ادامه تحصیل در آلمان

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
ممنون یعنی شما الان مکاترونیک میخوای بخونی دیگه.....M. eng برای ادامه تحصیل (PHD) مشکلی ایجاد نمیکنه؟هزینه هاشون چی فرق داره؟راستی اگه میشه به سوال قبلیم جواب بدین:
آقا یه سوال دیگه :من رفتم تو سایت DAAD دنبال دانشگاه گشتم اما مهندسی مکانیک محض ندیدم یا طراحی کاربردی....
https://www.daad.de/deutschland/stud...=W&fee%5B%5D=1

میشه بگین اصلا دارن اینارو به این شکل یا اسم دیگه ای داره؟
بله! من مکاترونیک می خوام برم. فک می کنم Master of Engineering برا دکترا مشکل ایجاد می کنه! واسه همین گفتم دقت کنید که کدوم، کدومه. ولی شنیدم اوضاع کار تو آلمان برای Master of Engineering بهتره(اینجوری شنیدم). اینو آقا تورج باید بگه.

راستش من همه رشته هارو که ندیدم ولی به چشمم چیزی شبیه به طراحی و طراحی کاربردی خورده. ولی طبیعتا ترجمه دقیق لغت به لغت نبوده

بعدشم یه نکته دیگه! تو بخش رشته های اینترنشنال نگرد! چون بعضی رشته ها رو اونجا نداره! مثلا مهندسی خودرد تو آخن رو نداره. تو اینجا بگرد:
https://www.daad.de/deutschland/studienangebote/studiengang/en/

یه نکته دیگه! شما مگه نمی دونی تو کدوم زمینه مکانیک می خوای بری جلو؟ دیگه چرا دنبال رشته ای به جامعه ای طراحی کاربردی می گردی؟ آقا تورج این همه اصرار داره که باید هدفت از تحصیل مشخص باشه، راس می گه! تکلیف خودتو روشن کن.

دانشجوي كامپيوتر

دستیار مدیر تالار هنر
کاربر ممتاز
شرایط لازم ؟

شرایط لازم ؟

سلام. خسته نباشید عرض می کنم.

می تونید دلایلتون رو بفرمایید که چرا آلمان بله و فرضا انگلیس یا هر جای دیگری خیر؟ (ببخشید صرفا فعل بکار رفته دستوری نیست و سوالی است:smile:)
1. از لحاظ هزینه ارزان تر هست؟
2. از لحاظ دانشگاه بهتر هست؟
3. از لحاظ شرایط زندگی، رفاه بیشتری وجود دارد؟
4. امکانات قابل تری دارد؟
و
...
....

ببینید قطعا باید جایی بریم که بتونیم حداقل امکانات رو خودمون داشته باشیم مثلا انگلیس یا کانادا. خب کانادا قطعا شرایط و سختی های خودش رو داره از لحاظی که به گمانم سفارتش دیگه در ایران نیست و باید بریم دبی یا نزدیک تر و هزینه های بیشتر. و با توافقات شرایط به سویی می ره که ممکن هست سفارت انگلیس بار دگر باز شود و این شرایط رو بهتر نمی کند برای رفتن به انگلیس.

ولی به نظر خودتون انگلیس بهتر نیست
چون حداقل دست و پا شکسته همه ی ما می تونیم چند کلامی رو انگلیسی صحبت کنیم و تا اونجایی که می دونم آلمان چندان مردمانی مثل خود ما نیستند؟به نظرتون زندگی در این کشور آسون هستش با این شرایط!

در کل به نظرتون اگر بخوایم بین کانادا، انگلیس و آلمان انتخاب داشته باشیم، کدوم رو انتخاب می کنید؟ قطعا برام شرایط مالی در اولویت بالاتری قرار داره و خوشبختانه این امر هم برام مهیاست که در هر سه کشور فامیل ها وجود دارند.

بعد از لحاظ هزینه ای هم لطفا کمی توضیح بفرمایید، هزینه خوابگاه، هزینه خورد و خوراک، هزینه زندگی و مهم تر از همه هزینه دانشگاه (صرفا دانشگاهی باشه که ایران هم قبولش داشته باشه) ؟اینکه برای اومدن و ابتدای کار حداقل چقدر باید هزینه کنم و آلمانی رو در چه حدی بلد باشم؟ بحث کار اونجا چطوره؟ میشه از همون اول که اومدیم شاغل بشیم و هزینه ی زندگیمون رو بیرون بیاریم؟
در کل یکسری شرایط رو بی زحمت توضیح بدید.

بیشتر هدفم برای گرفتن دکترا هست.
تشکر و سپاس از زحمات بی شائبه ی شما.http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon_gol.gif

آخرین ویرایش:

مهربان

کاربر فعال تالار شیمی ,
کاربر ممتاز

می تونید دلایلتون رو بفرمایید که چرا آلمان بله و فرضا انگلیس یا هر جای دیگری خیر؟ (ببخشید صرفا فعل بکار رفته دستوری نیست و سوالی است:smile:)
و
...
....

ببینید قطعا باید جایی بریم که بتونیم حداقل امکانات رو خودمون داشته باشیم مثلا انگلیس یا کانادا. خب کانادا قطعا شرایط و سختی های خودش رو داره از لحاظی که به گمانم سفارتش دیگه در ایران نیست و باید بریم دبی یا نزدیک تر و هزینه های بیشتر. و با توافقات شرایط به سویی می ره که ممکن هست سفارت انگلیس بار دگر باز شود و این شرایط رو بهتر نمی کند برای رفتن به انگلیس.

چون حداقل دست و پا شکسته همه ی ما می تونیم چند کلامی رو انگلیسی صحبت کنیم و تا اونجایی که می دونم آلمان چندان مردمانی مثل خود ما نیستند؟به نظرتون زندگی در این کشور آسون هستش با این شرایط!

در کل به نظرتون اگر بخوایم بین کانادا، انگلیس و آلمان انتخاب داشته باشیم، کدوم رو انتخاب می کنید؟ قطعا برام شرایط مالی در اولویت بالاتری قرار داره و خوشبختانه این امر هم برام مهیاست که در هر سه کشور فامیل ها وجود دارند.

بعد از لحاظ هزینه ای هم لطفا کمی توضیح بفرمایید، هزینه خوابگاه، هزینه خورد و خوراک، هزینه زندگی و مهم تر از همه هزینه دانشگاه (صرفا دانشگاهی باشه که ایران هم قبولش داشته باشه) ؟اینکه برای اومدن و ابتدای کار حداقل چقدر باید هزینه کنم و آلمانی رو در چه حدی بلد باشم؟ بحث کار اونجا چطوره؟ میشه از همون اول که اومدیم شاغل بشیم و هزینه ی زندگیمون رو بیرون بیاریم؟

تشکر و سپاس از زحمات بی شائبه ی شما.http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon_gol.gif
قاصدکم دخالت منو ببخش اما انگلیس خیلی گرونه، در واقع گرون ترین کشور برای تحصیل اگه اشتباه نکنمhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon_gol.gif

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز

و
...
....

من دلالیل شخصی خودم و می گم (ترتیب الویت نداره ها) :دی
1- دانشگاه مجانی ه

2- دوستای من همه با انگلیسی رفتن و یکی شون حتی هیچی آلمانی نخوند، و هیچ کدومشون در ارتباط با مردم مشکلی ندارن، چون مردم انگلیسی رو خیلی عالی بلدن. منم با گروهی از دانشجوهای آلمانی در ایران برخورد داشتم همگی به خوبی به انگلیسی حرف می زدن، خیلی بهتر از ایرانی ها.

3- کجای دنیا بهتر از آلمان برای یه مهندس مکانیکی که به خودرو و رباتیک علاقه داره، وجود داره؟ با وجود کارخانه های بزرگ مثل Benz, BMW, Airbus , ABB , ....

4- از کار تئوری محض تو دانشگاه های ایران خسته شدم. آلمان هم این طوریه که دانشگاه های خیلی به صنعت نزدیکن به طوری که خیلی از پروژه های دانشگاه توسط صنعت تعریف می شه و این یعنی کار عملی با یه مبنای تئوریه خوب.
مثلا دانشکاه هامبورگ یه برنامه ای داره به اسم dual Studium که مخصوص 5 رشته ی مکاترونیک، مهندسی کشتی، مکانیک، الکتروتکنیک و اینفورماتیک ه. که در سایت مربوطه لیستی از شرکت های بزرگ متفاوت آلمان وجود داره. شما برای این برنامه، باید هم برای این شرکت ها و هم برای دانشگاه اپلای کنید. اگر هر دو قبول کنند، شما با شرکت قرار داد می بندید و شرکت هزینه زندگی و تحصیل شما رو پرداخت می کنه و در روند تحصیل شما رو راهنمایی می کنه و بعضی از این شرکت ها شما رو متعد می کنه که در پایان برای آن شرکت کار کنید. در تعریف پروژه های درسی به شما کمک می کنه. تو لیست شرکت ها اگر نگاهی بی اندازید، همگی از شرکتهای بزرگ دنیا هستند. اینم آدرسش و لیست شرکتها. Airbus اولین شرکت موجود در این لیست. https://dual.tuhh.de/duales-studium/unternehmen طبیعتا شرکتهای شمال آلمان بیشتر در این لیست وجود دارن. متاسفانه من با این سیستم دیر آشنا شدم و همه پوزیشن هاش پرشده بود.

5- آلمان به ایران خیلی نزدیک تره تا آمریکا و کانادا و استرالیا. مخصوصا که ایران ایر پرواز مستقیم داره واسه هامبورگ.

6- اگر کسی بخواد بره آمریکا هم برای دکترا، پل خوبی محسوب می شه. و فکر می کنم چون تحصیل دوره قبلش به زبان انگلیسی بوده، نیازه به مدرک زبان دوباره واسه اپلای دکترا نداره!

7- در مورد ویزا گرفتن هم که خودتون فرمودید. سفارت آلمان در ایران وجود داره و خرج سفر رفتن به کشور های همسایه رو هم نداره دیگه. اکی ه ویزای من 11 روزه بعد از مصاحبه، اومد. البته این یه رکورد محسوب می شه و ندیدم کسی به این سرعت اکی ویزاش بیاد. و اصلا نمی دونم چرا. ولی معمولا بین 1 ماه تا دو ماه طول می کشه تا اکی ویزا میاد و در شرایط خیلی خاص، 6 ماه هم شده تا بیاد.

8- سفارت و دانشگاه پیش بینی هایی در مورد هزینه دارن! پیش بینی شون 8000 یورو در سال هست. این مورد رو آقا تورج بهتر می تونن بگن که تجربه شو دارن. ولی یه نکته خیلی خوب در آلمان هست که دانشجو اجازه کار داره و می تونه هفته ای 20 ساعت کار کنه و کار هم زیاد ه و با کار می شه تا ماهی 700 یورو رو درآورد. این یعنی می تونه آدم از پس هزینه خودش بر بیاد. البته برای ویزا گرفتن باید گواهی بانکی بگیرید که معادل 7908 یورو تو حسابتون پول دارید. و این پول رو باخودتون می برید. قوانین کار بستگی به ایالتی که می خواید برید داره.

