سخت ترین رشته های دانشگاهی

yekariayi

متخصص هیدرولیک
کاربر ممتاز
اگه علاقه داشته باشین هیچ رشته ای سخت نیست

و توش نمیمونین!!
;)

mojtaba-motarez

عضو جدید
من خودم مکانیک تموم کردم ولی فکر می کنم تو سختی اول ریاضی محض و بعد شیمی محض و بعد فیزیک ...بقیه رشته ها هم سختی خاص خودشون رو دارن ولی همونجور که خیلی ها تو این تاپیک گفتن واقعا علاقه هر سختی رو آسون می کنه

sana.68

عضو جدید
اولین بار بود این تاپیک و می خوندم واقعا وقتی بعضیا نمیدونن چرا نظر میدن . وقتی رشته هارو نمیشناسین چرا نظر میدین . خیلی جالبه!خیلی جالبه مهندسی شیمی و مکانیک انقد نزدیک بهم بعد تو رد بندی مهندسی شیمی میشه اخر .دیگه خیلی زشته واسه یه مهندس که انقدم از رشته های دیگه بی اطلاع باشه!

aminvo

عضو جدید
من چند روز پیش داشتم رده بندی که دانشگاه MIT از سخت ترین رشته های دانشگاهی انجام داده بود را می دیدم، سه تای اول به ترتیب زیر بودن:

برق -مخابرات
مکانیک - فکر کنم سیالات( دقیق نمی دونم ولی یکی از گرایشات مکانیک بود)
برق- الکترونیک

با این که خودم مخابراتی نیستم ولی باید اعتراف کنم که از نظر بنده هم مخابرات سخت ترین رشته دانشگاهی هست، فقط یک آدم باید عاشق باشه توی این رشته درس بخونه، مخصوصا گرایش میدان، که خیلی از مخابراتی هم جرائت نمی کنن این گرایش را انتخاب کنند، چون می دونند ریاضیات پیشرفته باید براشون پیش فرض باشه.

البته همه رشته ها سختی خودشون را دارن و نقطه مشترکشون این هست که در همه رشته ها بهترین بودن، سخت هست.

موفق و پیروز باشید.

Eshgh Khoodayi

عضو جدید
کاربر ممتاز
اول پزشکی
دندان پزشکی
بعد رشته هایی دیگه...
رشته خودمم متوسطه
مهندسی آب

Arbitrage

عضو جدید
سخت ترین رشته های دانشگاهی به ترتیب اولویت سخت بودن:
-مهندسی برق
-مهندس مکانیک
-مهندسی پزشکی
-مهندسی کامپیوتر گرایش سخت افزار

آسان ترین و راحت ترین رشته ها:
-مهندسی صنایع
-مهندسی معدن
-مهندسی مکانیک گرایش جوش و جوشکاری
-مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار
-مهندسی عمران
-مهندسی کشاورزی
-پزشک عمومی
-مدیریت صنعتی
-مدیریت دولتی

Ahmad Engineer

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
هر رشته ای سختی خودشو داره
با دوستان موافقم
اگه علاقه نداشته باشی به مشکل میخوری
من خودم رشتم مکانیکه
سخت هست اما رشته های سخت دیگه ای هم وجود داره
مثلا حقوق خداییش درسای سختی
یا شیمی کاربردی
مهندسی شیمی
مهم علاقست

با آقای reza موافقم
به نظر من این بحث کلا نمیتونه بدون تعصب افراد در مورد رشته خودشون باشه پس به عنوان یه مرجع کاربرد چندانی نداره.

هر رشته ای سختیه خودش رو داره و مسلما علاقه هر فرد اون سختی رو براش تبدیل به شیرینی میکنه.
نظر من برق قدرت-مخابرات و مکانیک هستش.
من خودم نفتی هستم.

as-dz

عضو جدید
برق و مكانيك رو قبول دارم ولي عمران و كامپيوتر و البته صنايع جز راحت ترين رشته هاي مهندسي هستن. مهندسي پزشكي هم كم از برق نداره بين رشته هاي راحت تر هم ميشه به نساجي و شيمي و معدن اشاره كرد.

