اموزش مربوط به:2D AUTOCAD

mkm-arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
خسته نباشید
من یه سؤال کلّی راجع به اتوکد داشم. من الان 4 ماهه که دارم با این برنامه کار می کنم. ولی یه مشکلی که همیشه بوده و هست و فکر کنم که خواهد بود اینه که اتوکد دلبخواهی عمل می کنه! آره خیلی عجیبه ولی صحّت داره. مثلاً در مورد فرمان prespull که هر وقت بخواه سطح مورد نظر رو انتخاب می کنه و هر وقت هم که نخواد نمی کنه!!
حالا این بماند. خیلی هم بد نیست. مثلاً من فهمیدم که اگه شکل رو بچرخونم معمولاً این مشکل حل می شه. یا بعضی وقتا وقتی فایل رو می بندی بعد از یکی دو روز باز می کنی درست میشه!
ولی؛ حالا فرض کنید که یه میز رو به طور کامل طراحی کردید ولی حالا که می خواید رنگ یکی از اون چوبا رو بهش بزنید نمی شه! بالا بری پایین بیای نمی شه! از اون گذشته کشوی این میزم به طور زاغارتی سبزه (توی کار سبز شده) حالام رنگش عوض نمی شه!
کسی می تونه در این مورد دوم کمکم کنه؟ البته باید بگم که من میز رو به فرم یه بلوک درآوردم. احتمال داره که به این مربوط بشه؟ بعدشم رنگ اون کشوهه رو چی کار کنم؟ حتی توی blockedit هم درست بشو نیست.
بزرگان راه حلی هست؟ اساس این مشکلات چیه؟ آیا کد مشکل داره؟:confused:
سلام
در مورد فرمان prespull من چهار تا دليل ميبينم كه ممكنه درست كار نكنه و هر يك هم راه حلي داره
1-بعضي از خطوط ما در محور z رفته باشند كه براي حل اين مشكل ميشه بعد از انتخاب خطوط ctrl +1رو زده و مولفه هاي zرو صفر كرد در قسمت Geometry
2- ممكنه محدوده اي كه ميخوايم روي اون كار كنيم بسته نباشه يعني يه محيط بسته نيست كه براي اين كار ميشه از فرمان باندري استفاده كرد يا دور محيط را با پلي لاين كشيد و براي مطمئن شدن از اين كه محيط ما بسته است يا نه باز ctrl +1 رو ميزنيم و در قسمت Misc چك ميكنيم كه گزينه Closed در چه وضعيتي هست و بعد از اين كار اكسترود ميكنيم
3-مشكلي كه من تقريبا مطمنم شما با اون مواجه هستيد عدم استفاده از ucsها است اولا مطمئن شويد ducsشما روشن باشه بعد هم به محور هاي مختصات توجه كنيد كه در وضعيت درست باشه
4-ممكنه مشكل شما از اينجا هم باشه كه براي استفاده از فرمان prespull حتما بايد تمام خطوطي كه از آنها براي استفاده از اين فرمان استفاده ميشود در محدوده ديد ما باشه و در پنجره به صور كامل ديده شوند
در مورد ميز هم ممكنه لايه اي كه كار كردين قفل يا فريز باشه
اگه فايش رو آپلود كنيد دقيقتر ميشه نظر داد

مهندس احسان ق

عضو جدید
رنگ آمیزی..!

رنگ آمیزی..!

سلام

در مورد فرمان prespull من چهار تا دليل ميبينم كه ممكنه درست كار نكنه و هر يك هم راه حلي داره
1-بعضي از خطوط ما در محور z رفته باشند كه براي حل اين مشكل ميشه بعد از انتخاب خطوط ctrl +1رو زده و مولفه هاي zرو صفر كرد در قسمت Geometry
2- ممكنه محدوده اي كه ميخوايم روي اون كار كنيم بسته نباشه يعني يه محيط بسته نيست كه براي اين كار ميشه از فرمان باندري استفاده كرد يا دور محيط را با پلي لاين كشيد و براي مطمئن شدن از اين كه محيط ما بسته است يا نه باز ctrl +1 رو ميزنيم و در قسمت Misc چك ميكنيم كه گزينه Closed در چه وضعيتي هست و بعد از اين كار اكسترود ميكنيم
3-مشكلي كه من تقريبا مطمنم شما با اون مواجه هستيد عدم استفاده از ucsها است اولا مطمئن شويد ducsشما روشن باشه بعد هم به محور هاي مختصات توجه كنيد كه در وضعيت درست باشه
4-ممكنه مشكل شما از اينجا هم باشه كه براي استفاده از فرمان prespull حتما بايد تمام خطوطي كه از آنها براي استفاده از اين فرمان استفاده ميشود در محدوده ديد ما باشه و در پنجره به صور كامل ديده شوند
در مورد ميز هم ممكنه لايه اي كه كار كردين قفل يا فريز باشه

اگه فايش رو آپلود كنيد دقيقتر ميشه نظر داد

سلام. ممنون از توضیحاتت
اینم فایل میز کامپیوتره که رنگ نمیشد. یادم نیست چی کار کردم که مشکل حل شد و رنگ شد ولی مثلا الان می خوام اون جای کلیدشو رنگ زرد بزنم نمی شه یا اینکه وقتی می خوام دسته ی کشو رو زرد کنم بعضی قسمتاش رنگ نمی شه.
مشاهده پیوست My Work2 (Computer Desk) - [Perspective].zip
با تشکر

Pleiades.Arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها! یکی به من کمک کنه من با کاتب مشکل دارم! هر بار که اتوکد رو باز می کنم باید کاتب رو load کنم و یه text style براش بسازم، راهی نیست که هر دفعه مجبور نباشم ای کارو بکنم؟

سوال بعدیم در مورد متریاله، تو کد 3 بعدی میشه به اجسام متریال داد؟ اگه میشه چه جوری؟

mkm-arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
يه كم سرم شلوغه
ميام به سئوالت پاسخ ميدم

mkm-arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. ممنون از توضیحاتت
اینم فایل میز کامپیوتره که رنگ نمیشد. یادم نیست چی کار کردم که مشکل حل شد و رنگ شد ولی مثلا الان می خوام اون جای کلیدشو رنگ زرد بزنم نمی شه یا اینکه وقتی می خوام دسته ی کشو رو زرد کنم بعضی قسمتاش رنگ نمی شه.
مشاهده پیوست 12615
با تشکر
در مورد جا كليد
بايد توي يه لايه ببريش كه رنگش زرد باشه
در مورد دستگيره
هم تمام حجم رو يه تيكه كردين كه كار اشتباهي است
من دستگيره رو جدا كردم از بقيه حجم ميز و با بردن به لايه زرد -براحتي درست شد
http://rapidshare.com/files/272525027/My_Work2__Computer_Desk__-__Perspective_.dwg.html

