تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
موقع فرمول دادن وزن و جنس جزئ آیتم های مهم پارتم است که میخوام تعریف بشن آما امتحان کردم نشد میشه شما هم زحمت امتحان این آیتم رو بکشید و یه جنس بدید بهش ببینید تو ماکروی جدید میادیا نه ممنون

فایل ضمیمه را ببینید. بسته شامل دو فایل است یکی فایل مرجع template و دیگری ماکرویی است که آن را می خواند و فایل جدیدی بر اساس ورودی کاربر ایجاد کرده و ذخیره می کند. پارامترهای mass و material در بخش properties ایجاد شده اند. برای محاسبه مقدار جرم قطعه از دستور measure در درخت طراحی استفاده شده است اینکار بخاطر محاسبه درست مقدار جرم در مواردی است که قطعه ممکن است دارای بیشتر از یک partbody باشد. همانطور که قبلا اشاره شده سوییچ automatic update در بخش تنظمیات measure باید برای به روز سازی مقدار جرم فعال باشد.

می توانید یک آیکون به ماکرو اختصاص داده و مثل دستورات دیگر کتیا آن را اجرا کنید.

مشاهده پیوست NewFrom.zip

mehd0551

عضو جدید
فایل ضمیمه را ببینید. بسته شامل دو فایل است یکی فایل مرجع template و دیگری ماکرویی است که آن را می خواند و فایل جدیدی بر اساس ورودی کاربر ایجاد کرده و ذخیره می کند. پارامترهای mass و material در بخش properties ایجاد شده اند. برای محاسبه مقدار جرم قطعه از دستور measure در درخت طراحی استفاده شده است اینکار بخاطر محاسبه درست مقدار جرم در مواردی است که قطعه ممکن است دارای بیشتر از یک partbody باشد. همانطور که قبلا اشاره شده سوییچ automatic update در بخش تنظمیات measure باید برای به روز سازی مقدار جرم فعال باشد.

می توانید یک آیکون به ماکرو اختصاص داده و مثل دستورات دیگر کتیا آن را اجرا کنید.

مشاهده پیوست 246846
ضمن تشکر دقیقا همین کار را برای قطعاتم نیاز داشتم شامل دو عدد فرمول و تنظیمات میسور اما من همیشه ماکرویی می ساختم که نیاز به فایل اصلی (مثل فایل کتیایی شما نداشت)و ماکروم خودش بلا فاصله بعد از اجرا عمل میکرد بدون این که نیاز داشته باشه از روی فایل تمپلت چیزی بخونه . علت این روش کار کردن من روی شبکه هستش و هم زمان چندین یوزر در حال استفاده از فایل های ماکرو هستند . ماکرویی که شما برای من ارسال کردید، قبل از ارسال روی دیسکتاپ و در فولدر تمپلت ساخته بودید - برای همین زمان اجرا از من آدرس فولدر را درc:\ می پرسه که چون فایل تغیر نام پیدا کرده بود حتی اگه به آدرس خودش می بردمش بازم کار نمی کرد (راحت ترین کار این بود که یه ماکرو جدید تعریف کنم) منم از ترس این مشکل همیشه بدون تمپلت میساختم در اصل روش فایل نمونه را کلا کنار گذاشته بودم. اما الان از روش شما دارم استفاده میکنم .

mehd0551

عضو جدید
سلام . داخل پروژههای بزرگ تعداد ساختن قطعات را چگونه مشخص میکنن که از این نقشه تعداد 10 عدد برا این دستگاه نیاز است و از این نقشه باید فقط 2 عدد ساخته شود. ایا راهی وجود دارد که بتوان تعداد قطعه داخل مجموعه را به صورت اتوماتیک وارد شیط نقشه ساخت کرد. به معنای دیگه آیا میتوان بین bom یک مجموعه (که در پایان کار قراره، گرفته بشه ) با نقشه قطعه ارتباط برقرار کنیم .
مثلا اگه قرار 10 عدد قطعه A را تهیه کنیم، بعد از قرار گیری تعداد 10 تا قطعه a داخل مجموعه اصلی از روی bom متوجه تعداد میشویم . اما راهی میخوام که این تعداد 10 عدد برای نقشه و در مکانی مثلا کنار کادر و جدول بعد از آپ دیت کردن به صورت اتوماتیک تعداد 10 مربوط به Bom رو بخونه و اونجا قرار بده.و نیاز به مراجعه به bom کم بشه

