پاسخ به سوالات شما در مورد Industrial Automation

ARC_2008

مدیر بازنشسته
با سلام ،
بله ، از اقداماتی که در زمینه تحقیقاتی روی نانو و کنترل در شرکت های دارای انستیتوی علمی و نیز دانشگاه های برتر صورت گرفته ، کم و بیش در اثر تحقیق اطلاعاتی دارم ( بیشتر افزایش سرعت پردازنده ها با حجمی کمتر در الکترونیک ، چند طرح برای استفاده از نانو در کنترل حرکت و موقعیت , ... ) ، لکن از آنجا که مبحثی بسیار جوان است . می توان بیشتر روی آن تمرکز کرد . اما اینکه شرکتی ، نانو را وارد تکنولوژی تولید خود کند و محصولات این چنینی وارد بازار کرده باشد ، خیر بعید بدانم . من ندیدم ... از دوستان آشنا به نانو ، خواهشمند ارسال نظر هستم .( چند طرح و شاید مقاله هم در فکر دارم که بسته به سطح نظرات عنوان خواهم نمود ) .
و اما انتخاب پروتکل ، امیدوارم متوجه شده باشم .قدر مسلم اینکه از بین پروتکل های موجود ، هر یک جهت استفاده در یک کاربرد خاص ( application ) طراحی شده اند . هر یک بسته به سطح کاری صورت گرفته ، میزان اهمیت و گستردگی پروژه ، نوع کاربرد و انتظار از لینک ، میزان سرعت درخواستی ( میزان سرعت انتقال اطلاعات در یک شبکه بین ادوات موجود ) ، تعداد ادوات شبکه ، محدودیت های پشتیبانی ادوات موجود از انواع پروتکل ها ، کمی بسته به نام شرکت تولیدکننده ادوات سیستم بسته است . پس از گذشت از این ملاک ها ، شاید دو یا بیشتر از پروتکل ها دارای کاربردهای مشابه باشند . در این جا هزینه تمام شده ، حجم کمتر سیم کشی بین ادوات ، راحتی استفاده ، پایداری بیشتر شبکه و شاید نظرات کارفرما (!) هم دخیل خواهند شد. همین !

آقا بفرمایید

آقا بفرمایید

سلام
آقای سامان پرداز،من علاقمند.
پس اون ایده و مقاله هاتونو رو در اختیار مابذارید تا من آشنایی ابتدایی با نانو پیدا کنم تا با کمک شما بتونم جلوتر برم وان شاءالله ما دوتا بتونیم این علم رو به صورت عملی وارد صنعت کنترل وابزار دقیق کنیم.خوبه؟
پس آقا بفرمایید.
یاعلی

majid hashemi

کاربر فعال
SAMANEPARDAZ عزیز یک سوال:

SAMANEPARDAZ عزیز یک سوال:

(16-قابلیت اعتماد ( از نگاه من بهترین plc همان S5 است !))

دوست عزیز samanepardaz ،میتونی علت اینو که توی یکی از پست هات نوشتی بهترین plc همون S5 بگی .
حداقل در مقایسه با S7 لطفا اگه برات مقدوره دلایلت رو بگو

با تشکر فراوان.موفق باشید

aahmadd

عضو جدید
سلام خدمت همگي
از اطلاعات همه دوستان سپاس گذارم
من فكر مي كنم اگه يكم جزوه و نيازمنديهاي همديگه رو بتونيم كامل بكنيم پيشرفت بهتري داشته باشيم
اينطوري بهتر هم ميشه تبادل اطلاعات كرد و به مقصود نزديك شد . :)

ARC_2008

مدیر بازنشسته
(16-قابلیت اعتماد ( از نگاه من بهترین plc همان S5 است !))

دوست عزیز samanepardaz ،میتونی علت اینو که توی یکی از پست هات نوشتی بهترین plc همون S5 بگی .
حداقل در مقایسه با S7 لطفا اگه برات مقدوره دلایلت رو بگو

با تشکر فراوان.موفق باشید
... این نکته ی داخل پرانتز از جهاتی قابل بررسی است :
ما با S5 شروع کردیم . هنوز هم ملاحظه بفرمائید در کارخانجات ذوب آهن ، فولاد ، مس و ... آثاری از این plc ها به چشم میخورد . ببینید در کارخانجات و خطوط تولید حساس ، یکی از بزرگترین اولویت ها در انتخاب PLC ، همان قابلیت اعتماد است . S5 را از این لحاظ بهترین می دانم - در این نکته - ، که می بینم در این کارخانجات قدیمی هر یکی دو سالی یک بار یادشان می افتد که فلان قسمت خط تولید دارد با S5 کار می کند . و البته به این معنا نیست که از لحاظ امکانات ، بهترین باشد .خوب مسلما شرکت زیمنس پس از یک دوره تولید S5 ، اقدام به بازنگری و تجدید تکنولوژی خط تولید خود کرده و بدیهی است این S7 از لحاظ شبکه ، برنامه و ... قوی تر باشد . یک نکته جالب این که در بعضی از کارخانجات که می روم و می خواهم روی خط جدیدی کار کنم ، سرپرستان کارخانه ، از بنده درخواست می کنند که همان S5 را بگذار (!) و چقدر تعریف می کنم از S7 و قابلیت ها یش و ... . خیر ، به خرجشان نمی رود . همین . پاینده باشید .

سلام خدمت همگي
از اطلاعات همه دوستان سپاس گذارم
من فكر مي كنم اگه يكم جزوه و نيازمنديهاي همديگه رو بتونيم كامل بكنيم پيشرفت بهتري داشته باشيم
اينطوري بهتر هم ميشه تبادل اطلاعات كرد و به مقصود نزديك شد . :)
سلام
از حضورتون تو اين تاپيك خرسندم.
البته اگه دقت كنيد تقريبا همين جوريه كه شما فرموديد.يعني اگه كسي سوال داشته باشه يا مقاله اي بخواد عنوان مي كنه ودوستان عزيز تاحد امكان تهيه مي كنن.
ياعلي

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام به دوستان عزیز

خوشحالم که هنوز این بخش فعال هستش و به کار خود ادامه می ده!

دوستان حالا که یه خورده اوضاع بهتر شده یه پیشنهاد دارم و اونم اینه که بخش اتوماسیون رو به چند زیر بخش تقسیم کنیم تا هم اطلاعات دسته بندی بشن و هم دسترسی به اونا آسون باشه چون وجود یه تاپیک خواست به اسم اتوماسیون صنعتی باعث میشه سوالات بصورت پراکنده تو پست ها مطرح بشه و خیلی نتونه مفید باشه.

اگر موافق بویدن با مدیر بخش هماهنگ کنیم تا زیر بخش مورد نظر برای ما فعال بشه.

سلام به دوستان عزیز

دوستان حالا که یه خورده اوضاع بهتر شده یه پیشنهاد دارم و اونم اینه که بخش اتوماسیون رو به چند زیر بخش تقسیم کنیم تا هم اطلاعات دسته بندی بشن و هم دسترسی به اونا آسون باشه چون وجود یه تاپیک خواست به اسم اتوماسیون صنعتی باعث میشه سوالات بصورت پراکنده تو پست ها مطرح بشه و خیلی نتونه مفید باشه.

سلام
نظر جالبيه.
فكر كنم اگه با مدير مطرح كنيد حتما استقبال ميكنه.
مثلا مي تونيم به بخشهاي:plc،شبكه هاي صنعتي،ابزاردقيق،نرم افزارهاي كنترل و... تقسيم كنيم.
ياعلي

majid hashemi

کاربر فعال
سلام به دوستان عزیز

نظر خوبیه . دسترسی به موضوع مورد نظر خیلی راحت تر میشه .

Behnam7

عضو جدید
سلام خدمت همه دوستان
اول از همه به خاطر این تاپیک خوب از همه مخصوصا جناب samanepardaz و Benefic.H تشکر می کنم .
من در مورد درایور موتورهای AC و DC مخصوصا موتور های AC سوال دارم
سوال من اینه که تو ایران از کدام داریور ها بیشتر استفاده میشه و سوال بعدی من اینه که به فرض از یه درایور زیمنس مثل Sinamic استفاده کنیم چطور میشه اونو با PLC کنترل کرد طوری که سرعتش رو بشه تغییر داد.
البته بدون استفاده از شبکه باشه خیلی بهتره!
اگه تو اینترنت مرجعی رو میشناسین معرفی کنین خیلی ممنون میشم.

ARC_2008

مدیر بازنشسته
سلام خدمت همه دوستان
اول از همه به خاطر این تاپیک خوب از همه مخصوصا جناب samanepardaz و Benefic.H تشکر می کنم .
من در مورد درایور موتورهای AC و DC مخصوصا موتور های AC سوال دارم
سوال من اینه که تو ایران از کدام داریور ها بیشتر استفاده میشه و سوال بعدی من اینه که به فرض از یه درایور زیمنس مثل Sinamic استفاده کنیم چطور میشه اونو با PLC کنترل کرد طوری که سرعتش رو بشه تغییر داد.
البته بدون استفاده از شبکه باشه خیلی بهتره!
اگه تو اینترنت مرجعی رو میشناسین معرفی کنین خیلی ممنون میشم.
با سلام و تشکر فراوان اینکه مسلما موتورهای AC . یا از خروجی پالس PLC ( high speed counter ) می بایست استفاده گردد . یا از خروجی آنالوگ PLC و یا ساده ترین حالت ( البته نه همیشه ) از پورت ارتباطی مثل 485 یا دیگری . این که در هر پروژه کدام شیوه استفاده گردد ، خود جای بحث دارد . از دوستان خواهشمندم در ادامه این بحث شیرین شرکت نمایند .
متشکرم .

Behnam7

عضو جدید
سلام
با تشکر از samanpardaz عزیز منظور من از کدام درایور ها بیشتر مدل آنها بود مثلا برای یک موتور معمولی با توان 1.5KW توی بازار بیشتر از کدام مدل استفاده می شود.
لطفا در مورد استفاده از پورت ارتباطی بیشتر توضیح بدهید اگر منظورتان پورت RS458 یا RS232 هست چطور می شود PLC را طوری برنامه ریزی کرد که با استفاده از آن موتور را کنترل کند.

ARC_2008

مدیر بازنشسته
سلام .
خوب بسته به نوع کاربرد و شرایط کاری دارد . در حال حاضر همه نوع اینورتر در بازار وجود دارد . بیشتر به میزان سرمایه گذاری روی پروژه است . یک پروزه حساس است ، ارزش اقتصادی بالایی دارد ، خوب برایش اشنایدر یا مکاترونیک یا یولترن یا زیمنس یا وکن یا... می گذارند . انتخاب برند براساس علاقه است . هیچ سنجش خاصی نیست . شاید بتوان گفت چون PLC اش زیمنس است ، اینورتر را هم زیمنس انتخاب می کنند ( یا یک برند دیگر ) .اگر هم پروژه کوچک باشد یا نتوان برایش خرج کرد ! ، می آیند سمت invt یا دلتا یا ال جی یا ریمباس یا ...از این چینی ها .
باز هم متشکرم !

ARC_2008

مدیر بازنشسته
در مورد اتصال هم کار خاصی نباید صورت پذیرد . همین که با استفاده از یک پروتکل ارتباطی مثل مدباس یا ... بیایید اینورتر را ( با استفاده از پورت RS-485 مثلا ) به PLC اتصال دهید و در PLC هم اقدامات ارتباطی ( فانکشن یا جدول یا ... ) را به طور درست انجام دهید ؛ می توانید رجیسترهای اینورتر را به رجیسترهای PLC انتقال دهید ( باز هم قابل بحث ) .

Behnam7

عضو جدید
سلام
لطفا در مورد رجیستر های اینورتر مثلا اینورتر زیمنس بیشتر توضیح بدهید فرض کنید که بخواهیم موتور توسط اپراتور خاموش روشن و سرعتش کم و زیاد بشود از کدام رجیسترها استفاده می شود و توسط کدام نرم افزار Inverter برنامه ریزی می شود؟ اگر مثالی از برنامه برای PLC زیمنس در این مورد در سراغ دارید به من معرفی بکنید خیلی ممنون می شوم.

