که زندگی اجتماعی کنه و طبق حرف شما بیشتر آیه های قرآن راجع به مسائل اجتماعیه...... اما شما از چند مسئله قافل هستید......
اگه قرار بود همه چی یه دست باشه دیگه آفرینش بی ارزش بود، همه چیه خدا رو حکمته، اگه به یکی ثروت داده چیزای دیگه ای ازش گرفته گاهی مثل آرامش یا..... مطمئن باشید واسه سختی کشیده ها جای بهتری هست اون دنیا.....
دیگه اینکه تفاوت تو آفرینش باعث میشه امتحان به وجود بیاد، اگه قرار بود همه چی یه دست باشه امتحان الهی سبک بود.....
یه چیزو فراموش نکنین که اگه زشت نبود زیبا ارزش نداشت، زشتا باید به خودشون بنازن که حداقل شدن معیار زیبای..... همه چیز رو حسابه.......

donya...

عضو جدید
همیشه واسم سوال بوده این موضوع و یه چیز دیگه اونم اینکه مطمئنا خدا از تمام تصمیمات ما تو زندگی خبر داره اینکه فردا کجا میریم چیکار میکنیم چه رشته های در آینده درس میخونیم و ........ خب این نشون میده که انسان توی یه مسیر از پیش طراحی شده قرار گرفته اگه اینطوریه پس چرا میگن انسان اختیار داره ؟

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
بر فرض برای اینکه ما بدونیم بینا بودن خوبه باید چند تا نابینا به دنیا بیان. حالا چرا آقای X بایدنابینا بشه و بدبختی بکشه. چرا Y نه.
==========================================================================

فرض کن "اصغر آقا" با ژنتیک بد ، در خانواده بد ، با تربیت بد، با اجتماع بد بزرگ میشه وآخرشم آدم بدی میشه و میره جهنم.

1-چرا "اصغر آقا" چرا یکی دیگه نه. ؟

2-چرا یکی بهترین شرایط رو داشته و به اندازه" اصغرآقا" کار بد بکنه به یه اندازه مجازات میشه؟

3- اگه شرایط "اصغر آفا" بهتر بود ، احتمال زیاد کمتر گناه نمیکرد؟؟؟ حداقل میتونه همچین ادعایی بکنه تو اون دنیا...، خدا چی بهش میگه؟؟

شیخ اجل

عضو جدید
شما از کجا میدونی اصغر آقا میره جهنم......
هر کسی رو با جال خو دش میسنجن......
گاهی بهترین شرایط میشه خود آفت، در ضمن کار بد همیشه بد نیست.....

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
شما از کجا میدونی اصغر آقا میره جهنم......
هر کسی رو با جال خو دش میسنجن......
گاهی بهترین شرایط میشه خود آفت، در ضمن کار بد همیشه بد نیست.....

برای اینکه کار بد کرده. نمیشه که یکی کار بد کنه و جهنم نره. میشه؟؟(امیدوارم کردی!!)
داوری از روی فعل هایی هستش که از ما سر زده.اینا رو با دوستای مذهبی که بحث میکردم گفتن.

tracer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سندان تفکر بر سرش بکوب تا آرام بگیرد.......

چشم!!!!!!!!

JavadMessi

مدیر بازنشسته
همیشه واسم سوال بوده این موضوع و یه چیز دیگه اونم اینکه مطمئنا خدا از تمام تصمیمات ما تو زندگی خبر داره اینکه فردا کجا میریم چیکار میکنیم چه رشته های در آینده درس میخونیم و ........ خب این نشون میده که انسان توی یه مسیر از پیش طراحی شده قرار گرفته اگه اینطوریه پس چرا میگن انسان اختیار داره ؟
دلیلش واضحه چون ما خودمون تو عالمی گیر کردیم که محدود به زمان و مکانه فکر میکنیم خدا هم باید همچین محدودیتی داشتهخ باشه که در این صورت دیگه بهش نمیگند خدا !!

