ارائه مشاوره شغلی

moh3n92

عضو جدید
سلام
میخواستم از دوستانی که تو آزمون های استخدامی شرکت کردن بپرسم سوالات تخصصی آزمون ها از کدوم درسها میاد؟

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام من برق قدرت خوندم اما ساکن تبریز هستم با وجود اینکه سال 90 فارغالتحصیل شدم اما هنوز نتونستم کاری پیدا کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
با همسرم تصمیم گرفتیم نمایندگی یا شرکت خصوصی بزنیم اما نمی دونم که اگه بخوایم نمایندگی بگیریم نمایندگی چی بگیریم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ یا شرکت در چه زمینه ای بهتره فعال باشه که مرتبط با رشته تحصیلیم باشه >؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ لطفا راهنماییم کنین:question::w28::w47:

دوست عزیز سلام

با توجه به اینکه شما تجربه کاری ندارین و حتی از بازار نیز اطلاع کافی ندارین اگه اقدام به راه اندازی شرکت نمایید فقط کلی هزینه خواهید کرد و نتیجه مطلوب نیز حاصل نمیشه.

شما برای شروع باید سعی کنید از بازار شناخت پیدا کنید و بعد اقدام به فعالیت شخصی نمایید.

با توجه به ساخت سازهای فراوان در سطح کشور پروژه های تاسیساتی در سطح کشور زیاد هست باید یه نگاهی به این زمینه بیاندازین

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
میخواستم از دوستانی که تو آزمون های استخدامی شرکت کردن بپرسم سوالات تخصصی آزمون ها از کدوم درسها میاد؟

دوست عزیز آزمونهای استخدامی شرکتهای دولتی عموماْ همانند آزمون های کارشناسی ارشد هست. بسته به رشته تحصیلی سراغ دروس اون رشته در کارشناسی ارشد برین. البته یه بخشهای هوش و کامپیوتر هم معمولا این آزمونها دارند.

alielec

عضو جدید
دوستان یه فوق لیسانس قدرت چه فرصتهای شغلی ای براش فراهمه؟چه مهارتهایی باید داشته باشه؟الان عمده ی فوق لیسانسهای قدرت در کشور ما مشغول چه کارهایی هستن؟

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوستان یه فوق لیسانس قدرت چه فرصتهای شغلی ای براش فراهمه؟چه مهارتهایی باید داشته باشه؟الان عمده ی فوق لیسانسهای قدرت در کشور ما مشغول چه کارهایی هستن؟

دوست عزیز، ما اینجا به مرکز آمار دسترسی که نداریم بتونیم به شما اطلاعات دقیق بدیم. ولی با توجه به خیل عظیم فارغ التحصیلان مقتطع تحصیلات تکمیلی، عمده کارشناسان ارشد یا همون کار بچه های کارشناسی رو انجام میدن یا بیشتر درگیر کارای پژوهشی می شوند. ولی منطقاً دوستانیکه درگیر تحصیلات تکمیلی میشوند یا باید کارهای آکادمیک انجام بدهند یا با شرکتهای مشاور و پژوهشگاه ها کار کنند.

alielec

عضو جدید
دوست عزیز، ما اینجا به مرکز آمار دسترسی که نداریم بتونیم به شما اطلاعات دقیق بدیم. ولی با توجه به خیل عظیم فارغ التحصیلان مقتطع تحصیلات تکمیلی، عمده کارشناسان ارشد یا همون کار بچه های کارشناسی رو انجام میدن یا بیشتر درگیر کارای پژوهشی می شوند. ولی منطقاً دوستانیکه درگیر تحصیلات تکمیلی میشوند یا باید کارهای آکادمیک انجام بدهند یا با شرکتهای مشاور و پژوهشگاه ها کار کنند.

شما که آمار نیاز داری میتونی جواب ندی.منت نداره

masoodxl

عضو جدید
سلام
من دانشجوی ترم 4 کارشناسی ناپیوسته رشته برق گرایش
شبکه های انتقال و توزیع هستم
دنبال کار هستم،به نظرتون چطوری کار پیدا کنم؟؟؟ممنونم

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من دانشجوی ترم 4 کارشناسی ناپیوسته رشته برق گرایش
شبکه های انتقال و توزیع هستم
دنبال کار هستم،به نظرتون چطوری کار پیدا کنم؟؟؟ممنونم

سلام دوست عزیز

اگه به دروس تئوری نظیر بررسی شبکه های قدرت (البته این درس تو سرفصل کارشناسی پیوسته هست، نمی دونم تو کارشناسی ناپیوسته نیز دقیقاً همین درس هست یا دروس مشابه) تسلط لازم رو داشته باشین و با نرم افزارهای تخصصی در این زمینه نظیر ETAP, DigSILENT, CYME و ... آشنایی کافی رو داشته باشین می تونیم دنبال فرصت کاری مناسب در شرکت های مشاور باشین.