ARC_2008

مدیر بازنشسته
با سلام مجدد
البته اکثر اینورترهای رایج به گونه ای هستند که با استفاده از پانل تعبیه شده بر روی خودشان قابل برنامه ریزی هستند . شما کار خیلی وحشت ناکی نمی خواهید انجام دهید . چرا که نیازی به برنامه ریزی خاصی ندارد . اینورتر شما یک دفترچه راهنما دارد با یک جدول از رجیسترهای داخلی که هر کدام یک عملکرد خاص را برآورده می کنند . خوب ، کافیست پس از ارتباطات لازم سخت افزاری ، با استفاده از پروتکل انتخابی جهت ارتباط رجیستر اینورتر را به PLC منتقل نمائید . مثلا اگر از پروتکل مدباس استفاده می کنید ، آدرس رجیسترهای اینورتر شما در PLC برابر است با : 40XXXX ( که در آن XXXX به معنای شماره رجیستر اینورتر است ) . همین ! .
در اینورترهای بزرگتر و قویتر ( نه لزوما قوی تر ) می بایست این کار از طریق نرم افزار صورت پذیرد . برای زیمنس ر.ک. همان سری کتاب های صابکو در این مورد . جلب است این که مثلا برای اینورترهای یولترم انگلستان ، تنها شرکت سازنده حق برنامه ریزی اینورتر را داراست و برای خود شرایط منحصر به فردی قائل شده است !.
( و در نهایت یک توصیه دوستانه ! : به دوستان خود بگوئید : www.www.www.iran-eng.ir )
پاینده بمانید .

آخرین ویرایش:

Behnam7

عضو جدید
سلام
اینطور که من فهمیدم برای ارتباط سریال احتیاج به CP داریم و Inverter را توسط کابل RS485 به آن وصل می کنیم حالا اگر چند Inverter نیاز باشد از یک باس استفاده کرده و Inverter ها (تا 32 عدد) را به آن وصل می کنیم بعد برنامه آنها با استفاده از پروتکل modbus یا uss می نویسیم که هر کدام احتیاج به بلوک های خاص خودشان را دارند ( اگر دوستانی در این زمینه کار کردند کمک کنند ممنون می شوم).
حالا سوال من این است با این روش سرعت Inverter را می شود خواند؟
نظرتان در مورد استفاده از خروجی آنالوگ Inverter وخواندن آن توسط PLC چی هست؟
از لحاظ سخت افزاری استفاده از ّFilter و راکتور بر روی ورودی و خروجی در چه مواقعی لازم است و معمولا کی از آنها استفاده می شود؟

Behnam7

عضو جدید
یه چیز جالب این سایت به فارسی Filter حساس هست و اونو به صورت ****** میده!!!!!:surprised:

