مشاوره، سوال و درخواست مطالب مهندسی کشاورزی ...

ni_rosa_ce

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
واقعا میشه جابجاش کرد؟! من فکر میکردم نمیشه :)
پس از این به بعد میبرم بیرون هوا بخوره بچمون :D

خب خاکش فکر میکنم همین باشه جز کود گاوی. نمیشه پهن اسب بریزم پاش؟:huh:

هوم. ترجیح میدم گلدونشو عوض کنم. خودمم خوشم نمیاد اینجوری دراز شده. مرسی مهندس :gol:

Hamzeh856

کاربر فعال مهندسی کشاورزی ,
کاربر ممتاز
واقعا میشه جابجاش کرد؟! من فکر میکردم نمیشه :)
پس از این به بعد میبرم بیرون هوا بخوره بچمون :D

خب خاکش فکر میکنم همین باشه جز کود گاوی. نمیشه پهن اسب بریزم پاش؟:huh:

هوم. ترجیح میدم گلدونشو عوض کنم. خودمم خوشم نمیاد اینجوری دراز شده. مرسی مهندس :gol:

آره ببر بیرون ددر هوا بخوره .... پهن :eek: میخوای خونه رو منفجر کنی ؟ کودشم به درد کار اونم تو خونه نمیخوره .... کود اسبی برا چمن تست کردم خیلی خوبه ولی گازش اینقد زیاده در حد المپیک ... تو خونه چون هست اصلا ...البته تجربه استفادشم ندارم واسه گیاه اپارتمانی ولی فکر خوبی نیست :D

فصل بهار بهترین فصل جابجاییش هست ...بهترین کار رو میکنی ..فقط قبلش مثلا یه روز قبل اب بده بعد فردایش عوض کن ... بعد تعویضم تو محل خنک تر و سایه افتاب باشه ...نور زیادی بهش نخوره تا آداپته بشه .... بعد ببرش بیرون گردش ..

خواهش میکنم .

dr.b4ne

عضو جدید
درخواست کمک از مهندسان کشاورزی برای توسعه دستگاه جوانه ساز خانگی

درخواست کمک از مهندسان کشاورزی برای توسعه دستگاه جوانه ساز خانگی

درود دوستان ، وقتتون بخیر ;

بنده قصد تولید پروتوتایپ دستگاه جوانه ساز خانگی رو با ویژگی های خاصی دارم . مسلما این کار نیاز به بهره گیری از دانش و مهارت مهندسی کشاورزی هم داره . برای همین از شما متخصصین کشاورزی عزیز دعوت میکنم در صورت تمایل به بنده اطلاع بدید تا هماهنگی لازم صورت بگیره .

اهداف اصلی ام توی این پروژه اینهاست تا حد ممکن :

1: اتوماسیون (نه مکانیزاسون) تولید جوانه ها هست
2: تولید چند نوع جوانه با یک دستگاه به صورت موازی
3:بی نیازی از انرژی خارجی برای عملکرد دستگاه
4: تولید دستگاهی شبیه یک ابزار آشپزخانه و شخصی ، تا یک ابزار صنعتی تولیدی

با تشکر نکونام.

آخرین ویرایش توسط مدیر:

dr.b4ne

عضو جدید
انگار مدیریت شماره موبایل منو از پای این پست پاک کرده . همینجا سر میزنم تا اگه کسی مایل بود هماهنگ کنیم ...

nazi jooon

کاربر ممتاز
انگار مدیریت شماره موبایل منو از پای این پست پاک کرده . همینجا سر میزنم تا اگه کسی مایل بود هماهنگ کنیم ...
کم کم به اخلاق مدیرمون عادت میکنین..نگران نباشین..
:D

Phyto

مدیر تالار مهندسی كشاورزی
مدیر تالار
نه مشکلی نیست ، دستشون درد نکنه جا به جاش هم کردن ... مدیرای عزیز راضی به زحمت نیستم ، میترسم دیگه پیداش نکنم
سلام
اشکال نداره من کلا آدم زحمتکشی هستم! :)

