ارائه مشاوره شغلی

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان و همراهان قدیمی

دوستان عزیز، با توجه به تجربه های دوران دانشجوییم، و نوع کاری که بعد از پایان تحصیل داشتم، همواره با دانشجویان و افرادی مواجه می شدم که دارای دغدقه های فراوان برای پیدا کردن کار و شغل مناسب بودند، در صورتیکه من با توجه به برنامه ذهنی که داشتم کمتر دچار این مشکل بودم و در واقع تو هر مرحله ای که نیاز به ورود به یک حرفه و شغل داشتم خیلی راحت و تو زمان کمی تونستم به هدفم برسم. همیشه دوست داشتم به نحوی تجربیات خودم رو در اختیار دیگران قرار بدم و بتونم تو موفقیت دوستان و اطرافیانم شریک باشم. این موضوع باعث شد که الان بخوام این تاپیک رو ایجاد کنم تا از این طریق بتونم یک محلی برای تعامل با دوستان ایجاد کنم که هم تجربیات ناچیز خودم رو در اختیار دیگران قرار بدم و هم از تجربیات دیگران استفاده کنم.

لذا در این تاپیک سعی می کنم به سوالات و دغدقه های دوستان در زمینه نحوه پیدا کردن شغل مناسب و یا برنامه ریزی برای داشتن شغل مناسب پاسخ بدم. امیدوارم بتونم کمک ناچیزی به دوستان عزیزم کرده باشم.

r1390

عضو جدید
سلام
لطفا شغل فعلی و میزان تحصیلات و گرایش خودتون را در حال خاضر بفرمایید.
من گرایش برق قدرت و هنوز ترم ۲ کارشناسی هستم به من و دوستانی که مانند من هستند چه توصیه هایی دارید؟
چه درسهایی را خوب تر بخونیم.
در حین درس خواندن چه کارهایی انجام دهیم.
تابستان را نیز واحد برداریم یا به دنبال کاری برویم(چه کاری؟)
برای اینکه ارشد از الان چگونه برنامه ریزی کنیم؟
آینده شغلی من و امثال من چیست؟(من زیاد الاقه به کارمند دولت شدن ندارم)
نیاز جامعه در چند سال آینده که ما وارد بازار کار میشویم را بیان فرمایید.

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
لطفا شغل فعلی و میزان تحصیلات و گرایش خودتون را در حال خاضر بفرمایید.
من گرایش برق قدرت و هنوز ترم ۲ کارشناسی هستم به من و دوستانی که مانند من هستند چه توصیه هایی دارید؟
چه درسهایی را خوب تر بخونیم.
در حین درس خواندن چه کارهایی انجام دهیم.
تابستان را نیز واحد برداریم یا به دنبال کاری برویم(چه کاری؟)
برای اینکه ارشد از الان چگونه برنامه ریزی کنیم؟
آینده شغلی من و امثال من چیست؟(من زیاد الاقه به کارمند دولت شدن ندارم)
نیاز جامعه در چند سال آینده که ما وارد بازار کار میشویم را بیان فرمایید.

سلام دوست عزیز
من در شرکت ایران ترانسفو مشغول به کار هستم، در ضمن مدرک کارشناسی در گرایش کنترل دارم.
دوست عزیز یکی از راه های مفید که می تونه آینده شغلی شما رو تضمین کنه، این هست که بعد از پایان تحصیلات هم در دروس تئوری در حد متوسط به بالا باشید و هم اینکه تعدادی دوره فنی و عملی رو طی کرده باشید.

پس توصیه من به شما این موارد هست:
1- سعی کنید سطح درسی شما پایینتر از متوسط نباشه(معدل کل بالا 16 باشه)
2- از دوره های سازمان فنی و حرفه ای به هیچ عنوان غافل نباشید.
3- به نرم افزارهای تخصصی رشته خودتون توجه ویژه داشته باشید، خصوصاً CYME, DigSILENT, Etap و ...
4- دروس اصلی رشته شما خصوصاً بررسی سیستم های قدرت رو توجه ویژه داشته باشید.
5- در انتخاب واحد تعادل را رعایت کنید(16 - 18 واحد ماکزیمم - تابستان رو به دوره های فنی و استراحت اختصاص بدین)
6- پیشنهاد من برای ادامه تحصیل ابتدا ورود به بازار کار و بسته به تخصص و نیاز کاری ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر است.
7- زبان انگلیسی را در راس امور قرار دهید.
8- جامعه کاری همیشه به افراد پر تلاش و پربار احتیاج داره.

انشاله با یه تصمیم درست آینده کاری خود رو تضمین نمایید.

simpatico4949

عضو جدید

دوستان عزیز، با توجه به تجربه های دوران دانشجوییم، و نوع کاری که بعد از پایان تحصیل داشتم، همواره با دانشجویان و افرادی مواجه می شدم که دارای دغدقه های فراوان برای پیدا کردن کار و شغل مناسب بودند، در صورتیکه من با توجه به برنامه ذهنی که داشتم کمتر دچار این مشکل بودم و در واقع تو هر مرحله ای که نیاز به ورود به یک حرفه و شغل داشتم خیلی راحت و تو زمان کمی تونستم به هدفم برسم. همیشه دوست داشتم به نحوی تجربیات خودم رو در اختیار دیگران قرار بدم و بتونم تو موفقیت دوستان و اطرافیانم شریک باشم. این موضوع باعث شد که الان بخوام این تاپیک رو ایجاد کنم تا از این طریق بتونم یک محلی برای تعامل با دوستان ایجاد کنم که هم تجربیات ناچیز خودم رو در اختیار دیگران قرار بدم و هم از تجربیات دیگران استفاده کنم.

