تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305
آخه جالبیش اینه که من قبلا همین catia v5-6 r23 رو کاملا نصب کرده بودم و به بهترین شکل ممکن کار میکرد. چطوری آخه اینطوری میشه؟ من واقعا نمیفهمم. اصلا فایلهای log که باید روی سیستم نوشته بشه خوب نوشته نمیشه. الان Catia v5 r21 رو خواستم نصب کنم هم نصب نشد و مشکل اینکه صفحه داس میاد بالا ولی نرم افزار دیگه نمیاد بالا. کلا اعصابم خورد شده.
سلام دوست عزیز اگه ویندوز 8.1 64بیت داری نسخه ی 32بیت v5r21 و با servicepack 6 میتونی نصب کنی هیچ مشکلیم نداره.... روی 32 بیتشم با 32 بیت امتحان کن اگه نشد 64 بیت بریز

دست شما درد نکنه. آره تو ویندوز 7 که قبلا داشتم میومد. آخه تو ویندوز 8.1 هم که اولین بار نصب کردم اومدش. ولی الان نمیادش. شاید باید همون ویندوز 7 رو نصب کنم دوباره. مجبورم دیگه کاریش نمیشه کرد.
سلامcatia رو ویندوز 8.1 به ندرت کار میکنه
با ویندوز 7 امتحان کن

hojat1264

عضو جدید
دست شما درد نکنه. آره تو ویندوز 7 که قبلا داشتم میومد. آخه تو ویندوز 8.1 هم که اولین بار نصب کردم اومدش. ولی الان نمیادش. شاید باید همون ویندوز 7 رو نصب کنم دوباره. مجبورم دیگه کاریش نمیشه کرد.

سلام
لایسنس ها دوباره نصب کن

sina arabloo

عضو جدید
سلام من به یک موتور پمپ در کتیا محیط پارت نیاز دارم نمیتونم مدلش کنم کسی مبتونه کمکی بکنه ؟ اماده اش نیست ؟
ahouramazda2015@gmail.com

پیوست ها

• original.jpg
    original.jpg
    21.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0
آخرین ویرایش:

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام من به یک موتور پمپ در کتیا محیط پارت نیاز دارم نمیتونم مدلش کنم کسی مبتونه کمکی بکنه ؟ اماده اش نیست ؟
ahouramazda2015@gmail.com

1- بخش piping design دارای قطعات استاندارد از جمله پمپ بصورت سه بعدی اما بدون جزییات است.

2- می توانید در سایت https://grabcad.com عضو شوید و مدل سه بعدی هر نوع فطعه یا مجموعه ای را که دوست دارید بر اساس نرم افزار جستجو کرده و دانلود کنید.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
ممنون می شوم اگر کسی از دوستان ک ر ک نسخه 21-5 سرویس پک 6 را به اشتراک بگذارد؟

malmir 395

عضو جدید
با عرض سلام برای آموزش کتیا می توانید به سایت www.tlsoft.ir مراجعه کنید . این سایت مربوط به خودمه در صورتی که موافق باشید میتونم فیلم های کاربردی مفیدی از این نرم افزار به صورت رایگان براتون ارسال کنم و اگر تعداد افرادی که مایل به یادگیری هستن بالا باشه فیلم های پیشرفته و کاملی از محیط های مختلف این نرم افزار رو با قیمت کمتری در اختیار شما قرار بدم .

malmir 395

عضو جدید
با عرض سلام خدمت مهندسین محترم برای یادگیری نرم افزار کتیا می تونید به سایت www.tlsoft.ir مراجعه کنید . این سایت مربوط به خودمه در صورتی که مایل باشید می تونم تعدادی فیلم کاربردی از کتیا به صورت رایگان در اختیارتون قرار بدم . اگر تعداد افرادی که مایل به یادگیری کتیا هستند در حد مناسبی باشه میتونم فیلم های پیشرفته و کاملی رو از محیط های مختلف این نرم افزار با قیمت مناسب در اختیارتون قرار بدم.
در صورت نیاز می تونید با شماره 09011718884 در تماس باشید

yasser2222

عضو جدید
سلام
رابطه y=x رو روی یه استوانه به شعاع R بپیچیم یه منحنی بدست میاد. رابطه این منحنی بر حسب R و تتا وقتی که مبدا مختصات در مرکز استوانه قرار داره چی میشه؟!

mehd0551

عضو جدید
سلام میخوام یه پارت جدید بسازم که یه سرس ویژگی ها مثل جنس اون پارت و وزن قطعه ترسیم شده داخل اون پارت همیشه ثابت باشه.وزن دهی و جنس دادن رو کامل بلدم اما نمی خوامم برای همه پارت های ساخته شده جنس بدم .

mehd0551

عضو جدید
وزن های هر پارتی برای خودش آپ دیت نمیشن چرا گزینه آپ دیت هم اتوماتیک وزن هم فعاله.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام
رابطه y=x رو روی یه استوانه به شعاع R بپیچیم یه منحنی بدست میاد. رابطه این منحنی بر حسب R و تتا وقتی که مبدا مختصات در مرکز استوانه قرار داره چی میشه؟!

