تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

تاپیک مرجع و آموزش نرم افزار CATIA

• ضعیف

رای: 37 12.1%
  • متوسط

رای: 38 12.5%
  • خوب

رای: 114 37.4%
  • عالی

رای: 116 38.0%

• مجموع رای دهندگان
    305

ma5967

عضو جدید
سلام خسته نباشید
من دوتا سوال داشتم
یه پلان ساختمون کشیدم که واسه ستون هاش یدونه ستون کشیدم ، بقیه ش رو پترن کردم ، حالا یدونه از ستون ها اضافیه ، میخواستم ببینم میتونم فقط اون یدونه ستون رو پاک کنم ؟ چون وقتی پاکش میکنم کلا همه ستون ها پاک میشه
دوم اینکه چطور میتونم رو یه دیوار خاصی که انتخاب میکنم چیز دیگه ایی بکشم ،یا مثلا رو یه ستون خرپا میخوام بکشم که تو عکس مشخص کردم . چون وقتی روش کلیک میکنی میخوای بری تو اسکچ همه ستون هارو از روبه رو نشون میشه و هرچی میکشی نشون نمیده . اگه ممکنه یخورده ساده توضیح بدید تازه اول کارمه :دی

ستون پایین سمت راست و میخوام حذف کنم و یه خرپا رو ضلعی که رو ستون سمت راست بالا مشخص کردم بکشم

ممنون[/QUOTEسوال اولتو که دوستمون جواب داد. در مورد سوال دومت صفحه مورد نظرتو انتخاب کن برو تو sketch . تو محیط sketch از دستور cut part by sketch plane استفاده کنید. cut part by sketch plane.JPG

alirezaamin

عضو جدید
از دستور extract در محیط generative shape design استفاده کنید. و همه سطح ها رو extract کنید. سپس همونطور که دوستمون گفت join کنید و از دستور close surface در محیط part design استفاده کنید تا سطحتون رو به یه شکل توپر تبدیل کنید.

ممنون از راهنمایی شما. سعی میکنم و نتیجه رو بعدا میگم.

بابک1668

عضو جدید
منظور از پست پروسسور چیه؟که تو کتیا میگن پست پروسسور نداره؟یا میگن غیر فعاله؟

m.aryayi

عضو جدید
در محیط Equipment arrangement ( از بخش Equipment $ System ) وقتی می خوام از پمپ ها یا مخازن یا ... پیش فرض موجود در نرم افزار استفاده کنم تعدادشون خیلی کمه یا اصلا چیزی تعریف نشده ازشون ( از نسخه R16 دارم استفاده می کنم ولی قبلا تو نسخه R21 دیده بودم که تعداد زیادی به فرض پمپ تعریف شده برای نرم افزار ) ... مثلا فقط 3 تا پمپ سانتریفیوژ تعریف شده براش ولی تو کتیای دیگه ای که دیده بودم ( همون R21 ) تعدادشون خیلی بیشتر بود
دلیلش فقط به خاطر نسخه های مختلفه ( که بعید میدونم) یا اینکه دلیل دیگه ای داره ؟
Untivxcvtled.jpg

mehd0551

عضو جدید
در محیط Equipment arrangement ( از بخش Equipment $ System ) وقتی می خوام از پمپ ها یا مخازن یا ... پیش فرض موجود در نرم افزار استفاده کنم تعدادشون خیلی کمه یا اصلا چیزی تعریف نشده ازشون ( از نسخه R16 دارم استفاده می کنم ولی قبلا تو نسخه R21 دیده بودم که تعداد زیادی به فرض پمپ تعریف شده برای نرم افزار ) ... مثلا فقط 3 تا پمپ سانتریفیوژ تعریف شده براش ولی تو کتیای دیگه ای که دیده بودم ( همون R21 ) تعدادشون خیلی بیشتر بود
دلیلش فقط به خاطر نسخه های مختلفه ( که بعید میدونم) یا اینکه دلیل دیگه ای داره ؟
مشاهده پیوست 253060

سلام دلایل متعدد میتونه داشته باشه یکیش همینه که خود شما اشاره کردید . ورژن نرم افزار دلیل دیگه ای که میتونه داشته باشه کتابخانه یا همون لایببری از اون مدل پمپ هستش .ممکنه شما در یه شرکتی که تعدداد زیادی از اون مدل قطعه رو در لایبرری خودش جا داده باشه یه سری قطعه ببینی که تو همون ورژن نرم افزار تو یه مکان دیگه وجود نداره.

