تاپیک رفع اشکالات درسی ارشد 94

وضعیت
موضوع بسته شده است.

peyman_beh

عضو جدید
سوال مربوط به آنتروپی(مهندسی مکانیک-71)همون که سه تا منحنی در نمودار p-v داده.
در کتاب گفته کار تراکم (مصرفی)هم آنتروپی بیش تر از دما ثابت است.
ولی در این تست گزینه ی1 (کار مصرفی کمپرسور در فرآیند آدیاباتیک برگشت پذیر کمترین است)را انتخاب کرده؟

کار در این شرایط از رابطه w=انتگرال(-vdp) بدست میاد ، یعنی کار برابر است با سطح زیر منحنی محدود به محور P ، بنابراین کار کمپرسور هم دما از همه کمتر است.
توو ویرایشی که من دارم گزینه درست یعنی گزینه 3 رو انتخا کرده

aydogan

عضو جدید
کار در این شرایط از رابطه w=انتگرال(-vdp) بدست میاد ، یعنی کار برابر است با سطح زیر منحنی محدود به محور P ، بنابراین کار کمپرسور هم دما از همه کمتر است.
توو ویرایشی که من دارم گزینه درست یعنی گزینه 3 رو انتخا کرده
من هم نظر شما را دارم ولی تو کتاب پوران گزینه ی 1رو انتخاب کرده.شما از چه کتابی می خونید؟

aydogan

عضو جدید
لطفا یکی چرخه ی برایتون را در نمودار t-s توضیح بده.
اگه از نقطه ی 1تا2پمپه پسر چرا دما هم بالا میره؟
یا اگه از 4تا 1کندانسوره پس چرا دما ثابت مونده و کاهش نیافته؟
New Bitmap Image.jpg

سارنیا

عضو جدید
مشاهده پیوست 225724

سلام فقط باکس سیالات میخونین دیگه آره؟؟؟؟
و اما جواب سوالتون تا اونجایی که من چرخه ی برایتونی که چرخه ی ایده آل برای توربین های گازی هست رو دیدم بااین نموداری که گذاشتین فرق میکنه!شکستی نداره!:)
چرخ برایتون از چهار مرحله ی برگشت پذیر داخلی تشکیل شده است:
1-2 تراکم آیزنتروپیک (در کمپرسور)
2-3 گرماگیر فشار ثابت
3-4 انبساط آیزنتروپیک(در توربین)
4-1 گرماده فشار ثابت
واما علت این فرآیند ا............هوای تازه محیط وارد کمپرسور میشود که دارای دما وفشاربالاست هوای فشار بالا به طر ف مفظه ی احتراق حرکت میکند آ نجا سوخت در فشار ثابت مشتعل میگردد و سپس گازها با دمای بالا ورد توربین شده وتا فشار اتمسفر منبسط میشوند و بنابراین توان تولید میکنن.

آخرین ویرایش:

h.vampire

عضو جدید
مشاهده پیوست 225724

پمپ فشار مایع بالا میبره خواص هم تغییر میکنه مثل دما ..اگر دما رو مثلا فرض کن تغییر نکنه دیگه کاویتاسیون تو پمپ اتفاق نمی افته..
کندانسور وظیفش چگالشه که آب بخار با کیقیت 0.8 0.9 رو مایع اشباع میکنه ..دما و فشار تو این فرآبند ثابت میمونه..فصل دوم خواص ترمو بهتر بخونی کمکت میکنه

aydogan

عضو جدید
سلام فقط باکس سیالات میخونین دیگه آره؟؟؟؟
و اما جواب سوالتون تا اونجایی که من چرخه ی برایتونی که چرخه ی ایده آل برای توربین های گازی هست رو دیدم بااین نموداری که گذاشتین فرق میکنه!شکستی نداره!:)
چرخ برایتون از چهار مرحله ی برگشت پذیر داخلی تشکیل شده است:
1-2 تراکم آیزنتروپیک (در کمپرسور)
2-3 گرماگیر فشار ثابت
3-4 انبساط آیزنتروپیک(در توربین)
4-1 گرماده فشار ثابت
واما علت این فرآیند ا............هوای تازه محیط وارد کمپرسور میشود که دارای دما وفشاربالاست هوای فشار بالا به طر ف مفظه ی احتراق حرکت میکند آ نجا سوخت در فشار ثابت مشتعل میگردد و سپس گازها با دمای بالا ورد توربین شده وتا فشار اتمسفر منبسط میشوند و بنابراین توان تولید میکنن.
سیکل مربوط به رانکینه.عینکمو درست نزده بودم.

