بحث و تبادل نظر و سوالهای مربوط به نرم افزار های مهندسی آب

ZeinabA

عضو جدید
و من در تکمیل صحبت های آقای سینا باید بگم که تقریبا هیچ راهنمای فارسی از نرم افزارهای تخصصی وجود نداره و بیشتر متخصصان آب محرومند از راهنمایی برای استفاده از نرم افزار مورد نظر.
انتخاب نرم افزار می توانند به پیشنهاد تیم ترجمه یا بقیه کاربران براساس نیازی که دارند باشه.

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوستان
فکر خيلي خوبيه
منم تا جاييکه وقت داشته باشم و در توانم باشه حاضرم در اين مورد کمک کنم

mojtabat

عضو جدید
سلام دوستان.
من یک پیشنهاد داشتم که با آقای سینا هم در میان گذاشتم. اما می خواستم که یک نظرسنجی عمومی هم انجام بدم و نظر دوستان رو بدونم.
نظرتان درباره این که شروع کنیم به ترجمه دستورالعمل نرم افزارهای تخصصی چیه؟
کسی هست که بتوانه در این زمینه کمک کنه؟
سلام
من هم مي تونهم در اين زمينه كمك كنم.

ZeinabA

عضو جدید
سلام
منم موافقم ولی از شنبه دیگه با شروع کلاسامون دسترسیم به اینترنت توی خوابگاه صفر میشه!!!!!!!!!!:cry::cry:
ولی سعی میکنم در ارتباط باشم :cry:
پِلَن جیه ؟!:surprised:

سلام دوست من.
عاليه.
به محض راه اندازي اين بخش بهتون خبر مي دم كه در فرصت هايي كه در اختيار داريد و زماني كه به اينترنت دسترسي داريد كمكمان كنيد.

ateni

عضو جدید
سلام ولی باید همت خودمون معطوف چیزایی کنیم که بکارمون میاد.
ببخشد ناگهان پریدم داخل موضوع.
زیاد تا ارشدم نموده انشاء الله بعد ارشد کمکتون می کنم.

ZeinabA

عضو جدید
سلام ولی باید همت خودمون معطوف چیزایی کنیم که بکارمون میاد.
ببخشد ناگهان پریدم داخل موضوع.
زیاد تا ارشدم نموده انشاء الله بعد ارشد کمکتون می کنم.

دقيقا بايد همتمون رو معطوف چيزهايي كنيم كه به كارمون مياد. هر كسي توي زندگي اولويت هايي داري. يعني كارهايي داره كه اون ها رو اولويت بندي مي كنه.
راستش من خودم هم به شدت سرم شلوغه و كارهاي زيادي دارم. اما مي خوام گوشه اي از وقتم رو براي اين كار بگذارم چون مدت هاست فكر م مشغول اين قضيه است. شايد وقتش باشه كه به اين مسئله هم بپردازم. :huh:

shima1111

عضو جدید
سلام دوستان
ی چیزی میخوام بپرسم و اون اینکه اگه امکان داره اول بیایم و نرم افزار هایی که ی مهندس آب باید بدونه رو دسته بندی کنیم و بعد بیایم اونایی رو که ترجمه و چیز به درد بخوری در مورد آموزششون نیست رو در بیاریم به واسطه اموری نظیر ترجمه ی دستور العمل های اونا
نظرتون چیه؟

ZeinabA

عضو جدید
سلام دوستان
ی چیزی میخوام بپرسم و اون اینکه اگه امکان داره اول بیایم و نرم افزار هایی که ی مهندس آب باید بدونه رو دسته بندی کنیم و بعد بیایم اونایی رو که ترجمه و چیز به درد بخوری در مورد آموزششون نیست رو در بیاریم به واسطه اموری نظیر ترجمه ی دستور العمل های اونا
نظرتون چیه؟

سلام.
با نظرت کاملا موافقم.
من تا آخر هفته وقت تعیین کردم که بچه ها آمادگی شون رو اعلام کنند.
بعد یک تاپیک می زنیم و در اونجا اول نرم افزارها رو دسته بندی می کنیم و بعد کار رو شروع می کنیم. برای اون کار حتما از نظر شما هم استفاده می کنیم دوست عزیز.

salehmalekinejad

عضو جدید
نرم افزار EPANET 2.0

این نرم افزار یک مدل شبیه ساز کامپیوتری است که رفتارهای دینامیکی و انتقال کیفیتی آب را در یک پریود گسترده زمانی در سیستم توزیع آب آشامیدنی پیش بینی می کند.
از این نرم افزار می توان برای کاربردهای مختلف در تحلیل سیستمهای توزیع آب از قبیل:طراحی برنامه نمونه برداری آب،کالیبراسیون مدل هیدرولیکی،تحلیل باقیمانده کلر و برآورد عرضه و تقاضای مصرف آب بهره جست.