منطقی ش اینه که هر چی بیشتر آلمانی بلد باشید، موقعیت های شغلیه بیشتری دارید. ولی تجربی ش رو آقا تورج باید بگه.

بحث گرون بودن انگلیس که خیلی واضحه! انگلیس از گرون ترین کشورهای دنیاست.

آخرین ویرایش:

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon_gol.gif
من شخصا می تونم بگم چرا انگلیس رو انتخاب نکردم اما نمیشه گفت کدوم بهتره، همه چی در این دنیایی مادی نسبی و اولویتش با توجه ب علاقه ما مشخص میشه.
من المان رو انتخاب کردم چون احساس می کردم اخلاق شخصی ام بیشتر ب المانی ها می خوره تا انگلیس ها
منظورم از کل ادم مسئول پذیر بودن و احترام گداشتن ب قانون بهضی شب ها ک شب کارم 4 صبح ک بر می گردم خونه ادم مست سوار ترن میشه اولین کاری ک می کنه میره جلو از راننده بلیط می خره، امکان نداره 4 صبح مامور چک کنه اما قانون مندی تو خونشونه و ب همین دقت هم توی کار جدی هستن ی کارگر ساد هشون انقدر جدیه توی کار ک انگار ک شغلش برج کنترل هواپیماس شما فکر کن اون مامور برج کنترل دیگه چیه
اینجا حداقل جایی ک من هستم ادم ها خیلی ب هم احترام می گذارن و با فر هنگ های مختلف اینجا ادم هست ی جواریی المان ها ب از تجربه امریکا دارن کپی برداری می کنند با این فرق ک تنها متخصص قبول می کنند شما برای ادامه تحصیل حیلی راحت وارد المان میشی و با نوع زندگی ک اینجا هست اگر قرار باشه ادمی باشی ک تو المان بتونی دوم بیاری و و موفق بشی ب هدف هایی ک قبل از سفر داشتی برسی سریع جذب کار میشی، من تاکید می کنم ک کار هم برای دانشجو هست هم بعد دانشگاه اما تاکید بیشترم اینه ک کارو کسی می گیره ک یاد گرفته چطور اینجا زندگی کنه شما اینطور فرض کن می ری توی ی شهری ک همه جور امکاتانی هست اما امکانات روی کوه و اهالی شهر همه کوه نوردن اگه کسی توی اون شهر می مونه و میگه شهر خوبی بدون ک با گذشت زمان حتما کوه نوردی یاد گرفته و الان اونم کوه نورده اما کسی ک میناله و میگه هیجی دستمو نمی گیره اینجا اون نتونسته خودشو وقف بده با محیط
این ویزای ابی المان دقیقا همین داستانو داره از کل دنیا متخصص می گیرن و دهن سرویس ها هر چی ادم ب درد بخوره داره حمع می کنند حالا می خواهی موفق باشی اینجا باید کوه نورد باشی
در خصوص هزینه انگلیس فوق العاده گرونه من خودم ولی المان ارزون ترین کشور اتحادیه اروپاس و پردرامد ترین ، قدرت اقتصادی قوی ی حاشیه امنیت رو میده شما فرض کن بری تو ی کشوری
توی ایران تورمه من با یورو 1400 امدم بعد ی سال تحریم شدیم شد 3000 و تا 5000 تا هم رسید این یعنی 8 هزار تایی ک من سال ادم داشتم بعد ی سال واسه تهیه کردنش خانواده باید 3 برابر یا بهتر بگم پس انداز من تو حساب ارزشش شد 2.5 تا این ی مشکل
حالا اگه تو کشوری هم بری ک تورم داشته باشه اون 8 هزارتا سال بعد واست ب اندازه 7 هزار تا کار می کنه
اینا خیلی مهمه توی انتخاب ها

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
از لحاظ دانشگاه نمی دونم کدوم می تونه بهتر باشه اما مناسب ترین انتخاب همیشه بهترین دانشگاه نیست اینجا کسی واسه اسم تره خرد نمیکنه چون تفاوت چندانی نیستو اونایی هم ک اسم و رسم دارن کار هر کسی نیست
شما فکر کن از فردا کنکور برداشته بشه همه می خوان برن شریف و همه میرن همه شریف اما همه نمیان بیرون داستان دانشگاه تو خارج اینه
اونایی ک توی اسم دانشگاه گیر کنند کوه نورد های خوبی نیستن مگر اینکه فرد توی ذاتش باشه ببینه این توانایی رو ک میشینه اخن و ارشد رو تموم می کنه...این تیپ ادم ها نرمال نیستن اینا همینایی هستن ک فردا تو رده های بالای مدیرتی تو شرکت ها کار می کنند
اینا موقع تحصیل میرن از شرکت ها بورسیه می گیرن و شرکت ماهیانه بهشون پول میده اما پول مفت نمی ده ب هر کسی باید انقدر غیر نرمال باشی تا بورسیت کنن بعدم جذب خودشون میشی واسه همین چون همه نمی تونن بورسیه بشن دولت المان اجازه کار میده توی بقیه کشور ها اینطوری نیست این یعنی ی ادم نرمال مثل من می تونه اینجا از بازوش نون در بیاره اگه نتونه از مغزش
البته بورسیه تحصیلی متفاوت است ارگان های متفاوتی مثلا ی ارگان انساندوستانه بورسیه ات می کنه اما ب شرطی ک بدون پول هر وقت خواستن بری کار خیریه کنی چ می دونم فلان جا تو اروپا سیل امده باس جمع کنی هلال احمر بازی در بیاری
در کل شرکت ها همیشه کمک مالی می کنند ب دانشگاه برای دانشجوییانی ک متعهد باشن یعنی نمره های خوبی داشته باشن و بلد باشن خوب درخواست و مصاحبه کنن
یا مستقیم هم میشه رفت شرکت ک این دسته همون غیر نرمال هان

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اما در کل هر کشوری ی مزیت هایی داره و یه معایبی ک خود این حسن ها و معایب ها هم با توجه ب سلیقه گویندس
من المان رو ی جور می بینم هم ورودی می تونه متفاوت تعربف کنه اما در خصوص هزینه این دلیل ثابته
[h=1]شهریه در دانشگاه‌های آلمان[/h]رداخت شهریه در برخی از دانشگاه‌های آلمان اجباری است. این تصمیم در بین سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶ میلادی در ایالت‌های مختلف آلمان به رای گذاشته شد و بسیاری از نمایندگان به آن رای مثبت دادند. پس از این تصمیم‌گیری، در ایالت‌هایی که پرداخت شهریه تصویب شده است، دانشجویان از ترم تابستانی سال ۲۰۰۷ میلادی، ملزم به پرداخت شهریه هستند. دانشجویان تا پیش از این، تنها موظف بودند هزینه خدمات دانشجویی را پرداخت کنند. هزینه خدمات دانشجویی‌ مواردی همچون، بلیط تردد با وسائل نقلیه عمومی در شهر محل تحصیل و در مواردی در شهرهای مجاور، بیمه‌درمانی و همچنین استفاده از سایر خدمات عمومی در دانشگاه را شامل می‌شود.
الزام در پرداخت شهریه در دانشگاه‌های آلمان، بر تعداد متقاضیان خارجی تحصیل در این کشور تاثیر چندانی نداشته است. زیرا که در مقایسه با سایر دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی، هزینه تحصیل در آلمان همچنان پائین‌تر است.
شهریه در ایالت‌های بادن وورتمبرگ و بایرن
در دانشگاه‌هایی که در ایالت بادن وورتمبرگ واقع شده‌اند، از ترم تابستانی سال ۲۰۰۷، شهریه‌ای به میزان ۵۰۰ یورو در هر ترم دریافت می‌شد. با انتخاب دولت جدید در این ایالت شهریه دانشجویی از ترم تابستانی ۲۰۱۲ حذف شده است و دانشجویان تنها موظف به پرداخت هزینه خدمات دانشجویی هستند. هزینه خدمات دانشجویی در دانشگاه‌های این ایالت، بین ۱۴۰ تا ۲۰۰ یورو در هر ترم برآورد می‌شود که در اکثر دانشگاه‌های آلمان نیز به همین میزان است.
شهریه در دانشگاه‌های ایالت بایرن، بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ یورو برای هر ترم تحصیلی تصویب شده است. دانشگاه‌ها در این ایالت اجازه دریافت بیش از ۵۰۰ یورو شهریه را ندارند، اما در مواردی بنا به تصمیم دانشگاه، کمتر از ۵۰۰ یورو نیز دریافت می‌شود.‌
شهریه در چه دانشگاه‌هایی حذف شده است؟
شهریه در دانشگاه‌هایی که در ایالت‌های برلین، براندنبورگ، هسن، مکلنبورگ فورپومرن، شلسویگ هولشتاین، زاکسن، تورینگن و زاکسن-آنهالت واقع شده‌اند، تا کنون تصویب نشده و یا به تازگی حذف شده است.

ر ایالت برمن، پرداخت شهریه در ابتدا به طور موقت، به میزان ۵۰۰ یورو در هر ترم تصویب شد. اما به طور نمونه در دانشگاه برمن، شرایط خاصی برای پرداخت شهریه وجود داشت. از جمله محل سکونت دانشجو و یا تعداد ترم‌های گذرانده در دانشگاه، بر میزان شهریه پرداختی موثر بود. این شرایط تا ترم تحصیلی ۲۰۱۰/ ۲۰۱۱ ادامه داشت و پس از آن پرداخت شهریه دانشجویی در دانشگاه‌های این ایالت حذف شد. در ایالت هامبورگ و در دانشگاه هامبورگ، ۳۷۵ یورو شهریه برای هر ترم تصویب شده است. این مبلغ که در ابتدا ۵۰۰ یورو اعلام شده بود، در سال ۲۰۰۸ میلادی به ۳۷۵ یورو کاهش یافت. در این ایالت نیز قرار است دانشجویان از ترم آینده‌ی تحصیلی (۲۰۱۲/ ۲۰۱۳) ملزم به پرداخت شهریه نباشند.
در ایالت نیدرزاکسن پرداخت شهریه از ترم تابستانی سال ۲۰۰۷ اجباری است و دانشجویان برای هر ترم علاوه بر هزینه خدمات دانشجویی، مبلغ ۵۰۰ یورو به عنوان شهریه پرداخت می‌کنند. این شرایط تا ترم تحصیلی جاری ادامه داشته است. ()

در ایالت نوردراین وستفالن نیز سقف دریافت شهریه در دانشگاه‌های این ایالت ۵۰۰ یورو اعلام شده بود. این میزان شهریه در بین ترم‌های تحصیلی ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۱ دریافت شد. پس از انتخابات جدید در ایالت نوردراین وستفالن و روی کارآمدن دولت جدید، شهریه دانشجویی در این ایالت هم حذف شد.
در ایالت زارلند نیز در بین ترم‌های تحصیلی ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ پرداخت شهریه به میزان ۵۰۰ یورو برای هر ترم تعیین شده بود. در این ایالت نیز دانشجویان از ترم ۲۰۱۰/ ۲۰۱۱ دیگر شهریه دانشجویی پرداخت نمی‌کنند و همانند تمامی ایالت‌های دیگر در آلمان تنها موظف به پرداخت هزینه خدمات دانشجویی هستند.
شرایط ویژه در برخی از ایالت‌ها در ایالت‌های راینلند فالتس و زاکسن شهریه تصویب نشده است. اما دانشجویانی که برای دومین بار شروع به تحصیل می‌کنند، افراد بالای ۶۰ سال و یا دانشجویانی که در زمان تعیین شده، تحصیل خود را به پایان نرسانده‌اند، موظف به پرداخت شهریه هستند. میزان شهریه این افراد در راین‌لند فالتس ۶۵۰ یورو و در ایالت زاکسن تا سقف ۴۵۰ یورو تعیین شده است.
در ایالت‌های تورینگن و زاکسن انهالت، در صورتی‌ که ۴ ترم از زمان تعیین شده برای اتمام دوره تحصیلی گذشته باشد، دانشجویان موظف به پرداخت ۵۰۰ یورو در هر ترم هستند. چنانچه دانشجویان دوران تحصیل خود را در زمان تعیین‌شده به پایان رسانند، از پرداخت شهریه معاف خواهند بود.

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
حذف شهریه دانشجویی در دانشگاه‌های ایالت نیدرزاکسن

حذف شهریه دانشجویی در دانشگاه‌های ایالت نیدرزاکسن

با حذف شهریه دانشجویی در ایالت نیدرزاکسن آلمان که از ترم زمستانی سال ۲۰۱۴ میلادی به اجرا درخواهد آمد، تحصیل در تمامی دانشگاه‌های دولتی آلمان از سال آینده میلادی پس از هشت سال دوباره رایگان خواهد شد.

با رای مثبت نمایندگان حزب سوسیال دمکرات و سبز‌ها در مجلس ایالت نیدرزاکسن آلمان به حذف شهریه دانشجویی در دانشگاه‌های این ایالت، نیدرزاکسن نیز به جمع ایالت‌هایی پیوست که تحصیل در دانشگاه‌های آن‌ها رایگان است.

نیدرزاکسن آخرین ایالت آلمان بود که تا پیش از این تصمیم، پرداخت شهریه در دانشگاه‌های آن اجباری بود. با تصمیم نمایندگان مجلس ایالتی به معاف کردن دانشجویان از پرداخت شهریه، دانشجویان دانشگاه‌های واقع در این ایالت از ترم زمستانی سال ۲۰۱۴ میلادی دیگر شهریه پرداخت نمی‌کنند و بدین ترتیب از سال آینده میلادی پس از هشت سال تحصیل در کلیه دانشگاه‌های دولتی آلمان بار دیگر رایگان خواهد بود.
گابریله هاینین-کلجاجی، وزیر علوم و فرهنگ ایالت نیدرزاکسن آلمان با اعلام این خبر افزود: «ما نمی‌خواهیم تحصیل در دانشگاه به بودجه والدین دانشجویان متکی باشد، از همین رو نیز شهریه دانشجویی را حذف کردیم.»
وعده انتخاباتی عملی شد
هر دو حزب سوسیال دمکرات و سبز‌ها به هنگام مبارزات انتخاباتی در ایالت نیدرزاکسن وعده داده بودند، در صورت رسیدن به قدرت، حذف شهریه دانشجویی را در دستور کار خود قرار دهند.
البته برخی از نمایندگان دانشجویی ضمن استقبال از تصمیم احزاب سیاسی در این ایالت، به زمان اجرای حذف شهریه دانشجویی که برای ترم زمستانی سال آینده میلادی در نظر گرفته شده است، اعتراض دارند.
الزام برای پرداخت شهریه دانشجویی در دانشگاه‌های آلمان سال‌هاست به یکی از مباحث مهم در محافل دانشگاهی تبدیل شده است. بسیاری از کار‌شناسان معتقدند، کیفیت آموزشی در سال‌هایی که پرداخت شهریه دانشجویی در آلمان الزامی بود، در حد انتظار ارتقا نیافت.
دانشجویان تا پیش از این، تنها موظف بودند هزینه خدمات دانشجویی را پرداخت کنند. هزینه خدمات دانشجویی‌ مواردی همچون بلیط تردد با وسائل نقلیه عمومی در شهر محل تحصیل و در مواردی در شهرهای مجاور، بیمه‌درمانی و همچنین استفاده از سایر خدمات عمومی در دانشگاه را شامل می‌شود.
موافقان و مخالفان شهریه دانشجویی
نخستین بار در زمان صدراعظمی گرهارد شرودر، موضوع ممنوعیت اخذ شهریه دانشجویی مطرح شد و دولت وقت نیز به آن رای مثبت داد. اما با شکایت برخی از دانشگاه‌ها و همچنین تغییر دولت، دانشگاه‌های آلمان ظرف سال‌های گذشته اقدام به دریافت شهریه دانشجویی کردند.
پرداخت شهریه با واکنش‌های اعتراضی همراه بود

نخستین ایالت‌هایی که اقدام به اخذ شهریه دانشجویی کردند، عبارت بودند از: نوردراین وستفالن، هسن، زارلند، بایرن، بادن-وورتمبرگ، هامبورگ و نیدرزاکسن. اعتراض‌ها به اخذ شهریه دانشجویی سبب شد، در تمامی این ایالت‌ها شهریه دانشجویی به سمت کاهش و یا حذف پیش رود.
حال با تصمیم جدید در ایالت نیدرزاکسن آلمان، دانشجویان مقاطع کار‌شناسی و کار‌شناسی ارشد در مجموع ۱۶ ترم تحصیلی فرصت دارند تا تحصیل خود را به پایان رسانند.
در صورتی که دانشجویان در این فرصت نتوانند تحصیل خود را به اتمام رسانند، موظف به پرداخت ۵۰۰ یورو در هر ترم تحصیلی خواهند بود. البته شرکت در برنامه‌های مرتبط با دانشگاه، مراقبت و نگهداری از افراد مسن و کودکان و سایر فعالیت‌های اجتماعی می‌تواند زمان ذکرشده برای اتمام دوران تحصیل را برای چند ترم دیگر تمدید کند.

من تو این ایالتم...:cool:
http://www.dw.de/حذف-شهریه-دانشجویی-در-دانشگاههای-ایالت-نیدرزاکسن/a-17290522

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
تحصیل در آلمان انتخاب اول دانشجویان خارجی

تحصیل در آلمان انتخاب اول دانشجویان خارجی

تحقیقی در مورد وضع اجتماعی و اقتصادی دانشجویان خارجی در آلمان نشان داده که آنها از وضع زندگی خود روی هم رفته راضی‌اند. روند ارزیابی مدارک برای آنها آسان‌‌تر شده است، اما پیدا کردن خانه همچنان مشکل است.

مرکز خدمات دانشجویی آلمان، وزارت آموزش و پژوهش آلمان (BMBF) و مرکز پژوهش دانشگاهی و علمی آلمان (DZHW) روز جمعه ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) در برلین گزارش ویژه‌ای را در مورد وضع اجتماعی و اقتصادی دانشجویان خارجی ارائه دادند.
این گزارش بر اساس تحقیقی بود که مرکز پژوهش دانشگاهی و علمی آلمان به خواست وزارت آموزش و پژوهش آلمان در تابستان سال ۲۰۱۲ آغاز کرد و برای انجام آن پرسش‌هایی را با دانشجویانی مطرح کرد که از کشورهای دیگر برای تحصیل به آلمان آمده بودند.
بر اساس تحقیق مرکز پژوهش دانشگاهی و علمی آلمان ۶۱ درصد از دانشجویان خارجی گفته‌اند که تحصیل در آلمان را به درس خواندن در کشورهای دیگر ترجیح می‌دهند. چهار سال پیش (۲۰۰۹) فقط برای ۴۷ درصد دانشجویان خارجی آلمان انتخاب اول بوده است.
۹۸۵ دانشجوی خارجی از ۱۷۲ دانشگاه آلمان در این تحقیق شرکت داشته و به سوالات پرسش‌نامه ‌پاسخ داده‌اند. ۱۸ نفر از این دانشجویان ایرانی بوده‌اند.
درآمد خارجی‌ها کم‌تر است
طبق آمارها متوسط درآمد ماهانه دانشجویان خارجی در آلمان ۷۴۹ یورو است. ۵۳ درصد دانشجویان از خانواده ‌خود حمایت مالی دریافت می‌کنند. ۵۲ درصد کار می‌کنند و ۲۳ درصد بورس تحصیلی دریافت می‌کنند. دانشجویان خارجی در مقایسه با همکلاس‌های آلمانی خود ماهانه ۱۱۵ یورو کمتر در اختیار دارند.
یکی از یافته‌های قابل توجه این تحقیق این است که هر چه کشور زادگاه دانشجویان ثروتمندتر باشد٬ تعداد دانشجویانی که بورس تحصیلی (چه دولتی و چه غیر دولتی) دریافت می‌کنند بیشتر است. ایران در این تحقیق به عنوان کشوری با در‌آمد متوسط رو به بالا به شمار می‌آید. ۲۰ درصد از دانشجویان اهل کشورهای با درآمد متوسط رو به بالا بورس می‌گیرند.
مشکلات دانشجویان خارجی
حدود ۴۰ درصد از پاسخ‌دهندگان دوست شدن با دانشجویان آلمانی را "خیلی سخت" می‌دانند. مسائل مهم دیگر سردرآوردن از سیستم اداری آلمان و همچنین تامین مخارج زندگی است. بزرگ‌ترین مشکلی که دانشجویان خارجی از آن نام برده‌اند پیدا کردن مسکن است؛ مشکلی که ۴۲ درصد از آن‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.
از این لحاظ وضع آن‌ها با وضع دانشجویان آلمانی فرق چندانی ندارد. در دسامبر سال ۲۰۱۳ رئیس مرکز خدماتی دانشجویان٬ "دیتر تیمرمان"٬ خواهان ساخت مسکن با قیمت مناسب برای ۴۵هزار دانشجوی دیگر در این کشور شد. وی می‌گوید: «تعداد دانشجویان در چند سال گذشته به سرعت رو به افزایش بوده است.»

طبق اسناد اداره سراسری آمار آلمان در سال ۲۰۰۹ حدود ۲ میلیون دانشجو در دانشگاه‌های این کشور نام‌نویسی کرده بودند. تا به امروز تعداد دانشجویان به حدود ۲ میلیون و نیم رسیده است. حدود ۲۷۰هزار یا به عبارتی دیگر ۱۱ درصد از این دانشجویان خارجی‌اند٬ که ۴هزار نفر از آن‌ها ایرانی هستند.
نفع آلمان در حضور دانشجویان غیرآلمانی است
"یوهانا وانکا"٬ وزیر آموزش آلمان می‌گوید: «دانشجویان خارجی از هر لحاظ باعث اغنای دانشگاه‌ها و تمام کشور ما شده‌اند.»
دانشجویان آسیایی (۳۱ درصد) و آمریکایی (شمالی و جنوبی ۱۱ درصد) از مهمترین گروه‌های شرکت‌کننده در این تحقیق بودند. ۴۹ درصد دیگری که از سایر کشورهای اروپایی به آلمان می‌آیند در این تحقیق به شمار نیامده‌اند.

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
کمبود نیروی متخصص در آلمان، فرصتی برای کارشناسان خارجی

کمبود نیروی متخصص در آلمان، فرصتی برای کارشناسان خارجی

به گفته "کریستف فون پلانتا"، وکیل دادگستری در برلین «کار بر همه چیز مقدم است». او از متقاضیان جواز اقامت در آلمان حمایت می‌کند، از جمله از آنها که تحصیل کرده‌اند و قصد دارند در رشته خود در آلمان کار کنند.

آقای پلانتا از دفتر وکالت VPMK در این باره می‌گوید: «این درست است که مجلس آلمان اقامت در این کشور را برای کارشناسان خارجی راحت‌تر کرده، ولی یک کارشناس خارجی که برای مجوز کار در آلمان اقدام می‌کند، قبل از هر چیز باز باید کار پیدا کند.»
کشور آلمان دچار کمبود نیروی کار متخصص است. مجلس آلمان پارسال قانونی گذراند که طبق آن، خارجی‌های دارای مدرک دانشگاهی و قرارداد کاری با درآمد سالانه بالای ۴۶ هزار یورو، می‌توانند در آلمان جواز اقامت و کار دریافت کنند. اسم این جواز ویژه "کارت آبی" (Blue Card) است.
شغل‌های خاص و نادر
به گفته حقوقدان نامبرده: «کمبود نیروی کار متخصص به ویژه در رشته‌های مهندسی، کامپیوتر و پزشکی محسوس است.»
[h=4]DW.DE[/h] [h=2]جذابیت روزافزون آلمان برای مهاجران[/h] در سال ۲۰۱۱ نزدیک به ۳۰۰ هزار مهاجر وارد خاک آلمان شدند که نسبت به سال پیش از آن یک سوم افزایش داشته است. بر اساس گزارش تازه سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، زبان آلمانی هنوز مانع بزرگی بر سر راه مهاجرت به این کشور است.

[h=2]موقعیت بهتر مهاجران در بازار کار آلمان[/h]
[h=2]کارت آبی و اقامت کاری آلمان برای متخصصان خارجی[/h]

طبق آمار اداره فدرال کار آلمان، در بازار کار مشاغل مربوط به کامپیوتر در برابر صد امکان شغلی، تنها ۸۶ متقاضی کار وجود دارد. مجلس آلمان برای گرفتن "کارت آبی" شرایط متفاوتی را برای کارشناسان رشته‌های خاص تعیین کرده است. مهندسان و پزشکان با درآمد سالانه بالای ۳۶ هزار یورو می‌توانند "کارت آبی" تقاضا کنند.
چگونه می‌شود کار پیدا کرد؟
یک فرد تحصیل‌کرده ایرانی چگونه می‌تواند در آلمان کار پیدا کند و کارت آبی به دست بیاورد؟
پلانتا در پاسخ به این سوال می‌گوید: «اداره فدرال کار آلمان برای اتباع بیگانه مرکزی تاسیس کرده است که خارجی‌ها می‌توانند به آن مراجعه کنند.» اسم این مرکز "Zentrale Auslands- und Fachvermittlung) "ZAV) است. با همکاری وزارت اقتصاد وبسایت "www.make-it-in-germany.com" راه اندازی شده که در آن پیشنهادهای کار برای کارشناسان در رشته‌های متفاوت آمده است. از این طریق بسیاری از شرکت‌ها اطلاع می‌دهند که به دنبال چه کارشناسانی هستند.
ساسان حشمت، وکیل مدافع کارشناس در حقوق خارجی‌ها در شهر ماینتس، می‌گوید: «بعضی موکل‌‌ها از خارج زنگ می‌زنند و می‌گویند: "من می‌خواهم در فلان شرکت آلمانی کار کنم"، ولی برای آنها نمی‌توان کار زیادی انجام داد.» این خود کارشناس است که باید به شرکت‌ها مراجعه کند و درخواست کار بدهد. ولی وکلای متخصص می‌توانند در این زمینه راهنمایی‌های لازم را در اختیار علاقمندان قرار دهند.
روند شناسایی همیشه آسان نیست

متقاضیان کار نخست باید پیش از جستجوی کار در آلمان صلاحیت حرفه‌ای خود را ثابت کنند. در رشته پزشکی متقاضیان باید مدارک تحصیلی خود را به "اتاق پزشکان" ارائه دهندÄrztekammer" . برای شناسایی مدارک در رشته‌های فنی، اتاق‌های بازرگانی و صنایع آلمان مسئول هستند. آنها برای شناسایی مدارک درس و کار اتباع بیگانه دفتر خاصی تاسیس کرده‌اند، که "مرکز تصویب کاردانی خارجی" (IHK FOSA) نام دارد.
خانم "هایکه کلمت-کریگل"، سرپرست دفتر است. او در گفت‌وگو با دویچه وله (فارسی) می‌گوید: «متقاضیان باید مدارک تحصیلی و گواهی تجربه کاری خود را به ما ارائه کنند تا آنها را ارزیابی کنیم.» اگر مدارک کارشناسی خارجی با مدارک آلمانی مربوطه معادل باشد، برای آنها تائیدیه صادر می‌شود.
اما خانم کلمت-کریگل می‌گوید: «متاسفانه این روند خیلی وقت‌ها به این سادگی انجام نمی‌گیرد.» او تائید می‌کند: «اما کارمندان فارسی‌زبان هم داریم.»
چند تارنما یا وبسایت رسمی می‌توانند علاقه‌مندان را در زمینه ارزیابی مدارک لازم مورد نیاز برای محل کار آتی در آلمان راهنمایی کنند. از جمله سایت "www.anerkennung-in-deutschland.de" در زمینه تخصص‌های غیردانشگاهی و سایت " www.anabin.kmk.org " در زمینه ارزشیابی مدارک دانشگاهی اطلاعات لازم را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهند.
ویزا برای جستجوی کار
به دنبال تسهیل قوانین جذب نیروی کار خارجی، سفارتخانه‌های آلمان در سراسر دنیا برای جویندگان کار ویزای شش‌ماهه صادر می‌کنند؛ برای دریافت این ویزا متقاضی باید مدرک دانشگاهی داشته باشد و بتواند مخارج زندگی خود در آلمان را تأمین کند.
کارت آبی

پلانتا درباره تجربه همکاری خود با سفارت آلمان در ایران می‌گوید: «در ایران مشکل این است که سفارت آلمان بسیار شلوغ و فعال است و شمار متقاضیان خیلی بالاست.» به همین دلیل احتمال دارد که صدور ویزا خیلی طولانی باشد.
زبان
طبق قانون تازه، دانستن زبان آلمانی برای متقاضیان ضروری نیست، هرچند که در مرحله بعد می‌تواند در گرفتن ویزای اقامت مؤثر باشد.
برخی از شرکت‌های آلمانی خود برای متقاضیان شرط آموزش زبان می‌گذارند و گاهی با مقاومت متقاضیان روبرو می شوند.
در یک سالی که از اعلام "کارت آبی" می گذرد، بیش از ۹ هزار نفر این کارت را به دست آورده‌اند. هانس-پتر فریدریش، وزیر کشور آلمان، مجوز اقامت جدید را برای کارشناسان خارجی "جالب" خوانده است.
برخی از کارشناسان اما انتقاد می‌کنند که از ۹ هزار نفری که "کارت آبی" گرفتند، تنها ۲۵۰۰ نفر از خارج به آلمان آمدند و بیشتر آنها از قبل و به دلایلی مانند تحصیل در این کشور مقیم بودند.

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
ممنون یعنی شما الان مکاترونیک میخوای بخونی دیگه.....M. eng برای ادامه تحصیل (PHD) مشکلی ایجاد نمیکنه؟هزینه هاشون چی فرق داره؟راستی اگه میشه به سوال قبلیم جواب بدین:
آقا یه سوال دیگه :من رفتم تو سایت DAAD دنبال دانشگاه گشتم اما مهندسی مکانیک محض ندیدم یا طراحی کاربردی....

سیستم اموزشی تو المان توی مقطع ارشد دو دسته میشه ی دسته موسسه عالی میشه ک ترجمه اش میشه Fachhochshuleh که مدرک همون مستر اف اینجنیره ک این نوع شیوه روی موضو عات خاص تاکید عملی می کنه شما فرض کن ی رشته باشه مکانیک خودرو از این جنس
اول 3 ترمه و دفاع نداری یعنی نوع اوری تو کارت نیست واسه همین دکترا نمی تونی ادامه بدی
و درس ها میره ریز میشه روی جزییات با کلاس های کاملا عملی
اینطور تصور کن ی نفر مهندس باشه 20 سال تو ایرانخودرو کار کنه همونقدر میفهمه ک بعد سه ترم می ریزن تو معزت اینجا، عملی محض همه چیو باید باچش ببینی و لمس کنی واسه همین اینجور ادم ها برای شغل های خاص شانس بیشتری دارن جذب کار بشن اما رقابت توشون میاد بالا و امکان نداره یه المانی بیکار بشینه و تو بری سر کار می دونی چرا
جون اینا از دولت بیمه بیکاری می گیرن می ره میگه من این همه درس خوندم اما بیکارم دولت بهشون پول بیکاری میده از 800 یورو ب بالا در کل ادم بیکار تو المان واسه دولت هزینه داره واسه همین الویت با المانی هاس
نکته دوم این مدرک رو ایران تایید نمی کنه واسه وزارت علوم حتما باید دانشگاه صنعتی باشه تا تاییدش کنه یا بقولی TU اول دانشگاه باشه این باید تو انتخاب رشه و دانشگاه توجه بشه
ک بعضی رشته ها است کلا مخصوص خود المانی هاس و جای دیگه تعریف نشده اس
فکر کن کسی ک حقوق تو ایران خونده پاشو از ایران بگذاره بیرون دیگه وکیل نیست جون قوانین مدنی مختصص اون منطقه خاصه
مکانیک عمومی میشه
allgemein maschinenbau
ب خوده من توصیه شده از اهل فن ک این گرایش شانس بیشتری توی کار داره دستش بازه کسی ک خودشو درگیر گرایش نکنه توی دکترا و کار
اما اون چیزی م بعد خودم فهمیدم و باعث شد دانشگاه رو عوض بکنم
دانشگاهی ک گرایش مکانیک زیاد داره قدرت بالایی داره دانشجو واسه مانور دادن
مثلا من اول از ی شهر کوچیک همین گرایش رو داشتم درس هام رو باید بین 40 درس انتخاب می کردم اون دانشگاه تنها یه گرایش داشت
اما اینجای ک هستم هم مکاترونیک داره هم هوافضا هم انرژی و هم یه چیزی بین صنایع و مکانیک یه جورایی رشته بین اقتصاد و مدیرت با دیدگاه مکانیکه و هم رشته بایو مکانیک یعنی الهام گرفتن از طبیعت برای پیدا کردن ی بهترین بازده مثلا می بینی فلان مایشین مثل قورباغه اس یا بی ام ای 8 مثل کوسه اس بی وجدان
اما اینجا من درس هام رو از بین 900 تا درس انتخاب می کنم چون مکانیک عمومی هست می تونم از همه گرابش ها درس بر دارم در واقع توی واحد های اجباری ک من دارم
ی محاسبات عددی پیشرفته اس
یه مهندسی مکانیک محیط های پیشرفته
ارتعاشات پیشرفته
روش های تولید و بهبود
ی درسی هم مثل علم مواد اما رو کامپوزیت و سرامیک مانور میده
اینا کلا هر کدوم 5 واحد هست و کلا باید 120 واحد پاس بشه ک 6 واحد ازمایشگاه و 30 واحد پایان نامه 20 واحد هم کار اموزی ما بقیه رو از بین 900 تا درس انتخاب می کنی
البته هر دانشگاهی فرق می کنه خیلی مهمه

آخرین ویرایش:

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز

گرایش های ک تو ایران هست با توجه ب امکاتات صنعتی و اکادمی تعریف میشه در واقع این رشته ها یی ک تو ایران هست هیج ا تعریف نشده اس مگر ایران:biggrin:
https://www.daad.de/deutschland/studienangebote/studiengang/de/?search[degree]=all&search[subject]=Maschinenbau&search[elang]=2&search[admissionsemester]=all&search[city]=&search[_token]=d84b95285ed8ccb760029bf2cc71802e440e36fc&search[insttype0]=1&search[a]=result&search[lang]=de
این لیست دانشگا هایی ک ب زبان انگلیسی گرایش های مرتبط با مکانیک دارن

Automation and Robotics (Master of Science) - Technische Universität Dortmund (Dortmund)

Energy Engineering and Management (Master) - Karlsruher Institut für Technologie (Karlsruhe)

Energy Technologies (Master) - Karlsruher Institut für Technologie (Karlsruhe)

Executive Master in Energy Management (Executive Specialised Master) - ESCP Europe Wirtschaftshochschule Berlin e.V. (Berlin)

Global Production Engineering (Master) - Technische Universität Berlin (Berlin)

Manufacturing Technology (Master of Science) - Technische Universität Dortmund (Dortmund)

Print and Media Technology (Master) - Technische Universität Chemnitz (Chemnitz)

آخرین ویرایش:

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام.
خیلی ممنون از توضیحاتی که تا اینجا دادین.
یه چن تا سوال دارم.
من کارشناسی فیزیک امیرکبیر میخونم،معدلمم حدود 13.5تا 14 عه.(3 ترم دیگه دارم.)
اول اینکه اصلا اینکه مهمه تو ایران چه دانشگاهی بودم یا نه؟
بعد اینکه کار علمی خاصی نکردم تاحالا،کلا تو فاز کارهای دانشجویی و این چیزا بودم،آیا اینکه کار علمی نکردم خیلی نکته ی منفییه؟
همین برای ارشد فیزیک هم میخوام اقدام کنم.
زبانمم بد نیست،ولی خب امتحان خاصی ندادم و خیلی حرفه ای بهش نگاه نکردم.
مهندسی تو المان رشته خیلی خوبی اما کسی ک تو المان بگه من ارشد ریاضی می خونم یا فیزیک باید مهندسا جلوش پا بزنن اینجا
رشته های پایه اینجا مثل این می مونه بری تو یه مهمونی با ی پیراهن یقه اخوندی ی یارو نشسته در حد شوماخر قهرمان فرمول یک تو سالن از این عینک افتابی ها هست تو شب هم می زنی کم رنگه کلی هم فرشته دورشن از بقلیت می پرسی چی کارس می گه بابا مگه تو از فضا امدی یارو شوماخر (معنیش ب فارسی میشه کفاشیان شو یعنی کفش ماخر یعنی سازنده:biggrin:) بعد تو میگه ن بابا درسا نمی گذارن میگه چی می خونی میگی فیزیک
اقا می گی فیزیک یهو انگار زمان متوقف میشه موزیک قطع میشه همه بر می گردن نگات می کنن شوماخر عینکشو بر می داره میاد شخصا بهت دس میده میگه من از آشنایتون خوشبختم...ابنو جدی میگم
ب دانشگاه ربط نداره اما معدلتو بالای 14 نگاه دار هم دکترا راحت بعدش بهت پدیرش میدن همون ایرانم ارشد بگیری بعد راحت دکترا پذیرش بت می دن چون هیچ ادم عاقلی اینجا دکترا فیزیک نمی خونه
خدا هم نمیتونه 5 ساله تموم کنه
خیلی مخ باشی 8 ساله تازه خیلی مخ باشی
خلاصه بگم کسی بگه من پوفسور فیزیکم همه خفه میشن...تو این بابا هاوکینگزو ببین یا همین آلبرت خودمون منظورم اینشتاین (فامیلش میشه صخره یا سنگ)
هیچی هم نمی خواهد فقط کارشناسی معدل بالا 14

دانشجوي كامپيوتر

دستیار مدیر تالار هنر
کاربر ممتاز
پاسخ

پاسخ

سلامی دوباره.
قاصدکم دخالت منو ببخش اما انگلیس خیلی گرونه، در واقع گرون ترین کشور برای تحصیل اگه اشتباه نکنمhttp://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon_gol.gif
مچکرم مهربان عزیزم. اصلا فکرش رو نمی کردم و برعکس گمان می کردم ارزان ترین جا هم باشه.:smile:

من دلالیل شخصی خودم و می گم (ترتیب الویت نداره ها) :دی
1- دانشگاه مجانی ه

2- دوستای من همه با انگلیسی رفتن و یکی شون حتی هیچی آلمانی نخوند، و هیچ کدومشون در ارتباط با مردم مشکلی ندارن، چون مردم انگلیسی رو خیلی عالی بلدن. منم با گروهی از دانشجوهای آلمانی در ایران برخورد داشتم همگی به خوبی به انگلیسی حرف می زدن، خیلی بهتر از ایرانی ها.

3- کجای دنیا بهتر از آلمان برای یه مهندس مکانیکی که به خودرو و رباتیک علاقه داره، وجود داره؟ با وجود کارخانه های بزرگ مثل Benz, BMW, Airbus , ABB , ....

4- از کار تئوری محض تو دانشگاه های ایران خسته شدم. آلمان هم این طوریه که دانشگاه های خیلی به صنعت نزدیکن به طوری که خیلی از پروژه های دانشگاه توسط صنعت تعریف می شه و این یعنی کار عملی با یه مبنای تئوریه خوب.
مثلا دانشکاه هامبورگ یه برنامه ای داره به اسم dual Studium که مخصوص 5 رشته ی مکاترونیک، مهندسی کشتی، مکانیک، الکتروتکنیک و اینفورماتیک ه. که در سایت مربوطه لیستی از شرکت های بزرگ متفاوت آلمان وجود داره. شما برای این برنامه، باید هم برای این شرکت ها و هم برای دانشگاه اپلای کنید. اگر هر دو قبول کنند، شما با شرکت قرار داد می بندید و شرکت هزینه زندگی و تحصیل شما رو پرداخت می کنه و در روند تحصیل شما رو راهنمایی می کنه و بعضی از این شرکت ها شما رو متعد می کنه که در پایان برای آن شرکت کار کنید. در تعریف پروژه های درسی به شما کمک می کنه. تو لیست شرکت ها اگر نگاهی بی اندازید، همگی از شرکتهای بزرگ دنیا هستند. اینم آدرسش و لیست شرکتها. Airbus اولین شرکت موجود در این لیست. https://dual.tuhh.de/duales-studium/unternehmen طبیعتا شرکتهای شمال آلمان بیشتر در این لیست وجود دارن. متاسفانه من با این سیستم دیر آشنا شدم و همه پوزیشن هاش پرشده بود.

5- آلمان به ایران خیلی نزدیک تره تا آمریکا و کانادا و استرالیا. مخصوصا که ایران ایر پرواز مستقیم داره واسه هامبورگ.

6- اگر کسی بخواد بره آمریکا هم برای دکترا، پل خوبی محسوب می شه. و فکر می کنم چون تحصیل دوره قبلش به زبان انگلیسی بوده، نیازه به مدرک زبان دوباره واسه اپلای دکترا نداره!

7- در مورد ویزا گرفتن هم که خودتون فرمودید. سفارت آلمان در ایران وجود داره و خرج سفر رفتن به کشور های همسایه رو هم نداره دیگه. اکی ه ویزای من 11 روزه بعد از مصاحبه، اومد. البته این یه رکورد محسوب می شه و ندیدم کسی به این سرعت اکی ویزاش بیاد. و اصلا نمی دونم چرا. ولی معمولا بین 1 ماه تا دو ماه طول می کشه تا اکی ویزا میاد و در شرایط خیلی خاص، 6 ماه هم شده تا بیاد.

8- سفارت و دانشگاه پیش بینی هایی در مورد هزینه دارن! پیش بینی شون 8000 یورو در سال هست. این مورد رو آقا تورج بهتر می تونن بگن که تجربه شو دارن. ولی یه نکته خیلی خوب در آلمان هست که دانشجو اجازه کار داره و می تونه هفته ای 20 ساعت کار کنه و کار هم زیاد ه و با کار می شه تا ماهی 700 یورو رو درآورد. این یعنی می تونه آدم از پس هزینه خودش بر بیاد. البته برای ویزا گرفتن باید گواهی بانکی بگیرید که معادل 7908 یورو تو حسابتون پول دارید. و این پول رو باخودتون می برید. قوانین کار بستگی به ایالتی که می خواید برید داره.

منطقی ش اینه که هر چی بیشتر آلمانی بلد باشید، موقعیت های شغلیه بیشتری دارید. ولی تجربی ش رو آقا تورج باید بگه.

بحث گرون بودن انگلیس که خیلی واضحه! انگلیس از گرون ترین کشورهای دنیاست.

مچکرم جناب مهندس.
پس در آلمان دانشگاه انگلیسی هم وجود دارد، ولی نمیشه به این صورت راحت بود واقعا هر کشوری می ری باید زبونش رو یاد بگیری. چون قطعا تمام زندگی یک آدم رو دانشگاه و قشر تحصیل کرده در بر نمی گیره. شما می خواید بری موادغذایی تهیه بفرمایید، باید حداقل بهش بگی من فلان چیز رو می خوام. به قول داییم که می گفت اگرم بلد نباشی خودکار یاد می گیری چون گرسنگی رو که نمی تونی تحمل کنی.

آهان و چقدر هم خوب. در مباحث رباتیک واقعا خوبه. من ادامه ی درسم رو می خوام رباتیک بخونم،این رباتیک به دردشون می خوره؟. بله وجود سفارت یک کشور در اینجا واقعا نعمت بزرگی محسوب میشه چون رفتن به کشور دیگه و آشنایی با زبان اونها و ... خودش مشکلات خودش رو داره.

خب شما ویزاتون رو که گرفتید چه هزینه ای صرف کردید؟

به نظرتون اگر آشنایی اونجا داشته باشیم چقدر می تونه در همه ی مسائل به ما کمک کنه؟ حالا از خانه و دانشگاه گرفته تا همه ی مسائلی که وجود دارد؟
اگه یورو به پول ما 4 هزار تومان باشه یعنی منظورتون از 8000 در سال همون 240 میلیون هست؟ به نظرتون یک شخص می تونه بیاد اونجا و خودش از پس هزینه هاش بر بیاد. واقعا نمیشه حساب کرد به این صورت. یکی از دوستانمون فرزندش رو فرستاد انگلیس با دلار 900 تومان بعد که شد دلار 3 هزار تومن واقعا دیگه نکشید و اینا از اینجا مونده و اونم از اونجا.
واقعا باید حساب شده رفت. به امید اینکه اونجا کار گیر بیاد و بتونی خرج خودت رو بیرون بیاری به نظرم کمی عاقلانه به نظر نمی رسه. اینکه صرفا من اونجا حتما کار دلخواهم رو گیر بیارم یا مجبور نشم اگه مخارجم به اندازه ی پس اندازم نباشه برم هر کاری مشغول شم.
من تعداد زیادی از فامیلم خارج از ایران هستند خصوصا کانادا یا امریکا ولی صرفا وضع مالی خیلی خوبی دارند و من هم هر چی شنیدم با خرج بالا رفتند. فرضا یکیشون که کمتر از بقیه بود که در کل در ایارن جز قشر مرفه محسوب میشه(از لحاظ هزینه ای با بقیه مقایسه اش کردم): بعد دو سال که از مهاجرتش گذشت، رفت سرکار درست و حسابی که می خواست و الانم واقعا صبح تا شب کار می کنه وگرنه هزینه اش در نمی یاد ولی خب امکانات رفاهی زندگی اونجا واقعا مناسب هستش و ایشون هم صاحب خونه و خیلی چیزهای دیگه شده ولی خب سختی هاش رو طی 2 سال واقعا کشید. صرفا من به هیچ وجه به این صورت نمی خوام باشه چون اون یک مرد بود و همراه خانوادش رفت و مشکلی هم نداشت ولی بنده ...

از لحاظ دانشگاه نمی دونم کدوم می تونه بهتر باشه اما مناسب ترین انتخاب همیشه بهترین دانشگاه نیست اینجا کسی واسه اسم تره خرد نمیکنه چون تفاوت چندانی نیستو اونایی هم ک اسم و رسم دارن کار هر کسی نیست
شما فکر کن از فردا کنکور برداشته بشه همه می خوان برن شریف و همه میرن همه شریف اما همه نمیان بیرون داستان دانشگاه تو خارج اینه
اونایی ک توی اسم دانشگاه گیر کنند کوه نورد های خوبی نیستن مگر اینکه فرد توی ذاتش باشه ببینه این توانایی رو ک میشینه اخن و ارشد رو تموم می کنه...این تیپ ادم ها نرمال نیستن اینا همینایی هستن ک فردا تو رده های بالای مدیرتی تو شرکت ها کار می کنند
اینا موقع تحصیل میرن از شرکت ها بورسیه می گیرن و شرکت ماهیانه بهشون پول میده اما پول مفت نمی ده ب هر کسی باید انقدر غیر نرمال باشی تا بورسیت کنن بعدم جذب خودشون میشی واسه همین چون همه نمی تونن بورسیه بشن دولت المان اجازه کار میده توی بقیه کشور ها اینطوری نیست این یعنی ی ادم نرمال مثل من می تونه اینجا از بازوش نون در بیاره اگه نتونه از مغزش
البته بورسیه تحصیلی متفاوت است ارگان های متفاوتی مثلا ی ارگان انساندوستانه بورسیه ات می کنه اما ب شرطی ک بدون پول هر وقت خواستن بری کار خیریه کنی چ می دونم فلان جا تو اروپا سیل امده باس جمع کنی هلال احمر بازی در بیاری
در کل شرکت ها همیشه کمک مالی می کنند ب دانشگاه برای دانشجوییانی ک متعهد باشن یعنی نمره های خوبی داشته باشن و بلد باشن خوب درخواست و مصاحبه کنن
یا مستقیم هم میشه رفت شرکت ک این دسته همون غیر نرمال هان

مچکرم جناب مهندس.
نه صرفا هدفم بهترین دانشگاه نیست. تاکید می کنم ایران اون رو قبول داشته باشه، بهرحال زندگی هست شاید آدم مجبور به برگشت باشه.
خب برای اینکه بریم فرضا از فلان شرکت بورسیه بگیریم چیکار باید کنیم؟ باید بار علمی داشته باشیم که به سود اونجا باشه یا شرایط دیگه ای لازمه؟

و سوال آخر رو از جفت تون می پرسم: دلتون برای ایران تنگ نمیشه؟ واقعا بعضی وقت ها دوست ندارید همین الان ایران باشید؟ میگن روزهای اول که بیایی اصلا نمی تونی تحمل کنی؟ یادمه نوه ی خالم که اومد تا دو ماه پدر و مادرش آمدند باهاش و گفته بود خیلی سخته. نمی دونم همچین شرایط مشابهی رو داشتید؟

yosoufe

متخصص خودرو
کاربر ممتاز
سلامی دوباره.
پس در آلمان دانشگاه انگلیسی هم وجود دارد، ولی نمیشه به این صورت راحت بود واقعا هر کشوری می ری باید زبونش رو یاد بگیری. چون قطعا تمام زندگی یک آدم رو دانشگاه و قشر تحصیل کرده در بر نمی گیره. شما می خواید بری موادغذایی تهیه بفرمایید، باید حداقل بهش بگی من فلان چیز رو می خوام. به قول داییم که می گفت اگرم بلد نباشی خودکار یاد می گیری چون گرسنگی رو که نمی تونی تحمل کنی.
دوستام میگن می شه راحت بود حتی واسه خرید. بعدشم یاد گیری خرید که کاری نداره. یا پیاده شدن از اتوبوس مثلا. اینا چیزایی نیستن که آدم رو به مشکل بندازه. اگر مشکلی باشه، برای مصاحبه کاری است! که بدون آلمانی دونستن، فقط مجبوری واسه انگلیسی ها اقدام کنی، که خوب طبیعتا و منطقا خیلی موقعیت هات محدود می شن. تجربی ش رو آقا تورج باید بگه.
آهان و چقدر هم خوب. در مباحث رباتیک واقعا خوبه. من ادامه ی درسم رو می خوام رباتیک بخونم،این رباتیک به دردشون می خوره؟. بله وجود سفارت یک کشور در اینجا واقعا نعمت بزرگی محسوب میشه چون رفتن به کشور دیگه و آشنایی با زبان اونها و ... خودش مشکلات خودش رو داره.
وقتی به دوستم که تو همون دانشگاهه گفتم مکاترونیک، گفت اینجا واسش کار ریخته! در مورد همون dual Studium هم گفتم دیگه. یعنی امکانات از زمان تحصیل وجود داره واسه ش. پس حتما بدردشون می خوره! بعدشم اگه به رباتیک علاقه دارید، باید بدونید که خیلی از شرکت های رباتیک، ربات های صنعتی، همه آلمانی هستند. مثل ABB
خب شما ویزاتون رو که گرفتید چه هزینه ای صرف کردید؟

هزینه خود ویزا 60 یورو ه! ولی خوب الان ترجمه یوهو وحشتناک گرون شده! قیمت ها 3 برابر شدن! یه وقتی می شد با 300 هزار تومن 3 یا 4 نسخه کامل مدارک و ترجمه کرد! الان یه نسخه رو هم به زور می شه ترجمه کرد. هزینه مدرک زبان هستش که ایلتس الان حدود 700 هزار تومن ه فک کنم. و یه گواهی مالی معادل 8000 یورو که باید یه روز این پول تو حسابتون باشه. تا بانک گواهی رو بده
به نظرتون اگر آشنایی اونجا داشته باشیم چقدر می تونه در همه ی مسائل به ما کمک کنه؟ حالا از خانه و دانشگاه گرفته تا همه ی مسائلی که وجود دارد؟
طبیعتا خیلی! مثل من که یه دوستم اونجاست و واسه همه چی ازش مشورت می گیرم. اگر هم فامیل یا آشناتون تعهد بده که حمایت مالی تون می کنه فک کنم نیازی به اون گواهی 8000 یورو هم نباشه
اگه یورو به پول ما 4 هزار تومان باشه یعنی منظورتون از 8000 در سال همون 240 میلیون هست؟ به نظرتون یک شخص می تونه بیاد اونجا و خودش از پس هزینه هاش بر بیاد. واقعا نمیشه حساب کرد به این صورت. یکی از دوستانمون فرزندش رو فرستاد انگلیس با دلار 900 تومان بعد که شد دلار 3 هزار تومن واقعا دیگه نکشید و اینا از اینجا مونده و اونم از اونجا.
واقعا باید حساب شده رفت. به امید اینکه اونجا کار گیر بیاد و بتونی خرج خودت رو بیرون بیاری به نظرم کمی عاقلانه به نظر نمی رسه. اینکه صرفا من اونجا حتما کار دلخواهم رو گیر بیارم یا مجبور نشم اگه مخارجم به اندازه ی پس اندازم نباشه برم هر کاری مشغول شم.
من تعداد زیادی از فامیلم خارج از ایران هستند خصوصا کانادا یا امریکا ولی صرفا وضع مالی خیلی خوبی دارند و من هم هر چی شنیدم با خرج بالا رفتند. فرضا یکیشون که کمتر از بقیه بود که در کل در ایارن جز قشر مرفه محسوب میشه(از لحاظ هزینه ای با بقیه مقایسه اش کردم): بعد دو سال که از مهاجرتش گذشت، رفت سرکار درست و حسابی که می خواست و الانم واقعا صبح تا شب کار می کنه وگرنه هزینه اش در نمی یاد ولی خب امکانات رفاهی زندگی اونجا واقعا مناسب هستش و ایشون هم صاحب خونه و خیلی چیزهای دیگه شده ولی خب سختی هاش رو طی 2 سال واقعا کشید. صرفا من به هیچ وجه به این صورت نمی خوام باشه چون اون یک مرد بود و همراه خانوادش رفت و مشکلی هم نداشت ولی بنده ...
چه جوری حساب کردید 240 میلیون؟ یه صفر زیاد گذاشتید. یورو حدود 4500 تومنه و 8000 یورو تقریبان میشه 36 میلیون تومن.
بله! واسه ورود نمی شه رو کار حساب کرد و اصلا به شما اجازه ماندن در آلمان رو بدون داشتن این پول نمی دن! ولی واسه هزینه های سال بعدش می شه رو کار حساب کرد. و دقیقا امتیاز آلمان نسبت به بقیه کشورهای اروپایی، همین اجازه کارش هست که می شه باهاش هزینه 700 یورو در ماه رو باهاش در آورد.

برعکس! دوستای من که الان آلمان هستند، اصلا وضع مالیه خیلی خوبی نداشتند و تو ایران زندگی خیلی معمولی ای داشتن. یکیشون حتی خانوادش یه ماشین هم نداشتن.

شما در آلمان بیشتر از 20 ساعت اجازه کار نداری که بخوای با کار پوست خودت رو بکنی (مگر در شرایط خاص و با هماهنگی دفتر خارجی های شهر مثلا فکر می کنم کاری که در مورد رشته تحصیلی باشه محدودیت ساعت نداره) و اگر بیشتر کار کنی جریمه سنگین باید پرداخت کنی.

و سوال آخر رو از جفت تون می پرسم: دلتون برای ایران تنگ نمیشه؟ واقعا بعضی وقت ها دوست ندارید همین الان ایران باشید؟ میگن روزهای اول که بیایی اصلا نمی تونی تحمل کنی؟ یادمه نوه ی خالم که اومد تا دو ماه پدر و مادرش آمدند باهاش و گفته بود خیلی سخته. نمی دونم همچین شرایط مشابهی رو داشتید؟
من هنوز نرفتم ولی به دوری از خونه عادت دارم! 4 سال تبریز زندگی کردم (دانشگاه)، 1 سال شاهرود زندگی کردم و تو هر دو شهر هیچ آشنا یا فامیلی هم نداشتم. تو شاهرود اذیت شدم چون شهر خیلی کوچیکی بود و واقعا حوصله م سر می رفت و واسه سربازی هم رفته بودم. و اکثر هم خدمتیام یا اهل تفریح نبودن، یا آدم های داغونی واسه ارتباط برقرار کردن بودن. ولی الان تو هامبورگ دوستم هست که کلی دوستای اونم هستند. و راحت می تونم خودم رو سرگرم کنم. در ضمن دوری از خانواده من رو خیلی اذیت نمی کنه. آدم بی احساسیم.

آخرین ویرایش:

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلامی دوباره.

مچکرم جناب مهندس.
نه صرفا هدفم بهترین دانشگاه نیست. تاکید می کنم ایران اون رو قبول داشته باشه، بهرحال زندگی هست شاید آدم مجبور به برگشت باشه.
خب برای اینکه بریم فرضا از فلان شرکت بورسیه بگیریم چیکار باید کنیم؟ باید بار علمی داشته باشیم که به سود اونجا باشه یا شرایط دیگه ای لازمه؟

ن تنها 4 در 8 نمیشه 24 بلکه واحد پول انگلیس هم دلار نیست پونده
از ادبیات معلومه ک نویسنده زیادی حساسه و ایده ال گرا
با این روحیه پیش کسایی شما باید باشید ک حماییتتون بتونن کنن و این کارو تنها مادر و پدر و شاید ی عشق می کنه این حمایت ها براش دلیل غیر از مادیات باید مهم باشه واسه همین هر کسی ک رو کمک دوست و رفیق و فامیل حساب کنه بعدا خواهد فهمید برای حماییت باید دلیل باشه و دقیقا دلیلی غیر از عاطفه
همین دوستمون ک می گه دوستش کمکش کرده و راهنمایش می کنه ب دوستش بگه سال اول رو می خواهم تو خونه تو بمونم تا پس انداز کنم اگر جوابی جز نهایت ی مدت کوتاه شنید شما درس می گی نهایت ی ماه تازه خیلی با مرام باشه
اما همین دوستمون اگه فکرشو کنو تا همین سن پدرش تو خونه نگهش داشته و هیچ وقت بش نگفته برو از خونم بیرون تازه با این وضع مالی حاضر پس انداز و زحمتشو بهش بده
البته همین دوستمون حاضر نیست کسی رو تو خونه نگه داره منم حاضر نیستم شما هم نیستی چون منظقی نیست اما برای والدین منطق نقش بازی نمی کنه و احساس نقش بازی میکنه
من وقتی اینجا امدم بعد 27 سال تازه فهمیدم چقدر پدر و مادرامون مهربونن
واسه همین رو کمک هیچ کس حساب نشه بهتره
در خصوص بورسیه من اطلاع دقیقی ندارم
در خصوص دلتنگی هم این بسته داره چطور ب زندگی نگاه کنی
پرنده ای ک بترسه بپره باید تا زمانی ک ترس رو داره رو زمین بپره و نهایت شکار میشه
اما اونی ک نترسه یاد می گییره زندگی رو ب روش ی پرنده و از خودش مراقبت می کنه
حالا اگه دلتنگی مثل اون ترس باشه و دلیلی بشه برای نرسیدن ب هدف هایی ک ادم دوس داره بهش برسه ادم همیشه حسرت اینو می خوره ک ای کاش وقتی می تونستم حداقل امتحان می کردم
البته منظور حرفم این نیست ک ادم خریت کنه بگه مگه من چیم از کوسه کمتر منم زیر اب زندگی می کنم بپره تو اقیانوس و دهن خودشو سرویس کنه
هر چیزی راه داره
انسان زیر اب زندگی می کنه اما تو زیر دریایی اول فکر و بعد ساخت و بعد اسفاده
زندگی هم فرمولش ساده اس هدف منطقی در حد توانایی فرد و بعد همت و تلاش و نتیجه
ما ادم ها قدمتون با باقی حیوانات یکسانه اما تنها ماییم ک جامعه داریم و دنیا رو تسخیر کردیم و من اینجا نشستم و با شما اونجا تبادل عقیده و تجربه می کنم
این کار ما نتیجه تلاش ی سری ادمه ک هدف گذاستن و بهش رسیدن و دیگران هم دارن بهره می برنن حالا شک نکنید ک همون ادم ها حتما خیلی چیز ها رو دادن تا ب هدفشون رسیدن یکیش شاید دلتنگی باشه
خلاصه حرفام
اگه دلتنگی فرد تبدیل می کنه ب ادمی ک دوس داره باشه این تاوان رسیدن ب هدفه پس ارزششو داره
اما اگر کسی هدفی نداره و تنها می خواهد از خدمت فرار کنه یا اینجا ازدواج نکرده بره با ی خارجی شانسشو امتحان کنه یا در کل از وضهیت موجود در بره ک شاید ی راهی باز شه این ارزش دلتنگی رو نداره
دلیلشم اینه این تیپ ادم ها می برن
در وافع من سختی هایی رو تحمل می کنم ک تحملشون برام مفهوم رسیدن ب هدف داره
یکی ب رمضون اعتقاد داره از صبح تا شب چیزی نمی خوره
اما کسی ک اعتقاد نداره این سختی رو تحمل نمی کنه
واسه همین اگه کسی محیطشو عوض کنه بدون اینکه بدونه برای چی یهو مشکلات وقتی خودشو نشون بده میگه من مگه دیوانم این وضعیت رو تحمل کنم هم دلتنگی هم قرض هم سختی درس هم و هم زبان خیلی هم های دیگه و بر می گرده
اما کسی ک هدفشه می فهمه این هم ها همه مثل اون حرارتیه ک اهنو اب دیده می کنه و مثلا میگه خوبه من وقتی از پس اینا بر بیام حتم فردا می تونم ب هدفام برسم و این سختی ها رو مثل امتحان اخر ترم می بینه ک برای یاد گرفتن باید بخونه و راه اثباتش ب دیگران نوشتن امتحانه و بعد نتبجه این امتحانات این میشه ک ب شما می گن کارشناس
همیشه باید ی چیزی رو بدی تا ب چیزی برسی اما زمانی میدی ک اون چیزی ک جاش میگیری برات مفهموم داشته باشه یعنی هدفت باشه یعنی قبلا بش فکر کردی

دانشجوي كامپيوتر

دستیار مدیر تالار هنر
کاربر ممتاز
ادامه تحصیل در آلمان

چه جوری حساب کردید 240 میلیون؟ یه صفر زیاد گذاشتید. یورو حدود 4500 تومنه و 8000 یورو تقریبان میشه 36 میلیون تومن.
بله! واسه ورود نمی شه رو کار حساب کرد و اصلا به شما اجازه ماندن در آلمان رو بدون داشتن این پول نمی دن! ولی واسه هزینه های سال بعدش می شه رو کار حساب کرد. و دقیقا امتیاز آلمان نسبت به بقیه کشورهای اروپایی، همین اجازه کارش هست که می شه باهاش هزینه 700 یورو در ماه رو باهاش در آورد.

والا من هر چی شنیدم واسه رفتن از ایران بالا 200 یا 300 میلیون تومن و حتی بیشتر بود و در کل اون چیزی که حساب کردید رو هم من حساب کردم ولی دو به شک شدم، گفتم مگه میشه با 36 تومن و بذار تا ازشون بپرسم.بله بسیار مچکرم.

