مشاوره، سوال و درخواست مطالب مهندسی کشاورزی ...

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
با سلام خدمت حضار محترم، دوستان هم محلی و بازدیدکنندگان عزیز...
اینجا قراره محلی باشه برای طرح سوالهای شما در ارتباط با مسائل مختلف کشاورزی و مهندسی کشاورزی. درخواستهایی که دارید هم همینجا مطرح کنید تا اگه از دوستان کسی تونست پاسخ بده. بنابراین انتظار داریم که از درج تاپیک مجزا برای هر سوال یا درخواست خودداری کنید تا هم مطالب انسجام و نظم بهتری داشته باشه و هم اینکه دوستانی که مشترک این تاپیک هستن در اسرع وقت سوال یا درخواست شما رو ببینن و پاسخگو باشن...
صمیمانه تشکر میکنم و حضور همه عزیزان و دلبندانم را ارج مینهم

agashir

عضو جدید
می خوام بدونم با افات میوه انار باید چیکار کرد

بعدم با افات دیگش باید چیکار کرد

بعد چطوری به درخت انار برسیم تا محصولش بیشتر بشه

آخرین ویرایش توسط مدیر:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
درختاني كه در كنار درخت انار حضور دارند آفت انار را در خود پرورش مي دهند.
براساس بررسيهاي به عمل آمده ميوه هاي برداشت شده انجير، بادام و پسته پناهگاه مناسبي براي تخگذاري و زمستان گذراني كرم گلوگاه انار هستند. بنابراين توصيه مي شود از كشت مخلوط انار با ساير درختان ميوه، به ويژه انجير، پسته و بادام به شدت اجتناب شود.
كرم گلوگاه از مهمترين آفات باغها انار است كه هر ساله بيش از 30 درصد از محصول باغداران دچار خسارت مي كند اما تحقيقات نشان مي دهد كه راه مقابله با آن تنها بسيار ساده و تنها در گرو رعايت نكات بهداشتي در باغات انار است.

اجراي عمليات هرس صحيح و مناسب، تغذيه و كوددهي درختان به ويژه با كودهاي ريزمغذي، حذف علفهاي هرز چند ساله كف باغ، استفاده از كودهاي حيواني پوسيده و اجتناب از مصرف كودهاي تازه كه محل زندگي قارچهاي ساپروفيت و آفات هستند، استفاده از روشهاي مدرن آبياري مانند آبياري قطره اي و بابلر، جمع آوري اندامهاي هرس شده از كف باغ و ميوه هاي آلوده از روي درختان و پاي آنها و سوزاندن يا دفن كردن آنها، جلوگيري از كشت مخلوط با ساير درختان ميوه و استفاده از ارقام پرمحصول و مقاوم در باغات جديد

این سایت اطلاعاتی راجع به انار دارهhttp://www.aftab.ir/business/agriculture/product/arboretum_fruit_autumn_pomegranate.php

این وب لاگ هم توضیحاتی همراه عکس داره
http://agriculture-station.blogfa.com/8411.aspx

اینم آدرس مجله کشاورزی ان لاین .بد نیست یه سری بزنی
http://alonefarmer.blogfa.com/post-434.aspx

:gol:موفق باشی

Aseman Etemaad

عضو جدید
کاربر ممتاز
يه سوال

يه سوال

سلام
براي من يه سؤال پيش آمده كه رشته ماشين آلات جز كشاورزيه يا مربوط به مكانيك؟ :question:

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.مهندسی ماشین آلات جدیداً به مکانیک ماشینهای کشاورزی تغییر نام داده ولی جزو رشته های کشاورزی محسوب میشه.;)

هومن.ر

عضو جدید
روغن هر گیاهی که بخواهید میشود گرفت ولی درصد دارد که این درصد بستگی به کار شما با ان روغن دارد که اگر ارزش داشته باشد حتی در درصد پایین هم ممکن است مقرون به صرفه باشد .هومن.ر مهندس زراعت و اصلاح نباتات

هومن.ر

عضو جدید
مهندسین کشاورزی کمک کوچولو

مهندسین کشاورزی کمک کوچولو

لطفا بگید چطور میتونم رشته کشاورزی را هنگام ثبت نام انتخاب کرد:cry:

eng-rafiei

عضو جدید
سلام تو این تاپیک سوالهای عمومی در مورد کشاورزی رو مطرح کنید و هر کی اطلاعاتی در آن مورد داشت بیان کنه ...

