ارائه مشاوره شغلی

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز

سلام.
ایشون تجربه های خوبی دارند و من هم همیشه صحبت های جناب Benefic رو میخونم. ممنونم ازشون.
==
من نمیخام نصیحت بکنم چون در حدی نیستم که نصیحت بکنم و نصیحت کردن رو درست نمیدونم و اینها جزو تجربیات کوتاه مدت خودم هستش.
بعضی مواقع برای یادگیری یک مطلب اللخصوص یک مطلب علمی و فنی احتیاج به یک سری پیش نیاز ها دارید.
مثلاً توی همین موردی که خودتون اشاره کردید که ترم 2 رفتید برای کار تابلو سازی و سیم پیچی شاید شما پیش نیاز های لازم رو نداشتید و همین باعث شده که از کار زده بشید.
متأسفانه دانشگاه های ما تا حدودی با صنعت فاصله دارند. چرا که دانشجو در یک محیط غیر صنعتی فعالیت میکنه و بعد از گرفتن مدرک یک خواسته یا درخواست صنعتی ازش میشه.
یعنی توی دانشگاه علوم رو به صورت تئوری و محض یاد میگیره و بعد میاد توی صنعت میخاد از همونا به صورت عملی و کاربردی استفاده بکنه.
خوب اینها یه جورایی انسان رو اذیت میکنه.
حتماً شما هم تا حالا در مورد این مقایسه های دانشجویان کاردانی و کارشناسی چیزی شنیدید. به نظر من یکی از دلایل اصلی اینکه شاید کمی دانشجویان کاردانی توی کاربرد و عمل از دانشجویان کارشناسی پیوسته قوی تر هستند اینه که توی دوران متوسطه یعنی قبل از دانشگاه به هنرستان رفتن. و از نزدیک درگیر کار شدن.
البته این رو من مانعی نمیدونم. چرا که اگر کسی بخاد فرقی نمیکنه کجا بود و چیکار کرده به راحتی با تلاش میتونه خیلی جلو بیفته.
==
من خودم وقتی ترم 2 3 بودم بعضی از دوستانم میرفتن کلاس های آموزش altium و avr. من به دلیل اینکه پیش زمینه ای نداشتم توان شرکت توی اون کلاس ها رو برای خودم نمیدیدم.
ولی خوب ترم های بالاتر با درس هایی که پاس کردم و کتاب هایی که خوندم علمش رو به دست آوردم و احساس کردم که حالا میتونم برم سراغ avr و altium و .....
==
اینکه شما باید سطح دانش فنیتون رو ببرید بالا کاملاً درسته ولی این نباید شما رو به این چالش بندازه که هنوز سطحتون پایین هستش. چرا که اگر بخاید تمام مسائل رو یاد بگیرید یک عمر هم زمان بزارید کمه.
و اصلاً نیازی نیست شما همه زمینه های علمی برق رو یاد بگیرید. کسی هم وجود نداره که همه چی دون یا علامه باشه!!! هر کس توی زمینه خاصی متخصص هستش.
==
به نظر من برید سراغ علاقتون. مثلاً اگر به بحث تابلو علاقه دارید برید سراغ تابلو. اگر تولید برید سراغ تولید. اگر توزیع برید سراغ توزیع. اگر اتوماسیون .... اگر موتور .... اگر مدیریت انرژی .... اگر .....
==
دوره های فنی حرفه ای خیلی خوب هستند از این بابت که شما رو درگیر کار های فنی میکنن.
ولی نباید دچار این اشتباه بشید که با پرداخت پول علوم و دانش فنی در اختیار شما قرار میگیره!!! شما باید خودتون بخاید تا یک چیزی رو یاد بگیرید.
==
امان از دسته این کنکور و مدرک گرایی ها.
ولی خوب در کل کنکور مزیت هایی داره که بودنش از نبودش بهتره. این مزیت ها رو همه میدونن. مثلاً اینکه جوانان بیکار نباشن و تحصیل انجام بدن و با سواد بشن و ....
ولی خوب نمیشه انتظار داشت که همه متخصص بشن و اصلاً نیازی هم نیست که الا و بلا همه باید متخصص بشن.
==
ولی اینکه میگید هرکی میگه لیسانس دیگه سواد محسوب نمیشه به نظر من حرفه درستی نیست.
چرا که توی همون لیسانس خیلی سواد یاد انسان ها داده میشه. که نمیشه منکرشون شد.
در ضمن مگه توی فوق لیسانس و دکترا معجزه میکنن که شما با سواد بشید.
اصلاً مگه سواد چیه ؟!؟!؟!؟!
غیر از اینه که چیزی رو که قبلاً بلد نبودید و یا علتش رو نمیدونستید الان یاد میگیرید و علتش رو درک میکنید ؟!؟!؟!
پس اصلاً به حرف های محیطی که در اطراف زده میشه توجه نکنید.
شما هم میتونید با دیپلم موفق ترین انسان بشید و هم با فوق دکترا. فرقش فقط توی مسیری هستش که طی میکنید.
به قولی دیر و زود داره ولی سوخت و سوز نداره.
==
معدل به نظر من مهمه. ولی کار بلد بودن خیلی از اون مهم تر هستش.
کار هم چیزیه که باید باهاش درگیر بشید تا یاد بگیرید.
مثل کتاب خوندن نیست که حفظش کنید.
==
زبان که دیگه خیلی به درد بخوره. شما که خودتون تدریس میکنید نباید این حرف رو بزنید.
الان علم روز دنیا به زبان انگلیسی هستش و این علم احتیاج به ترجمه و تفسیر و تحلیل به زبان فارسی داره تا قابل استفاده برای مهندسین ما باشه و الی آخر ....
==
1- در مورد آمادگی کنکور به نظر من با مشاورینی که تجربه زیادی در زمینه کنکور دارن صحبت کنید بهتر هستش.
2- در مورد نرم افزار و کار عملی هم هر وقت شروع کنید به نفع خودتون هستش. جلوتر میفتید.
البته کار نباید به تحصیل صدمه بزنه. تا اینکه تحصیل تموم بشه.
برای یادگیری نرم افزار ها میتونید از کتاب هایی که توی بازار هستش شروع کنید یا از اینترنت دانلود کنید.
یواش یواش برید سراغ تبدیل تئوری به عملی و پیاده سازی چیزهایی که با نرم افزار کار کردید.
معمولاً یک حداقلی وجود داره که برای اشخاص متفاوت هستش. مثلاً کسی با 1 سال تلاش به حد خوبی میرسه و کسه دیگه ای با 2 یا 3 سال کار.
ولی خوب حداقل باید 1 2 سال تلاش بکنید تا به حد خوبی برسید.
==
فک کنم دلایل رو هم تونستم پوشش بدم. اگر نه بگید تا روی نکته ای که مدنظرتون هست توضیح بدم.
موفق باشید.

