حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
1. رسوب سختی باعث افزایش بیشتر استحکام می شود. چون یک فاز وجود داره که الان اسمش یادم نیست، اون فازیه که باعث افزایش استحکام می شه. با رسوب سختی معمولا اون فاز رو پایدار می کنند.
2. دقیقا نمی تونم بگم! ولی اگه قراره عملیات حرارتی انجام بشه خوب سیکلش مشخصه، مثلا فرض کنید عملیات حرارتی کوئنچ و تمپر رو اگر بخوایم برای هر قطعه ای انجام بدیم سیکلش مشخصه فرقی نمی کنه کارشده باشه یا ریخته گری شده باشه چون هدف رسیدن به یه ساختار و خواص مشخصه. این سیکل برای هر دو قطعه ای که چه از طریق کارشده و چه از طریق ریخته گری باشه یکسانه دیگه فرق نمی کنه. سیکلش هم همون رسوب سختیه.

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
حامد جان جو امتحانا گرفته دیگه، احتمالا یه دوره سوت و کور و در پیش داریم تا امتحانا تموم شه و ترم جدید شروع بشه

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حامد جان جو امتحانا گرفته دیگه، احتمالا یه دوره سوت و کور و در پیش داریم تا امتحانا تموم شه و ترم جدید شروع بشه
آره میدونم
ولی با برنامه ریزی هم میشه حداقل نیم ساعت رو اومد

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
دانشجو جماعت شب امتحانیه دیگه، کل برنامه ها رو تعطیل می کنه فقط می چسبه به درس کاریش هم نمی شه کرد

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
دانشجو جماعت شب امتحانیه دیگه، کل برنامه ها رو تعطیل می کنه فقط می چسبه به درس کاریش هم نمی شه کرد
آره متاسفانه
دانشجوها که معمولا" توی کشور گل و بلبل ما ، مثله دستگاه تکثیرند که فقط علم رو کپی میکنند.

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام دوست عزیز
1. رسوب سختی باعث افزایش بیشتر استحکام می شود. چون یک فاز وجود داره که الان اسمش یادم نیست، اون فازیه که باعث افزایش استحکام می شه. با رسوب سختی معمولا اون فاز رو پایدار می کنند.
2. دقیقا نمی تونم بگم! ولی اگه قراره عملیات حرارتی انجام بشه خوب سیکلش مشخصه، مثلا فرض کنید عملیات حرارتی کوئنچ و تمپر رو اگر بخوایم برای هر قطعه ای انجام بدیم سیکلش مشخصه فرقی نمی کنه کارشده باشه یا ریخته گری شده باشه چون هدف رسیدن به یه ساختار و خواص مشخصه. این سیکل برای هر دو قطعه ای که چه از طریق کارشده و چه از طریق ریخته گری باشه یکسانه دیگه فرق نمی کنه. سیکلش هم همون رسوب سختیه.
متالیک جان به قسمت خودش که حل و مشارکت پروژه هست منتقلش کن....

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
چرا این این جوری شده!!!؟؟؟؟
دیروز یه نفر دیگه تاپیک زده بود پست اول رو فرستاده بود و من جواب دادم الان می بینم پست اول نیست و تاپیک به نام منه!!!!
جریان چیه؟

فرهنگ

مدیر بازنشسته
سلام
نظام آموزشی لنگ میزنه آفای سرلکی .
وقتی 5 هفته مونده به آحر ترم درس ریخته گری رو شروع میکنن به تدریس.
وقتی انتخاب واحد ترم 6 قبل امتحانای ترم 5.
وقتی استاد در طول ترم میره سمینار و.... و فرجه رو از دانشجوی مفلوک:biggrin: میگیره تا درس بده
باید چه کرد؟؟؟

KAPLA

عضو جدید
سلام
اینجا قراره که جزوه ها هم باشن ولی ...........
......... ولی من که جزوه ای ندیدم !!!:w19:
حالا کسی اگه لینکی چیزی از جزوه های بدردبخور درسا مثل خواص مکانیکی و استحاله های فازی و مخصوصآ کریستالوگرافی داره ، لطف کنه برسونه ، ممنون میشم .:w42:

همین.:)

لطفا جزوه ترمودینامیک متالورژی را برایم بفرستید

saeidyazdani

عضو جدید
مهم : بچه های سرامیک کمک کنن لطفا!!!

