مشاوره، سوال و درخواست مطالب مهندسی کشاورزی ...

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
به نظر من سم باید مرد عمل باشه نه روش و دستورالعمل بخصوص حالا در شرایط چینی و هندی شدن سموم

دقیقا همینه....
متاسفانه ذهنیتها طوریه که شما اگه سمی رو توصیه کنید بعد اون سم بی کیفیت باشه اکثرا فکر میکنن شما بد تجویز کردید!

فنوالریت مثل خیلی از حشره کشها ممکنه اثری روی کنه های خاصی بذاره اما این اثرات چیزی نیس که واقعا بگیم اثر گذاره! ما موظفیم طبق دستور العمل سازمانی عمل کنیم...فنوالریت در دسته ی حشره کشها قرار داره نه حشره کش/کنه کش
اگه اینجوری باشه باید روی پیت نفت بنویسن: نفت سفید برای چراغ(با مقداری خاصیت حشره کشی)
آخه مواد نفتیم بد جور قاتل حشراتن!

آخرین ویرایش:

filla

عضو جدید
سلام
من مقاله یا مطالبی در مورد توپیاری میخواستم ممنون میشم کمکم کنید:smile:

خیال شیشه ای

مدیر بازنشسته
کاربر ممتاز

سلام
من مقاله یا مطالبی در مورد توپیاری میخواستم ممنون میشم کمکم کنید:smile:

در کنار لینک هایی که دوست خوبم گذاشتن این مطلب هم پیدا کردم میتونی دانلود کنی :)

کلیک کن

این فایل محتوی موضوعات زیر است:
مقدمه
توپیاری چیست؟
انواع اشکال هندسی در توپیاری
گیاهان مورد استفاده
روش های توپیاری
مراحل اجرا
مراقبت ونگهداری
مزایا ومعایب
پیام ترویجی

حمید 88

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
دقیقا همینه....
متاسفانه ذهنیتها طوریه که شما اگه سمی رو توصیه کنید بعد اون سم بی کیفیت باشه اکثرا فکر میکنن شما بد تجویز کردید!

فنوالریت مثل خیلی از حشره کشها ممکنه اثری روی کنه های خاصی بذاره اما این اثرات چیزی نیس که واقعا بگیم اثر گذاره! ما موظفیم طبق دستور العمل سازمانی عمل کنیم...فنوالریت در دسته ی حشره کشها قرار داره نه حشره کش/کنه کش
اگه اینجوری باشه باید روی پیت نفت بنویسن: نفت سفید برای چراغ(با مقداری خاصیت حشره کشی)
آخه مواد نفتیم بد جور قاتل حشراتن!
بعضی وقتها همون نفت بهتر جواب میده و روی سموم باید نوشت با مقداری اثر افت کشی شوخی کردم اما بعضی مواقع سموم غیر تخصصی به هر دلیلی بهتر از سموم تخصصی اثر میکنند حالا یا مقاوم شدن افت هست یا سم بیکیفیت یا زمان سمپاشی یا..

Hamzeh856

کاربر ممتاز

زمان بارندگی کسی سم پاشی نمیکنه.چون آب در هاون کوفتن خواهد بود...نه هیچ خطری در این حالت گیاه رو تهدید نمیکنه

تا اونجایی که من میدونم فن والریت فقط حشره کشه وخاصیت کنه کشی نداره.

خب منم میدونم موقع بارون نباید زد . ولی وقتی صحبت ابپاشی شد مثال زدم که استفاده از سم فایده دیگه نداره .

کمی خاصیت کنه کشی هم داره البته نمیشه روش حساب باز کرد که کنه کش هست . وقتی کنه کش مخصوص وجود داشته باشه دلیلی برا استفاده از این نیست

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
کمی خاصیت کنه کشی هم داره البته نمیشه روش حساب باز کرد که کنه کش هست . وقتی کنه کش مخصوص وجود داشته باشه دلیلی برا استفاده از این نیست

بجز فن والریت تعداد دیگه ای از حشره کشها خاصیت کنه کشی کمی دارن...اما در عمل کاربردی ندارن.بعنوان مثال دیازینون هم کمی کنه کشه اما کسی اصلا به این موضوع اعتنا نمیکنه.

