درخواست و راهنمایی درس [ استاتيك]

BAW705

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشيد دير شد اما واقعا اين مبحث چيزه زيادي نداره و سوالاتش اونجوري که من مي خوام نيست ولي خب واسه دست گرمي اينارو حل کنيد .
, , ,

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
اين جواب تمرينا فقط نتم ادا در مياره!!
جواب اولي
ببينيد اين درسته؟

,

فقط تمرين 4.6.16 فك كنم درست مثل همينيه كه حل كردم!
سومي
,

اين آسون بود يا من اشتباه متوجه شدم؟؟؟ :دي

,
چهارميم سري بعد حل ميكنم!! :دي

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان اينطوري اصلا جلو نميريم بهتره يك زمان بندي داشته باشيم!!
خب فك كنم بهتره بريم مبحث گشتاور!!
تا هفته بعد روز جمعه سعي ميكنيم اين مبحث رو تموم كنيم!! يني تا تاريخ 8 مرداد!!
وقت خيلي زياده به شرطي كه همكاري داشته باشيم.
بچه ها لطفا تمرين بذاريد و همه با هم سعي ميكنيم تمرينا رو حل كنيم!! من اين چند روزه يكمي درگير كاراي شخصيم بودم نشد بيام از دوستان خواهش ميكنم يكمي همكاريمونو بيشتر كنيم!!
ميخواستم يه پيشنهاد بدم كه هفتگي كار كنيم يني هر هفته يم گروه تمرين بذارن و يك گروه درس بدن ولي ديدم تعداد اعضاي فعال تاپيك كمه!!
اين پيشنهاد هم كه گفتين از يه ويرايش خاص كتاب مريام شماره بديم فك كنم عملي نباشه!! چون همه يك كتاب مشترك ندارند و نميشه همه بريم يك كتاب بخريم در ضمن صورت مسئله تو سايت باشه مفيد تره!!
به خدا اين طرح خيلي مفيده!!چرا همكاري كمه نميدونم!!!

civil.7

عضو جدید
سلام. خسته نباشین بچه ها . یه سوال داشتم. شما واسه استاتیک فصل به فصل جلو میرین دیگه آره؟ یا نه هر نکته ای از هر فصلی میشه گذاشت؟ آخه میخواستم یه سری نکات که به نظرم مهم هستن بذارم .

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. خسته نباشین بچه ها . یه سوال داشتم. شما واسه استاتیک فصل به فصل جلو میرین دیگه آره؟ یا نه هر نکته ای از هر فصلی میشه گذاشت؟ آخه میخواستم یه سری نکات که به نظرم مهم هستن بذارم .

سلام خيلي خوش اومدين!!
ما فصل به فصل جلو ميريم و خيلي خوشحال ميشيم شمام كمكمون كنيد!!:)

bianconeri_Civil

عضو جدید
يه تمرين آسون ميذارم اميدوارم كه زود تر حل بشه!!
اگه نشه ميرم حل المسائل ميگيرم كپي ميذارمااااااااااا :دي

شرمنده كه دير شد

جواب سوال گشتاور (البته اين يكي از ساده ترين سوالات ممكنه بود)

پیوست ها

• 2-37.jpg
    2-37.jpg
    23.4 کیلوبایت · بازدیدها: 0

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
شرمنده كه دير شد

جواب سوال گشتاور (البته اين يكي از ساده ترين سوالات ممكنه بود)

دستتون درد نكنه!! خيلي ممنون كه حل كردين!! كاش ميشد بيشتر از يه دونه تشكر كنم!!:w17:
راستش تا حالا هر چي سوال مطرح شده آسون بوده ولي خب .....
راستي من خودم دايل آپم عكا خيلي دير وا ميشه!!
از دوستان ميخوام حجم عكسا رو كم كنن كه دوستاي دايل آپي راحت تر صفحات رو وا كنن!!
من با گوشيم عكس ميگيرم و 70 % كيفيت عكسو ميارم پايين!!
(فقط دايل آپيا ميفهمن درد منو!!!:w19:)
كسي دوست نداره مسئله طرح كنه!!؟
ميگم يخورده درسو بريم جلو؟! خوبه؟!

