گرایش های ارشد صنایع غذایی

Vaez666

عضو جدید
سلام
من تا چند ماه دیگه کارشناسی صنایع غذایی رو تموم میکنم
حالا میخوام بدونم گرایشهای ارشد صنایع غذایی چی هست؟کدوم بازار کار بهتری داره و چه دانشگاههای دولتی هر گرایش رو ارایه میدن؟
اگه نتونستم با لیسانس صنایع غذایی کار پیدا کنم فوق همین رشته رو بخونم یا مثلا حسابداری ؟

سپاسگزارم :gol:

میلیشیا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
حالا میخوام بدونم گرایشهای ارشد صنایع غذایی چی هست؟کدوم بازار کار بهتری داره و چه دانشگاههای دولتی هر گرایش رو ارایه میدن؟
اگه نتونستم با لیسانس صنایع غذایی کار پیدا کنم فوق همین رشته رو بخونم یا مثلا حسابداری ؟

سلام

گرایش‌ها و ابعاد مختلف این رشته در کارشناسی ارشد

فناوری تبدیل مواد غذایی

یکی از معضلات روز کشورهای در حال توسعه از جمله ایران حجم بالای ضایعات بخش کشاورزی و نیز عدم استفاده بهینه از فرآورده های جانبی این بخش است. دانش و فناوری تبدیل مواد اولیه کشاورزی، دامی و دریایی به محصولاتی با ارزش افزوده بالا و نیز قابلیت نگهداری و بسته بندی آنها برای نگهداری در شرایط مختلف موضوع فعالیت این گرایش است. همچنین تربیت نیروی انسانی متخصص و محقق با توانایی‌های مدیریتی و راهبردی و تحقیقاتی در زمینه های فوق از دیگر مأموریت‌های این گرایش است.

علوم مواد غذایی

علوم پایه مورد نیاز در همه گرایش‌های مربوط به فرآوری و تبدیل و مهندسی صنایع غذایی در گرایش علوم مواد غذائی مد نظر قرار می گیرد. توانایی‌های علمی متخصصین مربوطه در این گرایش، سایر گرایش‌ها و تخصص‌ها را قادر به اتخاذ تکنیک‌های صحیح می نماید. شیمی مواد غذایی، میکروبیولوژی مواد غذایی، بیوشیمی و سایر خواص کیفی مواد غذایی محورهای اصلی آموزش و تحقیق در این گرایش هستند.

مهندسی صنایع غذایی

بومی سازی تجهیزات و تکنولوژی‌های روز مورد استفاده در صنایع غذایی و آشنایی دانشجویان به اصول طراحی و پایه‌های دانش فنی، تجهیزات و ماشین آلات مورد استفاده در صنایع غذایی هدف این گرایش است.

بیوتکنولوژی مواد غذایی

روش‌های نوین علمی مورد استفاده در صنایع غذایی ، ارزش دهی به محصولات جانبی، استفاده بهینه از ضایعات و معرفی روش‌های بیوتکنولوژی در صنایع غذایی و محصولات و فناوری های مرتبط جزو اهداف این گرایش است.

ميكروبيولوژي مواد غذايي

تكنولوژي مواد غذايی

كنترل كيفي(گروه پزشكي)

شيمي مواد غذايي

===================================================

در کل هیچ فرقی بین گرایش های صنایع غذایی نیست (به جز گرایش مهندسی که یه مقدار با بقیه متفاوته!!)...فوقِ فوقش تو دو درس (4واحد) با هم اختلاف دارند و البته پایان نامه ای که انجام می دهند (در مورد پایان نامه هم نسبیه و ممکنه دانشجوی تکنولوژی بخش عمده ای از کار پایان نامه اش مهندسی یا میکروبی باشه)
میدونید که قبلا صنایع غذایی اصلا گرایش نداشت ... اینم سیاست دانشگاه هاست برای جذب دانشجوی بیشتر و در نتیجه پول بیشتر!!!
در مورد بازار کار هم فکر میکنم تکنولوژی بهتر باشه چون اگر شما مثلا میکروب بخونید و برای کار مراجعه کنید میگن خب شما میکروب خوندید پس فقط تو آزمایشگاه میکروب میتونید کار کنید دیگه نمیدونن که سرفصل درساتون هیچ فرقی با تکنو نداره!!!!