ARC_2008

مدیر بازنشسته
با سلام مجدد .
جهت اتصال چندین ( معمولا تا 256 دستگاه . آخرین پروژه خودم 36 تا اینورتر داشت ، هر کدوم یه طرف !) اینورتر به هم با استفاده از پروتکل مدباس و تحت استاندارد RS-485 ،و در نهایت اتصال آن به PLC این گونه عمل نمائید :
1- سخت افزار سیستم را کامل نمائید :
برای استفاده از 485 معمولا دو ( و با در نظر گرفتن سیم ارت ، سه ) سیم داریم که می بایست جهت انتقال اطلاعات روی باس از آنها استفاده کنیم . از پورت 485 هر اینورتر سه سیم خارج می شود و به اینورتر بعدی وارد می گردد. این کار از آخرین اینورتر شروع می شود و به PLC ختم می شود .این سیم کشی را به طور صحیح انجام می دهیم ( در بعضی از اینورترها برای اینکه پورت 485 شان در حالت شبکه قرار گیرد ، می بایست یک سری دیپ سوئیچ یا جامپر را تغییر دهید . فراموش نمی کنیم ! ).
2-به سراغ تک تک اینورترها می رویم . می بایست ( معمولا ) با استفاده از پانل تعبیه شده به روی اینورتر ، یک سری از تنظیمات آن را تغییر دهیم . زیاد سخت نیست . با استفاده از دکمه های مشخص روی پانل و البته با کمک دفترچه راهنمای اینورتر ، پارامترهایی چون مشخصات ارتباطی ( baud rate,stop bit,... ) را با پورت PLC برابر می کنید . یکی دیگر از آنچه می بایست تغییر کند ؛ شماره ایستگاهی هر اینورتراست ( station number) . اولین اینورتر متصل به plc ، شماره اش یک ( گاها صفر ) است . دومین ... همینطور برو تا آخر . در مورد اینورترهای قوی تر می بایست از نرم افزار مربوطه جهت برنامه ریزی استفاده گردد.
3- حالا نوبت PLC است . به طور کلی می توان گفت به دو نوع متفاوت میتوان از پروتکل مدباس در PLC ها استفاده نمود :
الف )PLC این امکان را قرار داده است که کلا برای تمامی اطلاعات منتقل شده بین PLC و تمام اینورترها فقط یک دستورالعمل ( فانکشن - تابع - بلوک ) نوشته شود . گاهی اوقات حال را تا آنجا می رساند که به شما امکان تشکیل یک جدول را می دهد . در جدول ، تمام اطلاعاتی که می خواهید انتقال بدهید می نویسید ! باقی ماجرا با خود PLC .
ب) شرمنده . باید برای هر اطلاعات منتقل شده با هر اینورتر یک تابع ( دستورالعمل ، فانکشن ، بلوک و ... ) بنویسید .
در هر صورت ( اول تا یادم نرفته ،اینو بگم : حتما می دونیم در ارتباط rs-485 ، برای انتقال اطلاعات بین plc و اینورتر ، برای هر اطلاعات ، یک بار باید PLC از اینورتر مشخص ، انتقال اطلاعات انجام دهد و این طور نیست که اطلاعات لازم روی باس همیشه وجود داشته باشد و هر گاه PLC خواست برود و بردارد استفاده کند- کی گفت اترنت !- ) ، برای PLC مشخص می کنیم که مثلا می خواهیم اطلاعات سرعت فلان اینورتر را برایمان بخواند . این مقدار سرعت داخل یکی از رجیسترهای داخلی همان اینورتر ( فلان اینورتر را می گویم ! ) وجود دارد . این رجیستر یک شماره خاص ، معمولا چهار رقمی دارد ( xxxx ) . برای اینکه این انتقال اطلاعات صورت بگیرد ، می بایست یک سری پارامتر را برای PLC بدبخت تعریف کنیم : اول اینکه با کدام اینورتر ارتباط برقرار کند ( همان شماره ایستگاهی خودمان ! ) . دوم اینکه برود اطلاعات را داخل اینورتر بریزد ( تنظیم دور ) یا برود فقط بخواند ( حالا می شود :نمایش سرعت ) . سوم اینکه اطلاعات را داخل کدام رجیستر داخلی خودش بریزد . چهارم اینکه برود از کدام رجیستر اینورتر اطلاعات را بیاورد ( حالا اینجا معمولا در پروتکل مدباس می آیند شماره رجیستر اینورتر را این طور مینویسند تا PLC بتواند آن را بخواند : 40xxxx ) . اگر اطلاعات فلگ ( بیت - کنتاکت - تیغه - ورودی - خروجی ) بود ، می نویسند : 00xxxx ( این اعداد را به ابتدای شماره اضافه می کنند ) .
4- تا اینجاش ساده بود ! . بریم سراغ اصل مطلب . تا شروع نکردیم ، این نکته را بگویم که معمولا فانکشن هایی که در PLC نوشته اید به طور خودکار نمی روند نمونه گیری از مقدار رجیستر مشخص شده انجام دهند . باید یک تیغه داخلی از PLC را استفاده کنید و بگذارید اول راه اون تابع . این تیغه باید این ویژگی رو داشته باشه که مثلا هر 100 میلی ثانیه ، یک بار چشمک بزنه ! ( به عبارتی ساده تر ، تابع هر 100 میلی ثانیه یک بار فعال شود و هر صد میلی ثانیه یک نمونه جدید از آخرین تغییرات مقدار رجیسترها به دست آید . باز هم ساده تر اینکه هر صد میلی ثانیه یک بار اطلاعات به روز شوند . خوب باز هم ساده ترش می کنیم ....! ) . بگذریم . این یک کار معمولی است. ما در این تالار می خواهیم سرعت انتقال بین چند اینورتر را بالا ببریم . شما مثلا n تا اینورتر را به هم اتصال داده اید . بیشترین گلایه استفاده کنندگان از این راه ارتباطی بین PLC و اینورتر ، از سرعت کم رد و بدل شدن اطلاعات است. این افراد اگر می آمدند این تالار مشکلشان تا اندازه ای بهتر می شد ! :
الف ) رجیسترها را دسته بندی نمائید :
اول بیائید تمام اطلاعات انتقالی هر اینورتر را کنار هم بگذارید . بعد بیائید بین اطلاعات هر اینورتر ، دسته بندی کنید: اول فلگ ها را قرار دهید . بعد رجیسترها را ( اینها را از روی هوا نمی گویم . یکی یکی تست کردم ! )
ب) از شماره های متوالی استفاده نمائید :
اگر شماره رجیستر PLC که با اینورتر n ام انتقال اطلاعات می کند ، برابر D100 است . شماره رجیستر PLC که با اینورتر n+1 انتقال اطلاعات انجام می دهد ، را برابر D102 قرار دهید .
اینجا باز یک نکته کاربردی هست ( مشکلی که پدر خیلی از مشتری های من را در آورده بود ! ) . بین رجیسترهای استفاده شده در PLC ، همیشه یک فاصله بگذارید ( به عبارت ساده تر آن را 32 بیتی فرض کنید ) . مگر اینکه مطمئن هستید .
پ) به OS هر اینورتر دقت کنید :
این دستگاه های کنترلی را که می بینید ، برای خودشان یک سیستم عامل داخلی دارند ( مثل موبایلت ) معمولا به firmware اینورترها باید دقت کرد .
ت ) سعی کنید برندی از PLC را انتخاب کنید که مطمئن شوید ، پروتکل مدباس را قوی پشتیبانی می کند .
حالا یک موقعی می شود که نویز محیط بالاست . تعداد اینورترها کم است . به هر دلیلی از این امکان شبکه نمی توان استفاده کرد . خوب بروید سمت آنالوگ .
سوالت درباره filter اینورترها ، خیلی باحاله . بذار باهاش خیلی کار دارم ! .
پاینده بمانید .