فن والریت در دسته بندی سازمان حفظ نباتات کشور حشره کش محسوب میشه و اصلا عنوان حشره کش/کنه کش تا بحال براش لحاظ نشده.
در مورد سموم هر آنچه اطلاعات که در منابع مختلف وجود داره شاید درست باشه که اکثر اینها بر اساس اطلاعات منتشره شرکتهای سازنده هستن...اما در کشور ما تنها مرجعی که اطلاعات اون در مورد سموم قابل اکتفاست سازمان حفظ نباتات کشوره
من و شما اگه اینجا بیایم بگیم فن والریت یه کم خاصیت کنه کشی داره.این احتمال وجود داره کسی که زیاد به جزئیات کار واقف نیست این مطالب رو ببینه و دچار سوء برداشت بشه.
شخصا روی این موضوع خیلی حساسم.بخاطر اینکه دیدم کسانی رو که اصل ماجرا رو درک نکردن و صرفا بر اساس چندتا جمله یک کار غیر اصولی و خسارت زا رو مرتکب شدن.
پس همیشه باید بااحتیاط اظهار نظر کرد

خیلی وقت پیش آخرین نسخه اصلاحی لیست آفات و بیماریها و سموم کاربردی سازمان حفظ نباتات کشور داخل همین سایت گذاشتم...میتونین استفاده کنین

آخرین ویرایش:
ساخت گلخانه

ساخت گلخانه

سلام
من قصد دارم یه گلخانه پرورش قارچ بزنم چقدر هزینش میشه؟
چه متراژی خوبه؟

mustafa3

کاربر فعال صنایع غذایی ,
سلام

میخواستم بدونم استاندارد یا حد مجازی برای میزان الودگی فلزی در سبزیجات برای کشورهای اروپایی و قاره ی امریکا وجود داره؟
البته وجود داره هااااااااااااااا
ولی از چه سایتی باید اینو پیدا کرد و چه کلید واژه ای باید جستجو کرد؟
ممنون میشم راهنماییم کنید تشکر

سلام . اول از همه باید به بودجه و محل احداث فکر کنی ... که چه امکاناتی داره
فعلا میخوام یه گلخونه کوچیک بزنم که زیاد خرج نباشه بعد کمکم بزرگش میکنم یا اینو تخریب میکنم دوباره از نو درست میکنم فعلا کوچیک باشه خوبه.
منظور از امکانات چی هست؟
چه چیزی پرورش بدن تو گلخونه که بهتر باشه؟

Hamzeh856

کاربر ممتاز
فعلا میخوام یه گلخونه کوچیک بزنم که زیاد خرج نباشه بعد کمکم بزرگش میکنم یا اینو تخریب میکنم دوباره از نو درست میکنم فعلا کوچیک باشه خوبه.
منظور از امکانات چی هست؟
چه چیزی پرورش بدن تو گلخونه که بهتر باشه؟

منظورم از امکانات ( گاز،آب و برق و ... ) دسترسی راحت به محل .
تهیه سیستم گرمایی مناسب و متناسب با محیط و نوع سوخت
هزینه ای که میخوای بکنی یعنی بودجه ای که در نظر گرفتی نقش اصلی رو تو زیر بنا داره . البته میزان سطح هم تو بهروری مهمه . معمولا سالن قارچ دیوار چینی داره ولی برای هزینه کم میتونی از پوشش پلاستیکی کدر ( تیره استفاده کنی ) چون نیاز به نور آنچنان نداره .

برای اینکه چه چیزی پرورش بدی باید پتانسیل منطقه رو ببینی و همچنین تجربه خیلی مهمه .

هزینه هم زمانی میشه تقریبی براورد کرد که مشخص بشه چی و چه مساحطی زیر کشت میره .