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام . داخل پروژههای بزرگ تعداد ساختن قطعات را چگونه مشخص میکنن که از این نقشه تعداد 10 عدد برا این دستگاه نیاز است و از این نقشه باید فقط 2 عدد ساخته شود. ایا راهی وجود دارد که بتوان تعداد قطعه داخل مجموعه را به صورت اتوماتیک وارد شیط نقشه ساخت کرد. به معنای دیگه آیا میتوان بین bom یک مجموعه (که در پایان کار قراره، گرفته بشه ) با نقشه قطعه ارتباط برقرار کنیم .
مثلا اگه قرار 10 عدد قطعه A را تهیه کنیم، بعد از قرار گیری تعداد 10 تا قطعه a داخل مجموعه اصلی از روی bom متوجه تعداد میشویم . اما راهی میخوام که این تعداد 10 عدد برای نقشه و در مکانی مثلا کنار کادر و جدول بعد از آپ دیت کردن به صورت اتوماتیک تعداد 10 مربوط به Bom رو بخونه و اونجا قرار بده.و نیاز به مراجعه به bom کم بشه

اول نکته ای را در مورد جدول قطعات BOM بگویم. بر خلاف آنچه در اغلب نرم افزارها وجود دارد از نظر مهندسی این جدول بالاتر از نقشه مجموعه assembly drawing قرار می گیرد. یعنی در واقع نقشه مجموعه زیر مجموعه و یا حداکثر هم سطح جدول قطعات است چرا که جدول قطعات شامل اطلاعاتی بسیار بیشتر از داده هایی است که در نقشه نشان داده می شود (مثل کدهای ایمنی، کد ساخت، نام سازنده، توضیح وضعیت قطعات در هنگام تغییر نسخه و ...) . جدول قطعات می تواند شامل قطعاتی باشد که امکان آوردنشان در نقشه هم نیست مثل مایعات، چسب و مواد مصرفی و ...

در جواب سوال:
1- اینکه تعداد مصرف یک قطعه را در نقشه جود قطعه نشان دهیم کار درستی نیست چرا که این قطعه ممکن در مجموعه های مختلف با تعداد مختلف استفاده شود.
2- صرف نظر از درست نبودن آن، برای نشان دادن تعداد مصرفی قطعه در یک یا چند مجموعه در نقشه دو راه را می توان پیشنهاد کرد. یکی استفاده از ماکرو است که تعداد قطعه را از مجموعه بخواند و در نقشه اضافه کند. دوم استفاده روش دستی و استفاده از برنامه جانبی مثل اکسل است. من موارد بسیاری دیده ام که جدول قطعات را بطور مجزا از نقشه و بطور دستی در برنامه اکسل تهیه می کنند. این روش هر چند دستی به نظر می رسذ ولی بسیار جامعتر از روش تولید جدول قطعات در خود نقشه است. شرکت های بزرگ از همین روش استفاده می کنند ولی بجای اکسل، از یک برنامه مدیریت قطعات و مجموعه ها و جدول قطعات مثل نرم افزار enovia یا team center یا pdmworks استفاده می کنند.

در مورد کار شما، توصیه اول این است که جدول قطعات را مجزا از قطعه و مجموعه در برنامه اکسل یا یک برنامه مشابه کنترل کنید. اما اگر مصر به نشان دادن تعداد مصرفی قطعه در خود نقشه قطعه هستید باید از ماکرو استفاده کنید. ماکرو باید مجموعه را در پس زمینه کتیا فراخوانی کرده و تعداد قطعه را شمرده و در نقشه اضافه کند. من اگر فرصت کردم ماکرو را نوشته و در همین بخش اضافه می کنم اما قول نمی دهم!!!

mehd0551

عضو جدید
اول نکته ای را در مورد جدول قطعات BOM بگویم. بر خلاف آنچه در اغلب نرم افزارها وجود دارد از نظر مهندسی این جدول بالاتر از نقشه مجموعه assembly drawing قرار می گیرد. یعنی در واقع نقشه مجموعه زیر مجموعه و یا حداکثر هم سطح جدول قطعات است چرا که جدول قطعات شامل اطلاعاتی بسیار بیشتر از داده هایی است که در نقشه نشان داده می شود (مثل کدهای ایمنی، کد ساخت، نام سازنده، توضیح وضعیت قطعات در هنگام تغییر نسخه و ...) . جدول قطعات می تواند شامل قطعاتی باشد که امکان آوردنشان در نقشه هم نیست مثل مایعات، چسب و مواد مصرفی و ...