رابطه ریاضی کامل منحنی که گفته اید بصورت زیر است:

x=R cos(t), y=R sin(t) و Z=t
t در این رابطه همان زاویه پیچش روی استوانه است.

به این منحنی helix یا مارپیچ می گویند که دستور آن در کتیا در بخش generative shape design وجود دارد.

mehd0551

عضو جدید
tools-options-general-parameters and measure-measure tools

سویچ های automatic update in part و product را فعال کنید.
ضمن تشکر .گزینه های فوق فعالا اما باز هم آپ دیت نمیشن همه را دونه به دونه باید باز کنم آپ دیت کنم (اصلا یه وضعی ه) فقط نکتش تو اینه که قبل از این که ترسیم کنم این فایلها رو آپ دیتم خاموش بوده و الان بعد از روشن کردن آپ دیت بازم فعال نمیشن.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
ضمن تشکر .گزینه های فوق فعالا اما باز هم آپ دیت نمیشن همه را دونه به دونه باید باز کنم آپ دیت کنم (اصلا یه وضعی ه) فقط نکتش تو اینه که قبل از این که ترسیم کنم این فایلها رو آپ دیتم خاموش بوده و الان بعد از روشن کردن آپ دیت بازم فعال نمیشن.

سوییچ manual update هم درنوار پایین باید خاموش باشد.

mehd0551

عضو جدید
زمانی که کتیا را باز میکنیم و یک پارت جدید میسازیم این پارت جدید رو کتیا چطوری می سازه . منظورم اینه که برنامه ای که کتیا میخونه تا یک پارت جدید رو بسازه از کدوم آدرس پیدا میکنه. من نیاز دارم تا پارت جدیدی که کتیا برام میسازه رو یه مقدار تغییر بدم . اگه نخوام این کار رو(دادن یه سری ویژگی های جدید به پارت بادی های جدید) به صورت تکراری برای تمام پارت های جدیدم اعمال کنم باید چکار کنم.

با تشکر

yasser2222

عضو جدید
رابطه ریاضی کامل منحنی که گفته اید بصورت زیر است:

x=R cos(t), y=R sin(t) و Z=t
t در این رابطه همان زاویه پیچش روی استوانه است.

به این منحنی helix یا مارپیچ می گویند که دستور آن در کتیا در بخش generative shape design وجود دارد.
ممنونم
اگه رابطه خطی نباشه چی؟
مثلا اگر رابطه زیر رو حول استوانه به شعاع R بپیچیم چی میشه؟
y=X^5+X^4

یه سوال دیگم دارم

اون برنامه اکسلGSD نقاط رو بصورت x y z وارد کتیا میکنه. ایا میشه نقاط رو بصورت R ,تتا وz وارد کرد یا باید تبدیل بشن؟ اگه مختصاتو بشه عوض کرد خیلی خوبه. چون اعداد رند میشن
ممنون

آخرین ویرایش:

ramin1986

عضو جدید
سلام ، دوستان یه سوال داشتم ، چطوری میشه تو اسمبل تو قید ها رابطه ایجاد کرد ، مثلا من رابطه ای ایجاد کنم که:
زاویه صفحه xy در part1 با صفحه xy در part2، سه برابر زویه صفحه xy در part1 با صفحه xy در part3 باشه؟ ممنون

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
زمانی که کتیا را باز میکنیم و یک پارت جدید میسازیم این پارت جدید رو کتیا چطوری می سازه . منظورم اینه که برنامه ای که کتیا میخونه تا یک پارت جدید رو بسازه از کدوم آدرس پیدا میکنه. من نیاز دارم تا پارت جدیدی که کتیا برام میسازه رو یه مقدار تغییر بدم . اگه نخوام این کار رو(دادن یه سری ویژگی های جدید به پارت بادی های جدید) به صورت تکراری برای تمام پارت های جدیدم اعمال کنم باید چکار کنم.

