بحث و تبادل نظر و سوالهای مربوط به نرم افزار های مهندسی آب

mmina20

عضو جدید
كمك فوري

كمك فوري

:que:سلام دوستان روز مهندس را پيشاپيش به شماعزيزان تبريك ميگويم
من يك نرم افزار فوري براي رسم توابع دو متغيره ميخواهم.من خودم برنامه ي gaussرادانلود كرده ام ولي نمي دانم تابع به دست امده را چطوري پرينت كنم ممنون ميشوم اگر كسي كمكم بكند

آخرین ویرایش:

kapo

عضو جدید
خواهش می کنم.
شما اون یکی واحدها رو هم در نظر گرفتی؟ یعنی ارتفاع مخزنت یا هد پمپ بر حسب فوته؟ طول لوله ها چی؟
اگر که واحد این متغیرها هم درست بود و باز فشار فاجعه بود یا کلاً نقشه شبکه مشکل داره، یا این که واحدها رو جایی تغییر دادید.
تا اون جا که من یادم میاد نرم افزار اپن سورس بود، پس قفل شکسته نیست.

واترگمز راحته؟نیاز به کتابو اینا نداره؟!!
تا به چی بگیم راحت! من خودم چون عاشق کامپیوترم، خیلی سخن نبود باد گرفتن واترجمز یا واترکد. ولی یک کتاب نسبتاً خوب واسه واتر جمز هست. از انتشارات مرکز مقاوم سازی ایران، الیته خوب که میگم در حد کتابهای آموزشی فارسی که نیومده فقط منوها رو تعریف کنه.
واسه واترکد قبلاً یک کتابی دیده بودم که دقیقاً منوها رو تعریف کرده بود! نمی دونم کتاب جدیدی هست یا نه.
واسه مایک نت هم که آموزش خود نرم افزار(انگلیسی) بسیار خوبه. کامل و روان.
در کل این نرم افزارها چون جدیدترین، به اصطلاح کاربرپسندتر هم شده اند

آخرین ویرایش:

kapo

عضو جدید
:que:سلام دوستان روز مهندس را پيشاپيش به شماعزيزان تبريك ميگويم
من يك نرم افزار فوري براي رسم توابع دو متغيره ميخواهم.من خودم برنامه ي gaussرادانلود كرده ام ولي نمي دانم تابع به دست امده را چطوري پرينت كنم ممنون ميشوم اگر كسي كمكم بكند

اینجا کلی نرم افزار ریاضی هست.

آخرین ویرایش:

kapo

عضو جدید
درباره کراپ وات

درباره کراپ وات

یک نکته ای رو بگم خارج از این آبرسانی، درباره کراپ وات که صحبت شده بود.
خیلی ها فکر می کنند که کراپ وات یک نرم افزار محاسبه تبخیر و تعرقه، و به اصطلاح کلاس پایین.
اما سخت در اشتباهند!! تبخیر و تعرق تنها بخشی از این نرم افزار کاربردی است. کراپ وات یک نرم افزار کامل برای تعیین الگوی کشت و مطالعه و تحقیق در این زمینه است. یک نرم افزار خوب برای مدیریت زراعی. و خب قاعدتاً اگر کسی با این نرم افزار آشنایی کامل داشته باشه، می تونه مطالعات و تحقیقات خوبی رو انجام بده. و در کنارش از نرم افزارهای دیگر فائو هم استفاده کافی رو ببره.
همین ;)

MehrAn.ButterFly

عضو جدید
من قبلا به مهندس سینا هم درباره کراپ وات گفتم بازم میگم
کراپ وات نرم افزاریه که تعداد محصولات پیش فرضش محدوده و برای الگوی رشد کابرو با مشکل مواجه میکنه
البته در حال حاضر در نوع خودش کاملترینه

salehmalekinejad

عضو جدید
سلام
خسته نباشید بچه ها...یه پروژه هست آبرسانی،واسه مسکن مهر....پروژهٔ بزرگیه نسبتا...کی‌ حاضر انجامش بده...سر شرایط و مبلغ هم کنار میایم..هر کی‌ میتونی‌ به من ایمیل بزنه
saleh.mechanical@gmail.com

ehsanbehjati

عضو جدید
نرم افزار plaxis,mike 11

نرم افزار plaxis,mike 11

سالم دوستان
اگر كسي اطلاعاتي در مورد اين دو نرم افزار داره يا ميخواد خوشحال مي شم تبادل اطلاعات كنم
اين دو نرم افزار در مورد پايداري -فشار منفذي-شكست هيدروليكي-پهنه بندي .... است

