حل مشکلات علمی و درخواست اطلاعات دانشجویان رشته ی مواد و متالورژی

kaveh_sharififar

عضو جدید
سلام ممنون از راهنمایی تون راستی بازار کار بازرسی خبر دلری چطوره؟ ارزش داره دمبالش برم؟؟

ehsan welder

عضو جدید
آره بازرسي كارش هميشه جوره
مخصوصن تو تهران كه ساختمان هاي بلند مرتبه و برج سازي وحتي كارخونه ها هم نياز دارند
اگه كار وارد باشي كارت جور جور ميشه:rambo::rambo:

فرهنگ

مدیر بازنشسته
ولی تا اونجا که من میدونم پاس کردن ++C کار ساده ای نیست.کما اینکه خودمم دچار مشکل شدم البته با 13/5 پاس شد ولی چه جوری خون دل خوردیم.:biggrin:

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
اگه من یه روز استاد بشم به بچه ها پایتون درس می دم و زیاد هم سخت نمی گیرم! یادش بخیر چه راحت از این درس های کامپیوتری 20 می گرفتم

hamidmechanic

عضو جدید
آااااااي كمكم كنين( محاسبه درصد كربن از تصاوير ميكروسكوپي)

آااااااي كمكم كنين( محاسبه درصد كربن از تصاوير ميكروسكوپي)

:(دوستان من يه تصوير ميكروسكوپي از چدن خاكستري هيپو يوتكتيك دارم كه بايد درصد كربن اون رو محاسبه كنم شنبه هم بايد تحويل بدم كمممممممممممممك متاسفانه هر كاري كردم عكس آپلود نشد

آخرین ویرایش:

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
کلا این جور مسائل (تعیین درصد از روی تصویر) به 2 طریق قابل محاسبه است:

1. تجربی: با چشم درصد های اصلی رو تعیین می کنن و بعد از رووش درصد کربن رو محاسبه می کنند. یادم می آد درصد کربن در یک فولاد فریتی پرلیتی رو در آزمایشگاه متالوگرافی همین جوری تعیین کردیم. یعنی اول با چشم گفتیم درصد فریت مثلا 25 درصد، پرلیت 75 درصد و بعد از روش درصد کربن رو حساب کردیم. نیاز به تجربه داره.
2. با نرم افزارهای آنالیز تصویر: که قبلا تو همین سایت آموزش ImageJ که نرم افزاری رایگان است رو به زبان فارسی قرار دادم، باید با اون اول درصد فازهای اصلی رو به دست بیارید و بعدش درصد کربن رو محاسبه کنید.

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
در ضمن یادم رفت! برای آپلود عکس از سایت tinypic.com استفاده کنید و بعدش اینجا لینک کنید.

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
با متالیک موافقم.
ما که تو آزمایشگاه متالوگرافی چشمی یه درصدی رو حدس زدیم و با قانون اهرم درصد کربن رو حساب کردیم. یا می تونی شکل رو به 10 قسمت مساوی تقسیم کنی و نسبت فازها رو به دست بیاری.

راه دوم هم که استفاده از نرم افزار Image Analyzer هست. که دقیقا میتونه درصدها رو بهت بده.

می تونستی این سوال رو توی تاپیک حل مشکلات علمی دانشجویان رشته مواد و متالورژی بزنی( البته جسارت نباشه از مدیر تالار)
موفق باشی!

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام.اره حتما". اگه ميتونيد مشخصات دقيقشو بهم بگيد. من خودم دارم فيتز جرالد ميخونم اما براي استادمون كافي نيست.:)

ماشین های الکتریکی و ترانسفورمرها
تالیف: دکتر میرسلیم
انتشارات دانشگاه صنعتی امیرکبیر

mreza_jafari

عضو جدید
طراحي و محاسبات اينداكتور سازي ماشين اينداكشن

طراحي و محاسبات اينداكتور سازي ماشين اينداكشن

لطفا در صورت امكان اطلاعات و مدارك فني علمي و عملي معرفي فرماييد با تشكر

hasanii

عضو جدید
20

20

حجت جان بابا حداقل يه جا بگو كه آشنا نباشه درسته برنامه نويسي فول هستي ولي من يادم هست برنامه نويسي كامپيوتر رو با استاد اعظم (مهرداد ) .... گرفتي البته حقتو خوردا ولي 20 نگرفتي. تازه محاسبات عددي رو هم 20 نگرفتي. به نظر من كه برنامه نويسي بيخودترين درس ليسانس بود.

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
محاسبات عددی که کامپیوتری نبود! ریاضی بود
کاربرد کامپیوتر در مهندسی مواد: 20
مهرداد هم که حقم رو خورد دیگه خودت که می دونی

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من برای پروژه ام می خوام که پودرهای کروم رو که در مقیاس میکرو هستن به نانو تبدیل کنم. برای این کار هم می خوام از روش آسیا کردن پودر استفاده کنم.
کسی مقاله ای تو این زمینه داره که بتونه راهنماییم کنه؟
پارامترهایی که تاثیر میگذارن چیه؟
و چه روشی بهتره؟
اپتیمم سرعت چرخش، نسبت ساچمه به پودر و وزن پودر چقدره؟

ممنون میشم کمکم کنین.