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/wink.gif
مهندس راجب رشته ای اطلاع نداری ذهن بقیه را مشغول نکن (دروس محاسباتی سخت نیست پایه قوی لازم داره که ندارید.این دروس تحلیلی که سخته از جمله این دروس طراحی و تحلیل الگوریتم هاست) رشته کامپیوتر یعنی "مطالعه الگوریتم ها" (اگه بدونی طراحی نرم افزار یعنی چی. متاسفانه نمی دونی) اینکه تا آخر عمرت دانشجویی بماند. :cry:

avid.s

عضو
اگر با رشته ی مهندسی شیمی بیشتر اشنا بودی این حرف رو نمی زدی.اتفاقا مهندسی شیمی نیاز به دانشجویان بی نهایت خلاق و فعال داره و درس ها ی تخصصیشم راحت نیستن! :w10:

کاملا موافقم . نظر دادن از روی بی اطلاعی باعث تاسفه .
تمام رشته ها ،سختی خاص خودشونو دارن که البته با توجه به نکته ی ظریفی که دوستمون اشاره فرمودن،اگه علاقه باشه به راحتی از پس سختی ها میشه براومد.
به نظر م اگه نمی تونیم اطلاعات مفیدی از رشتمون در اختیار بقیه قرار بدیم، بهتره در مورد رشته های دیگه بدگویی و قضاوت غلط نکنیم .

آخرین ویرایش:

majid.rk

کاربر بیش فعال
کاربر ممتاز
برق و مكانيك رو قبول دارم ولي عمران و كامپيوتر و البته صنايع جز راحت ترين رشته هاي مهندسي هستن. مهندسي پزشكي هم كم از برق نداره بين رشته هاي راحت تر هم ميشه به نساجي و شيمي و معدن اشاره كرد.
هم رشته معدن سخته هم کار معدن واقعا اگه کسی علاقه نداشته باشه دوام نمیاره !

najme74

عضو جدید
وقتی نظراتو میخونی چیزی دستگیرت نمی شه هیچ،بیشتر سردرگم میشی.هرکی رشته ی خودشو سخت تر میدونه،چراااااااااااا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:question:
ملاک سختیه رشته هاتونو ریاضی و فیزیک میدونید.چقدر غریبه این ریاضی وفیزیک!!!!!!!!!!!!!:w04:
به نظر من فهمیدن زیبایی های این دنیا خیلی قشنگه.مهم اینه باتمام وجود ،با عشق به همه چیز نگاه کنی،برای کسای که دنبال علاقشون میرن،هیچ چیزی توی این دنیا سخت نیست.:w40:

X.Doll

عضو جدید
حالا من بگم برق همه میگن خودتو گندهنشون میدی و.......

ولی به نظر من بعد رشته ریاضی و فیزیک برق بیشترین مباحث رو داره هم از ریاضیت و هم از مغناطیس و فیزیک و........

مثلا گرایش مخابرات که دیه خیلی موهومی میشن اصن یه وضی

wave13

عضو جدید
بی تعصب میگم من خودم مهندسیم ولی علوم پایه ها سخت ترند مثلا فیزیک یا ریاضی
هر رشته ی یه مدل ذهنیت میخواد
رشته ی ما رو میگن اسون ترین رشته ی مهندسیه من میگم سخت یا اسونش و نمیشه قضاوت کرد چون مدل درساش فرق میکنه رشته های دیگه ی مهندسی مثل برق مکانیک و غیره یه مدل ریاضی دارن ما یه مدل خیلی متفاوت
اونا معادلات دیفرانسیل و ریاضی مهندسی ما تئوری احتمال و امار و جبر خطی و همیچین چیزای
حالا به نظرتون ریاضیا که هر دوتاشو میخونن رشته شون سخت تر نیس؟:confused:

r.mob

عضو جدید
بی تعصب میگم من خودم مهندسیم ولی علوم پایه ها سخت ترند مثلا فیزیک یا ریاضی
هر رشته ی یه مدل ذهنیت میخواد
رشته ی ما رو میگن اسون ترین رشته ی مهندسیه من میگم سخت یا اسونش و نمیشه قضاوت کرد چون مدل درساش فرق میکنه رشته های دیگه ی مهندسی مثل برق مکانیک و غیره یه مدل ریاضی دارن ما یه مدل خیلی متفاوت
اونا معادلات دیفرانسیل و ریاضی مهندسی ما تئوری احتمال و امار و جبر خطی و همیچین چیزای
حالا به نظرتون ریاضیا که هر دوتاشو میخونن رشته شون سخت تر نیس؟:confused:

با کمال احترام.
صنایع بیشتر مدیریت هست تا مهندسی. به نظر من رشته صنایع کار مهندسی انجام نمیده . بیشتر کارش مدیریت هست و آنچنان که رشته برق و مکانیک مهندس هست، صنایع مهندس نیست.
اگه شما کل سختی رو تو ریاضی میبینی باید ریاضی سخت ترین رشته باشه.
اما بحث اینجاست که ریاضی برای مهندسای مکانیک و برق فقط یه ابزار هست در صورتی که بحث اصلی این رشته ها دروس تخصصیشون هست که اینا رو سخت میکنه.
مثلا تو رشته خودم (مکانیک گرایش طراحی جامدات) من هیچکدوم از درسای اصلی و تخصصی نداشتم که توش محاسبات سنگین نباشه. پس اگه مکانیک و برق رو میگن سخت به خاطر 7 تا درس ریاضی که تو دانشگاه خوندیم نیست. به خاطر دروس تخصصی هست .

jujushow

عضو جدید
با کمال احترام.
صنایع بیشتر مدیریت هست تا مهندسی. به نظر من رشته صنایع کار مهندسی انجام نمیده . بیشتر کارش مدیریت هست و آنچنان که رشته برق و مکانیک مهندس هست، صنایع مهندس نیست.
اما بحث اینجاست که ریاضی برای مهندسای مکانیک و برق فقط یه ابزار هست در صورتی که بحث اصلی این رشته ها دروس تخصصیشون هست که اینا رو سخت میکنه.
مثلا تو رشته خودم (مکانیک گرایش طراحی جامدات) من هیچکدوم از درسای اصلی و تخصصی نداشتم که توش محاسبات سنگین نباشه. پس اگه مکانیک و برق رو میگن سخت به خاطر 7 تا درس ریاضی که تو دانشگاه خوندیم نیست. به خاطر دروس تخصصی هست .

با اون دوستمون که میگه هر رشته ای یه مدل ذهنیت میخواد کاملا موافقم . واقعیت اینه که یکی ذهنش واسه ریاضی میکه یکی واسه دروس رشته هایی مثل حقوق و میشه گفت بیشتر به استعداد و علاقه افراد بر میگرده . اما واقعیت اینه که یه سری از رشته ها هستند که واقعا میطلبه ادم تلاش زیادی بکنه .
ببینید یه رشته هست مثل مدیریت که با اینکه واقعا دانشجوهاشم تلاش میکنند اما خوب اگر کتابهاشونو بدی یه نفر با مدرک دیپلم میتونه بخونه و کم و بیش متوجه بشه و حتی دروس رو پاس کنه . ولی یه سری از رشته ها هستند فهمیدنش اونقدر اسون نیست نه برای یه عده خاص بلکه برای همه .

خوب خداییش من 3 روز پیش میخواستم ارشد ازاد ثبت نام کنم . با اینکه برقی بودم دلم میخواست حسابداری شرکت کنم چون بازار کارش بهتره و توی دانشگاهم به ادم فشار نمیاد . برداشتم رفتم نمونه تستهای درسهاشونو دانلود کردم وایسادم تست زدن ! در صورتی که تا حالا یه خط از مطالب این رشته رو نخونده بودم ! واقعا هم خوب زدم تستهاشونو یعنی 10 رو خوندن قبل از کنکور ازاد حسابداری میتونستم قبولیمو تضمین کنم ! اونجایی که میخوام ! اما الان 4-5 سال من درسهای رشته برق رو خوندم امتحان دادم هنوز که هنوز 2 تا تست میزارند جلوم ببخشیدا گوه گیجه میگیرم !

خوب به نظرتون فقط من یه نفر اینجوریم ؟ نه والا ... حاظرم شرط ببندم حداقل 10-15 درصد دانشجوهای برق با کمتر از 1 ماه خوندن میتونند ازاد حسابداری یه جای متوسط قبول بشند ولی 1% دانشجوهای حسابداری عمرا بتونند با خوندن 3-4 ماهه هم بدترین جاهای برق قبول بشند مگر اینکه قبلش کار کرده باشند . خوب اینا یعنی چی ؟ ....

ولی قصدم از ایجاد این بحثا اصلا فخر فروشی نیست . چون دیدم گاهی بعضا هی میگند برق بهتره ، مکانیک بهتره مدیریت بدتره . بحث سر اینه که هر کسی را بهر کاری ساختند ، یکی از دوستان من اونقدر پر انرژی نمیتونه 1 ثانیه روی زمین بشینه ! همچین ادمی رو برای برق ساختند ولی خودمو مثال میزنم بدون علاقه به برق وارد شدم الانم 1 ساله مدرک گرفتم سربازیم تموم شده بیکارم ! این همه تلاش الان بلای جون من شده در صورتی که واقعا میگم اگه حسابداری خونده بودم مطمئنم ارشدش رو گرفته بودم الانم مشغول به کار بودم چون اونقدری علاقه بود که برم دنبالش ...