لذا در این تاپیک سعی می کنم به سوالات و دغدقه های دوستان در زمینه نحوه پیدا کردن شغل مناسب و یا برنامه ریزی برای داشتن شغل مناسب پاسخ بدم. امیدوارم بتونم کمک ناچیزی به دوستان عزیزم کرده باشم.
با سلام و تشکر بابت راه اندازی این تاپیک
من دو سه هفته ای هست که سربازیم تمام شده و الان دارم دنبال کار می گردم به نظر شما با توجه به اینکه گرایش من قدرته از کجا شروع کنم ، وارد چه زمینه ای بشم که از نظر مالی و پیشرفت کاری توفیق بیشتری داشته باشم ، طی کردن دوره های فنی و حرفه ای در این مقطع پیشنهاد می دهید یا نه ، اگه نظرتون مثبته کدوم دوره ؟

تنها1903

عضو جدید

سلام ممنون از تایپیکتون
من کاردان برق قدرت هستم
میخواستم بدونم برای کارشناسی قدرت انتخاب کنم یا مخابرات کدوم بازار کار بهتری برای خانوما داره
بازم ممنون

آخرین ویرایش:

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام و تشکر بابت راه اندازی این تاپیک
من دو سه هفته ای هست که سربازیم تمام شده و الان دارم دنبال کار می گردم به نظر شما با توجه به اینکه گرایش من قدرته از کجا شروع کنم ، وارد چه زمینه ای بشم که از نظر مالی و پیشرفت کاری توفیق بیشتری داشته باشم ، طی کردن دوره های فنی و حرفه ای در این مقطع پیشنهاد می دهید یا نه ، اگه نظرتون مثبته کدوم دوره ؟

سلام با تبریک پایان خدمت سربازی
برای دانشجویان برق قدرت حداقل طی دوره های برق صنعتی الزامی هست، لذا در اولین فرصت برای این دوره ها اقدام کنید(البته در مراکز دولتی که رایگان می باشد)
مطالعه درس بررسی سستم های قدرت و آشنایی با نرم افزار های تخصصی برق قدرت DigSILENT و... خیلی میتونی براتون مفید باشه.
برای اخد تجربه کاری در سال اول خیلی سخت گیری نکنید، برای شروع حقوق وزارت کار نیز کافی است ولی به این حقوق قانع نباشید و پس از کسب یکسال تجربه کاری به فکر ارتقا شغلی و درآمد باشید.

موفقیت شغلی و مالی نیاز به طی زمان داره پس از روز اول فکر نکنید اگه کار با درآمد بالا پیدا نکنید نمی تونید موفق باشید. راز موفقیت تلاش و کسب تحربه مفید است. من در سالهای اول کارم با حداقل حقوق شروع کردم و با گذر زمان و کسب تجربه اقدام به درخواست حقوق بیشتر کردم.

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ممنون از تایپیکتون
من کاردان برق قدرت هستم
میخواستم بدونم برای کارشناسی قدرت انتخاب کنم یا مخابرات کدوم بازار کار بهتری برای خانوما داره
بازم ممنون

با سلام

از نظر کلی بازار برق رشته برق قدرت مناسب تر از برق مخابرات هست، چون خانم ها دفاتر مهندسی رو به محیط های صنعتی ترجیح می دهند پس باید در یادگیری زبان انگلیسی و نرم افزار های تخصصی به هیچ عنوان تعلل نکنید.

simpatico4949

عضو جدید
سلام با تبریک پایان خدمت سربازی
برای دانشجویان برق قدرت حداقل طی دوره های برق صنعتی الزامی هست، لذا در اولین فرصت برای این دوره ها اقدام کنید(البته در مراکز دولتی که رایگان می باشد)
مطالعه درس بررسی سستم های قدرت و آشنایی با نرم افزار های تخصصی برق قدرت DigSILENT و... خیلی میتونی براتون مفید باشه.
برای اخد تجربه کاری در سال اول خیلی سخت گیری نکنید، برای شروع حقوق وزارت کار نیز کافی است ولی به این حقوق قانع نباشید و پس از کسب یکسال تجربه کاری به فکر ارتقا شغلی و درآمد باشید.

موفقیت شغلی و مالی نیاز به طی زمان داره پس از روز اول فکر نکنید اگه کار با درآمد بالا پیدا نکنید نمی تونید موفق باشید. راز موفقیت تلاش و کسب تحربه مفید است. من در سالهای اول کارم با حداقل حقوق شروع کردم و با گذر زمان و کسب تجربه اقدام به درخواست حقوق بیشتر کردم.

