واکنش ها به حادثه واژگونی اتوبوس که طی آن 19 سرباز وظیفه جان باختند.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اینا جواب من به تک تک نظرات pouria هست .
به نظر من هم سربازی اجباری یک اشتباه محضه!
چندتا از دلایلش رو میگم براتون.
1- سالانه هزینه بسیار زیادی بر روی دوش ارگان های نظامی کشور هست برای اموزش، پوشاک و مخارج هزاران سربازی که میگیرن!

جواب : برای حفظ مملکت از احتمال هر نوع خرابکاری داخلی از سوی ستون پنجم و دشمنان خارجی وجود ارتش و سربازانش الزامی است و الا الان شما نمیتونستی به این راحتی زندگی کنی.
2- همه افراد جامعه امادگی تحمل شرایط بسیار سخت نظامی رو ندارن. همین که همه جوون ها باید برن سربازی باعث شده که خیلی ها مشکلات روانی پیدا کنن. خیلی این سربازی روی رفتار ادم تاثیر میذاره. متاسفانه خیلی ها به خودشون اسیب میزنن که نرن سربازی!

جواب : سرباز که برن پخته تر میشن و این سوسول بازی ها هم از سرشون می پره.
3- سربازان وظیفه خب مسلما از نیروهای استخدامی نظامی کم تجربه تر هستند و همین باعث میشه که در مرزهای کشور تلفات بیشتری بدهیم! چون نیروی نظامی کم تجربه تری را برای حفاظت از مرزها به کار گرفته ایم!

جواب : هیچم اینطوری نیست. قراره فقط نیرو های استخدامی از خاک وطن دفاع کنند؟
4- خیلی ازجوانان کشور میرن درس میخونن که بتونن با علمشون به کشورشون خدمت کنن. طرف بعد اینکه کل عمرش رو درس خونده به جای اینکه بتونه حالا وارد صنعت بشه و دردی رو دوا کنه باید اول 2سال از بهترین و پربازده ترین سال های زندگیش رو بره سربازی! جایی که هیچ استفاده ای از اطلاعات اون شخص نمیکنن. برعکس بلکه بهش سرکوفت هم میزنن که تو هیچی نیستی!

جواب : تو سربازی تنبلی هاشون درمون میشه و یاد میگیرن که اینقد شول و ول نباشن .
5- همین باعث شده بسیاری از جوون ها بیان دانشگاه تا یکم دیرتر برن سربازی! وتا وقت بخرن شاید راهی پیدا شد که نرن سربازی! همین امر باعث کاهش شدید کیفیت دانشگاه ها و افزایش الکی دانشگاه های بسیار سطح پایین در کشور شده. همین امر باعث شده الکی سطح تحصیلات کشور بره بالا که هم خوبه و هم بد. بد از این جهت که سطح توقع مردم بالا میره و اینجوری بیکاری افزایش پیدا میکنه! و مردم هر کاری حاظر نیستن بکنن! یا باعث شده که اگه کسی تحصیلات دانشگاهی نداشته باشه در نظر مردم خیلی بی سواد به نظر میاد! برای همین حتی کسایی که در کارشون هیچ نیازی به تحصیلات دانشگاهی ندارن هم باز میرن یک دانشگاهی و مدرکی رو میگیرن!!!!

جواب : دیر رفتن و این جور بهانه ها ربطی به دانش پژوهی و سطح توقع و افزایش بیکاری نداره. شما برای اثبات حرفت آسمون رو به ریسمون میبافی ولی اینا جواب منطقی نیستند.
6- این همه هزینه میشه برای اموزش سربازان جدید. اگر به جای این امر همین هزینه ها رو برای استخدام سرباز به کار بگیرن. هم تعداد زیادی از جوانان کشور میرن سر کار (کارهای نظامی)!! و هم از نیروهای حرفه ای تری برای حفاظت از مرزهای کشور استفاده میشه و تلفات کمتری خواهیم داشت!