آخرین ویرایش:

mkm-arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها! یکی به من کمک کنه من با کاتب مشکل دارم! هر بار که اتوکد رو باز می کنم باید کاتب رو load کنم و یه text style براش بسازم، راهی نیست که هر دفعه مجبور نباشم ای کارو بکنم؟

سوال بعدیم در مورد متریاله، تو کد 3 بعدی میشه به اجسام متریال داد؟ اگه میشه چه جوری؟
سئوال اولت چند روش ميشه
سئوال دومت رو هم جوابش بله هست
منوي tools
'گزينه palete

مهندس احسان ق

عضو جدید
در مورد جا كليد
بايد توي يه لايه ببريش كه رنگش زرد باشه
در مورد دستگيره
هم تمام حجم رو يه تيكه كردين كه كار اشتباهي است
من دستگيره رو جدا كردم از بقيه حجم ميز و با بردن به لايه زرد -براحتي درست شد
http://rapidshare.com/files/272525027/My_Work2__Computer_Desk__-__Perspective_.dwg.html

ممنون مهندس،
فقط اگه وقت کردی اینا رم جواب بده:

• یه سوال اینکه این قانون که گفتی در مورد بقیه اجزای میز هم صدق می کنه. یعنی اصولیش اینه که مثلاً تیکه های میز هم باید ازهم جدا باشن و اونا رو یکی نکنیم؟ یا اینکه فقط دسته باید از میز جدا باشه؟
  • دوم اینکه می شه که به جای کلید مثلا رنگ یه ماده رو داد؟ مثلا فلزی کنیم یا این جور چیزا؟

mkm-arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون مهندس،
فقط اگه وقت کردی اینا رم جواب بده:

• یه سوال اینکه این قانون که گفتی در مورد بقیه اجزای میز هم صدق می کنه. یعنی اصولیش اینه که مثلاً تیکه های میز هم باید ازهم جدا باشن و اونا رو یکی نکنیم؟ یا اینکه فقط دسته باید از میز جدا باشه؟
  • دوم اینکه می شه که به جای کلید مثلا رنگ یه ماده رو داد؟ مثلا فلزی کنیم یا این جور چیزا؟
سلام
بله لزومي نداره يك تيكه باشه حجم
بله با تعريف يك لايه جديد ميشه متريال جديد داد
من خودم با مكس متريال ميدم

ارسن

عضو جدید
سلام
من چندتا زاویه میخوام تو اتوکد پیاده کنم وقتی پیاده میکنم زاویه چپ گرد پیاده میشه میخوام سیستمشو تغیر بدم که راست گرد پیاده بشه . در نرم افزار لند هم اگه میدونید راهنمایی کنین
ممنون

soroush89

متخصص Photoshop
کاربر ممتاز
سلام من تا حالا تو این تاپیک نیومده بودم آموزش های خوبی داره در مورد Autodesk invertor اطلاعاتی دارید؟ یه چیزی شبیه Solid works هست اما حجم تو این نرم افزار مثل موم تو دست می مونه هر بلائی بخواید می تونید سرش بیارید اگه منبه آموزشی در موردش سراغ داشتید ممنون می شم معرفی کنید.

Fathy

متخصص مهندسی سازه و زلزله
سلام من تا حالا تو این تاپیک نیومده بودم آموزش های خوبی داره در مورد Autodesk invertor اطلاعاتی دارید؟ یه چیزی شبیه Solid works هست اما حجم تو این نرم افزار مثل موم تو دست می مونه هر بلائی بخواید می تونید سرش بیارید اگه منبه آموزشی در موردش سراغ داشتید ممنون می شم معرفی کنید.

سلام دوست عزیز

نرم افزار انیونتور یه نرم افزار قوی طراحی مکانیک هستش و به نظرم اینجا جای بحثش نیست.

و اصلا امکانات این نرم افزار به درد معماری نمی خوره....

in my mind

عضو جدید
تازه هاي اتوكد 2009!
*در اينجا فقط اشاره‌اي به اصلاحات ظاهري اتوكد 2009 شده است.
شما دوستان عزيز حتما تا به حال با مجموعه آفيس 2007 كار كرده و يا حداقل محيط اون رو ديديد. در اين محيط كاملا متفاوت، بايد حداقل يك بار اين نوار ابزار را به صورت كامل آموزش ديده و يا حداقل نگاه كنيم تا محل قرارگيري فرمانها را ياد بگيريم. اين نوار (به قول بعضي ها وحشتناك) در اتوكد نسخه 2009 نيز اضافه شده است. اين نوار ابزار احتمالا براي خيلي از كاربراني كه مي‌خواهند تازه شروع به استفاده از اتوكد 2009 كنند مفيد واقع خواهد شد.

اما يك لحظه صبر كنيد!؟ پس تكليف كساني كه مدتهاست از اتوكد استفاده مي‌كنند، كساني كه با اتوكد نسخه 10 شروع كرده اند و به استفاده از منوهاي به اصطلاح آبشاري عادت دارند چه ميشود.؟ بايد بگم كه بر خلاف شركت مايكروسافت شركت اتودسك يك محيط استاندارد رو براي كاربرانش به صورت انتخابي قرار داده است تا كاربران به منوهاي آبشاري دسترسي داشته باشند.البته نه مثل قبل بلكه به شكلي جديد، اما آسان. (البته واسه ما كه از خط فرمان استفاده مي‌كنيم فرقي نداره! مهم امكانات جديدش هست نه شكل ظاهري)

نوار ابزار جديد Ribbon interface

ابزار خطي Tooltips

مرورگر منو Menu Browser

نمايش سريع مشخصات Quick Properties

پيش نمايش لاي اوت‌ها Quick View Layouts

پيش نمايش فايل‌هاي باز شده Quick View Drawings

حركت غلطكي ديد 3بعدي 3D Navigation... Steering Wheel

نمايش مكعبي View Cube

ضبط دستورات اجرا شده Action Recorder

انيميشن Show Motion

مديريت لايه‌ها بدون خروج از دستور Modeless Layer Management

جستجو و جايگزيني Find and Replace

برش اطراف فايل‌هاي ارجاع شده XREF Clipping

برگرفته از سایت :http://www.safacad.com

in my mind

عضو جدید
مطمئنم که میشه چون دیدم
برای این کار باید رنگ و نوع خط لایه های اکس و دیوار با هم متفاوت باشند و خط دیوار رو که خط continue هستش رو send to back کنی نسبت به خط اکس که خط نقطه هست . اما این مورد فقط توی مانیتور و نقشه هایی که رنگی چاپ بشه مشخص میشه;)

in my mind

عضو جدید
پاسخ به پرسش

پاسخ به پرسش

سلام
من چندتا زاویه میخوام تو اتوکد پیاده کنم وقتی پیاده میکنم زاویه چپ گرد پیاده میشه میخوام سیستمشو تغیر بدم که راست گرد پیاده بشه . در نرم افزار لند هم اگه میدونید راهنمایی کنین
ممنون