ممنون که جواب دادین:gol::gol:
در حال حاضر مرکز ارتقای مهارت فنی و حرفه ای شهرک صنعتی شیراز (که رایگان هم است) دوره های زیر رو از اواخر فروردین برگزار می کنه به نظر شما کدام مناسبتر است ؟
1. برق صنعتی درجه 2
2. برق ساختمان درجه 1
3. کارور plc درجه 1
4. کارور plc درجه 2
5. مونتاژ کار و نصاب تابلو برق صنعتی
ضمن این نکته که من دیپلم فنی بودم سپس کاردانی گرفتم و سپس کارشناسی (از این جهت میگم که نسبت به بچه های نظری کار عملی بیشتری داشتیم)
تو این مدت به چند شرکت مشاوره ای مراجعه داشتم معمولا قسمت های مختلف دارن شامل (تولید ، انتقال، پست، توزیع ، ساختمان ، صنعتی و.... ) به نظر شما کدوم بخش بهتر است برای شروع چون معمولا اول کار هر زمینه ای انتخاب کنی تا آخر همونجا گیر میکنی !!!

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون که جواب دادین:gol::gol:
در حال حاضر مرکز ارتقای مهارت فنی و حرفه ای شهرک صنعتی شیراز (که رایگان هم است) دوره های زیر رو از اواخر فروردین برگزار می کنه به نظر شما کدام مناسبتر است ؟
1. برق صنعتی درجه 2
2. برق ساختمان درجه 1
3. کارور plc درجه 1
4. کارور plc درجه 2
5. مونتاژ کار و نصاب تابلو برق صنعتی
ضمن این نکته که من دیپلم فنی بودم سپس کاردانی گرفتم و سپس کارشناسی (از این جهت میگم که نسبت به بچه های نظری کار عملی بیشتری داشتیم)
تو این مدت به چند شرکت مشاوره ای مراجعه داشتم معمولا قسمت های مختلف دارن شامل (تولید ، انتقال، پست، توزیع ، ساختمان ، صنعتی و.... ) به نظر شما کدوم بخش بهتر است برای شروع چون معمولا اول کار هر زمینه ای انتخاب کنی تا آخر همونجا گیر میکنی !!!

با این توضیحات، مطمئناً شما پتانسیل بیشتری برای ورود به بازار کار رو دارید و خیلی از مباحث دوره های فنی حرفه ای رو بلد هستید ولی اگه نیاز به گرفتن به مدرک فنی حرفه ای دارید(به نظز من داشتن مدرک هم تاثیر زیادی دارد) در این مرحله برای شما برق صنعتی، کارور PLC درجه 2 و مونتاژ کار تابلو پیشنهاد میشه.

اگه می خواهید تو صنعت های مهم حظور داشته باشید(صنایع نیروگاهی و برق های منطقه ای) شناخت و آشنایی با مباحث تولید، انتقال و توزیع و.. اهمیت داره. اگه می خواهید در زمینه تابلو سازی و مسئول بخش برق شرکت ها و کارخانه ها باشید برق صنعتی اهمیت داره و اگر در زمینه برق ساختمان می خواهید کار کنید که مشخص هست.

البته تجربه من میگه برای ورود به بخش های نیروگاهی نیز شناخت کامل برق صنعتی خیلی مهم هست و تاثیر به سزایی داره.

simpatico4949

عضو جدید
با این توضیحات، مطمئناً شما پتانسیل بیشتری برای ورود به بازار کار رو دارید و خیلی از مباحث دوره های فنی حرفه ای رو بلد هستید ولی اگه نیاز به گرفتن به مدرک فنی حرفه ای دارید(به نظز من داشتن مدرک هم تاثیر زیادی دارد) در این مرحله برای شما برق صنعتی، کارور PLC درجه 2 و مونتاژ کار تابلو پیشنهاد میشه.

اگه می خواهید تو صنعت های مهم حظور داشته باشید(صنایع نیروگاهی و برق های منطقه ای) شناخت و آشنایی با مباحث تولید، انتقال و توزیع و.. اهمیت داره. اگه می خواهید در زمینه تابلو سازی و مسئول بخش برق شرکت ها و کارخانه ها باشید برق صنعتی اهمیت داره و اگر در زمینه برق ساختمان می خواهید کار کنید که مشخص هست.

البته تجربه من میگه برای ورود به بخش های نیروگاهی نیز شناخت کامل برق صنعتی خیلی مهم هست و تاثیر به سزایی داره.
ممنون از توضیح هاتون ...
باز هم اگه موردی برام پیش امد حتما از تجارب شما استفاده خواهم کرد ...
موفق و موید باشید :gol::gol::gol:

X P R E S S

عضو جدید
سلام
با تشکر از آغاز این تاپیک.
-بنده ترم 2 کارشناسی ناپیوسته قدرت هستم.بنظر شما در ابتدا ارشد را ادامه بدهم یا اول به بازار کار وارد بشوم؟
-در کل کار برای کارشناسی مناسب تر پیدا میشه یا برای ارشد؟
-تفاوت بین دانشگاه ها چه تاثیری در یافتن شغلی مناسب دارد؟(کسانی که وارد بازار کار شده اند همگی از دانشگاه های معتبر هستند ؟با مدرک غیرانتفاعی و آزاد هم می شود به شغلی خوب امیدوار بود؟)
-نرم افزار های مورد نیاز گرایش قدرت چیست؟(به غیر از موارد ذکر شده در پست های قبل)
-چگونه وارد بازار کار شده اید؟(نحوه قبولی در شرکت که آیا با آزمون استخدامی بود و در مصاحبه چه چیزهایی پرسیده شد؟)
-شغل های قبلی شما چی بودند و آیا برای استخدام در ترانسفو کمکی به شما کردند؟
-دوره های فوق آکادمیک که گذرانده اید را نام ببرید؟(فنی و حرفه ای-زبان خارجه و ......)
-مدرک IELTS تاثیری در شغل مناسب دارد یا فقط آشنایی در سطح خوب کافی است؟
تشکر فراوان