JavadMessi

مدیر بازنشسته
بر فرض برای اینکه ما بدونیم بینا بودن خوبه باید چند تا نابینا به دنیا بیان. حالا چرا آقای X بایدنابینا بشه و بدبختی بکشه. چرا Y نه.
==========================================================================

فرض کن "اصغر آقا" با ژنتیک بد ، در خانواده بد ، با تربیت بد، با اجتماع بد بزرگ میشه وآخرشم آدم بدی میشه و میره جهنم.

1-چرا "اصغر آقا" چرا یکی دیگه نه. ؟

2-چرا یکی بهترین شرایط رو داشته و به اندازه" اصغرآقا" کار بد بکنه به یه اندازه مجازات میشه؟

3- اگه شرایط "اصغر آفا" بهتر بود ، احتمال زیاد کمتر گناه نمیکرد؟؟؟ حداقل میتونه همچین ادعایی بکنه تو اون دنیا...، خدا چی بهش میگه؟؟
فرض اول در بسیاری موارد تابع علت و معلوله یعنی اون کور به دنیا اومدنه بدون علت نیست
فرض دوم هم غلطه چون برای اصغر آقا راه معلوم بوده و اختیار هم داشته نمونه بسیار بارزش هم رسول ترکه که بعد از متحول شدنش علما پیشش میرفتند!!!

میهن مشرقی

عضو جدید

من فکر میکنم از اونجایی که خدا خودش ادما رو بوجود اورده پس قاعدتا ذات ادما رو هم میشناسه(تک تک ادما رو جدا جدا میگم) و میدونه تو زندگیشون چه کارایی میکنن....اما اینکه چرا ما اینجاییم تو این دنیا"به نظر من از عدل خداست یا اگه یه جور دیگه بخوام بگم"این میشه که خدا میخواد نشونمون بده که شما رفتید تو دنیا و با همه فکر و اختیاراتی که داشتید اینجوری زندگی کردید که دیگه هر وقت ما خواستیم ادعا کنیم که توی خدا همه چیز رو برامون مشخص کردی و همه کارا رو خودت کردی حالا میگی ما ادم بدی بودیم یا خوب...کارامونو تو دنیا نشونمون بده.
البته خدا از اون جایی که خداست به نظر ما ادمای مادی اصلا دلیلی نداره به ما جواب پس بده مثل یه رئیس نسبت به زیردستش اما باز از اونجایی که خدای ما مهربونه و میخواد با ما را بیاد برامون دلیل میاره...که دلیلاش همون کارای ماست تو دنیا:):)

نمیدونم تونستم کمکی کرده باشم یا نه؟اما اینا افکارم بود که براتون نوشتم:)

آیدا..

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
خیلی وقته به عدل خدا شک کردم.فقط اینو میدونم باخواست خدا آفریده شدیم واون در مقابل ما مسؤوله .اگه عدلی وجود داشت حق این همه مظلوم پایمال نمیشد.

JavadMessi

مدیر بازنشسته
خیلی وقته به عدل خدا شک کردم.فقط اینو میدونم باخواست خدا آفریده شدیم واون در مقابل ما مسؤوله .اگه عدلی وجود داشت حق این همه مظلوم پایمال نمیشد.
این دنیا,دنیای علت و معلوله ضمن اینکه زمانی عدل خدا زیر سوال میره که تو اون دنیا ذزه مثقال رو ثواب و عقاب نده:gol:

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
فرض اول در بسیاری موارد تابع علت و معلوله یعنی اون کور به دنیا اومدنه بدون علت نیست
فرض دوم هم غلطه چون برای اصغر آقا راه معلوم بوده و اختیار هم داشته نمونه بسیار بارزش هم رسول ترکه که بعد از متحول شدنش علما پیشش میرفتند!!!

سلام.:heart:

فرمودید:بعضی هاش دلیل داره. پس بعضیهاش نداره!!

اینکه یکی نابینا به دنیا میاد یا پرخاشگر یا ..... دلیل داره.
اما اون نوزاد در اون دلیل دخیل نیست.