من خودم اولین سوال رو داشتم:

کسی میدونه فرق جو و گندم چیه ؟

خودم فراموش کردم ، این سوالی که همیشه از یه مهندس کشاورزی میپرسن حتی از ما که گرایشمون آب هستش .
بابا بعد میگین چرا همش تو تالار زنگ تفریح ول میگردم ، این سوال رو من کی پرسیدم !!!!! جدا کسی نمیدونه گلی تو که باید بدونی ؟ مقاله نمیخوام فقط چند تا تفاوت کاربردی که بشه راحت تشخیص داد ...

amin_rogh

كاربر فعال مهندسی کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام
من کلیدرو میدم خدمتتون ببینم جوونا چکار میکنن
گندم، گل آذین سنبله‌ای دارد. از هر گره آن معمولاً یک سنبلچه متشکل از دو گلوم و سه گلچه به وجود می‌‌آید. گاهی تعداد گلچه ها به 9 هم می‌‌رسد. دانه گندم بین دو پوشش قاشق مانند به نام های پوشک بیرونی (لما) و پوشک درونی (پالئا) قرار گرفته است.

دیگه باقیش اسونه....
این جو

اینم گندم

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
بابا بعد میگین چرا همش تو تالار زنگ تفریح ول میگردم ، این سوال رو من کی پرسیدم !!!!! جدا کسی نمیدونه گلی تو که باید بدونی ؟ مقاله نمیخوام فقط چند تا تفاوت کاربردی که بشه راحت تشخیص داد ...

امین جون من که زراعت نخوندم.

جو گياهي است علفي و يكساله كه ارتفاع آن بسته بانواع مختلف آن تا يك متر مي رسد . برگهاي آن متناوب و باريك و دراز و به رنگسبز تيره مي باشد.

گندم ، گل آذین سنبله‌ای دارد. از هر گره آن معمولا یک سنبلچه متشکل از دو گلوم و سه گلچه بوجود می‌آید. گاهی تعداد گلچه‌ها به 9 هم می‌رسد. دانه گندم بین دو پوشش قاشق مانند به نامهای پوشک بیرونی (لما) و پوشک درونی (پائولا) قرار گرفته است.
برگهای گندم مانند برگهای سایر غلات (به جز ذرت و ارزن) ، نازک و کم عرض بوده و زبانه‌های کوچکی دارند.

اینجور که از عکسها بر میاد دونههای جو دنباله دارن!!!!!!1نمیدونم به این زایده ها چی میگن!!! این فکر میکنم فاحشترین اختلاف باشه و دیگه تعداد گلچه ها که تو گن دم تا 9 تا هم میرسه

setareh111

عضو جدید
يه كمك از بچه هاي كشاورزي

يه كمك از بچه هاي كشاورزي

سلام
من يه متن دارم ترجمه مي كنم يه جاهاييش به مشكل برخوردم گفتم شايد بتونين كمك كنين. معني چند تا كلمه اس كه توشون شك دارم.

measurement of microbial activity
bioremediation​

ممنون...

کلروفیل

عضو جدید
کاربر ممتاز
bioremediation اگر درست نوشته باشی فکر میکنم معنی ترمیم زیستی یا احیا دوباره بده هر چچند تو ویکی پدیا اسم هستش و یه فعالیت باکتریایی هستش . میتونی بهمین اسم ترجمش کنی . چون یه اسم علمیه و باید دید تو متنهای علمی چی ترجمه شده . در هر صورت
اندازه گیری فعالیت میکروبی بیورمدیشن میشه ترجمه کرد.

ghalat

عضو جدید
جواب شما

جواب شما

سلام
من يه متن دارم ترجمه مي كنم يه جاهاييش به مشكل برخوردم گفتم شايد بتونين كمك كنين. معني چند تا كلمه اس كه توشون شك دارم.

اندازه گیری فعالیت میکروبی measurement of microbial activity
bioremediationزيست پيشگيري، زيست درماني​

ممنون...

اندازه گیری فعالیت میکروبی
زيست پيشگيري، زيست درماني​

vahid mahdavi

مدیر بازنشسته
ترجمه لغات تخصصي كشاورزي

ترجمه لغات تخصصي كشاورزي

در اين تاپيك لغاتي رو كه دوستان معني اونها رو نمي دونن قرار بدن تا بقيه دوستان بهشون كمك كنن.