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
با تشکر از آغاز این تاپیک.
-بنده ترم 2 کارشناسی ناپیوسته قدرت هستم.بنظر شما در ابتدا ارشد را ادامه بدهم یا اول به بازار کار وارد بشوم؟
-در کل کار برای کارشناسی مناسب تر پیدا میشه یا برای ارشد؟
-تفاوت بین دانشگاه ها چه تاثیری در یافتن شغلی مناسب دارد؟(کسانی که وارد بازار کار شده اند همگی از دانشگاه های معتبر هستند ؟با مدرک غیرانتفاعی و آزاد هم می شود به شغلی خوب امیدوار بود؟)
-نرم افزار های مورد نیاز گرایش قدرت چیست؟(به غیر از موارد ذکر شده در پست های قبل)
-چگونه وارد بازار کار شده اید؟(نحوه قبولی در شرکت که آیا با آزمون استخدامی بود و در مصاحبه چه چیزهایی پرسیده شد؟)
-شغل های قبلی شما چی بودند و آیا برای استخدام در ترانسفو کمکی به شما کردند؟
-دوره های فوق آکادمیک که گذرانده اید را نام ببرید؟(فنی و حرفه ای-زبان خارجه و ......)
-مدرک IELTS تاثیری در شغل مناسب دارد یا فقط آشنایی در سطح خوب کافی است؟
تشکر فراوان

با سلام

مطمئناً مدارج بالای تحصیلی در ورود به کار تاثیر داره ولی نکته که من همواره با اون در محیز های مختلف مواجه بودم اینه که مدارج بالاتر همواره باعث بالاتر رفتن سطح توقع افراد میشه و در صورتیکه کار با حقوق و شرایط مناسب پیدا نکنند خیلی زود سرحورده و افسرده میشند افراد. بهترین حالت ادامه تحصیل به نظر من(این نظر من هست و وحی منزل نیست ) انتخاب شغل و سپس ادامه تحصیل هست.

در خصوص نوع د اانشگاه باید بگم دارا بودن مدرک از دانشگاه های معتبر معمولاً امتیاز مثبتی است ولی همواره دانشگاه های دیگه هم شانس خودشون رو دارند پس این موضوع مسئله نا امید کننده ای نیست. ولی سعی کنید از سطح علمی متوسط به بالایی برخوردار باشید. در ضمن داشتن مدارگ از دانشگاه های معتبر در محاسبه پایه حقوق تاثیر مثبتی داره.

کلاً داشتن مهارت های بالا در نرم افزارهای کامپیوتری و کامپیوتر امتیاز بسیار خوبی حساب میشه. برای رشته قدرت نرم افزار زیاد هست مهمترینهاشو گفتم ولی به اون لیست میشه EMTP، AutoCAD Electrical، PLS CADD و ... رو نیز اضافه کرد.

من در مصاحبه های مختلفی برای پیدا کردن شغل شرکت کردم ولی در خصوص شغل فعلیم، نحوه پیدا کردن کار از طریق آگهی ر.زنامه همشهری بود. در مرحله اول گزینش بر اساس رزومه بود(داشتن رزومه خوب خیلی مهم است). در مرحله دوم یک مصاحبه تخصصی بود که با توجه به نوعی شغل مد نظر در خصوص شبکه های صنعتی بیشتر پرسش هایی مطرح شد. مرحله سوم مصاحبه با مدیر عامل و بیشتر با نگرش روانشناسانه بود. در پایان از بین 140نفر که رزومه آنها پذیرفته شده بود من نفر دوم شدم. بین نفر اول و دوم یک پروژه مشترک مطرح شد که بعد از یک هفته کار من انتخاب شدم.

من در شغل قبلی که بیشتر در زمینه مهندسی معکوس و آموزش بود 2 سال سابقه کار داشتم که یکسال اون در زمان تحصیلم بود و حقوق بالایی دریافت نمی کردم. ولی برای کار جدیدم بسیار مفید بود. البته سوابق کاری دیگه ای هم در دوران تخصیل داشتم که خیلی برای استخدام ازشون استفاده نکردم.

من دوره جانبی زیاد گذروندم: برق صنعتی درجه 2 و 1 - برق ساختمان - PLC - هیدرولیک و پنوماتیک - ابزار دقیق - میکروکنترلر- دیپلم زبان(لازم به ذکر هست همگی دارای مدرک میباشد)

برای استخدام زبان فنی خیلی مهم است ولی داشتن مدرک های بین الملی برای شرکت های بین الملی(شرکت خارجی فعال در ایران - یا شرکت ایرانی فعال در خارج از ایران) خیلی خیلی امتیاز خوبی هست.