aydogan

عضو جدید
هوا در دما ی 20و فشار 1مگا پاسکال در داخل سیلندر پستونی موجود است.در طی فرآیند آدیاباتیک برگشت پذیر به دمای 20و فشار 100کیلو پاسکال می رسه.آیا کار انجام شده توسط هوا صفر میشه؟
( کا -1)/(w=r(t2-t1

aydogan

عضو جدید
انتقال حرارت راهیان جلد قرمز ص255
یک سیال داخل لوله به طول بی نهایت بطور آرام جریان دارد.قطر لوله معلوم است.اگر ضریب هدایت1باشد ضریب انتقال حرارت جابجایی درون لوله چقدر است؟
چرا در حل سوال فوق دما را ثابت فرض کرده؟؟؟

r.mob

عضو جدید
انتقال حرارت راهیان جلد قرمز ص255
یک سیال داخل لوله به طول بی نهایت بطور آرام جریان دارد.قطر لوله معلوم است.اگر ضریب هدایت1باشد ضریب انتقال حرارت جابجایی درون لوله چقدر است؟
چرا در حل سوال فوق دما را ثابت فرض کرده؟؟؟
سلام
کلا فقط باکس سیالات رو میخونی ؟
سوال رو ناقص نوشتی .
اونجایی که انتقال حرارت هدایتی داریم در راستای شعاعی نمیتونی دما رو ثابت بگیری.
اما لوله طویل رو میتونی پایا فرض کنی یعنی با زمان خواصش عوض نمیشه و تو فرمول ، مشتق دما نسبت به زمان رو میتونی ثابت فرض کنی.
نمیدونم تو کجا و در چه راستایی دما رو ثابت فرض کرده .
انتقال جابجایی رو هنوز نخوندم . اگه سوالت مربوط به انتقال جابجایی باشه شاید بحثش فرق کنه .

aydogan

عضو جدید
استاتیک نایی مبحث اصطکاک مثال 11
میله خمیده مطابق شکل روی لبه قرار داده شده است.حاقل مقدار ضریب اصطکاک در aرا بدست آورید.....
چرا جهت Faرا به سمت چپ کشیده؟مگر نه اینکه جسم در aبه سمت چپ حرکت کرده و نیروی اصطکاک به سمت راست وارد خواهد شد؟

آخرین ویرایش:

aydogan

عضو جدید
سلام
کلا فقط باکس سیالات رو میخونی ؟
نه.چون استادام تو دوران کارشناسی 10 الی30درصد سرفصل ها رو گفتن وقتی حالا خودم می خونم اشکالات زیادی پیدا می کنم.
بر هر چی استاد خائن و پول پرست لعنت.
سوال رو ناقص نوشتی .
اونجایی که انتقال حرارت هدایتی داریم در راستای شعاعی نمیتونی دما رو ثابت بگیری.
اما لوله طویل رو میتونی پایا فرض کنی یعنی با زمان خواصش عوض نمیشه و تو فرمول ، مشتق دما نسبت به زمان رو میتونی ثابت فرض کنی.
نمیدونم تو کجا و در چه راستایی دما رو ثابت فرض کرده .
انتقال جابجایی رو هنوز نخوندم . اگه سوالت مربوط به انتقال جابجایی باشه شاید بحثش فرق کنه .
داداش عین روی سوال رو نوشتم.در ضمن سوال مربوط به مبحث جابجایی هستش.

