تاپیک رفع اشکالات درسی ارشد 94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

M.ARIABOY

عضو جدید
پس چرا در کتاب پوران دکتر سمیع پور ص166تست65 گفته غلطه؟
آخه چرا؟!

اگه به کتاب راهیان راهیان نگاه کنید نیروی وزن را به صورت پارامتری در گزینه ها نداده.بلکه گزینه ها عددی هستند.تست مهندسی عمران81
مگه دکتر کوثری کتاب سیالات هم دارند؟!

میشه ی عکسی از اون سوال بگیری بداری اینجا تا حل شه
اگه گزینه ای مثل این باشه انتروپی یک سیستم بزرگتر مساوی صفر می باشد این گزینه در اولویته
چون هیچ گاه کاهش نمیابد یکم گنگ تره نسبت ب جواب قبلی
نیروی وزن اب رو گاهی حساب میکنیم گاهی نه ,بایی تجربی ب این نتیجه برسی,قانون خاصی نداره

سارنیا

عضو جدید
آیا در جت از نیروی وزن صرفنظر می شود؟
در جلد اول راهیان مثال ص415از اثر وزن صرفنظر کرده و در مثال ص417اثر وزن را لحاظ کرده است.

ببخشید من قاطی کردم نه منظورم ترمو بوده!!!! خوب وزن اونو عددی رو صورت سوال هم نگفته؟؟؟؟

سلام دوباره
ببینید تو سوال اول که مربوط به ص415 میشه سطح تیره ی ثابت هست ودر برابر نیروهای جت حرکتی نمیکنه!و در سوال مساله هیچ داده ودیتایی در مورد وزن اون داده نشده ونخواسته شده ولی در ص417این شکل مخروطی دارای وزنی هست که مطلوب مسئله ی ما هست وگفته که این جسم مخروطی باید در جای خود باقی بماند در مقابل نیرویی که جت بهش وارد میکنه وتنها نیروی مقابله ای باهاش چیه؟؟؟ نیروی وزن جسم مخروطی!! از اونجا ما میام معادلات اندازه حرکت رو که نوشتیم wرو بدست میاریم و جرم جسم رو محاسبه میکنیم.
تو صورت سوال از وزن صحبت کرده پس داره ولی مال سوالی قبلی سطحی هست ثابت
پس ما میایم زمانی که یک جسم مثل مخروط یا جسم خاص کوچیک یا کره و هرم (شناور) یا هر چی باشه و درمورد ثابت موندن اون تو این قسمت حرف زده باشه نیروی وزنو محاسبه میکنیم واگه فقط یه سطح بود نه!!!
من هنوز متاسفانه این قسمتو نخوندم امیدوارم جوابم درست باشه!

aydogan

عضو جدید
سلام دوباره
ببینید تو سوال اول که مربوط به ص415 میشه سطح تیره ی ثابت هست ودر برابر نیروهای جت حرکتی نمیکنه!و در سوال مساله هیچ داده ودیتایی در مورد وزن اون داده نشده ونخواسته شده ولی در ص417این شکل مخروطی دارای وزنی هست که مطلوب مسئله ی ما هست وگفته که این جسم مخروطی باید در جای خود باقی بماند در مقابل نیرویی که جت بهش وارد میکنه وتنها نیروی مقابله ای باهاش چیه؟؟؟ نیروی وزن جسم مخروطی!! از اونجا ما میام معادلات اندازه حرکت رو که نوشتیم wرو بدست میاریم و جرم جسم رو محاسبه میکنیم.
تو صورت سوال از وزن صحبت کرده پس داره ولی مال سوالی قبلی سطحی هست ثابت
پس ما میایم زمانی که یک جسم مثل مخروط یا جسم خاص کوچیک یا کره و هرم (شناور) یا هر چی باشه و درمورد ثابت موندن اون تو این قسمت حرف زده باشه نیروی وزنو محاسبه میکنیم واگه فقط یه سطح بود نه!!!
من هنوز متاسفانه این قسمتو نخوندم امیدوارم جوابم درست باشه!
ببخشید مثل اینکه من عینکمو درست نزده بودم.فک می کردم wمال آبه.نگو که شیطون مال مخروطه!!!