فقط کافیه قبل از میزان زاویه یک منفی بدی
مثلا بجای 30>
تایپ کنی 30->
;)

ناصر نقدی

متخصص نرم افزار معماری REVIT
کاربر ممتاز
دستورات و امكانات كاربردي

دستورات و امكانات كاربردي

من دنبال يه چيز ديگه بودم راستش به اين سايت رسيدم
و اين مباحث شما نظرم رو جلب كرد و خوندم تمامشون رو
من از كد يه چيزايي ميدونم اگه كسي مايل باشه تا توضيح بدم
دستوراتي كه بدرد خور هستن . مثل :
annotation كه ميتونين باهاش به مقياس هاي مختلف ترسيم كنيين يعني
تمام نماد ها (‌نوشته ها و بلوكهايي كه با تغيير مقياس اندازه اونا هم تغيير ميكنه (‌اتوماتيك )
و اندازه گذاري ها هم همچنين
يعني كه با تغيير مقياس از مثلا 100/1 به 200/1 ابعاد نوشته ها و اندازه گذاري ها خود به خود
2 براير ميشه . حتي ميتونين اين موضوعات چند تا مقياس داشته باشن يعني هم 50/1 هم 1/100 هم هر چند تا 1 به هرچي
كار برد xref ها كه اگه درست انجام بدين فقط با يك تغيير در مثلا پلان . بزرگنمايي مربوطه هم خود به خود تغيير ميكنه و درست ميشه
يا sheet set كه ميتونين به طرز معجزه اسايي از دادن ريفرنس و شماره نقشه و مديريت فايل هاتون راحت بشين . فكر كنين كه اگه شماره ريفرنس رو عوض كنيين خود به خود در تمام شيت ها عوض ميشه . يا اگه پروژه شما مثلا 200 تا نقشه داشته باشه يا بيشتر ميتونيين به راحتي شماره نقشه رو عوض كنيين يا وسط نقشه ها يه نقشه بزارين شماره رو عوض كنيين تمام ريفرنس ها به اون نقشه تو تمام شيتها درست شه . باحاله نه ؟
البته اينا از كد 2006 به بعد شروع شده كد هاي قبلي خيلي خنگن
و از اين جور چيز هاي فني و كار بردي مثل كار برد field ها كه به صورت اتوماتيك بعضي چيزا رو ميفهمن مثل مسير فايل يا تاريخ ترسيم و پلات و مقياس و اين چيزا ديگه
خسته شدم هيچوقت اينقده چيز ننوشته بودم .خب سن و ساله ديگه . نميدونم كسي اين چيزا رو ميخونه يا نه هفته بعد سر ميزنم اگه متقاضي بود منم هستم .

rasool.civil

مدیر بازنشسته
تمام نماد ها (‌نوشته ها و بلوكهايي كه با تغيير مقياس اندازه اونا هم تغيير ميكنه (‌اتوماتيك )
يعني كه با تغيير مقياس از مثلا 100/1 به 200/1 ابعاد نوشته ها و اندازه گذاري ها خود به خود
2 براير ميشه . حتي ميتونين اين موضوعات چند تا مقياس داشته باشن يعني هم 50/1 هم 1/100 هم هر چند تا 1 به هرچي
كار برد xref ها كه اگه درست انجام بدين فقط با يك تغيير در مثلا پلان . بزرگنمايي مربوطه هم خود به خود تغيير ميكنه و درست ميشه
يا sheet set كه ميتونين به طرز معجزه اسايي از دادن ريفرنس و شماره نقشه و مديريت فايل هاتون راحت بشين . فكر كنين كه اگه شماره ريفرنس رو عوض كنيين خود به خود در تمام شيت ها عوض ميشه . يا اگه پروژه شما مثلا 200 تا نقشه داشته باشه يا بيشتر ميتونيين به راحتي شماره نقشه رو عوض كنيين يا وسط نقشه ها يه نقشه بزارين شماره رو عوض كنيين تمام ريفرنس ها به اون نقشه تو تمام شيتها درست شه . باحاله نه ؟
و از اين جور چيز هاي فني و كار بردي مثل كار برد field ها كه به صورت اتوماتيك بعضي چيزا رو ميفهمن مثل مسير فايل يا تاريخ ترسيم و پلات و مقياس و اين چيزا ديگه
خسته شدم هيچوقت اينقده چيز ننوشته بودم .خب سن و ساله ديگه . نميدونم كسي اين چيزا رو ميخونه يا نه هفته بعد سر ميزنم اگه متقاضي بود منم هستم .
سلام
همیشه واسه چیزای جدید مشتری هست.
ممنون میشم اگه توضیح بدید
البته من تو 2006 این annotation رو ندیدم و توی تازهای 2008 دیدم
از هلپ هم چیزی دستگیرم نشد
پس منتظر توضیحات شما هستم;)

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
annotation

annotation

خب سلام
ظاهرا يك نفر علاقه مند هست . خب طبق قولي كه دادم منم هستم
اين قضيه annotation كه شما يك راست رفتين سراغش يه كمي زياده . يعني بايد از اول درست و اصولي با كد كار كنيد تا بتونيد از اين امكانات استفاده كنيد .
من فرض رو بر اين ميگذارم كه بعدا كساني هستن كه خيلي مبتدي هستن و اين مطلب رو ميخونن بنا بر اين اگه زياد توضيح ميدم براي اوناس نه دوستاني كه اطلاعات بيشتري دارن
توي يك صفحه هم نميتونم . بنا براين كمي حوصله كنين تا تمام مطلب رو بگم . يكي ديگه هم اينكه من بلد نيستم عكس توي نوشته بگزارم . اگه ميشد بهتر بود . حالا كه نيست سعي ميكنم بيشتر توضيح بدم . هر جايي رو كه نامفهوم بود بگيد تا بيشتر بگم .خب شروع ميكنيم :
1 - در موقع ترسيم مدل بايد از يك واحد استفاده كنيد . متر - سانتيمتر يا ميليمتر
من چون خودم از متر استفاده ميكنم توضيحات رو بر اين اساس ميدم . البته سعي ميكنم
كه اونا رو هم بگم .
2- تغيير مقياس رو با بزرگ تر كردن يا كوچكتر كردن مدل نبايد انجام بدين و كادر نقشه هم استاندارد هست و براي مقياس هاي مختلف از كادر با ابعاد مختلف استفاده نميكنيد مثلا نقشه A0 - A1 - A3 ... هست ميتونيد بدون تغيير اندازه مدل اونا رو در يك نقشه با مقياس مختلف بگذاريد