دانلود نرم افزار
حجم نرم افزار:حدود 50 مگابایت

راهنمای انگلیسی نرم افزار
200 صفحه پی دی اف
حجم راهنما 1 مگابایت

سلام
مگه این نرم افزار حجمش ۲مگ نیست؟
چرا لینک شما ۵۰مگ حجم داره؟
نسخهای ما اصلی‌ نیست؟!!

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام
مگه این نرم افزار حجمش ۲مگ نیست؟
چرا لینک شما ۵۰مگ حجم داره؟
نسخهای ما اصلی‌ نیست؟!!

سلام دوست عزیز خیلی خوش اومدی :gol:

آپلود این نرم افزار از CD همراه کتاب آموزش های نرم افزار های مهندسی آب ، بدون تغییر انجام گرفته

salehmalekinejad

عضو جدید
سلام دوست عزیز خیلی خوش اومدی :gol:

آپلود این نرم افزار از CD همراه کتاب آموزش های نرم افزار های مهندسی آب ، بدون تغییر انجام گرفته

واسه اینه پس...دستون درد نکنه...من راجع این نرم‌افزار چنتا سوال دارم.میتونید کمکم کنید؟!!منظورم راجع به EPANET?!!

salehmalekinejad

عضو جدید
تقریبا تمام نسحه هایی که من دیدم هم همون 2 مگ هست.
ای پانت از آنجا که یک نرم افزار open source هستش، اصله کلا.

واسه اینه پس...دستون درد نکنه...من راجع این نرم‌افزار چنتا سوال دارم.میتونید کمکم کنید؟!!منظورم راجع به EPANET?!!

salehmalekinejad

عضو جدید
سوالی باشه من در خدمتم.
اگر بتوانم به سوالاتتون جواب بدم.

خیلی‌ ممنون میشم
۱-سایز و طول لولها با چه واحدی وارد می‌شه؟
۲-فرق بین تانک و مخزن ذخیره چیه؟
۳-بعد از تحلیل شبکه،سرعتم حدودا زیر .۵ متر بر ثانیه بدست میاد،اما فشار جریانم خوبه،باید چی‌ کار کنم به سرعت مطلوب برسم؟؟

parandi2

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در لوله های پلی اتیلن سایز بر حسب میلیمتر و سایر لوله ها سایز بر حسب اینچ بیان می شود.

kapo

عضو جدید
خیلی‌ ممنون میشم
۱-سایز و طول لولها با چه واحدی وارد می‌شه؟
۲-فرق بین تانک و مخزن ذخیره چیه؟
۳-بعد از تحلیل شبکه،سرعتم حدودا زیر .۵ متر بر ثانیه بدست میاد،اما فشار جریانم خوبه،باید چی‌ کار کنم به سرعت مطلوب برسم؟؟

1-به طور کلی از سیستم انگلیسی استفاده میشه
2- تانک در واقع مخزن هوایی و مخزن ذخیره، زمینی است.
3- بستگی به شبکه داره. تغییر نقشه شبکه، تغییر قطر و افزایش ارتفاع مخزن یا استفاده از پمپ برای جبران فشار و ...

salehmalekinejad

عضو جدید
1-به طور کلی از سیستم انگلیسی استفاده میشه
2- تانک در واقع مخزن هوایی و مخزن ذخیره، زمینی است.
3- بستگی به شبکه داره. تغییر نقشه شبکه، تغییر قطر و افزایش ارتفاع مخزن یا استفاده از پمپ برای جبران فشار و ...
خیلی‌ ممنون..منظورم اینکه واسه وارد کردن اطلاعات به نرم‌افزار باید به چه واحدی طول و سایز و وارد کنم؟حد خوب سرعت چقدر باید باشه؟

kapo

عضو جدید
خیلی‌ ممنون..منظورم اینکه واسه وارد کردن اطلاعات به نرم‌افزار باید به چه واحدی طول و سایز و وارد کنم؟حد خوب سرعت چقدر باید باشه؟

