تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

mehd0551

عضو جدید
سلام.
تشکر از حمایتتان.
جالبه که بدونید پست من در تلگرام به مذاق مدیر گروه تلگرامی خوش نیومد و سریع پست بنده را حذف کردند.
در هر صورت این فروم خیلی بهتره. جالبه که بدونید در این تاپیک بین مباحث گوناگونی که مطرح شده، گپ ها و مساطل ظریفی هم بررسی شده اند که در هیچ کتابی به آن ها اشاره نشده.
سلام بنده دائم اینجا هستم اونجا هم کم و بیش پیگیر هستم اما اگه سوالی برام پیش بیاد اونجا نمیتونم بپرسم یا لا اقل جوابی نمیدند.

بابک1668

عضو جدید
حالا که فرصت هست سوال هم رو اینجا مطرح میکنم راستش من سه دوره کتیا مقدماتی و پیشرفته و طراحی قالب رو رفتم اما هنوز به کتیا تسلط ندارم نمیدونم چه جوری باید به کتیا مسلط شم که در صورت مواجهه با یک پروژه واقعی و چالش بر انگیز بتونم از پسش بر بیام کتاب مهندس علیپور حقیقی رو هم دارم کتاب بدی نیست اما خوندنش یه کم خسته کننده اس:(

bigbomber

کاربر فعال
حالا که فرصت هست سوال هم رو اینجا مطرح میکنم راستش من سه دوره کتیا مقدماتی و پیشرفته و طراحی قالب رو رفتم اما هنوز به کتیا تسلط ندارم نمیدونم چه جوری باید به کتیا مسلط شم که در صورت مواجهه با یک پروژه واقعی و چالش بر انگیز بتونم از پسش بر بیام کتاب مهندس علیپور حقیقی رو هم دارم کتاب بدی نیست اما خوندنش یه کم خسته کننده اس:(

سلام.
کتاب مهندس علی پور حقیقی کتابی است که به ما کمک می کند که از کتیا به عنوان یک ابزار استفاده کنیم، به این معنی که درکی از عملکرد هر دستور به صورت مجزا می دهد. این در حالی است که لازمه ی انجام یک پروژه عملی ضمن داشتن تسلط بر تک تک دستورات و فرمان ها، داشتن احاطه بر نحوه و زمان بکارگیری دستورات مختلف در کنار هم و رعایت توالی و ترتیب اجرای طراحی و مدلینگ است.
لازم به ذکر است که نرم افزار Catia در عین سادگی دارای فراز و نشیب های زیادی است که تسلط کامل بر تمام دستورات و درک عمیق آن ها و به حافظه سپردن تمام جزئیات بسیار زمان بر است.
یک بار مطالعه ی سطحی مطالب آموزشی کافی است، بهتر است به طور عملی درگیر پروژه های چالش برانگیز شوید و در هر کجا که در بکارگیری دستورات احساس ضعف کردید به کتب و منابع آموزشی رجوع کنید.
خیلی هم خودتان را درگیر کلاس و این حرفها نکنید.

bigbomber

کاربر فعال
سلام. خواستم بپرسم در محیط Part Design به چه طریقی می توان تعداد زیادی از سطوح یک قطعه را Select کرد. مثلا انتخاب همزمان سطوح مماسی و یا انتخاب سطوح توسط احاطه کردن آن ها توسط کادر موس و ... .
من این کار را برای تغییر رنگ بعضی سطوح لازم دارم. (اشاره کنم که ابزار های Exteract و مشابه در محیط GSD در عین انتخاب سطوح، پس از اجرای فرمان المان های اضافی از جنس سطح ایجاد می کنند که مد نظر من نیست. من فقط می خواهم رنگ بعضی سطوح را تغییر بدهم).

mehd0551

عضو جدید
تنها راه تسلت کامل بر نرم افزار کار کردن با خود نر افزار است. در نرم افزار کتیا بسیار زیاد راه وجود دارد تا به یک جواب مشخص برسید که تقریبا هیچ کدام آموزش داده نمیشوند چه به زبان فارسی و چه به زبان انگلیسی. براهمین بهترین روش برای تسلت تمرین بسیار زیاد این نرم افزار می باشد. البته لازم به ذکر است بنده 5 ساله دارم تقریبا هر روز با کتیا کار میکنم اما هنوز به نرم افزار مسلط نشدم.

