گفتگوی خودمانی ارشدی های برق 95

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
گرایش قدرت⚡️(الکترونیک قدرت):
شاکله اصلي صنعت برق همه کشور ها را مهندسین برق قدرت تشکیل می دهند. حتی نگاه عامیانه مردم هم به مهندسان برق هم حاکی از این است که ذات مهندسی برق یعنی توليد، انتقال و استفاده از انرژی الکتریکی برای آسان کردن کارها.
شاید دلیل این موضوع آن باشد که تاریخچه صنعت برق را مهندسان برق قدرت رقم زده اند و دیگر گرایش های این رشته به نسبت "نو ظهور تر" هستند.

مهندسی قدرت به بخش های مختلفی قابل تقسیم است:
✍الکترونیک قدرت :
اگر درس الکترونیک صنعتی را در لیسانس گذرانده باشید حال و هوای کلی این شاخه را می دانید.
تقریبا در همه ی کارخانه ها و صنایع نفوذ این شاخه از مهندسی برق دیده می شود
از مترو و قطارهای برقی گرفته تا صنایع جوشکاری و ...
ویژگی اصلی مهندسین الکترونیک قدرت موفق آن است که براي تحقق ایده هایشان باید کار عملی بلد باشند و سختی های آن را هم برای ورود به دنیای صنعت و هم برای رشد آکادمیک به جان بخرند. بد نیست بدانید بدون نتایج عملی (experimental results ) چاپ مقاله در هیچ ژورنال معتبری میسر نیست.
بهترین مقالات در این زمینه هم در
IEEE transaction، industrial electronics
قابل دسترسي است.
قابل توجه آن دسته از عزیزانی که مدعی هستند علم در مهندسی قدرت به رکود رسیده باید عرض کنم که بسیاری از کلید های الکترونیک قدرت موجود در بازار قدمت چندانی ندارند.
یعنی شرکت های بسیار بزرگی در دنیا در حال تحقیق و توسعه ادوات الکترونیک قدرت هستند و روز به روز ابزارهایی با ویژگی های جدید تر و محدودیت های کمتر روانه بازار میکنند و این یعنی الکترونیک قدرت بسیار پوياتر از آن چیزی است که غالب دانشجويان متصور هستند.
در دانشگاه های بزرگ کشور اساتید بنام و شاخصی در این زمینه فعالیت میکنند.
تقریبا هیچ دانشگاه خوبی در کشور نداریم که استاد با زمینه کاري مرتبط با الکترونیک قدرت نداشته باشد.
برخی از این اساتید انجمن الکترونیک قدرت ایران (PESI) را تشکیل داده اند که با جستجوی این انجمن در اینترنت می توانید با فعالیت های این انجمن آشنا شوید.
شاید معتبرترین کنفرانس مهندسی برق مرتبط با الکترونیک قدرت در ایران کنفرانس PEDSTC باشد که مقالات آنindex در سایت ieeeمي شوند.

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
گرايش مخابرات میدان

یکی از پیچیده ترین و Hi-tech ترین رشته های مهندسی ، علم مهندسی مخابرات میدان است. تفاوت مخابرات میدان و سیستم این است که مخابرات سیستم درباند IFیا همان فرکانس میانی کار میکنه، ولی مخابرات میدان در باندRF یا همان فرکانس بالای رادیویی کار میکنه.
مخابرات میدان بیشتر تمرکز روی فرکانس بالا دارد که طول موج در مقایسه با ابعاد مدار و یا سازه مورد بررسی قابل قیاس باشد که دیگر نظریه مدار صادق نبوده و باید از نظریه الکترومغناطیس استفاده کرد.
در مبحث میدان، مهندسان با ارسال، انتشار و دریافت امواج الکترومغناطیسی از طریق یک کانال مخابراتی که می‌تواند فضای آزاد در مخابرات بی‌سیم و یا یک فیبر نوری در مخابرات فیبر نوری باشد و فرستنده و گیرنده که می‌تواند یک آنتن ماهواره در مخابرات ماهواره‌ای و یا یک مدار الکترونیکی در مخابرات فیبر نوری باشد ، سروکار دارند. به عبارت دیگر، می‌توان گفت مهندسین میدان به‌طور عمده با جنبه‌ی فیزیکی چگونگی انتقال امواج حاوی اطلاعات، از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر روبه‌رو هستند. بدین‌ترتیب مهندسی مخابرات میدان رابطه زیادی با فیزیک کاربردی (در قسمت الکترومغناطیس) دارد به طوریکه نزدیکترین رشته به فیزیک می باشد.
از نرم افزار های این رشته هم میتوان به CST ,HFSS,FEKO و ... اشاره کرد.
در مورد بازارکار در ایران در بخش های دولتی و نظامی (ارتش و سپاه) ، صدا و سیما ،کارهای پژوهشی در دانشگاه ها و در سطح مراکز تحقیقاتی و همچنین در ارتباطات رادیویی که برای مخابرات به کار می رود میتوان اشاره کرد. البته امروزه شرکت های خصوصی دانش بنیان شده اند و قراردادهای خوبی با متخصصین این رشته برقرار میکنند. البته نیاز است که داوطلب در حین تحصیل با شرکتهای مختلف آشنا باشد تا درآینده در تعیین شغل انتخاب درستی داشته باشد.