===================================================

دانشگاه ارومیه
دانشگاه تبریز :
گرايش تكنولوژي صنايع‌غذايي -گرايش شيمي ‌مواد غذايي -گرايش مهندسي صنايع غذايي
دانشگاه تربیت مدرس
دانشگاه تهران : گرايش بيوتكنولوژي غذايي - گرايش علوم و موادغذايي- گرايش فناوري تبديل موادغذايي - گرايش مهندسي صنايع غذايي
دانشگاه شیراز :
گرايش تكنولوژي صنايع‌غذايي -گرايش شيمي‌مواد غذايي
دانشگاه صنعتی اصفهان :گرايش تكنولوژي صنايع‌غذايي -گرايش مهندسي صنايع‌غذايي -گرايش ميكوبيولوژي مواد‌غذايي
دانشگاه‌ علوم كشاورزي‌ و منابع طبيعي‌ گرگان : گرايش تكنولوژي صنايع‌غذايي - گرايش شيمي‌ مواد‌غذايي - گرايش ميكوبيولوژي مواد غذايي- گرايش تكنولوژي صنايع‌غذايي - گرايش شيمي‌ مواد‌غذايي
دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری : گرايش تكنولوژي صنايع‌غذايي
دانشگاه‌ فردوسي مشهد

متاسفانه ظرفیت پذیرش امسالشونو نمیدونم!!
فقط علوم تحقیقات رو میدونم که البته آزاده... 195 تا تکنو گرفته با تراز 5986 هم قبول شدن... میکروب هم 400-500 نفر قبول شدن شیمی هم جدااااا..... یعنی تقریبا هر کی زده قبول شده دیگه ... البته امسال اینطوری شده ها!!!!!!!

==================================================

به هیچ وجه این اشتباه رو نکنید که بخواید تغییر رشته بدید البته این نظر منه...
اولا که قبول شدن تو رشته ای غیر از رشته خودتون در مقطع ارشد فوق العاده کار سختیه چون شما باید با کسایی رقابت کنید که 4 سال درس این رشته رو خوندن
ثانیا اگر هم قبول بشید باید دست کم 7 واحد پیش نیاز پاس کنید... یعنی چیزی در حد یک ترم دانشجوی ارشد!!!
به نظر من که اشتباست ولی بازم میل خودتونه...
به نظرم اگر از اول یک مسیرو تا آخر ادامه بدید خیلی خیلی موفق ترید... ایشالا کار هم پیدا میکنید

==================================================

موفق و موید باشید:gol:

mustafa3

کاربر فعال صنایع غذایی ,
سلام

سلام
در مورد بازار كار و.... يه نكته رو بگم بد نيست....كار پيدا ميشه ولي حقوقش كمه...به خاطر همين پيشنهاد ميكنم ارشد رو حسابداري بخونين اونم دولتي يا حداقل اينكه يه كارداني يا كارشناسي حسابداري رو داشته باشين....مطمينا بازار كار بهتري دارين و درامد بهتر

میلیشیا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
در مورد بازار كار و.... يه نكته رو بگم بد نيست....كار پيدا ميشه ولي حقوقش كمه...به خاطر همين پيشنهاد ميكنم ارشد رو حسابداري بخونين اونم دولتي يا حداقل اينكه يه كارداني يا كارشناسي حسابداري رو داشته باشين....مطمينا بازار كار بهتري دارين و درامد بهتر