خب شما براي اينكه هر دفعه يك سري كارها رو انجام نديد و هر دفعه كه ميخواهيد نقشه بكشيد همه چيز از پيش اماده باشه بياييد يك template فايل درست كنيم
template چيه ؟‌
خب ببينيد اين يك فايل هست كه موقعي كه شما بخواهيد يه نقشه رو با لايه هاي استاندار دفتر خودتون و ساير تنظيمات خودتون داشته باشين و نخواهيد كه هر دفعه اين رو تنظيم كنيد به كار مياد
موقعي كه كد رو باز ميكننين صفحه سياه (‌يا سفيد )‌رو ميبينين كه پيش فرض كد هست
شما بريد و لايه هاي خودتون رو درست كنيد
خب كردين ؟‌
حالا براي اينكه مقياس هاي خودتون رو وارد كنيد دستور scalelistedit رو وارد كنيد
يه منو مياد كه ميتونيد مقياس هاي سيتم امپريال (‌اينچ و فوت )‌رو اگه نميخاين انتخاب و پاك كنين و به ترتيب زير (‌ واحد متر رو ميگم اين خيلي مهمه )‌وارد كنيد
جاي وسط بالا اسم مقياس هست مثلا 50/1 يا 100:1 (‌هر كاري ميكنم عوضي مينويسه اين فارسي و انگليسي هم عجب داستانيه ها )‌ و هر چي كه حالا هست رو تايپ كنيد
سمت چپ پايين paper unit واحد خودتون رو بنويسين( براي متر 1 ) سمت راست drawing unit مقياس مورد نظر مثلا 50 يعني اين مقياس 50/1 هست و به همين ترتيب تمام مقياس هاي مورد نظر خودتون رو ايجاد كنيد
فايل رو به طريق زير save كنيد
گزينه save as رو از منوي فايل انتخاب كنيد در قسمت file of typr كنار دكمه cancel منوي كركره اي رو باز كنيد و گزينه Autocad Drawing Temolate ( * . dwt رو انتخاب كنيد و بعد نام فايل رو هم توي منوي بالايي وارد كنيد و save كنيد
حالا هر دفعه كه خواستيد فايلي به خصوصيات بالا داشته باشيد از منوي فايل new رو انتخاب كنيد و همين template كه اسمشو خودتون گذاشتين رو انتخاب كنيد يه فلي براتون باز ميكنه كه لايه هاي تعريف شده تون رو داره بعلاوه مقياس هاي تعريف شده شما (‌كه هنوز به هيچ دردي نميخوره )‌
خب ديگه خسته شدم بچه ها . دفعه بعد همين فايل رو edit ميكنيم تا بدرد خور بشه

mkm-arch

عضو جدید
کاربر ممتاز
مرسی
خیلی خوش اومدی دوست عزیز
آگه هر کدوم از اینا که گفتی رو کامل توضیح بدی ممنون میشم