با آرزوی موفقیت شما

Farhan_Ariamehr

عضو جدید
سلام و درود به شما دوست عزیز
خیلی ممنونم از شما به خاطر اینکه تجربه های ارزشمند خودتون رو در اختیار دیگران قرار میدید
من الان ترم 4 برق قدرت هستم و هدفم ایجاد یه شرکت فنی-مهندسی هستش. (البته نه بلافاصله پس از فارغ التحصیلی!) چه پیشنهادهایی واسه من دارید؟؟ روی چه زمینه هایی بیشتر کار کنم و تجربه کسب کنم؟
البته من خیلی کلی عرض کردم که سرتون رو درد نیارم اگه جزئیات بیشتر لازم بود، بفرمایید تا بگم

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام و درود به شما دوست عزیز
خیلی ممنونم از شما به خاطر اینکه تجربه های ارزشمند خودتون رو در اختیار دیگران قرار میدید
من الان ترم 4 برق قدرت هستم و هدفم ایجاد یه شرکت فنی-مهندسی هستش. (البته نه بلافاصله پس از فارغ التحصیلی!) چه پیشنهادهایی واسه من دارید؟؟ روی چه زمینه هایی بیشتر کار کنم و تجربه کسب کنم؟
البته من خیلی کلی عرض کردم که سرتون رو درد نیارم اگه جزئیات بیشتر لازم بود، بفرمایید تا بگم

با سلام
تاسیس شرکت فنی و مهندسی روی کاغذ بسیار ساده است و پس از طی یک سری مراحل اداری می تونید ثبتش کنید، ولی نکته مهم برای اینکار، انتخاب زمینه فعالیت مناسب است و بعد از اون داشتن یک هیئت مدیره قوی از نظر تجربه شغلی خوب و مدارک تحصیلی بالا می باشد چراکه برای اخذ مجوزهای لازم برای شرکت نیز به کادر هیئت مدیره قوی هست. البته داشتن سرمایه مناسب می تونه کمک شایانی به شما بکنه.

اما اگه سرمایه بالایی نداره و افراد با تجربه برای تاسیس شرکت کنارت نیست پیشنهاد من برای شروع کار مراکز رشد و پارک های علم و فن آوری هست که از ایده ها و طرح های دانشجویان و افراد تازه فارغ التحصیل شده حمایت می کند، است. پس بسته به شهر و استان محل سکونت به سایت مرکز رشد و یا پارک علم و فن آوری مراجعه کنید و اطلاعات تکمیلی رو از اون سایتها کسب نمایید.

با آرزوی موفقیت

Ir. A. P

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ممنون از تاپیکتون
من ترم اخر کارشناسی قدرت هستم ولی هیچ تجربه کاری ندارم یعنی حتی برای کاراموزیم هم کاری نداشتیم که بشه تجربه ای توش بدست اورد یا حتی با بعضی از مشکلات اشنا شد. از طرفی فکر میکنم خیلی درسا دارن تئوری میشن تا این حد که دوست دارم قبل از خوندن برای ارشد یه مدت کار کنم و بعد تو همون زمینه درسو ادامه بدم چون اگه همین روال ادامه پیدا کنه زیاد جالب نیست.
نظر شما چیه؟
و اینکه چطور میشه تجربه عملی بدست اورد؟

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ممنون از تاپیکتون
من ترم اخر کارشناسی قدرت هستم ولی هیچ تجربه کاری ندارم یعنی حتی برای کاراموزیم هم کاری نداشتیم که بشه تجربه ای توش بدست اورد یا حتی با بعضی از مشکلات اشنا شد. از طرفی فکر میکنم خیلی درسا دارن تئوری میشن تا این حد که دوست دارم قبل از خوندن برای ارشد یه مدت کار کنم و بعد تو همون زمینه درسو ادامه بدم چون اگه همین روال ادامه پیدا کنه زیاد جالب نیست.
نظر شما چیه؟
و اینکه چطور میشه تجربه عملی بدست اورد؟

با سلام

بهتیرن راه برای شروع کارآموزی بود، که ظاهراً نتونستین تجربه خوبی کسب کنید ازش. با توجه به آیدیتون که ظاهراً از خانم های انجمن هستید، برای شما پیشنهاد می کنم روی نرم افزار تمرکز کنید چون برای ورود به بازار رشته قدرت شما می تونید از طریق نرم افزارهای مهم این رشته کار خودتون رو شروع کنید. در تاپیک های قبلی در مورد نرم افزارهای رشته برق صحبت کردم.
به نظر من هم کار درستی می کنید اول میرید سراغ کار، چون تجربه کاری می تونه به شما دید بهتری برای ادامه تحصیل بده.

