سردخانه چگونه طراحی میشود؟

hassan2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
منظورم همون ضریب فیلم هوای خارجیو داخلیه که بیشتر جاها تاثیر میدن
خب من توی آیین نامه خوندم که به این شکل
1.پوشش بام
2.مصالح سقف اصلی
3.لایه هوای سقف کاذب(البته اگه سقف کاذب وجو داشته باشه)
4.ورق فلزی
5.عایق
6.ورق فلزی
اگه سقف رو شیبدار انتخاب کنم اطلاعات زیادی راجع بهش ندارم
خیلی هم سرچ کردم
اما توی پروژه های نمونه کسی اصلا به این موضوع توجه نشون نداده

این خوبه

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز

خب خداروشکر
حالا پوشش بام:یا باید ایزوگام باشه یا قیر
مصالح سقف اصلی:آجر فشاری یا سفال
3..لایه هوا سقف کاذب
4.ورق گالوانیزه
5.عایق
6.ورق گالوانیزه
این الان مشکلش کجاس؟

hassan2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب خداروشکر
حالا پوشش بام:یا باید ایزوگام باشه یا قیر
مصالح سقف اصلی:آجر فشاری یا سفال
3..لایه هوا سقف کاذب
4.ورق گالوانیزه
5.عایق
6.ورق گالوانیزه
این الان مشکلش کجاس؟

مهندس بودی
الان بهتر شدی.
آورین
دیدی یه دید مهندسی چکارا که نمیکنه.

mech.shima

کاربر ممتاز
مهندس بودی
الان بهتر شدی.
آورین
دیدی یه دید مهندسی چکارا که نمیکنه.

خب پس تا الان خوبه درسته؟
میمونه تخت یا شیبدار بودنش
اگه تخت باشه یه سقف معمولیه با این مصالحی که گفتم درسته؟
اما اگه شیبدار باشه من نمیدونم بین سقف اصلی و کاذب چیه؟سقف کاذب که در هر صورت تخته درسته؟اونوقت جنس سقف کاذب از چیه؟

hassan2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب پس تا الان خوبه درسته؟
میمونه تخت یا شیبدار بودنش
اگه تخت باشه یه سقف معمولیه با این مصالحی که گفتم درسته؟
اما اگه شیبدار باشه من نمیدونم بین سقف اصلی و کاذب چیه؟سقف کاذب که در هر صورت تخته درسته؟اونوقت جنس سقف کاذب از چیه؟

آره خوبه.
آره اما اصلاحیه می خواد دوباره.خودت فکر کن دوباره بنویس ببینم چیکار می کنی.
سقف كاذب سقفي است كه به اسكلت ساختمان متصل بوده و بار آن به سازه اصلي، ساختمان وارد مي‌شود. بدين ترتيب بين سقف مذكور و قسمت زيرين سازه اصلي، فضاي خالي به وجود مي‌آيد. اين سقفها مي‌توانند، صاف و يا به شكلهاي مختلف ساخته شوند. سقف كاذب بايد با مصالح سبك ساخته شده و قاب‌بندي آن به نحو مناسبي به اسكلت و يا كلاف‌بندي ساختمان متصل گردد تا ضربه تكانهاي ناشي از زلزله در آنها، موجب خرابي ديوارهاي مجاور نگردد.
سقف کاذب با رابیتس و اندود
سقف کاذب آکوستیکسقف کاذب آلومینیومیسقف کاذب چوبیسقف کاذب با قطعات پیش ساخته گچیسقف کاذب فایبر گلاس و پلاستیکسقف کاذب با ورقه های نی فشرده (کانتکسسقف کاذب با ورقه های آزبست سیمانسقف کاذب ترکیبی
سقف کاذب می تواند بصورت گچی –چوبی –فلزات رنگین- پی وی سی – شیشه ای – آهنی – ورق های فلزی روکش دار – آلومینیومی – کامپوزیت و غیره نصب شود که در هر صورت قابلیت اجراء به صورت واحد ویا با هم را داراست.

mech.shima

کاربر ممتاز

آره خوبه.
آره اما اصلاحیه می خواد دوباره.خودت فکر کن دوباره بنویس ببینم چیکار می کنی.
سقف كاذب سقفي است كه به اسكلت ساختمان متصل بوده و بار آن به سازه اصلي، ساختمان وارد مي‌شود. بدين ترتيب بين سقف مذكور و قسمت زيرين سازه اصلي، فضاي خالي به وجود مي‌آيد. اين سقفها مي‌توانند، صاف و يا به شكلهاي مختلف ساخته شوند. سقف كاذب بايد با مصالح سبك ساخته شده و قاب‌بندي آن به نحو مناسبي به اسكلت و يا كلاف‌بندي ساختمان متصل گردد تا ضربه تكانهاي ناشي از زلزله در آنها، موجب خرابي ديوارهاي مجاور نگردد.
سقف کاذب با رابیتس و اندود
سقف کاذب آکوستیکسقف کاذب آلومینیومیسقف کاذب چوبیسقف کاذب با قطعات پیش ساخته گچیسقف کاذب فایبر گلاس و پلاستیکسقف کاذب با ورقه های نی فشرده (کانتکسسقف کاذب با ورقه های آزبست سیمانسقف کاذب ترکیبی
سقف کاذب می تواند بصورت گچی –چوبی –فلزات رنگین- پی وی سی – شیشه ای – آهنی – ورق های فلزی روکش دار – آلومینیومی – کامپوزیت و غیره نصب شود که در هر صورت قابلیت اجراء به صورت واحد ویا با هم را داراست.

خب پس شیبدار بودنش کار بیشتری میخواد
و علاوه بر اون مصالحی که گفتیم باید یک سقف کاذبم انتخاب کنم
فضای خالی بین سقف اصلی و کاذب توی چه دماییه؟

hassan2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
خب پس شیبدار بودنش کار بیشتری میخواد
و علاوه بر اون مصالحی که گفتیم باید یک سقف کاذبم انتخاب کنم
فضای خالی بین سقف اصلی و کاذب توی چه دماییه؟

آره باید باشه.
دقیق نمی دونم چقدره.
شما چی میگید؟؟؟؟؟؟؟؟

mech.shima

کاربر ممتاز
آره باید باشه.
دقیق نمی دونم چقدره.
شما چی میگید؟؟؟؟؟؟؟؟
تا حالا جایی نخوندم که درمورد دماش چیزی نوشته باشن اما مهمه و در کل بار سرمایی تاثیر میذاره
دمای هوای سردخانه که نیست چون اونجا اواپراتوری نیست از طرفی دمای هوای بیرونم نیست چون سقف اصلیمون کلی مصالحو عایق براش استفاده کردیم
یه دمایی بین دمای سردخانه و هوای بیرون باید باشه اما نمیدونم چی!!

hassan2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
تا حالا جایی نخوندم که درمورد دماش چیزی نوشته باشن اما مهمه و در کل بار سرمایی تاثیر میذاره
دمای هوای سردخانه که نیست چون اونجا اواپراتوری نیست از طرفی دمای هوای بیرونم نیست چون سقف اصلیمون کلی مصالحو عایق براش استفاده کردیم
یه دمایی بین دمای سردخانه و هوای بیرون باید باشه اما نمیدونم چی!!

فکر کنم.
اینو دقیق نمی دونم چقدره.

mech.shima

کاربر ممتاز
ولی لان بزرگترین سوالم اینه هر سالن چند تا پالت توش هست؟این تعداد چه جوری به دست میاد؟
کل سالنو که نمیشه پالت چید؟
اطلاعاتی که دارم ایناس:
فاصله بین پالت ها حداقل 10سانتیمتر
فاصله بین پالت ها و جداره های سالن حدداقل 20سانتیمتر
ارتفاع پالت تا کف بین 40-45 سانتیمتر
البته یه جای دیگه خوندم که فاصله بین پالت ها برای عبورومرور کالا بین 1.2تا 1.5متر است
ولی الان نمیدونم پالت ها کجا قرار میگیرن
مثلا وسط سالن از کجا تا کجا خالی باید باشه؟فضای خالی رو چه جور تعیین کنم؟
شما در این مورد اطلاعی دارین؟

hassan2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه اجازه بدین فردا جواب بدم امروز کمی سرم شلوغه

hassan2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
ولی لان بزرگترین سوالم اینه هر سالن چند تا پالت توش هست؟این تعداد چه جوری به دست میاد؟
کل سالنو که نمیشه پالت چید؟
اطلاعاتی که دارم ایناس:
فاصله بین پالت ها حداقل 10سانتیمتر
فاصله بین پالت ها و جداره های سالن حدداقل 20سانتیمتر
ارتفاع پالت تا کف بین 40-45 سانتیمتر
البته یه جای دیگه خوندم که فاصله بین پالت ها برای عبورومرور کالا بین 1.2تا 1.5متر است
ولی الان نمیدونم پالت ها کجا قرار میگیرن
مثلا وسط سالن از کجا تا کجا خالی باید باشه؟فضای خالی رو چه جور تعیین کنم؟
شما در این مورد اطلاعی دارین؟

بستگی به مساحت هر اتاق داره.
نه نمیشه کلشو پالت چید.
فاصله بین پالت ها 15سانتی متر.
فاصله بین پالت ها و جداره های سالن حداقل 20سانتیمتر.
ارتفاع پالت ها تا کف 50 سانتی متر.
یک راهروی 250 سانتی متری برای رفت و آمد لیفتراک در وسط قرار می گیرد.

mech.shima

کاربر ممتاز
روش چیدن پالت ها

روش چیدن پالت ها

فاصله باکس پالت ها از جداره های سالن حداقل 20cmمیباشد
فاصله باکس پالت ها از همدیگر حداقل 10cmمیباشد
روش چیدن:
1.دسترسی کم:یک راهرو با عرض حداقل 70cmدر وسط سالن عمود بر راهروی ارتباطی خارج سالن و یک راهرو با عرض حداقل 50cmدر عقب سالن
2.درسترسی زیاد:بین هر دو ردیف باکس پالت 50cmفاصله و یک راهرو با عرض حداقل 50cmدر انتهای سالن منظور میشود

mech.shima

کاربر ممتاز
اینم عکساش

mech.shima

کاربر ممتاز
با توجه به موارد گفته شده میتوان تعداد پالت های هر سالن را مشخص کرد
اینکه ظرفیت وزنی هر پالت برای هر محصول چقد هست رو از استاندارد ها میتوان استخراج کرد
برای میوه ها میتوان تعداد جعبه های هر میوه را داخل پالت به دست آورد
معمولا از پالت 1.5*1*1.2برای سردخانه استفاده میکنند
از این ابعاد که در عکس پایین اومده میتونین استفاده کنین

mech.shima

کاربر ممتاز
برای محاسبه بار محصولات نمیتوان کل ظرفیت یک سالن را محاسبه کرد و بر طبق میزان بار ورودی روزانه این محاسبه انجام میگیرد
باید موارد زیر را رعایت کنیم:
بار ورودي روزانه محصول براي سالنهاي بالاي صفر با ظرفيت بيش از 200 تن 8 درصد و كمتر از 200 تن 10 درصد ظرفيت كل سالن منظور مي‏گردد .
بار ورودي روزانه محصول براي سالنهاي زير صفر با ظرفيت بيش از 200 تن 10 درصد و كمتر از 200 تن 15 درصد ظرفيت كل سالن مي‏باشد .

hassan2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
فاصله باکس پالت ها از جداره های سالن حداقل 20cmمیباشد
فاصله باکس پالت ها از همدیگر حداقل 10cmمیباشد
روش چیدن:
1.دسترسی کم:یک راهرو با عرض حداقل 70cmدر وسط سالن عمود بر راهروی ارتباطی خارج سالن و یک راهرو با عرض حداقل 50cmدر عقب سالن
2.درسترسی زیاد:بین هر دو ردیف باکس پالت 50cmفاصله و یک راهرو با عرض حداقل 50cmدر انتهای سالن منظور میشود

سلام
این چیدمان واسه چه سردخانه اییه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mech.shima

کاربر ممتاز
سلام
این چیدمان واسه چه سردخانه اییه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

سلام
برای سردخانه های صنعتی استفاده میشه
البته تا اونجا که من مطالعه کردم نحوه چیدن دسترسی کم بیشتر برای سالن های زیر صفر و نگهداری گوشت استفاده میشه

hassan2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
برای سردخانه های صنعتی استفاده میشه
البته تا اونجا که من مطالعه کردم نحوه چیدن دسترسی کم بیشتر برای سالن های زیر صفر و نگهداری گوشت استفاده میشه

به نظر من باکس پالت باید از هم حداقل 15 سانتی متر فاصله داشته باشند.........
چرا شما 10 رو قید کردید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

mech.shima

کاربر ممتاز
به نظر من باکس پالت باید از هم حداقل 15 سانتی متر فاصله داشته باشند.........
چرا شما 10 رو قید کردید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اینکه فاصله بین باکس پالت ها چقدر باشه و کل این فاصله ها رو از منابع استخراج کردم خب حداقل مقدار این فاصله 10cmو هر کس بنا به سلیقه اش فاصله رو تعیین میکنه و دیدم سردخانه هایی که فاصله رو 15cmتعیین کردن

hassan2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
اینکه فاصله بین باکس پالت ها چقدر باشه و کل این فاصله ها رو از منابع استخراج کردم خب حداقل مقدار این فاصله 10cmو هر کس بنا به سلیقه اش فاصله رو تعیین میکنه و دیدم سردخانه هایی که فاصله رو 15cmتعیین کردن

اگه سلیقه ای باشه دیگه محاسبات و اندازه گیری ها واسه ی چیدمان بی فایده هست........

mech.shima

کاربر ممتاز
اگه سلیقه ای باشه دیگه محاسبات و اندازه گیری ها واسه ی چیدمان بی فایده هست........

آقای مهندس وقتی که استاندارد داره به شما میگه برای طراحی بین 20-30رو مجازین در نظر بگیرین اونوقت برای انتخاب عدد چیکار میکنین
وقتی گفته میشه حداقل 10:این یعنی 10,11,12,13,14,ویا به قول شما 15
اینکه فاصله باکس پالت دقیقا چقدر باشه فقط یه محاسبه است که پیک بار حساب بشه و من ترجیح میدم 10cmرو بذارم و مسلما اگه فاصله بیشتر از این مقدار بشه اواپاتور از پس بار این مقدار محصول بر میاد

hassan2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقای مهندس وقتی که استاندارد داره به شما میگه برای طراحی بین 20-30رو مجازین در نظر بگیرین اونوقت برای انتخاب عدد چیکار میکنین
اینکه فاصله باکس پالت دقیقا چقدر باشه فقط یه محاسبه است که پیک بار حساب بشه و من ترجیح میدم 10cmرو بذارم و مسلما اگه فاصله بیشتر از این مقدار بشه اواپاتور از پس بار این مقدار محصول بر میاد

بله حرف شما کاملا درسته........
به هر حال انتخاب با شماست اما نمره ایده ال 15 هست........
موفق باشید

محمدباوی

عضو جدید
باسلام.
من هم بعنوان عضو بسیار کوچکی از خانواده بزرگ و سرافراز تاسیسات،یه سری اطلاعات جمع آوری و دسته بندی کردم و اونهارو توی وبلاگم گذاشتم،خوشحال میشم که تشریف بیارید و با نظرات سازنده دوستان آشنا بشیم. http://mbtasisat.blogfa.com

hadi_araghon

عضو جدید

والا تا اونجایی که ما میدونیم فاصله طبق کتاب دووسات برای محصولات که نیاز به سرکشی دارن 50 سانتیمتر و برای محصولات دیگه 5 سانتی متر در ضمن فاصله از درب ورودی و اواپراتورها حداقل 2.5 متر باید باشه

hassan2010

عضو جدید
کاربر ممتاز
والا تا اونجایی که ما میدونیم فاصله طبق کتاب دووسات برای محصولات که نیاز به سرکشی دارن 50 سانتیمتر و برای محصولات دیگه 5 سانتی متر در ضمن فاصله از درب ورودی و اواپراتورها حداقل 2.5 متر باید باشه

ok....

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
تاپیک خوبی اینجا شروع شده بوده! به نظر می اد کمی از رونق افتاده!

طراحی و ساخت سردخانه یه درسی ه که می شه به صورت پروژه ای پیشبردش فکر می کنم. الان تو تاپیک کلی اطلاعات هست که کمی گیج کننده هم هستند و سامان دهی لازم دارن! به نظر من یه پروژه تعریف شه! و مراحل طراحی در پروژه به صورت محاسباتی هم پیش بره! فک می کنم درک بهتری خواهیم داشت!