mamad74

عضو جدید
کسی اثبات مشتق توابع معکوس مثلثاتی رو اگه داره به من بده خیلی نیاز دارم ممنونم

r.mob

عضو جدید
سلام
مثال 10 فصل 1 مقاومت نائی . تنش نیروی f2 مگه تماسی نیست(بین پین و مقطع DC) ؟
پس F2 باید تقسیم بر 8*10 بشه دیگه .
چرا سطح مقطع رو هم جایی که در تماس با پین هست گرفته هم جایی که در تماس نیست و تقسیم بر 30 * 10 کرده ؟؟ ؟؟؟

meko

کاربر فعال
سلام
مثال 10 فصل 1 مقاومت نائی . تنش نیروی f2 مگه تماسی نیست(بین پین و مقطع DC) ؟
پس F2 باید تقسیم بر 8*10 بشه دیگه .
چرا سطح مقطع رو هم جایی که در تماس با پین هست گرفته هم جایی که در تماس نیست و تقسیم بر 30 * 10 کرده ؟؟ ؟؟؟

نیروی f2 چون مقدارش منفیه پس فشاریه. پس برای محاسبه ی تنش حاصل از این نیروی فشاری اون سطحی رو باید انتخاب کنیم که تحت فشاره.اینجا سطح 30*10 تحت فشار هست.

r.mob

عضو جدید
نیروی f2 چون مقدارش منفیه پس فشاریه. پس برای محاسبه ی تنش حاصل از این نیروی فشاری اون سطحی رو باید انتخاب کنیم که تحت فشاره.اینجا سطح 30*10 تحت فشار هست.

فکر کنم متوجه شدم .
تو نیروی f1 تنش تماسی باعث ایجاد تنش کششی تو مقطع شده . پس مقطع تماس کم میشه . ( مثل تنش میانگین تو تمرکز تنش )
تو نیروی f2 تنش تماسی چون خودش فشاریه باعث فشار تو کل مقطع شده . پس مقطع تماس رو کم نمی کنیم.

آخرین ویرایش:

behzadk2019

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
سلام

ارتعاشات
بچه ها توی فصلی که قانون دوم نیوتن هست . یک جاش گفته که اثر وزن رو در فرمول اثر میدم یا نمیدیم که با حذف فنر اینو میفهمیم

اینی که من الان میگم ایا درسته ؟

اگر فنر رو حذف کنم و جسم از حالت استاتیکی خارج بشه (یعنی حرکت کنه ) در این صورت وزن را در فرمول اثر میدیم . درسته این گفته ؟

MohammadAli.E

عضو جدید
سلام

ارتعاشات
بچه ها توی فصلی که قانون دوم نیوتن هست . یک جاش گفته که اثر وزن رو در فرمول اثر میدم یا نمیدیم که با حذف فنر اینو میفهمیم

اگر فنر رو حذف کنم و جسم از حالت استاتیکی خارج بشه (یعنی حرکت کنه ) در این صورت وزن را در فرمول اثر میدیم . درسته این گفته ؟

سلام
نه این جمله جامع نیست. عکس زیر ساده ترین مثال نقض هست. ( تتا در ابتدا صفر هستش و بعد به اندازه تتا منحرف میشه )