جواب : دفاع از آب و خاک هزینه ش هم ارزش داره. همه باید برن تا کارآزموده تر و پخته تر بشن و یاد بگیرن که یکم بجنبند.

اما خب متاسفانه به چند دلیل این کار هیچ وقت صورت نمیگیره! اول اینکه خب راه حل این قضیه به مدیریت نیاز داره که ما نداریم!

جواب : مدیریتش هم هست و همین روالی که اجرا میشه هم لازمه و هم حیاتیه.
و دوم اینکه کشوری هستیم دشمن تراش! خط فکری ما باعث شده که اصا همه دشمن ما بشن! ما همه دنیا رو دشمن خودمون میدونیم و برای همین همیشه بودجه زیادی رو صرف مصارف سیاسی میکنیم و همه مردم کشورمون باید جنگیدن بلد باشن! (خیلی ها میگن چون ما در خاورمیانه هستیم و همش تهدید به جنگ میشیم باید همه سربازی برن! این نگاه درستی میتونه باشه!
جواب : دشمن تراش یعنی چی ؟ هر کشوری باید نیروی انسانی و تجهیزات نظامی اش کامل باشه تا دشمن هوس تجاوز به سرش نزنه.
ولی به نظر من هرگز جنگ به معنای جنگ تحمیلی نخواهیم داشت و بسیار بعید هست که کشوری با ایران وارد جنگ بشه! فقط همین درگیری های اطراف مرزها رو خواهیم داشت که خب در اونها هم با یک نیروی اموزش دیده نتیجه بسیار بهتری را خواهیم گرفت.)
جواب : شما کارشناس جنگ و اینا که نیستید . پس نظرتون نمیتونه با واقعیت منطبق باشه.
و هم اینکه کشوری هستیم سلطه طلب بر روی مردم خودش! یعنی باید همه جوان های مملکت بیان از مسیر سربازی رد بشن، گوششون پیچیده شه! و دستشون بیاد که با کی طرفن!
جواب : این حرف منطقی نیست.

نباید اینقدر منفی به قضیه نگاه کرد! ولی نمیشه... .

جواب : حالا که نگاه کردید یعنی چیزی حل شد؟ سربازی وظیفه همه است . دفاع از خاک وطن یک فریضه الهی انسانی است و شما در سایه همین دفاع و قدرت دفاعی است که در امنیت هستید. اینو فراموش نکنیم.

ΜΟΗΑΜΜΑD

کاربر بیش فعال

جواب : شما کارشناس جنگ و اینا که نیستید . پس نظرتون نمیتونه با واقعیت منطبق باشه.

یعنی شما کارشناس هستید؟
شما که اصلا تجربه سرباز بودن رو هم ندارید آخه
ما که رفتیم خدمت ولی امیدوارم خیلیا نرن:smile:

ali199_1991

کاربر بیش فعال
بازم بعضی ها نمیذارن که آدم ساکت باشه...

آخه تو که حتی نمیدونی بند پوتین رو چجوری می بندن چرا اظهار نظر میکنی؟
اصلا میدونی ستون پنجم چیه که حالا...

جواب : برای حفظ مملکت از احتمال هر نوع خرابکاری داخلی از سوی ستون پنجم و دشمنان خارجی وجود ارتش و سربازانش الزامی است و الا الان شما نمیتونستی به این راحتی زندگی کنی.