مهم : بچه های سرامیک کمک کنن لطفا!!!

سلام
در مورد سرامیک هایی که به صورت غشاء نیمه تراوا عمل می کنند ( مثل Membrane ) نیاز به اطلاعات دارم. لطفا هر کی می تونه کمک کنه!!!!!
ممنون

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
فکر کنم تا اونجایی که یادم می آد این مواد پلیمری هستند نه سرامیکی.
تو تالار پلیمری ها مطرح کنید.

saeidyazdani

عضو جدید
سلام
یک دسته سرامیک به این نام هم وجود داره. منظورم سرامیک بود
ممنون
در ضمن در مورد الکترود مرجع مس پرتابل هم اگر اطلاعات دارید می تونه کمک کنه. این سرامیکها در الکترودهای مرجع هم کاربرد دارند

lord shahnaz

عضو جدید
toto

toto

salam azizan man daneshjoie taze kare ceramic hastam azatoo n mikham age midooonid ke che narm afzaraee bara in reshte be dard mikhoore va zaroorie ro beman moarrefi koonin:):smile:

abc_ramak

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من یه سوال دارم که ظاهرا به ترمودینامیک مربوط میشه! فکر کنم به مواد هم مربوط میشه!
اگه بی ربطه ببخشید دیگه من بلد نیستم :(
در مورد annealing و اثبات جمله زیر:
اگه دما به اندازه کافی آرام کاهش بیابد، احتمال رسیدن به حالت کمینه انرژی سراسری به یک همگراست.

مقاله ای چیزی باشه، فارسی .. انگلیسی فرقی نمی کنه
ممنون میشم :gol:

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
نظام آموزشی لنگ میزنه آفای سرلکی .
وقتی 5 هفته مونده به آحر ترم درس ریخته گری رو شروع میکنن به تدریس.
وقتی انتخاب واحد ترم 6 قبل امتحانای ترم 5.
وقتی استاد در طول ترم میره سمینار و.... و فرجه رو از دانشجوی مفلوک:biggrin: میگیره تا درس بده
باید چه کرد؟؟؟
حامد هستم:D
آره خوب همینطوره همه چیز مشکل داره.......

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
چرا این این جوری شده!!!؟؟؟؟
دیروز یه نفر دیگه تاپیک زده بود پست اول رو فرستاده بود و من جواب دادم الان می بینم پست اول نیست و تاپیک به نام منه!!!!
جریان چیه؟
سایت به مشکل خورده
منم به این مشکلات خوردم

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من یه سوال دارم که ظاهرا به ترمودینامیک مربوط میشه! فکر کنم به مواد هم مربوط میشه!
اگه بی ربطه ببخشید دیگه من بلد نیستم :(
در مورد annealing و اثبات جمله زیر:
اگه دما به اندازه کافی آرام کاهش بیابد، احتمال رسیدن به حالت کمینه انرژی سراسری به یک همگراست.

مقاله ای چیزی باشه، فارسی .. انگلیسی فرقی نمی کنه
ممنون میشم :gol:

سلام
دقیقا به مواد و ترمودینامیک مربوط می شه، جمله ای هم که نوشتید درسته
دلیلش اینه که اگه دما به آهستگی کاهش پیدا کنه اتم ها فرصت نفوذ پیدا می کنند و سر فرصت در جاهایی که کمترین انرژی آزاد رو دارند قرار می گیرند و وقتی هم که قرار گرفته اند دیگه تمایلی به حرکت پیدا نمی کنند در نتیجه همون ساختار ظریف به دست می آد.
در مورد اثباتش چیزی نمی دونم

antimather

عضو جدید
سلام
اینجا قراره که جزوه ها هم باشن ولی ...........
......... ولی من که جزوه ای ندیدم !!!:w19:
حالا کسی اگه لینکی چیزی از جزوه های بدردبخور درسا مثل خواص مکانیکی و استحاله های فازی و مخصوصآ کریستالوگرافی داره ، لطف کنه برسونه ، ممنون میشم .:w42:

همین.:)
سلام دوست خوب. منم در به در جزوه هایی که گفتی هستم اگه پیدا کردی ممنون میشم منم در جریان بذاری.:(:heart:

امپریال

عضو جدید
جدول سختی فولادها

جدول سختی فولادها

با سلام
اگه ممکنه راهنماییم کنید که از کجا و چه جوری میشه جدول سختی فولادها را تهیه کرد
از پاسخ شما بی نهایت ممنون خواهم شد
با تشکر ربیعی

k.m.r.c

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
با سلام
با تشکر ربیعی
تاپیکه شما در مکان نامناسبی ارائه شده
لطفا" قوانین رو مطالعه کنید.

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام
با تشکر ربیعی

سلام دوست عزیز
منظورتون جدول تبدیل سختیه؟
می شه بیشتر توضیح بدید
با تشکر

abc_ramak

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
دقیقا به مواد و ترمودینامیک مربوط می شه، جمله ای هم که نوشتید درسته
دلیلش اینه که اگه دما به آهستگی کاهش پیدا کنه اتم ها فرصت نفوذ پیدا می کنند و سر فرصت در جاهایی که کمترین انرژی آزاد رو دارند قرار می گیرند و وقتی هم که قرار گرفته اند دیگه تمایلی به حرکت پیدا نمی کنند در نتیجه همون ساختار ظریف به دست می آد.
در مورد اثباتش چیزی نمی دونم
ممنون از جوابتون
بله این درسته ولی ظاهراً باید یه اثبات خفن (!) داشته باشه
جالبه بدونین اینو برای درس هوش مصنوعی می خوام :D

natanaeal

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
درخواست مطلب در مورد چدن

درخواست مطلب در مورد چدن

:(حداقل2صفحه در مورد چدن باذکر نام کتاب ونویسنده
هرکس میتونه کمکم کنه دریغ نکنه منو پیش خواهرم روسفید کنیدبه خاطرخدا:(

آخرین ویرایش:

مهرداد.ک

عضو جدید
چرا فکر می کنید رشته تون بده ؟

چرا فکر می کنید رشته تون بده ؟

دوستان با نظراتشون مخصوصا در تاپیک "با شنیدن متالورژی چی یادتون میاد؟" به شدت این رشته رو سرافراز کردن! از شوخی گذشته، می خوام بدونم چرا بیشتر دانشجوهای مواد از رشته شون ناراضین؟(اینو از خودم نمی گم. کافیه شما به تالارهای رشته های دیگه سری بزنید. عموما از رشته شون راضین.)
غیرجذاب بودن دروس، وضیت بد بازار کار، عدم توجه کافی به این رشته و انزوای اون، نوپا بودن رشته، دوستان غیر موادی ای که دائما از شما در مورد تغییر رشته سوال می کنن، زیبا نبودن نام رشته و بقیه چیزهایی که خودتون می دونید.
کدوم یکی باعث این همه نارضایتی شده؟ یا شاید اصلا من دارم بزرگنمایی می کنم. نظر شما چیه؟
سپاس.

merina

عضو جدید
سلام
من نياز به مطلب راجع به انواع ازمايشات خوردگي و نحوه انجام دادن انها دارم ميشه كمكم كنيد

merina

عضو جدید
ازمايشات خوردگي

ازمايشات خوردگي

با سلام :
من نياز به مطلب راجع به ازمايشات خوردگي ونحوه انجام انها دارم لطفا كمكم كنيد.:(

civilomid

عضو جدید
عرض شود بنده تو کتابهای مبحث هست مال نظام مهندسی،
یه مطلبی راجع بهش دیدم .
فعلا همین یادمه نه شماره مبحث نه چیز دیگه.
اگه میدونی کدومشو میگم تو منابعش نام کتاب مرجعشم گفته.
متاسم اگه الان نشد بیشتر کمک کنم

بالا