درخواست و راهنمایی درس [ استاتيك]

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
گشتاور ( نكات برگزيده از كتاب مريام )
ممكنه نيرو جسم رو در امتداد خط اثرش حركت بده و يا اونو حول يك محور دوران بده كه ايم محور شايد هيچ نسبتي با خط اثر نيرو نداشته باشه!
تعريف: تمايل نيرو به گرداندن جسم را ممان يا گشتاور نيرو (M) گويند.

روش برداري M=r*F

r بردار وضعيت هست كه از نقطه مرجع گشتاور (A) به يكي از نقاط واقع بر روي خط اثر نيروي F كشيده شده

روش اسكالر M=Fr.Sinα =Fd

F نيرو
d فاصله قائم محور تا خط اثر نيرو
واحد در SI=N,m در B.G=lb.ft
طبق خلاصه مبحث رياضي ترتيبM=r*F بايد حفظ شود.
گشتاور ممكنه حول يك نقطه باشه يا حول محور!!
اگر بردارهاي r و F بر هم عمود باشند روش اسكالر آسان است ولي اگر عمود نباشد روش برداري آسان است.
قانون دست راست: اگر انگشتان دست راست ازجهت مثبت r به طرف جهت مثبت F خم شود انگشت شست جهت گشتاور M را نشان ميدهد.
البته اين قانون دست راست چيزيه كه تو كتاب نوشته، فك كنين چه ضايع ميشه وسط امتحان دستا رو ببريم بالا و هي چرخ بديم!! اون اوايل من از رسم دايره استفاده ميكردم ولي بعد كمي تمرين فك كنم بتونيم جهتشو تصور كنيم.:w16:

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
لنگر نيرو نسبت به يك خط: ميخواهيم لنگر نيرو را نسبت به يك خط بدست بياوريم براي اين كار ابتدا لنگر نيرو را نسبت به نقطه اي از خط d به صورت اختياري بدست مياوريم سپس لنگر بدست آمده را روي خط d تصوير ميكنيم!!( انشام افتضاحه نه؟؟؟)
اينجا چند تا نكته رياضي بايد بحث بشه!!
واسه ضرب خارجي دو بردار علاوه بر روشي كه قبلا توضيح داده شد از ماتريس هم ميشه استفاده كرد!!
از دوستان خواهش ميكنم تصوير يك نقطه بر روي يك خط رو توضيح بدن!!!!
قضيه وارينون: گشتاور يك نيرو حول هر نقطه مساوي با مجموع گشتاورهاي مولفه هاي اين نيرو حول همان نقطه است.

MO= r*P + r*Q = r*R

ببخشيد كه عكسا بيكيفيت شدن آخه شب بود !!:sweatdrop:

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
من می خواستم حل کنم اما چون گفته بودید آقا رسول بی خیالش شدما!
در ضمن زاویه c تو شکل معلوم نیست بگید که خواستن حل کنن بتونن!

نه ديگه خانوم مهندس بهانه نداريمااااااااااااااا!!
تو شكل نيفتاده : زاويه مكمل 60c هست!!

اينام فرمولاي كمكي:

بچه ها اصلا جلو نميريماااااااااااااا
بياين وسط ديگه!! من سواطم كمه بابا!!:confused:
راستي اگه جايي اشتباه كردم بگين!!:question:

rezaafsharpoor

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خدمت بچه های گل مهندسان...آقا این امتحانا و تحویل پروژه ما هی این ور و اون ور میشه من هم هی این این ور و اون ور می شم نمی تونم بیام...چه خبر دوستان...این جزوه صفحه اول برا کی بود؟خیلی خوش خطه...به من قرضش میدی یه کپی از روش بگیرم:smoke:

آقا من با سوات کمم یه تفعلی روی سوال خانم استاد زدم ولی طبق معمول همیشه به جوابم مشکوکم ....ببینید درست حل کردم یا نه؟:victory:

http://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=22222&stc=1&d=1278925626

پیوست ها

• sta.jpg
    sta.jpg
    17.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
آقاي مهندس افشارپور: به قول استاد تحليل سازه ما شوما بايد تو اين درس بيفتين!! و سال بعد هم اين درس رو با من بردارين كه دوباره بيفتيد!! (بالهجه تركي، همچين غليظ بخونيدااااااا) :دي

همه جاشو درست حل كردين اومدين درست آخرش به جا sin، cos گذاشتين!!
شوخي بوداااااااااا به دل نگيريد!!
.
خب اين يكي از ده ها راه حل اين مسئله بود!!
در مورد دست خط هم اصولا شاگرد تنبلا خوش خط مينويسن چون هيچي نميفهمن كه سر كلاس!!
وخ واسه جزوه نوشتن زياد دارن!! :دي
.
خب واسه پست هاي قبلي من كسي مطلب خاصي واسه گفتن نداره!!!؟؟؟؟؟
ماشالا يني من خيلي كامل گفتم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
كسي نميخواد تمرين بذاره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
من تمرين بذارم؟؟؟؟؟؟؟؟؟
.
آقا رسول شلوغ نكنين صدام به ته كلاس هم برسه!!
(منو چه جو گرفته همچين خودمو گرفتم انگاري جدي چه شق القمري ميكنم!! من كوچيك همه مهندسا هستم! اينا شوخيه كه زياد خشك نشه!!!)