منظورم از امکانات ( گاز،آب و برق و ... ) دسترسی راحت به محل .
تهیه سیستم گرمایی مناسب و متناسب با محیط و نوع سوخت
هزینه ای که میخوای بکنی یعنی بودجه ای که در نظر گرفتی نقش اصلی رو تو زیر بنا داره . البته میزان سطح هم تو بهروری مهمه . معمولا سالن قارچ دیوار چینی داره ولی برای هزینه کم میتونی از پوشش پلاستیکی کدر ( تیره استفاده کنی ) چون نیاز به نور آنچنان نداره .

برای اینکه چه چیزی پرورش بدی باید پتانسیل منطقه رو ببینی و همچنین تجربه خیلی مهمه .

هزینه هم زمانی میشه تقریبی براورد کرد که مشخص بشه چی و چه مساحطی زیر کشت میره .
برق آب گاز همه امکانات رو داره.از نظر رطوبت هم چون تو شمال ایران مازندران هستیم مشکلی نیست.
مهارت پرورش قارچ رو در حال گرفتن هستم.
یکی از دوستان گفت که طول 11 متر و عرض 6 متر ولی من عرض رو میخوام 4 متر بگیرم و طول رو هم نمیدونم چند بزنم بزرگ نمیخوام بشه.
چه وسایلی باید باشه؟مهم هزینش هست چقدر میشه؟

آخرین ویرایش:

Hamzeh856

کاربر ممتاز
برق آب گاز همه امکانات رو داره.از نظر رطوبت هم چون تو شمال ایران مازندران هستیم مشکلی نیست.
مهارت پرورش قارچ رو در حال گرفتن هستم.
یکی از دوستان گفت که طول 11 متر و عرض 6 متر ولی من عرض رو میخوام 4 متر بگیرم و طول رو هم نمیدونم چند بزنم بزرگ نمیخوام بشه.
چه وسایلی باید باشه؟مهم هزینش هست چقدر میشه؟

دوستان هم همکاری کنن!!!

خب یه سالن 11 در 4 متر میخوای ... نوع سازه چجوری هست ؟ تمام پلاستیک و یا نه دیوار چینی میخوای بکنی ؟

الان با این ابعاد نهایتا 4 ردیف قفسه میتونی بزاری و همچنین نیاز به یه وسیله گرمایی داری . البته برای فصول سرد . چون باید دمای حدود 20 رو تامین کنی . و همچنین مراقب بالا رفتن دما تو فصول گرم باشی . پس یه تهویه مناسب هم میخوای . ( یعنی یچیزی مثل کولر ابی که ارزون در بیاد . چون دمای پایین رو تحمل میکنه منتها رشدش کم میشه ولیدمای بالا باعث خراب شدن میشه.

قفسه باید بسازی که خب قیمتاشو من نمیدونم چون بسته به جنس قفسه و دستمزد قیمتای متفاوتی بیرون میاد .

مساحت سالن رو ببری بالا بهتره . مثلا همون 11 در 6
ارتفاعشم حداقل 4 باشه کمتر سعی کن نشه . وووو

دوستان هم همکاری کنن!!!

خب یه سالن 11 در 4 متر میخوای ... نوع سازه چجوری هست ؟ تمام پلاستیک و یا نه دیوار چینی میخوای بکنی ؟

الان با این ابعاد نهایتا 4 ردیف قفسه میتونی بزاری و همچنین نیاز به یه وسیله گرمایی داری . البته برای فصول سرد . چون باید دمای حدود 20 رو تامین کنی . و همچنین مراقب بالا رفتن دما تو فصول گرم باشی . پس یه تهویه مناسب هم میخوای . ( یعنی یچیزی مثل کولر ابی که ارزون در بیاد . چون دمای پایین رو تحمل میکنه منتها رشدش کم میشه ولیدمای بالا باعث خراب شدن میشه.

قفسه باید بسازی که خب قیمتاشو من نمیدونم چون بسته به جنس قفسه و دستمزد قیمتای متفاوتی بیرون میاد .