در سخت بودن برق و مکانیک و شیمی هیچ شکی نیست ولی به نظر من حماقت محضه ادم بره سراغ رشته ای که بهش علاقه نداره یا با روحیاتش سازگار نیست .

wave13

عضو جدید
اصلا از اینکه کسی بگه صنایع مهندسی نیست ناراحت نمیشم چون تقریبا حدس میزنم طبق چیزی که از خودم و همکلاسی های خودم دیدم صنایع جایی شده برای کسایی که دغدغه ی ادم و علوم انسانی نظم و بهتر کردن اوضاع رو دارن ولی برا اینکه برچسب تنبلی و بی استعدادی بهشون نخوره اومدن ریاضی و مهندسی و بین مهندسیا صنایع.ولی به نظر شما مدیریت کار اسونیه؟درسته کتابای مدیریت رو ادمای دیپلم هم بخونن (شما که مهندسی و جای خود) متوجه میشن ولی تجزیه و تحلیل کردن و ابداع روش برای به کارگیری ش کار هرکسی نیست ارزو میکردم که بود و مدیریت تو کشور ما مشکلش با همین جمله حل میشد .و سخت یا اسون رشته ی صنایع یا هر رشته ای مثلا همون حسابداری برا من ملاک نیست چون هر کسی با استعداد و علاقه ش باید سرجاش تو ساز و کار مملکت باشه اگر شما استعداد و ذهنیتت به اندازه ی حل مسئاله ی مهندسیه نباید جای یه حسابدار باشی.و یه چیزی رو هم یاد اوری کنم ذهن هوشمند و تحلیلگر فقط تو علوم ریاضی و مهندسی و اینا نیست کاش این همه دبدبه و کبکبه ی مهندسی و ریاضی بلند نبود و قبول میکردن که جامعه به همون اندازه یا شاید هم بیشتر تو علو م انسانی و مدیریتی ادم باهوش میخواد:(

behzad-hr

عضو جدید
کاربر ممتاز
با کمال احترام.

مهندس جان رشته شما سخت ولی درباره صنایع کمی بیشتر تحقیق کن بعد نظر بده عزیز
من خودم قبول دارم مکانیک و برق سخته ولی به نظر شما که مهندسی یه مهندس برق و یا فقط یه مهندس مکانیک میتونه به تنهایی یک کارخانه صنعتی یا یک واحد خدماتی را اداره بکنه و عملکرد خوبی داشته باشه
؟؟
به نظر من خیر چون همه رشته ها مکمل یکدیگرند و همه رشته ها برای رسیدن به هدف نهایی یک واحد صنعتی یا یک واحد خدماتی به یکدیگر نیاز دارند
اما در مورد شما دوست عزیز پیشنهاد میکنم کمی مطالعات خود را وسیع تر بکنید تا با دید بازتری به همه مسائل داشته باشی

maloos0098

عضو جدید
مهندس جان رشته شما سخت ولی درباره صنایع کمی بیشتر تحقیق کن بعد نظر بده عزیز
من خودم قبول دارم مکانیک و برق سخته ولی به نظر شما که مهندسی یه مهندس برق و یا فقط یه مهندس مکانیک میتونه به تنهایی یک کارخانه صنعتی یا یک واحد خدماتی را اداره بکنه و عملکرد خوبی داشته باشه
؟؟
به نظر من خیر چون همه رشته ها مکمل یکدیگرند و همه رشته ها برای رسیدن به هدف نهایی یک واحد صنعتی یا یک واحد خدماتی به یکدیگر نیاز دارند
اما در مورد شما دوست عزیز پیشنهاد میکنم کمی مطالعات خود را وسیع تر بکنید تا با دید بازتری به همه مسائل داشته باشی

منم با شما کاملا موافقم.تو یه واحد صنعتی مهندسین صنایع نقش خیلی پر رنگی دارن.در واقع مهندسی صنایع به نوعی مهندسی نیروی انسانیه.خب تو یه واحد صنعتیم نیروی انسانی ارزشمندترین سرمایه اس.اما بقیه رشته های مهندسی مثل برق،مکانیک و .... بیشتر تو بحث تجهیزاتن،بدون اینکه نیازهای کارکنان رو در نظر بگیرن....پس یه جورایی بی انصافیه که این رشته رو مهندسی ندونیم....

Mr. Lawyer

دستیار مدیر کل در تالار حقوق
کاربر ممتاز
به نظر من همه رشته ها در صورتی سخت هستند که درس های تخصصی آن به خوبی خوانده نشوند........................پس تنها راه موفقیت مطالعه دقیق و نیز با برنامه ای منسجم و منظم هست:)

بالا