تفسیر دستور نحوه ارائه نقشه های شهرداری(خدمات عمده شرکت مشاور و دفتر فنی)

F.A.R.Z.A.D

متخصص مباحث اجرایی معماری , متخصص نرم افزار Archi
کاربر ممتاز
سلام ممنونم از توضیحات خوبتون
ابعاد پارکینگ از لبه ستون ها گذاشتم
مشاهده پیوست 180636
نمیدونستم رمپو چجوری بکشم حالا یه نگاهیم به این بندازین
مشاهده پیوست 180637:sweatdrop:

آقای فرزاد شما تری دی هم کار میکنید؟:smile:

سلام.
خواهش میکنم.
دستتون درد نکنه.از همین اول راههای فرار رو یاد نگیرید بهتره:)
نه رمپتون درست نیست.اول عرض رمپتون باید حداقل 3.5 متر باشه.شعاع گردش آکس رمپتون(قوس وسط)حداقل باید 6.5 متر باشه.طول رمپتون واسه رفتن از کد 0.00 به کد 2.40- ، 16 متر محاسبه میشه.فضای ایست و گردش هم یه مربع با ابعاد حداقل 5*5 .رمپش یکم داستان داره.بزارید ببینم اصلا در میاد

نه من مدلم رو با آرشی کد کار میکنم و رندرم رو با مکس میگیرن دوستان.

آخرین ویرایش:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام ممنونم از توضیحات خوبتون
ابعاد پارکینگ از لبه ستون ها گذاشتم
مشاهده پیوست 180636
نمیدونستم رمپو چجوری بکشم حالا یه نگاهیم به این بندازین
مشاهده پیوست 180637:sweatdrop:

سلام دوباره.
من رمپ رو واسه این حالتی که شما پارکینگهارو در آوردید ترسیم کردم.دو تا مشکل داره.یکی این بحث گردش هست که احساس میکنم نادرسته.این که میگم احساس میکنم دلیلش اینه که از رمپ از لحاظ شعاع انحنا درسته ولی فکر میکنم از لحاظ اون وتر مثلث(که من نمیدونم چیه اصلا)مشکل داره.
حالا جدا از اون مشکل سرگیری تو وردی به طبقه منهای 1 هم هست که کاریش نمیشه کرد.
مشکل بعدی هم اینه که پارکینگای پایین رو از بین میبره.
ابن عکس رو ببینید(البته من پارکینگاتونو بالا در نظر گرفتم.)

4444.jpg

افسانه صادقی

عضو جدید
خیلی سعی کردم ولی چیزی نفهمیدم:(
متوجه منظورتون نشدم اینکه پارکینگ هارو بالا در نظر گرفتید
اگه ممکنه روی پلان خودم با خط نشون بدید

آخرین ویرایش:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
خیلی سعی کردم ولی چیزی نفهمیدم:(
متوجه منظورتون نشدم اینکه پارکینگ هارو بالا در نظر گرفتید
اگه ممکنه روی پلان خودم با خط نشون بدید
سلام.
چیز خاصی نبود.
تو همکف شما پارکینگها و راه پله رو جنوب نقشه گرفتید من حواسم نبود شمال نقشه گرفتم.فرقی نمیکنه.:smile:

شما حیاطتون رو شرق ساختمون در نظر بگیر.یعنی حیاط رو بیار جلوی ملک..من با دفتر خدماتش تماس گرفتم پرسیدم چرا محل استقرار بنا رو شرق گرفتید گفتم اشتباه تایپی بود:mad::razz:
همکفتون رو هم کد +1.20 بگیرید.:smile:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام اگه اینجوری باشه که خیلی خوبه
ممنونم:gol:
حالا باید نقشمو عوض کنم ؟یعنی بهتره که عوض کنم؟

آره دیگه کلا ماجرا عوض میشه.
ما مشکل رمپ داریم.
شما اگه کد همکف رو بیشتر از 0 بگیرید در میاد.حالا منم دارم روش کار میکنم.ببینیم چی میشه:)

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام
طول رمپ در این حالت جدید چقدر باید باشه؟

سلام.