ZeinabA

عضو جدید

sianoour

عضو جدید
طوراحی

طوراحی

منم یه چیزایی بلتم. خوشحال میشم تبادل اطلاعات کنیمان.
Epanet, waterGems, ...

navid77

عضو جدید
کی نرم افزار HEC-RAS قسمت حریان ناپایدار رو کار کرده؟

کی نرم افزار HEC-RAS قسمت حریان ناپایدار رو کار کرده؟

سلام، توی نرم افزار HEC-RAS 4.1 یه قسمتی هست برای مدل سازی جریان در حالت ناپایدار که باید از هیدروگراف جریان استفاده بشه، در قسمت ورودی اطلاعات در بخش unsteady flow data دو قسمت اصلی وجود داره، یکی boundary conditions یا شرایط مرزی و Initial Conditions ! حالا سوال من در مورد اینه که این قسمت با توجه به elevation رودخانه برای هر cross section چطوری باید پر بشه؟ هر جور داده وارد میکنم تو computation ارور میگیره! لطفا هر گونه اطلاعاتی از این قسمت دارید با ما به اشتراک بذارید.

با تشکر و سپاس

navid77

عضو جدید
سلام

دوست عزیز راهنمای فارسی این نرم افزار که تو تاپیک نرم افزار هاست مطالعه کردین ؟

سلام مهندس، ممنون از توجه شما ولی تو این راهنما هیچ صحبتی از مدلینگ جریان ناپایدار یا unsteady flow data نشده، حتی تو Help خود نرم افزار هم در مورد جریان ناپایدار چیز درست و حسابی دستگیرم نشد. با این حال خیلی لطف کردین.

آخرین ویرایش:

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام مهندس، ممنون از توجه شما ولی تو این راهنما هیچ صحبتی از مدلینگ جریان ناپایدار یا unsteady flow data نشده، حتی تو Help خود نرم افزار هم در مورد جریان ناپایدار چیز درست و حسابی دستگیرم نشد. با این حال خیلی لطف کردین.

خواهش میکنم کاری نکردم، من خودم با این نرم افزار کار نکردم ولی اگه جزوه آموزشی تونستم برات پیدا میکنم شاید کمکت کنه

behnaz68

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
سلام
دوست عزیز توی همین باشگاه قسمت نرم افزار عمران آب می تونی این نرم افزار همراه با آموزشش پیدا کنی( البته مطمئن نیستم با اون نرم افزاری که آقا سینا گفتند فرق داره یا نه)

yeganehparast

عضو جدید
با سلام

يه نرم افزار هست به نام Netwat كه ظاهرا به مديريت دكتر امين عليزاده تهيه شده.

اما فقط نياز آبي گياهان زراعي و باغي رو در آرشيو داره.

يه ور‍ژن جديدتر يا يه نرم افزار مشابه مي خوام كه نياز آبي گونه هاي كاربردي در فضاي سبز رو بده.

يا يه مجموعه جدول كه به صورت تقريبي نياز آبي اين گونه ها رو در خراسان رضوي داشته باشه.

كسي آمار داره pm بده يا همينجا بنويسه لطفا.

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام

يه ور‍ژن جديدتر يا يه نرم افزار مشابه مي خوام كه نياز آبي گونه هاي كاربردي در فضاي سبز رو بده.

يا يه مجموعه جدول كه به صورت تقريبي نياز آبي اين گونه ها رو در خراسان رضوي داشته باشه.

سلام دوست عزیز
تا جایی که من می دونم مدل هایی که وجود دارند نیاز آبی گیاه رو با ورود یک سری اطلاعات برآورد میکنند
و من تا بحال ندیدم مدلی نیاز آبی گیاه رو به صورت اماده داشته باشه خصوصا که برای یک منطقه خاص، چه رسد به اینکه اون منطقه در ایران باشه!!
اگر که بیشتر توضیح بدین ممنون میشم :gol:

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام

دوست عزیز هیچ نرم افزاری نیاز آبی گیاهان را در آرشیو خودش نداره !