بابک1668

عضو جدید
یه مدت سایت رو فیلتر کرده بودن

منظور از تمرین پی دی اف های توی اینترنته؟راستش من از فیلم و پی دی اف استفاده میکنم حس میکنم بی فایده است چون یک جور تقلیده من نمیدونم از کجا شروع کنم یه روز دارم
پارت دیزاین کار میکنم و اسمبلی یه روز طراحی سطوح و بدنه یه روز ابر نقاط یه روز قالب گیج شدم:surprised:

mehd0551

عضو جدید
یه مدت سایت رو فیلتر کرده بودن

منظور از تمرین پی دی اف های توی اینترنته؟راستش من از فیلم و پی دی اف استفاده میکنم حس میکنم بی فایده است چون یک جور تقلیده من نمیدونم از کجا شروع کنم یه روز دارم
پارت دیزاین کار میکنم و اسمبلی یه روز طراحی سطوح و بدنه یه روز ابر نقاط یه روز قالب گیج شدم:surprised:
سلام
اول سایت رو فیلتر نکرده بودن.ادرس سایت یه تغییر اتی پیدا کرده بود.
دوم نه منظورم این نیست پی دی اف کار کنی یه پروژه دانشجویی برای شروع کار بردار انجام بده ببین چقدر زمان ازت میگیره حالا همون پروژه رو تو زمان کمتر انجام بده و قطعات رو یکم به دلخواه خودت تغییر بده تا قید دادنات هم خوب یاد بگیری.
سوم بازار کار تخصص یک شیوه و روش خاص رو می پذیره به این صورت نیست که شما تمام این محیط ها رو یاد بگیری و بعد از اون بتونی بری سر کاری که از تما این محیط ها استفاده کنی . مبحث قالب بیشارین استفاده در این تخصص هایی که گفتید رو داره .
در نهایت باید از یه جایی شروع کنی اگه برات شرایطش اماده بشه برو به صورت کامل رایگان به مدت یه زمان محدود در یه محیط واقعی کار رو تجربه کن .

بابک1668

عضو جدید
خیلی جاها پیشنهاد دادم که براشون رایگان کار کنم قبول نکردند سه دوره انجمن کتیا رفتم اما چیزی عایدم نشد یه مشت پی دی اف و ویدیو میداد از روش تمرین میکردیم
الان یه فایل ابر نقاط یا طراحی سطوح میبینم نمیدونم از کجاش باید شروع کرد:razz:

mehd0551

عضو جدید
خیلی جاها پیشنهاد دادم که براشون رایگان کار کنم قبول نکردند سه دوره انجمن کتیا رفتم اما چیزی عایدم نشد یه مشت پی دی اف و ویدیو میداد از روش تمرین میکردیم
الان یه فایل ابر نقاط یا طراحی سطوح میبینم نمیدونم از کجاش باید شروع کرد:razz:
کدوم شهر هستی شما؟

بابک1668

عضو جدید
سلام کسی فایل پوسته چراغ خیابانی کتیا رو داره من فیلم آموزش قالب دایکاستش رو دارم اما فایلشو ندارم

pishrosanat

عضو جدید
سلام به همه دوستان.بعد از زمان زیادی به گروه بازگشتم.آیا در تلگرام هم گروه تشکیل شده است؟

Sent from my H30-U10 using Tapatalk

pishrosanat

عضو جدید

سلام. خواستم بپرسم در محیط Part Design به چه طریقی می توان تعداد زیادی از سطوح یک قطعه را Select کرد. مثلا انتخاب همزمان سطوح مماسی و یا انتخاب سطوح توسط احاطه کردن آن ها توسط کادر موس و ... .
من این کار را برای تغییر رنگ بعضی سطوح لازم دارم. (اشاره کنم که ابزار های Exteract و مشابه در محیط GSD در عین انتخاب سطوح، پس از اجرای فرمان المان های اضافی از جنس سطح ایجاد می کنند که مد نظر من نیست. من فقط می خواهم رنگ بعضی سطوح را تغییر بدهم).
سلام.انتخاب تک تک سطوح با نگه داشتن کنترل.به خاطر داشته باشیم در محیط پارت چیزی به عنوان سطح یا فیس وجود ندارد مگر اینه همانگونه که گفتید این المانها از پارت استخراج شده باشد مانند دستور extract یا امثالهم.البته این نظر من است.

pishrosanat

عضو جدید
یک را دیگر هم از طریق search و با کمک نام دستور و ... امکانپذیر است.مثلا fillet ها یا draft ها را انتخاب سپس تغییر رنگ دهیم.

