پاسخ به سوالات شما در مورد Industrial Automation

babakaghavali

عضو جدید
منظور شما را از مقاله متوجه نمی شوم ولی راهنمای درایو مورد نظر را می توانید از سایت فوق دانلود نمائید .

saadatfarmajid

عضو جدید
سلام امیدورام همیشه اینجوری با حال باشی
من نیاز به یک مثال عملی برای ارتباط بین PLC ,HMI,SERVO DRIVE البته BRAND مهم نیست
ایمیل آدرس من:MAJID.SAADATFAR@YAHOO. COM
THANKS IN ADVANCE

ARC_2008

مدیر بازنشسته
من نیاز به یک مثال عملی برای ارتباط بین PLC ,HMI,SERVO DRIVE البته BRAND مهم نیست
THANKS IN ADVANCE
این مثال را برای کجا می خواهی ؟ همینجا توضیح بده تا کمکت کنم

NAV!D

عضو جدید
سلام.
جناب arc من در نوشته هاتون خوندم اتوماسیون رو تنها در خانه با کتاب یاد بگیرید و کلاس نروید میشه بیشتر توضیح بدید چطور ممکنه ؟ و من چطور میتونم این کارو بکنم . آخه کار عملی با دستگاه پس چی میشه ؟

ARC_2008

مدیر بازنشسته
سلام.
جناب arc من در نوشته هاتون خوندم اتوماسیون رو تنها در خانه با کتاب یاد بگیرید و کلاس نروید میشه بیشتر توضیح بدید چطور ممکنه ؟ و من چطور میتونم این کارو بکنم . آخه کار عملی با دستگاه پس چی میشه ؟
با پیغام خصوصی از خودت بیشتر بگو تا کمکت کنم.

MJT.TBM

عضو جدید
سلام
در مورد سیستم امرجنسی استپ Dupline Safety و ارتباط آن به وسیله Profibus با PLC زیمنس من را راهنمایی کنید.

آخرین ویرایش:

AutoMationSystem

عضو جدید
سلام
كسي هست كه اطلاعاتي در مورد ربات هاي ABB، محور هاي مختصاتشون ، نحوه كارشون و... و يا مقالاتي در اين زمينه داشته باشه؟ همينطور نحوه كار با تيچ پندنت و ....
در مورد سيستم ايسرا ويژن هم هر چيزي كه شد خوبه !

ARC_2008

مدیر بازنشسته
بله سر می زنه .
یه بحث ساده پیش آمده بود . چند روز پیش بین دو سه تا مهندس . من فقط شنونده بودم . در یک اتاق دیگر! . ولی شنیدم و گفتم مطرح کنم. بد نیست. یکی به اون یکی می گفت : این معنی رزولوشن در ورودی های آنالوگ می دونی یعنی چی ؟ . اون یکی گفت: آره. ببین تو فرض کن . یه فشارسنج آنالوگ ( اون وری ها می گن پرشر ترانسمیتر ) داری و داره مقدار خروجی 0 تا 20 میلی آمپر بهت می ده. این مقدار رو در ازای فشار مثلا 0 تا 10 بار ( اگه به پاسکال بگی می شه ... ) داره می ده . یعنی اگر این سنسور احساس کنه فشار محیط 0 بار هست، خروجی صفر میلی آمپر را می دهد ( یعنی هیچی نمی ده ! ) . و اگر 10 بار فشار داریم، خروجی 20 میلی آمپر را خواهیم داشت. خوب این خروجی 0 تا 20 میلی آمپری می رود داخل ورودی آنالوگ plc . این PLC باید این مقدار را داخل یکی از WORDهایش ( همون رجیسترهایش ) بریزد. بعضی از این PLCها به طور خودکار مقدار آنالوگ را داخل یک ورد ( 2 بایت یا بیشتر ) از حافظه خودشان می ریزند و تحویل می دهند و یک سری دیگر یه کم تنظیمات دارد. ولی آخرش این مقدار آنالوگ در یک حافظه 2 یا بیشتر بایتی از PLC ذخیره می شود . حالا سوال اینجاست که این عددی که وارد حافظه می شود در چه رنجی است. خوب به ازای صفر آمپر که می دانیم مقدار صفر را دارد. ولی به ازای 20 آمپر ( یعنی 10 بار ) چی ؟ به ازای آن چه مقداری دارد؟ .
.
.
.
اینجا معنای رزولوشن پیدا م شود. اگر بین 0 تا 2 به توان 12 باشد، می شود 12 بیتی . اگر بین 0 تا 2 به توان 14 باشد، می شود... . و چرا این مسئله این قدر مهم است؟ به خاطر اینکه وقتی مقدار 0 تا 10 بار را در رنج 0 تا مثلا 2 به توان 14 می ریزد. دقت خیلی بالاتری پیدا می کند. و این طوری می شود که .... دیگر ادامه صحبتشان را گوش نکردم!.
موفق باشید.

ARC_2008

مدیر بازنشسته
سلام. یه نکته در مورد بحث آتو تیون ( auto tune ). در اینورترهای با برندهای متنوع گاهی می بینیم میگویند باید فلان موتور را آتو تیون کرد . این یعنی چه ...
وقتی شما قصد دارید از اینورتر در مد وکتور ( vector control ) استفاده نمائید ( اگر نمی دانید تفاوت مدهای وکتور با وی اف چیست . نگران نباشید . مبحث بعدی را به این موضوع اختصاص می دهیم. ) . باید تمامی پارامترهای موتور را به طور دقیق وارد اینورتر نمائید. تمامی پارامترهای موتور مثل مقاومت روتور ، مقاومت استاتور ، جریان بی باری ، اندوکتانس متقابل و ... . حالا ما پارامترهای موتور را به دو دسته تقسیم می کنیم : پارامترهایی که می توان از روی پلاک م.تور بنویسیم ( تازه اگر موتور کار کرده باشد ، باز این هم صد در صد درست نیست ) . ولی پارامترهای درون موتور که در بالا گفتم را که باید با تست های موتور بدست آورد. اینورتر می گوید بابا جان نمی خواهد تست های اندازه گیری مقادیر موتور را بیایی انجام دهی ( می دانید این تست ها کدام هستند ؟ ) . اینورتر یک پروسه دارد . به نام آتو تیون. خودش می اید این کار را می کند.و پارامترهای موتور را اندازه گیری می کند و داخل یک سری از پارامتهای مشخص شده در خودش می ریزد. این تیون می شود استاتیک انجام شود و می تواند دینامیک ....
.
.
.
اگر دیدید یک جرتقیل که برای وزن 200 کیلو طراحی شده است ، نمی تواند اجسام با وزن 100 کیلو را هم بلند کند .
.
.
.
اگر دیدید آسانسور به جای اینکه مقابل طبقه خودش استپ کند، کمی بالاتر یا پائین تر توقف کرد( خوش بینانه! )
.
.
.به یاد تالار برق باشگاه مهندسان ایران بیفتید! . چرا که اینها خوب تیون نشده بودند.

mohsen256

عضو جدید
راهنمایی در مورد plc فاتک

راهنمایی در مورد plc فاتک

سلام ...دوستان میخواستم از اساتیدی که با plc های فاتک کار کردن یه سوال بپرسم.....
اول اینکه توی نرم افزارش میخوام مقدار به مقایسه کننده بدم...به sa و sb ....جلوی این مقادیر چی باید بنویسم و از کجا بخونمشون...یادمه توی زیمنس مینوشتم qw0...ولی اینجا همه چی فرق داره...دوم اینکه طرف میخواد چند تا سنسور انالوگ براش کار کنم ..از چه تابعی استفاده کنم و وچطوری باید مقدار دهی بشه و سوم اینک میخواد با کامپیوتر شبکه کنتش تا با کامپیوتر کنترلش کنه...این plc هم مثل plc دلتا دو تا پورت داره که اونطوری که من فهمیدم از کاتالوگش ظاهرا پورت rs485 برای ارتباط plc ها با همه و پورت RS232 برای ارتباط با کامپیوتر یعنی همه plc ها با پورت485 به هم وصل میشن و باپورت 232 یکی از plc ها به کامپیوتر.در ضمن یه hmi dop سری b م دارم که باید اتصال بدم به plc ( اگه میشه در این مورد هم راهنمایی بفرمایید)..............لطفا اگه کسی اطلاعاتی در این مورد داره کمکم کنه که خیلی گیرم...ممنون از همه اساتید محترم