آخرین ویرایش:

Behnam7

عضو جدید
سلام
تشکر از جواب کامل و عالی شما این طور که مشخصه فعلا تو این زمینه خیلی کار دارم .:w20:

ARC_2008

مدیر بازنشسته
از چند راه می توانم سرعت اینوتر را تغییر دهم ؟
.
.
.
1- ارتباط مستقیم :
اگر اینورتر شما این قابلیت را داراست که بتوان پانل کنترلش را از دستگاه جدا کنید .
اگر قصد ندارید از صفحه نمایشگر در پروژه خود استفاده کنید .
اگر فاصله بین میز اپراتور از تابلو زیاد نیست .
خوب از پانل خودش جهت تنظیم سرعت استفاده کنید.
اصلا بیائید از یک پتانسیومتر برای این کار استفاده کنیم : کافیست اینورتر ورودی آنالوگ داشته باشد( چطور ! ؟ ) .
اصلا خود HMI را مستقیم به اینورتر وصل کنید . اصلا ...
2- ارتباط غیر مستقیم ( PLC ):
می خواهیم از طریق
الف) ارتباط RS-485 جهت ارتباط PLC و اینورتر استفاده کنیم . خوب خیلی ساده مقدار سرعت اینورتر را تغییر دهید .حالا یا از طریق یک HMI ، یا یک پتانسیومتر یا ...
ب ) ترمینال آنالوگ یک اینورتر را به PLC اتصال دهیم . بر حسب تغییر خروجی آنالوگPLC ، مقدار سرعت اینورتر تغییر می کند . اینورتر باید قابلیت دریافت ورودی آنالوگ را داشته باشد .بعد یا روی یک HMI ، یا یک پتانسیومتر یا ... این کار را انجام دهید .
پ ) خروجی با سرعت بالای PLC این کار را انجام دهیم . اگر اینورتر قابلیت دریافت ورودی با سرعت بالا را داشت ، ایده خوبی است ! . بعد ...