khorshid_mech

عضو جدید
استاتیک نایی مبحث اصطکاک مثال 11
میله خمیده مطابق شکل روی لبه قرار داده شده است.حاقل مقدار ضریب اصطکاک در aرا بدست آورید.....
چرا جهت Faرا به سمت راست کشیده؟مگر نه اینکه جسم در aبه سمت چپ حرکت کرده و نیروی اصطکاک به سمت راست وارد خواهد شد؟

تو کتاب من که مال 90 هست. Faبه سمت چپه!

khorshid_mech

عضو جدید
ببخشید من اشتباه تایپ کردم.آره به سمت چپه ولی چرا؟

اگه این شکله بخواد از حالت تعادل خارج بشه چجوری میشه؟؟؟ فکر کن اول یه خورده به سمت راست میلغزه و بعد کاملا دوران پیدا میکنه و که ما با این دورانش کاری نداریم.
این جهت نیروی اصطکاکه ناشی از لغزیدن تو اون لحظه هست که چون به سمت راست میلغزه( اول سویطونی ساغ طرف چی توش آشاغیا آشاغیا توشمسین اولی ساغ طرف سویطونمسینن باشلانی!) پس اصطکاک به سمت چپه

aydogan

عضو جدید
فکر کن اول یه خورده به سمت راست میلغزه
اگه pبه سمت بالا بود به راست می لغزید.
-------------------------------------------------------------------------------------------
اگه به مثال 6نگاه کنیم چون گشتاور استوانه ساعتگرد است پس نیروی اصطکاک در خلاف جهت وارد خواهد شد.
1.jpg
حال اگر در مثال 11 رفتار جسم در A را مطابق شکل زیر معادل کنیم
2.jpg
.آلان دقیقا من کجا رو اشتباه می کنم؟

aydogan

عضو جدید
آیا با افزایش طول ناحیه ی ورودی هیدرودینامیکی در داخل لوله طول ناحیه ی توسعه یافته هم افزایش می یابد؟

behzadk2019

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
آیا با افزایش طول ناحیه ی ورودی هیدرودینامیکی در داخل لوله طول ناحیه ی توسعه یافته هم افزایش می یابد؟

سلام

تا اونجایی که من فهمیدم ربطی نداره طول ناحیه ورودی به طول ناحیه توسعه یافتگی . طول ناحیه توسعه یافتگی به موانع نداشتن داخل مسیر توسعه یافتگی ربط داره

این فصل جریان داخل ادمو نابود میکنه :دی تموم نمیشه . هی بخون اگه رسیدی اخرش . تازه رسیدم معادله انرژِی . تستاشم پر نکته هستن با کلی فرمول

aydogan

عضو جدید
سلام

تا اونجایی که من فهمیدم ربطی نداره طول ناحیه ورودی به طول ناحیه توسعه یافتگی . طول ناحیه توسعه یافتگی به موانع نداشتن داخل مسیر توسعه یافتگی ربط داره

این فصل جریان داخل ادمو نابود میکنه :دی تموم نمیشه . هی بخون اگه رسیدی اخرش . تازه رسیدم معادله انرژِی . تستاشم پر نکته هستن با کلی فرمول
سیالات راهیان ارشد جلد دو ص12
مثال اول:با افزایش ویسکوزیته سیال طول توسعه یافتگی...
چرا گزینه ی 2؟
Lطول ناحیه ی ورودی هیدرودینامیکی هستش و با افزایش مو طول ناحیه هیدرودینامیکی کاهش می یابد.
خب حالا با این وضعیت چون در جواب گفته طول طول توسعه یافتگی کاهش می یابه ممکنه رابطه ی ناحیه ورودی هیدرودینامیکی و ناحیه توسعه یافتگی مستقیم باشه.

(من فارسیم ضعیفه.نکنه طول توسعه یافتگی همان طول ناحیه ورودی هیدرودینامیکی باشه؟!!)