نه برای گیاهان زراعی و باغی و .....

شما برای بدست آوردن نیاز آبی یک گیاه نیاز به یک سری از داده های مختلف دارین که متغیر هستند !

sianoour

عضو جدید
و من در تکمیل صحبت های آقای سینا باید بگم که تقریبا هیچ راهنمای فارسی از نرم افزارهای تخصصی وجود نداره و بیشتر متخصصان آب محرومند از راهنمایی برای استفاده از نرم افزار مورد نظر.
انتخاب نرم افزار می توانند به پیشنهاد تیم ترجمه یا بقیه کاربران براساس نیازی که دارند باشه.
سلام به همه
ببخشید که دیر رسیدم
منم اگه خدا بخواد و وقت اجازه بده میتونم تو این کار قشنگتون همراهتون باشم و کمک کنم که دیگه بقیه بچه ها برای یاد گرفتن برنامه ها سختی نکشن
3-4 تا برنامه بلدم و اگه رئیس اینجا هماهنگ کنه باهام در خدمتیم
فعلا

sianoour

عضو جدید
با سلام

سلام دوست خوبم
همون طور که آقا سینا هم گفت:"دوست عزیز هیچ نرم افزاری نیاز آبی گیاهان را در آرشیو خودش نداره !

شما برای بدست آوردن نیاز آبی یک گیاه نیاز به یک سری از داده های مختلف دارین که متغیر هستند !
"

اگه این پارامترهارو داشته باشی میتونی از Ref-ET استفاده کنی عزیز

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
سلام به همه
ببخشید که دیر رسیدم
منم اگه خدا بخواد و وقت اجازه بده میتونم تو این کار قشنگتون همراهتون باشم و کمک کنم که دیگه بقیه بچه ها برای یاد گرفتن برنامه ها سختی نکشن
3-4 تا برنامه بلدم و اگه رئیس اینجا هماهنگ کنه باهام در خدمتیم
فعلا

سلام

دوست خوبم اینجا رئیس کسی نیست و برای ارتقای سطح علمی تالار هر فکر مفیدی که داشته باشی میتونی اجراش کنی و هرکاری هم داشتی من درخدمتم.

با چه نرم افزار هایی آشنایی داری ؟

yeganehparast

عضو جدید

دوست عزیز هیچ نرم افزاری نیاز آبی گیاهان را در آرشیو خودش نداره !

با سلام

اين نرم افزار رو از تاپيك نرم افزارها در همين سايت دانلود كرده ام!

حجم فشرده اش حدود 17 مگابايته!

yeganehparast

عضو جدید
سلام دوست عزیز
تا جایی که من می دونم مدل هایی که وجود دارند نیاز آبی گیاه رو با ورود یک سری اطلاعات برآورد میکنند
و من تا بحال ندیدم مدلی نیاز آبی گیاه رو به صورت اماده داشته باشه خصوصا که برای یک منطقه خاص، چه رسد به اینکه اون منطقه در ایران باشه!!
اگر که بیشتر توضیح بدین ممنون میشم :gol:
با سلام
اين نرم افزار موجوده و لينكش رو در قسمت نرم افزارهاي همين سايت مي تونين پيدا كنين.
اما بهرحال فعلا به كار من نمياد.
اگه يه منبع سراغ داشته باشيد كه ضريب گياهي(Kc) رو در فصل رشد گياهان غير زراعي داشته باشه ممنون مي شم.
بعد بايد تبخير و تعرق پتانسيل(ETo) رو براي گونه هايي كه مي خوام بدست بيارم و اونوقت نياز آبي حساب مي شه.

Sinai

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز
با سلام

اين نرم افزار رو از تاپيك نرم افزارها در همين سايت دانلود كرده ام!

حجم فشرده اش حدود 17 مگابايته!

دوست عزیز

شما که حرف خودتونو میزنید و به حرف خودتون فقط ایمان دارید پس چرا دیگه سوال میکنید !

عرض کردم خدمتتون و دو نفر دیگه هم از دوستان گفتند؛ هیچ نرم افزاری نیاز آبی گیاهان را در آرشیو خودش نداره !