در جواب سوال:
1- اینکه تعداد مصرف یک قطعه را در نقشه جود قطعه نشان دهیم کار درستی نیست چرا که این قطعه ممکن در مجموعه های مختلف با تعداد مختلف استفاده شود.
2- صرف نظر از درست نبودن آن، برای نشان دادن تعداد مصرفی قطعه در یک یا چند مجموعه در نقشه دو راه را می توان پیشنهاد کرد. یکی استفاده از ماکرو است که تعداد قطعه را از مجموعه بخواند و در نقشه اضافه کند. دوم استفاده روش دستی و استفاده از برنامه جانبی مثل اکسل است. من موارد بسیاری دیده ام که جدول قطعات را بطور مجزا از نقشه و بطور دستی در برنامه اکسل تهیه می کنند. این روش هر چند دستی به نظر می رسذ ولی بسیار جامعتر از روش تولید جدول قطعات در خود نقشه است. شرکت های بزرگ از همین روش استفاده می کنند ولی بجای اکسل، از یک برنامه مدیریت قطعات و مجموعه ها و جدول قطعات مثل نرم افزار enovia یا team center یا pdmworks استفاده می کنند.

در مورد کار شما، توصیه اول این است که جدول قطعات را مجزا از قطعه و مجموعه در برنامه اکسل یا یک برنامه مشابه کنترل کنید. اما اگر مصر به نشان دادن تعداد مصرفی قطعه در خود نقشه قطعه هستید باید از ماکرو استفاده کنید. ماکرو باید مجموعه را در پس زمینه کتیا فراخوانی کرده و تعداد قطعه را شمرده و در نقشه اضافه کند. من اگر فرصت کردم ماکرو را نوشته و در همین بخش اضافه می کنم اما قول نمی دهم!!!
بله با توجه به مشکلات تعداد قطعه در یک نقشه (که مورد اشاره قرار گرفته است) باز هم خواستار استقرار تعداد قطعات با ماکرو در درون نقشه همان قطعه هستم .البته بدین جهت که زمان سفارش قطعات در مجموعه های بنده بسیار بالا است اجبارا به این روش رو آورده تا با سرعت و بدون اشتباه تعداد قطعات درخواستی را از مجموعه استخراج و درون شیط های قطعه قرار دهم . آیا باز هم موردی برای اشتباه در ماکرو گیری از این کار وجود دارد ؟
در ابتدای بحث ،در مورد مایعات و مواد و موارد جانبی در جدول bom توضیحاتی فرمودید در صورت امکان برای یک مکعب تو خالی و آب مواردی را که میتوان در bom آورد به صورت مثال توضیح دهید .مقدار حجم و فضای خالی مکعب را میتوان با آب پر کرد وزن اب را از روی چگالی میتوان به دست آورد وزن قطعه هم مشخص پس میتوان از روی یک رابطه ساده وزن مجموعه را به صورت کامل محاسبه نمود.سایر موارد را هم در صورت امکان مثال بزنید متشکرم (این رابطه بالا را هم همین الان به ذهنم رسید اگه درسته تایید کنید اگه اشتباه تصحیح. با تشکر)