M.ARIABOY

عضو جدید
طول نلحیه ورودی با عدد گرتز معکوس رابطه داره،یادم نیست دقیقا چی بود
طول ناحیه هیدرو دینامیکی هم با رینولدز
خب اینجا نسبت x رو حساب کن ببین چی میشه
البته فکر کنما

aydogan

عضو جدید
طول نلحیه ورودی با عدد گرتز معکوس رابطه داره،یادم نیست دقیقا چی بود
طول ناحیه هیدرو دینامیکی هم با رینولدز
خب اینجا نسبت x رو حساب کن ببین چی میشه
البته فکر کنما
what?!
میشه فرق طول ناحیه ورودی با طول ناحیه ی هیدرودینامیکی رو بگید؟

r.mob

عضو جدید
فصل 2 دینامیک سوال 3
ی توضیحی میخواستم
سلام یه نمه پیچیده هست . ولی امیدوارم طوری توضیح بدم که متوجه بشی.
ببین از ما اصطکاک رو خواسته . اصطکاک هم که میشه : ضریب اصطکاک ضرب در N
برای اینکه N رو بدست بیاریم میایم ( f (N)= ma(N رو برای جسم در جهت N نرمال مینویسیم . با توجه به اینکه N در راستای بردار N وارد میشه پس باید شتاب در راستای N رو بدست بیاریم و برابر N- mg sin بزاریم . تا ایجاش که مشخص هست .
حالا میایم شتاب رو تو راستای N بدست بیاریم . میگیم میله نیم دایره ما داره حول مرکزش با سرعت زاویه ای w دوران میکنه. وقتی که یه جسم دور یه محور دوران کنه یه نیروی گریز از مرکز درست میشه که برابر جرم جسم ضرب در شتاب جسم در جهت شعاعی هست . که میشه ( f = m a (r . یعد میایم شتاب a تو راستای r رو که قبل مثال گفته مینویسیم. که میشه جرم ضرب در مشتق دوم r منهای r ضرب در تتا دابل دات
از این فرمول مشتق دوم r چون شتاب خطی نداریم صفر میشه . پس فقط( m r تتا' ^2 )میمونه که این مشتق در جهت r هست . r هم میشه فاصله جسم ما تا محور دورانش که rcos هست. که میزاریمش تو فرمول شتاب و بعد مساوی نیروی مرکز گرا قرار مییدیمشکه میشه m r w ^2 cos - . فقط توجه کن که چون تو نیروی گریز از مرکز شتاب مرکز گرادرا . جهتش در خلاف جهت شعاع هست و به خاطر همین منفی شده .
حالا شتاب در جهت rcos ( شعاعی) رو میبریم به جهت N ( از مختصات قطبی میبریم به مختصات قائم) چون از اولش دنبال شتاب در جهت N بودیم . به خاطر همین در یه cos ضرب میکنیم تا بشه m r w^2 cos ^2.
حالا شتاب در جهت n رو داریم . بقیش دیگه معلومه .

ا

ehsan esf

عضو جدید
میشه فرق طول ناحیه ورودی با طول ناحیه ی هیدرودینامیکی رو بگید؟

طبق چيزي كه من فهميدم طول ناحيه ي ورودي ميشه از ابتداي جايي كه لايه مرزي شروع ميشه تا وقتي كه جريان كاملا توسعه يافته بشه
يا لايه ي مرزي پايين و بالا همديگه را قطع كنند

من چيزي در مورد طول ناحيه ي هيدروديناميكي نديدم اصن

ولي اگه منظورت ضخامت لايه ي هيدورديناميكي بوده كه خب همون لايه سرعته
((من هنوز لايه ي مرزي سيالات را نخوندم ولي اين ها را از انتقال حرارت ميدونستم))

aydogan

عضو جدید
طبق چيزي كه من فهميدم طول ناحيه ي ورودي ميشه از ابتداي جايي كه لايه مرزي شروع ميشه تا وقتي كه جريان كاملا توسعه يافته بشه
يا لايه ي مرزي پايين و بالا همديگه را قطع كنند

من چيزي در مورد طول ناحيه ي هيدروديناميكي نديدم اصن

ولي اگه منظورت ضخامت لايه ي هيدورديناميكي بوده كه خب همون لايه سرعته
((من هنوز لايه ي مرزي سيالات را نخوندم ولي اين ها را از انتقال حرارت ميدونستم))
نه عزیزم منظورم از سوال این بود که بگم ناحیه ورودی همان ناحیه ی ورودی هیدرودینامیکی است.

behzadk2019

کاربر فعال تالار مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
نه عزیزم منظورم از سوال این بود که بگم ناحیه ورودی همان ناحیه ی ورودی هیدرودینامیکی است.

