تفسیر دستور نحوه ارائه نقشه های شهرداری(خدمات عمده شرکت مشاور و دفتر فنی)

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
سلام صبح به خیر آقای مهندس:w30:
ممنونم از توضیحاتتون کاملا متوجه شدم
حالا توی اون نقشه زمینی که دادید درز انقطاع رو کم کردید؟

سلام.
صبح بخیر.:gol:
نه من فقط زمین رو گذاتشتم.پیشرویش رو هم معلوم کردم.در انقطاع رو خودتون حساب کنید دیگه:)ارتفاع طبقات رو قرار شد قراردادی بگیریم.

ارتفاع طبقات مسکونی:3.20
ارتفاع همکف:2.80
ارتفاع زیرزمینی:2.40

افسانه صادقی

عضو جدید
سلام.
صبح بخیر.:gol:
نه من فقط زمین رو گذاتشتم.پیشرویش رو هم معلوم کردم.در انقطاع رو خودتون حساب کنید دیگه:)ارتفاع طبقات رو قرار شد قراردادی بگیریم.

ارتفاع طبقات مسکونی:3.20
ارتفاع همکف:2.80
ارتفاع زیرزمینی:2.40

زیرزمین رو باید 80 درصد بگیریم؟
قرار بود درز انقطاع رو نوضیح بدید
اگر درز انقطاع میشه 1/200 ارتفاع ما فقط ارتفاع 6طبقه رو محاسبه میکنیم یا خرپشته هم محاسبه میشه؟من یه جای دیگه خوندم درز انقطاع میشه ارتفاع تقسیم بر 100 درسته؟

آخرین ویرایش:

افسانه صادقی

عضو جدید
نگاه کنید همون 60 درصد بعلاوه 2 شما میشه تقریبا 80 درصد(تو این زمین دقیقا)پس تو همون محدوده طراحی کنید.

واحد ها باید حتما تو یه طبقه باشند نمیشه اختلاف ارتفاع داشته باشند؟
برای 5 طبقه ابعاد اسانسور حداقل باید چقدر باشه؟
اگر ابعاد پارکینگ2.5*5 باشه با احتساب اینکه بر زمین 10متره نمیشه 2تا پارکینگ روبروی هم داشت؟:w20:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
واحد ها باید حتما تو یه طبقه باشند نمیشه اختلاف ارتفاع داشته باشند؟
برای 5 طبقه ابعاد اسانسور حداقل باید چقدر باشه؟
اگر ابعاد پارکینگ2.5*5 باشه با احتساب اینکه بر زمین 10متره نمیشه 2تا پارکینگ روبروی هم داشت؟:w20:

میشه ولی نیاز به شرایط خاص داره.و یا طرح توجیهی.حوصله دردسر دارید؟:)
ابعاد آسانسور برای املاک زیر 200 متر 1.40*1.60 و برای املاک بالای 200 متر 2.00*1.60 .........این حداقل ابعاده.

این حالت پارکینگ رو میگن پارکینگ مزاحم.
فقط در یک صورت میتونه این اتفاق بیفته......اگه مساحت واحدی بیش از 150 متر بشه(تا 250 متر)برای اون واحد باید 2 تا پارکینگ تامین کنید.....این 2 واحد پارکینگ برای اون واحد میتونن مزاحم هم باشن.

پارکینگ مزاحم تو یه حالت دیگه هم میشه طراحی بشه.....مثلا تو همین دستور نقشه شما باید 10 واحد پارکینگ تامین کنید.حالا اگه شما نهایتا 9 واحد تونستید طراحی کنید 1 واحد پارکینگ مزاحم (فقط مزاحم 1 واحد دیگر) هم بهتون میدن.....دقت کنید اگه شما فقط یه واحد نیاز داشته باشید.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 180147مشاهده پیوست 180148سلام یه کارایی انجام دادم ممنون میشم اگه ببینید.:smile:

سلام.
ممنونم.
واسه شروع خوبه.
مسئله اون جدا از بحث ظوابط استاندارد ترسیم یا همون نقشه کشیه.البته اینا اتود های اولیست.ولی تو همین اتود های اولیه باید یه سری موارد رو رعایت کنید.

