حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

ویلن

عضو جدید
مخازن تحت فشار

مخازن تحت فشار

لطفا اگر مطلبی در مورد مخازن تحت فشار دارید در اختیار من قرار دهید
با تشکر

ghotoloo

عضو جدید
زینترکوره القایی

زینترکوره القایی

سلام من تازه عضو باشگاه شدم.مقاله ای درموردخاک کوبی کوره القایی ونحوه زینتر(گرما ارایی) خاک کوره می خواستم. خیلی ممنون.

mahmoud.golzar

کاربر بیش فعال
کمک در خصوص آهن ربا

کمک در خصوص آهن ربا

اساتید عزیز مواد سلام و خسته نباشید:
من برای تولید مولد نیاز به آهنربا نسبتا قوی به شکل زیر دارم نمونه هایی از کشور چین وارد کردیم ولی خیلی ضعیف هستن عزیزان میتونن کمک کنن ببینم آیا تولید آهنربا به این شکل با تسلا یا گوس نسبتا بالا تو ایران مقرون به صرفه هست یا نه؟
مواد تشکیل دهنده آهنربا چه چیزایی هست؟
برای بدست آوردن گوس بالا چه موادی باید اضافه یا کم بشه؟
آیا جایی در ایران هست بتونم این نمونه رو سفارش بدم؟
با تشکر از راهنمایی شما عزیزان

پیوست ها

• AHANROBA.JPG
    AHANROBA.JPG
    16.3 کیلوبایت · بازدیدها: 0

KAPLA

عضو جدید
معرفی کتاب

معرفی کتاب

یه کتاب تست خوب برای ترمودینامیک میخوام
لطفا اگه میشناسین مشخصات کاملش رو بدین
مرسی :redface::redface:

فرهنگ

مدیر بازنشسته
بچه ها کمککککککککککککککک!!!
در فرصتی اندک باید در مورد مکانیزم خوردگی تنشی مطالب جمع کنم و ارئه بدم.
مکانیزم خوردگی تنشی
هم اکنون نیازمند یاری سبزتان هستیم...;)

فرهنگ

مدیر بازنشسته
عید همگی مبارک
روزگارتان به زیبایی گلستان ابراهیم و شیرینی چشمه زمزم.

فرهنگ

مدیر بازنشسته
بچه ها کمک......

در مورد مکانیزم خوردگی تنشی مطلب میخوام.
فرصتم خیلی کمه.
مرسی

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
اطلاعاتی در مورد آلومینایزینگ فولاد به روش غوطه وری گرم میخواستم ممنون میشم

سلام قبلا در جای دیگری پرسیده بودید جواب دادم.

سلام تصاویری در مورد متالوگرافی چدن میخام

در تالار مقالات موجو هست.

یه کتاب تست خوب برای ترمودینامیک میخوام
لطفا اگه میشناسین مشخصات کاملش رو بدین
مرسی :redface::redface:

1. راهیان ارشد
2. تست های سراسری و آزاد سال های گذشته
3. یه کتاب دیگه هم هست که نویسنده هاش آقای واعظی و یک شخص دیگه ای هست دقیقا اطلاعی از جزئیات کتاب ندارم.

بچه ها کمک......

در مورد مکانیزم خوردگی تنشی مطلب میخوام.
فرصتم خیلی کمه.
مرسی

در این مورد که مطلب زیاده، در کتاب خوردگی فونتانا هم هست، در کتاب راهیان ارشد هم هست. حالا من امروز اون قسمت راهیان ارشد رو سعی می کنم تایپ کنم باستون اینجا بزارم.

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
خوردگی تنشی
ترک خوردن در اثر خوردگی توام با تنش که نتیجه اعمال همزمان تنش های کششی و محیط خورنده روی فلز می باشد، خوردگی تنشی نام دارد.

معمولا دو گروه مهم از مواد دچار این نوع خوردگی می شوند:
1. فولادهای ضد زنگ در محیط های حاوی یون کلرید
2. برنج ها در محیط های آمونیاکی

از ویژگی های ترک های خوردگی تنشی این است که عمود بر تنش اعمالی رشد می کنند.

ویژگی تنش در خوردگی تنشی
1. تنش کششی باشد.
2. به اندازه کافی بزرگ باشد
3. از هر نوعی می تواند باشد (مکانیکی یا پسماند)
در این نوع خوردگی عامل تنش به عنوان شروع کننده است و در نهایت، شکست توسط عامل مکانیکی صورت می گیرد.

فاکتورهای مهم در SCC: درجه حرارت، ترکیب شیمیایی محلول، ترکیب شیمیایی فلز، تنش و ساختمان فلز می باشد.