bianconeri_Civil

عضو جدید
خب يه چند نكته اي نيازه كه در مورد گشتاور گفته بشه

1-فرمول گشتاور رو كه ديگه همه ميدونن ( M=F*d) كه فاصله d به كمترين فاصله ممكن راستاي نيرو تا محل گشتاور اطلاق ميشه
2-اگر راستاي نيرو درست از محل گشتاور بگذره ، نيرو در اون نقطه هيچ گشتاوري رو ايجاد نميكنه
3-اگر نيرو داراي زاويه باشه نسبت به محور هاي مختصات ( كه بهتره محورهاي مختصات رو برحسب محل گشتاور در نظر بگيريم ) بهترين روش براي محاسبه فاصله d اينه كه نيرو رو بر حسب زاويه داده شده به مولفه هاش روي محورهاي مختصات (دو بعد يا سه بعد كه براي 3 بعدي بعدا توضيح داده خواهد شد) تبديل كنيم و بعد در دو جهت x, y فاصله ها رو تا نقطه مورد نظر و دو نيروي جديد بوجود اومده حساب كنيم.
4-جهت اعمال گشتاور توسط نيرو نسبت به نقطه مورد نظر اگر در جهت خلاف عقربه هاي ساعت باشه ، گشتاور مثبت و اگر در جهت عقربه هاي ساعت باشه ،‌گشتاور منفي خواهد بود.

آخرین ویرایش:

bianconeri_Civil

عضو جدید
گشتاور

گشتاور

خب مثل اينكه كسي نميخواد سوال بذاره:razz:

دو تا سوال ميذارم از مريام واسه گشتاور (شماره تمرين مشخص شده )

2-33. در شکل زير قسمتي از يک دستگاه جداکننده مکانيکي سکه را نشان داده ايم که طرز کار آن به شرح زير است. سکه هاي سبک و سنگين روي سطح شيب داري با زاويه20 به پايين مي غلتند. در انتهاي سطح شيب دار، يک قطعه مثلثي وجود دارد که حول محوري افقي در O لولا شده است. سکه هاي سبک(که جرم هر يک از آنها 2.28 gr است) قطعه مثلثي را تکان نمي دهند، غلت مي خورند و به محفظه سمت راست مي افتند. سکه هاي سنگين( که جرم هر يک از آنها 3.06 gr است).قطعه مثلثي را حول لولا در جهت ساعتگرد مي چرخانند و خود به محفظه سمت چپ مي افتند. گشتاور نيروي وزن يک سکه سنگين را حول O ، به صورت تابعي از فاصله s بر حسب ميلي متر تعيين کنيد.

2-43. در شکل زير نماي فوقاني يک درب و مکانيزم برگشت آن را نشان داده ايم.مقدار نيرويي که بازوي جک AB بر درب وارد مي کند برابر 40 N است. امتداد اين نيرودر امتداد AB است و سوي آن طوري است که درب را بسته نگه دارد. گشتاور اين نيرو را حول لولاي O حساب کنيد. نيرويي که تکيه گاه درب نقطه C و در جهت عمود بر صفحه درب بر آن وارد مي کند، چقدر بايد باشد تا مجموع گشتاورهاي اين دو نيرو حول O برابر صفر شود؟

پیوست ها

• p-2-33.jpg
    p-2-33.jpg
    8.6 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • P-2-43.jpeg
    P-2-43.jpeg
    11.5 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

bianconeri_Civil

عضو جدید
دوستان متخصص استاتيك ، يعني كسي نميخواد سوالا رو حل كنه؟؟

خودم بشينم سوالاي خودم رو حل كنم؟؟

يمقدار بجنبيد بابا

bianconeri_Civil

عضو جدید
2-33. در شکل زير قسمتي از يک دستگاه جداکننده مکانيکي سکه را نشان داده ايم که طرز کار آن به شرح زير است. سکه هاي سبک و سنگين روي سطح شيب داري با زاويه20 به پايين مي غلتند. در انتهاي سطح شيب دار، يک قطعه مثلثي وجود دارد که حول محوري افقي در O لولا شده است. سکه هاي سبک(که جرم هر يک از آنها 2.28 gr است) قطعه مثلثي را تکان نمي دهند، غلت مي خورند و به محفظه سمت راست مي افتند. سکه هاي سنگين( که جرم هر يک از آنها 3.06 gr است).قطعه مثلثي را حول لولا در جهت ساعتگرد مي چرخانند و خود به محفظه سمت چپ مي افتند. گشتاور نيروي وزن يک سکه سنگين را حول O ، به صورت تابعي از فاصله s بر حسب ميلي متر تعيين کنيد.