شرمنده من الان برام سوال شد که واقعا اگه حسابداری بخونیم بهتره؟؟؟:surprised:
چون من خودمم امسال باید کنکور بدم میپرسم... یعنی ارشد صنایع غذایی ارزش نداره؟؟؟
آخه من یه سری بابت این تغییر رشته ضربه سنگینی خوردم برای همین هر کی میگه میخوام تغییر رشته بدم اکیداً میگم که اینکارو نکنه!!!
الان یه خورده استرس گرفتم
بالاخره چیکار کنیم؟!:cry:

mustafa3

کاربر فعال صنایع غذایی ,
شرمنده من الان برام سوال شد که واقعا اگه حسابداری بخونیم بهتره؟؟؟:surprised:
چون من خودمم امسال باید کنکور بدم میپرسم... یعنی ارشد صنایع غذایی ارزش نداره؟؟؟
آخه من یه سری بابت این تغییر رشته ضربه سنگینی خوردم برای همین هر کی میگه میخوام تغییر رشته بدم اکیداً میگم که اینکارو نکنه!!!
الان یه خورده استرس گرفتم
بالاخره چیکار کنیم؟!:cry:

سلام
ببينين از سال 86 به اين طرف تعداد دانشجويان صنايع غذايي در مقطع كارشناسي ده برابر شد...اين ده برابر كه ميگن به معني واقعي ده برابره....

حالا شما حساب كنين بازار كار چطوري ميشه....
كار پيدا ميشه ولي در امد به كمترين حد ممكن براي فارغ التحصيلي كه دو ساله خدمت كرده و تازه ميخواد بره سركار اگه بگه به عنوان كارگر ميخوام كار كنم درامد بيشتري داره تا بگه به عنوان مهندس صنايع غذايي اين يه حقيقته ....الان حسابدار رو اندازه ي كارگري بهش ميدن البته اوني كه بي تجربه باشه ولي مهندس صنايع غذايي رو در حدي كه بگن بيمه اش رد ميكنيم و.... شما حاضرين با مدرك ارشد با درامد ماهي 400 كار كنين؟
استان فارس كه يكي از قطب هاي كشاورزي و ساير محصولاته و فراوري به وفور درش انجام ميشه....يا ساير استانها همه اين مشكل رو دارن

بهتره كه قبل از امتحان از بازار كار ودرامد اطلاعاتي رو جمع اوري كنين تا بهترين تصميم رو بگيرين

Vaez666

عضو جدید
سلام
ممنون از خانوم میلیشا و اقا مصطفی
من سربازی رفتم و الان ترم اخر کارشناسی دانشگاه ازادم معدلمم حدودا 17 هستش البته بگم بدون شناخت قبلی اومدم این رشته ولی الان به شدت به بخشهای ازمایشگاهیش علاقه دارم .ولی کار از دنبال کردن علایقم برام مهمتره و الان دارم میبینم تمام استخدامی ها واسه حسابداری و مکانیکه .مخصوصا بانک ها
والا نمیدونم چیکار کنم

mustafa3

کاربر فعال صنایع غذایی ,
سلام
ممنون از خانوم میلیشا و اقا مصطفی
من سربازی رفتم و الان ترم اخر کارشناسی دانشگاه ازادم معدلمم حدودا 17 هستش البته بگم بدون شناخت قبلی اومدم این رشته ولی الان به شدت به بخشهای ازمایشگاهیش علاقه دارم .ولی کار از دنبال کردن علایقم برام مهمتره و الان دارم میبینم تمام استخدامی ها واسه حسابداری و مکانیکه .مخصوصا بانک ها
والا نمیدونم چیکار کنم

خواهش ميكنم//// ببينين حسابداري رو اكثر جاها ميخوان ولي صناييع غذايي جاهاي محدود....نميگم رشته ي صنايع غذايي بده ولي اشباع شده...كارهاي ازمايشي لذت بخشه ولي درامد كار ازمايشي خيلي خيلي پايينه اگه بتونين كار حرفه اي انجام بدين مثلا طراحي كارخونه فرمولاسيون تحويل بدين HACCP اجا كنين و.... مطمينا درامد بالايي دارين

میلیشیا

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
ببينين از سال 86 به اين طرف تعداد دانشجويان صنايع غذايي در مقطع كارشناسي ده برابر شد...اين ده برابر كه ميگن به معني واقعي ده برابره....