موفق باشید

f.babaei

عضو جدید
اوضاع کار بعد از بازگشت به ایران

اوضاع کار بعد از بازگشت به ایران

سلام. من اطلاعاتی در مورد کار بعد از بازگشت به ایران میخوام. اگه کسی دکترای کنترل یا یکی از گرایشهای برق رو دریکی ازکشورای اروپایی بگیره آیا بعد از بازگشت به ایران میتونه کار خوب گیر بیاره،آخه من شنیدم این افراد توی صنعت چون حقوق بالا میخواند جایی ندارند واگه شانس داشته باشند شاید بعداز یکسال معطلی بتونند استاد دانشگاه بشند که اونم..........؟؟؟!!!-اگه ازدوستان کسی هست که با اینجور افراد برخورد داشته ممنون میشم که تجربش رو ارائه بده
باسپاس

xanth

عضو جدید
سلام ممنون از این که تجربیاتتون رو در اختیار ما قرار می دین. من ترم آخر مخابراتم و ارشد هم با توجه به رتبم تهران قبول می شم. به نظرتون در دوران ارشد می تونم کار هم بکنم؟ اگه می شه دنبال چه جاهایی باشم؟

مرسی.

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام. من اطلاعاتی در مورد کار بعد از بازگشت به ایران میخوام. اگه کسی دکترای کنترل یا یکی از گرایشهای برق رو دریکی ازکشورای اروپایی بگیره آیا بعد از بازگشت به ایران میتونه کار خوب گیر بیاره،آخه من شنیدم این افراد توی صنعت چون حقوق بالا میخواند جایی ندارند واگه شانس داشته باشند شاید بعداز یکسال معطلی بتونند استاد دانشگاه بشند که اونم..........؟؟؟!!!-اگه ازدوستان کسی هست که با اینجور افراد برخورد داشته ممنون میشم که تجربش رو ارائه بده
باسپاس

سلام دوست گرامی

شما نکات اصلی رو ذکر کردین، چون واقعیت این است که با سطح تحصیلات شما باید یا وارد واحد تحقیقات بشوید و یا کار آکادمیک انجام دهید. البته امکان تدریس به صورت حق التدریس در دانشگاههای آزاد، غیر انتفاعی، پیام نور و .. مقدور هست ولی حق الزحمه عمدتاً پایین هست.

البته با توجه به اینکه به علت تحریم ها، واحد های تحقیق و توسعه (R&D) شرکت ها در حال گسترش هست، می تونید در این واحدها دنبال کار باشید.
از نظر من باید تمکرزتون رو واخدهای تحقیق و توسعه سازمانها و تدریس حق التدریس باشه، تا بعد از اینکه سوابق کاری لازم رو پیدا کردین، بتونید در محل مناسب شغلی خود قرار بگیرید.

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام ممنون از این که تجربیاتتون رو در اختیار ما قرار می دین. من ترم آخر مخابراتم و ارشد هم با توجه به رتبم تهران قبول می شم. به نظرتون در دوران ارشد می تونم کار هم بکنم؟ اگه می شه دنبال چه جاهایی باشم؟

مرسی.

دوست عزیز دانشجو و فارغ التحصیل تو رشته مخابرات خصوصاً گرایش سیستم زیاد هست و رقابت شدید تر هست. اما تو زمینه میدان جا برای کار بیشتر هست چون درصد فارغ التحصیلانش کمتر هست و زمینه فعالیت و پیشرفت خوبی داره. پس سعی کن رویکرد میدانی داشته باشی و تا می تونی با نرم افزار های تخصصی میدان آشنا بشی. شرکت هایی که در زمینه مخابرات فعال هستند از افراد با پتانسیل میدان استقبال می کنند. در ضمن صنایع الکترونیک نیز در صورت تجربیات خوب می تونه پذیرای شما باشه.

mohamad7777777

عضو جدید
با سلام ، من دانشجوی کارشناسی برق قدرت هستم ، ترم 5،يکی از دانشگاه های دولتی تهران.
ميخواستم بدونم که چه زمانی بايد دنبال کار باشم ، الان وقتش شده که جايی مشقول شم
آخه شنيدم که اگر در زمان تحصيل يه کار گير بياريم ميتونه بعدا به عنوان سابقه کار به حساب بياد
کجا بايد دنبال کار بگردم ؟
صفحه نيازمنديها ؟
خودم برم شرکت های مختلف و پرس و جو کنم ؟
اصلاً ميتونم کار پاره وقت گير بيارم ؟
با تشکر

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام ، من دانشجوی کارشناسی برق قدرت هستم ، ترم 5،يکی از دانشگاه های دولتی تهران.
ميخواستم بدونم که چه زمانی بايد دنبال کار باشم ، الان وقتش شده که جايی مشقول شم
آخه شنيدم که اگر در زمان تحصيل يه کار گير بياريم ميتونه بعدا به عنوان سابقه کار به حساب بياد
کجا بايد دنبال کار بگردم ؟
صفحه نيازمنديها ؟
خودم برم شرکت های مختلف و پرس و جو کنم ؟
اصلاً ميتونم کار پاره وقت گير بيارم ؟
با تشکر

مطمناْ هر تجربه برای شما سابقه کار خواهد بود. اول از همه یک رزومه برای خودتون درست کنید. بعد از اون باید روشهای مختلف رو امتحان کنید از نیازمندی روزنامه ها تا اراسل رزومه برای شرکت های مختلف. عمدتاْ‌ کارهای تحقیقاتی پاره وقت هست.