وگرنه باید رو توانامندیهای عملی تکیه داشته باشین و دنبال زمینه های کاری برقی و تاسیساتی در سایت ها در جنوب کشور و یا کارخانه های باشید.

hosseig69

عضو جدید
سلام خسته نباشيد من كارشناسي برق قدرت روتازه تموم كردم دنبال كارم ميخواستم ببينم چه نرم افزارهايي رويادبگيرم خوبه .راهنمايي كنين ممنون ميشم

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام خسته نباشيد من كارشناسي برق قدرت روتازه تموم كردم دنبال كارم ميخواستم ببينم چه نرم افزارهايي رويادبگيرم خوبه .راهنمايي كنين ممنون ميشم

سلام دوست عزیز

اگه این تاپیک رو از ابتدا مشاهده نمایید، مطالب خوبی در خصوص برق قدرت کسب خواهید کرد. با این حال نرم افزارهای اصلی در این رشته DigSILENT، ETAP، CYME، NEPLAN، EMTP و ... می باشد. که تسلط کامل بر روی یکی از اینها کمک شایانی به شما می کند. البته نرم افزار DigSILENT نرم افزار مرود استفاده در برق های منطقه ای می باشد.

dashhadi

عضو جدید
سلام؛
یکی از دوستان سوالی رو در پیام خصوصی از بنده پرسیدن که توفیقی نصیبشون شد ( :D ) حوصله داشته باشم و جواب نسبتا مفصلی براش آماده کنم، ازونجایی که احتمالا این، سوال خیلی از دوستان دانشجوی دیگه مونم هست تصمیم گرفتم به صورت عمومی هم منتشرش کنم. البته قصه مون هنوز ادامه داره، به امید خدا سر فرصت و حوصله تکمیلش می کنم، شاید واسه دتوستان مفید واقع بشه.

سوال ایشون و جواب بنده:
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
.... من یه راهنمایی از شما میخواستم ، اونم اینکه برا من که الان ترم 4 کارشناسی أم ، بهترین فعالیت چیه ؟؟؟؟ مثلا برم دنبال چه نرم افزارایی ؟؟ خودم یه کم از MatLab و ++C بلدم ( ولی خب اینا که به درد نمیخوره :redface: ) میخوام چیزای مهم تری که به دردِ آینده م میخوره و باعث میشه که زودتر وارد کار بشم رو یاد بگیرم ... این بود که گفتم یه مشورتی با کسی مثل شما داشته باشم ... با تشکر فراوان :gol::gol:

سلام؛
قبل از هر چیز باید ببینی چه دیدی نسبت به کنترل و بازار کار داری و در واقع چرا اومدی کنترل؟! هر کسی زمانی که انتخاب رشته می کنه هرچقدر هم که اطلاعات کمی راجع به رشته ی انتخابیش داشته باشه (که اگه اینطور باشه!) ولی بازم یه ذهنیت کلی از رشته اش و انتظاری که ازون داره تو ذهنش نقش بسته.
چی تو کله ته؟! می خوای یه مهندس طراح حرفه ای ابزاردقیق بشی؟! می خوای plcman بشی؟ عشق طراحی موشک و ترکوندن و نابود کردنو داری؟! با طراحی و ساخت ربات و دستگاه های اتوماتیک این تیپی حال می کنی؟! عشق درآوردن تابع تبدیل F18 و آپولو و طراحی سیستم کنترلشون کشوندت اینجا؟! می خوای استخدام صنایع سنگین مثل نفت و گاز و فولاد و ... بشی ؟! ...

