***آموزش لهجه های ایرانی (دوستان کمک کنند)***

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
معنی کلکاپیس

معنی کلکاپیس

[FONT=times new roman,times,serif]پرندگان کوچکی هستند که به دلیل نوع لانه ای که برای خود میسازند این نام به آنها اتلاق شده است، آنها دارای گونه های مختلفی می باشند که می توان برای نمونه چرخ ریسک آبی، چرخ ریسک زغالی، چرخ ریسک دم بلند و چرخ ریسک بزرگ را نام برد.

[/FONT]

[FONT=times new roman,times,serif][/FONT][FONT=times new roman,times,serif]درگویش گیلکی به آنها کولکاپیس میگویند، پرندگانی ریز جثه و ظریف به وزن تقریبی 11 گرم، درخت زی، بالارونده، آکروبات باز، شاد، زیبا و فوق العاده پر جنب و جوش هستند و صدای بسیار زیبایی دارند. دارای بالهای کوتاه و قلب بزرگ و قوی ای هستند.[/FONT]

[FONT=times new roman,times,serif]دهقانان گیلانی به آنها کولکاپیس یا کولکافیس می گویند و براساس یک ضرب المثل قدیمی، آنها را زاده ی بلبل میدانند وعقیده دارند که بلبل 7 عدد تخم می گذارد که یکی از تخمها تبدیل به کولکاپیس میشود.[/FONT]

eng_majid

عضو جدید
نگاه کن : من اخر زبان لکیم خواستی در خدمتیم
لری هم مسلطم کردی هم راهت حرف میزنم

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
دهقانان گیلانی به آنها کولکاپیس یا کولکافیس می گویند و براساس یک ضرب المثل قدیمی، آنها را زاده ی بلبل میدانند وعقیده دارند که بلبل 7 عدد تخم می گذارد که یکی از تخمها تبدیل به کولکاپیس میشود.

یکی یه بار معنی کلکاپیس رو اینجوری بهم گفت که معمولا موقع تخم گذاری بلبل در پاییز , یکی از 7 بچه ی بلبل سالم به دنیا نمیاد و نمیتونه آواز بخونه. به این پرنده که مشکل داره بهش میگن کلکاپیس .
که معمولا به بعضی از افراد چنین لقبی داده میشه ....

حالا فکر کنم معنی کلکاپیس رو تو این شعر متوجه میشید:

تو که فرق گل و بلبل ندانی
همان بهتر که کلکاپیس بمانی

.angel.

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست دارم به کردی سنندجی میشه:خوشم ئه وی.حالت ساده ترش:خوشتم گه ره که

senaps

عضو جدید
کاربر ممتاز
سلام دوست دارم به کردی سنندجی میشه:خوشم ئه وی.حالت ساده ترش:خوشتم گه ره که

ببخشید مگه کردی سنندجی هم داریم؟! سورانی داری میگی دیگه؟!!!!

برای علاقه مندان به کردی سورانی باید بگم که یکی از دوستان کتاب اموزش این زبون شیرین رو گذاشتن که خوندنش خالی از لطف نیست....
از اینجا میتونین رایگان دانلودش کنین....
همچنین سری های ویدیویی اموزش این زبان به زبان انگلیسی( فیلم ها توسط یک شهروند سلیمانیه ی عراق و به زبان انگلیسی هستن و واقعا عالی هستن...) هستش که رو یوتوبه و حجم هر قسمتش حدود ۱۴ مگ هستش....فعلا ۱۰ قسمتش رو رفته...دوستان علاقه مند بهم بگن تا براشون پی ام کنم....(بهم پی ام بدین که براتون بفرستم!)

در همین خصوص، در حال اماده سازی یک فرهنگ لغت جامع زبان سورانی هم هستیم که امیدواریم بتونیم خوب از کار در بیاریمش....!!!!
زور سوباس

*جیگر طلا*

عضو جدید
کاربر ممتاز
هر کی میخواد ترکی یاد بگیره بیاد اینجا
http://www.www.www.iran-eng.ir/showthread.php/370084-سلام-خوش-گلمیشیز-بویورین-ایچره?highlight=

.angel.

عضو جدید
کاربر ممتاز
ببخشید مگه کردی سنندجی هم داریم؟! سورانی داری میگی دیگه؟!!!!

برای علاقه مندان به کردی سورانی باید بگم که یکی از دوستان کتاب اموزش این زبون شیرین رو گذاشتن که خوندنش خالی از لطف نیست....
از اینجا میتونین رایگان دانلودش کنین....
همچنین سری های ویدیویی اموزش این زبان به زبان انگلیسی( فیلم ها توسط یک شهروند سلیمانیه ی عراق و به زبان انگلیسی هستن و واقعا عالی هستن...) هستش که رو یوتوبه و حجم هر قسمتش حدود ۱۴ مگ هستش....فعلا ۱۰ قسمتش رو رفته...دوستان علاقه مند بهم بگن تا براشون پی ام کنم....(بهم پی ام بدین که براتون بفرستم!)

در همین خصوص، در حال اماده سازی یک فرهنگ لغت جامع زبان سورانی هم هستیم که امیدواریم بتونیم خوب از کار در بیاریمش....!!!!
زور سوباس
خوب اینطوری گفتم که اونایی که کرد نیستن متوجه بشن ناسلامتی اونا میخوان یاد بگیرن دیگه!مرسی از دانلودی که گذاشتی

arnak

عضو جدید
کاربر ممتاز
زبون هورامي:
پي كوگه مه لي؟ (كجا ميري؟)
چني يه ني؟ (چطوري؟)
چني يو واچده هر بژي كوردستان (با هم بگين زنده باد كردستان)

real_crasus

اخراجی موقت
هر کی لری بویراحمدی میخواد یاد بگیره بیاد:
کی بلده اینو ترجمه کنی:

"قن دییت"

shakibam

عضو جدید
کاربر ممتاز
من مازنیم.مازندرانیا چند مدل صحبت میکنن.ما اگه یه کاری بتونیم انجام بدیم میگیمbetombe.اگه نتونیم انجام بدیم میگیمbatombe.
بیشتر حرفامون با جابجا کردن فتحه و کسره ست.من زبونمونو خیلی دوست دارم.
اگه خانه مه جه صووت هکانی,بل نووت بییری.یعنی:اگه میخوای با من صحبت کنی باید نوبت بگیری.

me.fatima

عضو جدید
کاربر ممتاز
مورچه به زبان گیلکی

مورچه به زبان گیلکی

پوتار == مورچه == Pootar

آخرین ویرایش:

parna wanna u

عضو جدید
دیلمی خیلی سخته همینجوری نمیشه یادش گرفت اهم اهم یکمم ...برمیداره شوخی کردم.

t3teknik

عضو جدید
کاربر ممتاز
لک

زبانی است مستقل که در نواحی ای از غرب و جنوب غرب ایران بدان تکلم می شود اما متاسفانه دراثر بد معرفی شدن و کوتاهی اهالی اش در بیشتر مواقع به کردی و یا لری شناخته شده است!
ئێ وئبه ده ر موردئ زوان مه ردمه ل جنوب خه ربئ ئێرو پهله ای قدیم گئ ێمروژ وه ب ێنونه موشئن پهله ای( له ک ،فئ ێلی،کرماشانی ،ایلامی ) کاره مئ هئ لکی (پهله ای قدیم)
لک = مژ

Ice Dream

عضو جدید
کاربر ممتاز
لک

زبانی است مستقل که در نواحی ای از غرب و جنوب غرب ایران بدان تکلم می شود اما متاسفانه دراثر بد معرفی شدن و کوتاهی اهالی اش در بیشتر مواقع به کردی و یا لری شناخته شده است!
ئێ وئبه ده ر موردئ زوان مه ردمه ل جنوب خه ربئ ئێرو پهله ای قدیم گئ ێمروژ وه ب ێنونه موشئن پهله ای( له ک ،فئ ێلی،کرماشانی ،ایلامی ) کاره مئ هئ لکی (پهله ای قدیم)
لک = مژ
چقد سختههههههههههههه:eek:

skolar76

عضو جدید
کاربر ممتاز
آدما نباید بخاطر لهجه ای که دارن مورد تمسخر قرار بگیرن ولی خیلی خوب میشد که لهجه ها حتی تهرانی از بین میرفت و مردم شکل صحیح کلمات را ادا میکردند.چون خیلی وقتا مردم هر شکل حرفیو پای لهجه میذارن.

Fatimba

عضو جدید
واسه زبون اصیل تهرونی آهنگای فرامرز اصلانی و حرف زدن مرتضی احمدی رو گوش کنید.
یکی از ویژگی هاش:تبدیل "ا" به "و" تو خیلی از کلمات مثل : نام>نوم تهران >تهرون ایران>ایرون

sareh joon

عضو جدید
کاربر ممتاز
سقت بام=قربونت برم
خویی = خوبی
های کجا = کجایی
لیوتم = دیوونتم

لری بوداااا....
:smile: