مشاوره، سوال و درخواست مطالب مهندسی کشاورزی ...

Hamzeh856

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
من که حرفی از کنترل نزدم !! پراکنش کلی آفت و بیماری گفتم !!
بیماری بیشتر تو محیط های مرطوب هست
آفت بیشتر در محیط های گرم و خشک البته این قضیه خیلی دقیق نیسااا (یه دیدگاه کلی نسبت به پراکنش آفات و بیماری ها )
اگه از نظر کنترلی بخوایم نگاه کنیم بستگی به خیلی چیز ها داره که خودتون حتما یه چیز هایی میدونید و اتفاقا باید بگم کنترل بیولوژیک با استفاده از قارچ و باکتری ها تو محیط های مرطوب بهتر جواب میده !!

در مورد سبزی گلدانی باید یه راه کشت آسون وجود داشته باشه !! بازار فروش هم داره اگه قیمتش خیلی بالا نشه !!

مثلا اول کار که این سبزی فروشی های دسته ای پیدا شدن کسی مسلما تحویلشون نمیگرفت
اما کم کم مردم دیدن سبزی خوردنش اصلا نیاز به پاک کردن نداره و حالا کلی مشتری پیدا کردن
( البته نمیدونم تو شهر شما هم هستن یا نه !!! )

خب وقتی به جون محصول بیفته باید کنترلش کرد چه بیماری چه افت .قسمت اول صحبتت درسته . ولی به شخصه و از رو تجربه هر زمانی گیاهی افت زد با افزایش رطوبت کنترلش سخت تر شده . مثل کنه
البته آفت داریم تا آفت . شاید یچیز کلی در مورد افات مربوط به مناطق خشک باشه . ولی گرم نه ...( گرم و مرطوب )

اما در مورد سبزی کاری زمانی میشه که به عنوان شغل دوم ( یعنی روی محصولات دیگه کار کنی و منبع درآمد داشته باشی بعد بخوای ریسک کنی اونم برای شروع کار . ) خلاصه توانایی فروش هم مهمه !

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستانِ مهندسِ عزیز :)

عاغا ما دو تا درخت داریم. یکی پرتقال و یکی هم نارنگی که پایه شون نارنجه! :huh:
حدود دو ماه پیش، یعنی قبل از عید از دزفول خوزستان خریدیم. پرتقال خوب رشد می کنه و برگای جدیدی در میاره ولی نارنگی اینجوری نیست و به نظر من کمی برگاشم جمع شده. یعنی شادابی چندانی نداره. شاید توی عکس معلوم باشه. ممنون میشم بگید مشکلش چیه. بعد هم اینکه روی برگ های جدید پرتقال یه حشره هایِ زشت و سیاهی رفت و آمد می کنن. اینا چیه؟! :huh:
بچمونو از راه بدر نکنن؟! :D

این نارنگیه

اینم اون اجنبی های سیاه روی درخت پرتقال

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
یه سوالِ دیگه اینکه این یاسمون توی باغچه پایینی بوده و چون خاکش زیاد مناسب نبود، خشکیده شده. حالا چند روزی هست آوردیمش تو باغچه ی حیاط. به نظر شما امیدی بهش هست؟!

بعد هم اینکه چند تا گلدون گل شمعدونی داریم. اینا هنوز گل ندادن. نباید گل میدادن الان؟!:huh: قبلا توی راه پله گذاشته بودیم ولی خشک شده بودن. الان گذاشتیم گوشه باغچه و انگار برگ جدید درآوردن. راهنمایی کنید که برای پرپشت شدنش باید چکار کنم؟!:huh:

دیفن هم داریم که لبه هاش داره خشک میشه. من می گم چون توی راه پله بودن بهشون بر خورده و ناراحت شدن :)

fgni

متخصص باغبانی
کاربر ممتاز
یه سوالِ دیگه اینکه این یاسمون توی باغچه پایینی بوده و چون خاکش زیاد مناسب نبود، خشکیده شده. حالا چند روزی هست آوردیمش تو باغچه ی حیاط. به نظر شما امیدی بهش هست؟!

بعد هم اینکه چند تا گلدون گل شمعدونی داریم. اینا هنوز گل ندادن. نباید گل میدادن الان؟!:huh: قبلا توی راه پله گذاشته بودیم ولی خشک شده بودن. الان گذاشتیم گوشه باغچه و انگار برگ جدید درآوردن. راهنمایی کنید که برای پرپشت شدنش باید چکار کنم؟!:huh:

دیفن هم داریم که لبه هاش داره خشک میشه. من می گم چون توی راه پله بودن بهشون بر خورده و ناراحت شدن :)

سلام سال نو مبارک
در مورد پرتقال که شته زده بهتره با یه مقدار اب و مایع ظرفشویی خیلی رقیق بشوریدش سم برا این مقدار کم مناسب نیست در مورد نارنگی هم فکر کنم چون جا بجا شده بهش تنش وارد شده اگه موقع کاشتن ریشه هاش اسیب دیده باشه هم ممکنه اینطوری بشه که بنظرم با گذشتن چند ماه بهتر میشه نترسید شمدونیهاتون هم تا یه ماه دیگه گل میدن بهتر بود دو سه ماه پیش سربرداریشون میکردین

دوستان 110 متر گلخونه با کشت گوجه چقدر سالانه محصول میده؟به طور نرمال؟
سودش تو سال چقدر میشه؟

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
مرسی. ممنون. یاسمون هم داره برگ جدید در میاره خدا رو شکر :)
درمورد دیفن چی؟!

دوستان اگه میشه این سوال منو جواب بدین.
این بذر ها رو بای کجا بگیریم که خوب باشه؟
گوجه رو تو یه سال چند میشه کشت کرد؟
تو متراژ 14*8 کشت گوجه تو هر کشتی چقدر محصول به صورت معمول دریافت میشه؟

Hamzeh856

کاربر ممتاز

سلام حسین جان

بذر گوجه رو میتونی از فروشگاه های کشاورزی تهیه کنی . مارکش مهمه و تاریخ تولیدش و در برخی موارد فصل کاشت .
مقدار میوه دهی هم به نوع گوجه و شرایط نگهداری و ... بستگی داره .

گوجه رو تو یه سال چند میشه کشت کرد؟منظورت چند بار در سال ؟

سلام حسین جان

بذر گوجه رو میتونی از فروشگاه های کشاورزی تهیه کنی . مارکش مهمه و تاریخ تولیدش و در برخی موارد فصل کاشت .
مقدار میوه دهی هم به نوع گوجه و شرایط نگهداری و ... بستگی داره .

گوجه رو تو یه سال چند میشه کشت کرد؟منظورت چند بار در سال ؟
اره منظورم همون بار تو سال هست

Hamzeh856

کاربر ممتاز
اره منظورم همون بار تو سال هست

والا تا جایی که میدونم بستگی به فصل کاشت داره . مثلا بذری که من تهیه کردم برای کاشت شهریور تا مهر بکاری تا سال بعد تیر ماه محصول داری .

والا تا جایی که میدونم بستگی به فصل کاشت داره . مثلا بذری که من تهیه کردم برای کاشت شهریور تا مهر بکاری تا سال بعد تیر ماه محصول داری .
خوب هر بذر رئو چقدر خریدین؟اگه میشه برام پیام خصوصی کنید با اسمش رو.
یه سوال دیگه من منظورم اینه که مثلا تو همین مهر تا تیرماه سال بعد چقدر ازن بوته ها میتونن گوجه بگیرین ؟منظورم کیلو گرم هست:D

Hamzeh856

کاربر ممتاز
خوب هر بذر رئو چقدر خریدین؟اگه میشه برام پیام خصوصی کنید با اسمش رو.
یه سوال دیگه من منظورم اینه که مثلا تو همین مهر تا تیرماه سال بعد چقدر ازن بوته ها میتونن گوجه بگیرین ؟منظورم کیلو گرم هست:D

