کسی هست خواب خدا رو دیده باشه؟

elham_un

عضو جدید
سلام
چرا نمیشه خدا رو توی خواب دید، اگه کسی خواب خدارو دیده لطفا اینجا بیان کنه!
چرا انسان قادر نیست خدا رو تصور کنه؟
اگه کسی تصور خاصی از خدا داره لطفا بیان کنه!
حتی کسانی که بخش زیادی از عمرشون رو برای شناخت خدا میگذرونند قدرت تصور خدارو ندارن.

دلیلش چی میتونه باشه؟

بعضی چیزارو ندیدیم اما تصورشون امکانپذیره
مثل روح
اما چرا خداوند نه تنها قابل دیدن، حتی قابل تصور نیست
بی شک دلیلی داره
لطفا راحت باشید عزیزان
اینجا صمیمانه پذیرای هرنوع نظری( عارفانه/عاقلانه/و...) هستم
شما حتی میتونید شوخی کنید:smile:
گاهی یک شوخی سطحی میتونه استارت یک تفکر عمیق باشه
متشکر

.:ارمیا:.

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام.
نمیدونم جوابم عارفانه ست، عاقلانه ست یا فیلسوفانه... همه ش یا هیچ کدام!

به نظرم چون ما می دونیم خدا از نظرِ صفات قابل قیاس با سایر موجوادتِ دیدنیِ عالم نیست، نمیتونیم تصورش کنیم.
مثلاً شما صغری رو ندیدی. میخوای تصورش کنی. من شروع می کنم اینجوری واست توضیح می دم:

"خیلی دختر مهربونیه، مثل فلانی.
دختر سخاوتمندیه، حتّی بیشتر از فلانی.
نمیدونم قدش چقدره دقیقاً. یه ذره کوته قدتر از فلانی."

و بدین ترتیب اون رو واست ترسیم میکنم که تو تصورش کنی.

خب خدا رو نمیشه اینجوری ترسیم کرد و بعد تصورش کرد. یعنی تو این سنّی که ما قرار داریم، نمیشه سر خودمونو شیره بمالیم با تصور کردنش!

شاید اگه یه بچه از ما بپرسه؛ خدا چجوریه؟ و ما بگیم؛ خدا خیلی مهربونه. اون ناخود آگاه مادرشو تصور کنه و چون مادرش خیلی مهربونه، هروقت اسم خدا بیاد، ذهنش مادرش رو واسش ترسیم کنه!

من اعتراف می کنم تا مدتهای مدیدی هروقت یاد خدا می افتادم، ناخود آگاه تصویر امام خمینی (ره) می اومد تو ذهنم! چون امام خمینی رو یک انسان کامل میدونستم؛ مهربان، قدرتمند، بخشنده و... .[البته این جور تصور کردنها شرک محسوب میشه.]

ولی الان که بزرگ شدم (مثلاً!) به هیچ وجه نمیتونم خدا رو با کسی قیاس کنم. بنابراین نمیتونم تصورش کنم و چون نمیتونم تصورش کنم، نمیتونم خوابش رو ببینم!

اصلاً خوبیِ خدا در این "غیر قابل تصور بودن" شه.

باز هم مثال: من میرم یه مراسمی، خیلی بهم خوش میگذره. میام خونه، مادرم میگه: چطور بود؟ میگم: نمیتونی تصور کنی که چقدر خوب بود!

حکایت ما و خدا هم همینه. انقدر بینهایته که نمیتونیم تصورش کنیم. اگر هم به زور بخوایم تصوّرش کنیم، به تصوّر درستی نمی رسیم. شاید بشه یه چیزی تو مایه های تصوّرات من از خدا، در دوران طفولیت! [خودِ تصور بنده خدا داد میزنه؛ من درست نیستم!]

شما چون از "خدا را به خواب دیدن" صحبت کرده بودین، من به این نتیجه رسیدم که میخوای خدا رو مجسّم کنی و خوابش رو ببینی. واسه همین "تصوّر" رو "تجسّم" تعبیر کردم. که فکر کنم درست برداشت کرده باشم.

یه مسئله هم هست که مسئله ی "شهود" ه، تو عرفان. که عرفا میگن "من خدا را دیدم". مثلاً حضرت علی (ع) میگن: "خدایی را که ندیده باشم، عبادت نمی کنم". که خیلی مسئله ی عجیبیه. مربوط به سلوک و اینا میشه. و فکر هم نمی کنم مقصود از این "دیدن"، دیدن با دو تا چشم باشه یا تو خواب دیدن... همراه با تصورات و تجسمات!

قطعاً چیز دیگه ایه. شاید منظور درک کامل خدا باشه... از "خود" به "خودِ کمالی" رسیدن انسان و این حرفا... که نمیدونم چیه!

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
سلام
من خواب خدا رو دیدم
ولی ندیدمش فقط صداش رو شنیدم نه با گوشم بلکه با تمام وجودم صدایش رو شنیدم

elham_un

عضو جدید
سلام
من خواب خدا رو دیدم
ولی ندیدمش فقط صداش رو شنیدم نه با گوشم بلکه با تمام وجودم صدایش رو شنیدم

واقعا خوش به حالتون

اگه امکان داره بیشتر توضیح بدین و لطفا بگید چی گفت؟؟
هرچند این جواب سوال من نبود چون من دقیقا تصور و دیدن ( یا به قول ارمیا ؛ تجسم) مد نظرم بود نه شنیدن
اما شنیدن صدای خدا هم به جای خودش بسیار جذابه
به هر حال من مشتاقم بدونم چطور مطمئنید صدای خدا بود و چی گفت البته شاید فقط برای خودتون قابل درک باشه
و نخواید که توضیح بدید به هر حال حق دارید

*محیا*

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
واقعا خوش به حالتون

اگه امکان داره بیشتر توضیح بدین و لطفا بگید چی گفت؟؟
هرچند این جواب سوال من نبود چون من دقیقا تصور و دیدن ( یا به قول ارمیا ؛ تجسم) مد نظرم بود نه شنیدن
اما شنیدن صدای خدا هم به جای خودش بسیار جذابه
به هر حال من مشتاقم بدونم چطور مطمئنید صدای خدا بود و چی گفت البته شاید فقط برای خودتون قابل درک باشه
و نخواید که توضیح بدید به هر حال حق دارید
ممنونم البته نمی تونم کل خوابم رو بگم چون خصوصیه وبرمی گرده به حس و شناخت و ارتباط بین من وخدای من اما اینکه از کجا فهمیدم خداست گفت من پروردگار توام و 6 سال بعد اون خواب توی زندگی واقعی من تعبیر شد

SCSI

عضو جدید
سلام
حتی کسانی که بخش زیادی از عمرشون رو برای شناخت خدا میگذرونند قدرت تصور خدارو ندارن.

دلیلش چی میتونه باشه؟

مثل روح
بی شک دلیلی داره
لطفا راحت باشید عزیزان
متشکر
ما خدا رو به صفاتش مثل بخشنده - عالم - بیناست که می شناسیم .....

hedayat94

عضو جدید
سلام

دلیلش چی میتونه باشه؟

مثل روح
بی شک دلیلی داره
لطفا راحت باشید عزیزان
متشکر

سلام
چه خوبه که آدم بخواد از این قفس جسم آزاد بشه تا به دیدار معشوق حقیقی یعنی خدا بره همونطوری که مولانا و استاد بزرگوارش شمس تبریزی و خیلیای دیگه کردن

اینطور که به نظر میاد خیلی مشتاق دیدار خدا هستید

قبل از هز چیزی باید بهتون بگم چنین چیزی ممکنه و حتی شما یا هر کس دیگه ایی هم میتونه به دیدار خدا برسه

فقط باید حقیقی رو دونست، همون چیزی که تو اکثر شعرای مولانا و شمس تبریز پیدا میشه

من فقط میتونم به خودم اجازه بدم که این حقیقت رو به شما معرفی کنم و به هیچ وجه حق دخل و تصرف در افکار شما رو ندارم