amin_amini

عضو جدید
من که 8/1 اعزامم.
بعد خدمت برای ارشد فکر میکنم.
فعلا رو رزومم و زبان های خارجه کار میکنم.
ان شااله که بقیه دوستان هم به مراد دلشون برند.

alice7952

عضو جدید
گرايش مخابرات میدان

یکی از پیچیده ترین و Hi-tech ترین رشته های مهندسی ، علم مهندسی مخابرات میدان است. تفاوت مخابرات میدان و سیستم این است که مخابرات سیستم درباند IFیا همان فرکانس میانی کار میکنه، ولی مخابرات میدان در باندRF یا همان فرکانس بالای رادیویی کار میکنه.
مخابرات میدان بیشتر تمرکز روی فرکانس بالا دارد که طول موج در مقایسه با ابعاد مدار و یا سازه مورد بررسی قابل قیاس باشد که دیگر نظریه مدار صادق نبوده و باید از نظریه الکترومغناطیس استفاده کرد.
در مبحث میدان، مهندسان با ارسال، انتشار و دریافت امواج الکترومغناطیسی از طریق یک کانال مخابراتی که می‌تواند فضای آزاد در مخابرات بی‌سیم و یا یک فیبر نوری در مخابرات فیبر نوری باشد و فرستنده و گیرنده که می‌تواند یک آنتن ماهواره در مخابرات ماهواره‌ای و یا یک مدار الکترونیکی در مخابرات فیبر نوری باشد ، سروکار دارند. به عبارت دیگر، می‌توان گفت مهندسین میدان به‌طور عمده با جنبه‌ی فیزیکی چگونگی انتقال امواج حاوی اطلاعات، از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر روبه‌رو هستند. بدین‌ترتیب مهندسی مخابرات میدان رابطه زیادی با فیزیک کاربردی (در قسمت الکترومغناطیس) دارد به طوریکه نزدیکترین رشته به فیزیک می باشد.
از نرم افزار های این رشته هم میتوان به CST ,HFSS,FEKO و ... اشاره کرد.
در مورد بازارکار در ایران در بخش های دولتی و نظامی (ارتش و سپاه) ، صدا و سیما ،کارهای پژوهشی در دانشگاه ها و در سطح مراکز تحقیقاتی و همچنین در ارتباطات رادیویی که برای مخابرات به کار می رود میتوان اشاره کرد. البته امروزه شرکت های خصوصی دانش بنیان شده اند و قراردادهای خوبی با متخصصین این رشته برقرار میکنند. البته نیاز است که داوطلب در حین تحصیل با شرکتهای مختلف آشنا باشد تا درآینده در تعیین شغل انتخاب درستی داشته باشد.

کاش درباره مخابرات سیستم هم توضیحی می دادین ...درباره مهندسی پزشکی هم ...