1-اولین کاری که باید انجام بدید درز انقطاعه که باید ترسیم بشه......خیالتونو راحت کنم ما با میلیمتر سروکار داریم تو نقشه های شهرداری.....گاهی اوقات واسه تامین یک واحد پارکینگ بخاطر 5 سانتیمتر به مشکل میخوریم....پس یه چیزایی همین اول باید مشخص باشه.که درز انقطاع رو گفتم.
شما باید از اول آیتم هایی که شمارو محدود میکنه تو طراحی مشخص کنید.درز انقطاع یکی از این موارده.

عکس زیر نحوه ترسیم درز انقطاع رو نشون داده:

درز انقطاع.jpg

2-مسئله بعدی ستون گذاریه.نگید چون اتود اولیست پس ستون گذاری نمیخواد فعلا.این از همونموارد محدود کننده شما تو تامین پارکینگه.چون شما تو اتود اولیه میخواید تامین پارکینگ کنید اول.
ستون گذاری رو از از باکس پله شروع کنید.یعنی ایده ستون گذاریتون رو از اونجا بگیرید........من وقتی میخوام ستون گذاری کنم اول ستون های چهار طرف رو میزارم.بعد میام سراغ راه پله.و بعد دهانه رو کنترل میکنم دیگه ستون نمیزارم و میرم سراغ پارکینگ.دقت کنید همه این موارد زمانیه که نسبت به جانمایی راه پله مطمئن شدم.بعد با توجه به پارکینگام بقیه ستون هارو هم میزارم.خیلی هم تغییر میکنه این ستون گذاری ها در حین طراحی.

تو این کار اندازه ستون هارو 60*35 بگیرید......

3-مسئله بعدی پارکینگه.پارکینگ یه محدودست نه یه آبجکت خودرو.پارکینگ یه مستطیل با ابعاد مشخصه که میدونید.پس حتما تو اتود هاتون پارکینگ رو با مستطیل نشون بدید.حالا آبجکت هم توش بزارید مشکلی نداره ولی مهم اون مستطیله که محدوده پارکینگ رو مشخص میکنه.

مشاهده پیوست 180201

آخرین ویرایش:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 180147مشاهده پیوست 180148سلام یه کارایی انجام دادم ممنون میشم اگه ببینید.:smile:

ادامه پست قبل....(چون بیشتر از 2 عکس نمیشه آپلود کرد تو یه پست نگفتم)

4-مسئله بعدی اندازه گذاری های اولیست که مثلا من که میخوام نظر بدم و ظوابط هم به اندازه گذاری ها وابسطست بتونم چک کنم....ظوابط شهرداری هم خیلی جزئیه.به جزئیات کار دارن بیشتر.بخصوص این اندازه ها.
این اندازه ها هم اندازه های پارکینگ ها،طول رمپ،عرض رمپ،عذر گذر گاه،طول راه پله،عرض راه پله،عرض درب ورود خودرو و....

5-از لحاظ ظوابط بگم:

رمپتون اونجا نمیتونه باشه......از حیاط استفاده کنید.
راه پله دو طرفه بیشتر نداریم.سه طرفه قبول نیست.
آسانسور خارج راه پله باید طراحی بشه و نیاز به لابی با ابعاد حداقل 1.5*1.5 که در طبقه همکف و زیرزمین درب راه پله به همین لابی آسانسور باید باز شه.
فعلا در همین سطح میشه نظر داد:)

نمونه راه پله و آسانسور:

راه پله و آسانسور.jpg

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
عکس درز انقطاع نیست میشه یه بار دیگه بزارید؟
طول رمپ باید چقدر باشه؟

اصلاحش کردم.
طول رمپ همونطور که میدونید به ارتفاع بستگی داره.
تو این کار ما باید کد همکف رو 0.00 بگیریم.چون بیاد تو کد بالاتر قرار بگیره اونوقت دسترسیمون به همکف بهم میخوره و نیاز به رمپ داریم واسش.
شما رمپتون رو از حیاط بدید.یعنی واسه ورود به زیرزمین باید از همکف عبور کنه و با رمپ حیاط به زیر زمین میره.