درک و هضمش به عهده ی خودتون، اصلا چیز سختی نیست برای فهمیدن فقط یکم با چیزایی که هر روز در مورد خدا میشنوی فرق داره

من اینجا نمیتونم چیزی بگم چون بعضیها توان هضمشو ندارن

پس اگه خواستید لطفا pm بدید خوشحال میشم راهنماییتون کنم

مطمئن باشید بعد از درکش خدا رو به خاطر این نعمت شکر میکنید

hedayat94

عضو جدید
سلام

دلیلش چی میتونه باشه؟

مثل روح
بی شک دلیلی داره
لطفا راحت باشید عزیزان
متشکر

اما یه توضیح کوچک در مورد اینکه چرا خدا نمیاد جهان فیزیکی تا همه ببیننش

خدا نمیتونه این کارو بکنه نه اینکه نتونه نه ... بلکه به این خاطر اگه خدا این کارو بکنه کل هستی در اون محدوده کاملا نیست و نابود میشه.

هر چیزی ارتعاشات خودشو داره. جهان فیزیکی انسان ها خلاصه همه چی و حتی خدا.

هر ارتعاشی یه فرکانس خاصی داره؛ هر چه فرکانس بالاتر باشه اون چیز لطافت بیشتری خواهد داشت جهان فیزیکی و اجسامش و انسان ها ارتعاشات پایینی دارند

اما خدا ارتعاشاتش خیلی بالاست همچنین روح آدمی ( منظورم روح خالصه نه کالید اثیری ) چون از یه جنسن.

واسه همین جهان فیزیکی که فرکانس پایینی داره تحمل رویا رویی با خدا که فرکانس ارتعاشاتش خیلی بالاست رو نداره

تا حالا دید وقتی یه لیوان شیشه ایی رو مقابل یه تولید کننده ی امواج صوتی با یه فرکانس خاص میذارن؟؟ اگه دیده باشید میبینید که بعد چند ثانیه لیوان کاملا خورد میشه و میشکنه

قضیه دیدار خدا با جهان فیزیکی هم همینه.

برای دیدارش باید قفس جسم فیزیکی رو رها کنی.

HOTT

عضو جدید
کاربر ممتاز
من فرصت نکردم نظر همه دوستان رو بخونم....چون خیلی طولانی به نظرم می اومد:redface:
ولی من فقط یه چیزی می دونم
این که یه بار خواب خدا رو دیدم
روزگاری که قلب صاف تری داشتم...هنوز درگیر قوانین بین ادم ها نبودم...
یه مدتی از زندگی ام پی کشف قانون مرگ و زندگی و ... بودم...دورانشو خیلی دوست دارم
یه شب خواب دیدم نشستم و بهم میگن خدا می خواد به ملاقاتت بیاد
رفتم تا دم در به ملاقاتش
وقتی در باز شد حجم عظیمی از نور وارد خونه شد...قابل توصیف نیست
پشت تممام اون نور ها مادربزرگم ام اومده بود
شاید باور نکنید...شاید زاییده تفکرات همون برهه از زندگی ام باشه
ولی به هر حال چه صادقه و چه دورغ چنین خوابی دیدم
شاید خواب صادقه نباشه و ...

HOTT

عضو جدید
کاربر ممتاز
تحت تاثیر قرار گرفتم . خوش به حالتون ...

برا ی دوران خاصی از زندگی ام بود
اون زمان که نه از کینه تو دلم خبری بود نه از تنفر
وقتی محبت می کردم بی توقع
وقتی...
ولی الانم خیلی تفاوت دارم با گذشته ام:(
کاش بشه که ادم شم

Asa l

عضو جدید
مادر بزرگ من چندین بار خواب خدا رو دیده و همیشه هم اون رو به شکل ابر دیده هر وقت هم خواب دیده که خدا توش بوده خوابش اتفاق افتاده و حقیقی شده

azera46

عضو جدید
مادر بزرگ من چندین بار خواب خدا رو دیده و همیشه هم اون رو به شکل ابر دیده هر وقت هم خواب دیده که خدا توش بوده خوابش اتفاق افتاده و حقیقی شده

چقدر خوبه که بعضی آدما اینقدر دلشون صافه که حتی خدا رو هم میبینن اونوقت من ...