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
مخابرات سیستم

با توجه به پيشرفت تكنولوژي در دنيا و گرايش آن به سمت موبايل، وايرلس و پردازش اطلاعات و سيگنال ها، جذايت اين گرايش بر كسي پوشيده نيست، چرا كه ارتباط ديجيتال نسبت به آنالوگ در سال هاي اخير پيشي گرفته و به دليل قدرت عمل ساده تر در طراحي و پياده سازي و همچنين كسب اطمينان بيشتر نسبت به ارسال موفق داده ها، علاقه محققين به اين نوع ارتباط جذب شده است. موضوعات قابل تحقيق و بررسي در اين گرايش را مي توان به صورت زير طبقه بندي نمود:
١. وايرلس و شبكه
٢. پردازش سيگنال( اعم از تصوير، صوت، سيگنال هاي راداري و ...)
٣. تئوري اطلاعات( براي آن دسته از داوطلباني كه صرفا علاقه به كارهاي تئوري دارند بسيار گزينه ي مناسبي ميباشد)
٤. داده هاي عظيم(Big Data)
٥. بينايي ماشين
٦. مخابرات نوري و...
تقسيم نمود.
با توجه به گستردگي موضوعات در انتخاب پروژه كارشناسي ارشد(به صورت تئوري و يا كاربردي) لذا داوطلب براي انجام تحقيقات مورد علاقه ي خود قدرت عمل بيشتري دارد. البته در بعضي دانشگاه ها گرايش هايي چون شبكه را از زير مجموعه ي مخابرات سيستم تفكيك نموده اند بنابراين داوطلب از همان ابتدا براي انتخاب گرايش خود لازم است بداند كه دقيقا در چه حوزه اي مايل به تحقيق و فعاليت مي باشد. براي هر يك از موضوعات مجلات علمي متنوعي موجود است از جمله يكي از معروف ترين آن ها IEEE Transactions است، كه حاوي مقالات بسيار معتبر در اين حوزه مي باشد كه معمولا كارهاي صورت گرفته در آن از پشتوانه ي مستحكمي در رياضيات برخوردار است

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز

تقریبا

"8"روز مانده تا اعلام نتایج

این پست بروز میشود

Pencil

عضو جدید
این گرایش مهندسی هسته و کاربرد پرتو ها م یکی یه توضیحی در بارش میده؟
چقدر به برق نزدیکه؟
بازار کارش؟

mvchsh

عضو جدید
امروز آخرین مهلت ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاده و منم معدلم بالای 16 و میتونم ثبت نام کنم خواهشا یکی درحق من برادری کنه و بگه کدوم رشته بازار کار بهتری داره

لیسانس قدرتی بودم دوس دارم ارشدم قدرتی باشم فقط نمیدونم کدوم گرایش قدرت بازار کار بهتری داره

Pencil

عضو جدید
امروز آخرین مهلت ثبت نام بدون کنکور دانشگاه آزاده و منم معدلم بالای 16 و میتونم ثبت نام کنم خواهشا یکی درحق من برادری کنه و بگه کدوم رشته بازار کار بهتری داره

لیسانس قدرتی بودم دوس دارم ارشدم قدرتی باشم فقط نمیدونم کدوم گرایش قدرت بازار کار بهتری داره

تو هر واحدی که خواستیم میتونیم ثبت نام کنیم؟
یا فقط باید توی واحدی که خودمون درس خوندیم باشه؟

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز

با سلام خدمت شما!

به ترتیب اینا رو بزنید

سیستم، الکترونیک قدرت و بعد مدیریت انرژی

هر 3 گرایش واقعا خوب هستند فقط بیشتر کارهای الکترونیک قدرت ساخته اما سیستم و مدیریت انرژی بیشتر فنی و مهندسی است. موقعیت شغلی از لحاظ تعداد شغل برای سیستم از همه بهتر است. از لحاظ مقاله هم دادن مقاله تو سیستم و مدیریت انرژی راحتره چون موضوعاتش خیلی بیشتره، واسه دکترا هم فک کنم ظرفیت پذیرش الکترونیک قدرت بهتر باشه چون تعداد دانشجوی ارشدش کم تره، از لحاظ اپلای در دانشگاهای سرایری هم بخوایید حساب کنید هر 3 گرایش خوبند مخصوصا سیستم و الکترونیک قدرت،

آخرین ویرایش:

Ehi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با عرض سلام خدمت داوطلبان عزیز.الان دیگه همه منتظر اعلام نتایج اولیه هستن و کمی خیالشون راحت شده.نکته ای که هست اینه که شدیدا مراقب انتخاب رشتتون باشید.گرایشی که دوست دارید رو با دیدن لیست دروسش در فایل درسهای دوره تحصیلات تکمیلی با دقت بررسی کنید.جوری نشه که خدای نکرده پس از انتخاب و قبولی پشیمون بشید چون دیگه تغییر گرایش بعد اون بسیار سخت خواهد بود و انصراف هم هزینه در پی خواهد داشت.لذا در انتخاب گرایش بسیار دقت کنید و اجازه ندید کسی غیر از خودتون در سایت سنجش کدهای رشته-محل رو وارد کنه مگر فردی که بسیار بسیار بهش اعتماد داشته باشید.
موفق و موید