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
اينم يه تمرين از بحث آخرم!!
بچه ها لطفا مطلب جديد بذارين من سواطمممممممم قد نميده ديگهههه!!

اجزاي بازوي تحتاني انسان در شكل نشان داده شده است. جرم بازوي انسان برابر 5 پوند است و مركز جرم آن در G قرار دارد. گشتاور مركب وزنهاي بازو و كره همگن با جرم 8 پوند را نست به مفصل آرنج o حساب كنيد. نيروي كششيT بازوي انسان را طوري تعيين كنيد كه كل گشتاور حول O صفر باشد.

بچه ها چرا همتون كنار كشيديد اينطوري كه كار جلو نميره!!

floe

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اينم يه تمرين از بحث آخرم!!
بچه ها لطفا مطلب جديد بذارين من سواطمممممممم قد نميده ديگهههه!!

اجزاي بازوي تحتاني انسان در شكل نشان داده شده است. جرم بازوي انسان برابر 5 پوند است و مركز جرم آن در G قرار دارد. گشتاور مركب وزنهاي بازو و كره همگن با جرم 8 پوند را نست به مفصل آرنج o حساب كنيد. نيروي كششيT بازوي انسان را طوري تعيين كنيد كه كل گشتاور حول O صفر باشد.

بچه ها چرا همتون كنار كشيديد اينطوري كه كار جلو نميره!!

ببخشید فقط جواب رو میگم
T=64.29g
فقط به جای g باید مقدارش در سیستم انگلیسی رو بگذارید.

lars_manson2002

عضو جدید
کاربر ممتاز
اما در مورد سيستم هاي اندازه گيري

پركاربرد ترين سيستم در استاتيك بي شك سيستم SI خواهد بود كه همه با اون آشنا هستيم
و كمي هم BG بكار خواهد رفت

ولي از انصاف نگذريم ، تبديلات سيستم SI واقعا گيج كننده تر از سيستم BG هست كه براي محاسبه بايد دقت بيشتري شود.

---------
فصل اول كه موضوع خاصي نداره جز همين واحد ها و كار با بردار ها

نكته مهم تو كار با بردارها روابط زاويه اي و سينوسي و كسينوسهاست

مثلث فرضي ضميمه رو در نظر بگيريد

براي تعيين زوايا بر اساس Sin , Cos , Tan ميتونين به شكل زير عمل كنيد

براي نمونه براي محاسبه زاويه B

[FONT=&quot]B=tan-1(b/c)[/FONT]

[FONT=&quot]B=sin-1(b/a)[/FONT]

[FONT=&quot]B=cos-1(c/a)[/FONT]

روش سینوسها که خیلی بهتره

در ضمن من پیشنهاد میکنم کتاب برای یادگیری هر چه بهتره استاتیک کتاب بیر جانستون ترجمه بهرام پوستی رو تهیه کنید و بخونید

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید فقط جواب رو میگم
T=64.29g
فقط به جای g باید مقدارش در سیستم انگلیسی رو بگذارید.
ببخشيد حالا نميشه عكس دست نويستونو بذارين؟؟؟؟:sweatdrop:
هدف آموزشه!!
راه حل واسمون خيلي مهمه آقاي مهندس!!!

floe

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
اگر نیروی وارد به مفصل O را بخواهیم و آنرا با Fo نشان بدیم داریم:
Fo=8g+5g-64.3g
Fo=-51.3g
یعنی نیرویی که به طور فشاری به استخوان بازو وارد میشود.

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
5g*6cos35+8g*13=T*2 then T=64.29g

خب اين درسته!! فقط يه سوال ؟!
مگه لازمه پوند رو در g ضرب كنيم؟؟؟ پوند واحد نيرو هست ديگه!!
در قسمت دوم مسئله نيروي كششي در ماهيچه بازو رو خواسته برابر T هست كه آقاي مهندس جوابشو درست آوردن!! منتها بدون g!! و با واحد پوند!!:)

اگر نیروی وارد به مفصل O را بخواهیم و آنرا با Fo نشان بدیم داریم:
Fo=8g+5g-64.3g
Fo=-51.3g
یعنی نیرویی که به طور فشاری به استخوان بازو وارد میشود.