ولی باید در این مقطع رزومه آموزشی خودتون رو تکمیل کنید.

mohamad7777777

عضو جدید
مطمناْ هر تجربه برای شما سابقه کار خواهد بود. اول از همه یک رزومه برای خودتون درست کنید. بعد از اون باید روشهای مختلف رو امتحان کنید از نیازمندی روزنامه ها تا اراسل رزومه برای شرکت های مختلف. عمدتاْ‌ کارهای تحقیقاتی پاره وقت هست.

ولی باید در این مقطع رزومه آموزشی خودتون رو تکمیل کنید.

ممنون از راهنماييتون ،
من دوره avr رو دارم تويه مرکز فنی حرفه ای اموزش ميبينم بعد از اون هم اينشلّا واسه plc اقدام ميکنم
آيا اين دوره ها به درد رزومه هم ميخورن ؟
چه کارهايی رو پيشنهاد ميکنيد انجام بدم که به رزومه هم کمک کنه ؟

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
ممنون از راهنماييتون ،
من دوره avr رو دارم تويه مرکز فنی حرفه ای اموزش ميبينم بعد از اون هم اينشلّا واسه plc اقدام ميکنم
آيا اين دوره ها به درد رزومه هم ميخورن ؟
چه کارهايی رو پيشنهاد ميکنيد انجام بدم که به رزومه هم کمک کنه ؟

با توجه به اینکه گرایش شما برق قدرت هست نمی بایست سراغ AVR می رفتید ولی با این حال دوره مفیدی براتون هست.
شما می تونید دوره های برق صنعتی درجه 1 و 2 رو قبل از دوره PLC نیز بگذرانید.
در ضمن برای شما آشنایی و تسلط بر روی نرم افزارهای تخصصی رشتتون نظیر DigSIELNT و CYME و ... خیلی مفید خواهد بود.
اگه به مبحث انرژی های نو نیز علاقمند هستید این زمینه کاری بازار رو به رشدی در پیش داره آشنایی و کسب تجربه در این زمینه نیز خالی از لطف نیست.

در ضمن اخیراً در شرکت های وابسته به وزارت نیرو مبحث GIS خیلی مورد توجه هست، این زمینه نیز می تونه براتون بازار کاری خوبی رو به ارمغان بیاورد.

aitan

عضو جدید
با سلام
برای پیدا کردن کار در رشته مخابرات چه نرم افزاری پیشنهاد می کنید
تشکر از زحماتتون

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
برای پیدا کردن کار در رشته مخابرات چه نرم افزاری پیشنهاد می کنید
تشکر از زحماتتون

نرم افزار برای رشته مخابرات زیاد هست و با توجه به اینکه نرم افزارهای این رشته به دانش تئوری بالایی هم نیاز داره نمیشه بدون داشتن زمینه کاری خیلی روشون مانور داد ولی خوب نرم افزارهای معروف این رشته عبارتند از:
Ansoft HFSS, Advanced Design System - ADS، CST Studio Suite, Feko و HSPICE

ولی نکته ای که می تونم اینجا بهتون یادآوری کنم، اینه که بازار کار گرایش میدان مخابرات خیلی بهتر هست لذا سعی کن نرم افزارهای میدانی رو بیشتر کار کنی.

r1390

عضو جدید
با عرض سلام و سپاس از راهنمایی شما. از لحاظ بازارکار کدام زیر شاخه برق قدرت بهتر است؟

Paydar91

کاربر فعال تالار مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
با عرض سلام و تشکر از شما استارتر محترم واقعا خیلی خوشحالم که ادمایی هستند که راه پیشوامون مولا امیر(ع) در پیش میگیرند و فارغ از خیلی چیزا بی هیچ چشم داشتی تجارب خودشونو در اختیار بقیه میزارند....
.
.
دوست من با توجه به این که شما دارید کار میکنید و مسلما در کنارتون باید هم همکارانی رو داشته باشید که مدارک بالاتری دارند و هم هم سطح شما هستند و...
و این که از روی نوشته هاتون متوجه شدم که خیلی اصرار بیش تری دارید بعد گرفتن لیسانس و خدمت و جذب بازار کار شیم و بعدش اگه شد ادامه ی تحصیل و...
حالا گذشته از اینا خواستم من در این موارد منو راهنمایی کنید....ممنون میشم..
1 در رابطه با کلاس های فنی و حرفه ای من توی مشهد رفتم باور کنید جواب سر بالا میدند وبعدش هم یه دوره هایی داشت که بالای فکر 2400 ساعت بود که باید حتما کارت پایان خدمت میداشتیم و ... خلاصه ما رو به کل ناامید کرد...میخواستم بدونم چطوریاست من اشتباه میکنم یا اونا ؟؟
2 در رابطه با زبان فنی منظورتون چی بود؟؟
3 بعدش من اگه بخوام برم یه جا کار اموزی کنم به طور کاملا رایگان و این که صرفا در کنار تئوری قوی کار هم یاد بگیرم بایددقیقا چیکار کنم و به اصطلاح از کجا شروع بکنم به نظر شما؟؟
4 واقعا بعضی وقتا ناامید میشم از درس خوندن...البته با این حال بازم درس خوندن از همه چی بهتره....