r.mob

عضو جدید
سلام

ارتعاشات

شرط اینکه کی از نیروی جرم استفاده کنیم اینطوری هست که :
اگه راستای جابجایی عمود بر نیروی وزن بود تو حرکت خطی کلا نیروی وزن رو نمیاریم. ( چون تو اون راستا حرکتی نداریم پس شتاب هم نداریم )
اما اگه راستای جابجایی تو حرکت خطی در جهت نیروی وزن بود( شتاب داشتیم تو اون راستا) یعنی جسم ما تغییر ارتفاع داده بود ولی با حذف فنر جسم از حالت استاتیک خارج بشه بازم نیروی وزن رو تاثیر نمیدیم .
اما تو حرکت دورانی اگه بازوی گشتاور گیری ما تو حرکت دورانی تغییر کنه تو معادلات نیروی وزن رو تاثیر میدیم. به شرطی که نیروی وزن توسط فنر خنثی نشده باشه .
پس اول به نوع حرکتت توجه کن ( دورانی یا خطی ) بعد اگه خطی بود به راستای حرکتت توجه کن و اگه دورانی بود به بازوی گشتاور گیریت.

آخرین ویرایش:

meko

کاربر فعال
سلام

ارتعاشات

دوست عزیز ، قبل از انجام تحلیل دینامیکی ، باید مساله رو تحلیل استاتیکی کرد. اگر در تحلیل استاتیکی نیروی وزن با نیروی فنر خنثی شد وزن رو در تحلیل دینامیکی دخالت نمیدیم . اگر نیروی وزن با نیروی فنر خنثی نشد وزن رو در تحلیل دینامیکی میاریمش.

این جمله شما نتیجیه ی کلامیه ی همین تحلیل بالاس که جمله ی درستیه. اگر فنر رو حذف کنیم و جسم تکون بخوره نتیجه میگیریم که یه چیزی تو اون فنر بود که مانع از حرکت جرم میشد که اون نیروی فنر بود که نیروی وزن جسم رو خنثی میکرد.

M.ARIABOY

عضو جدید
سلام دوستان
فصل هفت مقاومت سوال 6
سختی تیر و تغییر مکان تیر بدون فنر جطور محاسبه میشن
ممنون

h.vampire

عضو جدید
سلام دوستان
فصل هفت مقاومت سوال 6
ممنون

درود
جدا از روشی که حل کرده
فنر حذف کن به جاش نیروی فنر به تیر وارد کن ...خیز انتهای تیر ناشی از این نیرو و گشتاور برابره با تغییر مکان فنر

h.vampire

عضو جدید
سلام

ارتعاشات

جدا ار بحث های فرعیش برعکس گفتی اثر نمیدیم ولی قانون نیس

khorshid_mech

عضو جدید
سلام
1.شما تو استاتیک پیدا کردن مر کز گرانی اجسام سه بعدی و مرکز فشار ونیروهای وارد بر اجسام غوطه ور و اصطکاک در یاتاقان ها و در پیچ ها و مقاومت غلتشی و... رو میخونید ؟؟؟؟؟
2.توربو ماشین ها در سیالات چطور؟؟؟

• Like
واکنش ها: meko

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
سلام

ارتعاشات

سلام

طبق اون چیزی که من از تستا متوجه شدم دو حالت هست که هرکدوم از این حالت ها باشه نیروی وزن رو اثر میدیم
1.بازوی گشتاور تغییر کنه که باید سیستم رو از حالت تعادل منحرف کنی
2.اینکه ببینی جرم با ححذف فنر تغییر میکنه یا نه که اگه فنر رو حذف کنی جرم از حالت تعادل خارج بشه یعنی اینکه توسط فنر خنثی شده و توی معادلات ظاهر نمیشه

r.mob

عضو جدید
سلام
1.شما تو استاتیک پیدا کردن مر کز گرانی اجسام سه بعدی و مرکز فشار ونیروهای وارد بر اجسام غوطه ور و اصطکاک در یاتاقان ها و در پیچ ها و مقاومت غلتشی و... رو میخونید ؟؟؟؟؟

این سوال رو از خود دکتر حسینی (نویسنده کتابای راهیان ) تو سایتشون پرسیدم گفت : شما اول قسمت های مهم رو بخون . بعد اگه وقت کردی این قسمت ها رو هم بخون.
اگه نیروی وارد بر اجسام غوطه ور استاتیک منظورتون هست که فصل مهمی نیست اما اجسام غوطه ور سیالات خیلی مهمه .

r.mob

عضو جدید
سلام

طبق اون چیزی که من از تستا متوجه شدم دو حالت هست که هرکدوم از این حالت ها باشه نیروی وزن رو اثر میدیم
1.بازوی گشتاور تغییر کنه که باید سیستم رو از حالت تعادل منحرف کنی
2.اینکه ببینی جرم با ححذف فنر تغییر میکنه یا نه که اگه فنر رو حذف کنی جرم از حالت تعادل خارج بشه یعنی اینکه توسط فنر خنثی شده و توی معادلات ظاهر نمیشه

سلام .
همونطور که گفتم اول به نوع حرکت باید توجه کرد .
واضح ترین مثال نقض برای مواردی که گفتید شکل زیر هست البته چیزایی که گفتید اشتباه نیستا اما اونا رو باید بعد تشخیص نوع حرکت به کار برد . با جدا کردن فنر نه از حالت تعادل خارج میشه نه بازوی گشتاور تغییر میکنه . ولی بازم نیروی وزن تو جابجایی تاثیر نداره.

Capture.PNG

mech.shima

کاربر ممتاز
سلام .
همونطور که گفتم اول به نوع حرکت باید توجه کرد .
واضح ترین مثال نقض برای مواردی که گفتید شکل زیر هست البته چیزایی که گفتید اشتباه نیستا اما اونا رو باید بعد تشخیص نوع حرکت به کار برد . با جدا کردن فنر نه از حالت تعادل خارج میشه نه بازوی گشتاور تغییر میکنه . ولی بازم نیروی وزن رو تاثیر نمیدیم .

مشاهده پیوست 225295

درست می فرمایید اما در این گونه حالت ها اصلا نمیشه یعنی کاملا بدیهیه که نیروی وزن اورده نمیشه چون کافیه برایند نیروها رو در راستای xبنویسیم که میشه جرم در شتاب برابر است با نیروی فنر و اگر اصطکاکی بشه
موردی رو عرض کردم برای حالتهاییه که سیستم شامل مفصلٰ اونگ و...باشه

r.mob

عضو جدید
درست می فرمایید اما در این گونه حالت ها اصلا نمیشه یعنی کاملا بدیهیه که نیروی وزن اورده نمیشه چون کافیه برایند نیروها رو در راستای xبنویسیم که میشه جرم در شتاب برابر است با نیروی فنر و اگر اصطکاکی بشه
موردی رو عرض کردم برای حالتهاییه که سیستم شامل مفصلٰ اونگ و...باشه

بله
به خاطر همون گفتم که اول نوع حرکت رو باید تشخیص بدیم . در حالتی که جرم و فنر داریم ، جرم ما اگه تغییر ارتفاع بده میریم سراغ قانونی که شما گفتید . و اگه فنر با جرم خنثی نشه جرم ما تو معدلات ظاهر میشه .
هر چند این که کی از نیروی وزن استفاده کنیم یا نه فقط برای روش نیوتن هست و تو روش ریلی این مشکل رو نداریم.

mech.shima

کاربر ممتاز
سلام دوستان
فصل هفت مقاومت سوال 6
ممنون

سلام
توی صورت نیرو رو محاسبه کرده که میشه تغییر مکان در سختی تیر توی مخرج هم که چون فنر و میله موازی ان سختی هاشون با هم جمع میشه
در واقع اول نیروی بینشون رو به دست اورده و این به نظر من برایند نیروی بین فنر و تیر میشه حالا که این برایند نیرو محاسبه کرده تقسیم بر برایند سختی ها بشه تغییر مکان به دست میاد
اما روش ساده تری هم هست که توضیح دادن

meko

کاربر فعال
سلام

تو کل تاریخ کنکور مکانیک از توربوماشین 5تا سوال اومده !

khorshid_mech

عضو جدید
این سوال رو از خود دکتر حسینی (نویسنده کتابای راهیان ) تو سایتشون پرسیدم گفت : شما اول قسمت های مهم رو بخون . بعد اگه وقت کردی این قسمت ها رو هم بخون.
اگه نیروی وارد بر اجسام غوطه ور استاتیک منظورتون هست که فصل مهمی نیست اما اجسام غوطه ور سیالات خیلی مهمه .