mehd0551

عضو جدید
سلام .آیا راهی وجود داره که بتونم اسم های داده شده به قطعات رو از محیط اسمبل ویرایش کنم به صورت دسته جمعی؟ داخل نرم افزار وورد از نرم افزار آفیس زمانی که سرچ کنی اسم یا عددی رو داخل سرچ یه گزینه ریپلیس هست که این امکان رو میده که نام ها را تغییر بدی آیا راهی وجود داره که بتونم این تغییرات رو داخل سرچ کتیا هم انجام بدم یعنی یه عدد مشترک تو تمام گزینه ها سرچ کنم و بتونم اون هایی که پیدا شده را جایگزین کنم.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
بله با توجه به مشکلات تعداد قطعه در یک نقشه (که مورد اشاره قرار گرفته است) باز هم خواستار استقرار تعداد قطعات با ماکرو در درون نقشه همان قطعه هستم .البته بدین جهت که زمان سفارش قطعات در مجموعه های بنده بسیار بالا است اجبارا به این روش رو آورده تا با سرعت و بدون اشتباه تعداد قطعات درخواستی را از مجموعه استخراج و درون شیط های قطعه قرار دهم . آیا باز هم موردی برای اشتباه در ماکرو گیری از این کار وجود دارد ؟
در ابتدای بحث ،در مورد مایعات و مواد و موارد جانبی در جدول bom توضیحاتی فرمودید در صورت امکان برای یک مکعب تو خالی و آب مواردی را که میتوان در bom آورد به صورت مثال توضیح دهید .مقدار حجم و فضای خالی مکعب را میتوان با آب پر کرد وزن اب را از روی چگالی میتوان به دست آورد وزن قطعه هم مشخص پس میتوان از روی یک رابطه ساده وزن مجموعه را به صورت کامل محاسبه نمود.سایر موارد را هم در صورت امکان مثال بزنید متشکرم (این رابطه بالا را هم همین الان به ذهنم رسید اگه درسته تایید کنید اگه اشتباه تصحیح. با تشکر)

منظور من این بود که هر قطعه ای را نمی توان و نباید در کتیا مدل کرد و مایعات و مواد مصرفی مثل چسب و ... را به عنوان مثال ذکر کردم. البته برای محاسبه میزان مصرف مایع و وزن آن مثلا آب درون مخزن راه حلی که اشاره کرده اید روش مناسبی است. اما نکته اصلی این است که جدول قطعات BOM زیر مجموعه نقشه یا مجموعه کتیا نیست چراکه می تواند در بر گیرنده اطلاعاتی بیشتری باشد که در نقشه امکان آوردنشان نیست مثل محاسبات فنی قطعه، روش آزمایش آن، نکات ساخت و حمل و نقل قطعه، موارد ایمنی مرتبط با قطعه، داده های مرتبط با سازنده مثل نام، اطلاعات تماس و قیمت و بسیاری موارد دیگر. از اینرو بهتر است جدول قطعات را بطور مجزا جدا از کتیا تهیه و کنترل و مدیریت کرد.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام .آیا راهی وجود داره که بتونم اسم های داده شده به قطعات رو از محیط اسمبل ویرایش کنم به صورت دسته جمعی؟ داخل نرم افزار وورد از نرم افزار آفیس زمانی که سرچ کنی اسم یا عددی رو داخل سرچ یه گزینه ریپلیس هست که این امکان رو میده که نام ها را تغییر بدی آیا راهی وجود داره که بتونم این تغییرات رو داخل سرچ کتیا هم انجام بدم یعنی یه عدد مشترک تو تمام گزینه ها سرچ کنم و بتونم اون هایی که پیدا شده را جایگزین کنم.

دستور save management امکان اضافه کردن پسوند یا پیشوند را به نام فایل قطعات می دهد اما امکان جستجو را نمی دهد. برای جستجو و تغییر نام قطعه و نام فایل آن نیاز به ماکرو دارید.

Zehnehpooya

عضو جدید
سلام بچه ها
ببخشید من کتیا v5r20رو نصب کردم ولی موقع ران کردن کتیا اخطار لایسنس میده و بعد ی پنجره ای باز میشه هیچ گزینه ای نیست که لایسنس خا رو فعال کنم میزنه هیچ لایسنسی وجود نداره چکار کنم؟؟؟؟

Arash.Hashemi94

عضو جدید
آقا یه سوال
کسی مقاله ای فیلمی پی دی افی چیزی از آموزش طراحی بدنه خودرو نداره؟توی محیط generative shape design حتما میخام

saeed-deadman

عضو جدید
کسی تو زمینه ی ماکرو فایلی داره....برای پروژم مجبورم با ویژوال برنامه ای بنویسم و از کاربر یه سری پارامتر بگیرم و قطعه تو کتیا با اون پارامترها ترسیم بشه....مثلا طول و عرض و ارتفاع مکعب رو از کاربر بگیره و اون رو با انتقال به کتیا ترسیم کنه....به ویژوال بیسیک مسلطم اما نمیدونم برای ارتباط بین دو نرم افزار چی کار کنم؟لطفا اگه کسی فایلی تو این زمینه داره بذاره....ممنون