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
ادامه annotation

ادامه annotation

خب الان شما بايد اون فايل بدرد نخور رو باز كنيد تا روش كار كنيم پس :
دستور open رو از منوي فايل وارد كنيد در پايين صفحه files of type كنار دكمه كنسل گزينه template رو انتخاب كنيد بعد فايل خودتونو پيدا كنيد و بازش كنيد .
يادتون باشه دفعه ديگه كه ميخاين يه فايل DWG رو باز كنيد بايد حتما گزينه template رو به DWG تغيير بدين وگرنه فكر ميكنيين كه چي شده كه ديگه نقشه هامو نميتونم باز كنم
حالا به فايل داريم كه توش لايه ها و مقياس هامونو تعريف كرديم . پس بياين توش بيشتر اطلاعات بگزاريم .
چي ؟ چي ميگي ؟ يه نفر از اون ته ميگه بابا اين چيزا چيه ديگه ما خيلي وقته كه نقشه ميكشيم و هيچ مشكلي هم نداشتيم بابا
سوال خوبي كردي دوست عزيز (‌ راستش دوست داشتم بگم خير سرت تا حالا نقشه نمي كشيدي از نقشه هايي كه دوبرابر شدن يا كادر اونا كوچيك و بزرگ شده حالم بهم ميخوره )
خب بزارين راجع به اون توضيح بدم :
توي نقشه دو نوع موضوع داريم يكي مدل ما هست . اينجا يعني ساختمان مثلا . در - ديوار - پنجره - ...... در واقع 1.20 در هر مقياسي 1.20 هست اما موضوع دوم نماد هاي نقشه هست كه مقياس ندارن ولي تناسب بايد داشته باشن . يه در 80 سانتي در هر مقياسي 80 سانت هست ولي اندازه گزاري اون توي هر دو مقياس بايد يك اندازه باشه درسته ؟
پس نماد هاي نقشه مثل اندازه گذاري - نوشته ها - كد ارتفاعي در پلان و مقطع و ...
كه مقياس ندارن بايد annotate بشن .
چطوري annotate رو درست كنيم ؟
اتو كد خودش جاهايي كه نياز به اين رو داشته باشين اين امكان رو داده
تعيين style براي نوشتن
ساختن بلاك از چيزاي اصلي اين مورد هست البته شما حتي توي هاشور زدن هم ميتونين
annotate كنين
اول از همه نوشتن :
تايپ كنيد style و يه استايل جديد بسازيد فقط كافيه كه در قسمت size گزينه annotate رو تيك بزنيد و در كنار اون paper text height عدد 0.002 رو وارد كنيد (‌توجه داشته باشين من با متر كار ميكنم دوستاني كه با سانت كار ميكنن بايد 0.2 و دوستاني كه با ميليمتر كار ميكنن 2 وارد ميكنن )
يه علامت مثل مثلث ابي كنار اين استايل جديد شما مياد كه يعني اين annotate هست
فونت هاي فارسي رو هم ميتونيد همين كار كنيد .
خب حالا بياين با اين يارو annotate يه كمي كار كنيم اصلا ببينيد ميپسنديد يا نه
در قسمت پايين صفحه اتوكد شما سمت راست يه عدد 1:1 ميبينيد كه يه علامت مثلث هم كه نماد annotate هست داره اگه روش كليك كنيد يه منو مياد كه مقياس هايي رو كه قبلا تعريف كردين رو تمام داره .
رويه يه مقياس به دلخواه كليك كنيد . حالا اون مقياس جاري شما هست .
يه نوشته با استايل annotate شده خودتون بنويسيد .
كنار اون منوي مقياس دو تا كليد هست يكي مثلث با لامپ يكي مثلث با برق كه هر كدوم خاصيتي دارن .
ببينيد كه هر دو اونا خاموش باشن
حالا مقياس خودتونو عوض كنيين
اهه نوشته من كو ؟ باز هم سوال خوبي كردين (‌از اين جمله متنفرم )
حالا دكمه مثلث لامپ رو روشن كنيد . اوووووووو نوشته اومد
يه چيزي تايپ كنيد .
خب اين نوشته اندازه اش با نوشته قبلي فرق ميكنه درسته ؟ annotate همينه .
حالا اين دو تا دكمه (‌لامپ و برق . چا اسمهاي احمقانه اي انتخاب كردم ) چيكار ميكنن ؟
اولي (‌لامپ )‌ خاموش باشه فقط مقياس جاري رو نشون ميده روشن باشه تمام مقياس ها رو
دومي (‌برق )‌ اگه روشن باشه وقتي از روي منو مقياس رو عوض ميكنين تمام چيز هايي كه annotate هستن دو مقياسه ميشن يعني اگه مقياس جاري 50/1 باشه اونم روشن باشه به محض اينكه مقياس رو 100/1 ميكنين هرچي كه باشه دو ماهيت پيدا ميكنه
باور نميكنين ؟‌ خب بزنيين . حالا موس رو روي يك نوشته ببرين و روش كليك كنين ميبيني
كه دو تا نوشته يكي به رنگ جاري يكي هم خاكستري نشون ميده
در استفاده از دكمه برق دقت كنيد اگه نه وسط كار برق از كله تون در ميره حساب كنين كه توي نقشه هزار تا annote دارين يه دفعه همه شون دو مقياسه ميشن البته خوبي هايي هم داره كه بعدا براتون ميگم
فعلا هر چي رو كه نوشتين رو صفحه پاك كنين (‌ابن فايل بدرد خوري ميشه بابا اينجوري نيگاش نكنين )
حالا چند تا استايل كه بدرد خودتون يا شركتتون ميخوره رو ايجاد كنيد جهت راهنمايي به دوستان عرض كنم ميتونيد مثلا چند تا استايل فارسي از يك فونت ايجاد كنيد كه اون عدد .0.002 رو توش كم يا زياد كنيد بر حسب سليقع و نيازتون مثلا نوشته فضاه ها رو شايد بخواين بزرگتر باشه 0.003 بزارين يا مثلا زير نويس كه 0.005 . اين عدد در واقع يعني موقع پلات نقشه من نوشته هارو 2 ميليمتر يا 3 ميليمتر بنويس (‌0.002 = 2 ميليمتر براي كسايي كه واحدشون متر هست )
اووووو چه داستاني نوشتم
بسه ديگه حالا اين فيل رو به همون فرمت template ذخيره كنيد تا دفعه بعد ساختن بلاك هاي با اين خاصيت رو براتون بگم .
البته اين فايل كماكان بدرد نخور هست ولي بزودي عاشقش ميشين