مکانیزم های SCC
به دلیل پیچیدگی اندرکنش بین محیط های مختلف، ماهیت آلیاژ، ساختار متالورژیکی و ... امکان وجود یک مکانیزم واحد برای خوردگی تنشی تمام سیستم های فلز-محیط وجود ندارد.

الف. مکانیزم های متالورژیکی
1. هم صفحه بودن نابجایی ها: در فولادهای زنگ نزن که مستعد خوردگی تنشی هستند، نابجایی ها به صورت دسته های هم صفحه قرار دارند. در حالی که در آلیاژهای که مقاوم هستند، نابجایی ها به صورت سلولی یا در هم پیچیده قرار دارند.
2. پیرتنشی و جدایش میکرونی: در پیرتنشی فولادهای زنگ نزن آستنیتی، سیلان های پلاستیکی ناگهانی و تند اتفاق می افتد. این پدیده همراه با جدایش میکرونی اتم های حل شونده به نواقص دینامیکی در ساختار کریستالی است. این نوع جدایش می تواند باعث رفتار ترک خوردن در اثر خوردگی تنشی از طریق میان دانه ای شود.
3. جذب شدن: عوامل فعال سطحی به سطح جذب شده و با باندهای تحت کرنش در نوک ترک واکنش نموده و باعث کاهش استحکام باند شده و سبب اشاعه ترک می شوند.

ب. مکانیزم های حل شدن
1. تشدید حل شدن در اثر تنش: ترک با انحلال آندی موضعی گسترش می یابد. نقش اصلی تغییر شکل پلاستیکی تشدید فرآیند حل شدن می باشد.
2. تشکیل فیلم در دیواره ترک ها، بر اساس مکانیزم های هم صفحه ای بودن نابجایی ها: ترک ها در محلی که پله های لغرشی به سطح می رسند، شروع می شوند. رشد ترک ها در نتیجه انحلال فلزی است که در حال تسلیم است. با رشد ترک، پوسته ی روی دیواره ی ترک مجددا تشکیل می شود و به عنوان کاتد عمل می کند.
3. غنی شدن نسبت به عنصر نجیب
4. ترک خوردن در اثر خوردگی تنشی با شکستن و پاره شدن مداوم فیلم های غیرفعال پیشروی می کند.
5. مهاجرت یون کلرید

ج. مکانیزم های دیگر
مکانیزم های هیدروژن: 1. تشکیل هیدرید
مکانیزم های مکانیکی: 1. حرفه های تونلی و پارگی، 2. تاثیر گوه ناشی از محصولات خوردگی

روش های جلوگیری
1. کاهش تنش
2. استفاده از مواد مقاوم تر
3. حفاظت کاتدی
4. استفاده از بازدارنده ها
5. استفاده از پوشش
6. استفاده از تنش های پسماند فشاری روی قطعه

منبع: دروس تخصصی کارشناسی (گرایش متالورژی صنعتی) جلد 4 راهیان ارشد صفحه 322 تا 324

فرهنگ

مدیر بازنشسته
در این مورد که مطلب زیاده، در کتاب خوردگی فونتانا هم هست، در کتاب راهیان ارشد هم هست. حالا من امروز اون قسمت راهیان ارشد رو سعی می کنم تایپ کنم باستون اینجا بزارم.[/quote]

من اطلاعات معمول نمیخوام.بله کتاب فونتانا مرجع ما توی دانشگاهه ولی مساله سر اینه که توی یه فرصت اندک اطلاعات به روز تر و جامع تر میخوام.ممنون بابت لطفتون

HSLA

عضو جدید
سلام به همگی
من دونبال ورق فولاد زنگ نزن دوپلکس و hsla می گردم برای پروژ] ارشدم اما خیلی سخت پیدا میشه
اگه کسی شرکت یا کارخونه ای رو می شناسه که می تونه حدود 1 متر از هر کدوم از این فولاد هارو به من بده یا بفروشه لطفا کمک کنه یا راهنمایی کنه که از کجا می تونم تهیه کنم خیلی ممنون می شم

سلامf.m عزيز؛
همانطور كه مطلعيد كاربرد فولادهاي HSLAبخاطر خواص زيادش در صنعت لوله سازي بسيار استفاده ميشود. اگر دنبال نمونه اي از آنها ميگرديد ميتوانيد به كارخانجات لوله سازي مراجعه نماييد.بنده خودم به شخصه اين فولادها را در كارخانه لوله سازي صفا واقع در اتوبان تهران-ساوه ديدم.