میتونید از این ایده استفاده کنید:

Ashampoo_Snap_2013.11.24_10h32m06s_001_.jpg

بجای اینکه کد همکف رو صفر بدید و 16 متر رمپ نیاز داشته باشید واسه رسیدن به کف همکف،کد همکف رو +1.20 در نظر میگیرید و با دو رمپ 8 متری تو حیاط که یکیشون به زیر زمین میره (فلش زرد رنگ)و دیگری به همکف(فلش قرمز رنگ)دستری به پارکینگ هاتون رو ممکن میکنید.

بنظرم 6 تا پارکینگ زیرزمین در بیاد (اتاق تاسیسات لازم نیست.سعی کنید انباری هارو دربیارید)و 4 تا هم طبقه همکف.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز

سلام خسته نباشید.
مسئله اول محل قرارگیری راه پلتونه.خب شما تو این مرحله باید به معماری واحدهاتون هم فکر کنید دیگه.قرار گرفتن راه پله انتهای زمین شاید واسه معماری تک واحده خوب باشه ولی واسه دو واحدی درست نیست.دسترسی به واحد ها؟
بعد همین قرار گرفتن راه پله انتهای ساختمان باعث شده پارکینگاتون هم تامین نشه.الان فقط 8 تا پارکینگتون قابل قبوله.
وقتی زیرزمین دارید نمیتونید انباری رو همکف بزارید طبق طرح تفصیلی.
من راه پله رو وسط و بصورت طولی گذاشتم:

Ashampoo_Snap_2013.11.25_15h45m01s_010_.jpg

چهار واحد پارکینگ طبقه همکف در آوردم.
پنج واحد پارکینگ هم زیرزمین.یک واحد پارکینگ مزاحم گذاشتم که البته مورد قبول نیست بدلیل اونچه که تو عکس زیر با دایره نشون دادم.....مهم نیست طبقه 5 رو تک واحده طراحی میکنیم.(البته اگه مساحتش بیشتر از 150 متر بشه باید یه واحد پارکینگ مزاحم هم براش بزاریم:()

Ashampoo_Snap_2013.11.25_15h45m35s_011_.jpg

افسانه صادقی

عضو جدید
سلام
منم اول میخواستم راه پله رو اینجوری بزارم ولی اینطوری که باید واحد ها به صورت شزقی و غربی جانمایی بشه اینطوری هم که از پشت همجواری داریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:redface:

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام
منم اول میخواستم راه پله رو اینجوری بزارم ولی اینطوری که باید واحد ها به صورت شزقی و غربی جانمایی بشه اینطوری هم که از پشت همجواری داریم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟:redface:

سلام.
نه دیگه واحدها شمالی جنوبی میشه.یه واحد شمال و یه واحد جنوب.واحد شمال از طریق نورگیری که انتهای شمالی ساختمان قرار میگیره،نور میگیره.
واحد جنوبی هم از طریق پنجره های جنوب.احتمالا یه نورگیر هم وسط نیاز داریم.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
خوب اونایی که اون پشت زندگی میکنن دل ندارن بیرونو ببینن؟
نور آفتاب بگیرن؟:crying2:

خب نورگیر براشون گذاشته میشه.عرض زمین اونقدری نیست که بشه واحدمون رو شرقی غربی طراحی کنیم:smile: اون نورگیر حداقل 12 مترمربعه

افسانه صادقی

عضو جدید
سلام
توی پست 103 یه عکس از طراحی راه پله گذاشتید که آسانسور و راه پله به یه لابی ختم میشن ولی خودتون گفتید که باید جدا باشه حتی یه عکسم برام گذاشتید:huh::question:
راه پله و آسانسور.jpgجداسازی پله از آساناسور.jpg

setareh266

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام و خسته نباشید ....

ببخشید آقا فرزاد میشه توضیح بدید چه جوری برا زمین 2.JPGمحدوده زیر بنایhttp://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=179179&d=1384086358را مشخص کردید ؟؟؟؟؟چه جوری به این شکل رسیدید؟؟؟؟؟مممنون

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام و خسته نباشید ....

ببخشید آقا فرزاد میشه توضیح بدید چه جوری برا زمین مشاهده پیوست 181774محدوده زیر بنایhttp://www.www.www.iran-eng.ir/attachment.php?attachmentid=179179&d=1384086358را مشخص کردید ؟؟؟؟؟چه جوری به این شکل رسیدید؟؟؟؟؟مممنون

سلامممم.
خیلی ممنون.
نگاه کنید دو تا مطلب وجو داره که کاملا مجزای از هم هستن.
یکی بحث پیشروی یکی هم درصد اشغال.
تو زمینای عادی به اندازه 60 درصد بعلاوه 2 متر روی اضلاع طولی(طولی نه بمعنای وجه بزرگتر بلکه اون وجهی که از شمال به جنوب میره.)پیشروی مدن.این مقدار میشه یه نقطه روی این دو ضلع که روی هم میشه دو نقطه که به هم وصل میشن.و محدوده شمالی این خط شما اقدام به طراحی میکنید.
ولی چون این زمین غناصه و طبق ظوابط به اندازه پلاک های مجاور بهش اجازه پیشروی میدن.من پیشروی پلاک های مجاور رو فرضی گرفتم. حالا این دو نقطه بهم وصل میشن(دو نقطه ای که تو عکس زیر با دایره زرد نشون دادم)نتیجه میشه خط زردی که تو عکس دیده میشه.محدوده بالای خط زرد که با فلش نشون دادم میشه محدوده طراحی مون اما.....

666666.jpg

اما باید ببینید مساحتی از زمین که بالای خط زرد افتاده به اندازه 60 درصد مساحت کل زمین طبق سند(که اینجا ما میگیریم وضع موجود زمین،دقت کنید زمینتون عقب نشینی هم داره) هست یا نه؟

من حساب کردم دیدم بیشتر میشه.پس باید بصورت پلکانی (یا هر شکل دیگه ای)از اون خط بریم عقب(بدون اینکه از اون دو نقطه پیشروی ملکمون بگذریم بدلیل اینکه نورگیری کل بنا تحت الشعاع پلاک مجاور قرار نگیره)

من به این شیوه عقب رفتم تا برسم به 60 درصد مساحت.ممکنه یکی با قوس بره و یکی دیگه بصورت پله ای.باز همه چی به پلان هایی که قراره طراحی کنیم هم بستگی داره.

باز اگه متوجه نشدید بگید بیشتر توضیح بدم.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
سلام
توی پست 103 یه عکس از طراحی راه پله گذاشتید که آسانسور و راه پله به یه لابی ختم میشن ولی خودتون گفتید که باید جدا باشه حتی یه عکسم برام گذاشتید:huh::question:
مشاهده پیوست 181777مشاهده پیوست 181778

سلامممم.
نه منظورم این بود که لابی نیاز به لابی مجزا داره.یعنی درب آسانسور نمیتونه به پاگرد راه پله باز شه.

درب راه پله حتما باید به لابی آسانسور باز شه.درب واحد ها هم میتونن به لابی آسانسور باز شن.

F.A.R.Z.A.D

کاربر ممتاز
خوب استاد اگر پلان همکف و زیر زمین رو تایید میکنید من برم واسه طراحی پلان طبقات
مشاهده پیوست 182172

1_Page_1.jpg
آره فقط این چند تا مشکل کوچیک رو حل کنید درست میشه.البته دیگه نمیخواد عکسشو بزارید.تو نقشه های خودتون درستش کنید.
یکی اینکه راه پلتون رو یکم شیفت کنید عقب تا اون پارکینگایی که با فلش آبی نشون دادم جلوی رمپ نباشن.مثل نقشه ای که گذاشتم.
بعد اون ستونایی که دو طرف آسانسور افتاده هم شیفت کنید به سمت چپ (و البته ستون سومی که تو آکس این دوتا ستون هستن).الان تیر بین این دوستون میفته تو داکت آسانسور.ستونگذاری منو نگاه کنید.

واسه نقشه های مسکونی هم شما نیاز به یه نورگیر 3*4 متر در انتهای شمالی ملک دارید.یه نورگیر 2*3 دیگه هم نیاز دارید که خودتون باید جاشو تعیین کنید.:)