با توجه به استقبال گسترده شما دوستان:razz:

پاسخ سوال:

چك كنيد ببينيد درست هست يانه;)

پیوست ها

• DSC00076.jpg
    DSC00076.jpg
    12.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

The King

عضو جدید
با سلام.من چند وقتی درگیر بودم.نتونستم به سایت سر بزنم.تازه این تاپیکو دیدم.چند تا توصیه واسه دوستان دارم.اولا اگه می خواهید استاتیک قوی بشید و مفهمومی یاد بگیرید با کتاب بیر و جانتسون جلو برید.همون قرمزه.واقعا عالیه و تمام نکاتو پوشش داده.
نکته ی بعد اینه که تا میتونید گشتاور خودتونو قوی کنید.فوق العاده مهمه.اینو خوب یاد بگیرید و بردار ها هم قوی باشید مطمئن باشید و من هم قول میدم که توی تیر و خرپا مشکلی نداشته باشید.استاتیکتون قوی باشه.دینامیکتونم قوی میشه.مقاومت راحت یاد میگیرید.تحلیل خوب یاد میگیرید.
و تا میتونید تمرین حل کنید.مخصوصا توی تیر و خرپا.تا قشنگ دستتون راه بیفته.رسم دیاگرام تیر ها هم که یه نکات و ریزه کاری های داره که حتما بهتون میگم.
ممان اینرسی هم که باید انتگرال بلد باشید و فرموله فقط.
حالا هرکی هر سوالی داره تو هر قسمتی بگه تا حلش کنم.ازین به بعد هر روز به سایت سر میزنم.
موفق باشید.;)

The King

عضو جدید
چند نکته به درد بخور

چند نکته به درد بخور

****بین هر دو مقطع مشخص از یک تیر،تغییر در نیروی برشی برابر است با جمع جبری همه ی نیروهایی که بین آن دو نقطه بر تیر وارد میشود.

****نیروی داخلی محوری وقتی مثبت است که کششی باشد.

****در ترسیم دیاگرام های تیر:
اگر نیروی بار گسترده به سمت پایین بود،نمودار برش شیبش منفی است.
اگر نیروی بار گسترده به سمت بالا بود،نمودار برش شیبش مثبت است.

****شیب منحنی برش برای بار گسترده ی q برابر است با q.

****معادله لنگر خمشی،همیشه یک درجه از معادله ی نیروی برشی بیشتر است.

امیدوارم به دردتون بخوره نکات.بازم نکات کلیدی می ذارم.;)

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان!!
بابت غیبت طولانی مدتم معذرت میخوام!!
ممنونم از آقای bianconeri_Civil و عضو جدیدمون The King
امیدوارم دوباره بتونیم اینجا با هم فعالیت کنیم!!

قبلا از دوستان پیشنهاد داده بودن که نکته کار کنیم !!
متاسفانه گام به گام نتیجه نداد!! و عملا تاپیک غیر فعال موند!!
فک کنم نکته به نکته جالب تر باشه!!

منتظر نظرات میمونم!!
و بعد انشالا دوباره با انرژی تاپیکو ادامه میدیم!!!!!!!!!!

The King

عضو جدید
دیاگرام آزاد

دیاگرام آزاد

مراحل رسم دیاگرام آزاد جسم که از مباحث بیسیک و اساسی در حل مسائل است:
1.تعیین جسم یا اجسامی که باید در دیاگرام آزاد نشان داده شوند.
2.طرحی از نمای خارجی جسم مجزا شده،یعنی جسم آزاد زسم کنید.
3.خط مرزی جسم آزاد را به دقت دنبال کرده و کلیه ی نیروهایی را که طی مرحله ی جدا سازی حذف شده اند مشخص کرده و در نمودار رسم کنید.
4.محور ها و جهت های دستگاه مختصاتی را که در حل مساله به کار برده می شود روی دیاگرام ازاد نشان دهید و همچنین تمام اندازه های لازم برای حل مساله را روی نمودار قرار دهید.

آخرین ویرایش:

The King

عضو جدید
نکته ای در باب کابل ها

نکته ای در باب کابل ها

توجه داشته باشید که یک کابل،همیشه نیروی کششی که خط اثر آن در راستای محور کابل است وارد میکند.یعنی:
Cable===>Only in tension

اگر یکی از نیروهای کششی منفی شود نشان دهنده ی آن است که کابل فشار تحمل می کند.لذا در حل آن مساله ، آن کابل را حذف می کنیم.

shamim613

عضو جدید
سلام!
یک کم سرم خلوت شده منم میام!
آره نکته به نکته فکر کنم بهتر باشه!
الان بگید نکته های چه درسی و و چه فصلی را در بیاریم؟

The King

عضو جدید
مقطع در خرپاها

مقطع در خرپاها

نکته:
در خرپا ها در روش مقطع ها:
طوری مقطع میزنیم که:
1.خرپا 2 تکه شود.(می خواهد مساوی یا غیر مساوی باشد)
2.مجهولات مورد نظر قطع شوند.
3.مجهولات مزاحم و مجهولات مورد نظر در یک تکه از خرپا مساوی 3 شود.(از 3 مجهول بیشتر نباید داشته باشیم.)
4.مجهولات مزاحم(اعضا یا تکیه گاه) متقارب یا موازی باشند.

arjmand200

عضو جدید
با سلام کسی از دوستان این مثال رو حل کرده البته من حلش کردم و جواب درست در نیومد اگه کسی خوب این رو فهمیده به ما توضیح بده :
مرسی

پیوست ها

• mesal.jpg
    mesal.jpg
    39.1 کیلوبایت · بازدیدها: 0

betelgeuse

عضو جدید
سلام دوستان
این تصویر رو خودم ساختم
برای راه افتادن توی بحث گشتاور و یادآوری قانون دست راست
حالا دیگه با این روش میتونید جهت چرخش نیروی لنگر ( M ) رو بفهمید
ساعتگرد منفیه و پادساعتگرد مثبت میشه
انگشت اشاره راستای نیروی F رو نشون میده و انگشت شصت هم راستای لنگر و البته انگشت وسط باید در راستای خط واصل نیروی F به مرکز چرخش که میخوایم لنگر رو حساب کنیم باشه
امیدوارم مفید بوده باشم
گشتاور.jpg

nassa

عضو جدید
1سوال ساده ی استاتیکی

1سوال ساده ی استاتیکی

سلام من تو 1 مسئله ساده گیر کردم:آقافرض 1 تیر سه بعدی داریم و در 1 تکیه گاه اون 3نیروی عمود برهم در راستای 3 محور داریم داریم. برای تعیین نیروی کل برآیند وارد بر اون تکیه گاه باید 2 بار از قانون کسینوسها استفاده کنیم دیگه . درسته؟؟؟؟؟ (هر چی از این روش میرم جواب صحیح پیدا نمیشه!)

arman127_18

عضو جدید
سلام من تو 1 مسئله ساده گیر کردم:آقافرض 1 تیر سه بعدی داریم و در 1 تکیه گاه اون 3نیروی عمود برهم در راستای 3 محور داریم داریم. برای تعیین نیروی کل برآیند وارد بر اون تکیه گاه باید 2 بار از قانون کسینوسها استفاده کنیم دیگه . درسته؟؟؟؟؟ (هر چی از این روش میرم جواب صحیح پیدا نمیشه!)

نه. تو یه بار از قانون کسینوس های 3 بعدی باید استفاده کنی. بردار آخری که به دست میاری به نسبت نیروها با محور های اصلی زاویه داره. اگه بیشتر توضیح خواستی بگو.

nassa

عضو جدید
نه. تو یه بار از قانون کسینوس های 3 بعدی باید استفاده کنی. بردار آخری که به دست میاری به نسبت نیروها با محور های اصلی زاویه داره. اگه بیشتر توضیح خواستی بگو.

سلام .تا جایی که میدونم قانون کسینوسها برای دو بردار در 2 بعده. 3 بعدیش فرمولش چیه؟؟ البته منظورم از روش خودم این بود که برآیند بردار1 و2 از قانون کسینوسها حساب کنم .بعدش برآیند این دو بردار رو با بردار سوم دوباره از قانون کسینوسها حساب کنم.این روش باید صحیح باشه دیگه؟

kalmishi

عضو جدید
سئوالت مفهوم نیست. یعنی تو در سه راستا 3 تا نیروی مشخص داری و فقط میخوای جمع برداری رو واسش بنویسی؟اگه این جوریه فقط کافیه از قضیه فیثاغورث برآیند دو تا نیرو رو بدست بیاری و بعد زاویه بین این دو نیرو رو از تانژانت معکوس دو نیرو بدست بیاری و در آخر مجدد برآند نیروی بدست اومده و نیروی راستای سوم رو باهم دوباره از روش فیثاغورث بدست بیاری زاویه هم مشابه فبل از تاژانت معکوس دو بردار بدست میاد.

آخرین ویرایش:

betelgeuse

عضو جدید
nassa اگه بتونی سوالت رو با شکل و بصورت واضح تر مطرح کنی بیشتر میتونیم کمکت کنیم .
اگر نیاز شد قسمت مربوطه رو از کتاب جانسون برات اسکن میکنم .

avira

عضو جدید
حل مساله

حل مساله

دوستان چندتا سوال دارم کمک کنید حل بشه.

نیم دایره ای به صورت زیر مفروض است که شعاع آن 8 سانتی متر و در نقطه c نیروی 250 N که با افق زاویه 70 درجه می سازد اثر میکند.
مطلوبست محاسبه گشتاور این نیرو نسبت به نقطه A و B
با استفاده از تعریف گشتاور؟

آخرین ویرایش:

avira

عضو جدید
سوال دوم

سوال دوم

محاسبه برآیند نیروهای وارد و محاسبه cos هادی آن؟

بالا