تاپیک رفع اشکالات درسی ارشد 94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

khorshid_mech

عضو جدید
سلام به همه دوستان عزیز
خیلی از دوستان ارشد 94 تاپیکی می خواستند که در اونجا اشکالات درسی مطرح و در صورت امکان رفع شود.
لطفا آقایون مدیر تالار گرامی:smile:

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
خب مثل اینکه فقط من سوال دارم:

Lim [sin(x) – x cos (x)]/x sinx

وقتی x میره سمت صفر میشه چند؟!
درجه صفر صورت و مخرج چنده؟

از روش درجه به جواب حد برسید چون از طریق رفع ابهام خیلی راحت حل میشه

• Like
واکنش ها: meko

bia2learn

عضو جدید
خب وقتی از رفع ابهام خیلی راحت حل میشه چرا از روش درجه بریم؟!

• Like

mech.shima

کاربر ممتاز
خب وقتی از رفع ابهام خیلی راحت حل میشه چرا از روش درجه بریم؟!

ببینید جواب حد میشه صفر
اما اگه بخوایم از روش درجه بریم
میدونیم اگه درجه صفر صورت از مخرج بیشتر باشه جواب میشه صفر
میخوام بدونم درجه صفر صورت و مخرج چنده که جواب میشه صفر

Rheoman

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببینید جواب حد میشه صفر
اما اگه بخوایم از روش درجه بریم
میدونیم اگه درجه صفر صورت از مخرج بیشتر باشه جواب میشه صفر
میخوام بدونم درجه صفر صورت و مخرج چنده که جواب میشه صفر

درجه صورت 3 و درجه مخرج 2(بسط لورنت)

kimia63

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک ,
شیما خانم اگه از بسط مک لورن برا سینوس و کیسنوس استفاده کنی بدست میاد.از صورت 1/3 x^3 و از مخرجx میمونه که در این صورت ساده تر که بشه به جواب صفر میرسین!

mech.shima

کاربر ممتاز
Lim (1+2[SUP]1/x[/SUP])/(3+2[SUP]1/x[/SUP])

حد این عبارت وقتی که بره سمت صفر از راست و چپ؟!:gol:

jrzm1388

عضو جدید
بیشتر توضیح می دی
طرف چپش چطور می شه n^2
اصلا طرف چپش رو از کجا آورده

سارنیا

عضو جدید
بیشتر توضیح می دی
طرف چپش چطور می شه n^2
اصلا طرف چپش رو از کجا آورده

اینn^2را که با فلش نشون دادید قبل ازمساویش حاصلضرب دو تا کسر هست کسر اول یا اونی که چپ تر هست مخرجش 1*2*3*...*n^2هست که این همون n^2 فاکتوریله دیگه!!

meko

کاربر فعال
با سلام
کسی از دوستان میتونه
تست شماره ی 30 صفحه ی 270 و تست شماره ی 35 صفحه 271 از کتاب آقای آقاسی رو برای من توضیح بده؟

سارنیا

عضو جدید
با سلام
کسی از دوستان میتونه
تست شماره ی 30 صفحه ی 270 و تست شماره ی 35 صفحه 271 از کتاب آقای آقاسی رو برای من توضیح بده؟
سلام
سوال شماره ی 30 با اولین قضیه ی اساسی حساب دیفرانسیل حل میشه.وتست 35 هم یه جورایی مال همین قضیه است فقط اون آخرش با گذاشتن 1 برای حذف کردن انتگرال استفاده کرده چون انتگرال از 1 تا1 صفره و در نتیجه مقدار تابع به ازای 1 میشه3 (یه حرف خواهرانه به شما هر وقت دیدید یه انتگرال کراناش متغیره و وخود متغیر انتگرال یه متغیر دیگه سریع همین قضیه اساسی اولو به یادتون بیارین.)

meko

کاربر فعال
سلام
سوال شماره ی 30 با اولین قضیه ی اساسی حساب دیفرانسیل حل میشه.وتست 35 هم یه جورایی مال همین قضیه است فقط اون آخرش با گذاشتن 1 برای حذف کردن انتگرال استفاده کرده چون انتگرال از 1 تا1 صفره و در نتیجه مقدار تابع به ازای 1 میشه3 (یه حرف خواهرانه به شما هر وقت دیدید یه انتگرال کراناش متغیره و وخود متغیر انتگرال یه متغیر دیگه سریع همین قضیه اساسی اولو به یادتون بیارین.)