آخرین ویرایش:

ARC_2008

مدیر بازنشسته
سلام ...دوستان میخواستم از اساتیدی که با plc های فاتک کار کردن یه سوال بپرسم.....
اول اینکه توی نرم افزارش میخوام مقدار به مقایسه کننده بدم...به sa و sb ....جلوی این مقادیر چی باید بنویسم و از کجا بخونمشون...یادمه توی زیمنس مینوشتم qw0...ولی اینجا همه چی فرق داره...دوم اینکه طرف میخواد چند تا سنسور انالوگ براش کار کنم ..از چه تابعی استفاده کنم و وچطوری باید مقدار دهی بشه و سوم اینک میخواد با کامپیوتر شبکه کنتش تا با کامپیوتر کنترلش کنه...این plc هم مثل plc دلتا دو تا پورت داره که اونطوری که من فهمیدم از کاتالوگش ظاهرا پورت rs485 برای ارتباط plc ها با همه و پورت RS232 برای ارتباط با کامپیوتر یعنی همه plc ها با پورت485 به هم وصل میشن و باپورت 232 یکی از plc ها به کامپیوتر.در ضمن یه hmi dop سری b م دارم که باید اتصال بدم به plc ( اگه میشه در این مورد هم راهنمایی بفرمایید)..............لطفا اگه کسی اطلاعاتی در این مورد داره کمکم کنه که خیلی گیرم...ممنون از همه اساتید محترم

سلام. پاسخ شما سوال به سوال :
1- منظور از مقایسه کننده فانکشن 17 است. این فانکشن دو رجیستر می گیرد. یکی برای مقایسه با دیگری . رجیسترها ( وردها ) در FATEK به صورت پیش فرض 16 بیتی هستند و با R , D نشان داده می شوند. مثلا عدد 4 را با R4 مقاسیه کنید . و نظیر اینها . نیازی به مثال دارید ؟
2- در این PLC مقادیر آنالوگ به طور خودکار قرائت شده و داخل رجیسترهای مشخص شده ریخته می شوند . در PLC/IO Configuration می توانید رزولوشن وردیهای آنالوگی که به صورت ماژول وارد شده اند را تعریف کنید.
3- برای اتثال به کامپیوتر شما می توایند از طریق dde server که رایگان هست . این PLC را به نرم افزار های ویندوز مانند VB یا اکسل یا c یا labview یا ... اتصال داد و یک برنامه با اینها برایش نوشت ( با همش نوشتم . با همش فروختم ! ) . یا از نرم افزارهای مانیتورینگ که در بازار هست استفاده کرد.
4- فتک یک پورت صفر همیشه روی خود دارد. این پورت 232 است. ولی می تواند علاوه بر اتصال به کامپیوتر به اداوات دیگر نیز متصل گردد. ما به شما پیشنهاد می دهیم این پورت رابرای برنامه ریزی کنار بگذارید و با اضافه نمودن پورت روی فتک . آن را برای ارتباط با سایر اداوات مثل صفحه نمایشگر خود استفاده کنید.
5- کاری نداره . صفحه نمایشگرت جند اینچ هست؟ . با پورت 485 وصل شوید . خیلی بهتر است. ولی بهتر است قبل از هر اقدامی کمی بیشتر اطلاعات جمع نمائید.

این ها یک توضیح اجمالی بود . برای اینکه کار شما راحت تر شود. اگز باز هم خواستید . بپرسید. احساس می کنم، نیا به مشاوره تلفنی دارید! ( 09123387781 ). اطلاعاتتان برای انجام این پروژه کمی کم است.

div00ne

عضو جدید
beijer H-T60b-s HMI moving graphical object

beijer H-T60b-s HMI moving graphical object

سلام.
من در ساخت یک دستگاه کوچک از H-T60b-s استفاده کردم. نیاز به یک تصویر متحرک دارم که
1- حرکت افقی به صورت رفت و برگشت انجام بده.
2-سرعت حرکت شیء گرافیکی براساس سرعت موتور روی دستگاه تنظیم باشه.
3- در صورت توقف موتور تصویر هم متوقف بشه.

در ضمن PLC مورد استفاده FATEK هست و شرایط موتور از طریق inverter و encoder کاملا قابل کنترل و بازیابیه.

ممنون میشم از جواب های مفیدتون.

mortezafathi

عضو جدید
سلام
یه مشکل دارم در رابطه با اینورتر abb acs550.کنترل دور با ولوم هست و با یک سوییچ run می شه.مشکل اینه که وقتی سوییچ رو وصل می کنیم و هنوز دور بهش ندادیم 16 آمپر keypad نمایش میده.هر کاری کردم کالیبره نشد لطفا اگر اطلاعات دارید کمک کنید. ممنون.

aarad

عضو جدید
سلام و خسته نباشيد ميگم خدمت مدير تالار...من تازه عوض اين سايت شدم و از سايتتون خيلي خوشم اومده..هميشه دوست داشتم كه اتوماسيون رو جامع و كاربردي فرا بگيرم..متاسفانه در حال حاضر تو يه شركت خصوصي مشغول به كار هستم كه امكان استفاده و يادگيري مدارات plc رو به من نميده..دليلش هم اينه كه قسمت اتوماسيون شركت توسط يك نفر و به صورت انحصاري اداره ميشه و به ما اجازه يادگيري داده نميشه...خودم هم خيلي به اين معقوله علاقمند هستم..دوره پي ال سي زيمنس درجه دو هم گذراندم ولي چون مستقيما تو محل كارم باهاش در ارتباط نبودم در حد برنامه نويسي آگاهي دارم..لطف بفرماييد در اين زمينه منو راهنمايي كنيد..ممنون

sakan

عضو جدید
سلام دوستان مهندس عزیز
یه سوال راجع به HMI داشتم و اون اینکه می خوام به جای استفاده از HMI و نرم افزار WINCC از یه کامپیوتر PC معمولی و نرم افزار WINAC استفاده کنم.
خواستم بدونم بجز صرفه جویی هزینه چه مزیت دیگه ای داره اینکار؟ در ضمن چه مشکلاتی داره؟
و غیر از کامپیوتر چه سخت افزار دیگه ای لازم هست؟
ممنون

starshid

عضو جدید
سوال در مورد Scada و DCS

سوال در مورد Scada و DCS

جناب ARC_2008 می خواستم بدونم سیستم های SCADA در عمل چه تفاوتهایی با سیستم های معروف به DCS دارند؟
آیا میشه مرزی برای ویژگی ها و کاربردشون تعیین کرد؟
و دوم اینکه آیا WinCC به عنوان یک سیستم SCADA مستقل
شناخته می شود یا بخشی از PCS7 زیمنس؟ آیا از نظر کاربرد تفاوت خاصی با Citect داره؟

M.Tabiei

عضو جدید

شاید این لینک شما رو برای آشنایی بیشتر با PLC های FATEK ، کمک کنه .
http://www.techno-electro.com/331-دانلود-کتاب-آموزشی-PLC-FATEK.html

Chagal

عضو جدید
جناب ARC_2008 می خواستم بدونم سیستم های SCADA در عمل چه تفاوتهایی با سیستم های معروف به DCS دارند؟
آیا میشه مرزی برای ویژگی ها و کاربردشون تعیین کرد؟
و دوم اینکه آیا WinCC به عنوان یک سیستم SCADA مستقل
شناخته می شود یا بخشی از PCS7 زیمنس؟ آیا از نظر کاربرد تفاوت خاصی با Citect داره؟

تا جائیکه کلیان و تعاریف رو میدونم میگم تا ARC_2008بیاد جوابتون رو بده:

سیستم SCADA به عنوان مجموعه سیستم جمع آوری/ارسال اطلاعات و سیستم تله متری تعریف میشه و سیستم DCS به عنوان سیستم کنترل
توزیع شده برای کنترل واحد صنعتی (عمدتا رایج در صنایع بزرگ نفت و گاز با تعداد ورودی/خروجی بالا). برای ساختن سیستم SCADA میشه هر
کاردستی درست کرد، از ورودیهای پانلی آنالوگ و پتانسیومتری تا به کار بردن PLC و DCS. بنابراین SCADA بیشتر یک مفهومه تا یک سیستم.
یعنی میشه با سیستم DCS یک SCADA درست کرد ولی DCS همون SCADA نیست.
در مورد سوال دوم باید بگم که یک کمی معانی با هم خلط شده و سوال اشکال داره. WINCC یک نرم افزار HMI هست و سیستم نیست در حالیکه
SCADA مجموعه ای از نرمافزار، سخت افزار و شبکه و مخابرات هست و این دو موضوع با هم قابل مقایسه نیستند. ضمن اینکه داشتن رابط گرافیکی
برای SCADA یک الزام نیست. پیروز باشید