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
همچنان ادامه annatation

همچنان ادامه annatation

سلام
اقا ما چقدر غلط تاپي داشتيم تو نوشته قبلي . فايل رو فيل نوشتم يا سليقه رو سليقع و از اين قبيل . خودم خوندمش يوخده سرخ شدم . خب عادت به اينهمه تايپ ندارم . البته دقت هم ميكنم ولي خب ميشه ديگه . خودتون ببخشيد .
همون فايل بدرد نخور رو به روشي كه قبلا گفتم باز كنيد .
توجه داشته باشين كه فايل template رو حتما بايد از داخل اتوكد باز كنيد . اگه روش كليك كنيد درواقع يك dwg با خصوصيات از پيش تعريف شده در همون template براتون باز ميكنه خب اينو محض احتياط عرض كردم .
الان با دستور ddim چند تا dimstyle كه annatation هستند رو با سليقه خودتون درست كنيد فقط يادتون باشه كه از استايلهاي annatation دار خودتون كه قبلا درست كردين استفاده كنيد و كنار annatation هم يه تيك بزارين . ديگه ساير خصوصيات مثل تيك انتهاي خط اندازه و موقعيت نوشته و غيره رو به سليقه خودتون درست كنيد .
حالا شما در اين فايل عناصر زير رو دارين :
1 - لايه هاي خودتون
2 - مقياس هاي رايج
3 - استايل هاي فارسي و انگليسي براي نوشتن
4 - استايل اندازه گذاري
حالا يه چيزي هم بگم :‌ببينين ممكنه شما اندازه گذاري تون رو با سانتيمتر بزنين ولي نقشه رو با متر كشيدين يا حتي دوست دارين با اينكه يه ديتيل رو با متر كشيدين ولي دوست دارين كه اندازه رو با ميليمتر بزنين خب اينجا اتوكد يه متغير داره كه به دادتون ميرسه
dimlfac اين همون متغيره (‌DIMLFAC )
اين يه ضريبه كه پيش فرض اون 1 هست حالا اگه شما نقشه رو به متر كشيدين و ميخواهيد كه انداز ه ها به سانتيمتر نوشته بشه تايپ كنيد DIMLFAC بعد عدد 100 رو به عنوان ضريب جديد وارد كنيد . از حالا به بعد هر چي اندازه بزنيد ضرب در 100 ميشه و درواقع اندازه ها به سانتيمتر نوشته ميشه . خب طبيعتا اگر 1000 تايپ كنيد اندازه ها به ميليمتر نوشته ميشه و ديگه نيازي به تغيير اندازه مدل نداريد . بعد از اينكه اين متغير رو وارد كردين DIMSTYLE خودتون رو ذخيره كنيد .
اينم بگم هر زمان كه دلتون خواست ميتونيد اين متغير رو تغيير بدين
راستش اتوكد متغير هاش از دستوراتش كمتر نيست كه هر كدوم يه كار خاصي رو انجام ميدن . بعضي هشون رو نميتونيد تغيير بدين بعضي ها رو هم ميتونيد براي ديدن ليست اونا دستور SETVAR رو تايپ كنيد و علامت ؟ رو بعد بزنيد تا ليست همه اونا رو ببينين . فقط حواستون باشه كه بعضي از اونا وارد سيستم ميشه و اگه ندونين كه قبلا چي بوده و حالا چي زدين و من كيم و او چي چي بود بايد كد رو عوض كنيد . اما بعضي مثل همين اقاي DIMLFAC فقط در همين نقشه كار ميكنه و در نقشه ديگه همون مقدار خودشو داره
اينم يه توضيح بي ربط از متغير ها .
حالا بايد بلاك هاي annatation رو درست كنيم
براي ساختن بلاك بايد مواردي رو رعايت كنيم كه خيلي مهمه
بله ؟ بفرمايين . (‌همون دوستمون هستن كه سوال هاي خوب خوب ميپرسن )
- داداش ما يه عمره بولوك هامونو ساختيم مشكل هم نداشتيم تو هم دوكون واز كردي يا .
خب سوال بسار خوبي كردين !!!!!!
ببينين تا حالا شده كه يه بلاك رو تو نقشه وارد كرده باشين ولي وقتي رنگ لايه اي كه اون بلاك توش هست رو عوض ميكنين خود اون بلاك تغيير نميكنه يا وقتي كه اون لايه رو خاموش OFF ميكنين همچنان به طرز زننده اي به شما خيره ميشه ؟
بياين يه دونه از اين بلاك هارو از موقع بوجود اومدن براتون تاريخچه شونو بگم
فرض كنيد يه نفر (‌همون دوستمون كه سوال هاي خوب ميپرسه ) يه بلاك درخت درست ميكنه توي لايه TIRI (‌خب انگليسي خوبي نداره )‌اسمش رو هم ميزاره TIRI 1 و بعدا دوستش ازش ميگيره ميبينه كه چه اسم ضايعي داره (‌اين يكي اينگليسي بهتري داره )‌ همون رو دوباره توي لايه TIREE به نام TIREE ذخيره ميكنه
توجه كنيد اين بلاك در دولايه بوجود اومده با دو نام . اگه شما لايه اخير رو خاموش كنيد اون خاموش نميشه جون لايه اصلي اون روشنه و رنگش هم عوض نميشه چون رنگ لايه همون اولي هست . حالا شما اين بلاك رو از دومي ميگيريد و دوباره بلاك ميكنيد به نام TREE ( خب همه كه انگليسشون مثل شما خوب نيست )‌ حالا اين بلاك بدبخت توي سه تا لايه تعريف شده و كار با اون سخت هست مضاف بر اينكه هر وقت شما اين بلاك رو در نقشه وارد ميكنيد
لايه هاي قبلي و بلاك هاي قبلي رو هم مياره .
براي همينه كه شما بعضي وقتها هر چقدر نقشه رو PURGE ميكنيد چند تا لايه كه ظاهرا چيزي توشون نيست پاك نميشه يا همين در مورد بلاك ها . جون اين خصوصيات داخل بلاك شما وجود داره و از بين نرفته .
راه حل بسيار ساده هست . بلاك هاي خودتون رو در لايه 0 (‌صفر )‌ترسيم كنيد با رنگ لايه و خط لايه . به اين ترتيب اين بلاك در هر لايه اي وارد بشه در صورت تغيير رنگ لايه رنگش عوض ميشه و با خاموش كردن لايه خاموش ميشه
بلاكهاي نمادين خودتون مثل تراز ارتفاع يا دايره اكس ها رو در لايه 0 ترييم كنيد با توجه به اينكه annatation شما در حالت 1:1 باشه . علامت annatation رو هم داخل ديالوگ باكس تيك بزنيد و از استايل annatation دار كه تعريف كردين استفاده كنيد .
توجه كنيد كه مقياس شما 1=1 هست و اگه اين بلوك در نقشه 100/1 وارد بشه 100 برابر ميشه . اگه يه نوشته با مقياس 1:1 بزارين ميتونيد با تناسب اون بلاك خودتون رو درست كنيد
چند تا درست كنيد و در مقياس هاي مختلف وارد كنيد تا يه كمي تجربه پيدا كنيد . كار سختي نيست . من جهت راهنمايي چند تا بلاك رو ميگم تا درست كنيد
1 - تراز ارتفاع در پلان
2 - تراز ارتفاع در برش و نما
3 - تيپ در - پنجره
4 - فلش پله (‌فقط كله فلش رو بايد درست كنيد و خط دنباله رو با لاين در پلان بكشيد )
5 - دايره اكس با نقطه مبنا در پايين (‌براي محور هاي عمودي )
6 دايره اكس با نقطه مبناي كنار (‌براي محور هاي افقي )
راستش يادم رفت كه بگم براي نوشته داخل بلاك ها حتما از ATTRIBUTE استفاده كنيد كه با دستور ATTDEF ميتونيد اين كار رو انجام بدين
خب بسه ديگه فايلتون رو به همون روش قبلي ذخيره كنيد
اين فايل ديگه اماده هست و ديگه نبينم كسي بگه فايل بدرد نخور
دفعه بعد روش كار با annatation رو ميگم كه ديگه تموم شه

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
سوالي نيست ؟

سوالي نيست ؟

چند تا نوشته كه گذاشتم هيچ سوالي نبوده ؟
خب يا خيلي خوب توضيح دادم يا كسي دنبال نكرده . بهر حال سعي ميكنم شنبه اين بحث رو تموم كنم .
اگه كسي تا اينجا سوالي داره از اين بحث مطرح كنه تا شايد مباحث جديدي هم پيش بياد