درج شماره موبایل در این سایت مجاز نیست (بجز تالار نیازمندی ها)
جابجاییش هم به این دلیل بود که دوستانی که در تالار فعال هستند معمولا در این تاپیک اشتراک دارن و شما اینجا زودتر و بهتر به جواب می رسید (هرچند لینک تاپیک اصلی شما به مدت یک هفته به صورت مجزا باقی می مونه)

میگم حالا یه کم بیشتر و کاملتر در مورد این دستگاهی که میخوای بسازی توضیح میدی؟

dr.b4ne

عضو جدید
سلام
اشکال نداره من کلا آدم زحمتکشی هستم! :)

درج شماره موبایل در این سایت مجاز نیست (بجز تالار نیازمندی ها)
جابجاییش هم به این دلیل بود که دوستانی که در تالار فعال هستند معمولا در این تاپیک اشتراک دارن و شما اینجا زودتر و بهتر به جواب می رسید (هرچند لینک تاپیک اصلی شما به مدت یک هفته به صورت مجزا باقی می مونه)

میگم حالا یه کم بیشتر و کاملتر در مورد این دستگاهی که میخوای بسازی توضیح میدی؟

در هر صورت مرسی از توجهت ...

توضیح بیشتر در مورد دستگاه صرفا توضیح بیشتری در مورد آنچه دلم میخاد داشته باشم هست . قدم اول نظر مهندسی کشاورزی درباره شرایط مورد نیاز اون چیزی که میخام هست و در گام بعدی ساخت اون . هنوز دست به کاری نبردم . بنا به نیاز شخصی ام خیلی زیاد به یک دستگاه جوانه ساز نیاز دارم که بتونه مقدار زیادی از چند نوع جوانه (مثلا چیزی حدود یکی دو کیلو در روز) با کمترین نیاز به مراقبت رو برام تولید کنه . نمونه ایرانی و خارجی این چیزی که مد نظرم هست رو پیدا نکردم ، ایرانی اش که اصلا ، خارجی اش هم بعضی ها یه چیزایی شبیه اون چیزی که میخام تولید کرده ان اما متاسفانه بازم اون چیزی که میخام نبود(کل سایت علی بابا رو هم زیر و رو کردم و خیلی سایت های دیگه) وگرنه مشکل حل بود . به طور کلی خیلی جای خالی یه دستگاه خونگی خوب و مردم پسند برای تولید جوانه رو حتی تو دنیا خالی میبینم (اگه مشیناسید بگید خواهشا) بقیه دستگاه ها تو روز نیاز دارن چند بار بهشون سر زده بشه . آبشون دائم چک بشه خلاصه به معنای واقعی مکانیزاسون اند و خود آدم باید روال و فرآیند رو کنترل کنه که با شرایط زندگی من و اکثر آدم ها تو قرن 21 سازگار نیست . نکتهی خیلی مهمی که لازم میدونم بگم اینه که جوانه های ساخته شده تو این دستگاه نیازه که خیلی خوب رشد کرده باشن وگرنه خود آدم هم میتونه به یه لیون و یه پارچه و هر دوازده ساعت یه چکاپ کوچیک جوانه ی مصرفی خودشو تولید کنه اما تا الان من نتونستم جوانه های خوبی بسازم ، اگر کتابی یا هر منبع آموزش قابل فهم برای افراد غیر ممتخصص میشناسید ممنون میشم معرفی کنید . خب با توجه به مقیاس کار و حدود چیزی که تو ذهنمه فکر میکنم از پس توان فنی ساختش بر میآم ، ماشین پیچیده ای نخواهد بود... البته به شرطی که دانش کشاورزی رو هم پشتوانه خودم داشته باشم . مطمئن هم هستم بازار خیلی به همچین چیزی نیاز داره و نیاز فراموش شده خیلی هاست ... اگر کار درست انجام بشه فکر میکنم پتانسیل تجاری بالایی هم خواهد داشت .

eliot -esf

کاربر فعال مهندسی کشاورزی , گیاهپزشکی
کاربر ممتاز
در هر صورت مرسی از توجهت ...