امیر Amir

عضو جدید
سلام
برای اینکه محصولات درخت انار خراب نشند وقتی روی شاخه هستند چه باید کرد؟

برای جلوگیری از کرم پروانه که مشکل عمده هست؟

afsoon6282

مدیر تالار
امیر خان چیزی که شما می خواین همون روش مبارزه با کرم گلوگاه انار(کرم انار) هست.
امیدوارم به دردتون بخوره.
چون تخمریزی پروانه های کرم انار در محل تاج میوه و درون پرچم ها انجام می گیرد بدین جهت مبارزه شیمیایی با این آفت مشکل است.بهترین طریقه مبارزه ،جمع آوری و انهدام انارهای پوسیده است که روی درختان باقی مانده و یا در کف باغها ریخته و یا بالاخره در انبار موجود می باشند،زیرا در این میوه های پوسیده لاروهای آفت با سنین مختلف وجود دارند و چنانچه میوه های مزبور منهدم شوند ذخیره های زمستانه آفت شدیدا کاهش می یابد.بدیهی است این طریقه مبارزه بایستی به طور همگانی توسط باغداران صورت گیرد.
کرم گلوگاه انار دارای دو نوع زنبود پارازیتوئید تخم می باشند.
Trichogramma cacoeciae و Trichogramma embryophagum
به این ترتیب که این زنبور را بر روی میزبانهای واسط مثل بید آرد یا بید غلات پرورش و تکثیر می کنند و تخم های پارازیتوئید شده را توسط این آفت ها بر روی کارتهای مخصوصی با باغات حمل کرده و لابلای شاخ و برگ درختان انار آویزان می کنند.

نمی دونم چقدر به دردتون خورد.ایشالا دوستان دیگه هم میان اگه راه بهتری سراغ دارن میگن.
موفق باشین.

arnela

عضو جدید
سلام
برای اینکه محصولات درخت انار خراب نشند وقتی روی شاخه هستند چه باید کرد؟

برای جلوگیری از کرم پروانه که مشکل عمده هست؟
البته افسون جون مثل همیشه خیلی خوب توضیح داد
اما باید بگم اگه بخوای از روشای سمپاشی استفاده کنیمی تونی از سمپاش الکترواستاتیک که ذرات سم رو باردار می کنه و باعث میشه کاملا جذب تاج انار بشنو طی آزمایشات انجام شده بازده خوبی داشته استفاده کنی

afsoon6282

مدیر تالار
البته افسون جون مثل همیشه خیلی خوب توضیح داد
اما باید بگم اگه بخوای از روشای سمپاشی استفاده کنیمی تونی از سمپاش الکترواستاتیک که ذرات سم رو باردار می کنه و باعث میشه کاملا جذب تاج انار بشنو طی آزمایشات انجام شده بازده خوبی داشته استفاده کنی
مرسی دوست عزیز
خوش اومدین به این تالار
ممنون برای توضیحتون
من نمی دونستم.خیلی لطف کردین که گفتین.
من تو منبعی که داشتم نگاه کردم واسه همین از ین خبر نداشتم.
اگه لطف کنین اسم سم ها رو هم ببرین ممنون میشم.
از چه سمی میشه با این سمپاشها استفاده کرد.

arnela

عضو جدید
افسون عزیز تا جایی که من اطلاع دارم این نوع سمپاش ها برای انواع سم ها با قطرهای مختلف قطرات سم کاربرد دارن.این نوع سمپاش ها قطرات سم رو به روش های مختلف باردار می کنن (اغلب بار -چون بار گیاه رو بار + در نظر می گیرن)بعد از عمل سمپاشی طبق قانون جذب بارهای ناهمنام ذرات سم جذب گیاه می شن به این ترتیب هم میزان سم مصرفی کاهش پیدا می کنه و هم بازده بالا می ره ضمن اینکه ذرات سم می تونن به راحتی جذب قسمت های مختلف گیاه مثل تاج یا داخل غوزه پنبه یا داخل برگ های کلم ها بشن.
متاسفانه الان مکانیزم های باردار شدن سم و عوامل موثر و..... دستم نیست ولی اگه مایل باشین به محض اینکه به دستم برسه براتون می ذارمشون

آخرین ویرایش:

solaris

عضو جدید
نه من عکس سه نوعشو دیدم
دو نوعشم دارم اماده کاشت می کنم.

solaris

عضو جدید
یکیش ficus elastica یا همون فیکوس معمولی اون یکی هم ficus elastica doescheri