وجود نیروی نظامی متخصص لازمه ؛ نه سربازی که تو عمرش 20 تا تیر بیش تر شلیک نکرده که از اون هم 19 تاش به هدف نخورده!!
الان در حال حاضر همون نیرو نظامی متخصص ما هم نمی تونن کاری از پیش ببرن چون تجهیزات به روز نیستن..چه برسه به سرباز

به عنوان مثال عملا دیگه نیروی هوایی نداریم!..و برای همین دارن سطح پدافند هوایی رو بالا می برن که تا حدودی جبرانش کنه...حالا شما میگی یه سرباز باید با دشمن بجنگه؟

انقدر بدم میاد از آدم هایی که فقط یه چیزایی شنیدن و کل اظهار نظر هاشون بخاطر همون چیزاست...
نمی دونستی بدون برای خیلی ها بخور و بخواب هست و برای خیلی ها شاید اولش سخت باشه...به هزار و یک عامل بستگی داره.

جواب : دشمن تراش یعنی چی ؟ هر کشوری باید نیروی انسانی و تجهیزات نظامی اش کامل باشه تا دشمن هوس تجاوز به سرش نزنه.
نیروی انسانی یعنی فکر! یعنی کسی که با فکرش دشمن رو نابود کنه ؛ کسی که مثلا یه موشک رو هدایت کنه یا یک جنگنده...نه یه سرباز با یه اسلحه شکسته!!!!!!!

جواب : حالا که نگاه کردید یعنی چیزی حل شد؟ سربازی وظیفه همه است . دفاع از خاک وطن یک فریضه الهی انسانی است و شما در سایه همین دفاع و قدرت دفاعی است که در امنیت هستید. اینو فراموش نکنیم.
شما که لالایی بلدی چرا خوابت نمی بره؟

حالا نظر خودم هم بگم و اونکه خیلی جاها میشه سرباز رو کلا حذف کرد..مثلا اطراف پادگان و مراکز نظامی یه عالمه برجک هست که سرباز بدبدخت صبح تا شب باید بره بالا اونجا ، به اصطلاح نگهبانی...هر که تجربه کرده باشه اینو میدونه چقدر کار سختی هست..از بی خوابی بگیر تا ایستادن های طولانی مدت و...
حالا خیلی جاها به راحتی می تونن بجای سرباز از دوربین مدار بسته استفاده کنن ؛ ولی چرا اینکارو نمی کنن؟ چون کسی به فکر جوونی اون بدبدختی نیست که اون بالا ایستاده!

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یعنی شما کارشناس هستید؟
شما که اصلا تجربه سرباز بودن رو هم ندارید آخه
ما که رفتیم خدمت ولی امیدوارم خیلیا نرن:smile:
شما مردمی شده‌اید لنگه‌ی پینوکیو، که دوست دارید طلاهایتان را بکارید تا درختِ طلا برداشت کنید.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
جامعه‌یی که همه چیز را ساندویچی می‌خواهد، در مطالعه, سه خط استتوس برایش بس است.

ayja

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بازم بعضی ها نمیذارن که آدم ساکت باشه...

آخه تو که حتی نمیدونی بند پوتین رو چجوری می بندن چرا اظهار نظر میکنی؟
اصلا میدونی ستون پنجم چیه که حالا...

وجود نیروی نظامی متخصص لازمه ؛ نه سربازی که تو عمرش 20 تا تیر بیش تر شلیک نکرده که از اون هم 19 تاش به هدف نخورده!!
الان در حال حاضر همون نیرو نظامی متخصص ما هم نمی تونن کاری از پیش ببرن چون تجهیزات به روز نیستن..چه برسه به سرباز

به عنوان مثال عملا دیگه نیروی هوایی نداریم!..و برای همین دارن سطح پدافند هوایی رو بالا می برن که تا حدودی جبرانش کنه...حالا شما میگی یه سرباز باید با دشمن بجنگه؟

انقدر بدم میاد از آدم هایی که فقط یه چیزایی شنیدن و کل اظهار نظر هاشون بخاطر همون چیزاست...
نمی دونستی بدون برای خیلی ها بخور و بخواب هست و برای خیلی ها شاید اولش سخت باشه...به هزار و یک عامل بستگی داره.

نیروی انسانی یعنی فکر! یعنی کسی که با فکرش دشمن رو نابود کنه ؛ کسی که مثلا یه موشک رو هدایت کنه یا یک جنگنده...نه یه سرباز با یه اسلحه شکسته!!!!!!!

شما که لالایی بلدی چرا خوابت نمی بره؟

حالا نظر خودم هم بگم و اونکه خیلی جاها میشه سرباز رو کلا حذف کرد..مثلا اطراف پادگان و مراکز نظامی یه عالمه برجک هست که سرباز بدبدخت صبح تا شب باید بره بالا اونجا ، به اصطلاح نگهبانی...هر که تجربه کرده باشه اینو میدونه چقدر کار سختی هست..از بی خوابی بگیر تا ایستادن های طولانی مدت و...
حالا خیلی جاها به راحتی می تونن بجای سرباز از دوربین مدار بسته استفاده کنن ؛ ولی چرا اینکارو نمی کنن؟ چون کسی به فکر جوونی اون بدبدختی نیست که اون بالا ایستاده!

[h=2]دریغ از یک کلمه حرف حساب![/h]

P O U R I A

مدیر مهندسی شیمی مدیر تالار گفتگوی آزاد
مدیر تالار
اینا جواب من به تک تک نظرات pouria هست .
به نظر من هم سربازی اجباری یک اشتباه محضه!
چندتا از دلایلش رو میگم براتون.
سلام و ممنون از پاسخ های شما.
1- سالانه هزینه بسیار زیادی بر روی دوش ارگان های نظامی کشور هست برای اموزش، پوشاک و مخارج هزاران سربازی که میگیرن!

کسی مخالف برچیده شدن صددرصدی نیروهای نظامی نیست. من هزینه هایی رو گفتم که برای اموزش سربازان وظیفه میکن. من گفتم همین هزینه رو اگر در جهت استخدام رسمی نیروی نظامی بکنن هم اشتغال ایجاد کردن و هم نیروی نظامی ماهرتری خواهم داشت.

2- همه افراد جامعه امادگی تحمل شرایط بسیار سخت نظامی رو ندارن. همین که همه جوون ها باید برن سربازی باعث شده که خیلی ها مشکلات روانی پیدا کنن. خیلی این سربازی روی رفتار ادم تاثیر میذاره. متاسفانه خیلی ها به خودشون اسیب میزنن که نرن سربازی!

از نزدیکانتون اگر کسی سربازی رفته برید باهاش صحبت کنید بهتون بگه چه رفتاری باهاش داشتن. بعد ببینید ایا این رفتار رو با جوانان مملکت داشتن ایا به نفع انهاست یا به ضرر انها! خوردن کردن شخصیت جوان ها باعث مرد شدن اونها نمیشه! چه بسا چه انحرافاتی در بعضی جاها داریم که هیچ وقت بحثی در موردش نمیشه!

3- سربازان وظیفه خب مسلما از نیروهای استخدامی نظامی کم تجربه تر هستند و همین باعث میشه که در مرزهای کشور تلفات بیشتری بدهیم! چون نیروی نظامی کم تجربه تری را برای حفاظت از مرزها به کار گرفته ایم!
جواب : هیچم اینطوری نیست. قراره فقط نیرو های استخدامی از خاک وطن دفاع کنند؟

خب یک عده ای هم باید چرخ مملکت رو بچرخونن!! شما چرا بدترین حالت رو مثال میزنی؟ کو جنگ؟
و در ضمن اینکه فکر میکنید یعنی بعد از 2سال خدمت سربازی همه یک جنگجوی واقعی بیرون میان؟ یک ماهه اول رو 4تا تیر میدن شکلیک کنی و بقیه ش یا باید بری دیدبانی! یا توالت تمیز کنی! یا راننده باشی یا اینکه مردمو سر چهارراه جریمه کنی!

4- خیلی ازجوانان کشور میرن درس میخونن که بتونن با علمشون به کشورشون خدمت کنن. طرف بعد اینکه کل عمرش رو درس خونده به جای اینکه بتونه حالا وارد صنعت بشه و دردی رو دوا کنه باید اول 2سال از بهترین و پربازده ترین سال های زندگیش رو بره سربازی! جایی که هیچ استفاده ای از اطلاعات اون شخص نمیکنن. برعکس بلکه بهش سرکوفت هم میزنن که تو هیچی نیستی!
جواب : تو سربازی تنبلی هاشون درمون میشه و یاد میگیرن که اینقد شول و ول نباشن .

به نکته ظریفی اشاره کردید. بله و الان به خاطر همین امر شاهد ازدیام افرادی تنومند و مردانی واقعی در جامعه هستیم.

5- همین باعث شده بسیاری از جوون ها بیان دانشگاه تا یکم دیرتر برن سربازی! وتا وقت بخرن شاید راهی پیدا شد که نرن سربازی! همین امر باعث کاهش شدید کیفیت دانشگاه ها و افزایش الکی دانشگاه های بسیار سطح پایین در کشور شده. همین امر باعث شده الکی سطح تحصیلات کشور بره بالا که هم خوبه و هم بد. بد از این جهت که سطح توقع مردم بالا میره و اینجوری بیکاری افزایش پیدا میکنه! و مردم هر کاری حاظر نیستن بکنن! یا باعث شده که اگه کسی تحصیلات دانشگاهی نداشته باشه در نظر مردم خیلی بی سواد به نظر میاد! برای همین حتی کسایی که در کارشون هیچ نیازی به تحصیلات دانشگاهی ندارن هم باز میرن یک دانشگاهی و مدرکی رو میگیرن!!!!
جواب : دیر رفتن و این جور بهانه ها ربطی به دانش پژوهی و سطح توقع و افزایش بیکاری نداره. شما برای اثبات حرفت آسمون رو به ریسمون میبافی ولی اینا جواب منطقی نیستند.

حرف های من از نظر بعضیا منطقی هست و از نظر بعضیا منطقی نیست. کاملا درست میگید.
6- این همه هزینه میشه برای اموزش سربازان جدید. اگر به جای این امر همین هزینه ها رو برای استخدام سرباز به کار بگیرن. هم تعداد زیادی از جوانان کشور میرن سر کار (کارهای نظامی)!! و هم از نیروهای حرفه ای تری برای حفاظت از مرزهای کشور استفاده میشه و تلفات کمتری خواهیم داشت!
جواب : دفاع از آب و خاک هزینه ش هم ارزش داره. همه باید برن تا کارآزموده تر و پخته تر بشن و یاد بگیرن که یکم بجنبند.

دفاع خیالی منظورتونه؟ یعنی الان بچه هایی که سربازی میرن اگه جنگی بشه با شور و اشتیاق میرن میدان نبرد؟ یا برعکسش زده میشن و هرگز دیگه قدمی برای این حکومت بر نمیدارن؟
من فقط 2 2 تا چهار تا کردم و گفتم اگه اینطور نباشه خیلی از جهات مختلف به نفع مردم میشه.

اما خب متاسفانه به چند دلیل این کار هیچ وقت صورت نمیگیره! اول اینکه خب راه حل این قضیه به مدیریت نیاز داره که ما نداریم!
جواب : مدیریتش هم هست و همین روالی که اجرا میشه هم لازمه و هم حیاتیه.
و دوم اینکه کشوری هستیم دشمن تراش! خط فکری ما باعث شده که اصا همه دشمن ما بشن! ما همه دنیا رو دشمن خودمون میدونیم و برای همین همیشه بودجه زیادی رو صرف مصارف سیاسی میکنیم و همه مردم کشورمون باید جنگیدن بلد باشن! (خیلی ها میگن چون ما در خاورمیانه هستیم و همش تهدید به جنگ میشیم باید همه سربازی برن! این نگاه درستی میتونه باشه!
یعنی به خاطر سربازی اجباری هست که دشمن هوس تجاوز به ما رو نداره؟
الان کشورهایی که سربازی اجباری ندارن کلا دشمنان متجاوز ترتبیتشون رو دادن؟ الان کشورهایی که حتی ارتش ندارن! هیچ اقتداری در جهان ندارن؟

ولی به نظر من هرگز جنگ به معنای جنگ تحمیلی نخواهیم داشت و بسیار بعید هست که کشوری با ایران وارد جنگ بشه! فقط همین درگیری های اطراف مرزها رو خواهیم داشت که خب در اونها هم با یک نیروی اموزش دیده نتیجه بسیار بهتری را خواهیم گرفت.)
و هم اینکه کشوری هستیم سلطه طلب بر روی مردم خودش! یعنی باید همه جوان های مملکت بیان از مسیر سربازی رد بشن، گوششون پیچیده شه! و دستشون بیاد که با کی طرفن!
جواب : این حرف منطقی نیست.
نباید اینقدر منفی به قضیه نگاه کرد! ولی نمیشه... .

ولی فکر میکنم شما از من منفی تر به قضیه نگاه میکنید! فقط از نقطه نظر متفاوتی.
شما زیادی تفکر دشمن دشمن دارید! طوری پاسخ دادید که انگار اگر سربازی اجباری رو برداریم همین فردا دشمن حمله میکنه!
دفاع از خاک موضوع دیگری ست! اول اینکه این موضوع اعتقاد میخواد! ربطی به سربازی رفتن ویا نرفتن نداره! ادم باید معتقد باشه تا از کشورش دفاع کنه. دوم اینکه دفاع از کشور فقط جنگیدن نیست!! همین که کشورت رو در فلان تکنولوژی پیشتاز جهان کنی یعنی جنگیدن برای کشورت! همین که باعث پیشرفت کشورت در عرصه های مختلف کنی یعنی جنگیدن! الان متاسفانه ایران در هیچ زمینه ای حرفی برای گفتن نداره جز ساخت موشک! (که به نظرم برای یک کشوری که دایه اسلام دین مهربانی رو داره اصلا خوب نیست!) ولی نمیخوام از بحث منحرف بشم.
استراتژی شما در جواب دادن دقیقا همون پاک کردن صورت مسئله و گفتن تعدادی شعار ست. الان در دنیا همه مسائل را با گفتگو حل میکنن! دنیا دنیای گفتگوهاست! و باید از دید منفی به بعضی مسائل نگاه کرد تا بتونیم اونها رو اصلاح کنیم. ولی خب قدرت حرف زدن رو از ما گرفتن و من فقط اینجا و اون هم در چهارچوبی کاملا محدود میکنم حرف بزنم! پس شاید همون راه حل شما و پاک کردن صورت مسئله بهترین راه حل باشه.

consl

عضو جدید
کم نبود دو سال زندگیشون رو میخواستن به فنا بدن بعدم زدن کشتنشون. مشتی جوون مثل ما خدا میدونه چه نقشه هایی تو سرشون داشتن و چه برنامه ها که نداشتن قبل از سوار شدن داخل اتوبوس.

بنظرم حداکثر سن زنده موندن تو اینجا رو باید بکنن 30 سال، تا 30 بتونی دووم بیاری یه شانسی داری بقیش هم بتونی ادامه بدی.

ali199_1991

کاربر بیش فعال
جناب P O U R I A؛
دفاع خیالی منظورتونه؟ یعنی الان بچه هایی که سربازی میرن اگه جنگی بشه با شور و اشتیاق میرن میدان نبرد؟ یا برعکسش زده میشن و هرگز دیگه قدمی برای این حکومت بر نمیدارن؟
پست های خودتون که جنجالی تر هست اون موقع تاپیک های منو پاک می کنی؟

بالا