خب اينم درسته ولي صورت مسئله گشتاور رو حول o از ما خواسته!!(اينم بدون g)
جواب اينم من ميذارم!!
M=5*(6SIN55)+8*13=129lb.in​
بچه ها بر خلاف ظاهرش تمرين خيلي آسوني بود!!:redface:

فقط يه نكته كوچيك اينكه واحدا رو دقت كنيم!!!
همين نكته كوچيك واسه شاگرد اول كلاس ما برابر بود با 3 نمره تو درس خاك!!!:huh:

shamim613

عضو جدید
در قسمت دوم مسئله نيروي كششي در ماهيچه بازو رو خواسته برابر T هست كه آقاي مهندس جوابشو درست آوردن!! منتها بدون g!! و با واحد پوند!!:)

جواب اينم من ميذارم!!

خب این چیزا واسه ما شاگرد اولا پیش میاد دیگه:lol:

floe

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز

جواب اينم من ميذارم!!

با کمال احترام به نظرت باید بگم که دو نوع واحد پوند داریم اگه واقع بینانه به مسئله نگاه کنیم متوجه میشیم که منظور پوند جرم بوده نه نیرو! در سیستم انگلیسی این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد که آیا منظور از پوند، پوند نیرو lbf است یا lbm.
با توجه به صورت مسئله و اینکه اشاره شده به جرم 5 و مثلا 8 پوند و ننوشته که به وزن 5 و 8 پوند باید دقت داشته باشیم که منظور پوند جرم بوده.
یک دلیل دیگه اینکه تقریبا هر پوند جرم در حدود 450 گرم است (عدد دقیقش رو خاطرم نیست ولی حدودا همینه!) که 5 پوند تقریبا یه چیزی بین 2 تا 2.5 کیلوگرم است که این با جرم یک ساعد فرد بالغ همخوانی دارد! پس قطعا منظور پوند جرم بوده
من دقیق نمیدونم الان هم مرجعی در دسترسم نیست که عدد دقیقش رو نگاه کنم اگه خاطرم باشه مقدار عددی شتاب جاذبه یه چیزی در حدود 32.2 ft/Sec**2 است که اگر فرض کنیم که پوند نیرو بوده یعنی مقدار جرم ساعد برابر است با 0.155 پوند جرم و یعنی در حدود 70 گرم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! که کاملا در تناقض آشکار با مقدار تقریبی جرم یک ساعد انسان بالغ است حتی ساعد دست یک نوزاد هم از این مقدار بیشتر است.
منظور من تحمیل نظرم نیست منظور من اینه که بایستی مسائل رو به صورت مهندسی نگاه کنیم و سعی کنیم که دیدمون رو نسبت به هر مسئله ای که پیش روی ماست بازتر کنیم و تمام زوایای یک پروژؤه یا بهتره در اینجا بگم مسله رو در نظر بگیریم
مثلا شاید لازم نبوده که مقدار نیروی فشاری به بازو رو بدست بیاریم ولی از لحاظ تحلیلی بهتره که این مقدار رو هم بدست بیاریم و البته بهتره که مسائل رو به صورت پارامتریک حل کنیم که بشه نظر مهندسی روی نتایج بدست آمده بدیم یعنی به جای جرم 5 بگذاریم مثلا m1 و به جای جرم گوی m2 و به طور مشابه به جای زاویه مثلا آلفا و اندازه ها هم به همین صورت! و سپس روی نتیجه بدست آمده بحث کنیم که کار مهندسی یعنی این که بتوان پارامترها رو تغییر داد و به نتیجه دلخواه رسید.
در ضمن قسمت دوم سوال رو ما ندیدیم هر چه بود مبنی بر صر بودن گشتاور حول نقطه O بوده و بس!!!!

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
خيلي عالي بود!!
من به اينش توجه نكردم فقط پوندشو ديدم!!!!

حالا جو خيلي عاليه
ازتون ميخوام ادامه بدين!! ميخواين بازم من تمرين ميذارم!!
يا شما بذارين كه حل كنيم!!!!
من كه خيلي سر ذوق اومدم!!!!:)

bianconeri_Civil

عضو جدید
فكر كنم اين دو سوال هم براي اين بخش داراي ارزش باشن كه هنوز وارد مبحث گشتاور نشديم:

1- [FONT=&quot]در شکل زير ، شعاع با دامک دايره اي [/FONT]r=100mm[FONT=&quot] و خروج از مرکز آن [/FONT]e=50 mm[FONT=&quot] است. سطح صاف قطعه بالايي، نيرويي در امتداد عمود بر سطوح تماس بر بادامک وارد مي کند.مقدار اين نيرو، در حالتي که [/FONT]تتا=30درجه[FONT=&quot] است، برابر [/FONT]1600N[FONT=&quot] است.براي طراحي تکيه گاه با دامک به مولفه عمودي اين نيرو،[/FONT]f[FONT=&quot] ، در امتداد خط واصل بين نقطه تماس و مرکز دوران با دامک احتياج داريم.مقدار را به دست آوريد.[/FONT]
2- [FONT=&quot]روبات شکل زير براي فرو کردن قطعه استوانه اي کوچک در مجراي استوانه اي کاملا" کيپ، طراحي شده است. بازوي روبات بايد نيروي [/FONT]p=90N[FONT=&quot] را مطابق شکل در راستاي محور استوانه بر قطعه وارد کند.مولفه هاي نيرويي را که قطعه به روبات وارد مي کند، در راستاهاي (الف) موازي بازوي [/FONT]AB[FONT=&quot] و عمود بر آن و (ب) موازي بازوي [/FONT]BC[FONT=&quot] و عمود بر آن، به دست آوريد.[/FONT]

[FONT=&quot][/FONT]
شكل ها در ضميمه

[FONT=&quot][/FONT]

پیوست ها

• 1.JPG
    1.JPG
    9.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
  • 2.JPG
    2.JPG
    16 کیلوبایت · بازدیدها: 0

floe

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
خيلي عالي بود!!
من به اينش توجه نكردم فقط پوندشو ديدم!!!!

حالا جو خيلي عاليه
ازتون ميخوام ادامه بدين!! ميخواين بازم من تمرين ميذارم!!
يا شما بذارين كه حل كنيم!!!!
من كه خيلي سر ذوق اومدم!!!!:)

من هیچ کتاب مرجعی ندارم! هر جور که فکر میکنید درسته همون کار رو بکنید،
انشالله بقیه دوستان توی بحث شرکت میکنند.

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
من مسئله دوم رو حل كردم ولي مسئله اول رو نتونستم الان حل كنم!!
مسئله رباته شبيه تمريناي قبل بود، تجزيه!!
فقط اميدوارم شكلا رو واضح كشيده باشم!! :دي
مسئله اول من نفهميدم چي به كجا عمود شده!! شايد خواب آلود بودم!! :دي

tm-civil

عضو جدید
کاربر ممتاز
اوه اوه!!
يه اشتباه!! خودشم از اونايي كه بايد تو اين درس بيفتم!!(يه صد دوري چك كردم!!)

روي مسئله گفته قطعه به ربات وارد ميكند!!
فك كنم يه منفي بايد ضرب كنيم به جوابا!!
اميدوارم بقيه ش درست باشه!!
عجب سوتي بودا!!! :دي

bianconeri_Civil

عضو جدید
دوستان اين سوالاتي كه من گذاشتم از كتاب مريام )عليرضا انتظاري) گرفته شده و من اكثر تمريناشو به همراه اشكال اونا تو ورد دارم كه دو ترم پيش چند نفر براي استادمون ميزون كرده بوديم ، امكان اشتباه متني هم هست ، ميتونيد با كمي دقت نقايص رو رفع كنيد ، البته زياد نيست اين اشكال ها

bianconeri_Civil

عضو جدید
میشه سوالایه یه خورده سخترم گذاشت؟ اینارو واسه ما همشو حل کرده بودن من یه منبع سوال خوب دارم ولی یکم سوالاش مشکل میشه .

چرا كه نه بذار

ولي آخه الان تو اين بخش كه سوالي نميشه داد ،‌ چون فقط بحثمون فعلا رو برايند نيروهاست و حتي به مطالب ابتدايي گشتاور هم نرسيديم فعلا تا بتونيم مسائل سخت تر رو بيان كنيم;)

-------------------------
دوستان شرمنده از اينكه نميتونم زياد وقت بذارم براي حل مسائل ، ولي سعيمو ميكنم

آخه مشغول خوندن تحليل سازه ها و مكانيك سيالات هستم و مقاومت مصالح رو دارم مرور ميكنم كه ديگه وقت و جوني برام نميمونه ،‌ولي سعيمو ميكنم منم حل كنم يسري از مسائل رو

bianconeri_Civil

عضو جدید
فكر كنم ديگه چيزي نمونده باشه از اين مبحث ، آخه كلا چيزي نداره

بهتره كه اول گشتاور تو دو بعد رو شروع كنيم تا بشه مسائل ساده تا پيچيده رو گذاشت

از دوستان هم خواهش ميكنم كه براي هر موضوع جديد از مسائل ساده شروع كنن و به سخت برسن

آخرین ویرایش:

fluid2008

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.بهتر نیست شماره تمرین از یک نسخه مشخص مریام بدیم؟الان سرعت خیلی پایینه

بالا