گفتم که سیستم انگلیسیه
حداقل سرعت 0.3 و حداکثر 2 متر بر ثانیه، اگر مجبور به استفاده از قطر 40 یا 60 میلیمتر شدیم، بیشتر شدن سرعت تا حدودی مورد نداره.
این کلی است، اما باید جوانب کار رو مثل هزینه، محدودیت ها و ... در نظر گرفت. اصول:
- افزایش سرعت سبب کاهش افت در شبکه و در نتیجه کاهش هد و نیروی پمپاژ می شود
- با افزایش سرعت می توان قطر و در نتیجه هزینه را کاهش داد.
- کاهش اندازه حرکت سبب کاهش هزینه نگهداری شبکه می شود.
- افزایش سرعت سبب افزایش احتمال ضربه قوچ می شود.
- افزایش یا کاهش سرعت ممکن است موجب استفاده از تجهیزات کنترلی مانند شیر فشار شکن و یا افازیش هد و طبعاً افزایش هزینه شود.
- نکته: در شیر آتش نشانی سرعت تا 2.5 متر بر ثانیه هم است.

خب حالا اگر پروژه دانشجوئیه، قضایا خیلی مهم نیست و توی بازه مناسب بودن کفایت می کنه، در پروژه عملی باید بین موارد بالا اپتیمم ایجاد کرد(هر چند که همون بازه هم رعایت نمیشه چه برسه به اپتیمم کردن و کاهش هزینه و ...)

در حالت کلی سرعت بهینه (با در نظر گرفتن شرایط بالا) برای لوله تا قطر 500 میل، بین 0.8 تا 1 و برای قطرهای بزرگتر تا 1.2 می باشد.
فشار حداقل 0.3 در گره های معمولی و 1.4 در گره های برداشت و به ازای هر طبقه 0.4 اتمسفر افزایش
در صورت تأمین نشدن فشار: افزایش هد،افزایش قطر،کاهش زبری

توصیه شخصی: اگر می خواین وارد بحث آبرسانی بشید، نرم افزارهای واترکد، واترجیمز یا مایک نت را یاد بگیرید. البته قابلیت های هر کدام کمی متفاوت است.
حتماً حتماً استانداردهای آبرسانی و هیدرولیک(فکر کنم شماره 303) سازمان برنامه بودجه را بخوانید.

salehmalekinejad

عضو جدید
گفتم که سیستم انگلیسیه
حداقل سرعت 0.3 و حداکثر 2 متر بر ثانیه، اگر مجبور به استفاده از قطر 40 یا 60 میلیمتر شدیم، بیشتر شدن سرعت تا حدودی مورد نداره.
این کلی است، اما باید جوانب کار رو مثل هزینه، محدودیت ها و ... در نظر گرفت. اصول:
- افزایش سرعت سبب کاهش افت در شبکه و در نتیجه کاهش هد و نیروی پمپاژ می شود
- با افزایش سرعت می توان قطر و در نتیجه هزینه را کاهش داد.
- کاهش اندازه حرکت سبب کاهش هزینه نگهداری شبکه می شود.
- افزایش سرعت سبب افزایش احتمال ضربه قوچ می شود.
- افزایش یا کاهش سرعت ممکن است موجب استفاده از تجهیزات کنترلی مانند شیر فشار شکن و یا افازیش هد و طبعاً افزایش هزینه شود.
- نکته: در شیر آتش نشانی سرعت تا 2.5 متر بر ثانیه هم است.

خب حالا اگر پروژه دانشجوئیه، قضایا خیلی مهم نیست و توی بازه مناسب بودن کفایت می کنه، در پروژه عملی باید بین موارد بالا اپتیمم ایجاد کرد(هر چند که همون بازه هم رعایت نمیشه چه برسه به اپتیمم کردن و کاهش هزینه و ...)

در حالت کلی سرعت بهینه (با در نظر گرفتن شرایط بالا) برای لوله تا قطر 500 میل، بین 0.8 تا 1 و برای قطرهای بزرگتر تا 1.2 می باشد.
فشار حداقل 0.3 در گره های معمولی و 1.4 در گره های برداشت و به ازای هر طبقه 0.4 اتمسفر افزایش
در صورت تأمین نشدن فشار: افزایش هد،افزایش قطر،کاهش زبری

توصیه شخصی: اگر می خواین وارد بحث آبرسانی بشید، نرم افزارهای واترکد، واترجیمز یا مایک نت را یاد بگیرید. البته قابلیت های هر کدام کمی متفاوت است.
حتماً حتماً استانداردهای آبرسانی و هیدرولیک(فکر کنم شماره 303) سازمان برنامه بودجه را بخوانید.