يا به اندازه آرزوهايت تلاش كن و يا به اندازه تلاشت آرزو كن. شكسپير

HSLA

عضو جدید
الماس مثلثي شكل

الماس مثلثي شكل

با سلام ؛
حتماً مطلعيد كه براي توليد يك لوله انتقال گاز يا نفت از ورقهاي فولادي، ميبايست كناره هاي آنها را پخ زذ و اين كار به كمك الماسهاي مثلثي شكل صورت ميپذيرد؛ بنده روي اين الماسها، خواص، جنس،طول عمر، نحوه باربرداري، شركتهاي سازنده و.... در حال تحقيق هستم.
خوشحال ميشم اگه بتونيد كمكم كنيد، حتي كوچكترين كمك شما خوشحالم ميكنه.
ممنون.
به اندازه آرزوهايت تلاش كن و يا به اندازه تلاشت آرزو كن. شكسپير

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
در این مورد که مطلب زیاده، در کتاب خوردگی فونتانا هم هست، در کتاب راهیان ارشد هم هست. حالا من امروز اون قسمت راهیان ارشد رو سعی می کنم تایپ کنم باستون اینجا بزارم.

من اطلاعات معمول نمیخوام.بله کتاب فونتانا مرجع ما توی دانشگاهه ولی مساله سر اینه که توی یه فرصت اندک اطلاعات به روز تر و جامع تر میخوام.ممنون بابت لطفتون[/QUOTE]

در تاپیک دیگری مطالبی رو نوشتم در مورد مکانیزم ها، اگر آن ها هم به کار شما نمی آید لطفا بفرمائید دقیقا چه مطلبی می خواهید.

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
بچه ها عیده همگی مبارک باشه
خوب میبینم که دوستان درگیر امتحاناتند.
امیدوارم همه بتونند توی امتحاناتشون موفق باشند...

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
من لیسانس مکانیک ساخت تولید دارم حلا هم می خوام برم دوره بازرسی جوش بگیرم < تست های غیر مخرب > رتبه 1 و 2 رو بگیرم به نظر شما ارزش داره؟ واسش کار گیر می یاد؟؟

کمک کنید لطفا یه جایی رو معرفی کردن می ترسم پولم هم بره مدرکشم معتبر نباشه...
مدرسش دکتر قرآنی هستش...

از کجا بگیرم؟؟؟

خواهشا کمک کنید و من شدیدا دمبال کار هستم
به نظر من مدرک بازرسی جوش خوبه البته این خوب بودن درجه داره چون نوع مدرک تحصیلی و گرایش هم توی کارگزینی خیلی موثره.
من به شخصه تو موسسه رو تایید می کنم
- انجمن جوش ایران
- شرکت آریا آزمون صنعت

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام من تازه عضو باشگاه شدم.مقاله ای درموردخاک کوبی کوره القایی ونحوه زینتر(گرما ارایی) خاک کوره می خواستم. خیلی ممنون.
چنین مقاله ای گمانم توی تالار متالورژی صنعتی باشه..
اگه کافی نبود اطلاع بدید تا یدونه دیگه ارائه بدم.

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام ؛
حتماً مطلعيد كه براي توليد يك لوله انتقال گاز يا نفت از ورقهاي فولادي، ميبايست كناره هاي آنها را پخ زذ و اين كار به كمك الماسهاي مثلثي شكل صورت ميپذيرد؛ بنده روي اين الماسها، خواص، جنس،طول عمر، نحوه باربرداري، شركتهاي سازنده و.... در حال تحقيق هستم.
خوشحال ميشم اگه بتونيد كمكم كنيد، حتي كوچكترين كمك شما خوشحالم ميكنه.
ممنون.
دوست عزیز این جور مطالب معمولا" توی هر شرکتی انحصاری اما من خودم بعضی الز بروشور و کاتالوگهای شرکت الماسه ساز رو دیدم که کملا" پارامترهای مورد نظر شما رو توضیح و مقدار اونهارو برای هر شناسه ی الماس مشخص کرده.

HSLA

عضو جدید
دوست عزیز این جور مطالب معمولا" توی هر شرکتی انحصاری اما من خودم بعضی الز بروشور و کاتالوگهای شرکت الماسه ساز رو دیدم که کملا" پارامترهای مورد نظر شما رو توضیح و مقدار اونهارو برای هر شناسه ی الماس مشخص کرده.

حامد جان ممنون؛
خودم هم چند تا كاتالوگ پيدا كردم اما در مورد الماسهاي تخت يا ته گرد هستش، اگه شما يا ديگر دوستان كاتالوگ و بروشوري در اين مورد(الماس مثلثي شكل) داريد خواهش ميكنم در اختيار من هم قرار بدين.ممنون.