بذر که بذر خارجی هست تو بازار برای گلخونه ... من این بذر رو تهیه کردم

شرکت : BHN seed
محصول آمریکا - به اسم بوفالو Buffalo
تاریخش مال 2013 بوده که جدیدتر از این رو نتونستم تهیه کنم و بقیه محصول 2008 بودن که درصد سبزینگی اینا دیگه کم شده و 50 درصد هست . ولی این بذری که گرفتم 1 درصد خرابی داره و از جایی تهیه کردم که بذر خوبی معرفی میکنه و یه بسته 500 تایی شده 125000 تومن که میشه دونه ای 250

اینو اولین بار هست که اینجا کشت میشه یا من در جریان نیستم که کسی تست کرده باشه .
این بذر رو محصول نگرفتم ولی بسته به بذر و شرایط دمایی ، گرده افشانی ، فاصله ی کشت ، هرس و ..... 3.5 تن توی 100 متر تو یه دوره ی کشت میشه برداشت کرد.

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
دوستان 110 متر گلخونه با کشت گوجه چقدر سالانه محصول میده؟به طور نرمال؟
سودش تو سال چقدر میشه؟

کسی نیست دوستان به این سوال جواب بده؟
در ضمن این بذرها رو باید از کجا بخریم که اصل باشه؟

بذر رو همونطور که دوستان گفتن از فروشگاهای معتبر میشه تهیه کرد.ضمنا اگه دسترسی داشته باشین کارخونه های تولید رب گوجه فرنگی معتبرترین جا برای تهیه بذر هستن.این کارخونه ها قبل کشت قرار داد هم میبندن برای خرید تضمینی
قیمت بذر هم امسال اگه اشتباه نکنم فکر کنم کیلویی 130 هزار تومن باشه.
توی گلخونه بسته به شرایط شما حداقل 300تن در هکتار میتونین تولید داشته باشین
بین 2 تا3بار در سال میشه کشت کرد.البته باز شرایط تعیین کننده هستن

Hamzeh856

کاربر ممتاز
بذر رو همونطور که دوستان گفتن از فروشگاهای معتبر میشه تهیه کرد.ضمنا اگه دسترسی داشته باشین کارخونه های تولید رب گوجه فرنگی معتبرترین جا برای تهیه بذر هستن.این کارخونه ها قبل کشت قرار داد هم میبندن برای خرید تضمینی
قیمت بذر هم امسال اگه اشتباه نکنم فکر کنم کیلویی 130 هزار تومن باشه.
توی گلخونه بسته به شرایط شما حداقل 300تن در هکتار میتونین تولید داشته باشین
بین 2 تا3بار در سال میشه کشت کرد.البته باز شرایط تعیین کننده هستن

بذر گوجه کیلویی 130 هزار تومن ؟:eek: بعد برای گلخونه ؟ اشتباه نمیکنین؟ بذر اصلاح شده با کیفیت بالا خریدم دونه ای 250 برام در اومده . خیلی از گلخانه دار ها هم از همین بذر های خارجی استفاده میکنن و قیمتاشون بالا هست . :surprised:

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
بذر گوجه کیلویی 130 هزار تومن ؟:eek: بعد برای گلخونه ؟ اشتباه نمیکنین؟ بذر اصلاح شده با کیفیت بالا خریدم دونه ای 250 برام در اومده . خیلی از گلخانه دار ها هم از همین بذر های خارجی استفاده میکنن و قیمتاشون بالا هست . :surprised:

قیمتی که گفتم برا واریته های مزارع هست.برای گلخونه ها قطعا باید بذر وارداتی تهیه کنید

danoushh

عضو جدید
سلام!یه خواهش دارم امیدوارم کمکم کنید خیلی گیر افتادم تو سایت ها هم هیچی پیدا نکردم چند روز دیگه هم کنفرانس دارم! :( کسی تحقیقی در مورد کولتیواتورهای مزرعه نداره بهم بده؟ :( خیلیییییییییی احتیاج دارم! :( لطفأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأ :(

DIDA66

عضو جدید
سوال مهم

سوال مهم

سلام
میشه اگه کسی می دونه آزمون co-transfection پروتوپلاست چیه برام توضیح بده؟
با تشکر و سپاس فراوان