افسانه صادقی

عضو جدید
چجوری رمپ رو از حیاط بدم وقتی گذر این طرفه؟
من خیلی از ساختمونا رو دیدم که اسانسور و راه پله رو اینجوری اجرا کردن پس چرا اونا تونستن:que:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
چجوری رمپ رو از حیاط بدم وقتی گذر این طرفه؟
من خیلی از ساختمونا رو دیدم که اسانسور و راه پله رو اینجوری اجرا کردن پس چرا اونا تونستن:que:

شما لازم نیست مستقیم از گذر برید تو زیر زمین.از گذر وارد همکف میشید و از رمپ تو حیاط وارد زیرزمین میشید.البته اون رمپ حیاط هم داستان داره.به وقتش بهش میرسیم.

اونا طبق ظوابط قدیم ساختن:smile:

افسانه صادقی

عضو جدید
سلام
سوال اول:حداکثر فاصله بین ستون ها چقدر میتونه باشه؟
با ابعادی که شما واسه ستون دادید مستطیلی شکل در میاد میشه یکیشو افقی گذاشت اون یکیم عمودی؟

آخرین ویرایش:

افسانه صادقی

عضو جدید
Drawing1-Model_Page_1.jpg2_Page_1.jpg
از نظر ابعاد ستون یکی هستن فقط جانمایی اسانسور فرق میکنه
مدل چیدمان ستون رو هم که پرسیده بودم با دایره نشون دادم.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام
سوال اول:حداکثر فاصله بین ستون ها چقدر میتونه باشه؟
با ابعادی که شما واسه ستون دادید مستطیلی شکل در میاد میشه یکیشو افقی گذاشت اون یکیم عمودی؟

تو اسکلت بتنی سعی کنید بیشتر از 8 متر نگیرید.7 متر بهینست.فاصله ستون هارو با ابعاد سه تا پارکینگ میشه گرفت.اندازه لب به لب دو تا ستون رو مثلا 6.5 بگیرید.البته جایی که نیاز بود.

آره میشه اینکارو بکنید.ولی محدود باشه.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
مشاهده پیوست 180351مشاهده پیوست 180353
از نظر ابعاد ستون یکی هستن فقط جانمایی اسانسور فرق میکنه
مدل چیدمان ستون رو هم که پرسیده بودم با دایره نشون دادم.

سلام.
خیلی بهتر شده.
تو عرض ساختمون 3 ردیف ستون کفایت میکنه.چیدمان آسانسور و راه پله تو عکسی که دایره گذاشتید درسته ولی به معماریتون که چطور در بیاد فکر کردید؟طبقات بالا رو میگم.چون لابی راه پله و آسانسورتون افتاد سر زمین.

آره ستونا میشه بچرخن ولی تو به تیرهاتون هم دقت کنید.مثلا همون دو تا ستونی که دورش دایره کشیدید اگه بینشون تیر باشه این تیر از داکت آسانسور رد میشه.
این راه پلتون اگه بچرخه ستون سمت چپ میتونه حذف شه.

ولی محل راه پلتون جالب نیست.بچرخونید راه پله رو ببینید چطور میشه.
واسه اون ورودی که اندازه زدید....اندازه بین ستون هارو بزارید.

یه چیزی هم یادم رفت بگم.درز انقطاع تو فقط تو محدوده ساختمون.تو حیاط دیگه درز نداریم

آخرین ویرایش:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
چون ساختمون قراره واحدی بشه باید حتما راه پله وسط باشه؟یا واحد ها یک اندازه در بیاد؟

ورود و خروجش باید وسط باشه دیگه.حالا خیلی مهم نیست هم اندازه باشن ولی خیلی هم اختلاف مساحت نداشته باشن.