با تشکر از توضیحات شما خواهر عزیز
مشکل من در تست شماره ی 30 این قسمتی که با کادر قرمز مشخص کردم هست
. این قسمت ، جمله ی سوم قضیه اول حساب دیفرانسیل هست که می باید از عبارت تحت انتگرال F مشتق بگیریم. خب عبارت تحت انتگرال F اینه
که مشخص کردم. اگر ازش مشتق بگیریم میشه 3.PNG. درحالی که در جواب نوشته شده در کتاب همون طور که اشاره کردم نوشته شده 4.PNG. اینو یه توضیحی اگر امکانش هست بدید . سپاس

سارنیا

عضو جدید
با تشکر از توضیحات شما خواهر عزیز
مشکل من در تست شماره ی 30 این قسمتی که با کادر قرمز مشخص کردم هست
. این قسمت ، جمله ی سوم قضیه اول حساب دیفرانسیل هست که می باید از عبارت تحت انتگرال F مشتق بگیریم. خب عبارت تحت انتگرال F اینه
که مشخص کردم. اگر ازش مشتق بگیریم میشه مشاهده پیوست 219051. درحالی که در جواب نوشته شده در کتاب همون طور که اشاره کردم نوشته شده مشاهده پیوست 219052. اینو یه توضیحی اگر امکانش هست بدید . سپاس

نسبت به t مشتق گرفته میشه.!

سارنیا

عضو جدید
عجب بی دقتی ای :D

ببخشید در تست 35 هم وقتی از دو طرف معادله مشتق بگیریم مشتق میشه
ولی در کتاب نوشته شده مشاهده پیوست 219055. اینم اگر ممکنه یه توضیحی بدید. سپاس

آره حالت کلی میشه همون پرانتز دار شما ولی اگه توش یه جورایی x باشه!!دیگه همون yرو نوشته فرقی ندارن که .!!
y(x)همونyهست.

آخرین ویرایش:

سارنیا

عضو جدید
با سلام به همگی
لطفا به سوال من جواب بدید.مرسی
چرا ویسکوزیته ی گازها مستقل از فشار هست؟؟؟؟چجوری میگیم که افزایش سرعت برخورد و کاهش طول برخورد همدیگرو خنثی میکنند؟؟؟
با تشکر

Rheoman

عضو جدید
کاربر ممتاز
با سلام به همگی
لطفا به سوال من جواب بدید.مرسی
چرا ویسکوزیته ی گازها مستقل از فشار هست؟؟؟؟چجوری میگیم که افزایش سرعت برخورد و کاهش طول برخورد همدیگرو خنثی میکنند؟؟؟
با تشکر

مشاهده های تجربی منتج شده به این نتیجه که تغییر فشار روی گاز تغییر قابل توجهی روی ویسکوزیته ی گاز ها نداره.اثر افزایش سرعت برخورد و طول برخورد مولکول های گاز که کاهش پیدا میکنه در اثر افزایش فشار گاز عکس همدیگست و در نتیجه اثر همدیگرو خنثی میکنن.

(start FLUID MECHANIC..good:))

سارنیا

عضو جدید
سلام به همگی
آیا در سیالات همه ی فرمولایی که نوشته رو باید حفظ کنیم؟؟؟؟ مثلا عدد حفره زدایی و ارتفاع افت وخیز موئینگی و تغییرات فشار در حباب صابون و اجسام دوپیچه کروی واستوانه ای و...
اگه قراره حفظ کنیم که خدا به دادمون برسه چجوری باید یادمون بمونه ؟؟؟؟ با جعبه لایتنر شماها یادتون میموند؟؟؟ چکار میکردین جناب ترم بالایی های گرامی کنکور ارشد قبل تر داده از ماااااااا؟؟؟؟
و میشه لطفا برای اجسام دوپیچه ی استوانه ای یه مثال بزنید؟؟؟
چجوری در محاسبه ی اجسام دو پیچه ی استوانه ای یکی از شعاع های انحنا بی نهایت میشه؟؟؟؟ چون کنارش خط راسته آیا؟؟؟؟ چرا استوانه رو خوابیده در نظر میگیریم ؟؟؟؟؟؟همون حالت طبیعی که سیال روی یه جسم صلب باشه به صورت خوابیده میشه واسه همینه؟
مرسی

آخرین ویرایش:

aydogan

عضو جدید
<span dir="RTL">در کتاب معادلات کریمی اکثر معادله های خطی مرتبه اول با استفاده از روش هایی که برای حل معادلات غیر خطی مرتبه اول پیشنهاد شده حل شده اند.آیا این امر می تواند اتفاق بیفتد؟</span>

• Like

MohammadAli.E

عضو جدید
<span dir="RTL">در کتاب معادلات کریمی اکثر معادله های خطی مرتبه اول با استفاده از روش هایی که برای حل معادلات غیر خطی مرتبه اول پیشنهاد شده حل شده اند.آیا این امر می تواند اتفاق بیفتد؟</span>

اشتباه میکنید مهندس. خطی مرتبه اول که چیزی نیست. یک فرمول داره و تمام. تمام اون روش ها برای غیرخطی هستش. معادلات کریمی فوق العاده کتاب خوبی هست. اگه با دقت بخونید کامل یاد میگیرید.

meko

کاربر فعال
کتاب مقاومت مصالح آقای نائی ، فصل اول ، تست های تکمیلی سوال 21 ( حلقه ای به شعاع r و چگالی....... ) :

در حل این سوال با استفاده از فرمولِ
به جای F قرار دادشده Capture1.PNG. سوالم اینه که چرا Capture1.PNG رو در 2 ضرب کرده؟

به نظر خودم این میرسه که علت عبور محور دوران از مرکز حلقه هست.

وضعیت
موضوع بسته شده است.