hojat1264

عضو جدید
سلام
تو نرم افزار کتیا دستوری هست که بشه با اون یه مستطیل مثلا به ابعاد 200*3 میلیمتر رو حول یه دایره به قطر 65 دوران داد؟

0.jpg

پیوست ها

• 0.jpg
    0.jpg
    8.9 کیلوبایت · بازدیدها: 0

pishrosanat

عضو جدید
اگر منظور محیط پارت باشد که چیزی از دوران حاصل نمیشود.

hojat1264

عضو جدید
فرقی نمیکنه کدوم محیط باشه
مستطیل ورق فولادیه که می خواهیم با قالب های فرمینگ فرمش بدهیم،وبه شکل لوله در آوریم
هدف از این کارم بدست آوردن زاویه لبه هاست

Prof.Eng

متخصص نرم افزار کتیا
فرقی نمیکنه کدوم محیط باشه
مستطیل ورق فولادیه که می خواهیم با قالب های فرمینگ فرمش بدهیم،وبه شکل لوله در آوریم
هدف از این کارم بدست آوردن زاویه لبه هاست

باید از نرم افزارهای المان محدود مثل ls dyna, ansys, abaqus و غیره که فرآیند فرم را شبیه سازی می کنند استفاده کنید. کتیا چنین قابلیتی ندارد.

pishrosanat

عضو جدید
با احترام .با توجه به اینکه فرایند استاندارد میباشد بهتر است با توجه به جنس ورق از جداول راهنما استفاده نمایید.

بابک1668

عضو جدید
سلام کسی فایل پوسته فوقانی چراغ خیابانی رو داره ممنون میشم تو اینجا قرار بده
یا علی

yaser8

عضو جدید
بچه ها کسی پلاگین انتقال هندسه از کتیا به اباکوس رو داره؟ ممنون میشم

bigbomber

کاربر فعال
کسی میدونه اینو چه جوری بکشم من خیلی وقته کار نکردم تسلط سابق رو ندارم:(
بقیه تمرین ها رو تو این سایت آپلود کردم http://uplod.ir/ltu76efvyoac/tamren.zip.htm هیچکدومشو نتونستم بکشم:cry:

مشاهده پیوست 258806

سلام مهندس. احوالت شما

مهندس این قطعه کلاً طبق مراحل زیر مدل میشه
1- ایجاد یک پد طبق فرم کلی قطعه
2- ایجاد Draft برای ساخت سطوح شیب دار خارجی
3- ایجاد حفره های داخلی با ایجاد پاکت و محدود کردن مسیر پاکت توسط سطوح و صفحات کمکی

بابک1668

عضو جدید
سلام مهندس. احوالت شما

مهندس این قطعه کلاً طبق مراحل زیر مدل میشه
1- ایجاد یک پد طبق فرم کلی قطعه
2- ایجاد Draft برای ساخت سطوح شیب دار خارجی
3- ایجاد حفره های داخلی با ایجاد پاکت و محدود کردن مسیر پاکت توسط سطوح و صفحات کمکی
سلام مهندس عرض اوضاع من یه کم بدتره توضیح ریزتر میکنی
تو این گروه های تلگرام که سوال مبتدی میپرسی هیچکی جواب نمیده

javadv

عضو جدید
بقیه تمرین ها رو تو این سایت آپلود کردم http://uplod.ir/ltu76efvyoac/tamren.zip.htm هیچکدومشو نتونستم بکشم:cry:

مشاهده پیوست 258806

مشاهده پیوست 258806
با سلام
من یکی از تمرین های که به نظر پیچیده تر از همه بود را برای شما طراحی کردم و فایل کتیا او به علاوه pdf اموزشی اون رو برای شما تهیه کردم
اگر شد فیا ویدئویی مربوطه را هم در صورت نیاز آپلود می کنم.
امیدوارم که مفید واقع گردد
برای باز کردن فایل کتیا لازمه ورژن کتیا CATIA P3 V5-6R2015 یا بالاتر باشه اگر نبود فایل با فرمت stp که در فایل فشرده قرار دادم رو با دراپ اند دراپ وارد محیط کتیا یا هر نرم افزار طراحی دیگر وارد کنید تا تبدیل و نمایش داده شود
بقیه تمرینا رو به خودتون می سپارم

لینک دانلود فایل کتیا + آموزشی :
http://iranmechanization.persiangig.com/Catia/Part No. 025 Catia File + Learning.rar/dl