مساحت سالن رو ببری بالا بهتره . مثلا همون 11 در 6
ارتفاعشم حداقل 4 باشه کمتر سعی کن نشه . وووو
پلاستیک هم خوبه هم خرج کمتره.
خوب پس یه وسیله سرمایش کولر آبی و یه وسیله گرمایشی لازم دارم درسته؟سازه چوبی باشه مشکلی پیش نمیاد؟
یکی از دوستان اینو بهم گفت:

تجهیزات مورد نیاز:

2دستگاه کولر آبی 7500 برای هوادهی راهروهای کناری، یک دستگاه رطوبت ساز پروانه ای 16000 برای راهروی میانی، یک عدد هیتر گازی یا گازوئیلی برای فصول سرد، مخزن 200لیتری و پمپ آب، تایمر، سنسور دما، دماسنج و رطوبت سنج

نکته: کلیه تجهیزات در اتاقی مجاور سالن تولید به نام سالن تاسیسات نصب میشوند و هوا و رطوبت مورد نیاز را به سالن تولید میفرستند.
توجه: برای این تک سالن نیاز چندانی به دیگ بخار وجود ندارد و میتوان با نصب المنت برقی در منبع آب رطوبت ساز در زمستان از دستگاه استفاده کرد. همچنین در صورت تهیه اسپیلت و نصب آن در سالن تاسیسات می توانید استفاده بیشتری در طول سال از سالن ببرید.

قیمت تجهیزات ومواد اولیه بدون احتساب هزینه ساخت سالن تولید قارچ:

قفسه بندی سالن با قوطی آهنی 4*4 : در حدود 6000000تومان،
کولر آبی: هرعدد 800000تومان،
دستگاه رطوبت ساز: 600تا 700 هزار تومان،
هیتر گازی: حدود 2000000تومان،
وسایل و تجهیزات کنترلی: حدود 200000 تومان،
منبع و پمپ آب: 200000تومان،
دیگر ابزار و وسایل مورد نیاز: 300000تومان
قیمت هر کیلو کمپوست: حدود 500 تومان، هرمتر مربع خاک پوششی پاستوریزه: حدود 130000تومان
هزینه کل تجهیزات: 11000000تومان
هزینه کمپوست و خاک پوششی (10تن کمپوست به اضافه 5متر خاک پوششی): 5650000تومان (بدون هزینه حمل و نقل)

Hamzeh856

کاربر ممتاز
پلاستیک هم خوبه هم خرج کمتره.
خوب پس یه وسیله سرمایش کولر آبی و یه وسیله گرمایشی لازم دارم درسته؟سازه چوبی باشه مشکلی پیش نمیاد؟
یکی از دوستان اینو بهم گفت:

والا تو زمینه قارچ زیاد اطلاعات ندارم . ولی سیستم گرمایی لازم داری و اگه گازی باشه که به صرفه هست نسبت به سوختای دیگه . پلاستیک هم رولی هست و به متراژ نیست و باید رول کامل بسته با نیاز بگیری که تو عرض های مختلف هست و کیفیت پلاسنیک هم مهمه .

از منبع معمولی میتونی استفاده کنی که خیلی ارزونه ... ولی پمپ قیمتش بالاتر از ایناس ؟ پمپ با چه توانی میخوای ؟

هزینه سازه چوبی تقریبا 1/5 هزینه سازه فلزی هست . ولی از لحاظ دوام کمتره . پایه های اصلی بهتره از اهن سنگین و همچنین پایه های وسطی آهن باشه و ستون های افقی هم از چوب نراد باشه که مقاومت بالا بره و بقیه از چوب معمولی و تا جای امکان خشک .

آخرین ویرایش:
والا تو زمینه قارچ زیاد اطلاعات ندارم . ولی سیستم گرمایی لازم داری و اگه گازی باشه که به صرفه هست نسبت به سوختای دیگه . پلاستیک هم رولی هست و به متراژ نیست و باید رول کامل بسته با نیاز بگیری که تو عرض های مختلف هست و کیفیت پلاسنیک هم مهمه .