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
نحوه كار با annotate

نحوه كار با annotate

سلام
خب شما حالا يك template دارين كه باارزشه و تمام تنظيمات خودتون رو به صورت از پيش اماده در اون قرار دادين .
دو راه براي استفاده وجود داره :
1 - مستقيما روي اين فايل كليك كنيد .
2 - از داخل اتوكد با دستور new اين فايل رو انتخاب كنيد .
در هر دو حالت يه فيل dwg براتون اماده ميكنه كه محتويات اون به شرح زيره
1 لايه هايي كه ساختين
2 مقياس هايي كه ساختين
3 بلاك ها تون
4 - استايل هاي نوشتن
5 استايل اندازه گزاري كه همه بايد annotate باشن (‌كه هستن )
خب حالا يك پلان ساده بكشين
مقياس مرد نظر رو از منوي مقياس كه ميدونين كجاس (‌پايين سمت راست )انتخاب كنين
محور ها (‌آكس )‌رو با بلاك annotate خودتون كه داراي attribut هست بگذارين
اندازه گزاري كنين
كد و تراز ارتفاعي رو با بلاك annotate بگزارين
نوشته به ميزان دلخواه ( مثل آموزش آشپزي شد كه اين بابا )
حالا به قسمت layout بريد و يه كادر با واحد خودتون بكشيد . اينجا چون من واحدم متر هست يه مستطيل 0.841*0.594 به اندازه A1 ترسيم كنيد .
با دستور mview يه view باز كنيد و توي كادر خودتون بگزارين
حالا روي همين view (‌روي خط اون )‌كليك كنين منوي annotate الان فعاله پس مقياس خودتون رو انتخاب كنين . ميبيند كه اين درست با مقياس خودتون اندازه ميشه
اگه view كوچك يا بزرگ بود بكشيد گوشه هاشو تا اندازه بشه
حالا اگه دوباره مقياس رو با كليك روي خط view عوض كنيد ميبينيد كه نوشته ها ناپديد ميشه .
با اين روش ميتونيد از يك پلان دو نقشه با اندازه گزاري مختلف داشته باشين مثلا يكي 200/1 يكه هم 100/1 . بدون اينكه نياز به ترسيم دو پلان داشته باشين .
موقع كار در layout ها رعايت كنيد در هر layout يك كادر و نقشه داشته باشين اگه تعداد نقشه هاتون زياده خب تعداد layout ها رو زياد كنيد اين كار مزاياي زيادي مخصوصا موقع چاپ و پلات براتون داره
فكر كنم تمومشو گفتم
البته بايد كار كنيد تا تجربه پيدا كنيد . اگه به اين روش كه اصولي هست عادت كنيد بعد از مدتي با روش قبلي خودتون نميتونيد كار كنيد چون كاتون رو بسيار راحت ميكنه
اندازه ديتيل هارو هم نميخاد بزرگ كنيد فقط مقياس رو درست ميكنيد
كادر شما هم هميشه استاندارد خواهد بود
توي يك نقشه ميتونيد با مقياس هاي مختلف بدون تغيير اندازه مدل جانمايي كنيد
و خلاصه چيز هاي خيلي زيادي كه به مرور ميبنيد كه ميتونيد انجام بدين
اگه در زمينه كار با layout ها مشكلي كسي داشت بگين تا راهنمايي كنم .
از مشكلات و تجربيات خودتون بنويسيد تا هم بقيه بفهمن هم اگه كمكي از من بر ميومد انجام بدم
راستي كسي سوال خوب نپرسيد ايندفعه (‌دلم براش تنگ شد )
بحث جديدي رو فعلا نميگم تا ببينم اين يكي اصلا مفهوم بوده . يعني تونستم روشن و واضح بگم يا نه
پس فعلا خدا حافظ

ارشیتکت86

عضو جدید
سوال

سوال

من یه سوال فوری دارم وقتی کد رو باز میکنم پیغام میده"prodouced by an autodesk educational prodouct"وقتی هم پرینت میگیرم این رو کنارش میزنه چیکار کنم؟:cry:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
من یه سوال فوری دارم وقتی کد رو باز میکنم پیغام میده"prodouced by an autodesk educational prodouct"وقتی هم پرینت میگیرم این رو کنارش میزنه چیکار کنم؟:cry:
خب تو بد هچلي افتادي دوست من
اتو كد شما يك نسخه آموزشي هست كه به صورت رايگان شركت اتودسك در اختيار مراكز آموزشي - دانشگاه ها و غيره گذاشته
هيچ كاريش نميتوني بكني
از اين فايل هر چيزي رو توي يك اتوكد سالم هم ببري اون نقشه به همين درد مبتلا ميشه
راه حلي كه ميتونم بهت بگم اينه كه اين نقشه رو dxf كني بعد اونو توي يك كد سالم
وارد كني تا مشكلت حل شه
اتوكد خودت رو هم عوض كن
اما اگه از قبل اين مشكل رو با همين كد نداشتي حتما يك چيزي از يك نقشه اي كه كس ديگري با نسخه اموزشي كشيده رو در نقشه خودت وارد كردي
باز هم ميتوني DXF كني نقشه رو بعد به صورت DXF import كني تا درست شه

آخرین ویرایش:

ارشیتکت86

عضو جدید
خب تو بد هچلي افتادي دوست من
اتو كد شما يك نسخه آموزشي هست كه به صورت رايگان شركت اتودسك در اختيار مراكز آموزشي - دانشگاه ها و غيره گذاشته
هيچ كاريش نميتوني بكني
از اين فايل هر چيزي رو توي يك اتوكد سالم هم ببري اون نقشه به همين درد مبتلا ميشه
راه حلي كه ميتونم بهت بگم اينه كه اين نقشه رو dxf كني بعد اونو توي يك كد سالم
وارد كني تا مشكلت حل شه
اتوكد خودت رو هم عوض كن
اما اگه از قبل اين مشكل رو با همين كد نداشتي حتما يك چيزي از يك نقشه اي كه كس ديگري با نسخه اموزشي كشيده رو در نقشه خودت وارد كردي
باز هم ميتوني DXF كني نقشه رو بعد به صورت DXF import كني تا درست شه

that rightدرسته من از مبلمان های دیگه کمک میگیرم حالا اینdxfکجاست؟

rasool.civil

مدیر بازنشسته
چند تا نوشته كه گذاشتم هيچ سوالي نبوده ؟
خب يا خيلي خوب توضيح دادم يا كسي دنبال نكرده . بهر حال سعي ميكنم شنبه اين بحث رو تموم كنم .
اگه كسي تا اينجا سوالي داره از اين بحث مطرح كنه تا شايد مباحث جديدي هم پيش بياد
سلام
خیلی سوال واسم پیش اومد
فردا همشونو میپرسمو منتظر جوابم
همشم به خاطر اینه که تا حالا اصولی کار نکردم
ممنون;)

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
سلام
خیلی سوال واسم پیش اومد
فردا همشونو میپرسمو منتظر جوابم
همشم به خاطر اینه که تا حالا اصولی کار نکردم
ممنون;)
سلام
هستم . بگو
اگه يكجا بپرسي بهتره چون شايد بشه يك مجموعه رو يكجا توضيح بدم
پس يه ليست از تمام سوالاتي كه برات پيش اومده رو بنويس تا اگه تونستم جواب بدم​
نميدونم چرا اينوري نوشت ؟؟؟؟؟؟؟
بابا اين فارسي اينگيليسي هم داستانيه ها

آخرین ویرایش:

rasool.civil

مدیر بازنشسته
سلام

هستم . بگو
اگه يكجا بپرسي بهتره چون شايد بشه يك مجموعه رو يكجا توضيح بدم
پس يه ليست از تمام سوالاتي كه برات پيش اومده رو بنويس تا اگه تونستم جواب بدم
نميدونم چرا اينوري نوشت ؟؟؟؟؟؟؟
بابا اين فارسي اينگيليسي هم داستانيه ها​