ARC_2008

مدیر بازنشسته
با سلام
چشم . در حال آماده سازی یک سری برنامه جالب با توالی مشخص هستم . کمی دیگر . لطفا !

آخرین ویرایش:

ericclapton

عضو جدید
معرفی

معرفی

سلام دوست من

از اینکه می بینم اینقدر مشتاق فعالیت در زمینه اتوماسیون صنعتی هستی بسیار خوشحالم، فقط لطفاً یه مقدار در مورد خودت بگو و فعالیت هایی که تا الان داشتی، بعدش هم شما با چه نم افزار HMI کار کردی و می تونی در اون مورد ما رو راهنمایی کنی؟

با سلام یه کم با پی ال سی های امرن کار کردم و علاقه به کار با زیمنس دارم البته حدود پنج سال هست که فارغ التحصیل شده ام و تو این مدت خیلی چیزا یادم رفته:gol:

Newton

عضو جدید
سلام
در مورد FC ها و نحوه ارتباط آن با PLC به صورت عملي توضيحي دارم.
در مرحله يكم شناساندن FC با هر برندي به PLC مربوطه است.
براي اين كار هر شركتي يك نرم افزار الحاقي (Plug-in) به نام GSD فايل با FC خود و كارت PROFIBUS مربوطه به خريدار تحويل مي دهد كه بايد در قسمت مربوط به Hardware Setting‌ نرم افزار PLC نصب گردد تا PLC بتواند FC متصل به خود را بشناسد.

dashhadi

عضو جدید
tashakor va darkhaste rahnamayi

tashakor va darkhaste rahnamayi

salam,az aghaye mohandesi ke axe magharre:smile:dare kheyli mamnooonam
manam ye daneshjooye reshteye bargham ke alaghe va mishe goft atashe shadidi be yad girie automatione sanati daram.
soale man hame postaye shoma ro be deghat khondam va vase khodam zakhire kardam.
vaghean mamnoon. adamye messe shoma ( ba tajrobe) mamolan ettelaateshono be kasi nemidan .
man ye soal daram: man age bekham varede kare azad besham ( dar sathe sanayee kochik messe sanaye ghazayi) bayad chi yad begiram ke bettonam harfi vase goftan dashte basham?
va inke vase estekhdami ha ham ( messe folad ya sanate khodro ) aya in maharat DAR BADVE ESTEKHDAM mitoone komak kone?
va belakahre ye nasihat be ye mohandese javoon ke ta 1-2 sale dige mikhad varerde bazare kar beshe,nasihati ke ba amal be un betoone tu in hagir vagir gelime khodesho az ab bekeshe biroon
mer c
fadaye shoma
dashhadi:)

bodyforlive

عضو جدید
soal

soal

[FONT=times new roman, new york, times, serif]ba salami dobare khedmate oostad gerami sharmande ye soal oostad mikhastam bedoonam dar dakhel menu enverter che chizhaei bayad vared kard va alamat ekhtesariishon ya hamon harfi ke eestefade mishe chiye masala f ya ferekans mikhastam bedoonam dige che chizi dare va alamat ekhtesariish chiye va ye soal dige masalan ferekans 50 hertz ast age oono be 25 taghir bedam dor nesf misshe ya be 70 dor bishtar mishe ba sepass faravan ostad hagh negahdaretoon bashe mer30

[/FONT]

بالا