دوستان باسلام
بنده دارم یه چیز کوچولویی رو طراحی می‌کنم. میخوام بدونم که آیا کتیا هم مثل سالیدورکس دارای کتابخانه از بلبرینگ و این چیزا هستند یا نه؟
با تشکر

بابک1668

عضو جدید
دوستان باسلام
بنده دارم یه چیز کوچولویی رو طراحی می‌کنم. میخوام بدونم که آیا کتیا هم مثل سالیدورکس دارای کتابخانه از بلبرینگ و این چیزا هستند یا نه؟
با تشکر
سلام بله تو کتیا catalog browser هست تو سالید رو نمیدونم سایت tracepart.com هم عالیه و یک نسخه افزودنی به کتیا هم داره اما اینونتور بیشترین استانداردها رو داره

mehd0551

عضو جدید
سلام بله تو کتیا catalog browser هست تو سالید رو نمیدونم سایت tracepart.com هم عالیه و یک نسخه افزودنی به کتیا هم داره اما اینونتور بیشترین استانداردها رو داره
به نظر بنده کاتالوگ کتیا جزء قوی ترین کاتالوگهای نرم افزارهای 3D می باشد.به دلیل این که میتونید راحت برای کتیا خودتون کاتالوگ تعریف کنید و قطعات اضافه کاتالوگ رو از این لیست حذف کنید که در زمان سرچ سرعت رو برای یافتن قطعه افزایش میده. دوم اینکه میتونید قطعات خاص شرکت و یا کار خودتون که به صورت پر کاربرد استفاده میشه رو هم به این آرشیو اضافه کنیید.حتی میتونید مجموعه های پر کاربرد رو هم اضافه کنید.برای این دلیل آخر من بهش میگم بهتره از اینونتور.

saeed-deadman

عضو جدید
کسی تو زمینه ی ماکرو فایلی داره....برای پروژم مجبورم با ویژوال برنامه ای بنویسم و از کاربر یه سری پارامتر بگیرم و قطعه تو کتیا با اون پارامترها ترسیم بشه....مثلا طول و عرض و ارتفاع مکعب رو از کاربر بگیره و اون رو با انتقال به کتیا ترسیم کنه....به ویژوال بیسیک مسلطم اما نمیدونم برای ارتباط بین دو نرم افزار چی کار کنم؟لطفا اگه کسی فایلی تو این زمینه داره بذاره....

mehd0551

عضو جدید
کسی تو زمینه ی ماکرو فایلی داره....برای پروژم مجبورم با ویژوال برنامه ای بنویسم و از کاربر یه سری پارامتر بگیرم و قطعه تو کتیا با اون پارامترها ترسیم بشه....مثلا طول و عرض و ارتفاع مکعب رو از کاربر بگیره و اون رو با انتقال به کتیا ترسیم کنه....به ویژوال بیسیک مسلطم اما نمیدونم برای ارتباط بین دو نرم افزار چی کار کنم؟لطفا اگه کسی فایلی تو این زمینه داره بذاره....
سلام دو تا پیام برا تون ارسال کردم . لطفا نظر تون رو برام ارسال کنید ممنون

M.khosroshahiy

عضو جدید
سلام

اگه بخواهیم چند تا نماد رو به نمادهای درفت کتیا اضافه کنیم میشه کاری کرد.( نمادهای Text properties یا تولبار مجزایی که بشه به قسمتی از نقشه به صورت متن یا عکس مکررا اضافه کرد.)

منظورم اینه که می خوام چند ده تا نماد خاص رو بیارم تو کتیا مثلا نمادی مثل حرف Q با یه خط زیرش حالا این نمادها تو تولباری مجزا باشه یا علامتهای Text کتیا زیاد مهم نیست فقط بشه مکررا ازش استفاده کرد

من اومدم هر نماد رو تو یه view کار کردم و اونا رو به یه Detail Sheet دادم و از اونجا با دستور Instantiate 2D Component فراخوانی می کنم
حال می خوام ببینم راه حل مناسبی هست که بشه به نمادهای کتیا (مثل فی) اضافه کرد

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام

اگه بخواهیم چند تا نماد رو به نمادهای درفت کتیا اضافه کنیم میشه کاری کرد.( نمادهای Text properties یا تولبار مجزایی که بشه به قسمتی از نقشه به صورت متن یا عکس مکررا اضافه کرد.)