سلام
ممنون که وقت میذاری:gol:
بعد اینکه نوشتی <همه رو انتخاب کن راست چین کن تا درست شه;)
حالا سوالات:
1)این DIMLFAC توی dimstayl هم میتونیم تنظیم کنیم دیگه درسته؟یعنی همون scale factor هست ؟
2) اگه از یه فایل کد دیگه یه چیزی کپی کنیم تو این فایل تمام استایل هاشم میان باش و scal list ک درست کرده بودیم تغییر میکنه؟؟(چون این کارو کردم scal list تغییر کرد،جایی اشتباه کردم یا همینجوری هست؟)
3)چرا نوشته تو بلاک رو با ATTDEF بنویسیم؟؟ و فرقش با Text؟؟
4) وقتی مقیاس یه مثلا پلانو تغییر میدیم فقط تو layout عوض میشه و تو model عوض نمیشه؟
5)وقتی که چندتا پلان و دتایلو ... تو یه فایل کد (تو همون template) میکشیم چیطوری تو layout ازهر کدوم یه view بگیریم؟
آقا اصلا این کار کردن با layout رو یه کم مفصل توضیح بدی ممنون میشم چون خیلی باحال بود برام و اصلا تا حالا باهاش کار نکردم :confused:

فکر کنم اینا خودش خیلی شد:D
ممنون میشم جواب بدی و شدیدا منتظرم:gol:

ناصر نقدی

کاربر ممتاز
[/right]
سلام
ممنون که وقت میذاری:gol:
بعد اینکه نوشتی <همه رو انتخاب کن راست چین کن تا درست شه;)
حالا سوالات:
1)این DIMLFAC توی dimstayl هم میتونیم تنظیم کنیم دیگه درسته؟یعنی همون scale factor هست ؟
2) اگه از یه فایل کد دیگه یه چیزی کپی کنیم تو این فایل تمام استایل هاشم میان باش و scal list ک درست کرده بودیم تغییر میکنه؟؟(چون این کارو کردم scal list تغییر کرد،جایی اشتباه کردم یا همینجوری هست؟)
3)چرا نوشته تو بلاک رو با ATTDEF بنویسیم؟؟ و فرقش با Text؟؟
4) وقتی مقیاس یه مثلا پلانو تغییر میدیم فقط تو layout عوض میشه و تو model عوض نمیشه؟
5)وقتی که چندتا پلان و دتایلو ... تو یه فایل کد (تو همون template) میکشیم چیطوری تو layout ازهر کدوم یه view بگیریم؟
آقا اصلا این کار کردن با layout رو یه کم مفصل توضیح بدی ممنون میشم چون خیلی باحال بود برام و اصلا تا حالا باهاش کار نکردم :confused:

فکر کنم اینا خودش خیلی شد:D
ممنون میشم جواب بدی و شدیدا منتظرم:gol:

سلام
مثل اينكه يه كارايي كردي
خب به ترتيب جواب مختصر ميدم
1 - بله ايشون همون اوشون هستن . در واقع هر چيزي رو كه توي ديالوگ باكس هاي كد تيك ميكنين دارين مقدار متغير رو عوض ميكنين . توي برنامه نويسي براي كد اينا بيشتر بدرد ميخورن . در هر صورت هر دوشون يك كار انجام ميدن .

2 - درسته . به خاطر داشته باشين كه فايل جديد بايد با دستور new و انتخاب template ايجاد بشه . اونوقت شما تمام خصوصياتي رو كه تعريف كردي رو توي يك فايل dwg داريد
اگه موضوعاتي از يك نقشه اي كه داراي annotate با مقياس هاي متفاوت هست رو بيارين طبيعتا مقياس هاي خودشو هم مياره . حتي اگه مقياس همون باشه ولي اسمش فرق كنه از نظر اتوكد دو مقياس حساب ميشه .
اين به خاطر اين هست كه هيچ استانداردي رو براش كسي نداره و همينطور مثل سرخپوستها با اين برنامه كار ميكنيم . امريكا . سنگاپور . اينگليس و چند كشور ديگه حتي براي لايه هاشون استاندارد دارن و همه بايد هر خطي رو توي لايه خودش بكشن . (‌راستي سرخپوستها هم كه توي امريكا هستن !!!!!‌) .
بايد اين جور مواقع اونارو انتخاب كنيد و با تغيير اون در ديالوگ باكس پراپرتي ماهيت جديد بديد و مقياس قبلي رو پاك كنين (‌ پراپرتي ديگه چي بود !!!! از فارسي اينگليسي بدم مياد )
شما ميتونيد روي يه موضوع annotate انتخاب كنيد و توي همون پراپرتي !!!‌ در قسمت annotate اين خاصيت رو ازش بگيرين يا دو و حتي بيشتر مقياس بدين يا كم كنين .

3 - فرق attribute با txt :
اينه كه اتريبيوت يه متغير هست و ميتونه هر چيزي كه شما تايپ كنيد بشه ولي تكست ثابت هست . براي مثلا شماره محور هاي ساختمان شما يا يك بلوك اتريب دار ميتونيد تمام اونا رو ايجاد كنيد . اتريبيوت فقط توي بلاك ها كارايي داره . شما ميتونيد در يك بلوك چند اتريب بگذارين (‌ببخشيد كه همه رو فارسي نوشتم . خودم هم چندشم شد وقتي خوندم اتريب )
اگه مفهم نيست توي يك پست كامل تر نحوه ساختنش رو بگم

4 - اصلا فايده اين همين هست كه شما با يك مقياس واحد بتونيد ترسيم كنيد و با مقياس مختلف توي نقشه نمايش بدين . شما تمام نقشه رو به مقياس متر بكشيد (‌1=1 ) بعد نماد هاي نقشه رو با مقياس مورد نظر annotate كنيد و در layout مقياس كنيد . هيچ تغييري در مدل رخ نميده . اينجوري همه چيز براتون استاندار تر ميشه حد اقل از جهت اندازه اونا توي مدل .

5 - توي پست اخري گفته بودم . با دستور mview توي layout ميتونيد هر چند تا view كه بخواهيد ايجاد كنيد با مقياس هاي مختلف . يعني هر view يك مقياس داشته باشه . البته توي هر layout ميتونيد 64 تا view بزنيد

راجع به اين توضيح كامل ميدم . يعني كار با layout رو به صورت كامل مينويسم .

اين ها توضيحات مختصر راجع به سوال هاي شما بود . به جز layout كه به صورت كامل توضيح خواهم داد اگه بقيه موارد مشكل رو حل كرد كه هيچ ولي اگه موردي هست كه توضيح كامل ميخاد رو ذكر كنيد . چشم