حالا شما حساب كنين بازار كار چطوري ميشه....
كار پيدا ميشه ولي در امد به كمترين حد ممكن براي فارغ التحصيلي كه دو ساله خدمت كرده و تازه ميخواد بره سركار اگه بگه به عنوان كارگر ميخوام كار كنم درامد بيشتري داره تا بگه به عنوان مهندس صنايع غذايي اين يه حقيقته ....الان حسابدار رو اندازه ي كارگري بهش ميدن البته اوني كه بي تجربه باشه ولي مهندس صنايع غذايي رو در حدي كه بگن بيمه اش رد ميكنيم و.... شما حاضرين با مدرك ارشد با درامد ماهي 400 كار كنين؟
استان فارس كه يكي از قطب هاي كشاورزي و ساير محصولاته و فراوري به وفور درش انجام ميشه....يا ساير استانها همه اين مشكل رو دارن

بهتره كه قبل از امتحان از بازار كار ودرامد اطلاعاتي رو جمع اوري كنين تا بهترين تصميم رو بگيرين

این که بازار کار خرابه درش شکی نیست
اینم اضافه کنید که برای دخترا کار مثلا تو قسمت کنترل کیفیت یه ریسک بزرگه و هر کسی از پسش برنمیاد فقط میمونه آزمایشگاه که اونم متاسفانه الان فقط شده پارتی بازی!!!!
اینارو میدونم ولی من میگم قبول شدن تو یه رشته دیگه کار سختیه مگر اینکه یک سال تمام وقت بذاری براش و اینم یعنی تلف شدن یک سال دیگه از عمرمون!!!!
نمیدونم چی بگم وضعیت خیلی بدی شده واقعا!!!
خیلی خیلی ممنون از راهنمایی و پاسختون

mustafa3

کاربر فعال صنایع غذایی ,
این که بازار کار خرابه درش شکی نیست
اینم اضافه کنید که برای دخترا کار مثلا تو قسمت کنترل کیفیت یه ریسک بزرگه و هر کسی از پسش برنمیاد فقط میمونه آزمایشگاه که اونم متاسفانه الان فقط شده پارتی بازی!!!!
اینارو میدونم ولی من میگم قبول شدن تو یه رشته دیگه کار سختیه مگر اینکه یک سال تمام وقت بذاری براش و اینم یعنی تلف شدن یک سال دیگه از عمرمون!!!!
نمیدونم چی بگم وضعیت خیلی بدی شده واقعا!!!
خیلی خیلی ممنون از راهنمایی و پاسختون

شما ميتونين كارداني حسابداري يا كارشناسي بخونين ولي مطمين باشين خيلي بهتر از اينه ارشد صنايع غذايي رو براي موقعيت كاري و درامد بهتر انتخاب كنين
ولي يه سري كارها هستن مثه طراحي كارخونه... اجراي HACCP فرمول نويسي اينا درامدشون بالا هست
اينا رو از يه مهندس صنايع غذايي واقعي ميخوان كه مسلما با ارشد و تلاش و تحقيق و تمرين و پيگيري بهش ميرسين و صد البته هزينه كردن

میلیشیا

عضو جدید
کاربر ممتاز
شما ميتونين كارداني حسابداري يا كارشناسي بخونين ولي مطمين باشين خيلي بهتر از اينه ارشد صنايع غذايي رو براي موقعيت كاري و درامد بهتر انتخاب كنين
ولي يه سري كارها هستن مثه طراحي كارخونه... اجراي HACCP فرمول نويسي اينا درامدشون بالا هست
اينا رو از يه مهندس صنايع غذايي واقعي ميخوان كه مسلما با ارشد و تلاش و تحقيق و تمرين و پيگيري بهش ميرسين و صد البته هزينه كردن

مرسی
از زندگی نا امید شدم کلا:D
حتما رو حرفاتون فکر میکنم ... بازم ممنون مهندس

sanaz288

عضو جدید
سلام حسابداری اصلا یک لحظه هم شک نکن

سلام

بالا