منظورم اینه که می خوام چند ده تا نماد خاص رو بیارم تو کتیا مثلا نمادی مثل حرف Q با یه خط زیرش حالا این نمادها تو تولباری مجزا باشه یا علامتهای Text کتیا زیاد مهم نیست فقط بشه مکررا ازش استفاده کرد

من اومدم هر نماد رو تو یه view کار کردم و اونا رو به یه Detail Sheet دادم و از اونجا با دستور Instantiate 2D Component فراخوانی می کنم
حال می خوام ببینم راه حل مناسبی هست که بشه به نمادهای کتیا (مثل فی) اضافه کرد

اکثر نمادهایی که در ویندوز وجود دارد را می توان در کتیا استفاده کرد. راه حل ساده این است که نماد را در برنامه word نوشته و سپس در دستور متن کتیا کپی کنید. نکته مهم این است که نوع فونت متن را همان فونت متن در word انتخاب کنید. در بیشتر موارد این روش کار می کند. در صورت کار نکردن، فونت های دیگر کتیا را امتحان کنید. همینطور می توانید فونت مورد نظر خودتان (باید از نوع true type باشد) را به فونت های کتیا اضافه کرده از نمادهای آن استفاده کنید.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا

داخل کتیا کلید Alt-F11 را اجرا کنید. visual basic اجرا می شود. می توانید از تمام دستورات VBA استفاده کنید. دستورات کتیا را می توانید در بخش HELP کتیا و زیر مجموعه Automation پیدا کنید:

Sub CATMain()
Dim documents1 As Documents
Set documents1 = CATIA.Documents

Dim partDocument1 As Document
Set partDocument1 = documents1.Add("Part")

Dim part1 As Part
Set part1 = partDocument1.Part

Dim bodies1 As Bodies
Set bodies1 = part1.Bodies

Dim body1 As Body
Set body1 = bodies1.Item("PartBody")
Dim sketches1 As Sketches
Set sketches1 = body1.Sketches

Dim originElements1 As OriginElements
Set originElements1 = part1.OriginElements

Dim reference1 As AnyObject
Set reference1 = originElements1.PlaneXY

Dim sketch1 As Sketch
Set sketch1 = sketches1.Add(reference1)

Dim factory2D1 As Factory2D
Set factory2D1 = sketch1.OpenEdition()

Dim geometricElements1 As GeometricElements
Set geometricElements1 = sketch1.GeometricElements

Dim axis2D1 As GeometricElement
Set axis2D1 = geometricElements1.Item("AbsoluteAxis")

Dim line2D1 As AnyObject
Set line2D1 = axis2D1.GetItem("HDirection")

line2D1.ReportName = 1

Dim line2D2 As AnyObject
Set line2D2 = axis2D1.GetItem("VDirection")

line2D2.ReportName = 2

LLength = InputBox("Enter Box Length", "Box Length")
BWidth = InputBox("Enter Box Width", "Box Width")
BHeight = InputBox("Enter Box Height", "Box Height")

Dim line2D4 As Line2D
Set line2D4 = factory2D1.CreateLine(0, 0, LLength, 0)
Set line2D4 = factory2D1.CreateLine(LLength, 0, LLength, BWidth)
Set line2D4 = factory2D1.CreateLine(LLength, BWidth, 0, BWidth)
Set line2D4 = factory2D1.CreateLine(0, BWidth, 0, 0)

sketch1.CloseEdition
part1.Update

Dim shapeFactory1 As Factory
Set shapeFactory1 = part1.ShapeFactory

Dim pad1 As Pad
Set pad1 = shapeFactory1.AddNewPad(sketch1, BHeight)

part1.Update

End Sub

آخرین ویرایش:

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
دوستان باسلام
با تشکر

کتابخانه کتیا فقط شامل قطعات استاندارد مثل پیچ و مهره، واشر و پین است. البته قطعات زیاد دیگری را هم می توان در کتابخانه های دیگر کتیا مثل کتابخانه بخش لوله کشی و ... پیدا کرد ولی مدل آنها بسیار ساده و تقریبی است. بلبرینگ، چرخ دنده و قطعات انتقال قدرت در کتابخانه کتیا وجود بطور پیش فرض وجود ندارد اما امکان افزودن انها با نصب برنامه های جانبی وجود دارد.

M.khosroshahiy

عضو جدید
اکثر نمادهایی که در ویندوز وجود دارد را می توان در کتیا استفاده کرد. راه حل ساده این است که نماد را در برنامه word نوشته و سپس در دستور متن کتیا کپی کنید. نکته مهم این است که نوع فونت متن را همان فونت متن در word انتخاب کنید. در بیشتر موارد این روش کار می کند. در صورت کار نکردن، فونت های دیگر کتیا را امتحان کنید. همینطور می توانید فونت مورد نظر خودتان (باید از نوع true type باشد) را به فونت های کتیا اضافه کرده از نمادهای آن استفاده کنید.

جناب دکتر ممنون از پاسختون با ترکیب استفاده از روشی که گفتید و Detail Sheet تقریبا مشکل من حل شد.

اگه بتونم نماد ها رو به تولبار insert symbol اضافه کنیم عالی میشه، میشه این کارو کرد؟ واسه symbol چند تا فایل و فولدر تو محل نصب کتیا هست اما با تغییر و اضافه کردن نمادها به اون فایل ها و فلدرها نتیجه مساعد حاصل نمی شه

سپاس از وقتی که می گذارید.

mehd0551

عضو جدید
جناب دکتر ممنون از پاسختون با ترکیب استفاده از روشی که گفتید و Detail Sheet تقریبا مشکل من حل شد.

اگه بتونم نماد ها رو به تولبار insert symbol اضافه کنیم عالی میشه، میشه این کارو کرد؟ واسه symbol چند تا فایل و فولدر تو محل نصب کتیا هست اما با تغییر و اضافه کردن نمادها به اون فایل ها و فلدرها نتیجه مساعد حاصل نمی شه

سپاس از وقتی که می گذارید.
طبق روش دکتر مشکلتون حل میشه . از ماکروی اماده ای هم میتونید استفاده کنید که نمادها را براتون میاره (نمادهای خود ویندوز را)میتونید این ماکرو را به عنوان گزینه ای به کتیا اضافه کنید تا همیشه در دست رس باشه.آدرس ماکرو را دکتر دارن (متاسفانه سیستم بنده قادر به قرار دادن لینک های اینترنتی نیست .متاسفم. اگه پیدا نکردید بگید تا براتون بگم چی سرچ کنید)

M.khosroshahiy

عضو جدید
طبق روش دکتر مشکلتون حل میشه . از ماکروی اماده ای هم میتونید استفاده کنید که نمادها را براتون میاره (نمادهای خود ویندوز را)میتونید این ماکرو را به عنوان گزینه ای به کتیا اضافه کنید تا همیشه در دست رس باشه.آدرس ماکرو را دکتر دارن (متاسفانه سیستم بنده قادر به قرار دادن لینک های اینترنتی نیست .متاسفم. اگه پیدا نکردید بگید تا براتون بگم چی سرچ کنید)

ممنون از پاسختون،با ترکیب استفاده از روشی که دکتر فرمودند و Detail Sheet تقریبا مشکل من حل شد.
مهندس جان یه نمادهایی هست که داخل نمادهای ویندوز نیست مشکلم با اوناست، مجبورم از Detail Sheet استفاده کنم.

mehd0551

عضو جدید

در جواب سوال:

با سلام خدمت جناب دکتر در صورت امکان راهنمایی لازم جهت این ماکرو را توضیح دهید با تشکر

maryam_1372

عضو جدید
سلام، میخواهم 2تا اسکچ رو به هم لافت کنم
نقاط متناظر در لافت، با کمانی به هم وصل میشوند که،
در انتهای کار، بایستی که; شعاع کمان ، اگر از روبرو اندازه بزنیم با مقداری که از نمای چپ (یا راست) اندازه بزنیم، متفاوت باشد.
ww.jpg

در قسمت guide، کمان هایی رو که بین نقاط متناظر کشیدم، رو انتخاب میکنم، اما به هیچ عنوان شکل نهایی، شکل دلخواه نمیشود.

mehd0551

عضو جدید
نحوه اتصال تاریخ سیستم (کامپیوتر) به یه فایل تکست داخل محیط درفت؟ راهنمایی بفرمایید.