توضیح بیشتر در مورد دستگاه صرفا توضیح بیشتری در مورد آنچه دلم میخاد داشته باشم هست . قدم اول نظر مهندسی کشاورزی درباره شرایط مورد نیاز اون چیزی که میخام هست و در گام بعدی ساخت اون . هنوز دست به کاری نبردم . بنا به نیاز شخصی ام خیلی زیاد به یک دستگاه جوانه ساز نیاز دارم که بتونه مقدار زیادی از چند نوع جوانه (مثلا چیزی حدود یکی دو کیلو در روز) با کمترین نیاز به مراقبت رو برام تولید کنه . نمونه ایرانی و خارجی این چیزی که مد نظرم هست رو پیدا نکردم ، ایرانی اش که اصلا ، خارجی اش هم بعضی ها یه چیزایی شبیه اون چیزی که میخام تولید کرده ان اما متاسفانه بازم اون چیزی که میخام نبود(کل سایت علی بابا رو هم زیر و رو کردم و خیلی سایت های دیگه) وگرنه مشکل حل بود . به طور کلی خیلی جای خالی یه دستگاه خونگی خوب و مردم پسند برای تولید جوانه رو حتی تو دنیا خالی میبینم (اگه مشیناسید بگید خواهشا) بقیه دستگاه ها تو روز نیاز دارن چند بار بهشون سر زده بشه . آبشون دائم چک بشه خلاصه به معنای واقعی مکانیزاسون اند و خود آدم باید روال و فرآیند رو کنترل کنه که با شرایط زندگی من و اکثر آدم ها تو قرن 21 سازگار نیست . نکتهی خیلی مهمی که لازم میدونم بگم اینه که جوانه های ساخته شده تو این دستگاه نیازه که خیلی خوب رشد کرده باشن وگرنه خود آدم هم میتونه به یه لیون و یه پارچه و هر دوازده ساعت یه چکاپ کوچیک جوانه ی مصرفی خودشو تولید کنه اما تا الان من نتونستم جوانه های خوبی بسازم ، اگر کتابی یا هر منبع آموزش قابل فهم برای افراد غیر ممتخصص میشناسید ممنون میشم معرفی کنید . خب با توجه به مقیاس کار و حدود چیزی که تو ذهنمه فکر میکنم از پس توان فنی ساختش بر میآم ، ماشین پیچیده ای نخواهد بود... البته به شرطی که دانش کشاورزی رو هم پشتوانه خودم داشته باشم . مطمئن هم هستم بازار خیلی به همچین چیزی نیاز داره و نیاز فراموش شده خیلی هاست ... اگر کار درست انجام بشه فکر میکنم پتانسیل تجاری بالایی هم خواهد داشت .
به نظر من این دستگاه شما میتونه همون انکوباتور خودمون باشه
دستگاهی که قابلیت کنترل رطوبت - دما - اکسیژن و دی اکسید داره میتونید تنظیمش کنید برا تولید بهتر با سرکشی کمتر
برا بهتر جوانه زدن خب بستگی به بذر و نوع رقمش و... داره
میشه از یسری مواد و هورمون های جوانه زنی استفاده کرد که جوانه زنی بیشتر و بهتر کنه
ولی در کل برا مصرف خانگی این همه دردسر درس کردن همچین دستگاهی نمی ارزه !!! تازشم مامان و بابا بیچاره مجبور میشند از این دستگاه ها هم رو جهاز بدن :D

dr.b4ne

عضو جدید
به نظر من این دستگاه شما میتونه همون انکوباتور خودمون باشه
دستگاهی که قابلیت کنترل رطوبت - دما - اکسیژن و دی اکسید داره میتونید تنظیمش کنید برا تولید بهتر با سرکشی کمتر
برا بهتر جوانه زدن خب بستگی به بذر و نوع رقمش و... داره
میشه از یسری مواد و هورمون های جوانه زنی استفاده کرد که جوانه زنی بیشتر و بهتر کنه
ولی در کل برا مصرف خانگی این همه دردسر درس کردن همچین دستگاهی نمی ارزه !!! تازشم مامان و بابا بیچاره مجبور میشند از این دستگاه ها هم رو جهاز بدن :D