درسته این حرفتون . ناحیه ورودی همان ناحیه هیدروینامیکی هستش

دو ناحیه داریم توسعه یافته و ناحیه ورودی ( هیدرودینامیکی)

mech.shima

دستیار مدیر مهندسی مکانیک
کاربر ممتاز
اگه pبه سمت بالا بود به راست می لغزید.
-------------------------------------------------------------------------------------------
اگه به مثال 6نگاه کنیم چون گشتاور استوانه ساعتگرد است پس نیروی اصطکاک در خلاف جهت وارد خواهد شد.
مشاهده پیوست 226403
حال اگر در مثال 11 رفتار جسم در A را مطابق شکل زیر معادل کنیم
مشاهده پیوست 226404
.آلان دقیقا من کجا رو اشتباه می کنم؟
سلام
جواب این سوال رو پیدا کردین؟اتفاقا این سوال منم هست
چیزی که خودم فکر میکنم بحث بین غلتش یا لغزشه
الان توی مثال اولی غلتش خالصه؟!توی مثال دومی چی؟!

M.ARIABOY

عضو جدید
سلام یه نمه پیچیده هست . ولی امیدوارم طوری توضیح بدم که متوجه بشی.
ببین از ما اصطکاک رو خواسته . اصطکاک هم که میشه : ضریب اصطکاک ضرب در N
برای اینکه N رو بدست بیاریم میایم ( f (N)= ma(N رو برای جسم در جهت N نرمال مینویسیم . با توجه به اینکه N در راستای بردار N وارد میشه پس باید شتاب در راستای N رو بدست بیاریم و برابر N- mg sin بزاریم . تا ایجاش که مشخص هست .
حالا میایم شتاب رو تو راستای N بدست بیاریم . میگیم میله نیم دایره ما داره حول مرکزش با سرعت زاویه ای w دوران میکنه. وقتی که یه جسم دور یه محور دوران کنه یه نیروی گریز از مرکز درست میشه که برابر جرم جسم ضرب در شتاب جسم در جهت شعاعی هست . که میشه ( f = m a (r . یعد میایم شتاب a تو راستای r رو که قبل مثال گفته مینویسیم. که میشه جرم ضرب در مشتق دوم r منهای r ضرب در تتا دابل دات
از این فرمول مشتق دوم r چون شتاب خطی نداریم صفر میشه . پس فقط( m r تتا' ^2 )میمونه که این مشتق در جهت r هست . r هم میشه فاصله جسم ما تا محور دورانش که rcos هست. که میزاریمش تو فرمول شتاب و بعد مساوی نیروی مرکز گرا قرار مییدیمشکه میشه m r w ^2 cos - . فقط توجه کن که چون تو نیروی گریز از مرکز شتاب مرکز گرادرا . جهتش در خلاف جهت شعاع هست و به خاطر همین منفی شده .
حالا شتاب در جهت rcos ( شعاعی) رو میبریم به جهت N ( از مختصات قطبی میبریم به مختصات قائم) چون از اولش دنبال شتاب در جهت N بودیم . به خاطر همین در یه cos ضرب میکنیم تا بشه m r w^2 cos ^2.
حالا شتاب در جهت n رو داریم . بقیش دیگه معلومه .

ا

دستت درد نکنه خیلی تایپ کردی
ولی فکر کنم یه سوال بالایی رو توضیح دادی من سوال پایینیشو میخوام که یه توپ رو یه جسم دیگه بالاو پایین میکنه تا وقتی تو کنج اون جسم اروم بگیره

وضعیت
موضوع بسته شده است.