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام
من برای پروژه ام می خوام که پودرهای کروم رو که در مقیاس میکرو هستن به نانو تبدیل کنم. برای این کار هم می خوام از روش آسیا کردن پودر استفاده کنم.
کسی مقاله ای تو این زمینه داره که بتونه راهنماییم کنه؟
پارامترهایی که تاثیر میگذارن چیه؟
و چه روشی بهتره؟
اپتیمم سرعت چرخش، نسبت ساچمه به پودر و وزن پودر چقدره؟

ممنون میشم کمکم کنین.

مواد نيمه سخت تا سخت، با ابعاد طولي تا 95 ميلي‌متر را مي‌توان توسط آسيابهاي فکي Pulverisette 1)) جهت استفاده در ديگر آسيابهاي كمپاني Fritsch خرد نمود اين آسيابها مي‌توانند شامل:

-آسياب‌ هاوني Pulverisette 2
-آسياب ديسکي Pulverisette 13
-آسياب ميکرو لرزنده Pulverisette 0
-آسياب فنجاني لرزان Pulverisette 9
-آسياب کوچک گلوله‌اي سياره‌اي Pulverisette 4 , 5 , 6 , 7

با استفاده از هر يک از اين تجهيزات، مواد را مي‌توان تا حد نرمي مناسب كار تجزيه‌اي کم و بيش خرد نمود
( مثلا" تا کمتر از 63 ميکرون). براي رسيدن به مواد با نرمي قابل ملاحظه، به عنوان يک نقطه شروع براي توليد ذرات نانو، آسياب‌هاي رديف اول و دوم مناسب نيستند. براي توليد ذرات با قطر کمتر از 1 ميکرون، از گروه آسيابهاي فوق فقط به کمک آسياب‌هاي سياره اي گلوله‌اي رسيدن به اين سايز ميسر مي‌باشد به همين خاطر ما آسياب سياره‌اي تک کاسه‌اي Pulverisette 6 را طراحي نموديم و دريافتيم که زماني که از سنگ کوارتز به عنوان ماده نمونه تست بدون افزودن هيچگونه سيالي استفاده کنيم جواب‌هاي مناسبي را دريافت مي‌کنيم زماني که مواد به ظرف يا گلوله‌ها مي چسبند به طور عمومي فرض مي‌شود که به پايان زمان خردايش خشک فرا رسيده‌ايم و ديگر امکان کاهش سايز ذرات وجود ندارد.

پارامترهايي که در توليد ذرات نانو بايستي در حين خردايش به آنها توجه نمود عبارتند از :
-خصوصيات فيزيکي ماده مورد نظر
-خصوصيات فيزيکي خردايش
-اندازه قطر گلوله‌هاي استفاده شده
-ماکزيمم انرژي قابل دسترس در يک آسياب
-نسبت بين مواد مورد خردايش به گلوله‌ها و مايع مورد استفاده

این چیزها رو تونستم پیدا کنم

یه مسئول آزمایشگاه داریم که خیلی با تجربه است، در مورد روشش ازش می تونم سوال کنم ولی
اپتیمم سرعت چرخش، نسبت ساچمه به پودر و وزن پودر چقدره و این چیزها رو شما باید به دست بیارید دیگه!

فرهنگ

مدیر بازنشسته
چه خبر از میان ترما؟؟!!
من که این 3شنبه میان خواص مکانیکی دارم:confused::(
شنبه هم همزمان خواص فیزیکی 2 و ÷یرو متالورژی:(
موفق باشید.

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز
پرسیدم!
برای ساخت پودر نانو بهترین روش همون آسیاب سیاره ای که گفتم
نوع گلوله ها هم بستگی به ناخالصی پودر داره، آیا ناخالصی مهمه یا نه. اگر مهمه یه جور می شه اگر مهم نباشه یه جور دیگه می شه!
زمان بهینه رو هم از طریق آزمایش می شه به دست آورد
در کل کار سختی نیست، موفق باشید

aysa.mtm

عضو جدید
DTA

DTA

اگه کسی در مورد کاربرد DTAتو متالوژی مطلبی داره کمک کنه لطفا

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
کاربردهای DTA در متالورژی (و سرامیک):

1. تعیین نمودارهای تعادلی فازی
2. تعیین گرمای ویژه
3. تعیین گرمای واکنس
4.تعیین انرژی فعال سازی واکنش ها
5. مطالعه تبولر شیشه سرامیک ها
6. مطالعه مواد اولیه سرامیک ها

7. تغییر حالت مواد جامد
8. بررسی واکنش های ذوب و انجماد
9. بررسی تخمیر و تصعید
10. تعیین نقطه کوری
11. تعیین خلوص مواد
12. تعیین ساختار پلمیر ها
13. بررسی پلیمریزه شدن مواد آلی
14. بررسی حالت های کاتالیستی
15. بررسی جذب سطحی
16. بررسی نقش آنتی اکسیدان ها

aysa.mtm

عضو جدید
از راهنماییتون خیلی ممنونم. مفید بود. برای گزارشکارم لازمش داشتم.