(M&M)

کاربر بیش فعال
سلام!یه خواهش دارم امیدوارم کمکم کنید خیلی گیر افتادم تو سایت ها هم هیچی پیدا نکردم چند روز دیگه هم کنفرانس دارم! :( کسی تحقیقی در مورد کولتیواتورهای مزرعه نداره بهم بده؟ :( خیلیییییییییی احتیاج دارم! :( لطفأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأأ :(

سلام

چند تا سایت پیدا کردم امیدوارم به دردتون بخوره
http://jsb.sbsi.ir/article_1696_155.html
http://www.civilica.com/Paper-NCAMEM07-NCAMEM07_139=ارزیابی-مزرعه-ای-کولتیواتور-ردیفی-با-سرعت-پیشروی-بالا.

http://pnu-club.com/showthread.php?40192-تاریخچه-مکانیزاسیون

saeedsrp

عضو جدید
ارشد آگرواکولوژی

ارشد آگرواکولوژی

دوستان من ترم سوم ارشد آگرواکولوژی هستم.لطفا برای انتخاب موضوع سمینار ترم سوم پیشنهاد بدید...موضوع مرتبط با رشته

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
دوستان من ترم سوم ارشد آگرواکولوژی هستم.لطفا برای انتخاب موضوع سمینار ترم سوم پیشنهاد بدید...موضوع مرتبط با رشته

اگه میخواید موضوع سمینارتون توی خارج از کشور هم مورد اعتنا قرار بگیره پیشنهادم موضوعات مرتبط با مباحث پاک و ارگانیکه...
مثل طراحی یک مجموعه از کشتهای کنار هم و یا بصورت متناوب که در نهایت کنترل عملیاتی اون کشتها نیاز کمتری به مداخلات غیر طبیعی مثل سم و کودشیمیایی داشته باشه.

ros.

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
[h=2][/h]
سلام دوستان
چندتا مقاله خوب در مورد افات و بیماری های قارچ خوراکی میخواستم.
اگه میشه بگید از کجا میتونم پیدا کنم هر چی سرچ میکنم چیز خاصی پیدا نمیکنم​

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام دوستان
چندتا مقاله خوب در مورد افات و بیماری های قارچ خوراکی میخواستم.
اگه میشه بگید از کجا میتونم پیدا کنم هر چی سرچ میکنم چیز خاصی پیدا نمیکنم​

سلام
موقع سرچ حتما به کلید های موتور جستجو توجه کنید.... توی گوگل بزنید " آفات و بیماریهای قارچ صدفی" یا " آفات و بیماریهای قارچ دکمه ای"

اینو که بزنید مطالب خوبی رو میشه..
مثلا اینا
http://eshteghaal.rzb.ir/post/30/انواع-بیماری-و-آفت-های-قارچ-دکمه-ای.html

یا

http://www.arianaspawn.com/articles/96-pests-and-fungal-diseases

Zara1

عضو جدید
سلام دوستان عزیز (بویژه متخصصین گیاهپزشکی).:gol:
.......................................................................
یه درخت لیمو آفت زده که به گل نشسته رو باید چیکار کرد؟!
سم پاشی میشه کرد یا باید صبر کرد تا شکوفه هاش بریزه بعد؟
خواهشاً.

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام دوستان عزیز (بویژه متخصصین گیاهپزشکی).:gol:
.......................................................................
یه درخت لیمو آفت زده که به گل نشسته رو باید چیکار کرد؟!
سم پاشی میشه کرد یا باید صبر کرد تا شکوفه هاش بریزه بعد؟
خواهشاً.

سلام
نوع آفت باید مشخص باشه. چیه؟
معمولا سمپاشی باعث ریزش گل میشه
اون روش روی کلزا بود،اونم برا شته.دیازینون 1 در1000رو مصرف کردیم

بهتره این روش رو روی یکی از شاخه ها تست کنید بعد عملیش کنید

mdm0158

عضو جدید
سلام دوستان بی زحمت یه مطلب در مورد ماشین برداشت توت فرنگی میخوام تو نت گشتم به طور جزئی بوده ممنون میشم به طور کامل و دقیق اون مطالبو در اختیارم قرار دهید

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام. آلوئه ورای من بزرگ شده. ولی برگ هاش صاف نمیره بالا. یعنی باز شدن. باید بچینم برگ های زیریش رو؟
میخوام بدونم برای استفاده از برگ هاش باید اندازه خاصی داشته باشن؟ از کسی شنیدم گفت باید 50 سانت باشه.
یه سوال دیگه اینکه چند تا پاجوش داره. میخوام بذارم توی یک گلدون دیگه ولی چطوری؟! باید گلدونو باز کنم و پاجوش ها رو جدا کنم یا اینکه میتونم دور پاجوش ها رو خالی کنم و درشون بیارم؟
با اینکه اگه یه ریشه هم سالم بمونه پاجوش ها توی گلدون دیگه رشد می کنن ولی نمیخوام اصلا ریشه هایِ پاجوش ها و گیاه اصلی آسیب ببینه. مرسی:)

Hamzeh856

کاربر ممتاز
سلام. آلوئه ورای من بزرگ شده. ولی برگ هاش صاف نمیره بالا. یعنی باز شدن. باید بچینم برگ های زیریش رو؟
میخوام بدونم برای استفاده از برگ هاش باید اندازه خاصی داشته باشن؟ از کسی شنیدم گفت باید 50 سانت باشه.
یه سوال دیگه اینکه چند تا پاجوش داره. میخوام بذارم توی یک گلدون دیگه ولی چطوری؟! باید گلدونو باز کنم و پاجوش ها رو جدا کنم یا اینکه میتونم دور پاجوش ها رو خالی کنم و درشون بیارم؟
با اینکه اگه یه ریشه هم سالم بمونه پاجوش ها توی گلدون دیگه رشد می کنن ولی نمیخوام اصلا ریشه هایِ پاجوش ها و گیاه اصلی آسیب ببینه. مرسی:)

علیکم

اگه یه عکس ازش بذاری عالیه ....

مگه داخل خونه نگهداری میکنی ؟ یعنی فضای بسته ؟

جنس خاک و نحوه ی ابیاری ؟

من خودم خیلی دارم برا مصرف خونگی از برگی که ژل داشته باشه میشه استفاده کرد . برای حالت تجاری از سایز بزرگ استفاده میکنن .

اگه بتونی دورشو خالی کنی و ریشه سالم بمونه میتونی تو یه گلدونه دیگه بکاری . هم میتونی خاک رو شل کنی و گیاه رو بیرون بیاری ...پاجوش رو جدا کنی .... و هر کدوم رو مجددا بکاری .... ولی پاجوش به راحتی از گیاه مادری با شل کردن خاک و کمی خالی کردن خاک از جاش جدا شده و بیرون میاد ....

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
علیکم

اگه یه عکس ازش بذاری عالیه ....

مگه داخل خونه نگهداری میکنی ؟ یعنی فضای بسته ؟

جنس خاک و نحوه ی ابیاری ؟

من خودم خیلی دارم برا مصرف خونگی از برگی که ژل داشته باشه میشه استفاده کرد . برای حالت تجاری از سایز بزرگ استفاده میکنن .

اگه بتونی دورشو خالی کنی و ریشه سالم بمونه میتونی تو یه گلدونه دیگه بکاری . هم میتونی خاک رو شل کنی و گیاه رو بیرون بیاری ...پاجوش رو جدا کنی .... و هر کدوم رو مجددا بکاری .... ولی پاجوش به راحتی از گیاه مادری با شل کردن خاک و کمی خالی کردن خاک از جاش جدا شده و بیرون میاد ....

الان عکس میذارمو ویرایش می کنم پستمو.