خیلی‌ ممنون از توضیحات مبسوط و کاملی که دادید...پروژم عملیه..امیدوارم خوب از آب در بیاد..دنبال واترکد رفتم،نسخهٔ ۶۴بیت می‌خوام که نیست...پس کل اعداد وارد بر حسب انگلیسی هستش....خیلی‌ نتایج من عجیب می‌شه!!!ببخشیدا....اگه سایز بر حسب اینچ،من با سایز ۶اینچ فشار منفی‌ میگیرم!!!اعصابم خورد شده خدایش...اه

ZeinabA

عضو جدید
خیلی‌ ممنون از توضیحات مبسوط و کاملی که دادید...پروژم عملیه..امیدوارم خوب از آب در بیاد..دنبال واترکد رفتم،نسخهٔ ۶۴بیت می‌خوام که نیست...پس کل اعداد وارد بر حسب انگلیسی هستش....خیلی‌ نتایج من عجیب می‌شه!!!ببخشیدا....اگه سایز بر حسب اینچ،من با سایز ۶اینچ فشار منفی‌ میگیرم!!!اعصابم خورد شده خدایش...اه

من watergems 8i رو رو ویندوز 64 بیت نصب کردم. با دردسر.
اگر می توانید پروژتون رو برای من آپلود کنید تا یک نگاهی بهش بندازم. اگر حجمش جوری هست که می توانید.

kapo

عضو جدید
دنبال واترکد رفتم،نسخهٔ ۶۴بیت می‌خوام که نیست...پس کل اعداد وارد بر حسب انگلیسی هستش....خیلی‌ نتایج من عجیب می‌شه!!!ببخشیدا....اگه سایز بر حسب اینچ،من با سایز ۶اینچ فشار منفی‌ میگیرم!!!اعصابم خورد شده خدایش...اه

البته درست تره که بگم سیستم آمریکاییه.
احتمالاً اعداد فشار خیلی منفی شدن، نه؟ قطر لوله اینچه، ارتفاع مخزن فوت، قطر تانک فوت، طول هم فوت
البته فکر می کنم می شد واحد ها رو تغییر داد، الآن یادم نیست و نرم افزار رو هم ندارم که چک کنم ولی option,units یا propertise یا همچین جاهایی باید باشه(شاید هم اصلاً نشه، میگم که یادم نیست و مدت هاست روی epanet رو ندیدم).
واتر کد 8 رو من حدود 1 شال پیش از سایت سیویل استارز دانلود کردم، البته 32 بیت، 64 هم شاید باشه یه سر بزن، ایران سازه رو هم یک نگاهی بنداز، تالار عمران باشگاه رو هم نگاهی کن شاید باشه. سایت های تورنت رو هم فراموش نکن.

salehmalekinejad

عضو جدید
البته درست تره که بگم سیستم آمریکاییه.
احتمالاً اعداد فشار خیلی منفی شدن، نه؟ قطر لوله اینچه، ارتفاع مخزن فوت، قطر تانک فوت، طول هم فوت
البته فکر می کنم می شد واحد ها رو تغییر داد، الآن یادم نیست و نرم افزار رو هم ندارم که چک کنم ولی option,units یا propertise یا همچین جاهایی باید باشه(شاید هم اصلاً نشه، میگم که یادم نیست و مدت هاست روی epanet رو ندیدم).
واتر کد 8 رو من حدود 1 شال پیش از سایت سیویل استارز دانلود کردم، البته 32 بیت، 64 هم شاید باشه یه سر بزن، ایران سازه رو هم یک نگاهی بنداز، تالار عمران باشگاه رو هم نگاهی کن شاید باشه. سایت های تورنت رو هم فراموش نکن.
خیلی‌ با مرام هستید...آره..فشار در حد اعداد ۶رقمی‌ منفی‌ می‌شه!!!شاید چون نرم افزار قفل شکستست اینجوری میشه!!!نمیدونم والا...بازم ایول که انقدر راهنمائی می‌کنید...واترگمز راحته؟نیاز به کتابو اینا نداره؟!!

بالا