اگر قصدت بعد از اتمام کارشناسی ورود به بازار کار هست که توصیه می کنم همین طور باشه! ( بی خیال فوق لیسانس و ... شو )، دو تا حوزه ی کاری کلی و گسترده پیش روی شما وجود داره: 1- ابزاردقیق 2- اتوماسیون
اول از همه توصیه می کنم درسای کاربردی کنترلو خوب بخونی و مسلط بشی بهشون چون به عنوان بیس و اساس کار لازمشون داری:
همین C++ که گفتی، اتفاقا یکی از مهمترین درسای بدرد بخور هست . می دونی چرا؟! چون بیس برنامه نویسی و لاجیک هست، شما اینو که فول بشی دیگه واسه یادگیری برنامه نویسی و طراحی لاجیک PLC , DCS مشکلی نداری. دیگه ، ابزاردقیق، کنترل صنعتی، شبکه های کامپیوتری، کنترل فازی(ازش بیشتر از اینا خواهی شنید ! )
بعدش باید بهت بگم به عنوان یه مهندس کنترل نه تنها باید کلیات این دو فیلد کاری که بهت گفتمو بلد باشی بلکه باید از برق ( قدرت ) و حتی مکانیک هم کلیاتی رو بدونی مثل اصول و کلیات مدارات فرمان و مدارات داخلی و لاجیک تابلوهای برق، ترانس و موتور و حفاظت های اونها، طرز کار پمپ و کمپرسور ها، هیدرولیک و نیوماتیک ...
نترس ! لازم نیست همه ی اینا رو فول بشی، بلکه اینا مواردی هست که بسته به تخصصی که انتخاب می کنی باهشون درگیر میشی و چه بهتر حالا که دانشجو هستی و وقت آزاد زیاد داری یه کلیاتی ازشون بدونی
خب ! ابزاردقیق بیشتر کارش طراحی هست، نه که فکر کنی میشینی واسه خودت ترموکوپل و فلو ترنسمیتر و ... طراحی می کنی و می سازی! نه ! در واقع کار یه مهندس طراح ابزاردقیق، انتخاب نوع مناسب ابزاردقیق و شیرهای کنترل و اطمینان و متعلقات و متریال اون بسته به نوع پروسه... است!!! ( آخر شبه زیاد حوصله جمله بندی ندارم:confused: ) که انجام صحیح این کار خودش هنریه! والا به خدا! مورد داشتیم... بی خیال، بگذریم... حسش نیس :d
فرصت های کاری شما به عنوان به مهندس ابزاردقیق می تونه شرکت های مهندسی مشاور، شرکت های پیمانکاری و کارفرمایی حوزه صنایع پروسسی و سنگین مثل نفت و گاز،نیروگاه، صنایع معدنی، تصفیه خونه ها و ... باشه ...

ادامه داره...

hosseig69

عضو جدید
سلام دوست عزیز

اگه این تاپیک رو از ابتدا مشاهده نمایید، مطالب خوبی در خصوص برق قدرت کسب خواهید کرد. با این حال نرم افزارهای اصلی در این رشته DigSILENT، ETAP، CYME، NEPLAN، EMTP و ... می باشد. که تسلط کامل بر روی یکی از اینها کمک شایانی به شما می کند. البته نرم افزار DigSILENT نرم افزار مرود استفاده در برق های منطقه ای می باشد.
جناب Benefic.H ممنون كه راهنمايي كردين

masoodxl

عضو جدید
سلام
خوبین؟؟؟
شرمنده مزاحم شدم
امروز رفتم یه کارگاه مونتاژ تابلو برق
گفتم کارگر میخواین؟؟؟گفت نه!!!
گفت اگر برای یادگیری و مجانی میخوای بیای مانعی نداره
نظرتون چیه؟؟؟ممنونم

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
خوبین؟؟؟
شرمنده مزاحم شدم
امروز رفتم یه کارگاه مونتاژ تابلو برق
گفتم کارگر میخواین؟؟؟گفت نه!!!
گفت اگر برای یادگیری و مجانی میخوای بیای مانعی نداره
نظرتون چیه؟؟؟ممنونم

سلام
دوست عزیز کار مونتاژ تابلو کاری در حد بچه های دیپلم برق هست، با این حال برای کسی که کارشناس و مهندس هست اینکه با تابلو ها از نزدیک آشنا باشه، تاثیری خیلی زیادی داره، بنظرم اگه فرصت کاری خاصی نداری بعنوان یه کارآموزی بهش نگاه کن و یکی دو ماهی رو براش وقت بزار تا کلی چیز تازه یاد بگیری. ولی خودت دنبال فرصت های بهتر و بزرگتر باش.