از منبع معمولی میتونی استفاده کنی که خیلی ارزونه ... ولی پمپ قیمتش بالاتر از ایناس ؟ پمپ با چه توانی میخوای ؟

هزینه سازه چوبی تقریبا 1/5 هزینه سازه فلزی هست . ولی از لحاظ دوام کمتره . پایه های اصلی بهتره از اهن سنگین و همچنین پایه های وسطی آهن باشه و ستون های افقی هم از چوب نراد باشه که مقاومت بالا بره و بقیه از چوب معمولی و تا جای امکان خشک .
پس ستونهای اصلی رو آهن بزنم و افقی رو چوب خوبه؟
به گاز هم دسترسی داره نزدیکه.
خوب منبع معمولی جواب میده؟ارزونه؟
خوب حالا یه تخمینی میتونین بزنین حله 1 تومن هم پایین تر شد بالاتر رفت مهم نیست میخوام حدودی رو بدونم.این دوستم که اینو گفت مشخص نبود داشت چی مینوشت.

Hamzeh856

کاربر ممتاز
پس ستونهای اصلی رو آهن بزنم و افقی رو چوب خوبه؟
به گاز هم دسترسی داره نزدیکه.
خوب منبع معمولی جواب میده؟ارزونه؟
خوب حالا یه تخمینی میتونین بزنین حله 1 تومن هم پایین تر شد بالاتر رفت مهم نیست میخوام حدودی رو بدونم.این دوستم که اینو گفت مشخص نبود داشت چی مینوشت.

تقریبی هزینه سازه میشه حدود 1.5 تومن . البته بسته به قیمتای بازار داره . همهی ستون ها نیاز نیست . چهار طرف اصلی و ردیف وسط همه اهن باشه . بقیه ستون چوبی . ستونای چوبی افقی هم نراد باشه مثلا 5 در 10 خوبه . بقیه چوب معمولی که به صورت هشتی بیرون میاد از چوب 2.5 در 5 باشه . پایه های چوبی هم قطور باشه . میتونی از چوب گرد هم استفاده کنی که ارزون تر در بیاد .
میمونه پلاستیک که قیمتای مختلف داره و اگه خواستی تهیه کنی میتونی مال شرکت ..... ( تبلیغ نشه خواستی خصوصی بهت میگم ) استفاده کنی با 5 درصد نانو که کیلویی حدود 7000 تومن شفافش هست . قیمت کدر رو ندارم . باید محاسبه کنی چه عرضی نیاز داری بعد قیمتش مشخص بشه .
میمونه سیستم گرمایی و خنک کننده و تهویه .
یه سیستم گرمایی خوب که دست ساز باشه از حدود 1 میلیون تا به بالا هست . اگه بتونی یه دسته دوم رو تهیه کنی خیلی خوبه ارزونتر میشه . مثلا مشعل نو 25000 الان حدود 800 هزار هست.
منبع معمولی از این تک لایه ها که مخصوص ظرف زیتون هست و رنگیه میتونی استفاده کنی . من خودم برای کوددهی از همین روش استفاده میکنم . منبع دولایه و یا منابع مخصوص آب قیمت بالا دارن و هزینه الکی رو دست میزاره . قیمتشم حدود آخرش 70 در میاد .
سیستم خنک کننده رو نمیتونم قیمت بدم .

ولی با دستمزد و اینا فکر کنم یه 4 تومن سازه و پوشش با سیستم گرمایی بشه .
میمونه سیستم خنک کننده و قفسه که باید سازنده قیمت بده .
از اینجا لینک دیدن کنی هم خوبه .

mustafa3

کاربر فعال صنایع غذایی ,
سلام

میخواستم بدونم استاندارد یا حد مجازی برای میزان الودگی فلزی در سبزیجات برای کشورهای اروپایی و قاره ی امریکا وجود داره؟

Hamzeh856

کاربر ممتاز
سلام

دوست عزیز من گشتم چیزی دستگیرم نشد . تو ایران که فکر کنم سازمان استاندار باشه . باید فهمید که سازمان استاندار جهانی و یا مثلا آمریکا تو این زمینه با چه اختصاری هست . میگردم اگه چیزی دستگیرم شد قرار میدم .