Chagal

عضو جدید
THANKS IN ADVANCE

THANKS IN ADVANCE

نکته خاصی نداره. یک مورد عملی که SERVO-DRIVE راه اندازی کردم رو خلاصه توضیح میدم، شاید کمک کنه:
SERVO DRIVE مخصوص راه اندازی موتور DC ورودی و خروجیهای مختلف داشت که به این صورت کار میکنه:

زاویه توسط PULSE-ENCODER که روی شافت موتور نصب شده اندازه گیری میشه و توسط یک ماجول COUNTER در PLC شمارش میشه. مقدار SPEED REFERENCE و SETPOINT که همون زاویه دلخواه اپراتور هست توسط اپراتور وارد میشه و بصورت آنالوگ 4~20mA به SERVODRIVE وارد میشه. DRIVE ورودیهای باینری START، STOP، FAULT، ZEROSPEED، PRESET SPEED، DIRECTION OF ROTATION و ... برای امور کنترلی داره
که حدس زدنش کار سختی نیست. در نهایت درایو با الگوریتم داخلیش که میتونه تا حد یک PID CONTROLLER ساذه باشه، موتور رو در زاویه نهائی قرار میده و این کار با سرعتی که اپراتور خواسته انجام میشه.

میشه موتور رو با سرعت ثابت تنظیم کرد. برای این کار باید ورودی PRESET SPEED رو بهش ورودی داد. در این حالت دیگه از اپراتور انتظار مقدار سرعت رو نداره. اگر بخواهیم از اپراتور سرعت رو بگیره باید این ورودی رو به 0 یا 24 ولت (بسته به مدل دستگاه) جامپر کنیم

SCALE کردن و BIAS کردن مقدار ورودی زاویه در برنامه نویسی PLC فراموش نشه. چون عددی که PULSE ENCODER میفرسته و COUNTER میخونه یک عدد نسبی هست و باید در یک زاویه خاص تنظیم بشه.

ارتباط در بعضی مدلها میشه از طریق ETHERNET یا PROFIBUS یا هر پروتکل دیگه ای انجام بشه که کار کابل کشی خیلی آسون میشه.

اگر بخواهیم SERVODRIVE از پارامتر دیگه ای فرمان بگیره میشه در PLC لوپ CASCADE درست کرد یا کارهای دیگه کرد که به ین موضوع ارتباطی نداره.

معمولا درایوها این امکان رو میدن که بدون مرجع یا همون PULSE ENCODER و بصورت OPEN LOOP کنترل کنن. برای اینکار باید پارامترهای زیادی رو درون درایو تنظیم کرد. برای هر مدل فرق داره و من هم بلد نیستم.

بهتره در پارامترها محدوده بالا و پائین فرکانسی رو خیلی دور از هم ندین که کنترلر گیج میزنه. 50-60 هرتز مناسبه. خودتون امتحان کنین تا بهترین نتیجه رو بگیرین.

ارتباط هم که همیشه اینجوریه HMI <----> PLC <----> SERVODRIC
|
|
PULSE ENCODER :smile:

ARC_2008

مدیر بازنشسته
نکته خاصی نداره. یک مورد عملی که SERVO-DRIVE راه اندازی کردم رو خلاصه توضیح میدم، شاید کمک کنه:
SERVO DRIVE مخصوص راه اندازی موتور DC ورودی و خروجیهای مختلف داشت که به این صورت کار میکنه:

زاویه توسط PULSE-ENCODER که روی شافت موتور نصب شده اندازه گیری میشه و توسط یک ماجول COUNTER در PLC شمارش میشه. مقدار SPEED REFERENCE و SETPOINT که همون زاویه دلخواه اپراتور هست توسط اپراتور وارد میشه و بصورت آنالوگ 4~20mA به SERVODRIVE وارد میشه. DRIVE ورودیهای باینری START، STOP، FAULT، ZEROSPEED، PRESET SPEED، DIRECTION OF ROTATION و ... برای امور کنترلی داره
که حدس زدنش کار سختی نیست. در نهایت درایو با الگوریتم داخلیش که میتونه تا حد یک PID CONTROLLER ساذه باشه، موتور رو در زاویه نهائی قرار میده و این کار با سرعتی که اپراتور خواسته انجام میشه.

میشه موتور رو با سرعت ثابت تنظیم کرد. برای این کار باید ورودی PRESET SPEED رو بهش ورودی داد. در این حالت دیگه از اپراتور انتظار مقدار سرعت رو نداره. اگر بخواهیم از اپراتور سرعت رو بگیره باید این ورودی رو به 0 یا 24 ولت (بسته به مدل دستگاه) جامپر کنیم

SCALE کردن و BIAS کردن مقدار ورودی زاویه در برنامه نویسی PLC فراموش نشه. چون عددی که PULSE ENCODER میفرسته و COUNTER میخونه یک عدد نسبی هست و باید در یک زاویه خاص تنظیم بشه.

ارتباط در بعضی مدلها میشه از طریق ETHERNET یا PROFIBUS یا هر پروتکل دیگه ای انجام بشه که کار کابل کشی خیلی آسون میشه.

اگر بخواهیم SERVODRIVE از پارامتر دیگه ای فرمان بگیره میشه در PLC لوپ CASCADE درست کرد یا کارهای دیگه کرد که به ین موضوع ارتباطی نداره.

معمولا درایوها این امکان رو میدن که بدون مرجع یا همون PULSE ENCODER و بصورت OPEN LOOP کنترل کنن. برای اینکار باید پارامترهای زیادی رو درون درایو تنظیم کرد. برای هر مدل فرق داره و من هم بلد نیستم.

بهتره در پارامترها محدوده بالا و پائین فرکانسی رو خیلی دور از هم ندین که کنترلر گیج میزنه. 50-60 هرتز مناسبه. خودتون امتحان کنین تا بهترین نتیجه رو بگیرین.

ارتباط هم که همیشه اینجوریه HMI <----> PLC <----> SERVODRIC
|
|
PULSE ENCODER :smile:

سلام مجدد خدمت دوستان و عزیزان قدیم و جدید ...
باید عرض کنم زمانی که این تاپیک را شروع کردم کارشناس فنی یک شرکت اتوماسیون بودم و همه فکر و ذهنم بود پیشرفت فنی . و اکنون که این متن را تایپ می کنم ... مدیر عامل یک شرکت مهندسی و بازرگانی که آنقدر فکر و ذهن دارم که نمی دانم به کدامشان فکر کنم ! . ولی همچنان من یک فنی هستم . من همچنان خودم مدیریت پروژه های اتوماسیون را بر عهده می گیرم . و همجنان خودم را با مباحث فنی روز درگیر می کنم . حتی با این همه درگیری . ...
بحت سرو درایو و موتور ( بالاخص AC ) بسیار پیجیده و گسترده است . البته درک موضوع اگر به زبان ساده بازگو گردد می تواند بسیاری از مشکلات را رفع سازد. من باید سعی کنم سه سیستم را مثل PLC ( مثلا FATEK ) و HMI ( مثلا BEIJER یا WECON یا CERMATE ) و نیز سرو ( مثلا ESTUN یا MECAPION یا DELTA ) را به هم وصل کنم. توضیح این اتصال یا باید به صورت بصری باشد و یا باید سعی کنم با عکس توضیح دهم . در هر صورت تا من این فایل را برایتان آماه کنم. اگر در حین اتصال یا برنامه مشکلی دارید بفرمائید . اگر هم می خواهید برای پروژه خاصی راه اندازی کنید . در خدمت هستم .
با تشکر

bahmanpour_ali

عضو جدید
وضعیت شرکت ها

وضعیت شرکت ها

سلام به همه دوستان عزیز.همچنین سلام مخصوص من به دوست عزیز جناب آقای ARC_2008 .....تایپک موجود اینقدر جالب و آموزنده بود که من بیشتر وقتم را امروز توی شرکت صرف خواندن تمامی پیام های مبادله شده دوستان و بخصوص جواب ها و خاطرات جناب آقای ARC_2008 کردم. چند تا سئوال از جناب آقای ARC_2008 داشتم:
1 - شرکت شما در چه زمینه ای کار میکنه؟
2- الان وضعیت کشور بگونه ای است که کار برای شرکت ها خیلی کم هست ..میخواستم بدونم شما با این مشکل چگونه برخورد کردید؟پیشنهاد شما برای گذر از این شرایط در شرایط فعلی چیه؟ (بیشتر منظورم اینه که شما بعنوان یک مدیر شرکت چه تصمیماتی را دارید اجرا میکنید که هم نفرات شرکتتون کمتر ضرر و یا احیاناً بیکار نشن و هم شرکت شما کمترین ضرر را بکنه)
راستی من توی یک شرکت طراحی و مهندسی و در بخش طراحی برق و اتوماسیون مشغول هستم.
باز هم از موضوعات جالبی که اینجا مطرح میشه از همه دوستان تشکر میکنم و این نکته را دوست دارم بگم که اگر چه اینجا تعداد سئوال کنندگان و جواب دهنده ها بنظر محدود میاد اما مطمئناً تعداد بسیار زیادی از افراد هستن که با خواندن مطالب شما مشکلاتشون بر طرف میشه ..باز هم از همه ممنون..شاد باشید

آخرین ویرایش:

div00ne

عضو جدید
سلام.

دوستان عزیز یه سوال دارم کلی اعصابمو خرد کرده. ممنون میشم راهنماییم کنید.

میخوام 2 تا اینورتر delta vfd-b رو به هم وصل کنم به طور مستقیم. طوری که فرکانس یکی تابع اون یکی بشه. از کدوم خروجی ها و وردی ها در درایو باید استفاده کرد و تنظیمات مربوط به هر درایو چیه؟

با تشکر.

hadafju

عضو جدید
سوال درباره برنامه پروتکل hart

سوال درباره برنامه پروتکل hart

با سلام !
اگه میشه درباره برنامه نویسی یک پروتکل صنعتی بخصوصhart با پورت سریال میکرو avr و نحوه ارسال و دریافت فریم هارت از pc به یک مثلا فشارسنج مبتنی بر پروتکل هارت راهنمایی بفرمایید!
اگر سایت یا مقاله یا فایل برنامه نویسی بخصوص با کدویژن در این رابطه دارید برای دانلود بگذارید ممنون میشم!
درانتها می خواستم درباره وضعیت پروتکل هارت در ایران و دنیا نسبت به سایر پروتکل های صنعتی بدونم!:que::que::que::que::que:
با تشکر فراوان بخاطر تاپیک خیلی مفیدتون! :gol:

آخرین ویرایش:

amriali

عضو جدید
سلام دوستان
من احتیاج به کمک در زمینه راه اندازی سرو موتور دارم ومکنترل اون از طریق PLC و درنهایت با HMI چطور میتونم سرو موتور رو بهش پالس بدم از طریق PLC
با تشکر از شما

iris-f

عضو جدید
سلام بچه ها
ببخشید شاید سوالم مسخره باشه اما می گم
رشته من نرم افزار هست و می خوام با نرم افزار eplan یک سیستم شبیه سازی کنم
سوالی که دارم اینه که چه چیزهایی در این نرم افزار حائز اهمیت هست که باید بدونم و اینکه این نرم افزار نتیجه رو در انتها به چه صورت نشون می ده؟ باید اجرا بشه یا تبدیل به یک فایل اجرایی می شه و ....؟
هیچ چیزی از این نرم افزار نمی دونم . لطفا کمکم کنید.
ممنون

Benefic.H

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام بچه ها
ببخشید شاید سوالم مسخره باشه اما می گم
رشته من نرم افزار هست و می خوام با نرم افزار eplan یک سیستم شبیه سازی کنم
سوالی که دارم اینه که چه چیزهایی در این نرم افزار حائز اهمیت هست که باید بدونم و اینکه این نرم افزار نتیجه رو در انتها به چه صورت نشون می ده؟ باید اجرا بشه یا تبدیل به یک فایل اجرایی می شه و ....؟
هیچ چیزی از این نرم افزار نمی دونم . لطفا کمکم کنید.
ممنون

سلام
در نرم افزار Eplan شما نقشه طراحی می کنید، پس خروجی شما نیز نقشه خواهد بود.

بالا