Elmira2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
هیشکی خدارونمیبینه تواین دنیاتنهاکسی که خدارودیده حضرت موسی بوده که اونوبه شکل نوردیده ماهاحتی توخاب خدارونمیبینیم واشیاویانام خدارومیبینیم که فکرمیکنیم واحساسمون اینه که خداس
دنیاتجلی خداس توهمه چیزمیشه خداروحس کردنه اینکه خداروواقعادید

palang-sorati

عضو جدید
به نظرم ما چون بیشتر خدا را در ذهنمان به صورت نور تجسم می کنیم.

ولی من خودم تا حالا نشنیدم کسی خواب خدا رو دیده باشه

شاید دلیل فلسفی هم اینه که روح انسان اجازه نداره به همه جا برود وقتی اینکه انسان خواب هست شاید یکی از اون جاها پیش خدا باشه

میهن پرستان

عضو جدید
سلام

دلیلش چی میتونه باشه؟

مثل روح
بی شک دلیلی داره
لطفا راحت باشید عزیزان
متشکر

مردم رحمت کنن خدارو ،خدای خوبی بود.
خودم مجلس ختمش بودم.شماها نبودید؟؟؟؟

"The moon"

عضو جدید
کاربر ممتاز
من یه بار داشتم می خوابیدم که یه نور شدیدی اومد جلوی چشام که نیمه خواب بودم ، بعد گفتش که کارایی که میکنی به گوش ما میرسه ، بعد بیدار که شدم حس کردم حضرت علی علیه السلام بود

رامين..

عضو جدید
باسلام.ما نه تنها نميتونيم خدا رو توي خواب ببينيم،بلكه هر چيز يا شيئي رو كه تا به حال نديديم و تجربه نكرديم رو هم نميتونيم حتي توي حالت بيداري تصورش بكنيم.تمام تصورات ما نتيجه تجربيات مادي ما هست.مثلا هيچ كسي نميتونه يك شكل هندسي رو تصور كنه كه تا به حال ترسيم نشده.علت اينكه ما روح رو توي خواب ميبينيم اينه كه ما قبلا اون شخص رو توي عالم بيداري ديديم و تجربه كرديم.درضمن نمي دونم آقاي hedayat94 روي چه اصلي وجود خداوند را (مانند اجسام مادي )داراي نوعي ارتعاش مي دونند! لطفا بفرمايند كه اين نظريه رو از كدوم منبع علمي و يا ديني بدست آوردند .و اگه نظر شخصي خودشونه، لطفا بيشتر توضيح بدند كه وجود يا واقعيتي غير مادي چطور و چه نوع ارتعاشي توليد ميكنه؟

آخرین ویرایش:

mihua

عضو جدید
کاربر ممتاز
خداوند حقیقت جاری در همه چیز...
اگر هم بخواد با کسی حرف بزنه (توی خواب) در واقع صدا نداره چون نیازی نداره و ما هم ظرف وجودیمون چیزی فراتر ازاین رو نمیگیره اما صاحب این اصواته که میتونه اونا رو از طرف خودش به کار بگیره و باهات مستقیم حرف بزنه و مسلماً بصورت زیباتروخاصتری این اصوات به گوش ما میرسه.