انشاله موقث باشی

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
خوبین؟؟؟
این آخرین رتبه برای شرکتها چیه؟؟؟
چه نمره ای بهترینه و چه نمره ای بدترینه؟؟؟ممنون
http://www.shirazedc.co.ir/ShowPage....pname=mainsite

دوست عزیز اینا رتبه بندی صلاحیت پیمانکاری در وزارت نیرو هست. رتبه بالا 1 و پایین 5 می باشد. این رتبه بندی هم بر اساس امکانات، تخصص فنی و ... پیمانکاران تعیین می شود. شرکتهایی که رتبه بالا داشته باشند هم حجم بیشتری از پروژه ها رو می تونند قبول کنند هم پروژه های بزرگتر.

masoodxl

عضو جدید
سلام
خوبین؟؟؟
این شرکت که این در این زمینه فعالیت داره اپراتور میخواد
نظرتون چیه؟؟؟ممنون
زمینه فعالیت
:برق صنعتی(فشار متوسط و فشار قوی) تولید کننده مقره های سیلیکونی ، اسپیسر سیلیکونی و فیوز کت اوت سیلیکونی

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
در تجربه اول زیاد سخت گیری نکنید، بزارید وارد کار و صنعت بشین بعد مسیر مناسب رو خودتون پیدا خواهید کرد.

masoodxl

عضو جدید
سلام
من اگر در زمینه
شبکه کار کنم،درامد بیشتری دارم
یا مونتاژکار تابلو های برق صنعتی؟؟؟
در ضمن میترسم از پایه برق بالا برم
ممنون

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من اگر در زمینه
شبکه کار کنم،درامد بیشتری دارم
یا مونتاژکار تابلو های برق صنعتی؟؟؟
در ضمن میترسم از پایه برق بالا برم
ممنون

کار شبکه، زمینه تخصصی برق مخابرات و بیشتر IT خواهد بود، لذا سعی کن در زمینه تخصصی گرایش خودت که برق قدرت هست جلو بری، کار مونتاژ تابلو به گرایش شما مربوط هست.

masoodxl

عضو جدید
کار شبکه، زمینه تخصصی برق مخابرات و بیشتر IT خواهد بود، لذا سعی کن در زمینه تخصصی گرایش خودت که برق قدرت هست جلو بری، کار مونتاژ تابلو به گرایش شما مربوط هست.
مربوط هست یا نیست؟؟؟؟ممنون

aabbasi

عضو جدید
سلام.من فارغ التحصیل رشته مهندسی تکنولوژی مخابرات (سوئیچ) هستم البته رشته مقطع کاردانی من برق صنعتی، من 7,8ماهی که خدمتم تموم شده اما هرجا برای کار مراجعه کردم (چه با لیسانس ، چه فوق دیپلم)به در بسته خوردم چون سابقه کار که ندارم ،از پارتی هم خبری نیست حالا تو فکر خود اشتغالی هستم قصد دارم شرکتی تاسیس کنم اما چه شرکتی نمیدونم چون شناختی تو این زمینه(شرکتهای برقی و مخابراتی) ندارم شما میتونید کمکم کنید چه کاری میتونید به من پیشنهاد کنید؟من از اون دسته از آدمهایی هستم که تو دوران تحصیل از نظر تئوری خیلی موفق بودم البته دروس عملیم هم بد نبود البته در حال حاضر چون 2سال از فارغ التحصیلیم میگذره کاملا از مباحث فاصله گرفتم تغییر گرایش تحصیلم هم منو بی انگیزه کرده چون از برق صنعتی که چند سال براش زحمت کشیدم هیچی نصیبم نشدو الان احساس میکنم تو دو گرایش تحصیلم هیچی بلد نیستم.لطفا کمک کنید..ممنونم

آخرین ویرایش توسط مدیر:

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.من فارغ التحصیل رشته مهندسی تکنولوژی مخابرات (سوئیچ) هستم البته رشته مقطع کاردانی من برق صنعتی، من 7,8ماهی که خدمتم تموم شده اما هرجا برای کار مراجعه کردم (چه با لیسانس ، چه فوق دیپلم)به در بسته خوردم چون سابقه کار که ندارم ،از پارتی هم خبری نیست حالا تو فکر خود اشتغالی هستم قصد دارم شرکتی تاسیس کنم اما چه شرکتی نمیدونم چون شناختی تو این زمینه(شرکتهای برقی و مخابراتی) ندارم شما میتونید کمکم کنید چه کاری میتونید به من پیشنهاد کنید؟من از اون دسته از آدمهایی هستم که تو دوران تحصیل از نظر تئوری خیلی موفق بودم البته دروس عملیم هم بد نبود البته در حال حاضر چون 2سال از فارغ التحصیلیم میگذره کاملا از مباحث فاصله گرفتم تغییر گرایش تحصیلم هم منو بی انگیزه کرده چون از برق صنعتی که چند سال براش زحمت کشیدم هیچی نصیبم نشدو الان احساس میکنم تو دو گرایش تحصیلم هیچی بلد نیستم.لطفا کمک کنید..ممنونم