ن تنها 4 در 8 نمیشه 24 بلکه واحد پول انگلیس هم دلار نیست پونده
از ادبیات معلومه ک نویسنده زیادی حساسه و ایده ال گرا
با این روحیه پیش کسایی شما باید باشید ک حماییتتون بتونن کنن و این کارو تنها مادر و پدر و شاید ی عشق می کنه این حمایت ها براش دلیل غیر از مادیات باید مهم باشه واسه همین هر کسی ک رو کمک دوست و رفیق و فامیل حساب کنه بعدا خواهد فهمید برای حماییت باید دلیل باشه و دقیقا دلیلی غیر از عاطفه
همین دوستمون ک می گه دوستش کمکش کرده و راهنمایش می کنه ب دوستش بگه سال اول رو می خواهم تو خونه تو بمونم تا پس انداز کنم اگر جوابی جز نهایت ی مدت کوتاه شنید شما درس می گی نهایت ی ماه تازه خیلی با مرام باشه

بله درسته من بالا عرض کردم فرضا یورو 4 تومن باشه چون ماشین حساب دم دست نبود، حوصله ام نشد اون خورده اش رو هم حساب کنم و میخواستم همون بحث بالا رو متوجه بشم که 36 میلیون یا 360 میلیون....
بله درست متوجه شدید. خب بنده آدمی نیستم که بتونم مدت زیادی از خانوادم دور باشم. برای همین ترجیحا بحث رو کشیدم به اگه فامیل و دوستی اونجا داشته باشیم بتونه بهمون کمک کنه. در خصوص آلمان از فامیلمون هستند ولی خب یک دوست خانوادگی هم داریم که بیشتر میشه روی اون حساب باز کرد ولی این طوری که شما می گید نمیشه به اون هم زیادی متکی بود.

در کل از هر جفتتون برای کمک به این موضوع تشکر می کنم. با مشورت و توصیه های شما تونستم حداقل متوجه بشم چطور باید تصمیم بگیرم. ان شاءلله اگر خواستم اقدام کنم برای الان نیست و چند سال آینده هستش که حداقل بتونم 1.زبانم رو تقویت کنم 2.تصمیم درستی بگیرم.
سپاسگذارم.
http://www.www.www.iran-eng.ir/images/icons/icon_gol.gif

yaghma11

عضو جدید
برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های آلمان ارائه‌ی مدرکی دال بر تسلط داوطلب به زبان آلمانی در سطح B1 براساس چارچوب مشترک در اروپا الزامی است. این در حالی است که این مدرک لازم است اما برای ورود به دانشگاه‌های آلمان کافی نیست.

اقا تورج این یعنی باید مدرک زبان آلمانی داشته باشیم؟ تو پستای قبلیتون خوندم اگه دانشگاه انگلیسی زبان درخواست بدیم آلمانی لازم نیست بلد باشیم؟!!
یه سوال دیگه: حالا این مدرک با سطح B1 چقدر طول میکشه یادگیریش؟

MEHDISH12

عضو جدید
سلام واقعا ممنون از همه کسایی که اینجا مشاوره میدن یجورایی دست مریزاد
یه سوال داشتم قصد دارم دکترا برم خارج بیشترم آلمان یا فرانسه،کدوم گرایش های ارشد داخل ایران (تبدیل انرژی، طراحی کاربردی،بیومکانیک،هوافضا) اونجا بیشتر برای ادامه تحصیل تو مقطع دکترا مناسبه؟؟؟

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
اقا تورج این یعنی باید مدرک زبان آلمانی داشته باشیم؟ تو پستای قبلیتون خوندم اگه دانشگاه انگلیسی زبان درخواست بدیم آلمانی لازم نیست بلد باشیم؟!!
یه سوال دیگه: حالا این مدرک با سطح B1 چقدر طول میکشه یادگیریش؟
ن لازم نیست اواسه انگلیسی زبان اما بهتر ی حداقلی رو ادم بلد باشه
ب 1 هم بسه ب موسسه و نوع کلاس داره اگه فوق فشرده باشه و هر روز فکر کنم 5 ماهی طول میکشه می تونه اگه کسی وضع مالیش بد نیس خصوصی بگیره و تو سه ماه حمعش کنه و فقط بره امتخانشو بده

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام واقعا ممنون از همه کسایی که اینجا مشاوره میدن یجورایی دست مریزاد
یه سوال داشتم قصد دارم دکترا برم خارج بیشترم آلمان یا فرانسه،کدوم گرایش های ارشد داخل ایران (تبدیل انرژی، طراحی کاربردی،بیومکانیک،هوافضا) اونجا بیشتر برای ادامه تحصیل تو مقطع دکترا مناسبه؟؟؟
شما هر چی دوس داری بخون واسه همش حواب هست اما چیزی بخون ک معدلت رو ببره بالا و بتونی مقاله هم توش دربیاری
درواقع باید ی چیزی داشته باشی ک پروفسوره شما رو ب منی ک اینجام ترجیح بده و شما رو بگیره تا من/مثال

rojan ghafouran

عضو جدید
سلام من عضو جدید هستم.واینکه من خودم واسه ارشد مکانیک در آلمان اقدام کردم و پذیرش هم گرفته ام .پذیرش گرفتن پروسه ی سختی نیست اما ویزا گرفتنش یک مقدار سخت و مبهم.اما کاری که خودتون میتونید انجام بدین ولی به این وکیل ها پول الکی ندین...خودتون از پسش بر میایید.

amir-sky

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام من عضو جدید هستم.واینکه من خودم واسه ارشد مکانیک در آلمان اقدام کردم و پذیرش هم گرفته ام .پذیرش گرفتن پروسه ی سختی نیست اما ویزا گرفتنش یک مقدار سخت و مبهم.اما کاری که خودتون میتونید انجام بدین ولی به این وکیل ها پول الکی ندین...خودتون از پسش بر میایید.

[h=1]ارشد94[/h]

Mahmoud-mahi

عضو جدید
سلام دوستان. تو شرایط گرفتن پذیرش از دانشگاههای آلمان به این مورد برخوردم

Proof of the passed inter-university higher education entrance examination

ممنون میشم یکی کمک کنه بگه این چیه؟

یه سوال دیگه هم دارم. من با لیسانس مکانیک میتونم آلمان هوا فضا بخونم؟

آخرین ویرایش:

Mahmoud-mahi

عضو جدید
ن لازم نیست اواسه انگلیسی زبان اما بهتر ی حداقلی رو ادم بلد باشه
ب 1 هم بسه ب موسسه و نوع کلاس داره اگه فوق فشرده باشه و هر روز فکر کنم 5 ماهی طول میکشه می تونه اگه کسی وضع مالیش بد نیس خصوصی بگیره و تو سه ماه حمعش کنه و فقط بره امتخانشو بده
sسلام آقا تورج
تو رشته ی من(مهندسی مکانیک) دانشگاه های انگلیسی زبان خیلی کمن. (6-7 تا) اگه بخوام فقط به اونا اکتفا کنم شانس پذیرش گرفتنم کمه (معدلم حدود 14) . سایت چند تا دانشگاه های آلمانی زبان رو هم سر زدم مدرک زبان C2 لازم دارن . من هم تازه از 2 هفته دیگه که دانشگاهم تموم شه میخوام برم کلاس زبان آلمانی که فکر نکنم زود تر از یک سال بتونم C2 بگیرم. انگلیسیم خوبه ولی فکر کنم حداقل 3-4ماهی وقت لازم دارم برای ایلتس گرفتن. قبلا شنیده بودم میشه تو درخواست پذیرش مدرک زبان ارائه نداد و گفت که الان در حال خوندن زبان هستم. ولی تو شرایط پذیرش دانشگاه هایی که دیدم هیچ کدوم همچین چیزی نگفته بودند. حتی شنیده بودم که با B1 هم میشه واسه آلمانی زبان اقدام کرد. اونم وقتی میخوای بری سفارت امتحان بدی نه اینکه تو پذیرش مدرک زبان B1 ارائه بدی. که اونم تو شرایط پذیرش نبود.

از طرفی هم زمان شروع پذیرش گرفتن دانشگاه ها بعضیاش اول سال جدیده میلادیه و بعضی یکم دیرتر. ولی خب حداکثر تا اواسط اسفند باید پذیرشم رو بگیرم.( تو شرایط پذیرش گفته شده بود)

کلا خیلی گیج شدم. میخواستم واسه ترم زمستان اقدام کنم چون بعضی دانشگاه ها فقط همین ترم رو پذیرش دارند و واسه تابستان دانشجو نمیگیرن. ولی خب برام یکم دور از دسترسه با این شرایط.
من الان دوازده واحد درسی دارم و یه درس سه واحدی هم دارم معرفی به استاد که فکر کنم بشه بذارم ترم بعد بگیرمش.

به نظر شما درخواستمو بذارم واسه ترم تابستان؟ ( با توجه به اینکه دانشگاه های انتخابیم کمتر میشن) یا اینکه میتونم امیدوار باشم به ترم زمستان.

کلا اگه راهنماییم کنین ممنون میشم.

یه سوال دیگه اینکه من میتونم واسه رشته هوافضا درخواست پذیرش بدم؟
خیلی ممنون از کمکتون.

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
سلام
باید دانشگاههایی رو پیدا کنی ک بهتون پذیرش مشروط ب همراه کلاس زبان میدن
ینی دانشگاه می گیه الان میایی 8 ماه با خودمون زبان المانی می خونی بعد 8 ماه ی ماه مونده ب شروع ثبت نام دانشگاها کل المان میشه امتحان زبان میری هر جا شد امتحان میدی یکی از این قیولیارو می بری واسه دانشگاه و ثبت نام می کنی میشی تازه دانشجو
سفارتم اگه کسیو رد کرد بهانشو زبان یا عدم قوی بودن پایه علمی میگذاره
من معدلم 14 بود و زیانم 100 ساعت خوندم اما ویزا گرفتم

toraj_reza63

کاربر حرفه ای
کاربر ممتاز
در خصوص رشته هم هوافضا رشته نیس گرایشه تو المان شما باید بگردی ببینی جاهایی ک مکانیک دارن چ گرایش هایی هم دارن
اما حای شما باشم اول از همه برای مکانیک عمومی اقدام می کنم ک همه دانشگاههای فنی المان دارن بعد ک پام باز شد تو المان تو مدت زمانی ک دارم زبان می خونم خودم می گردم ی شهر و حای خوب با توجه ب رشته ای ک دوس دارم شخضا پیدا می کنم

mohammadsunlight

عضو جدید
یا ارحم الراحمین
.
.
سلام:)
.
.
این اسپم رو به بزرگی خودتون از ما ببخشید!
.
.
آقا خدا خیرتون بده....انقد درس خونده بودم دیگه خسته شده بودم....روحیه و انگیزه نداشتم...گفتم یه سر به انجمن بزنم روحیه و انگیزه بگیرم....همین که تاپیک شما رو دیدم و صفحه ی اولش رو خوندم انگیزه گرفتم در حد بنز:thumbsup2:....بازم تشکر
.
.
الحمدلله:hypocrite:

سلام.ممنون از اطلاعات خوبتون.
ببخشید من بخوام بورس اونجا رو بگیرم با اینکه معدل جالبی ندارم و بیشتر کار عملی داشتم نه کار!
یعنی بیشتر اختراع بوده..
با اینکه معدلم خوب نیست میشه اونجا بورسیه بگیرم؟!؟
دانشگاه و شهر خاصی هم مد نظرم نیست.