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
با عرض سلام خدمت داوطلبان عزیز.الان دیگه همه منتظر اعلام نتایج اولیه هستن و کمی خیالشون راحت شده.نکته ای که هست اینه که شدیدا مراقب انتخاب رشتتون باشید.گرایشی که دوست دارید رو با دیدن لیست دروسش در فایل درسهای دوره تحصیلات تکمیلی با دقت بررسی کنید.جوری نشه که خدای نکرده پس از انتخاب و قبولی پشیمون بشید چون دیگه تغییر گرایش بعد اون بسیار سخت خواهد بود و انصراف هم هزینه در پی خواهد داشت.لذا در انتخاب گرایش بسیار دقت کنید و اجازه ندید کسی غیر از خودتون در سایت سنجش کدهای رشته-محل رو وارد کنه مگر فردی که بسیار بسیار بهش اعتماد داشته باشید.
موفق و موید

با سلام خدمت دستیار مدیر گرامی

با تشکر از شما

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلوم خوبید همگی ؟؟ شاد و شنگولین ؟؟
خب چندروز دیگه هم نتایج میاد ..من که کنکور ندادم استرس دارم خدا به داد شما برسه :cry:

ستاد بالا بردن استرس:D

یه درخواست دارم از آیس من عزیز...بردار این شکلک ها رو ارتقا بده:w46:

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان گرامی

نتایج کنکور در تاریخ24 خردادماه اعلام خواهد شد ...و تا 30خرداد انتخاب رشته می باشد...
لازم به تذکر است خبر جایی فعلا منتشر نشده است.ولی طبق خبرهایی که از دوستان داخل سنجش رسیده 90درصد تاریخ معتبر است...

وارد دهه سوم خرداد ماه شدیم!

تقریبا "3" روز مانده به اعلام نتایج ارشد95

این در حالی است که رتبه های 1تا3 روز پنجشنبه اعلام شد و این احتمال وجود دارد هر ان نتایج بر روی سایت سنجش قرار گیرد!

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلوم خوبید همگی ؟؟ شاد و شنگولین ؟؟
خب چندروز دیگه هم نتایج میاد ..من که کنکور ندادم استرس دارم خدا به داد شما برسه :cry:

ستاد بالا بردن استرس:D

یه درخواست دارم از آیس من عزیز...بردار این شکلک ها رو ارتقا بده:w46:

سلام دوست عزیز

لطفا درباره شکلکی که در اخرین خط گذاشتید( http://www.www.iran-eng.ir/images/smilies/funny/w46.gif )توضیح بدید:smile:

f shademan

کاربر فعال مهندسی برق ,
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز

لطفا درباره شکلکی که در اخرین خط گذاشتید( :w46: )توضیح بدید:smile:
توضیح اینکه در زندگی سعی کن آنقدر کامل باشی که بزرگترین تنبیه تو برای دیگران گرفتن خودت از آن ها باشد

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام خدمت دوستان گرامی

نتایج کنکور در تاریخ24 خردادماه اعلام خواهد شد ...و تا 30خرداد انتخاب رشته می باشد...
لازم به تذکر است خبر جایی فعلا منتشر نشده است.ولی طبق خبرهایی که از دوستان داخل سنجش رسیده 90درصد تاریخ معتبر است...

تقریبا 2 روز مانده تا اعلام نتایج

ra1372

عضو جدید
کاربر ممتاز
تقریبا 2 روز مانده تا اعلام نتایج

با تشکر از طرفی که تاریخ اعلام نتایج رو تقریبا یک ماه پیش در اختیار ما گذاشت...و فکر کنم منظوره ایشون این بود از 30 انتخاب رشته شروع می شود ما تا 30 برداشت کردیم:razz:....بلاخره همین تاریخ استرس بسیار داوطلبان رو کاهش داد...

با ارزوی موفقیت

آخرین ویرایش:
بالا