سلام دوست عزیز

در صورت امکان به سوالات زیر پاسخ دهید تا بهتر بتونیم راهنمایی کنم:
1- در کدام شهر قرار شرکت را راه اندازی کتید؟
2- حدود توان مالی شما چقدر است؟
3- آیا امکان خرید محل را برای شروع کار دارید؟
4- چه آشنایی از وضعیت کسب و کار تو شهر خودتون دارید؟
5- با مسائل تاسیس شرکت و نحوه نگهداری آن آشنا هستید؟
6- و..

masoodxl

عضو جدید
سلام
اگر کسی مونتاژ تابلو های برق صنعتی کار کنه،دیگه از برق صنعتی و مدار فرمان فول میشه؟؟؟ممنون

aabbasi

عضو جدید
سلام مرسی از توجه شما. با طرح این سوالات میبینم اصلا شرایطش ندارم!!!!یه سوال که اگه پاسخ بدید ممنون میشم.
چند روزی هست یه کار بهم پیشنهاد شده که فکر کنم برای شروع بد نباشه چون تو این اوضاع آشفته بازار کار لنگه کفش که چه عرض کنم لنگه جوراب هم غنیمت!میخوام نظر شما را بدونم
به نظر شما تست و نصب کنتور برق اونم زیر نظر یه پیمانکار با بیمه وبدون حقوق ثابت (هرچی کار کنی حقوق میگیری هر تست کنتور تک فاز 1500تومن) برای یه فوق دیپلم برق که لیسانس مخابرات (سوئیچ)هم داره میتونه نقطه شروع وسکوی پرتاب باشه؟

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام مرسی از توجه شما. با طرح این سوالات میبینم اصلا شرایطش ندارم!!!!یه سوال که اگه پاسخ بدید ممنون میشم.
چند روزی هست یه کار بهم پیشنهاد شده که فکر کنم برای شروع بد نباشه چون تو این اوضاع آشفته بازار کار لنگه کفش که چه عرض کنم لنگه جوراب هم غنیمت!میخوام نظر شما را بدونم
به نظر شما تست و نصب کنتور برق اونم زیر نظر یه پیمانکار با بیمه وبدون حقوق ثابت (هرچی کار کنی حقوق میگیری هر تست کنتور تک فاز 1500تومن) برای یه فوق دیپلم برق که لیسانس مخابرات (سوئیچ)هم داره میتونه نقطه شروع وسکوی پرتاب باشه؟

سلام دوست گرامی

نگاه کنید، معمولاً وقتی یه آدم جویای کار شروع به کاری میکنه و پولی حاصل میشه، نگرانیهاش کمتر میشه و بهتر میتونه شرایط بهتر رو بررسی کنه، به شرطی که به نکات زیر توجه ویژه نمایید:

1- نکته اول این هست که این کار برای شما هیچ بار فنی و مالی فوق العاده ای نخواهد داشت پس از روز اول هم سعی کن دنبال موقعیت های بهتر باشی.
2- حواست باشه ضمانت های سنگین ندی که بعداً برای جدا شدن دچار مشکل باشی.
3- به اینکار فقط بعنوان یه حسن شروع نگاه کن و سعی کن بازار کار رو بشناسی و از بودن در این فضا استفاده نمایی.
4- بعد از کسب تجربه لازم سعی کن هیچ قوقت خودت رو ارزون نفروشی (منظور حقوق و مزایای جنبی کار هست) چراکه کارفرماها از مشکلات اشتغال و مالی افراد استفاده می کنند و حقوق های پایین و بدون مزایا میدن که جز تلف شدن وقت و عمر آدم نتیجه ای به دنبال نداره. پس سعی کن تخصص پیدا کنی و از حقوق حقه
خودت به هیچ وجه پایین تر نیایی.

انشاله که موفق باشی

masoodxl

عضو جدید
سلام
خوبین؟؟؟
کار خط گرم درآمد خوبی داره؟؟؟
شرایط گذراندن این دوره چیا هستند؟؟؟با تشکر

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
خوبین؟؟؟
کار خط گرم درآمد خوبی داره؟؟؟
شرایط گذراندن این دوره چیا هستند؟؟؟با تشکر

با سلام

متاسفانه من در این زمینه اطلاعات لازم رو ندارم، از سایر دوستان که در این خصوص اطلاعات دارند خواهشمندم دوستمون رو راهنمایی نمایند.

با تشکر