استاتیک من نائی هست !!!! آره مرسی همینکارو میکنم. بی زحمت شما که اینقدر ارتعاشاتو خوب خوندید خلاصه نویسی هاتون و اون نکات ریز وفوت وفنی که برای ارتعاشات بدست آوردین با مثالاش! بزارید ماهم ببینیم دیگه آقای مهندس هوووم؟؟؟

r.mob

عضو جدید
استاتیک من نائی هست !!!! آره مرسی همینکارو میکنم. بی زحمت شما که اینقدر ارتعاشاتو خوب خوندید خلاصه نویسی هاتون و اون نکات ریز وفوت وفنی که برای ارتعاشات بدست آوردین با مثالاش! بزارید ماهم ببینیم دیگه آقای مهندس هوووم؟؟؟

البته من ارتعاشات رو هنوز تموم نکردم . ولی چشم اگه نکته خاصی بود میزارم که بقیه دوستان هم استفاده کنن .

aydogan

عضو جدید
دو سوال مربوط به قانون دوم

چرادر سوال مربوط به پمپ حرارتی (مکانیک-70)پمپ را برگشت پذیر فرض کرده در صورتی که در سوال اشاره ای به بازگشت پذیری نشده است؟
Th:20 Tl=-10 Q=25
--------------------------------------------------------------------------------------------------
(چرخه ای می توان ساخت که فقط با یک منبع حرارتی تبادل حرارت داشته و مقدار کار خالص در آن صفر یا منفی باشد.)
آیا عبارت فوق بیان کلوین پلانک در مورد قانون دوم را نقض می کند؟

peyman_beh

عضو جدید
دو سوال مربوط به قانون دوم

چرادر سوال مربوط به پمپ حرارتی (مکانیک-70)پمپ را برگشت پذیر فرض کرده در صورتی که در سوال اشاره ای به بازگشت پذیری نشده است؟
Th:20 Tl=-10 Q=25
--------------------------------------------------------------------------------------------------
(چرخه ای می توان ساخت که فقط با یک منبع حرارتی تبادل حرارت داشته و مقدار کار خالص در آن صفر یا منفی باشد.)
آیا عبارت فوق بیان کلوین پلانک در مورد قانون دوم را نقض می کند؟

چون گفته حداقل قدرت مصرفی پمپ(یعنی کمترین مقدار کار، با توجه به فرمول COP=Q_h/W وقتی W کمترین هست ، COP ماکزیمم است. در نتیجه هنگامی COP ماکزیمم است که پمپ برگشت پذیر باشد.

در بیان کلوین پلانک ، نمیشه در یک چرخه دستگاه با یک منبع حرارتی در تماس باشه و تولید کار خالص بکنه. تواید کار خالص یعنی (ٌW مثبت). پس عبارتی که گفتین، کلوین پلانک رو نقض نمیکنه.

aydogan

عضو جدید
در جلد اول راهیان سیالات ص434 تست 71 چرا گزینه ی 2 صحیح است و گزینه ی 3 صحیح نیست؟

• Like

aydogan

عضو جدید
سوال مربوط به آنتروپی(مهندسی مکانیک-71)همون که سه تا منحنی در نمودار p-v داده.
در کتاب گفته کار تراکم (مصرفی)هم آنتروپی بیش تر از دما ثابت است.
ولی در این تست گزینه ی1 (کار مصرفی کمپرسور در فرآیند آدیاباتیک برگشت پذیر کمترین است)را انتخاب کرده؟

• Like
وضعیت
موضوع بسته شده است.