ممنون از پاسخ جامع و وقتیکه گذاشتین

masoodxl

عضو جدید
سلام
دوستان استاد کاری در مورد بخش راه اندازی آسانسور درآمد خوبی داره برای یه مهندس برق؟؟؟ممنونم
اگه اطلاع دارین لطفاً بگین.

elham_90

عضو جدید
سلام

من لیسانس برق-کنترل دارم وامسال ارشد دادم . 2تا سوال داشتم:

1-به نظرتون ارشدو الکترونیک بخونم بهتره؟اینجوری توی شغل گرفتن راحت تره چون هم کنترل میشم و هم الک . الکم بازارش خوبه اما مشکل اینه که من درسالی الک رو باید بشینم بخونم دوباره!

2-یک مهندس کنترل باید توی چه زمینه هایی مهارت داشته باشه وچیا بلد باشه؟

ممنون

masoodxl

عضو جدید
سلام

1-به نظرتون ارشدو الکترونیک بخونم بهتره؟اینجوری توی شغل گرفتن راحت تره چون هم کنترل میشم و هم الک . الکم بازارش خوبه اما مشکل اینه که من درسالی الک رو باید بشینم بخونم دوباره!

ممنون
سلام
کنترل کارش بیشتر توی پالایشگاه ها هست.موفق باشید.اندازه گیری و...

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام

ممنون

با سلام

دوست عزیز، پایه تخصصی افراد رو رشته کارشناسی اونا تعیین میکنه، پس از نظر خیلی مجموعه ها شما کنترلی هستین، در ضمن اینکه گرایش شما تغییر نکنه خیلی بهتر هست، چراکه شما تو ارشد مجبورید خیلی چیزها رو پیشنیاز بگیرین و مجدد دروسی رو بخونید.

در ضمن شما وقتی به سمت تحصیلات تکمیلی میرین خیلی بازار آکادمیک میشه و بازار این شغلها کم هست انوقت مجبورین از تخصص کارشناسی خودتون در بازار کار استفاده کنید.

به نظر من تغییر رشته همینطوری خیلی مفید نیست.

masoodxl

عضو جدید
با سلام

دوست عزیز، پایه تخصصی افراد رو رشته کارشناسی اونا تعیین میکنه، پس از نظر خیلی مجموعه ها شما کنترلی هستین، در ضمن اینکه گرایش شما تغییر نکنه خیلی بهتر هست، چراکه شما تو ارشد مجبورید خیلی چیزها رو پیشنیاز بگیرین و مجدد دروسی رو بخونید.

در ضمن شما وقتی به سمت تحصیلات تکمیلی میرین خیلی بازار آکادمیک میشه و بازار این شغلها کم هست انوقت مجبورین از تخصص کارشناسی خودتون در بازار کار استفاده کنید.

به نظر من تغییر رشته همینطوری خیلی مفید نیست.
سلام
لطفا جواب پست 272 رو بدین.متشکرم

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
یه نفر میگه بیا 350 بهت میدم بشو شاگردم
بدون بیمه و هیچی
نظرت چیه؟؟؟ممنون

خیلی وابسته به سن و شرایطتتون داره،چون نهایت می تونید به عنوان تجربه حساب کنید وگرنه این مبلغ اینقدر کم هست که ارزش نداره.

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز

خیلی وابسته به مسیر انتخابی شما هست، ولی اگه قصد ادامه تحصیلی دارین بهتره روی نرم افزارهایی مثل MatLAB تخصص پیدا کنید که در تخصیلات تکمیلی میشه ابزار کارتون. ولی اگه قصد ورود به بازار کار رو دارین باید با انواع سیستم های کنترل، شبکه های صنعتی و نرم افزارهای مرتبط آشنا بشین که بتونید شغل مناسب با تخصص خودتون رو پیدا کنید.

mahdy1359

عضو جدید
با عرض سلام خدمت دوستان
جناب Benefic بنده هم در شرکت اصلی ایران ترانسفو مشغول به کارم .
سوالی که داشتم اینه که برای تاسیس شرکت پیمانکاری برق نیاز به چه مدارکی هست .
آیا فقط مدیر عامل مدرک کارشناسی برق داشته باشه کافیه ؟