آخرین ویرایش:

fazilat.fatemeh

عضو جدید
سلام من سال 87-1386 ینی 7 سال پیش از خدا گله مند بودم و بخاطر اتفاقای ناگواری که تو زندگیم برام افتاده بود خیلی خیلی غمگین بودم و دیگه به قول معروف به آخر خط رسیده بودم .. حتی فکر خودکشی هم به سرم زده بود ولی جراتشو نداشتم ! یه شب انقدر گریه کردم که حالم بد شد و انقدر حالت تهوه هم رسیدم که دیگه نمیتونم بیشتر بگم چقدر حالم بد بود و خودمو نا امید و تنها دیدم اما من همیشه عادت داشتم هر از گاهی با خدا صحبت کنم غیر از راز و نیاز کردن (نماز) همیشه باهاش حرف میزدم حتی نامه می نوشتم و هنوز دارمشون..
خلاصه یه اتفاقایی افتاده بود که از خدا بخاطر نرسیدن بهشون شاکی بودم چون اون موقع دیگه دو سال بود نماز نمی خوندم و کسی باعث شده بود که دیگه نماز و روزه نگیرم!
اون شب با همون حالت که از ساعت 9 تا 1 شب طول کشید با خدا حرف زدم بهش گفتم : تو چجور خدایی هستی که زندگی من برات مهم نیست!؟
چرا گذاشتی همینطوری پیش برم تا به اینجا برسم؟
مگه تو خدا نیستی ؟
مگه بنده هات برات مهم نیستن؟
فقط اماما بنده هات بودن؟
فقط بعضیا رو میبینی ما که هیچی نیستیم !!!؟
معجزه هات فقط برای اماما و پیامبرا و بعضی از مردم خاصت بود !؟
اگه مهم بودم برام یه کاری میکردی ... نمیذاشتی این اتفاقا بیفته و تک تک تمامشو با جزییات براش توضیح دادم و گفتم منو باش که دو ساعت برای کی دارم صحبت می کنم !؟ برای کسی که ما رو بیهوده آفریده و کاری هم به کارمون نداره و ما رو به حال خودمون رها کرده !!!! و... و... و...
و همش در حال گریه و حالت درماندگی داشتم باهاش صحبت میکردم .. که در آخر خسته شدم و بالشتم که خیس آب بود برگردوندم و خواستم بخوابم که آخرین حرفم به زبون آوردم و خوابیدم !!!
گفتم : تو اگه راست میگی خدایی تا صبح بهم ثابت کن ! تو اگه راس میگی یه معجزه بهم نشون بده اگه واقعا تمام حرفای منو شنیدی و تمام این سالها منو می دیدی بهم تا صبح ثابت کن می خوام بدونم تو واقعا وجود داری یا نه و.....
با اجازتون صبح دقیقا چند دقیقه قبل از اذان صبح حدودای ساعت 5 یکیو دیدم دم در اتاقم صدام کرد ! یکیو دیدم که با لباس سفید و قد خیلی بلندی جلوی در ایستاده صورتش محو بود بهش گفتم تو کی هستی !؟ بهم گفت من جبرییل هستم ! صدای خیلی خیلی زیبایی داشت بهم گفت : بلند شو... بلند شو ... و نماز بخوان و با خدا حرف بزن... خدا صدای تو رو شنید... خدا تو رو میبینه... تمام مشکلات تو رو میدونه... تک تک مشکلاتت حل میشه... بلند شو... و نماز بخوان با خدا حرف بزن.... خدا تو رو میبینه......../ گفتم نمی تونم بلند شم !!!! گفت می تونی بلند شو... یدفه روحم از بدنم بلند شد و ایستادم یدفه بیدار شدم صدای اذان شنیدن رفتم وضو گرفتم نماز خوندم سجده کردم و طلب بخشش کردم گفتم خدایا منو ببخش منو ببخش منو ببخش ازت خواهش می کنم ...
ازش خیلی تشکر کردم
و ازون به بعد همیشه همه جا خدا رو حس می کردم و همه جا می دیدمش همونجوری که گفته بود «از رگ گردن هم نزدیک تر» و همه ی مشکلاتم مث باد حل شد ولی زمان برد تا به همش رسیدم و واقعا بهم اثبات شد
"خدایا هیچ وقت منو به حال خودم رها نکن "
.....................................................