این انکوباتور ها چند قیمتن ؟ سایز کوچیکشون چقده ؟ فک میکنی اون چیزایی که گفتم رو خوب بتونه انجام بده ؟ سابقه کار باهاشونو داشتی ؟ اصلا خودت هر چی به ذهنت میرسه رو توضیح بده درباره اش ... D:

eliot -esf

کاربر ممتاز
این انکوباتور ها چند قیمتن ؟ سایز کوچیکشون چقده ؟ فک میکنی اون چیزایی که گفتم رو خوب بتونه انجام بده ؟ سابقه کار باهاشونو داشتی ؟ اصلا خودت هر چی به ذهنت میرسه رو توضیح بده درباره اش ... D:
هووم !! قیمت اینهاش دقیق نمیدونم ولی حتما خیلی گرونه !!! مخصوص آزمایشگاهاست

ما باهاش تو آز علف هرز روی جوانه زنی بذور و اثر آللوپاتی کار کردیم

اما کلا من با این طرح شما مخالفم !!! همچین دستگاهی بدرد نمیخوره

dr.b4ne

عضو جدید
هووم !! قیمت اینهاش دقیق نمیدونم ولی حتما خیلی گرونه !!! مخصوص آزمایشگاهاست

ما باهاش تو آز علف هرز روی جوانه زنی بذور و اثر آللوپاتی کار کردیم

اما کلا من با این طرح شما مخالفم !!! همچین دستگاهی بدرد نمیخوره

خب ، ممنون میشم بگی چرا به درد نمیخوره ؟

فک میکنی اکثر پارامتر های تاثیر گذار تو جوانه زدن حبوبات و غلات (مثل دما ، رطوبت ، و...) رو بشه باهاش کنترل کرد ؟ آیا ظرایط استاتیکی رو ایجار میکنه یا خود ماشین میتونه وضعیت خودش رو تغییر بده یعین میشه بهش گفت دو ساعت دیگه رطبت رو یه مقداری کن 4 ساعت دیگه یه مقدار دیگه ؟ آیا میتونن تو یه محیط ثابتی خوب جوانه بزنن منظروم اینه که مثلا من الان 12 ساعت یه غله رو خیس میکنم یعنی میزیرمش تو آب یه چیزی تو مایه های غرقابی بعد چند روز مرطوب نگهش میدارم تا جوانه بزنه این میشه دو تا محیط آیا محیطی هست که توی اون اکثر حبوبات و غلات بتونن تمام فرآیند جوانه زدنشون رو تو اون سپری کنن ؟ آیا اکثر حبوبات و غلات به محیط یکسانی برای رشد نیاز دارن ؟

آخرین ویرایش:

فراستیان

عضو جدید
راهنمای برای پرورش صیفی جات در منزل

راهنمای برای پرورش صیفی جات در منزل

سلام دوستان میخوام تو خانه گوجه و خیار پرورش بدم اما نمیدانم چطوری البته پارسال اینکار کردم و موفق نشدم ممنون میشم راهنمائیم کنید

eliot -esf

کاربر ممتاز
خب ، ممنون میشم بگی چرا به درد نمیخوره ؟

فک میکنی اکثر پارامتر های تاثیر گذار تو جوانه زدن حبوبات و غلات (مثل دما ، رطوبت ، و...) رو بشه باهاش کنترل کرد ؟ آیا ظرایط استاتیکی رو ایجار میکنه یا خود ماشین میتونه وضعیت خودش رو تغییر بده یعین میشه بهش گفت دو ساعت دیگه رطبت رو یه مقداری کن 4 ساعت دیگه یه مقدار دیگه ؟ آیا میتونن تو یه محیط ثابتی خوب جوانه بزنن منظروم اینه که مثلا من الان 12 ساعت یه غله رو خیس میکنم یعنی میزیرمش تو آب یه چیزی تو مایه های غرقابی بعد چند روز مرطوب نگهش میدارم تا جوانه بزنه این میشه دو تا محیط آیا محیطی هست که توی اون اکثر حبوبات و غلات بتونن تمام فرآیند جوانه زدنشون رو تو اون سپری کنن ؟ آیا اکثر حبوبات و غلات به محیط یکسانی برای رشد نیاز دارن ؟
قطعا محیط یکسانی نداره !!!