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
یه زمین 8-9 هکتاری با یونچه دوساله - نزدیک به چاه آب به نظرتون برا یک سال 24 میلیون اجاره خوبه ؟!!؟؟

lootus686

عضو جدید
زعفران

زعفران

با سلام خدمت دوستان محترم
من در مورد زعفران تحقیق میکنم،و به اطلاعاتی آماری در مورد قیمت زعفران و قیمت پیاز زعفران را نیاز دارم
ممنون میشم اگر در این زمینه اطلاعی دارین من رو راهنمایی کنین
با تشکر

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام

سلام این برا ایرانه
http://www.google.com/url?sa=t&rct=...qcZtyddX9tP3C1nkdwtP8wA&bvm=bv.62578216,d.Yms

در امریکا فکرکنم سازمان epa مسولیت داره

گیلان(فومن)

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
باسلام
من میخواستم بدونم آخرین آمارنامه کشاورزی ایران جلد دوم سال 90؟یعنی بعد اون جدیدتر نیومده؟واینکه تو آمارنامه سال 90 محصولات گلخانه ای هم آورده شده درصورتیکه سال 88 و 87 رو دیدم نبود؟89 تو سایت نبود یعنی وجود نداره؟کسی اطلاعی داره در این زمینه ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
باسلام
من میخواستم بدونم آخرین آمارنامه کشاورزی ایران جلد دوم سال 90؟یعنی بعد اون جدیدتر نیومده؟واینکه تو آمارنامه سال 90 محصولات گلخانه ای هم آورده شده درصورتیکه سال 88 و 87 رو دیدم نبود؟89 تو سایت نبود یعنی وجود نداره؟کسی اطلاعی داره در این زمینه ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید.

آمار ؟!...اگه از خودت عدد سازی کنی زیاد با آمارهای اعلامی تفاوتی نداره! جفتش من درآوردیه متاسفانه

yaldayi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوستان کشاورزی. من قبلام این سوالو توی این تاپیکتون گذاشتم تا اگه میدونید جواب بدید مرسی.
من این گلدونو از گرگان خریدم بردم قزوین الان 1 سال ازش میگذره خیلی گنده شده اما گل نداده.احساس میکنم برگاشم یکم شل شده.خیلی جاها بردم کلی براش خاک خوب خریدم.مشکلش چیه؟
الان گلدونش از جنس پلاستیکه.این مشکلی ایجاد میکنه؟

IMG_3290.jpg

nazi jooon

کاربر ممتاز
سلام دوستان کشاورزی. من قبلام این سوالو توی این تاپیکتون گذاشتم تا اگه میدونید جواب بدید مرسی.
من این گلدونو از گرگان خریدم بردم قزوین الان 1 سال ازش میگذره خیلی گنده شده اما گل نداده.احساس میکنم برگاشم یکم شل شده.خیلی جاها بردم کلی براش خاک خوب خریدم.مشکلش چیه؟

گلدون پلاستیکی خودش مشکل ایجاد نمیکنه...اول مطمئن بشین که زهکش خوبی داشته باشه...ته گلدون از سنگ ریزه یا تکه های شکسته گلدونهای سفالی به اندازه 2 سانت استفاده کنین..
دوم اینکه منظورتون از خاک خوب چیه!؟چه ترکیبی رو استفاده کردین؟
مکان و شرلیط نگهداریش رو هم بگین

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز

مشاهده پیوست 200558
زیادی آبش دادیناااااا

شاید دچار پوسیدیگی ریشه شده !!! یه سر به ریش بزنید !!!

yaldayi

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
گلدون پلاستیکی خودش مشکل ایجاد نمیکنه...اول مطمئن بشین که زهکش خوبی داشته باشه...ته گلدون از سنگ ریزه یا تکه های شکسته گلدونهای سفالی به اندازه 2 سانت استفاده کنین..
دوم اینکه منظورتون از خاک خوب چیه!؟چه ترکیبی رو استفاده کردین؟
مکان و شرلیط نگهداریش رو هم بگین

نمیتونم زهکشیش رو با اطمینان بگم...گلدون کاملا سفالی بهتر نیس؟
دقیق نمیدونم چه خاکیه من ترکیب نکردم...ولی بیرون که نشون دادم خاکی رو گفت بخرم که توش پر از خاشاک و موادایی بود که نمیدونستم چیه منم فکر میکردم این خاک مرغوبیه.
گلدونو توی خونه جلوی پنجره سمت نور شمال نگهش داشتم.