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
با عرض سلام و سپاس از راهنمایی شما. از لحاظ بازارکار کدام زیر شاخه برق قدرت بهتر است؟

با سلام

دوست عزیز، هیچ قانون کلی در این زمینه وجود نداره، میزان مهارت و تجربه شما باعث میشه در هر زیر شاخه ای بتونید به سطح مطلوبی از درآمد برسید.

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
با عرض سلام و تشکر از شما استارتر محترم واقعا خیلی خوشحالم که ادمایی هستند که راه پیشوامون مولا امیر(ع) در پیش میگیرند و فارغ از خیلی چیزا بی هیچ چشم داشتی تجارب خودشونو در اختیار بقیه میزارند....
.
.
دوست من با توجه به این که شما دارید کار میکنید و مسلما در کنارتون باید هم همکارانی رو داشته باشید که مدارک بالاتری دارند و هم هم سطح شما هستند و...
و این که از روی نوشته هاتون متوجه شدم که خیلی اصرار بیش تری دارید بعد گرفتن لیسانس و خدمت و جذب بازار کار شیم و بعدش اگه شد ادامه ی تحصیل و...
حالا گذشته از اینا خواستم من در این موارد منو راهنمایی کنید....ممنون میشم..
1 در رابطه با کلاس های فنی و حرفه ای من توی مشهد رفتم باور کنید جواب سر بالا میدند وبعدش هم یه دوره هایی داشت که بالای فکر 2400 ساعت بود که باید حتما کارت پایان خدمت میداشتیم و ... خلاصه ما رو به کل ناامید کرد...میخواستم بدونم چطوریاست من اشتباه میکنم یا اونا ؟؟
2 در رابطه با زبان فنی منظورتون چی بود؟؟
3 بعدش من اگه بخوام برم یه جا کار اموزی کنم به طور کاملا رایگان و این که صرفا در کنار تئوری قوی کار هم یاد بگیرم بایددقیقا چیکار کنم و به اصطلاح از کجا شروع بکنم به نظر شما؟؟
4 واقعا بعضی وقتا ناامید میشم از درس خوندن...البته با این حال بازم درس خوندن از همه چی بهتره....

با سلام
عذر خواهی می کنم بابت اینکه خیلی با تاخیر دارم جوابتون رو میدم. امیدوارم به کارتون بیاد.
در خصوص سوالهاتون به ترتیب شماره سوال پاسخ را ذکر می کنم:
1- دوره های فنی حرفه ای که به صورت رایگان برگزار میشه معوملاً طولانی مدت، و در طول هفته برگزار خواهد شد(همانند کلاس مدرسه) و بسیار وقت گیر هست، ولی نکات زیر ممکنه بتونه به شما کمک کنه:
1.1- با توجه به اینکه درخواست برای دوره های رایگان زیاد هست الویت رو با کسایی قرار دادند که کارت پایان خدمت داشته باشند، ولی این یه قانون رسمی نیست بلکه برای کاهش تعداد متقضیان صورت میگیرد. تجربه ما برای حل این مشکل (البته من مشکل پایان خدمت نداشتم ولی دوستانی که این مشکل رو داشتند به این نحو حل شد مشکلشون) سعی کردیم از ماکری که دسترسیش به عموم سخت تر هست رو انتخاب کنیم، به عنوان مثال در شهر شیراز با مراجعه به مرکزی که در شهرک صنعتی شیراز واقع بود و فاصله با شهر داشت تونستیم از دوره های رایگان با تعداد روز کمتر (چون مخاطبین اکثراً شتغل بودند دوره های 2 یا 3 روز در هفته) استفاده نماییم و با توجه به خلوت بودن مرکز، داشتن کارت پایان خدمت الزامی نبود.
1.2- روش دیگه مراجعه به آموزشگاه های آزاد فنی و حرفه ای هست که شهریه مصوب فنی حرفه ای را اخذ می کنند ولی مدرک معتبر فنی و حرفه ای می دهند (اگه می خواهید خیلی سریع در دوره های شرکت کنید و تمام طول روز در گیر نباشید و پرداخت هزینه مشکلی نداشت این روش خیلی بهینه است)

2- در خصوص زبان فنی این نکته مد نظر هست که اگر تسلط کامل به زبان انگلیسی ندارید حداقل در حدی که بتونید اسناد فنی رشته خودتون رو بتونید بخونید اطلاعات زبانی داشته باشید.

3- دوست عزیز معمولاً به علت مسائل حقوقی و بیمه ای، خیلی شرکت ها از پذیرش افراد بصورت حتی رایگان معذور هستند مگر اینکه شرکت با فرد آشنا باشد. اگر هم مد نظر شما دوره کارآموزی دانشگاه هست که یک سامانه اینترنتی به این منظور ایجاد شده که می تونید با توجه به رشته و شهراز میان گزینه ها محل کارآموزی خود را انتخاب نمایید. http://karamouzi.irost.org/

4- باید تعادل رو در پروسه تحصیل رعایت کنید اجازه ندیدن از حد نرمال پایین تر بیایید ولی اگه درس خوندن زیادی کسل کننده شده برات سعی کنید دنبال دوره های تخصصی و آموزشی فنی قبل از پایان تحصیل باشید.

امیدوارم شما و همه دوستان موفق باشند.

• Like
واکنش ها: iQl