اینطور که من فهمیدم شما میخواید یه دستگاه هوشمند اختصاصی بسازید !!! این خوبه هاااا ولی برای جوانه زدن اصلا ارزش نداره !!
چون کمتر کسی میشه جوانه بخوره - برا سبزه عید میشه استفاده کرد که اینم سال تا سال !!!
درنتیجه هزینه و وقت الکی میره !!

به نظر من این دستگاه هوشمند اختصاصی برا یک چیزی بسازید که واقعا بدرد خوره !!

dr.b4ne

عضو جدید
قطعا محیط یکسانی نداره !!!

..
چون کمتر کسی میشه جوانه بخوره - برا سبزه عید میشه استفاده کرد که اینم سال تا سال !!!
... !!

چرا ؟ همه آدما میتونن جوانه بخورن و باید بخورن ...من که خودم قسمت بزرگی از تغذیه ام دانه های جوانه زده است ... خیلی ها رو هم میشناسم که مثل خودم اند ...

یه خورده درباره پیشنهاد خودت توضیح بده . بهش مشکوک نیستی ؟ فک میکنی بتونه از پس کل اون چیزی که میخام بر بیاد ؟ یه جور دیگه میپرسم : فکر کن من الان یه انکوباتور خوب دارم و هر جور که شما بگید هم تنظیمش کرده ام ... میخام 100 گرم ماش رو بزارم جوانه بزنه میتونم در دستگاه رو باز کنم ماش رو بزارم توش و چند روز دیگه بیام یه مشت ماش که خیلی خوب جوانه زدن رو بردارم ؟

eliot -esf

کاربر ممتاز
چرا ؟ همه آدما میتونن جوانه بخورن و باید بخورن ...من که خودم قسمت بزرگی از تغذیه ام دانه های جوانه زده است ... خیلی ها رو هم میشناسم که مثل خودم اند ...

یه خورده درباره پیشنهاد خودت توضیح بده . بهش مشکوک نیستی ؟ فک میکنی بتونه از پس کل اون چیزی که میخام بر بیاد ؟ یه جور دیگه میپرسم : فکر کن من الان یه انکوباتور خوب دارم و هر جور که شما بگید هم تنظیمش کرده ام ... میخام 100 گرم ماش رو بزارم جوانه بزنه میتونم در دستگاه رو باز کنم ماش رو بزارم توش و چند روز دیگه بیام یه مشت ماش که خیلی خوب جوانه زدن رو بردارم ؟
به چی مشکوک باشم !؟!؟

اره فک کنم بشه
( البته من بیشتر باهاش قارچ و باکتری کشت دادیم !!! فک کنم بچه ها زراعت بهتر بدونند بتونند کمکتون کنند !)

dr.b4ne

عضو جدید
به چی مشکوک باشم !؟!؟

اره فک کنم بشه
( البته من بیشتر باهاش قارچ و باکتری کشت دادیم !!! فک کنم بچه ها زراعت بهتر بدونند بتونند کمکتون کنند !)

مرسی از توجهت دوست عزیز ... منتظر راهنمایی های دوستان دیگه هم هستم ...

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
مرسی از توجهت دوست عزیز ... منتظر راهنمایی های دوستان دیگه هم هستم ...

سلام دوست عزیز و گرامی
همونطوری که این خانم مهندس گفتن شما یک چیزی شبیه ژرمیناتور و یا انکوباتور میخواین
متاسفانه هزینه این دستگا ها خیلی بالاست و از همه مهمتر هزینه تعمیراتش و همینطور نگهداریش
عملکرد این دستگاه ها اینجوریه که توش معمولا چند تا لامپ مهتابی میزارن و چند تا سنسور دما و رطوبت داره. بعضی دستگاه ها سنسور میزان نور هم به لوکس داره.... بعضیاشم خودت تنظیم میکنی که چند ساعت روشنایی بدی و چند ساعت تاریکی. همچین دستگاهی اگه در اشل خانگی مورد استفاده قرار بگیره خوب هزینه نگهداریش و کالیبراسیونش خیلی بالاست.
من زنگ زدم و از یکی از تولید کنندگاند الان سوال کردم.قیمت های داخل ایران معلوم نیست چطوریه اما

http://www.alibaba.com/showroom/seed-germinator-price.html
شما میتونین از لینک بالا یک سری اطلاعات کسب کنین.