m.aryayi

عضو جدید
سلام دلایل متعدد میتونه داشته باشه یکیش همینه که خود شما اشاره کردید . ورژن نرم افزار دلیل دیگه ای که میتونه داشته باشه کتابخانه یا همون لایببری از اون مدل پمپ هستش .ممکنه شما در یه شرکتی که تعدداد زیادی از اون مدل قطعه رو در لایبرری خودش جا داده باشه یه سری قطعه ببینی که تو همون ورژن نرم افزار تو یه مکان دیگه وجود نداره.
آخه اون پمپ ها رو توی کامپیوتر های شخصی دیدم و توی کتاب آموزشی خوندم در موردشون و یه جورایی پیش فرض خود کتیان ! ( حداقل واسه ما ایرانی ها !!) ... پس حتما به خاطر همون ورژنه ... نمی دونید چه جوری می تونم مطمئن بشم ؟ قابلیت های مختلف ورژن های مختلف رو جایی ننوشته ؟!
ممنون ...

shahrokhblash

عضو جدید
با درود
من بعد از مدتی روی سیستمم ویندوز 10 64بیتی هست نسخه R20 نصب کردم البته 32 بیتی بدون مشکل راحت اجرا شد ولی اندازه گذاری ها اعداد نداشتن و حروف بهم ریخته با سیمبل نشون میده!!
تا به حال همچین چیزی مشاهده نکرده بودم متاسفانه هرکاری کردم تو ستینگ هم همین مشکل بود حتی روی سیستمم سالید 2015 نصب دارم و بسیار خوب اندازه گذاری ها مشخص هستن
مجبور شدم نسخه R20 پاک کنم و r21 64bit رو نصب کنم حالا میام اجرا کنم پنجره داس نشون میده بعدش هیچی!!! اجرا نمیشه بدون پیغامی حالا اصطلاحا میگن کرش
بهرصورت دوستان خواهشا راهنمایی کنید
با سپاس

bigbomber

کاربر فعال
با سلام
من در نظر دارم که یک قالب فرم ساده را شبیه سازی و انالیز کنم. از انجایی که می خواهم با سعی و خطا به حالت مطلوب مورد نظرم (در حالت قطعه ی نهایی و شیت ورودی) ترجیح بر این است که بتوانم این شبیه سازی را در خود کتیا انجام بدهم. درحال حاظر ضمن تلاشی که انجام دادم موفق به شبیه سازی و انالیز نشدم. لطفا اگر امکان داره بفرمایید این آنالیز باید به چه صورت انجام گیرد.

ورق خام به صورت یک واشر است که قرار است با حرکت سنبه ی سبز رنگ به طرف ماتریس آبی رنگ حالت مخروطی بگیرد.
لازم به ذکر است بهترین روش برای تولید این محصول فرایند اسپینینگ است که برای تعداد مورد نظر بنده به صرفه نیست. به علاوه که تلرانس های مورد نظر من کاملا باز هستند.Capture.JPG

فایل های اسمبلی مربوطه : http://s3.picofile.com/file/8221341692/Test_Analayse.zip.html

shahrokhblash

عضو جدید
با درود
من بعد از مدتی روی سیستمم ویندوز 10 64بیتی هست نسخه R20 نصب کردم البته 32 بیتی بدون مشکل راحت اجرا شد ولی اندازه گذاری ها اعداد نداشتن و حروف بهم ریخته با سیمبل نشون میده!!
تا به حال همچین چیزی مشاهده نکرده بودم متاسفانه هرکاری کردم تو ستینگ هم همین مشکل بود حتی روی سیستمم سالید 2015 نصب دارم و بسیار خوب اندازه گذاری ها مشخص هستن
مجبور شدم نسخه R20 پاک کنم و r21 64bit رو نصب کنم حالا میام اجرا کنم پنجره داس نشون میده بعدش هیچی!!! اجرا نمیشه بدون پیغامی حالا اصطلاحا میگن کرش
با سپاس

دوستان راهنمایی کنید
باسپاس

bigbomber

کاربر فعال
با درود
با سپاس

با سلام
من در رابطه با ویندوز 7، کمی تجربه دارم شاید راهگشایی برای شما باشه.
شما باید چک کنید که تمامی زبان ها و ورودی های سیستم به زبان انگلیسی است یا خیر (باید باشد).
برای این منظر به بخش Region & Language رفته و
1- در سربرگ Format باید بان پیش فرض انگلیسی باشد.
2- در سربرگ Location بهتر است United States انتخاب شود.
3- در سربرگ Keyboard & Language در قسمت Change Keyboard در دوباره در سربرگ General، بهتر است زبان انگلیسی به عنوان پیش فرض انتخاب گردد.
4- در سربرگ Administrative بر دکمه ی Change System Locale کلیک کرده و در قسمت Current System Local، مقدار English را انتخاب کنید.

احتمالاً مشکل سیستم شما مربوط به موارد 1 یا 4 می باشد.

alirezaamin

عضو جدید
سلام، باید از دستورات بخش generative shape design استفاده کنید تا اتصال بین سطوح را چک کرده و در صورت لزوم ترمیم کنید سپس آنها را ترکیب join کنید تا یک سطح بسته بوجود بیاید سپس توسط دستور close surface در بخش part design این سطح را به جسم توپر solid تبدیک کنید.

میشه کامل تر توضیح بدید چون من این کار رو انجام دادم و کلی error داد. یه سوال دیگه اینکه در محیط drafting میخوام مرجعی (datum) به صورت |D-C| نشان بدم ولی چون فقط دو کاراکتر رو می پذیره به صورت |CD| که قابل افزایش به سه کارکتر نیست! ایا تنظیمات خاصی وجود داره؟ و سوال سوم: چه طور در محیط drafting فونت و مشخصات ویرایشی پیش فرض رو تعریف یا تغییر بدم؟

bigbomber

کاربر فعال
میشه کامل تر توضیح بدید چون من این کار رو انجام دادم و کلی error داد. یه سوال دیگه اینکه در محیط drafting میخوام مرجعی (datum) به صورت |D-C| نشان بدم ولی چون فقط دو کاراکتر رو می پذیره به صورت |CD| که قابل افزایش به سه کارکتر نیست! ایا تنظیمات خاصی وجود داره؟ و سوال سوم: چه طور در محیط drafting فونت و مشخصات ویرایشی پیش فرض رو تعریف یا تغییر بدم؟

با سلام
در رابطه با سوال اول، می توانم اشاره کنم که باید کلیه ی سطوح تداخل نداشته باشند و همچنین مرز جدایش اضافه ای در سطوح نباشد تا بتوان آن ها را به مدل تو پر تبدیل کرد. این فرایند بسته به پیچیدگی سطوح مورد نظر می تواند فرایند زمان گیری باشد. بهتر است فایل مورد نظر را آپلود نمایید تا بهتر توان راهنمایی نمود.

در رابطه با سوال سوم نیز یک فایل متنی تهیه کردم که مطالعه بفرمایید (دریافت از لینک زیر). پیشنهاد می کنم که یک استانداد جدید برای خودتان تعریف کنید تا اینکه استاندارد های موجود را دست کاری نمایید.
http://s6.picofile.com/file/8222926142/Your_Own_Standard_in_CATIA.txt.html

یاحق

alirezaamin

عضو جدید
با سلام
در رابطه با سوال اول، می توانم اشاره کنم که باید کلیه ی سطوح تداخل نداشته باشند و همچنین مرز جدایش اضافه ای در سطوح نباشد تا بتوان آن ها را به مدل تو پر تبدیل کرد. این فرایند بسته به پیچیدگی سطوح مورد نظر می تواند فرایند زمان گیری باشد. بهتر است فایل مورد نظر را آپلود نمایید تا بهتر توان راهنمایی نمود.

در رابطه با سوال سوم نیز یک فایل متنی تهیه کردم که مطالعه بفرمایید (دریافت از لینک زیر). پیشنهاد می کنم که یک استانداد جدید برای خودتان تعریف کنید تا اینکه استاندارد های موجود را دست کاری نمایید.
http://s6.picofile.com/file/8222926142/Your_Own_Standard_in_CATIA.txt.html

یاحق

ممنون از راهنمایتون.

reza.hasanzad

عضو جدید
با سلام
من در نظر دارم که یک قالب فرم ساده را شبیه سازی و انالیز کنم. از انجایی که می خواهم با سعی و خطا به حالت مطلوب مورد نظرم (در حالت قطعه ی نهایی و شیت ورودی) ترجیح بر این است که بتوانم این شبیه سازی را در خود کتیا انجام بدهم. درحال حاظر ضمن تلاشی که انجام دادم موفق به شبیه سازی و انالیز نشدم. لطفا اگر امکان داره بفرمایید این آنالیز باید به چه صورت انجام گیرد.

ورق خام به صورت یک واشر است که قرار است با حرکت سنبه ی سبز رنگ به طرف ماتریس آبی رنگ حالت مخروطی بگیرد.
لازم به ذکر است بهترین روش برای تولید این محصول فرایند اسپینینگ است که برای تعداد مورد نظر بنده به صرفه نیست. به علاوه که تلرانس های مورد نظر من کاملا باز هستند.مشاهده پیوست 253154

فایل های اسمبلی مربوطه : http://s3.picofile.com/file/8221341692/Test_Analayse.zip.html
سلام
دوست عزیز کتیا امکان انجام آنالیز شکل دهی فلزات رو نداره. شما می تونید از نرم افزار Abaqus استفاده نمایید.