با تشکر

تا جایی که من می دانم امکان تغییر دادن فایل اصلی که کتیا برای تولید فایل استفاده می کند وجود ندارد. بهترین راه حلی که وجود دارد استفاده از ماکرویی است که تغییرات لازم را روی فایل بدهد و ایجاد یک آیکون دستور جدید در کتیا و لینک کردن آن با ماکرو اجرا کند.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام ، دوستان یه سوال داشتم ، چطوری میشه تو اسمبل تو قید ها رابطه ایجاد کرد ، مثلا من رابطه ای ایجاد کنم که:
زاویه صفحه xy در part1 با صفحه xy در part2، سه برابر زویه صفحه xy در part1 با صفحه xy در part3 باشه؟ ممنون

دو قید زاویه را تعریف کنید. سپس زاویه اول را ویرایش کنید و روی مقدار زاویه راست کلیک کنید و گزینه formula را انتخاب کنید سپس روی زاویه دوم کلیک کرده و *3 را در ابتدای خط وارد کنید. به این روش فرمولی بین این دو زاویه تعریف می کنید.

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
ممنونم
اگه رابطه خطی نباشه چی؟
مثلا اگر رابطه زیر رو حول استوانه به شعاع R بپیچیم چی میشه؟
y=X^5+X^4

یه سوال دیگم دارم

اون برنامه اکسلGSD نقاط رو بصورت x y z وارد کتیا میکنه. ایا میشه نقاط رو بصورت R ,تتا وz وارد کرد یا باید تبدیل بشن؟ اگه مختصاتو بشه عوض کرد خیلی خوبه. چون اعداد رند میشن
ممنون

X= R cos(t)
Y= (R *cost(t))^5+(R *cost(t))^4
Z= t

می توانید با کمک دستور fog law این فرمول ها را در کتیا وارد کنید سپس با کمک این فرمول ها و دستور sweep surface هر منحنی که لازم دارید را در کتیا بطور دقیق و پارامترک تولید کنید. من مدت ها قبل مثالی از آن در همین بخش قرار دادم امیدوارم بتوانید آن را در نوشته های قبلی پیدا کنید.

yasser2222

عضو جدید
X= R cos(t)
Y= (R *cost(t))^5+(R *cost(t))^4
Z= t

می توانید با کمک دستور fog law این فرمول ها را در کتیا وارد کنید سپس با کمک این فرمول ها و دستور sweep surface هر منحنی که لازم دارید را در کتیا بطور دقیق و پارامترک تولید کنید. من مدت ها قبل مثالی از آن در همین بخش قرار دادم امیدوارم بتوانید آن را در نوشته های قبلی پیدا کنید.
سلام ممنون اون مثالهایی که میگید مربوط به پست 1684 است که حذف شدن.

تا جاییکه میدونم با دستور fog نمودار های دو بعدی میشه کشید . اما اینا سه بعدین. میشه؟

در مورد سوال دوم چی؟ وارد کردن نقاط از اکسل به کتیا بصورت مختصات استوانه ای . میشه؟

آخرین ویرایش:

mehd0551

عضو جدید
تا جایی که من می دانم امکان تغییر دادن فایل اصلی که کتیا برای تولید فایل استفاده می کند وجود ندارد. بهترین راه حلی که وجود دارد استفاده از ماکرویی است که تغییرات لازم را روی فایل بدهد و ایجاد یک آیکون دستور جدید در کتیا و لینک کردن آن با ماکرو اجرا کند.
امتحان کردم امکانش نبود

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
سلام ممنون اون مثالهایی که میگید مربوط به پست 1684 است که حذف شدن.

تا جاییکه میدونم با دستور fog نمودار های دو بعدی میشه کشید . اما اینا سه بعدین. میشه؟

در مورد سوال دوم چی؟ وارد کردن نقاط از اکسل به کتیا بصورت مختصات استوانه ای . میشه؟

با ترکیب fog با دستورهای دیگر مثل sweep می توان منحنی های سه بعدی را هم تولید کرد. سعی می کنم دوباره مثال حل شده ای را به اشتراک بگذارم.

ماکرویی که نقاط را از اکسل به کتیا منتقل می کند فقط مختصات کارتزین می گیرید. شما می توانید با کمی فرمول نویسی در اکسل مختصات استوانه ای را به کارتزین تبدیل کرده و سپس با این ماکرو نقاط را به کتیا منتقل کنید.

ramin1986

عضو جدید
دو قید زاویه را تعریف کنید. سپس زاویه اول را ویرایش کنید و روی مقدار زاویه راست کلیک کنید و گزینه formula را انتخاب کنید سپس روی زاویه دوم کلیک کرده و *3 را در ابتدای خط وارد کنید. به این روش فرمولی بین این دو زاویه تعریف می کنید.

بی نهایت سپاسگذارم @@@@@

mehd0551

عضو جدید
امتحان کردم امکانش نبود
موقع فرمول دادن وزن و جنس جزئ آیتم های مهم پارتم است که میخوام تعریف بشن آما امتحان کردم نشد میشه شما هم زحمت امتحان این آیتم رو بکشید و یه جنس بدید بهش ببینید تو ماکروی جدید میادیا نه ممنون