آره توی خونه میذارم. خب نور مستقیم نمیخواد که. نور فیلتر شده بهش می رسه یعنی از پنجره و پرده میگذره نورش:)
جنس خاکش رو دقیق نمیدونم ولی حس میکنم خیلی سفت شده. از وقتی خریدم که چند ماه شاید هم یکسال باشه عوض نکردم :)
آبیاری هم هفته ای یک بار. من فکر می کنم هفته ای یکبار تا ده روزی یه بار آبیاری واسش کافیه :)

خوب این برگای پایینش هم حسابی گوشتی شدن. حتما ژله هم دارن. یعنی محدودیتی نداره که چه اندازه باشه برگش؟

نمیخوام گلدونشو باز کنم. می ترسم بعد که گیاه اصلی رو میذارم سر جاش اذیتش کنم :huh: یعنی ناراحت بشه :)

اینم عکسِ خوشگله من که حسابی باز شده:D

DSC_0090.jpg DSC_0091.jpg

میگم اون چهار تا برگ پایینی رو در بیارم که قد بکشه؟! :huh:

پاجوش خوشگلا رو هم ببین. اون کوچولوئه میخوام بذارم توی گلدونی با قطر 7 سانت. میشه؟

آخرین ویرایش:

Hamzeh856

کاربر ممتاز
الان عکس میذارمو ویرایش می کنم پستمو.

آره توی خونه میذارم. خب نور مستقیم نمیخواد که. نور فیلتر شده بهش می رسه یعنی از پنجره و پرده میگذره نورش:)
جنس خاکش رو دقیق نمیدونم ولی حس میکنم خیلی سفت شده. از وقتی خریدم که چند ماه شاید هم یکسال باشه عوض نکردم :)
آبیاری هم هفته ای یک بار. من فکر می کنم هفته ای یکبار تا ده روزی یه بار آبیاری واسش کافیه :)

خوب این برگای پایینش هم حسابی گوشتی شدن. حتما ژله هم دارن. یعنی محدودیتی نداره که چه اندازه باشه برگش؟

نمیخوام گلدونشو باز کنم. می ترسم بعد که گیاه اصلی رو میذارم سر جاش اذیتش کنم :huh: یعنی ناراحت بشه :)

اینم عکسِ خوشگله من که حسابی باز شده:D

مشاهده پیوست 205808 مشاهده پیوست 205809

میگم اون چهار تا برگ پایینی رو در بیارم که قد بکشه؟! :huh:

پاجوش خوشگلا رو هم ببین. اون کوچولوئه میخوام بذارم توی گلدونی با قطر 7 سانت. میشه؟

واسه همین پرسیدم کجا نگهداری میکنی !! اولا نیاز به هوای ازاد داره .... بعد درسته نور غیر مستقیم میخواد ولی شرایط خونه براش خوب نیست ... حداقل روزانه یه هوایی بخوره ببرینش گردش سر تراسی جایی چند ساعتی همونجا بمونه .... چون خودم نگه داشتم دیگه میدونم تو خونه این مشکلات رو داره ...مسئله بعدی کیفیت خاک هست ...

جنس خاک : خاک برگ + کود دامی + شن ....حالا مقداری لوم هم باشه خوبه ....درصد برگ کمتر و کود دامی ( گاوی ) پوسیده بیشتر ...فوق العادس

بسته به شرایط اقلیم ( کدوم شهر هستین ؟ ) بین 7 تا 10 روز ابیاری احتیاج داره ..همچنین فصل ...آبیاریش خوبه که البته به جنس خاک هم بستگی داره نیاز آبی .

برگای پایینی حذف بشه بهتره ولی گیاه زشت میشه و همچنین تنه بلند باعث میشه که شل شه و به یه سمت کج بشه ....که بهتره حتما گلدون عوض بشه و گیاه پایینتر کاشته بشه تا مشکل حل بشه ....با تعویض گلدان هم تو این فصل مشکلی پیش نمیاد ...فقط شرایط بعد از تعویض رو رعایت کنید ...یا نه قیم بذارید براش که من باشم نمیکنم .

پاجوشا اینقد سری رشد میکنن که گلدون 7 سانت به زوری براشون کم میاد :D ولی شدنی هست . گلدون 15 سانتی بهتره .