نرم افزاری که ما در اون تاپیک قرار دادیم با استفاده از پارامتر های متغیر مختلف نیاز آبی گیاه را محاسبه میکند نه اینکه در آرشیو خودش داشته باشه نیاز آبی گیاهانو !

sianoour

عضو جدید

سلام

دوست خوبم اینجا رئیس کسی نیست و برای ارتقای سطح علمی تالار هر فکر مفیدی که داشته باشی میتونی اجراش کنی و هرکاری هم داشتی من درخدمتم.

با چه نرم افزار هایی آشنایی داری ؟
سلام آقا سینا جان
منظور از رئیس هماهنگ کننده کار بود داداش گلم
با اجازتون یه چیزایی از Epanet, Surfer, HYDROFLO و یه دستی هم تو اتوکد و مسمتیکا دارم. اگه بکار میان در خدمتیم
ممنون

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
اين نرم افزار موجوده و لينكش رو در قسمت نرم افزارهاي همين سايت مي تونين پيدا كنين.
اما بهرحال فعلا به كار من نمياد.
اگه يه منبع سراغ داشته باشيد كه ضريب گياهي(Kc) رو در فصل رشد گياهان غير زراعي داشته باشه ممنون مي شم.
بعد بايد تبخير و تعرق پتانسيل(ETo) رو براي گونه هايي كه مي خوام بدست بيارم و اونوقت نياز آبي حساب مي شه.

دوست عزیز باید بگم نرم افزار NETWAT اطلاعاتی رو که در اختیار قرار میده خیلی کلی بوده و فکر نمیکنم که دقت کافی برای انجام کار تحقیقاتی داشته باشه
همان طور که آقا سینا گفتن برای محاسبه نیاز آبی گیاه نیاز به یک سری پارامترها هست که برای انجام کار تحقیقاتی حتما باید اطلاعات و امار دقیق رو از منطقه مطالعاتی دریافت کنید
بهتون پیشنهاد می کنم که از نرم افزار Cropwat استفاده کنید مقادیر Kc در پیش فرض این نرم افزار برای برخی گیاهان وجود داره، شاید در مقالات هم بتونید برای یک سری از گیاهان مقادیر Kc رو به دست بیاورید
موفق باشید

yeganehparast

عضو جدید
............
بهتون پیشنهاد می کنم که از نرم افزار Cropwat استفاده کنید مقادیر Kc در پیش فرض این نرم افزار برای برخی گیاهان وجود داره، شاید در مقالات هم بتونید برای یک سری از گیاهان مقادیر Kc رو به دست بیاورید
موفق باشید

با سلام
منظورتون از "مقالات" رو متوجه نشدم. كلي بود يا اشاره به بخشي در باشگاه مهندسين؟
قديم يه مقدار با cropwat كار كردم. نسخه تحت ويندوزش.
اگه بتونم Kc رو براي گونه هاي غير زراعي مثل درختان و گلها پيدا كنم خوبه.

yassi66

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
منظورتون از "مقالات" رو متوجه نشدم. كلي بود يا اشاره به بخشي در باشگاه مهندسين؟
قديم يه مقدار با cropwat كار كردم. نسخه تحت ويندوزش.
اگه بتونم Kc رو براي گونه هاي غير زراعي مثل درختان و گلها پيدا كنم خوبه.

سلام
کلی عرض کردم، در مقالاتی که راجع به نیاز آبی گیاه هستند باتوجه به گیاهی که در منطقه مورد مطالعه قرار گرفته گاهی مقادیر Kc و یکسری اطلاعات دیگه در متن مقاله ارائه میشه که می تونید استفاده کنید.

yeganehparast

عضو جدید
با سلام

من نرم افزار Epanet 2 رو نصب كردم و يه فايل راهنما هم كه فكر كنم از همين سايت گرفتم رو مطالعه كردم.

اما هنوز درست متوجه نشدم. گاهي برنامه به نظرم خيلي ساده مياد.

از طرفي مشخصاتي براي لوازم داره كه خيلياش نا مأنوسه.

به هر حال من مي خوام مثلا يه شبكه ساده كه عبارت از يك مخزن، يك پمپ و چند تا شير برداشت مشابه هست رو مثلا شبيه سازي كنم.

يه نفر كه باهاش كار كرده مي تونه يه مثال كاربردي برام بذاره؟ ممنون مي شم.

بالا