s.soltani.k

عضو جدید
سلام دوستان
یه منبع خوب برای محیط Generative Sheet Metal Design می خواستم. (به غیر از Help کتیا).
اگر دوستان و مهندسین گرامی معرفی کنند ممنون میشم. ;)

hojat1264

عضو جدید
با سلام
از مهنسین عزیز کسی اطلاعاتی درباره تغییر اندازه پیکان خط اندازه در محیط Drafting به صورتی که سایزخود Dimentions text عوض نشه داره

با تشکر

mehd0551

عضو جدید
با سلام
از مهنسین عزیز کسی اطلاعاتی درباره تغییر اندازه پیکان خط اندازه در محیط Drafting به صورتی که سایزخود Dimentions text عوض نشه داره

با تشکر
برای تغییر ابعاد باید وارد ادمین کتیا بشویید و از انجا تغییر دهیید.

bigbomber

کاربر فعال
سلام
مهندس میشه بیشتر راهنمایی بفرمایید
با سلام.
اگر موردی بخواهید تغییرات اعمال کنید که باید روی فلش مورد نظر کلیک راست کنید و با انتخاب Properties در سربرگ Dimension Line تغییرات را اعمال کنید.
اگر کلاً بخواهید پیش فرض نرم افزار را تغییر دهید، همان طور که دوستان گفتند، باید از admin کتیا وارد بشید؛ که روش انجام این کار در گذشته در این تاپیک گفته شده (دوستان یکی بگه چه طور میشه با سرچ تو تاپیک به یک موضوع خاصی دسترسی پیدا کرد؟).

bigbomber

کاربر فعال
لطفاً یکی از بچه ها دستور Healing را برای من دقیق شرح بده. معنی و مفهوم پارامترهاش، و فرقش با join (البته خودم فرق حدودیش را می دونم، ولی یک مثالی بزنید که با Join نشه انجامش داد ولی با Healing بشه). من Help خوندم، اینترنت را هم گشتم ولی هنوز سواله برام.

mammad.mechanic

عضو جدید
یه سوال داشتم
توی محیط core and cavity desinge وقتی منوی pulling direction رو انتخاب میکنم و قطعه رو انتخاب می کنیم که دو سطح نر و مادگی قطعه رو بدهد. برای من فقط خود سطح قطعه به دو رنگ سبز و قرمز در میاد و توی نمودار درختی سطح های core و cavity رو نمیسازه.
کسی میدونه چیکار باید کرد؟

Amir/Hossein

عضو جدید
سلام
دوستان به چه صورت میشه نوشته های گوشه سمت چپ بالا رو درشت تر کنم ؟
a.JPG

maryam_1372

عضو جدید
گروه های تلگرامی، چقدر فروم های اینترنتی رو سوت و کور کرده
همه ایشالله موفق باشن :)

بابک1668

عضو جدید
سلام مجدد سال نو مبارک پیامی از آقای مهدی سهرابی در گروه کتیای تلگرام دیدم که گفته بودند مطالب تلگرام مثل فروم ها در دسترس نیستن دقیقا هم همینطوره سرچ کردن و یافتن یک مطلب در فروم خیلی راحت تر از تلگرام به نظر من دوستان همت کنم تا این فروم ها باز هم فعال باشن
همگی موفق باشید

mortezanpr

عضو جدید
یه سوال داشتم
توی محیط core and cavity desinge وقتی منوی pulling direction رو انتخاب میکنم و قطعه رو انتخاب می کنیم که دو سطح نر و مادگی قطعه رو بدهد. برای من فقط خود سطح قطعه به دو رنگ سبز و قرمز در میاد و توی نمودار درختی سطح های core و cavity رو نمیسازه.
کسی میدونه چیکار باید کرد؟
توی
core and cavity designe
در پنجره
pulling direction در بالای پنجره در گزینه دو وضعیتی color و Extract وجود دارد که برای رسیدن به سطوح نمودار درختی در حالت core و cavity بایستی گزینه Extract را انتخاب نماییم ...
1.jpg
.

bigbomber

کاربر فعال
سلام مجدد سال نو مبارک پیامی از آقای مهدی سهرابی در گروه کتیای تلگرام دیدم که گفته بودند مطالب تلگرام مثل فروم ها در دسترس نیستن دقیقا هم همینطوره سرچ کردن و یافتن یک مطلب در فروم خیلی راحت تر از تلگرام به نظر من دوستان همت کنم تا این فروم ها باز هم فعال باشن
همگی موفق باشید
سلام.
تشکر از حمایتتان.
جالبه که بدونید پست من در تلگرام به مذاق مدیر گروه تلگرامی خوش نیومد و سریع پست بنده را حذف کردند.
در هر صورت این فروم خیلی بهتره. جالبه که بدونید در این تاپیک بین مباحث گوناگونی که مطرح شده، گپ ها و مساطل ظریفی هم بررسی شده اند که در هیچ کتابی به آن ها اشاره نشده.