افسانه صادقی

عضو جدید
این یکی چطوره؟
حتما باید مرکز ستون ها در یک راستا باشه؟3_Page_1.jpg

پیوست ها

• 3_Page_1.jpg
    3_Page_1.jpg
    28.2 کیلوبایت · بازدیدها: 1
آخرین ویرایش:

sahraaa

عضو جدید
سلام.
هر وقت که دوست داشتید میتونید شروع کنید:)
قطعا اولین مسئله که وجود داره محل قرار گیری راه پله ست.شما از همکف و زیرزمین شروع میکنید(چون تامین پارکینگ مهمترین مسئله است)محل قرارگیری راه پله خیلی تاثیر میزاره تو تعداد پارکینگی که قراره تامین بشه.محل های مختلف رو باید در نظر بگیری.
علاوه بر نگاهی که به مسئله تامین پارکینگ دارید باید به این هم فکر کنید که معماری واحدهای مسکونیتون چطور میشه.پس در واقع به همه این موارد همزمان باید فکر کنید.آخر هم مسئله ستون گذاری که اون باید همزمان با این موارد پیش بره.نکنه ستون گذاری رو بزارید واسه آخر کار و مثلا 10 تا پارکینگ تامین کنید و شروع کنید به ستون گذاری و تازه متوجه بشید مثلا 2 واحد پارکینگتون حذف میشه.....
اینم بگم لازم نیست تو اولین اتودتون بهترین طرح رو هم ارائه بدید.....گام به گام پیش برید کم کم طرحتون در میاد.

تراکم مساحت نیست......تراکم یه درصده........
تراکم عبارت است از حداکثر درصد سطح اشغال یک طیقه(معمولا 60%) ضربدر تعداد طبقات مجاز.....مثلا اگه سطح اشغال 60 درصد باشه و تعداد طبقات مجاز مسکونی 5 طبقه باشه،تراکم میشه 300%.
ببینید ما یه تراکم پایه مالی داریم که تو شهرهای و مناطق مختلف متفاوته......مثلا تو تهران زیر محور بزرگراه همت تراکم پایه مالی 180% در نظر گرفته میشه.....معنی این تراکم پایه مالی اینه که مثلا اگه شما بخواید 3 طبقه (هر طبقه 60%)روی پیلوت داشته باشید ،هزینه این تراکم بصورت نرخ پایه محاسبه میشه......مثلا ممکنه بخاطر این 3 طبقه 20 میلیون ازتون بگیرن......ولی اگه تراکم بیشتری بخواید (البته تا تراکم مجاز پهنه) نرخ این تراکم بیشتر بصورت تساعدی حساب میشه......مثلا ممکنه بخاطر اون 2 طبقه بیشتر از تراکم پایه(تا 5 طبقه مثلا) مبلغی چند برابر اون 20 میلیون ازتون بگیرن.

کل بحث تراکم همینه.
من تازه با این تاپیک آشنا شدم خیلی ممنون از شما به خاطر راهنماییهاتون من چند تا سوال داشتم
این 60%که گفتید به غیر از پیشروی های مجاز و اینکه خودشون میگند چقدر پیشروی داشته باشیم یا اینکه خودمون 1.2 که مثلا از حیاط میگیریم طراحی کنیم و برای امتحان نظام هم این پیشروی ها رو اگر نگفتن باید در نظر بگیریم؟و دیگه اینکه تعداد طبقات باید باهمکف در نظر بگیریم ؟اگر پارکینگ پیلوت باشه جز طبقات هست؟وباید چقدر ارتفاش در نظر بگیریم ؟

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
من تازه با این تاپیک آشنا شدم خیلی ممنون از شما به خاطر راهنماییهاتون من چند تا سوال داشتم
این 60%که گفتید به غیر از پیشروی های مجاز و اینکه خودشون میگند چقدر پیشروی داشته باشیم یا اینکه خودمون 1.2 که مثلا از حیاط میگیریم طراحی کنیم و برای امتحان نظام هم این پیشروی ها رو اگر نگفتن باید در نظر بگیریم؟و دیگه اینکه تعداد طبقات باید باهمکف در نظر بگیریم ؟اگر پارکینگ پیلوت باشه جز طبقات هست؟وباید چقدر ارتفاش در نظر بگیریم ؟

سلام.
خوهش میکنم.
نگاه کنید ما یه 60 درصد پیشروی روی اضلاع طولی ساختمون داریم که 2 متر پیشروی هم علاوه بر این 60 درصد بهمون میدن.
بحث 60 درصد مساحت یه بحث جداست.

این زمینی که الان داریم نقشه هاش رو کار میکنیم رو ببینید:

Ashampoo_Snap_2013.11.19_12h24m12s_001_.jpg

اضلاع طولی زمین 27.20 متره......60 درصد این طول میشه 16.32 متر.......16.32 بعلاوه 2 متر میشه 18.32 متر ، که این عدد میشه پیشروی ما روی اضلاع طولی.یعنی ما تو این قسمت قرمز رنگ میتونیم بنا داشته باشیم.

خب 60 درصد مساحت زمین(272 متر مربع) میشه 163.2 متر مربع..........مساحت این قسمت قرمز رنگ میشه 183.2 متر مربع(10*18.32)......یعنی مساحتی که ما میخوایم احداث کنیم بیشتر از 60 درصد مساحته........طبق قانون این اختلاف مساحت باید با نورگیر کم بشه.دقت کنید داخل اون قسمت قرمز رنگ.

-در رابطه با آزمون نظام....اونجا به این مسائل فکر نکنید.اونا محدوده طراحی رو خودشون میدن.نیاز به این محاسبات ندارید.
نه این تعدا طبقاتی که میگن فقط مربوط به اونائیه که مسکونیه.یعنی طبقات بالای همکف.
نه پیلوت جزو طبقات نیست....در واقه جزو تراکم حساب نمیشه......اون تراکمی که میگن مثلا 300% منظورشون 5*60% یعنی 5 طبقه با سطح اشغال 60 درصد.
ارتفاع پیلون کف تا کف میشه 2.80....یعنی کف تا زیر سقف 2.40

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز

افسانه صادقی

عضو جدید
اون قسمتی که دایره کشیدم مرکز ستونا در یک راستا نیست مشکلی نداره؟
لابی هم واسه راه پله گذاشتم

5_Page_1.jpg
اینم از زیرزمین ولی نمیدونم چرا یه جوری به نظر میاد:redface:
Drawing1 (2)-Model_Page_1.jpg

آخرین ویرایش:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
اون قسمتی که دایره کشیدم مرکز ستونا در یک راستا نیست مشکلی نداره؟
لابی هم واسه راه پله گذاشتم

مشاهده پیوست 180499
اینم از زیرزمین ولی نمیدونم چرا یه جوری به نظر میاد:redface:
مشاهده پیوست 180503

سلام.
مرسی.
خب رمپتون رو هم بزارید دیگه.چون رمپ تو این زمین سخت در میاد.
طبقه همکفتون پارکینگهاس سمت راستتون رو نگاه کنید.اندازه گیری تون رو از لب دیوار زدید.اون باید از لب ستون بزنید.
تو ارائه نقشه های شهرداری این کارارو انجام میدن.معمولا هم اونایی که کنترل میکنن متوجه نمیشن.یا متوجه میشن به روی خودشون نمیارن.
ولی اینجا هم ما تا 10 سانت رو تخقیف میدیم:)
در مورد زیر زمین :
خب باید رمپتون در بیاد.چون فکر کنم اینطوری در نمیاد.فضای گردش خودرو رو دقت کن.

افسانه صادقی

عضو جدید
سلام ممنونم از توضیحات خوبتون
ابعاد پارکینگ از لبه ستون ها گذاشتم
2_Page_1.jpg
نمیدونستم رمپو چجوری بکشم حالا یه نگاهیم به این بندازین
1_Page_1.jpg:sweatdrop:

آخرین ویرایش: