بنظر شما انسان چه دلیلی داشته که برای خود خدا را بیافریند؟

blade18

عضو جدید

درود به همه دوستان .

میخواستم بپرسم که بنظر شما چرا انسان خدا را آفرید؟

چرا این همه مذاهب مختلف با خداهای مختلف ساخته است؟

چرا باید آزاد بودنش را با ساخت مذهب های گوناگون تعویض میکرد؟

M A S III

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
این یه نیازه
نیاز به یه قدرت بالاتر ......................
آدم همیشه احتباج داره که خواسته هاشو با یکی درمیون بذاره ، با یکی که مطمئن باشه از خودش خیلی قدرتمندتره تا بتونه باور کنه و امید داشته باشه که به خواستش میرسه.................
نمیدونم درست گفتم یا نه ولی من همچین حسی دارم.............................

elisa.ff

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود به همه دوستان .

سلام سوال شما نوعي نگرش سطحي بر خلقت جهان هست .هر وقت تونستي براي خودتون خدا خلق كنين مي تونين همچين سوالي رو از خودتون بپرسيد!

من به اديان مختلف كاري ندارم ولي همشون امر به انسانيت كردن .چيز بديهي و غير معمولي توش نمي بينم كه بخوام ازش ايراد بگيرم ...ازادي مطلق مخصوص جنگل و حيوانات ساكن ان هست نه انسان منطقي و صاحب تفكر..........مطمئن باشيد اگه وجود خدا رو خلق انسان اثبا ت ميكرد ...الان اختلاف زيادي در بين مردم كه صاحب يك دينن پيش ميومد در حالي كه اين طور نيست .انسان ها طرز تفكر متفاوتي دارن اين براي همه ثابت شده هست ...اگه اين طور بود بايد شش مليارد و اندي خدا خلق ميكردن در حالي كه اين طور نيست....

كساني كه خدا رو زايده ذهن بشر ميدونن از نظر علوم زيستي بي سوادن ...البته منظور من شخص سوال كننده محترم نبود كلي گفتم.

blade18

عضو جدید
این یه نیازه
نیاز به یه قدرت بالاتر ......................
آدم همیشه احتباج داره که خواسته هاشو با یکی درمیون بذاره ، با یکی که مطمئن باشه از خودش خیلی قدرتمندتره تا بتونه باور کنه و امید داشته باشه که به خواستش میرسه.................
نمیدونم درست گفتم یا نه ولی من همچین حسی دارم.............................

آدم احتیاج های خودش رو با کسی در میان میگذارد که بتواند نیازهای او را حل کند و کمکش کند . اما ولی میدونیم که چیزی که خودمون ساختیمش چرا باز به امید کمک او هستیم؟

blade18

عضو جدید
سلام سوال شما نوعي نگرش سطحي بر خلقت جهان هست .هر وقت تونستي براي خودتون خدا خلق كنين مي تونين همچين سوالي رو از خودتون بپرسيد!

من به اديان مختلف كاري ندارم ولي همشون امر به انسانيت كردن .چيز بديهي و غير معمولي توش نمي بينم كه بخوام ازش ايراد بگيرم ...ازادي مطلق مخصوص جنگل و حيوانات ساكن ان هست نه انسان منطقي و صاحب تفكر..........مطمئن باشيد اگه وجود خدا رو خلق انسان اثبا ت ميكرد ...الان اختلاف زيادي در بين مردم كه صاحب يك دينن پيش ميومد در حالي كه اين طور نيست .انسان ها طرز تفكر متفاوتي دارن اين براي همه ثابت شده هست ...اگه اين طور بود بايد شش مليارد و اندي خدا خلق ميكردن در حالي كه اين طور نيست....

كساني كه خدا رو زايده ذهن بشر ميدونن از نظر علوم زيستي بي سوادن ...البته منظور من شخص سوال كننده محترم نبود كلي گفتم.

1- در مورد ادیان باید بگم : اگر همه ادیان برای به کمال رسانیدن انسان بوجود آمده باشد پس هیچ فرقی بین ادیان نبایذ باشه و هیچ دینی نمیشناسم که , دین دیگری را نه تنها برتر بلکه مساوی خودش بداند و برای پیروانش ابن حق را قائل باشد که به دین دیگری برود.

2-کسی اسم آزادی مطلق را نیاورد , و در ضمن اگر قرار باشد چهار چوبی باشد , میتواند قانون باشد نه الزاما" مذهب.

3- در مورد طرز فکر انسان ها : مذهب هر ملتی از ترکیب : فرهنگ , ادبیات و جغرافیای آن ملت میباشد.

4- در مورد شش میلیارد و اندی خدا وجود داشته باشد : کنفوسیوس میگوید : هر بچه ای که بدنیا می آید با او یک خدا بوجود می آید و هر کسی که از دنیا می رود یک خدا با او از بین میرود.

helya.azad

عضو جدید
1- در مورد ادیان باید بگم : اگر همه ادیان برای به کمال رسانیدن انسان بوجود آمده باشد پس هیچ فرقی بین ادیان نبایذ باشه و هیچ دینی نمیشناسم که , دین دیگری را نه تنها برتر بلکه مساوی خودش بداند و برای پیروانش ابن حق را قائل باشد که به دین دیگری برود.

2-کسی اسم آزادی مطلق را نیاورد , و در ضمن اگر قرار باشد چهار چوبی باشد , میتواند قانون باشد نه الزاما" مذهب.

3- در مورد طرز فکر انسان ها : مذهب هر ملتی از ترکیب : فرهنگ , ادبیات و جغرافیای آن ملت میباشد.

4- در مورد شش میلیارد و اندی خدا وجود داشته باشد : کنفوسیوس میگوید : هر بچه ای که بدنیا می آید با او یک خدا بوجود می آید و هر کسی که از دنیا می رود یک خدا با او از بین میرود.

سلام
موضوع جالبي انتخاب كردي
اينكه چرا انسان خدا رو آفريده طرز تفكر شماست نميشه گفت صد در صد همينطوره
اگه حرف كنفسيوس رو كه با تولد هر انساني يك خدا متولد ميشه و با مرگش يك خدا از بين ميره قبول داري پس نميتوني بگي انسان خدا رو آفريده خدا تو وجود هر آدمي هست منتها بستگي داره چجوري تعريفش كني
پائولو كوئيلو وجود تصادف در دنيا رو قبول نميكنه و ميگه هيچ پيروزمندي تصادف را قبول ندارد ازش ايراد ميگيرن و ميگن اين خدا نيست كه اتفاقات و وقايع رو بوجود مياره بلكه تصادفه مثلا در مورد بارش باران تك تك مراحل رو ميگن تصادفي انجام گرفته پائولو كوئيلو ميگه پس اسم واژه اي رو كه شما تصادف گذاشتين ما بهش خدا ميگيم.
همه ي اديان يك حرف ميزنن منتها مقتضيات زمانشون فرق ميكرد
مشكل دين نيست كه اديان متفاوت تو دنيا وجود داره بلكه مشكل ماست كه متعصبيم و نميخايم روش جديد رو قبول كنيم.
چارچوبي رو كه اسمشو ميذارين قانون ما بهش ميگيم مذهب مثل تصادف و خداي پائولوكوئيلو
مذهب مجموعي از قوانينه
ميشه گفت همون قانون اساسي
مورد 3 رو اصلا قبول ندارم اين رو همون آداب و رسومه نه مذهب
بايد طرز فكرتو در مورد مذهب اصلاح كني
شما تعريف درستي از مذهب ندارين
موفق باشيد

دختر معمار

عضو جدید
کاربر ممتاز
دلیل این سوال فکر میکنم در طرح سوال اومده ... چرا باید محدود بشیم چون قانون های حاکم رو باید باور کنیم چرا ازاد نباشیم بخاطر محدودیت های دین ... اگر دید فراتری نسبت به همه چیز داشته باشیم . هیچ چیز محدودیت نیست و منافاتی با وجود خدا هم نیست .
بنابراین به جای طرح سوال و نقض چیزی به خاطر محدودیت خودمون ... چیز دیگر رو زیر سوال نبریم .;)

blade18

عضو جدید
سلام
موضوع جالبي انتخاب كردي
اينكه چرا انسان خدا رو آفريده طرز تفكر شماست نميشه گفت صد در صد همينطوره
اگه حرف كنفسيوس رو كه با تولد هر انساني يك خدا متولد ميشه و با مرگش يك خدا از بين ميره قبول داري پس نميتوني بگي انسان خدا رو آفريده خدا تو وجود هر آدمي هست منتها بستگي داره چجوري تعريفش كني
پائولو كوئيلو وجود تصادف در دنيا رو قبول نميكنه و ميگه هيچ پيروزمندي تصادف را قبول ندارد ازش ايراد ميگيرن و ميگن اين خدا نيست كه اتفاقات و وقايع رو بوجود مياره بلكه تصادفه مثلا در مورد بارش باران تك تك مراحل رو ميگن تصادفي انجام گرفته پائولو كوئيلو ميگه پس اسم واژه اي رو كه شما تصادف گذاشتين ما بهش خدا ميگيم.
همه ي اديان يك حرف ميزنن منتها مقتضيات زمانشون فرق ميكرد
مشكل دين نيست كه اديان متفاوت تو دنيا وجود داره بلكه مشكل ماست كه متعصبيم و نميخايم روش جديد رو قبول كنيم.
چارچوبي رو كه اسمشو ميذارين قانون ما بهش ميگيم مذهب مثل تصادف و خداي پائولوكوئيلو
مذهب مجموعي از قوانينه
ميشه گفت همون قانون اساسي
مورد 3 رو اصلا قبول ندارم اين رو همون آداب و رسومه نه مذهب
بايد طرز فكرتو در مورد مذهب اصلاح كني
شما تعريف درستي از مذهب ندارين
موفق باشيد

1- من نگفتم صد در صد حرف من درسته .

2- منظور من هم همین است که میگویم هر کدام از افراد مختلف یک تصوری از خدا دارند , برخی علم را آن بخش از دانستنی ها و آگاهی های نوع بشر که به روش های تجربی قابل اثبات و تایید میدانند ( science ) و ابن افراد میکوشند واقعیت ها را دریابند تا دلیل آن ها را یک چیز ابهامی و متافیزیکی نگذارد و حالا برخی افراد مانند پائولوكوئيلو دلیل آن را خدا می نامد.

3- خب ما که نمیدانیم روش های جدید و نوین چیست؟ لطفا" راهنمایی کنید تا به روش های جدید دست یابیم.

4- مذهب مجموعي از قوانينه : درگيري مذهب وعلم امري ذاتي است وحاصل جمعشان خيلي نزديک به صفر است. توفيق درعلم اغلب با كنار گذاشتن دگمهاي مذهبي حاصل شده است ومواظبت و نگهداري ازدگمهاي مذهبي هميشه با كنار گذاشتن علم حاصل شده است.

سام هريس

ناپلئون بناپارت : دین بهترین وسیله است برای ساکت نگه داشتن مردم.

5- شما تعريف درستي از مذهب ندارين : شما یک تعریف علمی بفرمایید.

elisa.ff

عضو جدید
کاربر ممتاز
1- من نگفتم صد در صد حرف من درسته .

2- منظور من هم همین است که میگویم هر کدام از افراد مختلف یک تصوری از خدا دارند , برخی علم را آن بخش از دانستنی ها و آگاهی های نوع بشر که به روش های تجربی قابل اثبات و تایید میدانند ( science ) و ابن افراد میکوشند واقعیت ها را دریابند تا دلیل آن ها را یک چیز ابهامی و متافیزیکی نگذارد و حالا برخی افراد مانند پائولوكوئيلو دلیل آن را خدا می نامد.

3- خب ما که نمیدانیم روش های جدید و نوین چیست؟ لطفا" راهنمایی کنید تا به روش های جدید دست یابیم.

4- مذهب مجموعي از قوانينه : درگيري مذهب وعلم امري ذاتي است وحاصل جمعشان خيلي نزديک به صفر است. توفيق درعلم اغلب با كنار گذاشتن دگمهاي مذهبي حاصل شده است ومواظبت و نگهداري ازدگمهاي مذهبي هميشه با كنار گذاشتن علم حاصل شده است.

سام هريس

ناپلئون بناپارت : دین بهترین وسیله است برای ساکت نگه داشتن مردم.

5- شما تعريف درستي از مذهب ندارين : شما یک تعریف علمی بفرمایید.

درمورد گزينه دوم بايد بگم جواب خودتون تو سوالتون هست ...هر كسي كه به دنيا مياد يه تصوري از خدا داره پس حتما خدايي هست كه تصورشم تو ذهن به وجود مياد درسته هر كسي ميتونه خدا رو متفاوت از ديگران تصور كنه و بهش اعتقاد داشته باشه بعضي ها با علم بعضي ها با عرفان و تصوف وشهود....

من نه از شما بلكه از هيچ كدوم از دوستام انتظار ندارم خدارو اون طوري كه من قبول دارم قبول داشته باشه...چون شناخت هر چيزي از خدا گرفته تا اسرار طبيعت نياز به زمان داره

و تفكر در موجودات حتي يك پشه و ساختار بدن آن هم ميتونه ثابت كنه كه هيچ چيز تصادفي نيست اگه از علم آمار و ‍‍ژنتيك آشنايي داشته باشين به اين نتيجه ميرسين كه تصادف جايي در خلقت نداره ... وهمه چيز براي كامل شده و نظامند حركت ميكنه من دليلش رو خدا ميدونم ......

اون در مورد علم بود در مورد عرفان و شهود تا خودتون تجربه نكنين نمي تونين چيزهايي رو كه ميگم تصور كنين ..چون نمي تونم با كلمات عمق مطلب رو برسونم...

مذهب با وجود يا خلق كردن خدا توسط انسان متفاوته ....بحث خدا با مذهب متفاوته خدا يكي هست قوانينشم يكي ولي مذاهب مختلفن........اديان هم قوانيني هستند كه ما بعد از چندين سال صحت اون هارو كشف ميكنيم ...مثلا در قران كجا علم رو نفي كرده .......من قران رو كتاب اخلاق ميدونم گفته دروغ نگين غيبت نكنين ربا نخورين مال حرام نخورين اين چيزا كجاش بده .........متاسفانه ما به دلايلي از سر لج بازي همه چيز رو از چشم خدا ميبينيم در حالي كه ما مختاريم..........

elisa.ff

عضو جدید
کاربر ممتاز
پروفسور هانری کربن(فیلسوف معاصرفرانسوی) در مورد اسلام چنین اظهار نظر می کند:

اگراندیشه محمد(ص)خرافی بود واگر وحی او الهی نبود،هرگزجرات نمی کرد بشر را به علم دعوت کند .هیچ یک از افراد بشروهیچ شیوه ی تفکری به اندازه محمد(ص)وقران انسان را به دانش دعوت نکرده اند،تا آنجا که در قران،نهصدوپنجاه بار ازعلم ،فکر وعقل سخن به میان آمده است.

منبع:برگرفته از کتاب (قران ازدیدگاه114دانشمند جهان) از محمدمهدی علیقلی

blade18

عضو جدید
مثلا در قران كجا علم رو نفي كرده .......من قران رو كتاب اخلاق ميدونم گفته دروغ نگين غيبت نكنين ربا نخورين مال حرام نخورين اين چيزا كجاش بده .........متاسفانه ما به دلايلي از سر لج بازي همه چيز رو از چشم خدا ميبينيم در حالي كه ما مختاريم..........

من کاری با قرآن ندارم , همه کتاب های " آسمانی " (!!!!!) سراسر و پر از ضد و نقیض ها و مشکلات هستند.

حالا که از قرآن مثال زدید , همانگونه برای شما مثال میزنم : در قرآن آمده است , به کفار هیچ رحمی نکنید , آنها را بکشید و محققا" جای آنها در جهنم جاودانه است.

و با هدف رویداد های بد یا خوب , آزمایش درجه ایمان است در صورتی که بارها و بارها در قرآن آمده است ایمان و یا عدم ایمان به خدا بستگی دارد و اوست که انتخاب میکند و آدم اختیاری ندارد.

گفته شده که ادیان مختلف را مطالعه کنبد و در آخر به این نتیجه میرسید که اسلام بهترین دین است , اما قرآن برای کسانی که راهشان را عوض میکنند خط و نشان میکشد.

یا .........

blade18

عضو جدید
پروفسور هانری کربن(فیلسوف معاصرفرانسوی) در مورد اسلام چنین اظهار نظر می کند:

اگراندیشه محمد(ص)خرافی بود واگر وحی او الهی نبود،هرگزجرات نمی کرد بشر را به علم دعوت کند .هیچ یک از افراد بشروهیچ شیوه ی تفکری به اندازه محمد(ص)وقران انسان را به دانش دعوت نکرده اند،تا آنجا که در قران،نهصدوپنجاه بار ازعلم ،فکر وعقل سخن به میان آمده است.

منبع:برگرفته از کتاب (قران ازدیدگاه114دانشمند جهان) از محمدمهدی علیقلی

وقتی دانشمندان بسیار برتری در ایران وجود داشت چرا مثال از دانشمندان خارجی بگیم؟

مثال : حکیم عمر خیام نیشابوری , فردوسی , زکریای رازی , ابن سینا , راوندی , آقا خان کرمانی , کسروی , ......

هیچ کدام اسلام را دین خوب و یا ارزشی برای پیروی از آن پشیزی قائل نمیشدند.

از دانشمندان بزرگ جهان هم میتوان : نیوتون , ولتر , کانت , هگل , شوپنهاور , نیپه , فروید , برتراند راسل , انیشتین , .....

نام برد که هیچ مذهبی را قبول نمیکردند و آزاد بودند.

baharet

عضو جدید
آدم احتیاج های خودش رو با کسی در میان میگذارد که بتواند نیازهای او را حل کند و کمکش کند . اما ولی میدونیم که چیزی که خودمون ساختیمش چرا باز به امید کمک او هستیم؟

دوست من اون بت پرستا بودن که خدا می ساختن ما ها که خدارو میشناسیم . اونا هم مثه ی بیمار که دنبال درمان بودن ولی فقط راه رو اشتباه رفتن همین خدا همیشه کمک می کنه ولی ما متوجه نمی شیم

blade18

عضو جدید
دوست من اون بت پرستا بودن که خدا می ساختن ما ها که خدارو میشناسیم . اونا هم مثه ی بیمار که دنبال درمان بودن ولی فقط راه رو اشتباه رفتن همین خدا همیشه کمک می کنه ولی ما متوجه نمی شیم

بت پرستان؟ منظورت مجسمه هایی که میساختند و با اون راز و نیاز میکردن و برای اون سجده میکردن؟

پس نظرت درباره بت پرستان حال امروز چیه؟ کسانی که دور یک مکعب میچرخند؟ کسانی که خودشان را به مرقد ها زنجیر میکنند ؟ کسانی که.......
البته میدونم خدا ( الله ) خودش کمک میکنه و منم که باید کسایی که در آفرقا از گرسنگی میمیرند و کسانی که در آمریکا از فرط پر خوری میترکند را فراموش کنم و به خودم بگم : آره بیخیالش خدا درستش میکنه حتما" یه مصلحتی در آن است . شاید!!!!

کسانی که در عرض چند ثانیه درآمد های میلیونی دارند و بعضی از بچه های کوچک از سن 5 یا 6 سالگی باید بار سنگین کار را به دوش بکشند.

تا چند زنم بر روی دریاها خشــت ***** بیزار شدم ز بت پرستان کنشـــت

خیام که گفت دوزخی خواهد بود ***** که رفت به درزخ و که آمد زبهشت

helya.azad

عضو جدید
درمورد گزينه دوم بايد بگم جواب خودتون تو سوالتون هست ...هر كسي كه به دنيا مياد يه تصوري از خدا داره پس حتما خدايي هست كه تصورشم تو ذهن به وجود مياد درسته هر كسي ميتونه خدا رو متفاوت از ديگران تصور كنه و بهش اعتقاد داشته باشه بعضي ها با علم بعضي ها با عرفان و تصوف وشهود....

من نه از شما بلكه از هيچ كدوم از دوستام انتظار ندارم خدارو اون طوري كه من قبول دارم قبول داشته باشه...چون شناخت هر چيزي از خدا گرفته تا اسرار طبيعت نياز به زمان داره

و تفكر در موجودات حتي يك پشه و ساختار بدن آن هم ميتونه ثابت كنه كه هيچ چيز تصادفي نيست اگه از علم آمار و ‍‍ژنتيك آشنايي داشته باشين به اين نتيجه ميرسين كه تصادف جايي در خلقت نداره ... وهمه چيز براي كامل شده و نظامند حركت ميكنه من دليلش رو خدا ميدونم ......

اون در مورد علم بود در مورد عرفان و شهود تا خودتون تجربه نكنين نمي تونين چيزهايي رو كه ميگم تصور كنين ..چون نمي تونم با كلمات عمق مطلب رو برسونم...

مذهب با وجود يا خلق كردن خدا توسط انسان متفاوته ....بحث خدا با مذهب متفاوته خدا يكي هست قوانينشم يكي ولي مذاهب مختلفن........اديان هم قوانيني هستند كه ما بعد از چندين سال صحت اون هارو كشف ميكنيم ...مثلا در قران كجا علم رو نفي كرده .......من قران رو كتاب اخلاق ميدونم گفته دروغ نگين غيبت نكنين ربا نخورين مال حرام نخورين اين چيزا كجاش بده .........متاسفانه ما به دلايلي از سر لج بازي همه چيز رو از چشم خدا ميبينيم در حالي كه ما مختاريم..........
ايول بابا
ديگه نيازي نيست من راهي بهش نشون بدم
دستت درد نكنه
ياشا

Erfan_K

عضو جدید
کاربر ممتاز
درود به همه دوستان .

سلام بر دوست عزیزمون
صحبت و سوال شما درست و به جاست . شما رو به خواندن مطلبی در این باره جلب می کنم :
گرهِ دو میم گرهِ دو عالَم است. هستی کاشتی دیمی بود و زمان تا به امروز در کشش نبرد شایستگی ،
پس ترکیب بود و تمام تحولات و آثار بیانگر قیامت زمان و تمام تولدها به دنبال یک تولد بود و تمام معلول هستی نشان از یک عامل و کمال تجربه ی زمان فقط در قالبِ انسان گونگی بود و انسان، خدا گفت، پس خدا تشکیل شد و گره پنهانِ دو میمِ هستی به ظهور فرمان بی زمان رسید و دو سوی خلقت (خدا راست و شیطان چپ) تَشکُّلِ راستای قائم و میان را داد و در حداقل تصور زمان، به نامی تشبیه گشت و گَردانِ زمان، به برگردان رسید.

baharet

عضو جدید
بت پرستان؟ منظورت مجسمه هایی که میساختند و با اون راز و نیاز میکردن و برای اون سجده میکردن؟

پس نظرت درباره بت پرستان حال امروز چیه؟ کسانی که دور یک مکعب میچرخند؟ کسانی که خودشان را به مرقد ها زنجیر میکنند ؟ کسانی که.......
البته میدونم خدا ( الله ) خودش کمک میکنه و منم که باید کسایی که در آفرقا از گرسنگی میمیرند و کسانی که در آمریکا از فرط پر خوری میترکند را فراموش کنم و به خودم بگم : آره بیخیالش خدا درستش میکنه حتما" یه مصلحتی در آن است . شاید!!!!

کسانی که در عرض چند ثانیه درآمد های میلیونی دارند و بعضی از بچه های کوچک از سن 5 یا 6 سالگی باید بار سنگین کار را به دوش بکشند.

تا چند زنم بر روی دریاها خشــت ***** بیزار شدم ز بت پرستان کنشـــت

خیام که گفت دوزخی خواهد بود ***** که رفت به درزخ و که آمد زبهشت
من نگفتم بشینیم بگیم بیخیالش خدا درستش می کنه!!! همیشه اون پولی که داریم ماله مانیست بلکه روزی کسایی هست که خدا داده دست ما تا ما به اونا برسونیم و معنی سخاوتو درک کنیم .اگر همه درک درستی داشتیم از دین این تور به سرمون نمیومود دین اسلام شبیه میوه گردو هست اگر فقط به ظاهر توجه کنی فقط به پوست سختش می رسی اگر دید باز تری و بهتری داشته باشی اون وقته که می فهمی چی داره می گه. نماز حج و... فقط تا ی مرحله پاسخ گو هستن و وجودشون اجباری هست بدون ستون نمی شه خونه ای رو ساخت.

سهراب مموتی

عضو جدید
نگرش ایشون را نمی دونم. ولی این سوال به هیچ وجه سطحی نیست. این سوال که چرا انسان خدا را خلق کرد به هیچ وجه بیانگر این نیست که خدایی وجود ندارد. وجود خدا یک چیز است و اینکه بشر چرا و چگونه به وجود او پی برد و به بیان دیگر چطور او را خلق کرد یک چیز دیگر است.
من به اديان مختلف كاري ندارم ولي همشون امر به انسانيت كردن .چيز بديهي و غير معمولي توش نمي بينم كه بخوام ازش ايراد بگيرم ...ازادي مطلق مخصوص جنگل و حيوانات ساكن ان هست نه انسان منطقي و صاحب تفكر..........
ادیان پر از چیزهای غیر معمول هستند که بسیار می توان ازشان ایراد گرفت. در ضمن شباهت بین "بدیهی" و "غیر معمول" را هم نفهمیدم!! نیز شاید بتوان این طور ادعا کرد که آزادی مطلق مخصوص حیوانات است نه انسان منطقی و متفکر، ولی این را هم باید دانست که انسانی که دین را خلق کرد نه منطقی بود و نه متفکر. در حال حاضر و در قرن 21 هم منطق و فکر گوهریست نایاب. چه برسد به انسان های باستان، با آن درک اندک و مبهمی و رازآلودی که از جهان و وجود خود داشتند.
مطمئن باشيد اگه وجود خدا رو خلق انسان اثبا ت ميكرد ...الان اختلاف زيادي در بين مردم كه صاحب يك دينن پيش ميومد در حالي كه اين طور نيست .
اتفاقا این طور است. اختلاف بین تک تک مردم هست. کجا دیدید دو نفر دیدگاهشان در مورد یک دین درست شبیه هم باشد. اگر هم در ظاهر امر این چنین به نظر نمی آید. بیشتر به خاطر ارگان های رسمی مذهبی ست که سعی در یکدست نگاه داشتن مردم و ایمانشان دارند و این کاریست که هزاران سال است انجام داده اند.
كساني كه خدا رو زايده ذهن بشر ميدونن از نظر علوم زيستي بي سوادن ...
شما لطفا مطالعاتتون را کمی افزایش بدید، تا دیگه از این حکمهای ساده انگارانه ندید. علم تکامل، وجود انسان و موجودات زنده دیگر و سیر تکاملشان را به شیوه ی اقناع کننده ای توضیح می دهد. بدون نیاز به فلسفه ی خاک و گل بازی خداوند.
این طور حرف زدن دون شان افراد تحصیل کرده ست

engage

اخراجی موقت
وقتی با خودت صحبت کنی خواه نا خواه هم با خدا صحبت میکنی هر زمان نتونی تو دلت حرف بزنی میتونی خدا رو هم حذف کنی ربطی به دین نداره

af.earthlover

عضو جدید
نگرش ایشون را نمی دونم. ولی این سوال به هیچ وجه سطحی نیست. این سوال که چرا انسان خدا را خلق کرد به هیچ وجه بیانگر این نیست که خدایی وجود ندارد. وجود خدا یک چیز است و اینکه بشر چرا و چگونه به وجود او پی برد و به بیان دیگر چطور او را خلق کرد یک چیز دیگر است.

ادیان پر از چیزهای غیر معمول هستند که بسیار می توان ازشان ایراد گرفت. در ضمن شباهت بین "بدیهی" و "غیر معمول" را هم نفهمیدم!! نیز شاید بتوان این طور ادعا کرد که آزادی مطلق مخصوص حیوانات است نه انسان منطقی و متفکر، ولی این را هم باید دانست که انسانی که دین را خلق کرد نه منطقی بود و نه متفکر. در حال حاضر و در قرن 21 هم منطق و فکر گوهریست نایاب. چه برسد به انسان های باستان، با آن درک اندک و مبهمی و رازآلودی که از جهان و وجود خود داشتند.

اتفاقا این طور است. اختلاف بین تک تک مردم هست. کجا دیدید دو نفر دیدگاهشان در مورد یک دین درست شبیه هم باشد. اگر هم در ظاهر امر این چنین به نظر نمی آید. بیشتر به خاطر ارگان های رسمی مذهبی ست که سعی در یکدست نگاه داشتن مردم و ایمانشان دارند و این کاریست که هزاران سال است انجام داده اند.

شما لطفا مطالعاتتون را کمی افزایش بدید، تا دیگه از این حکمهای ساده انگارانه ندید. علم تکامل، وجود انسان و موجودات زنده دیگر و سیر تکاملشان را به شیوه ی اقناع کننده ای توضیح می دهد. بدون نیاز به فلسفه ی خاک و گل بازی خداوند.

کاملا حرف شما را قبول دارم ، ولی یه سوال :
به نظرتون این که ما نمیتونیم خدا رو درک کنیم و یا قبوللش کنیم ، به دلیل نقص فکری ماست ..؟؟ یعنی ذهن ما هنوز اینقدر تکامل پیدا نکرده که بتونه وجود خدا رو درک کنه و بهش اعتقاد پیدا کنه ؟؟ و یا نه ، برعکس به دلیل تکامل فکری ماست ؟؟ یعنی ذهن ما به واسطه ی پیشرفت علم و ... به قدری تکامل پیدا کرده و به نتایج علمی رسیده که هیچ ضرورتی برای وجود خدا نمیبینه ؟؟
و اما جواب من ، مورد اوله ...من فکر میکنم ذهن ما ( یا حد اقل ذهن خودم ) ناتوان از درک خداست ... بارها شده که خواستم راجع به خدا تفکر عمیق داشته باشم ولی حتی با این کار ، تا مرز دیوانگی هم پیش رفتم !!!...

a.inkare

عضو جدید

دوست گرامی
این که چرا انسان خدا را آفرید پرسش صحیحی نیست چون اگر بپذیرید خدا وجود دارد آنگاه معنای آفریده شدن برای او از بین میرود اما اینکه چرا انسان همیشه نیاز به خدا دارد چیزی است که در فطرت اوست مثل این سوال که چرا انسان عاشق می شود شما میتوانید چگونگی آنرا توضیح دهید ولی جز فطرت علت دیگری نمی یابید
در مورد مذاهب خود ساخته ومتکثر بشر حق با شماست اما دین نزد خدا یکی بیش نیست به این معنی که دستور زندگی بشر که از خدا به او رسیده امری واحد است انسان اما در ادیان تحریف ایجاد کرده است واین تحرفات وبدعت ها باعث شده است ادیان در برخی موارد متضاد به نظر برسند
ضمنا آزادی به معنای لاقید بودن نه تنها برای انسان راهگشا نیست بلکه غیر ممکن است زیرا دین یک ایدئولوژی است و ایدئولوژی لزوما سلب آزادی نیست بلکه در مواردی خود آزادی است زیرا این خود شخص است که ایدئولوژی خود را انتخاب میکند
باور به دین حقیقی نیز سلب آزادی بشر نیست بلکه بشر به دنبال دین بوده تا نقشه ای برای راه زندگی بیابد و راه زندگی صحیح را بیاموزد
و نیز درباره سطح فکر واعتقادات در اشکال گوناگون نسبت به خدا مهمترین مساله آن است که اشخاص از حقیقت دور نشوند وگرنه همه ما میدانیم هر کس خدا را به گونه های متفاوتی درک میکند واین هیچ اشکالی ندارد

جین ایر

عضو جدید
نمی دونم ولی خدا که مذهب نمی سازه ما هر کدووم یک برداشتی از خداو راهش(سلام) می کنیم .

sadaf2012

عضو جدید
خداهایی که مردم وملل مختلف ساختند رو چکار داری ؟شماخودت، فطرتت،عقل ومنطق میگه وقبول داره، که اینهمه اسمانها وزمین ومخلوقات توی انها صاحب وخدا نداشته باشه ،مگه خدا رو ماها میتونیم ساخته باشیم؟؟ اون خدای واقعی که ساخته دست من وشما ومردم دیگر نیست ،خودش میگه فطرت ودرون انسانها رو خداجویانه افریدم، دنبال معبود واقعی وپرستش او بودن فطری ماست، ذاتیه ، قبول نداری ؟ یکبار که برات پیش اومد سوار هواپیما بودی ،اگر گفتند داریم سقوط میکنیم و وقتی شروع به سقوط کرد،لحظه ای که دیگه از دست کسی کاری برنمیومد ، ببین تو اون لحظه فقط بامید نجات از کی هستی ویاد کی میفتی اصلاانگاربا همه وجودت داری میبینیش، حسش میکنی، همون خداس ویا توی هر گرفتاری شدید که دیگه از همه ناامیدت کردن، تنها امید کیه که میمونه خداس وهست،، نه ساختگیه ، نه خدای ساختگی ارزش حتی فکر کردن داره،، چون این اصل در فطرت ماست ووقطعا بهش نیاز داریم وتشنشیم، اگر دنبال راه درستش نریم اون وقت در مصداق به اشتباه میفتیم وممکنه خدابسازیم بت پرست شیم ، گاو وگوساله پرست و غیره.........دیگه خدا وجودش ازهرچیزی روشنتره فلسفه واستدلال نمیخواد اگر دنبال حقیقت باشیم باکمی فکر بهش میرسیم اما اگر منظوردیگه ای باشه هزار نفرم استدلال کنن هیچی نمیشه:gol::gol::gol:

blade18

عضو جدید
خداهایی که مردم وملل مختلف ساختند رو چکار داری ؟شماخودت، فطرتت،عقل ومنطق میگه وقبول داره، که اینهمه اسمانها وزمین ومخلوقات توی انها صاحب وخدا نداشته باشه ،مگه خدا رو ماها میتونیم ساخته باشیم؟؟ اون خدای واقعی که ساخته دست من وشما ومردم دیگر نیست ،خودش میگه فطرت ودرون انسانها رو خداجویانه افریدم، دنبال معبود واقعی وپرستش او بودن فطری ماست، ذاتیه ، قبول نداری ؟ یکبار که برات پیش اومد سوار هواپیما بودی ،اگر گفتند داریم سقوط میکنیم و وقتی شروع به سقوط کرد،لحظه ای که دیگه از دست کسی کاری برنمیومد ، ببین تو اون لحظه فقط بامید نجات از کی هستی ویاد کی میفتی اصلاانگاربا همه وجودت داری میبینیش، حسش میکنی، همون خداس ویا توی هر گرفتاری شدید که دیگه از همه ناامیدت کردن، تنها امید کیه که میمونه خداس وهست،، نه ساختگیه ، نه خدای ساختگی ارزش حتی فکر کردن داره،، چون این اصل در فطرت ماست ووقطعا بهش نیاز داریم وتشنشیم، اگر دنبال راه درستش نریم اون وقت در مصداق به اشتباه میفتیم وممکنه خدابسازیم بت پرست شیم ، گاو وگوساله پرست و غیره.........دیگه خدا وجودش ازهرچیزی روشنتره فلسفه واستدلال نمیخواد اگر دنبال حقیقت باشیم باکمی فکر بهش میرسیم اما اگر منظوردیگه ای باشه هزار نفرم استدلال کنن هیچی نمیشه:gol::gol::gol:

در مورد داستان هواپیما باید بگم : من سعی کردم خودمو جوری بار بیارم که به کسی تکیه نکنم و توقع نداشته باشم , و این خداهایی که همه ادیان میگن برام بی مفهومه!!
و گفتین اصل در فطرت ماست ووقطعا بهش نیاز داریم وتشنشیم، اگر دنبال راه درستش نریم اون وقت در مصداق به اشتباه میفتیم وممکنه خدابسازیم بت پرست شیم ، گاو وگوساله پرست و غیره......... باید بگم که ما رو جوری بار آوردن که به نیروی ماوراالطبیعه اعتقاد داشته باشیم.
و در مورد راه درست : باید دید , دید هر کسی به مسائل زندگی و راه و روش چگونه است.

elisa.ff

عضو جدید
کاربر ممتاز

چرا حرفام رو بريده بريده جواب دادين پس بقيش كو؟؟؟؟اگه ميخوايين بدونين چه طوري خدا كشف شد رجوع كنين به فطرت و باطن خودتون يه كم كه تفكر بكنين شما هم ميتونين كشفش كنين... در ضمن من با توجه به درك افراد هست كه جواب سوالشون رو ميدم چون بايد با زبون خودش با آدم ها ارتباط برقرار كرد ....شايد در مورد يه دين مردم اختلاف داشته باشن ولي هيچ انساني حتي بت پرست ها هم در مورد وجود خدايي بي همتا اختلافي ندارن.

به قول خودتون در همون دوران قديم و راز آلود و مبهم يه چيزايي هست كه هنوز هم ناشناخته هست انسان هاي متفكر امروزي قرن 21 ميتونن اهرام ثلاثه رو بسازن ؟؟؟حالا اين مثال بود ........يا اينكه در كتاب مقدس 1400سال قبل خدا فرموده دنيا و تمام موجودات را از عدم خلق كردم كه تازه انسان هاي مدرن با هزار جور آزمون و خطا با علم فيزيك كما بيش دارن بهش ميرسن.......

در مورد سير تكامل انسان درسته انسان ها از موجودات ديگه تكامل يافته اند ولي اين تكامل با احتمال و انتخاب طبيعي نبود بلكه خيلي نظامند و دقيق انتخاب شدن متكامل شدن و شده انسان متفكر ولي گفتم اينا احتمال نيستن اگه از علم آمار آشنايي داشتين مي فهميدين چي دارم ميگم..

با قلبتون ببينين خيلي بهتره تا با چشمتون....

علی قوامی

عضو جدید

عجز در درک و باور مرگ، حرص برای جاودانگی، توهم مهم بودن و اشرف بودن و.........
همه باعث شده خدایانی مختلف و با نام ها و ویژگی های متفاوت در بعضی مناطق شکل بگیرن و بعضی جاها اصلا شکل نگیرن.