این سایت
هم ایرانیه و خودش تولید کننده هست. من زنگ زدم برنداشتند! شما هم زنگ بزن بپرس ببین چنده!
حداقلش اینو میدونم که دستگاهی که شما میخواین بسازین باید اونقدر چفت و بست داشته باشه که بشه دما و رطوبت رو توش خوب کنترل کرد. در پایین چند تا عکس ازش میارم براتون
موفق و موید باشید
:gol::heart::gol:

dr.b4ne

عضو جدید
آقا یه دنیا ممنون از راهنماییات ، خیر ببینی جوون ! D: چه پارامتر های متغیر مهمی رو برای مهیا کردن شرایط مساعد رشد جوانه ها باید کنترل کرد ؟ این ها رو بدونم ممنون میشم ... دما و رطوبت و اکسیژن و ... ؟ اینا رو مهماشو میگید لطفا ...

واقعا ممنونم از راهنماییاتون ...

danoushh

عضو جدید
سلام به همه
من یه کمک می خوام ولی نمیدونم اینجا جاش هس یا نه ولی هرکی میتونه کمکم کنه لطفاً
من یکم اطلاعات در مورد ماشین های کودپاش(کودکار)میخوام
اگه کسی چیزی میدونه ممنون میشم کمکم کنه

nazi jooon

کاربر ممتاز
سلام به همه
من یه کمک می خوام ولی نمیدونم اینجا جاش هس یا نه ولی هرکی میتونه کمکم کنه لطفاً
من یکم اطلاعات در مورد ماشین های کودپاش(کودکار)میخوام
اگه کسی چیزی میدونه ممنون میشم کمکم کنه
سلام..راجع به چه چیزیش اطلاعات میخوای!؟اطلاعات تئوری یا عملی؟

"Pejman"

دستیار مدیر مهندسی کشاورزی گیاهان دارویی
آقا یه دنیا ممنون از راهنماییات ، خیر ببینی جوون ! D: چه پارامتر های متغیر مهمی رو برای مهیا کردن شرایط مساعد رشد جوانه ها باید کنترل کرد ؟ این ها رو بدونم ممنون میشم ... دما و رطوبت و اکسیژن و ... ؟ اینا رو مهماشو میگید لطفا ...

واقعا ممنونم از راهنماییاتون ...

خواهش میکنم. :gol: ببینین به این نکته توجه کنین که اونجا محیط برای رشد همه چیز محیا هست پس مراقب رشد انواع و اقسام باکتری ها و قارچ ها باشید! باید محیط بیرون و داخل به گونه ایی باشه که جلوی رشد اپتیمم این قبیل موجوداتو بگیره! شرایطی که مهم هست نور- رطوبت- میزان اکسیژن- میزان دی اکسید کربن هست... فقط مراقب کپک باشید.... :D

nazi jooon

کاربر ممتاز
راستش رو بخواین ارائه دارم!
هر کدوم رو که داشته باشین ممنون میشم
به نظرم واسه ارائه کتاب بیشتر کمکتون میکنه...حالا یه سر به سایتهای زیر بزنین..
http://www.ake.blogfa.com/category/57
http://agri-machine.blogfa.com/cat-5.aspx
http://www.bbk-iran.com/article/678/
http://agri-sulduz.blogfa.com/
این جمله رو هم بذارین واسه مقدمه و این حرفا...واسه تئوری قشنگه..

در سالهاي اخير افزايش نگراني درباره مصرف كودهاي شيميايي در بخش كشاورزي و الودگي هاي زيست محيطي، محققين و دانشمندان بخش كشاورزي را بر آن داته تا درباره بهبود مديريت مصرف كود راه را پيشنهاد كنند. يكي از مضرات افزايش روند استفاده از كودهاي شيميايي در كشاورزي انتقال مواد شيميايي به مواد غذايي از طريق خاك و ايجاد سرطانهاي كبدي و يا تنفسي مي باشد. امروزه در بيشتر كشورها كود دهي مزارعكشاورزي بدون توجه به تغييرات حاصلخيزي خاك و نيز گياه به كود صورت مي گيرد و براي تمامي قسمتهاي مزرعه به طور يكنوخت انجام و باعث افزايش مصرف كود و آلودگي محيط زيست مي شود. از جمله عناصر غذايي مهم براي رشد گياه ازت مي باشد، با توجه به كمبود ازت در بيشتر خاك هاي كشاورزي، مصرف كود ازت در بخش كشاورزي بيش از ساير كودهاي شيميايي مي باشد. از طرفي مصرف بيش اندازه آن اثرات منفي در كيفيت آب و اكو سيستم موجودات زنده دارد.در كشورهاي پيشرفته توسعه كشاورزي دقيق و استفاده از تكنولوژي دبي متغير (VRT) به سرعت د رحال افزاشي است.

کودپاش :
بذرفشان یا کودپاش ادوات تأمین مواد غذایی برای گیاه ( کود پاشی همانند ادوات بذرکار می باشند: ) ( کود را در سطح مزرعه بر اثر نیروی گریز از مرکز بصورت پران پاشیده می شود. کودکارها( کود توسط موزع و لوله سقوط در دل خاک قرار می گیرد)
کود ریز ( همانند کودکارها بوده و فاقد لوله سقوط وموزع می باشد و کود مستقیماً از سوراخ مخزن در روی سطح خاک می ریزد
نکتة مهم: در کودپاشی الگوی پخش مهم است که اگر رعایت نشود ،عمل همپوشانی برای هر رفت و برگشت در مزرعه کامل نبوده و یا اینکه ، همپوشانی تکرار می گردد ( مصرف بیش از حد) و به عبارتی در سطح زمین ناهمواری هائی مشاهده می شود که دو تنظیم باید انجام شود:
1- تنظیمات طبق دستورالعملهای دستگاه
2- با انجام روش آزمایشی مزرعه ای ضمناً در یکنواختی توزیع کود، ارتفاع دستگاه از سطح زمین و سرعت شعاع پرتاب را نیز مراعات کرد.

juni

سلام.....
من چند تا مقاله در مورد سر خرطومی برگ یونجه لازم دارم.......
میتونین کمکم کنین؟
مرسی..:w30:

gorgan89

عضو جدید
سلام
کسی مطلب درباره نشست زمین بر اثر برداشت آبهای زیرزمینی نداره؟
تو نت زیاد هستش مطلب ولی میخام خاص باشه

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
سلام
کسی مطلب درباره نشست زمین بر اثر برداشت آبهای زیرزمینی نداره؟
تو نت زیاد هستش مطلب ولی میخام خاص باشه

خب لابد میدونی که علتش چیه قطعا
میدونی توی ایران استانهای همدان و اردبیل بیشتر در گیرش هستن؟یا بهتره بگم توی این استانها نشست هایی رخ داده که حیرت آور بوده

آخرین ویرایش:

gorgan89

عضو جدید
خب لابد میدونی که علتش چیه قطعا
میدونی توی ایران استانهای همدان و اردبیل بیشتر در گیرش هستن؟

اره میدونم
منظورم اینه که یه اتفاق خاص یا مثلا تو شهر کسی یه اتفاق بیفته و خبرش خیلی مهم باشه
میخام اینطوری باشه
عکس هم اگه داشته باشین اشکال نداره

افشین باتمانی

متخصص کشاورزی
کاربر ممتاز
اره میدونم
منظورم اینه که یه اتفاق خاص یا مثلا تو شهر کسی یه اتفاق بیفته و خبرش خیلی مهم باشه
میخام اینطوری باشه
عکس هم اگه داشته باشین اشکال نداره
اینی که شما میگین خیلی خاصه! اما من فیلمهای نشست یکباره چندین متری توی همدان و اردبیل رو دیدم..توی تهرانم که زیاد اتفاق افتاده...همین چند وقت پیش یه خیابون توی تهران فرو نشست...عکساش باید توی نت باشه

gorgan89

عضو جدید
اینی که شما میگین خیلی خاصه! اما من فیلمهای نشست یکباره چندین متری توی همدان و اردبیل رو دیدم..توی تهرانم که زیاد اتفاق افتاده...همین چند وقت پیش یه خیابون توی تهران فرو نشست...عکساش باید توی نت باشه
اره دیدم
ولی اگه چیزی پیدا کردید حتما خبرم کنید:D