شنیدید میگن اگه نزدیکی در فلان شرایط انجام بشه نوزاد بهمان خصوصیت رو پیدا میکنه؟؟؟ نشنیدین دوستان؟ پس در دینتون تحقیق کنید.
===========

مورد دوم:

در زندگی بحث احتمال خیلی مهمه
:

احتمال اینکه فرزند معاویه، یزید بشه بیشتره یا امام حسین؟؟؟

ببیند، بحث ما اینجا به سمت جبر واختیار حرکت میکنه. سعی میکنم وارد اون بحث نشم. فقط توجه داشته باشید شما اگه مغز انیشتن رو داشته باشید احتمال اینکه دانشند بشید بیشتره یا مغز یک عقب افتاده؟؟

اگه شما در محیط فاسد بزرگ بشید احتمال فاسد شدنتون بیشتره یا در محیط خوب بزرگ بشین؟؟

صد البته خواننده این مطلب در بدترین شرایط هم که بود باز به همین خوبی و شرافتی بود که الان هست!! اما مردم کوچه بازار چی؟؟

اینگه خیلی از کودکان خیابانی فرزند طلاق اند و یا پدر مادر معتاد داشتن چیزی به فکر شما نمیاره؟

چیزی مثل این که" شرایط رو بسیاری از ادمها(بجز من و شما که خیلی کار درستیم) تاثیر بسیار عمیق و سرنوشت سازی داره"

elisa.ff

عضو جدید
کاربر ممتاز

شنیدید میگن اگه نزدیکی در فلان شرایط انجام بشه نوزاد بهمان خصوصیت رو پیدا میکنه؟؟؟ نشنیدین دوستان؟ پس در دینتون تحقیق کنید.
===========

مورد دوم:

:

ببیند، بحث ما اینجا به سمت جبر واختیار حرکت میکنه. سعی میکنم وارد اون بحث نشم. فقط توجه داشته باشید شما اگه مغز انیشتن رو داشته باشید احتمال اینکه دانشند بشید بیشتره یا مغز یک عقب افتاده؟؟

اگه شما در محیط فاسد بزرگ بشید احتمال فاسد شدنتون بیشتره یا در محیط خوب بزرگ بشین؟؟

صد البته خواننده این مطلب در بدترین شرایط هم که بود باز به همین خوبی و شرافتی بود که الان هست!! اما مردم کوچه بازار چی؟؟

اینگه خیلی از کودکان خیابانی فرزند طلاق اند و یا پدر مادر معتاد داشتن چیزی به فکر شما نمیاره؟

چیزی مثل این که" شرایط رو بسیاری از ادمها(بجز من و شما که خیلی کار درستیم) تاثیر بسیار عمیق و سرنوشت سازی داره"

شايد ظاهر ماجرا اين باشه ولي براي فرضا يزيد دو راه وجود داشته كه انتخابش دست خودش بوده كه يا ادم بده باشه يا آدم خوبه در هر دو اين حالت خدا ميدونسته كه چه برسرش خواهد آمد و چه گناه و ويا ثوابي خواهد كرد ....دست خود آدم هاست كه كدوم راه رو انتخاب كنن ....فرض ميكنيم من ميخوام زودتر از پدرم بميرم و براي اين امر از خدا ميخوام كه اين كارو براي من بكنه ودعا ميكنم در حالي كه از ان طرف خدا ميدونسته كه من قراره دعا كنم چون از بدوتولد تا مرگ ميدونه قراره چي به سرت بياد ..حتي هزار تا راه يا انتخاب هم داشته باشين باز خدا ميدونه كه تو هركدوم از اين ها قراره چه اتفاقي برات بيوفته..فك كنم تونستم منظورم رو برسونم.!

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
شايد ظاهر ماجرا اين باشه ولي براي فرضا يزيد دو راه وجود داشته كه انتخابش دست خودش بوده كه يا ادم بده باشه يا آدم خوبه در هر دو اين حالت خدا ميدونسته كه چه برسرش خواهد آمد و چه گناه و ويا ثوابي خواهد كرد ....دست خود آدم هاست كه كدوم راه رو انتخاب كنن ....فرض ميكنيم من ميخوام زودتر از پدرم بميرم و براي اين امر از خدا ميخوام كه اين كارو براي من بكنه ودعا ميكنم در حالي كه از ان طرف خدا ميدونسته كه من قراره دعا كنم چون از بدوتولد تا مرگ ميدونه قراره چي به سرت بياد ..حتي هزار تا راه يا انتخاب هم داشته باشين باز خدا ميدونه كه تو هركدوم از اين ها قراره چه اتفاقي برات بيوفته..فك كنم تونستم منظورم رو برسونم.!

من متوجه نشدم.(3 دفعه خوندم).

احتمال را در نظر داشته باشین. امکانش بود یزید آدم خوبی بشه اما احتمالش بسیار کم بود

elisa.ff

عضو جدید
کاربر ممتاز
من متوجه نشدم.(3 دفعه خوندم).

احتمال را در نظر داشته باشین. امکانش بود یزید آدم خوبی بشه اما احتمالش بسیار کم بود

خوب مسائل فلسفي همينه من ساده تر از اينا نمي تونستم بگم .......نه اين طور نيست پسر نوح پسر يه پيامبر بود ولي چه راهي رو انتخاب كرد!!!پسر نوح با بدان بنشست خاندان نبوتش گم شد

در مورد اون يكي پستم منظورم اينه كه خدا عالمه ميدونه چه بلايي سرت مياد اگه كدوم راه رو انتخاب كني اگه هزارتا هم راه باشه ميدونه تو هر كدوم از اونا چه سرنوشتي در انتظارته ...فرض كن داري تو خيابون راه ميري يه چاله اي هست تو اگه همين طوري به راهت ادامه بدي ميوفتي تو چاله ولي اگه حواست جمع باشه ميتوني راتو كج كني و تو چاله نيوفتي در حالي كه افتادنت حتمي بود چون هم چاله پيش روت بود وهم تو حواست نبود .

آخرین ویرایش:

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
خوب مسائل فلسفي همينه من ساده تر از اينا نمي تونستم بگم .......نه اين طور نيست پسر نوح پسر يه پيامبر بود ولي چه راهي رو انتخاب كرد!!!پسر نوح با بدان بنشست خاندان نبوتش گم شد

در مورد اون يكي پستم منظورم اينه كه خدا عالمه ميدونه چه بلايي سرت مياد اگه كدوم راه رو انتخاب كني اگه هزارتا هم راه باشه ميدونه تو هر كدوم از اونا چه سرنوشتي در انتظارته ...فرض كن داري تو خيابون راه ميري يه چاله اي هست تو اگه همين طوري به راهت ادامه بدي ميوفتي تو چاله ولي اگه حواست جمع باشه ميتوني راتو كج كني و تو چاله نيوفتي در حالي كه افتادنت حتمي بود چون هم چاله پيش روت بود وهم تو حواست نبود .

خانم محترم من تو مغز شما که زندگی نمیکنم که بدونم "اون یکی پست" کدوم پسته؟؟

اگه رو حرفام نقدی داری، حرفام رو نفل قول بفرما و زیرش نقدتو بنویس. که من بفهمم داری جواب چی رو میدی تا جواب بدم.

این پستهای شما مبهم بود برای من، تا اینکه فلسفی

JavadMessi

مدیر بازنشسته

===========

مورد دوم:

:

خب بازم کور بودن اون فرد ربطی به عدل نداره چون اولا زمینه بسیاری از گناهان رو نداره ثانیا تو اون دنیا هم متناسب با احوالش مواخذه میشه
ضمن اینکه برای کور مادرزاد ندیدن اصلا رنجی نداره چون رنج در تزاحم تضادها بوجود میاد!
تمام اون احتمال به خود فرد بستگی داره یکی میشه حر یکی میشه فرزند نوح یکی میشه ابوجهل یکی میشه طلحه یکی میشه زهیربن قین یکی میشه حاتم طائی!!
دانشمند بودن صرف تو اون دنیا ارزشی نداره گرچه اینا همش معلول عواملی دنیاییست
در مورد گرویدن به دین شاید بعضی گزینه هاتون درست باشه که اونم به وسعت طرف نگاه میشه اما در مورد انسان بودن نه چون فطرت انسان خوبی رو دوست داره

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
خب یک دفعه اگه میشه احتمال رو توضیح بدین!!!

معنای احتمال رو توضیح بدم؟؟؟؟؟؟

این کارو نمیکنم. چون معناش واضحه و این سوالها فقط باعث پراکندگی موضوع و از بین رفتن تمرکز میشه. معنای احتمال در نظر من همونیه که غالب افراد فکر میکنن.

JavadMessi

مدیر بازنشسته
معنای احتمال رو توضیح بدم؟؟؟؟؟؟

این کارو نمیکنم. چون معناش واضحه و این سوالها فقط باعث پراکندگی موضوع و از بین رفتن تمرکز میشه. معنای احتمال در نظر من همونیه که غالب افراد فکر میکنن.
خب قبل این پست دو پست دیگه هم داشتما !!
پس این احتمال تابع عوامل دنیویست!
اینکه افعال ما ارادیست بدیهیه چون میتونیم اونو انجام ندیم و هیچ نیرویی هم جلومون رو نگرفته ضمن اینکه حداقل فطرت هر انسانی برای خوب و بد بودن اعمالش میزانه!

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
خب بازم کور بودن اون فرد ربطی به عدل نداره چون اولا زمینه بسیاری از گناهان رو نداره ثانیا تو اون دنیا هم متناسب با احوالش مواخذه میشه
ضمن اینکه برای کور مادرزاد ندیدن اصلا رنجی نداره چون رنج در تزاحم تضادها بوجود میاد!
تمام اون احتمال به خود فرد بستگی داره یکی میشه حر یکی میشه فرزند نوح یکی میشه ابوجهل یکی میشه طلحه یکی میشه زهیربن قین یکی میشه حاتم طائی!!
دانشمند بودن صرف تو اون دنیا ارزشی نداره گرچه اینا همش معلول عواملی دنیاییست
در مورد گرویدن به دین شاید بعضی گزینه هاتون درست باشه که اونم به وسعت طرف نگاه میشه اما در مورد انسان بودن نه چون فطرت انسان خوبی رو دوست داره

تو دانشگاه ما افراد روشن دل کم نیستن.چند ماه پیش یکیشون رو دیدم که تازه وارد بود و هنوز جای دقیق درب خروجی خوابگاه رو بلد نبود.
بنده خدا با مخ رفت تو دیوار. البته رنجی نکشید چون رنج در تزاحم تضادها بوجود میاد!!!

نظرت چیه همه نوزادای فامیلاتون کور به دنیا بیان عزیز؟ رنج که نمیبرن. گناه هم که نمیکنن. عالیییییییییییییییه مگه نه؟

خدا نکنه.

دوم: تا شما ندونی که رفتارهای انسانها بسیار وابسته به ژنتیک، محیط خانوادگی و تربیت اجتماع است، نمونه ای مثل پسر نوح رو فقط میبینی.

راجع به قاتلها ، معتادا و ... فکر کن، چند درصدشون شرایط خانوادگی خوبی داشتن.؟؟؟؟

خسته شدم از تایپ کردن
:(بای فعلا

s.j.khataeepour

کاربر بیش فعال
خب قبل این پست دو پست دیگه هم داشتما !!
پس این احتمال تابع عوامل دنیویست!
اینکه افعال ما ارادیست بدیهیه چون میتونیم اونو انجام ندیم و هیچ نیرویی هم جلومون رو نگرفته ضمن اینکه حداقل فطرت هر انسانی برای خوب و بد بودن اعمالش میزانه!

بله دنیویست!!! ژنتیک. تربیت اجتماع فرهنگ.

شما اگه تو هند بودی الان مسلمون بودی؟؟؟

بر فرض همه این میزان رو دارن - که البته اول شما باید ثابت بکنی-

بعضیها براشون سختتره که یه کار خاص روانجام بدن یا نه. مثلا کسی که خوش اشتهاست و پرخور روزه گرفتن براش سختتره تا کسی که در حال عادی ناهار نمیخوره.

هر رفتاری مثل روزه برای هرکسی سختی و راحتی خاصی داره.

شاید چیزی جلومون رو نگرفته باشه اما تشویق و تنبیهاتی که از درون و بیرون روی ماست خیلی اثرگذاره عزیزم