omidshsh

عضو جدید
چند سوال انجمادی:
1-اثر دمای فوق گداز بر گسترش ناحیه ی هم محور چگونه است؟
2-دمای فوق گدار تا چه محدوده دمایی نزدیک به دمای ذوب تعریف میشود؟
3-انجماد جهت دار از چه نظر حایز اهمیت است؟
4-آخرین قسمتی که منجمد میشود در کدام قسمت قالب است؟
ممنون

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
دوست عزیز
پرسیدم!
برای ساخت پودر نانو بهترین روش همون آسیاب سیاره ای که گفتم
نوع گلوله ها هم بستگی به ناخالصی پودر داره، آیا ناخالصی مهمه یا نه. اگر مهمه یه جور می شه اگر مهم نباشه یه جور دیگه می شه!
زمان بهینه رو هم از طریق آزمایش می شه به دست آورد
در کل کار سختی نیست، موفق باشید

ممنون.
منهم از همین روش استفاده می کنم:)اما همش تجربی دارم میرم جلو! می خواستم ببینم رابطه ی خاصی دارن یا نه؟
بودجه محدوده :Dکفگیر داره به تهِ دیگ می خوره. تازه کارای دیگه هم داره

بازم ممنون از اطلاعاتتون

hamideh vf

عضو جدید
کاربر ممتاز
من میان ترم مهندسی و پاسکال و ریخته گری 2 و دیرگداز رو دادم:)
فردا NDT دارم. شنبه قانون اساسی!!!!!!!!!!!!!!!!!!
حتی قانون اساسی هم میان ترم داره:cry:

متالیک

عضو جدید
کاربر ممتاز
چند سوال انجمادی:
1-اثر دمای فوق گداز بر گسترش ناحیه ی هم محور چگونه است؟
2-دمای فوق گدار تا چه محدوده دمایی نزدیک به دمای ذوب تعریف میشود؟
3-انجماد جهت دار از چه نظر حایز اهمیت است؟
4-آخرین قسمتی که منجمد میشود در کدام قسمت قالب است؟
ممنون

سلام
1 رو نمی دونم 2 رو هم یادم رفته
3. برای به دست آوردن قطعه ی سالم مهم است. انجماد جهت دار یعنی سیستم راهگاهی و تغذیه گذاری را طوری طراحی کنیم که یک شیب حرارتی مناسب ایجاد شود به طوری که سردترین قسمت مذاب در قطعه و گرم ترین قسمت مذاب در تغذیه و سیستم راهگاهی ایجاد شود تا از به وجود آمدن عیب جلوگیری شود همچنین یک ساختار مناسبی به دست آید. فرضا اگر طوری طراحی شود که شیب حرارتی رعایت نشود قطعه 100 درصد معیوب خواهد بود.
4. آخرین قسمت باید قسمت تغذیه و سیستم راهگاهی باشد. به همان دلیل شیب حرارتی که گفتم. برای به دست آوردن جایی که تغذیه قرار می گیرد راه های مختلفی وجود دارد. اگر تغذیه زودتر از جاهای دیگر منجمد شود عملا تغذیه کاری انجام نمی دهد، اگر سیستم راهگاهی زودتر از جاهای دیگر منجمد شود عملا قطعه ای تولید نخواهد شد.

mehran-metal

عضو جدید
پلت سازی

پلت سازی

با سلام
اطلاعاتی در مورد پلت سازی و استفاده آن در کوره بلند می خواستم

hamid1977

عضو جدید
1-ناجیه هم محور مرکزی یا پوسته؟
روی ناحیه هم محور بیرونی تاثیر گذار هست
البته بستکی به فاکتورهای دیگر مثل سرعت انتقال حرارت و نوع مذاب نیز دارد
اما هر چه دما پایین تر باشد در محدوده مجاز این ناحیه بزرگتر می شود
2-دمای فوق ذوب بستگی به روش کار دارد اگر در ماسه ریختگی انجام شود باید دما بالاتر از قالب فلزی باشد
پس محدوده خاصی برای یک فلز تعریف نمی شود بلکه محدوده ها بر اساس روش ریخته گری تعیین می شوند.
از طرفی بستگی به نوع کوره هم دارد
مثلا برای ریخاه گری در قالب فلزی بدون اعمال فشار
الومینیم 675 تا 790
مس 985 تا 1235
منیزیم 705 تا 790
3-انجماد جهت دار ویژه فلزات خالص یا الیاژهای با محدوده انجماد کوتاه (فاصله بین خط لیکدویس و سالیدوس)می باشد و در فلزات از این دسته راهگاه گذاری راحت تر و حفره های انقباصی بیشتر در اخرین قسمت ظاهر می شوند پس با تعذیه گذاری امکان حذف کامل حفره ها وجوددارد
4-زمان انجماد با حجم رابطه مستقیم و با سطح رابطه عکس دارد و هر چه حجم بیشتر و سطج کمتر شود زمان انجماد افزایش میابد. از طرفی رشد در جهت خلاف انتقال حرارت انجام می شود ...پس اخرین قسمت ضخیم ترین قسمت می باشد .

بالا