HSLA

عضو جدید
سلام به همگی
من دونبال ورق فولاد زنگ نزن دوپلکس و hsla می گردم برای پروژ] ارشدم اما خیلی سخت پیدا میشه
اگه کسی شرکت یا کارخونه ای رو می شناسه که می تونه حدود 1 متر از هر کدوم از این فولاد هارو به من بده یا بفروشه لطفا کمک کنه یا راهنمایی کنه که از کجا می تونم تهیه کنم خیلی ممنون می شم

دوست عزيز؛
يه مقاله برات آپلود كرد در مورد HSLA ها، البته انگليسي هستش، اگه برات جالب بود خبرم كن تا مطالب بيشتري در اختيارت بگذارم.
البته شايد اين مقاله براي Navidhagh هم كه درباره فولادهاي ميكرو آليا‍ژي تحقيق ميكنه مفيد باشه.

http://rapidshare.com/files/171901574/HOT_ROLLED_HSLA_STRIP_STEELS_FOR_AUTOMOTIVE.pdf.html

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حامد جان ممنون؛
خودم هم چند تا كاتالوگ پيدا كردم اما در مورد الماسهاي تخت يا ته گرد هستش، اگه شما يا ديگر دوستان كاتالوگ و بروشوري در اين مورد(الماس مثلثي شكل) داريد خواهش ميكنم در اختيار من هم قرار بدين.ممنون.
این شرکتی که بنده معرفی مردند روی الماسهای مثلثی شکل هم کار می کنندشاید بتونند کمکتون کنند
با تشکر

HSLA

عضو جدید
این شرکتی که بنده معرفی مردند روی الماسهای مثلثی شکل هم کار می کنندشاید بتونند کمکتون کنند
با تشکر
حامد جان كدوم شركت؟! شما كه شركتي معرفي نكرديد! اگر اسم شركت و يا سايت اون رو ميدونيد، لطفاً معرفي كنيد.
ممنون.

mostafa1983

عضو جدید
با سلام
اگه می شه در مورد آزمایش تکلیس برای درس آز اصول استخراج 1 به من کمک کنید ،اگه کسی قبلا این درس رو داشته ممنون می شم اگه گزارس آزمایش رو داره تو سایت قرار بده.
ممنون از زحمتی که می کشید.

noushin

عضو جدید
کممممممممممممک

کممممممممممممک

سلام من دانشجوی ترم دوم مهندسی مواد(استخراجی) دانشگاه باهنر کرمانم.فکر میکنم تباه شدم که این رشته رو انتخاب کردم.راهنماییم کنین:(

mamad67

عضو جدید
کمک!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

کمک!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

منو راهنمایی کنید مشخصات فلزات پر کاربردو باید کجا پیدا کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مثلا G ممان قطبی برنج؟
هر کی میدونه کمک کنه؟

ghiami

عضو جدید
باعرض سلام خدمت دوستان من در مورد کاربرد لیزر در ساخت نانو ذرات وسنتز آنها اطلاعات می خواستم اگر ممکن هست کمک کنید با تشکر از دوستان

فرهنگ

مدیر بازنشسته
من اطلاعات معمول نمیخوام.بله کتاب فونتانا مرجع ما توی دانشگاهه ولی مساله سر اینه که توی یه فرصت اندک اطلاعات به روز تر و جامع تر میخوام.ممنون بابت لطفتون

در تاپیک دیگری مطالبی رو نوشتم در مورد مکانیزم ها، اگر آن ها هم به کار شما نمی آید لطفا بفرمائید دقیقا چه مطلبی می خواهید.[/quote]

ممنونم مطلبتونو ديدم و واقعا ممنون ولي خيلي محدود بود
ترجيح ميدادم توي اين وضعيت از مطالب فارسي استفاده کنم ولي با اين وضعيت کاملا نا اميد شدم وسراغ مقالات انگليسي بايد برم:(

فرهنگ

مدیر بازنشسته
سلام من دانشجوی ترم دوم مهندسی مواد(استخراجی) دانشگاه باهنر کرمانم.فکر میکنم تباه شدم که این رشته رو انتخاب کردم.راهنماییم کنین:(

ترم دوم خيلي زمان مناسبي نيست براي قضاوت !!(فکر نکني دارم حرفاي مثبت ميزنم ولي منم ترماي اول -دوم حس خوبي نداشتم)
عجله نکن
ولي يه چيزي رو هيچوقت فراموش نکن حالا که اومدي بايد تمام تلاشتو بکني تا بهترين باشي
(البته از ديد خودت نه ديگران)

موفق باشيد

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
منو راهنمایی کنید مشخصات فلزات پر کاربردو باید کجا پیدا کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مثلا G ممان قطبی برنج؟
هر کی میدونه کمک کنه؟

جاهای زیادی هست، بهترینش همین اینترنته
کافیه اسم فلز رو سرچ کنی، مثلا فولاد 1020:
st 1020 specification

بالا